Wereldrecord van Huiskes Alma Ata verbeterd te Wij spraken met DONDERDAG 12 JANUARI De Ruyter ls voor een jaar geschorst, men weet het. omdat hij een demon stratiepartij gespeeld heeft waarvoor geen toestemming van de bond gevraagd en verkregen was, nadat hem reeds eer der voor een overeenkomstig geval een waarschuwing was gezonden. Zijn toe- Kees de Ruyter: /Amateurisme is goed, maar dan voor 100 en voor allen' Kees verbitterd over houding collega's „Ik ben niet tegen het amateurisme. Maar dan bedoel ik een amateurisme dat 100 percent is en voor allen geldt. Dat houdt dan in dat amateurs geen lessen en seances mogen geven tegen betaling. Niemand zal dat mogen doen. Maar ik vind het onbillijk dat ik alleen geschorst wordt voor een overtreding van de reglementen waaraan ook anderen zich hebben schuldig gemaakt. Dat is meten met twee maten waarvan ik het slachtoffer ben geworden". Aldus Kees de Ruyter In een gesprek dat wij met hem hadden en waarin hU lucht gaf aan vele grieven. Kees acht zich te kort gedaan, onrechtvaardig be handeld door de bond, en in de steek gelaten, om niet te zeggen verraden door enkele van zijn collega's, die, zegt hij, zich niet aan een gemaakte afspraak hebben gehouden. spelers nogeens bijeen zouden komen, hetgeen echter niet geschied is. Wel drongen sommigen er bij mij op aan de lijn strak te houden Er is toen een tweede brief aan de bond gezonden, in september jj. In die brief werd gezwe gen over een verhoging van de tege moetkoming. op grond van de bezwaren welke het bondsbestuur daartegen had. doch wel is nogmaals bepleit voor vrij heid voor het geveji van seances, met het verzoek om zo spoedig mogelijk antwoord. Dit antwoord is nog steeds I met ontvangen. Intussen zijn verschil- I lende hoofdklassers doorgegaan met het speler, van demonstratiepartijen zonder toestemming van de bond U moet vooral niet denken dat ik dat alleen ben i geweest. Toen viel het besluit van mijn schorsing. Kort voor de kampioenschappen 47/2 te Zn olie zijn sommige spelers te Rot terdam bijeen geweest en zij kwamen overeen dat zij na Zwolle aan geen enkel kampioenschap meer zouden deelnemen tot de straftijd van De Ruyter om was. Ik rekende er vast op dat zij zich aan die afspraak zouden houden, en dit te meer omdat de be trokkenen vroeger, dus vóór de sehor- sing, al besloten hadden dat, ingeval één hunner voor het geven van een seance zonder toestemming, geschorst zou worden, de anderen zich met hem solidair zouden verklaren. Dit i« nu niet gebeurd, zeide De Ruyter bitter, „alleen Schólte heeft zyn woord ge stand gedaan. Dat hij in Zwolle mee deed is overi gens op mijn aandrang gebeurd. Ik wist dat er in Zwolle grote kosten waren gemaakt en ik wilde onder geen voor waarde de organisatoren duperen. Toen ik hem sprak heb ik dan ook gezegd: Scholte. hij moet meedoen, dat kam pioenschap mag niet in het honderd lopen" De Waalwijkse matador zal gebruik maken van zijn recht tot beroep bij de bondsvergadering tegen zijn schorsing. Hij erkent dat hij straf verdiend heeft maar hij houdt staande dat anderen eveneens gezondigd hebben en ook te gen betaling seances hebben gegeven, en dat. uit dit oogpunt bezien, zijn schor sing moreel aanvechtbaar is. Maar mis schien het hoogst zit hem de gedachte dat collega's hem in de steek hebben gelaten. „Als biljarten een soort sport is die men voor zijn plezier moet beoefe nen dan kan dat alleen in onderlinge vriendschap. En dat is. na wat er ge beurd is. voor mij bijna onmogelijk' KEES DE RUYTER ...verbitterd... lichting en verdediging, waarin hij o aanvoerde dat de partij in besloten kring was gespeeld, werden niet afdoende geaccepteerd. Deze kwestie van het geven van seances, nauw samenhangend met het probleem van de tegemoetkoming welke de deelnemers aan de Nederlandse kam pioenschappen ontvangen, houdt de ge moederen in de biljarterswereld al ge ruime tijd bezig. De spelers betogen dat zij met die tegemoetkoming niet uitko men. In het begin van het vorig jaar hebben dertien hoofdklassers hierover vergaderd en een commissie van drie benoemd, bestaande int De Ruyter, Tee- gelaar en Van Oosterhout, die hun wensen en verlangens voor een commis sie van gedelegeerden van de bond heeft verdedigd De verlangens hielden in een verhoging van de tegemoetkoming bij kampioenschappen van f. 8.50 tot f. 15 per dag. en de vrijheid om. onder de auspiciën van de bond. demonstraties te mogen geven voor aangesloten zowel als niet aangesloten verenigingen. Deze verenigingen zouden dan telkens een bepaalde som in de bondskas moeten storten, terwijl de spelers een matig bedrag extra zouden mogen vragen ten einde op deze wijze enigermate het verlies op te vangen dat zij voor deel neming aan kampioenschappen aan loonderving lijden. „Na die bespreking" zegt De Ruyter, „hadden we allen de indruk dat wij iets bereikt hadden. Maar enkele weken later kregen we bericht dat ons verzoek was afgewezen. Ik heb toen getracht te bereiken dat de Hoogoven - toernooi Het Hoogoventoernooi 1956 is genoege- Ijjk en geslaagd als voorheen, de deel neming Is kwantitatief zowel als kwalitatief goed en toch ontbreekt er Iets, en wel spanning in de interna tlonale hoofdgroep! Met de regelmaat van een klok stevenen de bij voorbaat als winnaars gedoodverfde Stahlberg en Pilnik op do eerste twee plaatsen af: zij winnen of spelen remise en de andere komen er niet aan te pas. En de vijf Nederlanders doen, met uit zondering van de debutant Roessel. niets bijzonders. Gisteren in de zesde ronde is Stahl berg met Pilnik gelijk gekomen doordat hij van Van Scheltinga won. terwijl Pilnik en Matanovic remise maakten. Van Scheltinga verzeilde in een eindspel van toren plus pion tegen dame plus pion. hield lang stand, maar moest ten slotte de vlag strijken. De „Spanjaard" tussen Pilnik en Matanovic ging steeds gelijk op en gaf niet veel strijd. Roessel doet het tegen de buitenlanders voor treffelijk. maar tegen zijn landgenoten niet. Nu verloor hij van Kramer in een Nimzo-Indische partij, waarin hij langzaam maar zeker door Kramer doodgedrukt werd. Toran en Bouwmees ter leverden de tweede grootmeester remise van deze ronde en tenslotte werd de partij tussen Orbaan en Scafarelli afgebroken, getrouw aan Orbaan tradi tie in een zeer ingewikkelde stand. De stand luidt thans: Pilnik (Argentinië) en Stahlberg (Zweden) 4>/2Toran (Spanje) 3x. Kra mer en Matanovic (Zuidslavië) 3. Sca farelli (Italië) 2'/4x. Bouwmeester en Roessel 1x/2. Van Scheltinga l'/2 en Orbaan lxx punten. LEIDSE SCHAAKBOND Voorschoten heeft gisteravond beves tigd dat het zich wel in de eerste klas se zal weten te handhaven. Met 64 werd van Caissa gewonnen, dat nu zelf ernstig in gevaar is om te degraderen. Waar zijn de tijden dat het juist Caissa was. dat de gevreesde tegenstander van de sterkere tientallen was? De drie eerste borden gingen alle verloren en dat zijn we van Caissa niet gewend. De gedetailleerde uitslag was: J. Verduyn (Caissa)G. P. Sluiter (Voorschoten) 0—1; P. VlugtK. Waas dorp 01; F. P. Hemerikcir P. Vermet 01; H. A. C. de KoningJ. van Os VtJ. BrusseeN. Maar:-en ',2>/2; J. ZwaanP. Segaar 01: G Spieren burg—M. Jansen 0—1; G W. Horree—J Braggaar 10; A. MombergC. van der I Kooy 10; H. E. Chris tiaanseM. Segaar 1—0; totaal 46. I Heracles blijft bij betaald voetbal Het bestuur van de Almelose voet balvereniging „Heracles" heeft beslo ten dat het eerste elftal het komende seizoen zal blijven uitkomen in de afdeling betaald voetbal van de K.N.V.B. Enige tjjd geleden waren er stemmen opgegaan, die erop aandrongen, gezien de sleohte resultaten van het eerste elftal van „Heracles" in de eerste klasse B van het betaald voetbal, terug te ke ren naar het amateur voetbal. SCHAATSENRIJDEN Gerard Maarse leidt te Sarpsborg Bjj de internationale wedstrijden tc Sarpsborg, waaraan ook een aantal Nederlanders deelneemt, heeft Gerard Maarse na de eerste dag de leiding in het algemeen klassement met 99.580 punten. Hij won de 5000 meter in 8 m. 57.8 sec. vóór Hickey, Van 't Oever en Van der Berg, die boven de 9 minuten bleven. Op de 500 meter eindigde Maarse als eerste Nederlander op de 6e plaats. De Amerikanen, met Bill Carrow als de snelste man, legden beslag op de eerste vier plaatsen op de sprint Wereldkampioenschap bridge Frankrijk heeft in de strijd om het wereldkampioenschap bndge op de voorlaatste dag een voorsprong van 58 matchpunten op de Verenigde Staten. In de avondzitting van woensdag scoorden de Fransen 31 matchpunten tegen de Amerikanen 29 matchpunten. Frankrijk heeft thans een totaal van 306 matchpunten en Amerika 248 matchpunten. Met nog 32 spellen te spe len heeft Frankrijk 76 340 punten tegen de Verenigde Staten 71.220 punten. (Ingez Med.-Adv.l Grieperig? Rillerig U voelt U weer "stralend "AKKERTJE IJSHOCKEY PANTHERS WONNEN OP HOKY De ijshockeywedstrijd tussen YHC en de Engelse profclub de Nottingham Panthers, welke gisteravond op de Hoky te Den Haag werd gespeeld, is door de Britten met 48 gewonnen. De Russen zijn erin geslaagd ook het wereldrecord over 3000 meter te verbeteren. Tijdens wedstrijden welke dezer dagen op de record-baan A!r-i Ata werden gehouden, bleken het ijs en de weersomstandigheden uitstekend te zijn, zodat Yuri Isvashkin en Vla dimir Koslov besloten een aanval te doen op het wereldrecord 3000 meter, dat evenals de 10.000 meter nog niet in handen van Russische rijders is. Het plan slaagde sohitterend belde - o--,- rijders bleven tot ongeveer 1500 meter besloot De Ruyter. „zelfs al zou mijn by elkaar, waarbij zij ronden reden van straf worden ingetrokken". 35 en 37 sec. Toen de helft van de race achter de rug was. schoot Ivashkin naar voren. Hfj passeerde de finish het eerst in de prachtige tijd van 4 min 37,8 sec. Het record, dat Anton Huiskes op 24 januari 1953 te Da vos op zijn naam bracht, bedroeg 4 mm 40.2 sec. Het is echter niet zeker dat deze pres tatie van Isvashkin door de I.S.U. zal worden erkend. Volgens de reglementen kunnen records nl. uitsluitend worden verbeterd in wedstrijden. Isvashkin ën Koslov schijnen een aanval op het record van Huiskes te hebben gedaan, in een race welke geheel op zichzelf stond In zo'n geval zou de prestatie niet door de I.S.U. kunnen worden gehomologeerd J^<*<9eScf<8<33<*<:®c3S<K8<^cS<80S<S<8cgcS<3OSc*<$eScf<80Scf<§C5cWïO5cf<«0Sc^ Omschakeling Jac. Koelewijn Mastenmaker te Alphen Weinig bewoners uit de Rijn streek zullen van zich zelf kunnen zeggen een beroep uit te oefenen, dat uniek genoemd kan worden. Wy bedoelen hier het beroep van mastenmaker, dat in de loop der Jaren vrijwel uitsluitend in Alphen uitgeoefend wordt en wel by de mastenmakerU der firma D. v. d Neut aan de Raadhuisstraat Als daar dan nog by komt, dat een der mastenmakers binnenkort een halve eeuw dit zeldzame ambacht uit oefent, dan geloven wü, dat er stellig aanleiding toe bestaat met deze a.s. jubilaris, de heer Jac. Koe lewijn, eens een praatje te gaan maken. Pas 11 jaar Bijna een halve eeuw geleden trad .Koos" officieel als jongen van 12 jaar, in dienst van de oude heer D v d. Neut, die toen een beschei den bedrijfje had in de Raadhuis straat tegenover de Gereformeerde Kerk. Feitelijk mocht ik nog niet aan het werk, aldus vertelde ons de heer Koelewjjn, want ik was nog geen 12 jaar, maar ja Ik had alle klassen op de school van meester Tolk aan de Raadhuisstraat door open en toen ik in dc paasvakan tie de smaak te pakken gekregen had, ging ik dc meester maar zeggen, dat ik niet meer terug kwam naar school, ook al omdat Mijn vader werkte op de Trasmo len (de kalkmaaldery tegenover de Martha-Stichting ook al aan de Raadhuisstraat! en wij woonden in een van de huisjes, die onlangs daar afgebroken zijn. Myn eerste werkzaamheden be stonden vrijwel uitsluitend uit het vullen van zakken met de krullen en spaanders, die van de palen en balken afkwamen, welke gebruikt werden door enkele bakkers voor hun ovens. Al die jaren heb ik die zakken met krullen met een bootje door de Ryn naar de bakkers Ver steeg en de Looij en later de Looij alleen nog gevaren. Pas vorig jaar ben ik daarmee opgehouden. Ik ben ook nog een soort van Mi- chiel de Ruyter geweest, want ook ik heb dagen aan een wiel staan draaien, on. van een slijpsteen. Duizenden masten Al vrij spoedig werd ik aan het feitelijke mastenmaken gezet omdat men ook in die dagen al een gebrek aan personeel had en uit het feit dat ik na aflevering van mijn eerste werkstuk zonder meer de volgende mast op de bokken mocht leggen viel op te maken, dat lk het er goed had afgebracht. Sindsdien heb ik stellig duizen den en nog eens duizenden masten, vaarbomen en vlaggemasten ge maakt of zijn voor afwerking later door mijn handen gegaan voor deze het bedrijf verlieten. Tot voor kort werd elke mast, vlaggestnk of vaarboom geheel, maar dan ook geheel met de hand bewerkt: rondgemaakt en gladgeschaafd, zoals de modern ste machine dit niet kan. Natuurlijk heb ik in mijn ldop- baan de evoluties in het bedrijf en ik mag wel zeggen in het beroep meegemaakt, aldus de heer Koele- wyn en wij hebben ons daarbij na tuurlijk moeten aanpassen. Vroeger werden er heel veel masten ge maakt voor motorboten en sleep- kasten voor de binnenvaart, daarna kwamen de vissersschepen. In een dag klaar In die dagen gebeurde het meerdere malen, dat als des morgens een scbip voor de wal kwam voor een nieuwe mast, de schipper dezelfde avond kon weg varen mei zijn fraaie mast kant en klaar, terwijl toen het vaartuig voor de kant kwam. de paal waar uit de mast gemaakt moest wor den, nog in de Rijn dreef en op de kant gehaald moest worden. Er moest om dat te presteren echt wat je noemt „aangestompt" worden, maar wij begrepen ook toen veel tc goed wat liet bete kende voor zo'n schipper als hy een dag zijn schip moest missen. Met de komst van de stalen mas ten dreigde ons beroep ten onder te gaan, maar ook nu weer wisten de heren v. d. Neut met hun tjjd mee te gaan door een volledige omscha keling op de luxe mastenmakerlj voor jachten e.d. Om een voor beeld te noemen: iToeger maakten wy, zo ging de heer Koeledijn ver der. wel vyf grote masten per week en thans zijn het er geen vijf meer in een heel jaar. Het is alles voor de luxe vaart. Hierbij komt nog, dat het thans vrywel alle gelymde holle masten zijn die gemaakt wor den. Gelijktijdig wordt in de uitge spaarde holte een plastiek pijp in gelegd waar doorheen de draden voor de elektrische leidingen ge trokken worden. Klaas Boot opnieuw turnkampioen? Zondag zal worden uitgemaakt of Kiaas Boot Jr. het unieke feit za: presteren om voor de zevende achter eenvolgende maal turnkampioen van Nederland te worden. De vereniging D.O.O. In Bome zal deze wedstrijd om het kampioenschap van Nederland or ganiseren, die 's-middags om half drie begint. In de morgenuren, om elf uur, wordt de wedstrijd gehouden om het Nederlands Jeugdkampioenschap en voor de samenstelling van het Neder lands jeugdkeurkorps De totalen in de halve finale behaald, tellen mee voor deze eind wedstrijd, zodat Klaas Boot met een kleine voorsprong begint. HU heeft in de halve finale 57.60 p behaald en nummer twee, Jac. van der Sande 56.20. Daarna volgt van Ga len met 54.95 p., Sallé met 54.80 p.. Joh. van der Sande met 54.20 p.. Meynen met 54.15 p. en vervolgens de andere fina listen. zestien in totaal; allen met kleine verschillen. Deze vier foto's laten de werking zien van een klein weerstation, ont worpen voor deoperatie diepvries" aan de Zuidpool. Het apparaat weegt 200 pond. wordt vanuit een vliegtuig neergelaten en is ..grasshopper" gedoopt. Op de bovenste foto links ligt het apparaat zoals het op de grond neerkomt. Daarna opent het zich automatisch (rechts boven), richt zich vanzelf op links onder) en treedt in werking zodra het de juiste verticale stand heeft bereikt (rechts onder). De waarnemingen van het apparaatje omtrent windsnelheid, windrichting, temperatuur, baro- meterdruk en vochtigheidsgraad worden automatisch via een radio- zendertje uitgezonden. tijdens wereldreis aangekomen „Miss Australia" op Schiphol Won schoonheidstvedstrijd ten bate van spastische kinderen De langsten De grootste mast ooit uit één stuk hout door mij gemaakt had een lengte van 30 ',i meter en was bestemd voor een groot Ameri kaans jacht. De grootste vlagge- mast is echter nog anderhalve meter langer, nl. 32 meter; deze was bestemd voor 'n Rotterdamse zakenman, die de mast in de tuin van zijn villa heeft geplaatst. Wist U ook, dat voor het bezoek van H.M. Koningin Juliana en Z K H. Pr. Bernhard aan West-Indië. wij in een spoedorder een kleine duizend vlaggestokken hebben klaar gemaakt voor versiering van stra ten en pleinen? Een van onze grootste na-oorlogse werken is wel geweest het uitrus ten en geheel klaar maken van het koninklijk opleidingsschip voor de Marine, de «Pollux" met zijn drie stengmasten en talrijke kleinere masten. Uit het feit, dat de twee zoons van de a s jubilaris ook reeds jaren lang hetzelfde vak als hun vader uitoefenen Henk Koelewijn zal zelfs zyn zilveren jubileum herden ken mag worden afgeleid, dat de heer Koelewijn het in 1906 nog niet zo slecht gekozen heeft. Bij de Rijn Sinds zyn huwelijk, veertig Jaar geleden, heeft de heer Koelewijn steeds vlak by de werf gewoond, eerst aan de noordkant, nl. in de poort bij wat vroeger genoemd werd de poort van Zienkzee en later aan de zuidkant van de werf in de poort tegenover de Gereformeerde kerk. maar in belde gevallen steeds aan de Rijn; hij zou nooit ergens anders willen wonen. In mijn vrije tijd beoefen ik gaarne de bUJartsport; ik ben pen ningmeester van de vereniging .De Kroon" en bestuurslid van volkson derwijs. Vroeger bezocht ik veel voetbalwedstrijden, maar het spc heeft niet meer die aantrekking op mij als vroeger, wat wellioht ook wel komt. doordat ik ouder gewor den ben. Tot niet geringe verbazing van de vele nieuwsgierigen bleek Miss Aus tralia 1955, die gistermiddag uit Lon den op Schiphol aankwam, niet dc specifieke schoonheidskoningin-met- pin-up-kwaliteiten", die men had ver wacht. doch een charmante, welbe spraakte en welopgevoede Australische jongedame met een paar vriendelijk lachende ogen, stralend uit een aardig gezichtje. Miss Maureen Kistle, het thans bijna 20-jarig meisje uit Toowoomba, Queens land, Is dan ook niet alleen voor haar uiterlyke kwaliteiten gekozen, doch en dit is een revolutionaire ommekeer in de grootste Australische schoonheid s- wedstrijd werd met de andere 300 mededingsters streng beoordeeld naar opvoeding, stem. spraak, charme cn persoonlijkheid", kortom er werd gelet op algemene beschaving. De fysieke schoonheid telde slechts voor 30r; van het totaal aantal te behalen punten mede. De schoonheidswedstrijd in Australië had een liefdadig doel; de opbrengst werd bestemd voor de spastische kin deren in Australië. Iedere deelneem ster aan het concours moest minstens 50 Australische ponden (bijna f. 300) bijeenbrengen om in aanmerking te komen voor beoordeling door de jurv. Maureen Kistle won de prijs: een rgis van zes maanden door Australië, 1000 Australische ponden contant cn ccn garderobe voor een evengroot bedrag. Zo is dit meisje, dat voorheen als aó- slstent-technicus op een laboratorium van een Ziekenhuis in Brisbane werk e. thans aan haar wereldreis begonnen, zy wordt begeleid door een eigen chaperonne, de wat ouddere miss .mdv Stenberg, die 28 jaar is en er zelf u<>k mag zijn! Want zy werd in 1953 geknen als schoonheidskoningin van West- Australië. Daarna is ze chef van dc tf- Eierenexporf bedraagt miljoenen liet Nederlands Eiercontróle Buren te De Bilt heeft bekend gemaakt, dat in het 4e kwartaal van 1955 702.816.415 verse kippceieren en 5.125.140 broed- eieren, alsmede 3.759.000 kippeeicrcn 2e soort voor uitvoer zijn goedgekeurd. In het gehele Jaar 1955 werden voor uitvoer 2 149.862 446 stuks kippeeieren. 44.156.111 verse eendeeieren en 238.320 kalkoeneieren, in totaal 44.396.431 stuks goedgekeurd. Van de in 1955 voor export goedge keurde verse kippeeieren waren 1.630 226.060 stuks bestemd voor West- Dultsland, 202.163.040 voor Italië cn 163.956.960 voor Frankrijk. Het s.s. „Waterman", dat morgen uit Indonesië in Rotterdam wordt verwac.i hteft vertraging, waardoor het vermoe delijk 's middags omtrent vier uur zal worden, voordat aan de Lloydkaie wordt gemeerd. De passagierszullen zaterdagmorgen naar de plaats van be stemming kunnen worden vervoerd Slechts ll van de 654 repatriërenden beschikken in Nederland over eigen hu: deling publiciteit geworden van oe or ganisatie. die Jaarlijks het nationale schoonheidsconcours houdt. Beiden hebben gisteren in net .Om stel-hotel te Amsterdam hun intrek ge nomen en blijven slechts tot morgen in ons land. Dan vertrekken ze van FcJilp- hol naar Oslo. Daarna staan r.»g op het programma Kopenhagen. Mulmö, Frankfurt. München. Rome. Zür.ch, St. Moritz, Parijs en Brussel. De teiug- tocht naar Australië zal daarna gaan vla Canada, dg V. S. en Nleuw-Zeeland. Vragen over ontslag kleuterleidsters Het Eerste Kamerlid de heer Derksen heeft aan de minister ion O. K. en W. de volgende vragen gesteld; 1. Is het de minister bekend, dat in enige gemeenten (o.a. Rotterdam, Utrecht, "s-Hertogenbosoh Noordwyk) aan kleuterleidsters, die voor de datum van m werking treden van de kleuter onderwijswet. 1 Januari 1956, werkzaam waren bij het bijzonder onderwijs, ont slag per die datum is aangezegd op grond, dat er geen overgangsbepalin gen zyn om hen na die datum te kun nen handhaven? 2. Is de minister bereid om alsnog het scheppen van overgangsmaatregelen te bevorderen, waardoor deze kleuterleid sters voorlopig kunnen worden gehand haafd' 3. Kan de minister mededelen, of, in dien het ontslag toch zou moeien wor den verleend, voor deze kleuterleidsters de bepalingen van de artikelen 79 en 35 van de kleuteronderwijswet ook kunnen gelden? 4. Indien dit niet het geval mocht zijn, is de minister dan bereid maatregelen te bevorderen, doe er toe kunnen leiden dat ook aan deze kleuterleidsters alsnog wachtgeld wordt toecekend, volgens maatregelen van bestuur, die ingevol ge artikel 35 van de kleuterondervvyswet moeten worden vastgesteld? Kinderarbeid in de landbouw Door de Staatssecretaris van Sociale Zaken werd in maart van het vorig jaar aan de S.EJt. verzocht zyn oordeel te geven over een voorontwerp van een al gemene maatregel van bestuur. Ingevol ge art. 92 bis der Arbeidswet met betrek king tot kinderarbeid in de landbouw. De sociale commissie heeft thans na mens de Raai een advies vastgesteld. Vooropgesteld dient te worden, aldus het advies. dat de Raad reeds in 1953 als zyn mening heeft kenbaar gemaakt, dat kinderarbeid in de landbouw als onge wenst moet worden beschouwd. Als uit zondering op een dergelijk verbod van kinderarbeid werd in het desbetreffend advies voorgesteld, dat by algemene maatregel van bestuur zou worden toe gestaan. dat kinderen van het bedryfs- hoofd in beperkte mate lichte werkzaam heden kunnen verrichten, voorzover het sohoolbezoek daaraan niet in de weg staat. De commissie is van oordeel dat het ontwerp in het algemeen aan laatst bedoelde uitzondering beantwoordt. In het ontwerp-besluit wordt het ver richten van lichte arbeid gebonden aan een maximum van 5 uur per dag. Een SSCScfcS©3cS<SSeScS<3fö§<#S<«cfc3cgc«<*g6cfe»CSc*»C8ct<*<tfcï<afc3gcfc*<^^ vesting, 82% van hen is nooit buiten gedeelte van de sociale commissie be- Indonesië geweest en 72% ls geheel zon- i schouwt dit maximum als een redelyke der Inkomen. I uitzondering op het genoemde verbod.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 5