Ontevreden treilervissers houden voet bij stuk Besloten ledenvergadering van centrale van zeevarenden Prof. dr. W. van der Woude wordt op 15 januari tachtig jaar Bestaanszekerheid in landbouw werd zeer veel groter ISRAEL GAAT VAN WAPENS PRODUKTIE VERGROTEN 94ste jaargang Donderdag 12 januari 1956 Derde blad no. 28728 Vandaag vergaderen de stakers weer Drie en een half uur lang hebben de leden van de centrale van zee varenden in een besloten vergadering van gedachten gewisseld over de ontstane situatie in het treiler-visserijbedrijf. Maar toen om kwart voor zeven dinsdagavond de zaal leegliep was algemeen het gevoelen, dat deze vergadering geen stap dichter naar de oplossing van het con flict heeft gebracht. De vissers waren ontevreden, zoals uit hun com mentaar duidelijk was te merken. En wanneer wij af moeten gaan op hun mededelingen, dan willen zij niet eerder naar zee, dan wanneer zij precies weten waar zij bij de onderhandelingen over een nieuwe C.A.O. aan toe zijn. En daar zit nu juist de moeilijkheid. Want volgens de heer A. de Boon, die op de "vergadering van de centrale het woord heeft gevoerd en na afloop daar van met andere bestuursleden een pers conferentie hfeld, zal de redersvereni ging. ook al zou zij dat willen, niet kun nen onderhandelen zolang er een staking is, De centrale van werkgevers-organi saties zou daar ongetwijfeld een stokje voor steken, omdat het in het na-oor- logse bestel niet eerder vertoond is. De voorzitter van de centrale van zeevarenden, de heer P. de Vries, ver klaarde op de persconferentie, dat zijn organisatie geen behoefte heeft aan openbare vergaderingen. Sprekend over de vergadering zei hij, bij een deel van de mensen een zekere bereidheid tot varen te hebben gecon stateerd. Maar een ander deel van de vissers wil niet varen en dus komen er geen volledige bemanningen en dan kunnen de schepen niet naar zee. MISVERSTAND. heer De Boon, wil het bedrijf niet nog verder ontvolkt worden. En met de weerstandskas voor deze mensen op te stellen, wordt het conflict niet opgelost. En als nu eens bij het vastlopen van de komende onderhandelingen een bin dende regeling oplegt, zal dat dan „eer. verslechtering voor dc vissers kunnen inhouden? De heer De Vries antwoordde op deze vraag, dat de gehele loonpoli tiek een wijziging ondergaat, waar door voor bepaalde bedrijfstakken gun stige mogelijkheden zullen ontstaan. En daarom achtte hij het spoedig opleggen van een bindende regeling niet gauw te verwachten. LOON-COMMISSIE. Voor „de zuid", de opvarenden van de loggervloot, is sedert het vorig jaar een loon-commissie aan het studeren. Maar, aldus de heer De Boon. het staat nog helemaal niet vast. dat men daar, waar Er blijkt, aldus de heer De Vries, een grote mate van misverstand te bestaan over de feitelijke situatie. Er is van bepaalde zijde al gesuggereerd, dat de reders reeds met voorstellen zijn gekomen tot wijziging van het loon. maar de centrale Is daarvan niets bekend. Er liggen voorstellen van de bond bij de reders, o.a. over ver hoging van de vakantietoeslag, betere voeding, lever- en kuitgeld. en ver goeding van laarzen en oliegoed. De reders zijn bereid hierover te praten, doch hebben daar van hun kant tegen over gesteld dan ook te willen pra ten over de loonopbouw. Het bestuur van de bond heeft in de vergaderingen van 27 december en 2 januari van zijn leden machtiging ge kregen hierover te gaan praten. Daarbij is zeker niet aan de orde de afschaf fing van de vaste gage. al is het moge lijk, dat de reders er mee op de prop pen zullen komen. En het zal er dan van afhangen hoe de reders hun voor stel inkleden, of de centrale concrete voorstellen aan zijn leden zal doen. BESTAANSMINIMUM. De centrale van zeevarenden wil in ieder geval, dat aan de visserman een bestaansminimum zal worden gegaran deerd. Het huidige bedrag van de vaste gage beschouwt zij niet als een be staansminimum. Het minimum zal be langrijk boven het huidige bedrag van de vaste gage moeten liggen. En pas wanneer men weet, wat de reders wil len en hoe ver zij willen gaan, kan het bestuur de zaken tegen elkaar gaan af wegen en aan zijn leden voorleggen. VERBETERING. Verwijzend naar de verbeteringen, die bij de koopvaardijvloot zijn inge voerd. verklaarde de heer De Vries zich optimistisch ten aanzien van de doorwerking hiervan bij de vissers vloot. Hij zei ervan overtuigd te zijn, dat de reders verbetering in het loon en de secundaire arbeidsvoorwaarden willen brengen en daarom heeft men de vergadering opgewekt de staking te beëindigen, de wens uitsprekend, dat het gezonde verstand zal zege vieren. Maar de vergadering heeft hierover niet uitgesproken. Onder de huidige omstandigheden blijft de weerstandskas van de bond ge sloten. Hoe langer de staking duurt, des te meer zullen de mensen financieel in de put raken. Maar het zal ook des te langer duren, voordat verbeteringen doorgevoerd kunnen worden. De cen trale van zeevarenden verklaarde ook geen enkele sanctie gegeven te hebben aan de steunlijsten., zoals zou worden beweerd. De secretaris van de centrale van zeevarenden, de heer A. de Boon, ver klaarde, dat niemand belang heeft bij een voortduren van het conflict. Een oplossing is alleen te bereiken als op korte termijn onderhandeld wordt en verlenging van het conflict zal er alleen toe leiden dat de reeds ge maakte afspraak om op 20 januari de eerste bespreking te hebben over nieuwe arbeidsvoorwaarden, naar een later tijd stip zal moeten worden verschoven. En dus ook het resultaat van de te voeren onderhandelingen KAS BLUFT GESLOTEN. Gevraagd naar wat de bond zal doen voor de werkwilligen voor de vissers, werd meegedeeld, dat ook voor hen de weerstandskas gesloten zal blüvcn. Meer dan tot nu toe het geval is, zullen de reders deze mensen op de een of andere manier aan het werk moeten houden. Het is ook hun belang, aldus de (Ingez. Med-Adv.) (Ingez. Med -Adv.) nu gevaren wordt op een percentage van de besomming met een garantie loon. zal komen met een systeem van vaste gage. De vissers zijn bang voor afrekening van het garantieloon over een lange periode, en dat zij zich dus moe ten afbeulen in de drukke tijd om zelf het verlies van de slechte tijd op te vangen. Het komt er maar op aan, hoe lang of hoe kort men de periode van afreke ning maakt. Bij de drijfnetvisserij was dat vroeger de volle teelt, maar sedert 1952 wordt afgerekend over vier perio den. Als het garantieloon over een korte periode afgerekend wordt, dan is het risico kleiner. GEZOND VERSTAND... Om kwart voor zeven rjjn de vissers naar huis gegaan, ook die, welke met i bussen uit de noord en uit de zuid 1 waren gehaald. Naar schatting heb- ben ruim 100 mensen aan de verga- dering deelgenomen In een manifest van de centrale van zeevarenden wordt een ernstig beroep gedaan op het gezonde verstand van alle vissers. Maar diezelfde vissers hadden ook een gestencild bulletin in hun zak, waarin zij door de commissie van vertrou wensmannen uit de stakende vissers op het hart gedrukt worden geen be sluiten te nemen buiten de algemene stakersvergadering om en waarin zij i er tevens van worden verwittigd dat donderdagmorgen (heden) om 11 uur een algemene stakersvergadering ge houden zal worden. Ook voor deze vergadering zal voor vervoer met bussen uit alle plaatsen gezorgd wor den. In meia.s. veertig jaar hoogleraar Rector in moeilijke oorlogsjaren „Seminars" voor maatschappelijk werk In augustus wan dit jaar zal te Mlin- chen een internationaal congres worden gehouden over maatschappelijk werk. Ter voorbereiding hierop organiseert de stichting voor internationale samen werking der Nederlandse universiteiten en hogescholen een aantal zogenaamde universitaire „Seminars" voor maat- schappelij k werk, die zij n bedoeld als een ontmoeting van universiteit en maat schappelijk werk, een confrontatie van wetenschapsbeoefening en praktisch werk. teneinde te geraken tot een toet sing aan de theorie van dc feiten. De minister van maatschappelijk werk mr. F. J. F. M. van Thiel heeft vanmiddag in het „Institute for social studies" te Den Haag het eerste „Se minar" in deze reeks geopend. jdkUE-elE Auto tegen boom BESTUURDER GEDOOD Gistermorgen is de 53-jarige aanne mer H. M van Hoof, uit Bakel, vader van acht kinderen, op de Lieshoutseweg onder de gemeente Aarle-Rixtel (NBr.) met zijn auto tegen een boom gereden. Het slachtoffer werd zwaar gewond naar het ziekenhuis in Helmond overge bracht. waar hij kort na aankomst ls overleden. NIJMEGEN MEER DAN 120.000 INWONERS De burgemeester van Nijmegen mr. Ch. Hustinx heeft in zijn nieuwjaarsrede medegedeeld, dat het inwonersaantal van Nijmegen op 1 januari 1956 was gestegen tot 120.685, hetgeen een be- volkingetoeneming van 2253 in 1955 be tekent Zondag 15 januari a.s. hoopt prof. dr. W. van der Woude, oud- hoogleraar in de analytische en beschrijvende meetkunde en de theore tische werktuigkunde aan de Leidse Universiteit, zijn tachtigste ver jaardag te vieren. Prof. Van der Woude was van 1916 tot 1946 hoogleraar te Leiden. Op 17 mei van dit jaar zal het veertig jaar geleden zijn, dat hij zijn hoogleraarsfunctie aanvaardde. Willem van der ifoude werd op 15 i januari 1876 te Nijkerk in Friesland geboren en bezocht het gymnasium te Leeuwarden. Aan de Rijksuniversiteit te Gro ningen studeerde hij wis- en natuur kunde. welke studie hij in 1908 bekroonde met een promotie tot doctor ln de wis- en natuurkunde op een proefschrift getiteld „Over de normalen van een ellipsoïde en van een hyperel lipsoïde". Reeds voordien aanvaardde hij in 1902 een leraarschap aan het gymnasium en aan de hbs. te Deventer. Tot 1916 was hij als leraar werkzaam. Van 1916 tot 1946 In 1916 werd dr. Van der Woude be noemd tot hoogleraar aan de Leidse Universiteit in de analytische en be schrijvende meetkunde ên de theoreti sche werktuigkunde. Zijn wetenschappe lijke arbeid in deze functie lag geheel op theoretisch terrein. In de jaren van zijn Leids hoogleraarschap groeide de wiskunde uit van hulpwetenschap tot zelfstandige wetenschapstak waaruit initiatieven voortkwamen, die een sti mulans betekenden op uiteenlopende Dr. Drees te Heerenveen: Arbeidsdenken inplaats van bezitsdenken Prof. dr. \V. van der Woude terreinen van de andere exacte weten schappen. Die zelfstandiger plaats van de wiskunde vond in de laatste Jaren onder meer erkenning door de stichting van een Mathematisch Instituut aan de Vreewijkstraat. Tot deze ontwikkeling heeft de arbeid van prof. Van der Woude veel bijgedragen Prof Van der Woude aanvaardde zijn Leids hoogleraarschap op 17 mei 1916, zodat in mei as. het zeldzame veertig jarig jubileum van dit hoogleraarschap valt. Hij vervulde zijn Leidse functie tot 1946, ruim dertig Jaar lang dus met een onderbreking van enige jaren in de bezettingstijd. Driemaal rector Een zeer bijzondere plaats heeft prof. Van der Woude ingenomen in de Leidse Universitaire gemeenschap door drie maal het rectoraat te be kleden. Zijn normale rectoraatsperio de viel in de cursus 1934'35. Daarna werd hU onder uitzonderlijke moei lijke omstandigheden rector magnifi cus is de periode van 18 september 1941 tot 1 februari 1943. terw ijl hij na heropening van de Universiteit na de bevrijding het rectoraat hervatte, om dit op 17 september 1945 aan zijn opvolger, prof. Escher, over te dragen. Officiële dank en hulde test tegen de Duitse Jodenmaatregelen Vijf Jaar nadat prof. Cleveringa zijn pro- lanceerde. enige maanden nadat prof. Van der Woude voor de laatste maal het rectoraat had neergelegd in tegenwoor digheid van Koningin Wilhelmina. richt te de toenmalige minister van Onder wijs. Kunsten en Wetenschappen, prof. dr. G. van der Leeuw een officieel schrijven van dank en hulde tot prof. Van der Woude voor diens belangrijke diensten, onder moeilijke omstandighe den als rector magnificus aan de Uni versiteit bewezen. Het Is voor de Leidse Universiteit een zegen geweest, dat iemand, die gelijk gij bet algemeen vertrouwen bezit, zo lange tijd gedurende twee periodes, welke buitengewone eisen aan gezag dragers stelden, de leiding van de Senaat beeft gehad. Stellig hebt U dientengevolge bijgedragen tot de krachtige en fiere houding van de Leidse Universiteit gedurende dc be zettingstijd", aldus dit huldebetoon. Eén enkele dragée Davitamon-10 (met de hoge vitaminewaarde) jieft vitaminetekorten radicaal op. Verhoog uw weerstand en die van uw gezin met dagelijks 1 dragée Davitamon-10 per persoon. Een 10 voor gezondheid! ORGANON-OSS ARRESTATIE VAN LADELICHTERS De Rotterdamse politie heeft een 37-jarige havenarbeider, zyn broer, een 32-jarige chauffeur en een 32-jarige ha- vanarbeiöer, allen uit Rotterdam, aan gehouden. die zioh sedert augustus van het vorig jaar in diverse plaatsen van ons land met ladelichten en insluipingen hebben beziggehouden. Zij maakten bij hun werkzaamheden steeds gebruik van een huurauto en aan autohuur hebben zij over die periode reeds een bedrag van f 1.500.moeten betalen. Zij zijn Inmid dels voor de Officier van Justitie geleid. De heer E. Vermeer, voorzitter van de P.v.d.A. heeft gisteren het 10e agra risch congres dezer partij, waarover wij reeds schreven, geopend. Een volksgemeenschap is nimmer ge baat bij scherpe tegenstellingen. De landbouw is zich langzamerhand be wust geworden van zijn eigen plaats in de samenleving, aldus de heer Ver meer. Gestreefd wordt naar bestaanszeker heid en een redelijke beloning van prestatie met gelijke kansen voor ie dereen. Doel is een in de gemeen schap gewortelde cultuur. Hierna verklaarde de heer Vermeer het congres geopend. Na de reeds door ons vermelde inlei dingen sprak ïr. H. M. Kxijnen over „Onderwijs'ten platteiande", de heer W F. G. Weese over „Naar verantwoorde tuinbouwbedrijven", de heer W. Harm- sma burgemeester van Oosterland over „Sociale en culturele taak van platte landsgemeenten". mej. N. van Eijk over „Het landbouwonderwijsmej. J Kooi- stra over „Maatso.iappelijk werk ten platteiande", de heer H. M. Franssen over .Maatschappelijke gevolgen van ontsluiting en industrialisatie van het platteland" en mr. J. G, Balkenstem over „De ontwikkeling van de P.B O. in de voedselvoorzieningssector". Nadat een delegatie uit het congres in het Heerenveense raadhuis door burge meester G. H. Kuperus was ontvangen, werd de eerste congresdag besloten met een demonstratieve avondvergadering met als spreker de minister-president, dr. W. Drees. Hoever wjj nog verwijderd mogen zijn van een ideale gemeenschap, toch is er veel ten goede veranderd, aldus dr. Drees. Naar mijn stellige overtui ging. aldus spreker, is de bestaansze kerheid in de agrarische sector zeer veel groter geworden, waarbij het ar beidsdenken steeds meer de plaats ls gaan innemen van het bezitsdenken. Er is begrip voor sociale zekerheid ge groeid. Vrije concurrentievorming wordt steeds meer onderkend als een gevaar voor ontwrichting van de markt. Mansholt, de eerste boercn-minister, is de man geweest, die vooral in dit opzicht veel en baanbrekend werk heeft verricht. Deze arbeid, begonnen in de jaren van onderdrukking en ver zet, heeft zijn volle ontplooiing gevon den in de na-oorlogse jaren, aldus dr. Drees.' Velerlei vraagstukken zijn nauw ver weven met de landbouw, zoals dat V3n de industrie en van de recreatie, doch steeds meer wordt doelbewust naar een oplossing gezocht. Op het ogenblik hangt weer de dreiging van overschotten over de wereldmarkt, dooh het is belangrijk dat naar andere wegen wordt gezocht dan die van het verleden. Want inter nationaal wordt ingezien, dat men dit probleem met aan zichzelf kan overla ten Was dit niet het geval, wij hadden reeds weer een crisis beleefd, misschien zo erg als die welke rond de dertiger ja ren de wereld teisterde. Ook hier ligt een taak voor de Pv.d.A., juist omdat wij moeten komen tot een internationale conjunctuurbescherming, zo besloot dr. Drees. Om het hoofd te bieden dan embargo Israël zal zijn wapenproduktie vergroten om het hoofd te kunnen bieden aan het feitelijke wapenembargo dat op Israël toegepast wordt, aldus heeft de directeur-generaal van het Israëlische ministerie van Defensie, Sjimon Peres, woensdag bekendgemaakt. De wapenproduktie zal Israël in staat •stellen zich in een oorlog lange tijd staande te houden, hoewel de Israëlische wapenproduktie niet gelijk zal kunnen zijn aan de wapenleveranties van Oost en West aan de Arabieren, zo zei hij. Toestand in Jordanië is veel rustiger geworden Een woordvoerder van de Jordaanse ambassade ln Londen heeft gisteren meegedeeld, dat Koning Hoessein en het Jordaanse kabinet uit alle delen des lands telegrammen hebben ontvangen, waarin trouw jegens de troon en af keuring van communistische buitenspo righeden tot uitdrukking worden ge bracht. D? toestand is veel rustiger ge worden. Dinsdag was er slechts op kleine sohaal betoogd in vluchtelingenkampen. De orde kon gemakkelijk worden her steld. De regering heeft besloten met ingang van heden, donderdag, het uit gaansverbod te Amman op te heffen van 's ochtends zes uur tot 'savonds zes uur. Het uitgaansverbod ls echter nog van kracht te Jeruzalem. Ramallah en Beirah. De Syrische regering heeft besloten 265 jongelingen, die dinsdagavond uit Jordanië naar Syrië zijn gekomen, te behandelen als politieke vluchtelingen, aldus heeft premier Ghazzl medege deeld. De jongemannen, voor het groot ste deel Jordaanse studenten, zelden, dat zij zich naar Syrië hebben begeven, omdat de Jordaanse regering hen wilde arresteren wegens deelneming aan de betogingen tegen het Verdrag van Bag dad. Vandaag, donderdag, zou de Veilig heidsraad opnieuw bijeen komen om te spreken over Syrië's klaoht tegen Israël inzake de aanval op Syrische stellingen nabij het Meer van Galilea. De drie westelijke mogendheden hebben gisteren een resolutie ingediend, waarin zij voor stellen, dat deze aanval veroordeeld wordt als een „flagrante schending" van Israels verplichtingen. Over scha devergoeding wordt niet gesproken, om dat dit van beide zijden tot een gehele reeks eisen zou leiden, van Israëlische zijde zeker achthonderd! Aan de kust van Butjadingen. het gebied bij de monding van de Duitse rivier dc Weser wordt een nieuw soort kustverdediging aange legd over een afstand van duizend nieter. Deze zeewering bestaat uit een glooiend oplopende betonnen muur. beschermd door een bak stenen voet. Het is een proefneming, waarvan de resultaten door de technici met spanning worden af gewacht. 70.000ste emigrant naar Australië Gisteren is de 70.000ste Nederlandse emigrant naar Australië na de oor log. met de Johan van Oldenbarne- velt vertrokken. In totaal gingen 1450 Nederlandse emigranten met dit schip naar Australië, waarmee het totaal aantal Nederlanders, dat na de oor log naar Australië emigreerde, op 71.239 wordt gebracht. Het zjjn de eerste Nederlandse emigranten, die in dit jaar naar Australië vertrokken. Het hoofd van het tmmigratlebureau van de Australische ambassade, de heer B C Wall. was bij het vertrek aanwezig. Hij zei. dat dit Jaar voor Australië met betrekking tot de immigratie van Ne derlanders goed begint, want binnen 4 weken zullen 2750 Nederlandse emigran ten ln drie schepen naar Australië emi greren De schapen zjjn de Johan van Oldenbarnevelt. Zuiderkruis (19 ja nuari» en de Waterman (3 februari). Het vorig Jaar betekende een mijlpaal voor de Australische immigratie. Aus tralië begroette de miljoenste Immi grant gedurende de na-oorlogse periode. In 1955 kwamen er 13.687 immigranten in een jaar na 1952, toen eeh record aantal van 15 648 werd bereikt. De heer Wall zei. dat Australië hoopt in dit jaar het huidige hoge cijfer van de Nederlandse immigratie haar Austra lië te handhaven en zelfs te verbeteren. Consequenties Rijksuitgaven „Onverantwoordelijk" (Van onze parlementaire redacteur) Bij de replieken op de algemene fi nanciële beschouwingen in de Eerste Kamer over de Rijksbegroting 1956 heeft de heer Molenaar VVD) het gistermid dag onverantwoordelijk genoemd, indien de PvdA zich onder alle omstandighe den zal verzetten tegen verlaging van de Rijksuitgaven, zowel in een tijd van top- bedrijvigheid als bij dalende conjunc tuur, en dat de PvdA zal blijven pleiten voor uitbreiding van de staatstaken. Want daarvan zou waardedaling van het geld het gevolg kunnen zijn. waar door de arbeiders de dupe zouden wor den. De desbetreffende verklaring van de heer In 't Veld (PvdAi was volgens de heer Molenaar dus bluf of zij getuig de van een onverantwoordelijke visie. De heer In 't Veld antwoordde daar niet op. omdat hij voor andere bezighe den genoodzaakt was de vergadering vroegtijdig te verlaten. Nog geen beslissing over mr. van Empel Er is nog geen beslissing genomen, of de Nederlandse advocaat, mr. A. van Empel, toestemming zal worden ver leend Indonesië binnen te gaan om de Neder landers, die te Djakarta te rechtstaan, te verdedigen, aldus pre mier Harahap. Deze verklaring volgde op plaatselijke persberichten, volgens welke het bijna zeker was. dat mr. Van Empel een visum zou krijgen Rechter Maengkom herhaalde zijn be zwaren. die hij heeft tegen buitenlandse advocaten als verdediger in deze zaken. Zijn voornaamste bezwaar was dat zij geen eed van trouw hebben afgelegd te genover de Indonesische Republiek SLAPEND KIND UIT BRANDEND HUIS GERED Door onbekende oorzaak ls gisteren brand uitgebroken ln een houten wo ning, gelegen nabij de Heide te Rosma len (N.-Br i Een Juist passerende bakkersknecht, die de brand ontdekte bracht een sla pend kind in veiligheid. De ouders wa ren even afwezig voor boodschappen De b nnenbrand werd met assistentie van de brandweer uit 's-Hertogenbosch ge blust.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 7