Sleutelspelers brachten met succes „Het Mannion Mysterie" Aanvang restauratie Lodewijkskerk Eerstesteenlegging Maria - kapel Ver. voor Pedagogiek braeht twee pedagogisehe films 94ste jaargang Donderdag 12 januari 1956 Tweede blad no. 28728 Tien jaar groei en bloei „De Sleutelspelers", toneelvereniging van de Stedelijke Lichtfabrieken, ne men in de (Leidse) wereld van het amateurtoneel een vooraanstaande plaats in. In de loop van haar tienjarig bestaan heeft deze vereniging zich snel en goed ontwikkeld tot een bloeiende. De actieve leden spelen steeds met plezier en enthousiasme. Dat bleek ook gisteravond weer tijdens de in de zeer goed gevulde Schouwburg gehouden opvoering van het ietwat sensationele stuk „Het Mannion Mysterie" of zoals het ook wel genoemd wordt „Welkom op Porthcnis", onlangs hier ter stede ook gespeeld door „Jan van Beers" in de toneelwedstrijd van „Litteris Sa crum". De schrijver van dit alleraardigste spel is de Engelsman Philip Weathers. Hij vertelt ons enkele episoden uit het veel bewogen leven van Jane Mannion. een vrouw wier moeder vele jaren geleden terecht moest staan op beschuldiging van moord op haar echtgenoot en wier eigen man eveneens onder bijzonder geheim zinnige omstandigheden is verdwenen. Deze verdwijning brengt in de streek rondom het landgoed „Porthenis", dat behalve dpor de hoofdpersoon uit het verhaal, nog wordt bewoond door haar twee kinderen David en Vanessa, een soort fluister- en roddelcampagne teweeg. Vooral wanneer, na zeventien jaar, het lijk van een man wordt gevonden, ziet het leven er voor de Mannions niet zo rooskleurig uit. De vader van Davids meisje koesters eveneens een verdenking tegen de veelbeproefde vrouw en begint een onderzoek. In een ten tonele ge brachte terugblik wordt dan veel aan het licht gebracht. De centrale figuur in dit stuk werd uitgebeeld door mevrouw M. E. StaatsJanzen. Zij speelde de rol van de schijnbaar harteloze vrouw op een wijze, die aller bewondering afdwong. Terecht! Goed op dreef, vooral later, was mevr. S. CramaLeppers, die de rol van Mau reen, het meisje van David, voor haar rekening had genomen Een veelbelovend debutant je was mej. H. M. Verver. Be scheiden speelde zij de rol van Vanessa. De andere spelers bleken eveneens voor hun taak berekend, al kan het stem volume van sommigen wij schreven het reeds eerder gemakkelijk opge voerd worden. De regie was in handen van de heer C. Hakkert. Rest nog te ver melden. dat de decors volkomen aan hun doel beantwoordden. De avond werd geopend door de voor zitter. de heer Staats, die in het bijzon der welkom kon heten wethouder D. v. d. Kwaak, alsmede commissarissen en directie van de Lichtfabrieken. Hij ves tigde er met grote nadruk de aandacht op. dat de vereniging groot gebrek heeft aan jongeren en deelde in dit verband Genealogisch onderzoek op het platteland Wanneer normale bronnen van doop-, trouw- en grafboeken ons bij het genea logisch onderzoek in de steek laten, dan treft men in dorpsarchieven vaak tal van stukken en delen aan, die van be lang kunnen zijn voor dit onderzoek. Tot deze conclusie kwam gisteravond de heer H. L. Kruimel, conservator van het Centraal Bureau voor Genealogie te Den Haag, toen hij op uitnodiging van de afdeling Leiden/Rijnland van de Ned. Genealogische Vereniging in „De Kleine Burcht' een lezing hield over het genealogisch onderzoek op het- platte land. Na een kort inleidend woord van de voorzittei'. dr. A. J. Zwart Voorspuy, waarin hij in de komende maanden nog vele interessante lezingen in het voor uitzicht stelde, wees de heer Kruimel er op. dat men bij het genealogisch onder zoek in vele gevallen vroeg of laat op het platteland terecht komt. Veelal kan men in de dorpsarchieven een volledig beeld vinden van het gezin. Registers van testamenten zijn volgens de heer Kruimel in de meeste gevallen niet erg betrouwbaar, omdat vele testamenten niet meer inhouden dan een regeling van het vruchtgebruik. Voorts weidde spreker uit over diverse streekgeslachten en over de registers van de Houtvesterij van Holland, welke weinig bekend zijn, doch zeer belang rijk om te raadplegen. In dit verband schonk de heer Kruimel tevens aandacht aan de Egmondse leenregisters en de rekeningen van de abdij van Rijnsburg, ■waaruit genealogen belangrijke bijzon derheden kunnen putten. Tenslotte ver telde hij nog interessante bijzonderhe den over de naamsovergangen. welke veelal afwijken van de eigen naam en gaan in de richting van moederszijde. Spreker eindigde met de aanwezigen aan te sporen het genealogisch onder zoek ter hand te nemen Hierdoor krijgt men veelal een boeiend inzicht hoe onze voorouders hebben geleefd. Na deze inleiding ontspon zich een interessante discussie. Gisteravond heeft dr. A. A Kampman, directeur van ..Het Nederlands Instituut voor het Nabije Oosten" alhier, in de Academie voor Beeldende Kunsten te Den Haag voor het ..Vooraziatisch Ge nootschap „Ex Oriente Lux" en de „Vereniging voor Antieke Beschaving" een lezing met gekleurde lichtbeeldden gehouden over het onderwerp „Cyprus, monumenten en romantiek op het eiland der kruisvaarders". Over de inhoud van deze lezing weid den wij reeds uitvoerig uit toen dr. Kampman deze hield voor de vereniging „Oud-Leiden". mede. dat jongens en meisjes, die zich tot de planken aangetrokken voelen, zich gerust bij „De Sleutelspelers" kunnen aansluiten. Woorden van waardering sprak hij nog tot de oud-regisseur, de heer Paddenburg, die acht jaar zijn beste krachten aan de vereniging heeft ge geven. Het was een met zorg voorbereide toneelavond, die de vele aanwezigen enkele spannende en toch genoeglijke uurtjes bezorgd heeft. Bravo Sleutelspelers! (Ingez. Med -Adv.) Nog 2 dagen.... ongelofelijke fofokoopjes bij foto-cini' JAN WOLFSLAG BREESTR. 123 - TEL. 21851 t.o. het Stadhuis. Om de kinderen gedurende de winter maanden, als het klimaat niet geschikt is om in de tuin te spelen, ook prettig bezig te houden, heeft zich in de ver eniging „Westerkwartier" een dames comité gevormd, bestaande uit mevr. De Boer. voorzitster, mevr. Bronsgeest, secretaresse, mevr. De Os. penningmees- teresse, mevr. Den Ouden. men. Baart, mevr. v. Halem en men. De Hoed Gistermiddag te 3 uur werd in het Clubhuis van de speeltuin „WK." door de voorzitster, mevr. De Boer. de eerste speelmiddag geopend. Reeds spoedig zaten 130 kinderen aan verschillende tafeltjes, onder leiding van het comité te spelen, terwijl ook de traktatie niet ontbrak. Hoewel dit werk geheel belangloos gedaan wordt, zijn er vanzelfsprekend toch kosten aan verbonden. In verband daarmede wordt op woensdag 25 en don derdag 26 januari as. voor dit clubwerk een bazar van levensmiddelen, textiel en diverse artikelen gehouden. Op 25 jan. om 3 uur zal mevrouw De Boer deze bazar openen en daarna tot ll uur zal dan de bazar voor het publiek geopend zijn; donderdagavond van halfacht tot 11 uur. Het gisteren door ons gepubliceerde bericht inzake het beroepen van een geref. studentenpredikant is niet juist, aangezien het beroep inogi niet is uit gebracht. Het betrof hier slechts een aanbeveling tot het uitbrengen van het beroep aan de Kerkeraad. PROMOTIE Gepromoveerd tot doctor in de lette ren en wijsbegeerte op proefschrift ge titeld „Ammianus Marcellinus "In die lig van die antieke geskiedskrywlngi" de heer C. P. T. Naudé, geboren te Aliwal Noord. Zuid-Afrika en thans wonende te Oegstgeest. BEJAARDE VOETGANGSTER STAK ONVOORZICHTIG OVER Een 71-jarige dame. wonende in de Maris laan, stak gistermiddag omstreeks half zes de Hoge Ryndijk over zonder op het verkeer te letten. Zij werd door een motor aangereden en brak daarbij een been. De E.H.D. vervoerde het slachtoffer naar het Academisch Zieken huis. Onze stadgenoot, mr dr. H. D. M Knol is benoemd tot ondervoorzitter ener staatscommissie, welke in 1956 is belast met het afnemen van examens ter ver krijging van de akten handelsweten schappen en boekhouden M.O. Prof. dr. S. Dresden alhier is benoemd tot voorzitter van dergelijke commissies voor de akten Frans M.O. A en B, han delsbriefwisseling en tolk-vertaler. Bij Konink besluit van 30 december 1955 is aan dr C. F. P. Stutterhelm, leraar aan het Gymnasium Erasmianum, te Rotterdam, opdracht verleend om gedu rende het tijdvak van 19 september 1955 tot en met 16 september 1956 in de facul teit der letteren en wijsbegeerte aan de rijksuniversiteit te Leiden wederom onderwijs te geven in de Nederlandse taalkunde. Vandaag vóór 149 jaar, werd als door een wonder de Lodewijkskerk aan de Steenschuur gespaard voor de buskruitr amp, welke die dag aldaar plaats vond en het leven eiste van 151 mensen, terwijl pim. 2000 personen werden gewond. Het is wel een treffend samenvallen, dat juist op deze dag de restauratie van deze kerk officieel aanving en tevens werd overgegaan tot de eerste steenleg ging van de nieuwe Mariakapel van de H. Lodewijk. Onder de vele aanwezigen, die deze door de deken van Leiden. M. A. Jansen, pastoor van de Lodewijkskerk verrichte plechtigheid bijwoonden, merkten wij o m. op de burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, de wethouders, de heren A. J Jongeleen en S. Menken, vele gees telijken, o.w. mgr. J. Buis en mgr. Th. Bekkers, ïr. J. Boogerd. directeur van Gemeentewerken, de stadsarchitect. ïr. Th. Koch. de garnizoenscommandant luit.-kol. H. W. Gerth van Wijk, de Commissie van Openbare Werken, de commandant van de Brandweer, de heer S. W. Hagedoom, het kerkbestuur van de parochies van de H. Petrus en de H. Jozef, de heren E. Pelinck en J. Hennes namens de Vereniging Oud-Leiden, de heer A. van Djjk, voorzitter van de r.-k. raadsfractie en uiteraard vele paro chianen en het kerkbestuur van de H. Lodewijk. Nadat deken Jansen de zegening van de steen verricht had en de litanie van alle Heiügen was gezongen, vond de steenlegging plaats. Bij deze plechtig heid sprak deken Jansen in het Latijn een ontifoon uit. waarvan de Neder landse tekst als volgt luidt: „Toen Jacob 's morgens opstond, richtte hij een steen op tot gedachtenis en goot er olie over uit; hij deed een gelofte aan de Heer; waarlijk, deze plek is heilig en ik wist het niet". Tijdens deze plechtigheid, die een li turgisch karakter droeg, waarbij de ge zangen werden gezongen door het kerk koor van de H. Lodewijk o.l.v. de heer J. v. d. Meer. werd deken Jansen geas sisteerd door pastoor J. W. van Kleef en kapelaan J. Franse, resp. als diaken en sub-diaken. Op het moment, dat de steen voor de Maria-kapel werd geplaatst, sprak de ken Jansen o.a. de volgende woorden in het Latijn uit: „In het geloof aan Jezus Christus plaatsen wij deze eerste steen op dit fundament, in de naam van de Vader, en de Zoon. en de Heiige Geest; opdat hier bloeie het ware geloof, de vreze des Heren en de broederlijke lief- Na deze plechtigheid wijdde deken Jansen ook de overige restaur a tie-werk zaamheden. welke in en rond de Lode wijkskerk zullen plaatsvinden. Hierna werd een m het Latijn afge drukte oorkonde door deken Jansen in gemetseld. De Nederlandse tekst van deze oor konde. die in een loden koker werd op geborgen. luidt als volgt: „De H. Drieeenheid zij geloofd door de eeuwen Geloofd zij Je-u, Christus; In het jaar onzes Heren 1956 het 17e jaar van het Pontificaat van Paus Pius XII, het 21e jaar van het Bis schopsambt van Monseigneur Joannes Petrus Huibeis over het Bisdom Haar lem. het 8e jaar der regering van Hare Majesteits Koningin Juliana, het 10e jaar van het Burgemeestersambt over de stad Leiden van de Hoogedelachtbare Heer Jhr. Mr. Francois Henri v. Kin schot. het 3e jaar van het pastoraat van Martinus Antomus Jansen, het 3e jaar van de oprichting der parochie van de H. Lodewijk te Leiden en het 106e jaar sinds op dezelfde plaats een doopkapel werd gebouwd, op de 12e Januari, het 149e jaar op dezelfde dag sinds de ont ploffing van het kruitschip, is tegelijker tijd met de restauratie en andere uit breidingen aan de kerk van de H. Lode wijk van deze kapel, te bouwen ter ere van de H. Maagd Maria de eerste steen gelegd door de HoogEerwaarde Heer Martinus Antonius Jansen. Deken van Leiden en Pastoor van de Lodewijkspa- rochie aldaar. Nadat op deze wijze deken Jansen de eerste steen had ingemetseld, volgden 133 parochianen dit voorbeeld, waar door zjj tevens een financiële bijdrage leverden in de kosten van nieuwbouw en restauratie. Na afloop van deze plechtigheid kwamen de genodigden in „Het Gulden Vlies" bijeen. Burgemeester Van Kin schot, die als eerste spreker het woord voerde, achtte het moment van deze eerste steenlegging met alleen van groot belang voor het r.-k. deel van de Leid se bevolking, doch ook voor de gehele stad, omdat- hiermede tevens een aan vang wordt gemaakt met de restauratie van één van Leldens oude gebouwen. Een "ebouw. r»~* '■••'rtvairn -•verlpeHr en dat thans in oude luister wordt her steld. Dank bracht hij aan deken Jan sen, die zich naast zijn geestelijke ar beid. zo zeer voor deze restauratie heeft ingespannen. Nadat Jaap Koevoets namens de pa- roohianen van de H. Lodewuk de geluk wensen had aangeboden en herinnerd had aan de woorden van Willem de Me- rode: „God ziet en merkt op: er wordt gebouwd", dankte deken Jansen allen, die bij de voorbereiding en toekomende uitvoering van de bouwplannen betrok ken waren en dat nog zullen zijn. De leiding van deze hoogtij-dag in het r.-k. leven van de Sleutelstad was in handen van de heer J. C. J. Lamber- mont. Kennismaking met ds W. G. de Vries Tijdens een gisteren in het Wijkgebouw Levendaal gehouden begroetingsavond konden leden van de Geref. Kerk (art. 31" reeds kennis maken met hun nieuwe predikant, ds W. G. de Vries, die a.s. zondag zijn intrede in deze kerkge meenschap zal doen. Ds en mevr. De Vries werden aller eerst begroet door de wnd. voorzitter van de kerkeraad. de heer G. Terpstra, die hierbij herinnerde aan de geschie denis uit 1 Samuel 16, David tot koning gezalfd. Behalve dat de heer J. de Rijk het een en ander vertelde over het „her- deloze tijdperk", richtten dezen avond afgevaardigden van kerkeraad. het classicaal ressort en diverse verenigin gen, die in kerkelijk verband nauw sa menwerken in woorden van welkom en dank zich tot hun nieuwe voorganger. Ds. De Vries, die zeer dankbaar was voor deze hartelijke ontvangst, waar door reeds een eerste contact kon wor den gelegd, knoopte eveneens een be schouwing vast aan hetgeen er opge tekend is in 1 Samuel 16. De avond, die zeer veel bijdroeg tot de zozeer ge wenste samenwerking tussen predikant en gemeente, werd besloten met het zingen van Psalm 72:11. Onze stadgenoot, de heer D. van Vliet, wonende Steenschuur 7a, heeft ln de ledenwerfactie van de Avro een fiets gewonnen. De heer Van Vliet wist in korte tijd. in de provincie Zuid-Holland de meeste nieuwe leden te werven. (Ingez. Med.-Adv.) Het afgelopen jaar was voor de Vereniging voor Pedagogiek, gelijk haar voorzitter, de heer H. A. Vriend, in ijjn openingswoord memoreerde, een goed en vruchtbaar jaar. De vele en velerlei activiteiten trokken veel belangstelling; in toenemende mate dringt het belang van een juiste pedagogische voorlich ting door. Dit blijkt ook uit de toetreding in 1955 van 77 leden, die het leden tal deden stijgen tot bijna 280. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Adrlana. dr van G. Heemskerk en T Postma; Marianne dr van P. Verhooet er J Wasslnk: Elisabeth Maria dr van T Fr J Lovlnk en E A C. Ouwerkcrk; Theodora Maria dr van T F J Lovlnk er E A C Ouwerkerk: Hendrlka. dr van L v den Oever en S H. W. de Bruin- Johan na Maria Hendrlka dr van W. H. J. J Vrouwenvelder en N. M, Kortekaas; Helena Adrlana Maria dr van J. T. Heemskerk en H. J. v. d. Geest; Johannes Nlcolaas Ma ria. zn van J T. Heemskerk en H. J. v. d. Geest: Cornells Jozef, zn van A. G. de Groot en C M. T. Boonekamn. GETROUWD. C. Vermeulen en W. Heemskerk: J Bulls en E F A Vcr-.tcez G de la Rle en L. Stokkel: J. J Fakkel en E. C Prins: J. Stouten en H Sasburs: W Boone en C. W Teouwen; A E. Habraken en A. v. d. i Reliden. IJ Deken At. -4. Jansen tijdens dei legging - van de Maria-kapel van schuur. man H72Bc?re' 71 lT1 d'Ven> I plechtige inzegening - eerste-steer*1 de Lodewijkskerk aan het Bleet* Op de gisteravond m het Gulden Vlies gehouden bijeenkomst werden twee op voedkundige films van de Nederlandse Federatie voor geestelijke gezondheid vertoond De eerste film ..Feeling of depression" toont hoe de omstandigheden in het gezin, vooral in de eerste levensjaren van het kind. van uitermate groot be lang zijn voor de opvoeding van het kind; een goede sfeer thuis, een liefde rijk contact tussen de gezinsleden vor men een hechte basis voor een even wichtige opvoeding. Het mm of meer stelselmatig onthouden van liefde, het niet meespelen en meeleven, later geen begrijpende gesprekken met de puber, doet de mens opgroeien tot een in zich zelf gekeerde natuur, tot een mens, die de innerlijke kracht mist te komen tot prestaties en tot het noodzakelijke so ciale contact. Zonder liefde is geen goede opvoeding mogelijk, wordt de mens tot een wezen zonder geluk, zon der levensblijheid. Zonder liefde kan een mens de teleurstellingen, die het leven onvermijdelijk brengt, niet aan. Veie psychische defecten zijn hieruit te ver klaren, in het bijzonder de depressieve karaktereigenschappén. Ook de tweede film „Preface to a life" toont aan, dot de liefde in de opvoe ding nummer één behoort te zijn. Deze film begint met het beeld van een gezonde pas geboren baby .Michael". Enige scènes geven een beeld van het wereldje, waarin dit kind wordt gebo ren en opgevoed. Belde ouders zijn ver vuld van blijdschap over de geboorte van hun zoon Alle ouders koesteren be paalde verwachtingen aangaande hun kinderen; deze vader hoopt, dat zijn zoon in het leven zal bereiken, wat hem zelf niet is gelukt of waartoe hij niet de gelegenheid kreeg. Moeder droomt van een altijd durende liefdesbinding tussen haar en haar kind, zodat zjj al tijd over hem kan blyven moederen.. In het begin geeft deze instelling geen moeilijkheden: Michael behoeft alleen maar baby te zijn. Later ontwikkelen zich echter eigenschappen, die niet meer aan de ouderdromen beantwoor den: soms is het de moeder, die ver drietig is dikwijls kan de vader het eigen willetje van het kind niet appre ciëren en ontstaan ei conflicten. Beiden kunnen niet de juiste houding in de opvoeding vinden Moeder wil haar kind een baby doen biyven. Vader wil ontij dig „een grote jongen" en stelt dan veel te hoge eisen aan het kind Dit alles geeft veel moeilylcheden. Als er een tweede baby komt. wordt de situatie nog moeilijker Doordat de ouders Michael niet op juiste wijze op deze gebeurtenis hebben voorbereid, wordt Michael in zijn verwachtingen teleurgesteld, gaat hij in zfjn broertje een rivaal en een vijand zien en trekt hij zich terug. Hierna geeft de film een Illustratie van de mogelijkheden en consequenties wanneer alleen moeders verwachtingen op Michael van invloed zouden zijn ge weest Er ontwikkelt zich een schuidge- oel ten opziohte van de moeder, omdat hü steeds minder moeders jongen wordt vrouwen wekken schuldgevoelens in heni op, waardoor zijn omgang met meisjes en later zijn huwelijk op mislukking uit- lojjen Wat de gevolgen voor zijn karakter vorming zouden kunnen zijn als alleen vaders verwachtingen hadden gegolden, wordt daarna getoond Michael mag niet gaan zwemmen, omdat hij zjjn ka- mei „natuurliik niet netjes opgeruimd heeft". Als zijn team een cricket-wed- L.IWaa Vliet.) strijd wint en hy met deze blijde tijding bij vader komt, heeft vader geen waar dering. omdat Michael nog niet meer runs maakte. Michael wordt onzeker, er ontwikkelen zich minderwaardigheidsge voelens. Wij zien hem dan als jonge man mislukken, omdat hij door gebrek aan zelfvertrouwen een werkkring niet aandurft. Het is met goed uitsluitend als moe ders- en het is niet goed alleen als vaders-jongen op te groeien. Men be hoort bij de opvoeding niet teveel te rade te gaan met zijn eigen starre, egoïstische verwachtingspatroon, maar moet de kinderen nemen zoals ze zijn en ze in hun eigen tempo laten ontwikke len Tenslotte zien wij nog enige scènes terug, waar in het begm de verkeerde ontwikkeling wordt, geïllustreerd, terwijl, nu het anders wordt aangepakt, alles goed verloopt. Beide films werden met grote aan dacht gevolgd. Dr. H. P. Bremmer De voorzitter van de Wereldfederatie tot bescherming van dieren, dr mr. W. Hugenholtz, is benoemd tot erelid van de „Lique Frangaise pour la protection du cheval" Op het diploma wordt deze benoeming gemotiveerd met de woorden: ,Dat dr mr. Hugenholtz op internationaal ni veau een stuwende kracht is voor de be scherming van dieren ln het algemeen en voor die van het paard in het bij zonder". overleden Bekend kunsthistoricus Dr H. P. Bremmer, bekend kunst historicus, is te 's-Gravenhage op 84- jarige leeftijd overleden. H(j is in 1871 te Leiden geboren, schilderde aan vankelijk zelf. maar ging zich meer en meer toeleggen op de kunst van het zien van het werkstuk van beel dende kunst. Hü had in de loop der jaren zeer grote invloed op grote kringen van in de kunst belangstel lende leken. In dit verband maakte hij belang- rüke studies van grote figuren. Dr. Bremmer was bijvoorbeeld de eerste, die omstreeks 1900 een werk uitgaf over Vincent van Gogh. Van 1903 tot 1940 redigeerde hij geheel alleen eerst het maandschrift „Moderne Kunstwer ken daarna het periodiek „Beeldende Kunst". Hij schreef verder ojn vier boeken over het zien van beeldende kunst. Zelf had de thans ontslapene een zeer grote verzameling schilderijen. Het levenswerk van dr. Bremmer is geweest het bijeenbrengen van de unieke verzameling schilderijen van het Króller-Muller Museum. Hij deed dit als adviseur in opdracht van mevrouw KröUer-MüUer De Groningse Universiteit heeft dr. Bremmer destijds het ere-doctoraat in de letteren en wijsbegeerte ver leend. Dr. Bremmer was Officier ln de Orde van Oranje-Nassau. Poujade wil nieuwe verkiezingen Uitslag van 2 januari moet ongeldig verklaard worden... Frankrüks anti-belastingkampioen, Pierre Poujade. heeft vandaag, donder dag. de eis gesteld, dat de verkiezings uitslagen in geheel Frankrijk ongeldig zullen worden verklaard! Zijn voor naamste adjudant heeft namelijk bü het administratieve tribunaal in Parijs een rekest ingediend van bovengenoemde strekking. Het regeringsdecreet van 3 december 1955, waarbij de kieslijsten werden herzien, zou volgens Poujade onwettig zün geweest. Deze onverwachte actie der Poujadls- tische partij vloeit vermoedelijk voort uit de hoop om by eventuele nieuwe verkiezingen het aantal zetels in de Assemblee uit te breiden. In de op 2 januari gekozen Nationale Vergadering veroverden de Poujadistcn 52 zetels. Poujade verklaarde zelf na de uitslag: „Als er morgen nieuwe verkiezingen waren, zouden er driehonderd van mUn jongens gekozen worden!"

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3