LEIDSCH DAGBLAD Geneefse conferentie is feite reeds beëindigd Geen plannen tot het aangaan van een nieuw verbond thans in WEERBERICHT 94ste jaargang VRIJDAG 13 JANUARI 1956 No. 28729 Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.per kwartaal; f2.35 per maand; f0.55 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro No. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Indonesië verklaart: De Indonesische minister van Voorlichting, Sjamsoeddin Soetan Makmoer heeft gisteren na een kabinetsvergadering ter bespreking van een verslag over de Nederlands-Indonesische onderhandelingen te Genève verklaard, dat de conferentie met Nederland in feite reeds beëindigd is, doch dat de Indo nesische delegatie de besprekingen nog officieel moet besluiten. Het Indonesische Kabinet kwam bijeen onmiddellijk na aankomst van de Indo nesische minister van Economische Za ken. dr. Kasimo, die uit Genève was teruggekeerd om een officieel rapport in te dienen. Gisteravond vergaderde het Kabinet opnieuw ten huize van de twee de vice-premier, Harsono Tjokroaminoto. De minister van de Nahdatoel Oelama, een van de partijen, die zich niet kunnen verenigen met de Geneefse conferentie, waren afwezig, Maar volgens de minister van Voorlichting was hun afwezigheid toe te schrijven aan een speciale bijeen komst van de Nahdatoel Oelama. Vandaag wordt de Kabinetsraad voort gezet. Verwacht wordt, dat het Kabinet tegen vanavond een definitieve beslissing zal nemen. Volgens de Indonesische minister van Voorlichting bevat het rapport van dr. Kasimo de volledige resultaten van de Geneefse besprekingen. Het Kabinet zal moeten beslissen wie naar Genève zal terugkeren om de Indonesische delegatie leden daar het standpunt van de rege ring te overhandigen. De minister voeg de er aan toe, dat verdere besprekingen te Genève niet nodig zullen zyn. Met klem ontkende de minister, dat Indonesië enig voornemen koesterde om zich bü het Britse Gemenebest aan te sluiten. Hy zeide, dat Indonesië op Burgers assisteren politie BIJ HET VERKEER TE ENSCHEDE De Enschedese politie zal volgende maand over 40 auto's de beschikking hebben, teneinde een doeltreffende controle uit te oefenen op de naleving van de verkeersregels. Deze auto's worden ter beschikking gesteld door burgers, die zelf als chauffeur zullen fungeren, terwyl de politie in de wa gen meerydt. Men heeft deae wijze van controle ge kozen. omdat de politie in de eerste plaats minder opvalt, terwijl tevens het vervoersprobleem van de politie is opge lost. Een veertigtal autobezitters, vrij wel allen leden van „Veilig Verkeer", heeft zich opgegeven. Zy zyn genegen een of tweemaal in de week 's ochtends, 's middags of "s avonds met een agent door de gemeente te rijden. Er zal een roo6ter worden opgemaakt, zodat de pa trouillediensten rouleren. Het betreft hier een proefneming. De voornaamste taak van.de agenten in deze auto's Z3l zijn, de controle op de naleving van de gedragsregels van de weggebruikers, zo als het aangeven van richtingverande ring, het stoppen by stopborden, het ver lenen van voorrang, het ryden in de avond met goede verliohting enz. De actie is ongeveer 8 maanden gele den voorbereid. 30 Straaljagers voor Kon. Marine Geschenk van Amerika De Marineluchtvaartdienst zal 30 Sea hawk-straal jagers ontvangen, zo vernemen wü van de Koninklijke Ma rine. Deze Britse toestellen, die door de V. S. aan ons land worden ge schonken. zullen de eerste straaljagers zün waarover de Koninklijke Marine beschikt. Zü zullen, ingedeeld in twee squadrons, dienst doen op de „Karei Doorman". DR. L. RENS NAAR NEDERLAND Aantrekken van onderwüskrachten? De Surinaamse minister van Onder- wys. dr. L. Rens, is naar Nederland ver trokken met het oog op het aantrekken van onderwyskrachten. Doordat de sa larissen voor onderwijzers in Nederland thans bijzonder gunstig afsteken by die in Suriname, loopt het Surinaamse on derwas gevaar. De laatste tyd is er een tendens onder de leerkrachten in Suri name om naar Nederland te trekken. het ogenblik zün banden van de Unie met Nederland losser maakt. „Indo nesië. aldus de minister, is niet van plan een nieuw verbond aan te gaan. Berichten in die geest zijn louter fan tasie", zo zeide hij. Vier zendelingen door Indianen vermoord Een Amerikaans hef schroef vliegtuig Is geland op de plaats, waar een vliegtuig, met vijf Amerikaanse zendelingen aan boord, in het oerwoud van Ecuador een noodlanding moest maken. De vermink te lüken van vier der zendelingen werd ter plaatse aangetroffen. Van de vüfde ontbreekt elk spoor. De moordenaars zün de in dit gebied woonachtige wilde Auca-Indianen, die tot gewoonte hebben alle vreemdelingen, die hun gebied betreden, te doden. De zendelingen hadden willen pogen hen tot het christendom te bekeren. Ook hadden zü taalkundige onderzoekingen willen doen. Voorlopig in Amerika nog geen atoom - vliegtuigen Pas over vijf jaar toestellendie eens per jaar moeten Janken'' (Van onze correspondent in Washington) De berichten, die de laatste tyd in de pers verschenen over vliegtuigen met atoom-reactors kunnen misleidend zijn. Om een voorbeeld te noemen: op 9 januari stond er op de voorpagina van de „Washington Post" een artikel met de kop „Luchtmacht bevestigt, dat B-36 bommenwerper met atoom-reactor vloog in het zuid-westen". Een oppervlakkig lezer, vooral hij die alleen de koppen leest, zou de indruk kunnen krygen, dat de luchtmacht er inderdaad in geslaagd zou zün. een vliegtuig met atoomkracht voort te drijven. Zo ver is het echter nog niet en het kan nog wel vyf jaar duren, alvorens dat stadium bereikt is. De B-36. die de laatste maand vluchten gemaakt heeft boven de ver laten streken van Zuid-West-Amerika, werd niet door atoomkracht voortgedre ven, doch nam alleen een atoom-reactor mee de lucht in. Niet zonder reden uiteraard. Geheel nieuw type nodig Het Is mogeiyk, zo deelde men mü van bevoegde ayde mee, dat men heeft wil len nagaan hoe de koeling werkt van een atoomreactor, wanneer men in de yie luchtlagen opereert. Ook kan het zijn, dat men heeft wil len experimenteren met de radio-activi teit, die vry komt, wanneer een atoom reactor in de lucht aan het werk ls. Men zal wellicht opmerken, dat men derge- ïyke proeven toch ook wel in een lucht tunnel had kunnen houden, maar juist in verband met de vrykomende radio activiteit zal men de vrye lucht boven de tunnel hebben verkozen. Men schijnt thans zover te zyn, dat men weet hoe men het atoomvliegtuig moet construe ren. Een van de grootste problemen is de afscherming van de reactor Het laat zich aanzien, dat deze in het achterste gedeelte van het toestel zal komen en dat deel zal men wellicht los kunnen koppelen van de lange voorpunt. Uit straling blyft nameiyk zeer gevaarlijk en het zal missohien goed zUn, dat ge- vaariyke achterstuk in een hoek van het vliegveld te laten staan, wanneer bemanning en eventueel passagiers gaan uitstappen by het stationsgebouw. In elk geval zal men een geheel nieuw vliegtuigtype moeten bouwen, wanneer men de atoomkracht voor het vliegen gaat gebruiken Het is uitgesloten dat men normale motoren of .Jets" ver vangt door atoomreactors, die voor aan- dryving van het toestel zorgen. Men mene daarom niet. dat Amerika te eniger tyd zyn B-47 of B-52 bommen werpers met atoomkracht zal kunnen voortbewegen. Afscherming tegen hitte en uitstraling stellen zeer byzondere eisen Men meent deze moeilykheden echter te kunnen overwinnen. Zoals ge zegd. over vyf jaar rekent men zo "ver te zyn en dan zal men dus over vlieg tuigen beschikken, die zo eens per half jaar weer eens moeten „tanken". Vannacht lichte vorst De Bilt verwacht tot morgenavond: Vannacht lichte vorst en hier en daar vorming van mist. Morgen overdag toe nemende bewolking met later kans op enige regen en dezelfde of iets lagere temperaturen dan vandaag. Aanvanke- lük weinig wind, later matige wind, krimpend naar zuideiyke richtingen. (Opgemaakt te 10 uur) 14 januari Zon op: 8.45 uur: onder: 16.57 uur. Maan op: 9.02 uur: onder: 18.49 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.16 en 16.26 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. I V* -M.. In het Noorse plaatsje Alesmund liggen vele schepen te wachten op liet startsein om uit te varen voor de haringvangst. "25.000 vissers zullen trachten zoveel mogelijk haring te verschalken. Zij rekenen dit jaar op een record, en met recht, want hun vloot is beter uitgerust dan ooit tevoren. Vrije verkiezingen „kleinburgerlijk" Demonstratie Oostduitse communistische arbeiders Vüftienduizepd bewapende leden van communistische fabriekswachten hebben kortgeleden te Maagdenburg een mars gehouden als demonstratie tegen het houden van vrije verkiezingen!! Alois Pisnik, eerste secretaris van de afdeling Maagdenburg der Oostduitse communistische party, schryft in een artikel in „Neues Deutsland" dat „en kele eerlüke Maagdenburgse arbeiders nog steeds het demagogische en klein burgerlijke denkbeeld van z.g. vrüe verkiezingen voorstaan" Hy sprak er voorts in het artikel zyn afkeuring over uit. dat. toen een arbei der op een kortgeleden gehouden par ty vergadering opstond en verklaarde, dat de economische toestand in ")ost- Duitsland slechter was geworden, geen der zeventig andere aanwezigen een afwykende mening had verkondigd. Nieatve zilveren guldens komen maandag met ander uiterlijk in de circulatie V. P6LT|54 se/4 RE GROOTTE Maandag a.s. zal een begin worden gemaakt met het in omloop brengen van de nieuwe zilveren guldens. Met ingang van die dag zal de Nederlandse bank de afgifte van muntbiljetten van f. 1.stopzetten en overgaan tot het beschikbaar stellen van metalen gul dens. De papieren guldens worden nog niet ingetrokken: zy blüven voorlopig in omloop. De nieuwe guldens hebben dezelfde samenstelling als de oude guldens, die tussen de twee wereldoorlogen in omloop waren. n.l. muntzilver van een gehalte van 720/1000. Bleef derhalve het ïnner- ïyk van de nieuwe gulden geluk aan dat van zon voorganger, het uiterlijk onder ging enige wuzigingen. De beeltenis van de koningin bevindt zich op de voorzyde en het Rykswapen op de tegenzyde, beide ontworpen door professor L. O. Wencke bach Het randschrift „God zy met ons", dat al byna anderhalve eeuw op deze Nederlandse munt voorkomt als voorzet ting van een tydens de 80-jarige oorlog ontstane traditie, is op de nieuwe gul dens behouden. Het meest in het oog springende verschil tussen de oude en nieuwe gulden is de kleinere diameter en dikte van de laatste. Dientengevolge ver minderde het gewicht van 10 gram tot 6% gram. waardoor de gulden, thans nog meer dan vroeger, de munt met relatief het laagste gewicht is geworden. Immers een waarde van één gulden aan nikkelen kwartjes of dubbeltjes heeft een gewicht van 12 respectievelijk 15 gram. Op de tegenzyde waarop de waarde- aanduiding en het jaartal voorkomen heeft het omschrift „Munt van het Koninkruk der Nederlanden" plaatsge maakt voor het woord „Nederland", zulks in overeenstemming met de in het sta tuut van het Koninkryk neergelegde nieuwe rechtsorde. In de terminologie van het Statuut wordt nJ. onder het Ruk verstaan het Koninkryk der Nederlan den. hetwelk alle onderdelen van het Koninkryk omvat. Belgische landbouw loopt de| dbii Eden eB achterstand op Nederland in Dank zij belangrijke overheidskredieten voor modernisering en uitvoer (Van onze correspondent in Brussel) BÜ de bespreking van de Belgische landbouwbegroting 1956 is gebleken, dat de overheidskredieten. welke de modernisering en de organisatie van de Bel gische landbouwbedrüven moeien bevorderen, in stygende lün gaan. In 1956 zal de Belgische Iandbouw-economie beschikken over 901 miljoen francs (ruim 67 miljoen gulden) budgetaire middelen, waarby nog dienen ge voegd te worden de 265 miljoen francs (20 miljoen gulden) van het pas opge richte Landbouwfonds, dat per eind 1956 reeds een groot aantal cultures en de produktie en export van vlees zal steunen, zoals het in Nederland het geval is met de speciale fondsen, in het kader van het Landbouwegalisatiefonds. De Belgische begroting bedraagt 88 miljoen gulden tegen 61 miljoen gulden over 1955. dollar, in Duitsland 9.69 dollar en ir Engeland 8.67 dollar! Bovendien werden over 1954 belangrüke subsidies verleend tot het fabriceren van zuivelprodukten. De produktie van harde kaas (directe concurrentie voor de Nederlandse kaas) werd met 22,5 miljoen francs gesteund en de fabricage van melkpoeder en con dens ontving een subsidie van 51.8 mil joen frs. Hierdoor is export van die pro- dukten naar de overzeese landen moge. ly'k geworden. „PM.F." en zijn echtgenote ge fotografeerd in de straten van het Franse wintersportplaatsje Megève bij de Xlont Blanc. De Franse staatsman geniet hier van een korte vakantie om uit te rusten van de zware strijd, die hij voor de verkie zingen heeft moeten voeren. Toch kan hij het kennelijk niet helemaal zonder nieuws stellen: Reeds op straat wordt er een haastige blik in de krant geworpen Belgische boer ontvangt meer geld dan Nederlandse Een lid van de commissie wenste te weten waarom vergunning werd ver leend voor de invoer van Nederlandse boter, verpakt in pakjes van een half pond Tot voor korte tyd was de invoer van Nederlandse boter slechts in grote vaten mogeiyk. De minister van Land bouw antwoordde, dat die invoer mo gelijk is mits de Nederlandse boter van de beste kwaliteit is Op de pakjes moet een büzonder merk zyn geplaatst en in dien de prUs van de Belgische boter on der de richtprijs daalt, kan de import uit Nederland worden stopgezet Men heeft het reglement inzake dc boter- import dus toch al ietwat soepeler ge maakt en de Nederlandse zuivelfabrie ken kunnen onder eigen merk in België verkopen, wat een vooruitgang is. Uit een berekening van de F.A.O. (De voedsel- en landbouworganisatie der V.N.) blykt dat de Belgische boer in het algemeen voor zün produkten heel wat meer geld ontvangt dan de Nederlandse boer! voor 100 kilo tarwe is de prys, welke aan de landbouwer ln Nederland wordt betaald 6.84 dollar, ln België 9.30 Om het grote nadeel van de versnip pering der gronden tegen te gaan. wordt in het parlement een wet besproken voor semi-verplichte ruilverkaveling. Gecon stateerd werd, dat de Belgische boeren, die minder dan 6 hectare bewerken, on mogelijk winst kunnen maken en niet genoeg verdienen om de rente van de geïnvesteerde kapitalen op te brengen. In de Kempen, waar de bedrijven klein en de gronden schraal zün, wor den thans proeven gedaan met kunst matige humus om de gronden te verbe teren In het algemeen kan worden gecon stateerd. dat de Belgische landbouw zich sneller begint aan te passen aan de technische vooruitgang, waardoor hy zün achterstand op Nederland inhaalt. Lloyd „Zeer hartelijk onderhoud" De Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken Anak Agoeng, die op het ogenblik een bezoek aan Londen brengt, heeft geluk kort gemeld gisteren zyn eerste ontmoeting gehad met de Britse premier Sir Anthony Eden Eden ontving de Indonesische minister in zün ambtswoning aan Downingsteet nr. 10. Van officiële zydc werd gezegd dat het gesprek „zeer harteiyk" was. Tevoren had minister Agoeng een be zoek gebracht aan de Britse minister van Buitenlandse Zaken Selwyn Lloyd. Hij wandelde daarna van het ministerie van Buitenlandse Zaken naar Eden's woning. Latei- was Anak Agoeng de eregast aan een lunch, die Selwyn Lloyd aan bood in zyn ambtswoning. Carlton Oar- dens nr 1. Van officiële zyde heeft men geen mededelingen gedaan over de onder werpen die de Indonesische minister met Eden behandeld heeft. Waarschijnlyk heeft hy Eden echter voorgehouden dat snelheid van zeer groot belang was hy het verlenen van economische en tech nische hulp aan de zuidoost-Aziatische landen. Gistermiddag bracht minister Agoeng een bezoek aan het hoofdkantoor van de British Council en gisteravond woon de hy een voorstelling van het Covent Garden Ballet bü Vandaag sluit minister Anak Agoeng zün vierdaags bezoek af met een lunch die hem wordt aangeboden dooi de eer ste Lord van de Admiraliteit Earl Mountbatten. De Indonesische marine- bevelhebber vice-admlraal Soebiakto zit ook aan deze lunch aan Het is de bedoeling dat Anak Agoeng vanavond om elf uur per vliegtuig naar Genève vertrekt. Nog drie getuigen voor Jungschlager Uit Nederland zün gisteravond te Djakarta nog drie getuigen a décharge voor de Nedderlandse beklaagden in de tegen hen aangespannen processen aangekomen. Het zün majoor J. E. van Buren, kapitein A. J. Renssen en luite nant C Hovenier, allen van het voor malige KNJL. Het totale aantal der getuigen a décharge, dat in de processen tegen Schmidt en Jungschldger ver gunning heeft verkregen om naar In donesië te komen, bedraagt thans 14.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1