Alleen zaterdag Introductie van „Metamorfosen'", zwanezang van Richard Strauss Een ontroerende Aafje Heynis en een dynamische César Franck A. Viruly vertelt in Leiden van zijn ervaringen in de eoekpit ST^TE (XPRESS777 Zeer grote belangstelling bij crematie prof. dr. J. H. Boeke Bouwkas Ned. Gemeenten gaat binnenkort in Leiden bouwen Zendeling-arts wordt geneesheer- directeur van Diaconessenhuis VULPENNEN 94ste jaargang Vrijdag 13 januari 1956 Tweede blad no- 28729 Residentie - Orkest speelde voor K. en O. Wie het monumentale oeuvre van Richard Strauss overliet en voor een groot deel nog altijd in zijn hart besloten draagt, wie dan tenslotte kennis maakt met zijn op 83-jarige leeftijd geschreven en op 12 april 1945 beëindigde „Metamorfosen", zijn aangrijpende zwanezang, komt opnieuw onder de indruk van zijn (contrapuntisch) kunnen, zijn enorme scheppingskracht en genialiteit. De metamorfose van de programmamuziek, waaraan Strauss bijkans zijn ganse leven had gewijd naar, als in zijn jonge jaren, de „absolute" muziek is waarlijk verrassend en stelt in genen dele teleur. Het is al evenzeer een „wonder" wat deze gerijpte Strauss aan het einde van een „hedlenleven" voor een ensemble van 23 solistisch spelende musici heeft gewrocht, een wonder van bezonkenheid, weemoedige beschouwing, van milde verstilling en berusting van een mens, die na de felste bewogenheid in dit doorzichtig polyfone van vroegere massaliteit ontheven stemmenweefsel rust vond en afstand deed van alle realistische beroeringen en conflicten. Hoe Strauss de thematiek beheerst en daarmee arbeidend een stemming schept, die naar verre uitzichten reikt, hoe hij ieder afzonderlijk instrument een zeggingskracht verleent van wezen lijke waarde in het geheel, hoe hij de verandering in zijn psyche waar en betekenisvol weet te maken, tekent het grote vermogen van deze Strauss, die tot een van grote zuiverheid vervulde schoonheid wist op te stijgen en van rijke verdieping getuigt. En wat hij op het gebied der klankspecialisatie be reikt bewijst eveneens zijn opmerkelijke grootheid Iemand van 83 Jaar mag men overi gens een zekere breedsprakigheid wel vergeven. Het gecomprimeerde ran vroe ger werk liet hem soms in de steek., doch wij zouden de laatsten zijn dit kwalijk te nemen. Voor zulk een werk. geschreven op hoogbejaarde leeftijd, past slechts allerhoogste eerbied. Boven dien wist Van Otterloo door een sugges tieve overbrenging, met grote nadruk kelijkheid in de climaxen iedere inzinking in dit vloeiende geheel weg te spelen, met Theo Olof als een ideale aanvoer der der kundige strijkersgroepen, die so- listisoh volledig tegen hun moeilijke op gaven opgewassen waren. Dat de dirigent de ingewikkelde parti tuur uit het hoofd dirigeerde, verdient, mede gezien het feit dat alle 23 musici een eigen weg volgden, aparte hulde. Max Roger's gecompliceerde kunst is hier nog te weinig bekend. Hij is. in tegenstelling tot Strauss in het algemeen de „absolutist pur sang", in scherp contrast tot de in zijn tijd sterk heersende buiten-muzikale invloe den en tendenzen. Reger's kunst vormt fn de muziekhis- torie een apart hoofdstuk, waarop wij hier niet nader kunnen ingaan Maar in zijn „An die Hoffnung" (op. l$4t, date rend van 1912 uit zijn Meininger jaren, gecomponeerd op het prachtige gedicht van Friedrich Hölderlin. heeft hij een van zijn meest aansprekende werken geschreven, hoewel het aan een overtui gende realisatie de hoogste eisen stelt. Versobering heeft ook Reger's laatste levensjaren gekenmerkt en deze komt ook hier tot uiting: veel ran het overla- dene der specifieke Regerstij 1 legde hij af. Hölderlin's gedicht heeft speciaal ook qua stemming een ontroerende omlijs ting verkregen, welke door de alt Aafje Heynis. die deze avond vocaal al bijzon der gedisponeerd en bovendien innerlijk bezield leek al even ontroerend ver klankt werd. Er zijn maar weinig zange ressen, die hiertoe de nodige eruditie be zitten. Ieder maal dat wij Aafje Heynis ho ren treft de ontwikkeling van haar warm en superieur geschoold orgaan, waarin een veelzijdlger en glanzender kleurenwerking openbaar wordt. Dèt is het. waarnaar wij steeds verlangden, dat zij het bereiken zou en inderdaad., zij weet het thans meer en meer te ver wezenlijken Haar voordracht rijpt, zij durft zich thans te geven, onontbeerlijk voor een slagen op het hoogste plan. Aan dit slagen twijfelen wij na deze doorvoelde auditie nauwelijks meer. Men heeft haar voor deze uitzonder lijke Interpretatie warm gehuldigd, ook met bloemen. Het orkest liet zij in de waardering ruimschoots delen EXAMEN ANALIST. Aan de Leidsche Analysten School zijn geslaagd voor het examen Algemene OntwikkeUng van het Analist-exa men: de heren P. L. v. pijpen te Sassen- heim, A. G. Oskam te Leiden. J. Kort- mann te Zoeterwoude, A. Heetvelt te Leiden en de dames E. Akkerman te Leiden. L. Steenbergen te Bodegraven en R. Zonneveld te Voorschoten. DOKTER N. A. COMMANDEUR De Staatscourant van gisteravond be vatte de officiële bevestiging van de reeds enkele weken geleden door ons aangekondigde benoeming van de heer N. A. Commandeur, dierenarts te dezer stede, tot adjunct-inspecteur van de Veeartsenijkundige Dienst. Zijn stand plaats is evenwel niet 's-Gravenhage. zoals destijds gemeld, doch Leiden, zodat de heer Commandeur hier blijft wonen. DE B.B. IN DE ETHER In het vorig jaar heeft men in de regeringsuitzending „Verklaring en Voor lichting", interne voorlichting voor de Bescherming Bevolking kunnen beluiste ren. De B.B heeft thans eigen zendtijd toe gewezen gekregen. In de radioprogramma's zullen deze B B.-uitzendingen worden aangekondigd onder de vaste titel „De B.B. van Binnen en van Buiten". Jan Goderie. Hoofd Voorlichting Stichting Bevordering Be scherming Bevolking vraagt de aandacht voor de Nederlandse Noodwacht. De uitzendingen vinden plaats op de derde maandag van iedere maand, voor het eerst dus op maandag 16 Januari as., van 17 45 tot 18 uur via de zender waar op K R O. en N.C.R.V te beluisteren zyn. dit Is voor de eerstvolgende maanden de zender Hilversum II. Verwacht wordt dat deze uitzending niet alleen de aandacht van de insiders, zij, die reeds deel uitmaken van de Be scherming Bevolking, zal hebben, maar dac ook zij. die nog geen deel uitmaken van de organisatie van de gelegenheid g'hmlk zullen maken om het een en a->cer te vernemen van een instelling, d,- er tenslotte ook voor hun belang is. Als afsluiting van dit welgekozen pro gramma César Franck's enige Symfonie (d kl. t.) in een voortvarend-meesle- pende, dynamische en juichende ver tolking. vervuld van grote spanning. Men zou van deze. gelijk ook een Reger was. ..orgelspecialist", nauwelijks zulk een glansrijk klinkende orkestprestatie verwachten Toch heeft Franck dit meesterstuk volbracht, mede dank zij zijn emotionele kracht waarmee hij. In de klassieke gedachtengang een der heerlijkste symfonische werken der .ro mantiek" en als zodanig ook door var Otterloo dus niet in de richting der „vergeestelijking" opgevat, opbouwde. De vaste gebondenheid der vormen, de harmonisch zowel als modula torisch gevoelige expressie, de rijke harmonie en de schitterende fel contrasterende instrumentatie met het sonore koper als een der voornaamste elementen, voeren naar een alles verlossend hoogtepunt, dat volle bevrediging brengt en een be kroning is van Franck's in deze sym fonie zo machtige uitdrukkingskracht. Geladenheid en gratie wedijverden! Bij van Otterloo is nauwe verwant schap met deze Franck. die zich hier zo anders uit dan veelal elders. Hij verleent een ongewone spanning aan het werk en behoudt deze tijdens het verloop, waardoor het voor de zoveel ste maal tot een der meest boeiende voorbeelden der Franse orkestlitera tuur uitgroeide. Een Franck van on gemene stuwkracht, zó ziet van Otter loo hem en zó heeft hij hem gegeven. Zo vertolkt heeft van Otterloo ons weer van haar grote waarde over tuigd. II. Veel romantiek ging verloren Vroeger was een vliegtocht een wikl en gedurfd avontuur Wegens de zeer slechte weersomstandigheden waren gisteravond slechts en kele luchtvaartenthousiasten en treklustigen in de koffiekamer van het St.- Antonius Clubhuis bijeengekomen om te luisteren naar de bekende vlieger- schrijver A. Viruly, die zou spreken over hef vliegen van vroeger, nu en straks. Deze vrU geringe belangstelling deed echter geen afbreuk aan de gezelligheid! Zowel de spreker als de toehoorders werden van harte welkom geheten door de voorzitter van de vereniging waarvan deze avond uitging, nl de Ned. Reisver- eniging voor Katholieken, de heer C P W. Schinck. die tevens van de gelegen heid gebruik maakte allen een voor spoedig nieuwjaar toe te wensen De heer Viruly, een wel zeer bekende „oude rot" in het vliegersvak hij kwam in 1925 in dienst van de KLM nadat hij eerst ge durende een viertal jaren militair vlie ger was eeweest begon met op te merken, dat vliegen van een vrij ge makkelijke bezie heid een wel bij zonder ingewikkel de zaak is gewor den. Velen weten zo goed als niets van de verbijste rend snelle ontwik keling. welke de vliegerij gedurende de laatste halve eeuw heeft doorgemaakt. De romantiek van het vliegen in de ja ren twintig en dertig moet naar de ver halen van de heer Viruly te oordelen, wel een geheel andere geweest zijn als die in het ultra-moderne tijdpeik van supersonische knallen en geluidsbarriè res. Hoe primitief moet de techniek niet geweest zijn in de tijd toen men spre kende over vliegtuigen, trots was op A. VIRULY (Ingez. Med -Adv.) Morgen laatste dag met ongelofelijke fofokoopjes bij foto-ei nc JAN WOLFSLAG BREESTR. 123 - TEL. 21851 t.o. het Stadhuis. Wat mensen verzamelen Wanneer men aan verzamelaars denkt, dan denkt men meestal gelijk aan post zegels. Doch indien men eens naar een ruilbeurs gaat, zoals die b.v. gisteravond vanwege de Nederlandse Vereniging „De Verzamelaar" in een der zalen van café De Valk aan de Stationsweg werd ge houden. dan komt men toe hwel tot een ander idee Zo raar kan men zich het niet indenken of het wordt verzameld Wat zoudt U b v. denken van soep- en bouillonmerken? Bestaan daar niet zo veel van? De dame, die gisteravond aan wezig was had er over de honderd! Lu cifersmerken waren er te kust en te keur. Suikerzakjes en wikkels zijn ook geliefde objecten Bierviltjes eveneens. Een mevrouw was er. die hoofddoeken met portretten er op en poppenkleder- drachten verzamelde Natuurlijk ontbrak „de hoek" met postzegels niet. Doch daar ging toch niet de grote belangstel ling naar uit. Eén van de verzamelaars, een opticien uit Dordrecht, bezat een grote collectie brillen Er waren exem plaren bu van meer dan driehonderd jaar oud. de zg. beugelbrillen. Een an der had weer prentbriefkaarten met historische stadsgezichten Enzenz Er werd natuurlijk aan de verschil lende tafeltjes druk geruild Maar ook wisselde men „tips" uit. En dan was liet toch wel leuk te vernemen op welk een merkwaardige wijze men soms aan de verzamelde curiosa komt. Ook het toeval speelt daarbij een grote rol. Waarschijnlijk zal er deze zomer in onze stad een tentoonstelling worden gehouden. Met wat wij gisteravond zo al gezien hebben, zijn we ervan overtuigd, dat dit iets bijzonders kan worden. „motoren van 110 paarden". Hoe avon tuurlijk was het voor een vlieger boven dien niet wanneer deze een „lange" vlucht mocht maken van Soesterberg naar Breda en hij daarbij eenoodzaakt was noodlandingen te maken op de meest afgelegen weilandjes Met de kaart op de knieën en de spooriiln steeds maar volgend kwam je er tenslotte wel, aldus de oud-vlieger. Vliegen er tegenwoordig honderden toestellen dagelijks over de oceaan, in 1925 was het voor een piloot levens gevaarlijk het IJsselmeer van Stavo ren naar Enkhuizen over te steken Iedere vliegtocht was vroeger een ge wild en gedurfd avontuur, zelfs nog In de tijd van de eerste boordradio's. De slagzin, waarmee de KLM eens adverteerde „er is radio aan boord en dus steeds verbinding met de grond", gaf zowel de passagiers als de beman ningsleden een zekere morele steun, maar dat was dan ook werkelijk alles zo vervolgde de heer Viruly In 1930 kwam het nog voor. dat een KLM -vlie ger terug moest keren naar de plaats van vertrek om te vragen waar of hij nu ook eigenlijk weer heen moest De radio bleek onverstaanbaar voor hem geweest te zijn! Vlieg snel per KI,Af. was een leuze waar deze maatschappij terecht trots op was. Maar met tegenwind gebeurde het wel eens dat luchtreizigers ergens boven Engeland beneden zich een trein sneller zagen voortbewegen Als bindend werd toen de bepaling vastgesteld: „vlieg in dergelyke gevallen met de romp van het toestel pal boven de spoorbaan.Veel romantiek is in de loop der jaren verlo ren gegaan in de luchtvaart en wat techniek is er bij gekomen. Geen plaats op aarde Parijs, Wenen, Johannes burg. Tokio of New York ligt heden ten dage te ver De snelheden worden steeds opgevoerd: de verkeersvliegtuigen van de KL.M., w o de meest modern in gerichte Superconstellations bereiken reeds een snelheid van ruim 500 km per uur Over tien jaar zal dit getal onge twijfeld verdubbeld zijn. zo sprak de heer Viruly als zijn overtuigde mening uit. Op geestige wijze toonde hij aan, dat de tijd dan geheel stil zal staan in de machine of zelfs terug gaat lopen. Dui delijk bleek wel dat het vliegen over de gehele lijn een ander vak is geworden Tot slot vertelde de vlieger-schrijver nog het een en ander over zijn eerste vluchten naar Inöië. welke werden ge maakt in een periode, waarin een pas- „De Sleutelring" UITREIKING SPORTDIPLOMA Gisteravond vond in „Het Gulden Vlieseen bijeenkomst plaats van „De Sleutelring", personeelsvereniging belastingambtenaren. In tegenwoordigheid van de directeur van 's Rijks Belastingen te Utrecht, de meeste hoofden van dienst bij de be lastingen te Leiden, de personeels-con sulent van het Departement van Finan ciën de heer Hut. de voorzitter en secre taris van de Federatie van Personeels verenigingen vond de uitreiking plaats aan 34 ambtenaren van het Finva di ploma. D.W.Z. 34 ambtenaren hadden vol daan aan de sporteisen, die voor dat di ploma gesteld worden. Nadat de voorzitter, de heer Van Lo- chem, de bijeenkomst had geopend wer den films vertoond van het grootste jaarlijkse sporttoernooi te 's-Hertogen- bosch, van de Finvaproeven in het sport park „De Leidse Hout" en van de pres tatiemars door het mooie polderland. Hierna nam de heer Hut het woord over de prestaties van de Leidse belas tingmensen en over de betekenis van de sport voor het saamhorigheidsbesef van deze groep. Vervolgens droeg hij, namens het De partement van Finanoiën, de diploma's over aan de voorzitter der Federatie, die met een passend woord de betekenis van de sport en van de personeelsvereniging schetste. De directeur reikte hierna de diploma's uit. Namens de hoofden van dienst bood de heer Smits, hoofd van de Landmeet kundige dienst, aan de voorzitter der personeelsvereniging een wisselplakette aan, die dit jaar was gewonnen door het Ontvangkantoor der Directe belas tingen. Nadat de voorzitter van de Sportclub en de oudste deelnemer aan de Finva proeven, de heer Bakker, nog het woord hadden gevoerd sloot de voorzitter het officiële gedeelte van de avond. Na de pauze vertoonde de heer Hut nog enige films over het werk der Fede ratie van Personeelsverenigingen o.a. van het schaaktoernooi op Schiphol. Contactavond B.B. VAN OPRUIM. EN REDDINGSDIENST Elke organisatie heeft haar tijd nodig om in de vereiste vorm te komen, zelfs een onderdeel van een organisatie. Dat was ook het geval met de Opruim- en Reddingsdienst in de Bescherming Be volking. doch nu de leden hiervoor zijn gerecruteerd uit mensen met technische inslag, gaat het er op lijken, dat het ook hier best zal vlotten. In het wijkgebouw op het Levendaal was er voor deze belangrijke groep in de BB gisteren een contactavond geor ganiseerd. waarvoor ondanks het slechte weer heel goede belangstelling bestond. De heer C. v. d. Kraan, met het com mando belast van deze allerminst on belangrijke afdeling van de BB. leidde de avond in, waarna de heer A. Paling, plaatsverv. HBB een kort woord sprak om de aanwezigen te wijzen op hetgeen van hen gevraagd wordt indien de nood aan de man komt. Op aanschouwelijke wijze werd hier na door middel van enkele films voor gesteld vv>r welke zware taak de Op ruim- en Reddingsdienst komt te staan bij de puinhopen van ingestorte hui zen, vooral wanneer zich daaronder nog slachtoffers bevinden. Tenslotte werd ook een film vertoond van de reis van Z.K.H. Prins Bernhard naar Zuid Amerika met bezoek aan Mexico, Bolivia. Columbia en Peru. voor welke vertoning de aanwezigen zeer veel interesse toonden. (Ingez. Med.-AdT.) Sobere plechtigheid op Westerveld Te Westerveld werd hedenochtend het stoffelijk overschot gecremeerd van prof. dr. J. H. Boeke, in leven oud-hoogleraar aan de Leidse Universiteit voor Oosterse economie. De sobere plechtigheid werd door zeer velen uit Leidse Universitaire kringen bijgewoond. Onder de aanwezigen bevonden zich de rector-magnificus van de Leidse Se naat prof. ar A E van Arkel. de secre taris van de Senaat prof. dr P de Boer, voorts de president-curator dr. J. E ba ron de Vos van Steenwjjk en de secre taris van het college van curatoren mr. N. F Hofstee, zeer vele leden ran de juridische faculteit, onder wie de decaan van deze faculteit prof mr H F W. Fischer, en vele andere Senaatsleden Voorts waren aanwezig vertegenwoordi- Interessante tentoonstelling op Beestenmarkt De Beestenmarkt is tot en met Zater dagavond standplaats geworden van de tentoonstellingswagen van deN.V Bouw kas Nederlandse Gemeenten. Deze ten toonstelling op het gebied van de eigen woning en de moderne woninginrichting en -uitrusting is tot stand gekomen door samenwerking van de Bouwkas met een aantal bedrijven en firma's in ons land Zij geeft een Inzicht van de resul taten. welke bereikt kunnen worden, 'anneer men een woning zo efficiënt n gezellig mogelijk weet in te richten. Alvorens de burgemeester, jhr mr. F H. van Kinschot, gistermiddag de officiële opening verrichtte, voerde in het kort het woord de directeur van het bijkan- sagier f2500 moest betalen om tien da gen lang lief en leed (en het was meestal dit laatste' met de bemanning van een Fokker te delen Een broodplank en een mes vormden in die dagen de voornaam ste keukenattributen. Nu delen 235 ste wardessen hoog boven de bergen of we reldzeeën diners van vijf gangen uit. Ook het verkeersprobleem in de lucht werd in het kort aan de orde gesteld Na de pauze was er volop gelegenheid om vraeen te stellen, waan an vanzelf sprekend een druk en dankbaar gebruik werd gemaakt Met ingang van 1 mei 1957 volgt dr. F. A. Nolle dr. Jac. J. de Jong op Naar wü vernemen is dr. F. A. Nolle, thans als internist werkzaam te Utrecht, met ingang van 1 mei 1957, de datum waarop dr. Jac. J. de Jong zijn functie als geneesheer-directeur van het Leidse Diaconessenhuis zal neerlegden, benoemd tot diens opvol ger. Vóór die tijd zal dr. Nolle optre den als adviseur van het bestuur in zake de nieuwbouw. Dr. Nolle, die in 1905 werd geboren en thans verbonden is aan het Sint-Anto- nius ziekenhuis te Utrecht, studeerde theologie aan de Leidse Universiteit en deed in 1934 zijn intrede bij de Her vormde gemeente ran Obergum (Gro ningen). In de bezettingsjaren legde hij zich toe op de studie der geneeskunde, welke hij bekroonde met zijn promotie bij prof. De Langen te Utrecht op 4 novem ber 1952 op een proefschrift over de verhouding tussen arts en predikant. Na de bevrijding was de heer Nolle ge durende enkele Jaren directeur van het zendingshospitaal te Rante Pao op mld- d en-Celebes. Dr. F. A. NOLLE In Utrecht neemt dr. Nolle intensief deel aan het werk der Hervormde ge meente. vooral op het gebied der evan gelisatie. toor west van de Bouwkas. de heer Kar- sten Deze wees uiteraard op het doel en nut van de expositie en stelde met nadruk vast. dat vooral bij de jongeren in dit verband steeds weer gewezen moet worden op het niet te onderschatten be lang van een levendige spaarzin. Het verheugde de heer Karsten, dat voor deze rijdende-tentoonstelling overal grote belangstelling blijkt te bestaan Ook de burgemeester zag in het drukke bezoek belangstelling voor het werk van de Bouwkas. Hij herinnerde er in zijn openingswoord aan. dat de werkzaamhe den van deze Bouwkas zich sinds het vo rig jaar ook over de gemeente Lelden hebben uitgestrekt. Sedertdien heeft zich een krachige afdeling met een flink aantal spaarders ontwikkeld. Plannen voor de eerste Bouwkas- CQtnplexen zün al enige tijd in voor bereiding en zullen binnen afzienbare tüd gerealiseerd worden. De burgemeester aarzelde niet de ar beid van deze intergemeentelijke Bouw kas zegenrijk te noemen Immers door het bevorderen van het eigen woningbe- zit, met name voor de minder draag- krachtigen, wordt een belangrijke bij drage geleverd tot verbetering van de volkshuisvesting Eigen woningen wor den doorgaans zorgvuldiger bewoond en onderhouden dan huurhuizen, aldus de burgemeester Van veel betekenis achtte hy ook de interieurverzorging voor de eigen-huis-bewoner en hij loonde zich derhalve zeer verheugd, dat juist ook dit laatste middels de rijdende tentoonstel ling onder de aandacht van de Lelde- naars wordt gebracht Nadat burgemeester van Kinschot nog had gewezen op het belang van vroegtijdig sparen, werd het tentoonge stelde bezichtigd Daaruit bleek wel dat de vondsten, produkten en materialen van deze moderne tijd er toe kunnen bij dragen het dagelijkse leven voor de huisvrouw en voor het gezin genoeg e- Ujker te maken. Heden en morgen van 2 30 tot 9 uur nam. kan men er terecht. A. de Leeuw organist Maranatha-kerk Na een vergelijkend examen, afgeno men door de heren Leo Mens. Eewers en Ponse. is uit vijf kandidaten de heer A. de Leeuw te 's-Gravenzande be noemd tot organist van de Hervormde Maranathakerk aan de Lage Morsweg. De heer De Leeuw, die met ingang van maart a.s. ook een functie zal aan vaarden als leraar van de Herv. Ulo school (hoofd de heer S Koopmans'. thans nog gevested in de Pasteurstra is een leerling van Willem Mathlekner. Piet Post en Jaap Hlllen, terwijl hij voor koorstudie meerdere malen deel nam aan de lessen van de stichting „Ons eigen volk' en die van de heer Willem Mudde In de loop der jaren was de heer De Leeuw organist te Leerdam. Asperen. Oosterhout en De Lier en assistent-orga nist van de Grote Kerk te Breda. Voorts was hjj vele Jaren cantor van het Hervorm Je kerkkoor te Geertruidenberg. gers van het Internationaal Academisch Instituut te Den Haag in de leiding waarvan prof. Boeke een belangrijke rol heeft gespeeld, en bestuursleden tan de juridische studentenfaculteit en het Col legium van het LS C. In de aula werd op verzoek van de overledene alleen het woord gevoerd door ds. S. L. Verheus, doopsgezind pre dikant te Leiden Ds. Verheus las en kele Schriftgedeelten. n.l uit Matth 25 over de gelijkenis der talenten uit 1 Cor 15 over de overwinning op de dood en uit Rom 8 over de zekerheid des ge- loofs Ds. Verheus sloot met het Onze Vader Voordat ds. Verheus het woord voerde zong mevr M. de Groot-Stam enkele coupletten van gezang 119 „Rust mijn ziel", waarna zij tijdens het dalen van de kist gezang 179 ,De Heer is mijn Herder" ten gehore bracht. Zi) werd op het orgel begeleid door de organist Eg bert Vos Een zoon van de overledene dankte in enkele woorden voor de zeer grote be langstelling. (Ingez. Med.-Adv.) en maandagmiddag nog ongelofelijke koopjes in Volle garantie en tegen verlies en dief stal verzekerd voor de volle waarde. VULPENKLINIEK G. WOLFSLAG - BREESTR. 145 Van verschillende kanten bereikten het Ministerie van Predikanten der Leidse Hervormde Gemeente brieven van gemeenteleden, die het op prijs zou den stellen, wanneer vóór de aanvang van de godsdienstoefeningen enkele psalmen of gezangen gezongen worden, zoals dit van tijd tot tijd ook in de jeugddiensten gebeurt. De predikanten hebben dit in hun wijkkerkeraden besproken en besloten om hiermede een proef te nemen. Ze vertrouwen dat ook de organisten hun medewerking hieraan willen verlenen. Een vijf zéven minuten vóór de aan vang van de dienst zal één der dienst doende ouderlingen mededelen, welke liederen er gezongen zullen worden. OP BEZOEK BIJ DE P.T.T. De directeur-generaal der P.T.T., lr. J. D. H. v. d. Toorn, zal a s. maandag middag in de Boerhaavezaal een jeugd- tentoonstelling „Op bezoek bij P.T.T. openen. ZILVEREN JUBILEUM J. DE JONGE Dinsdag herdenkt de heer J. de Jonge, bedrijfschap van de NV. Automobiel handel v/h Vreeken en Schudel. het feit dat hij vóór 25 jaar bij deze N V in dienst trada In verband met dit zil veren Jubileum is er die dag van 3—5 uur in „De Harmonie" gelegenheid om de heer De Jonge geluk te wensen. Ds. A. E. KOLKERT LEGT ZIJN AMBT NEER. Ds. A. E. Kolkert, Herv. predikant te 's-Gravenmoer, heeft zijn ambt neerge legd en ontslag genomen als predikant der Ned. Herv. Kerk. Ds. Kolkert. die verleden jaar in zijn gemeente moelliik- heden heeft gehad, werd in 1911 ge boren en in 1938 kandidaat in Zeeland. Op 25 september van dat jaar aan vaardde hij te Lopikerkapel het predik ambt In 1946 verwissellde hij deze ge meente met Bunschoten en 13 november 1949 deed hij intrede te 's-Gravenmoer Ds. Kolkert behoort tot de modaliteit van de Gerei. Bond in de Ned. Herv. Kerk.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3