Roessel wint van Matanovic! Griep? Chefarine„4" doet wonderen Chefarine A 1955 recordjaar tuinbouwafzet Church World Service helpt Protestanten emigreren WOENSDAG 11 JANUARI Om wereldkampioenschap bridge Redelijke kans voor Fransen om Amerikanen te verslaan Eén van de grootste zalen van het wat ouderwetse hotel Claridge op de Champs Elysées te Parjjs, dreigde deze week te klein te worden. De toeloop bjj de bridgewedstriid om het wereldkampioenschap tussen de Verenigde Staten en Frankrijk Is namelijk enorm, vooral nu gebleken is dat de Franse spelers in schitterende conditie zijn en een redelijke kans hebben de vermaarde Ameri kanen, waarbij wij de namen van de beroemde bridgepubliclsten Charles Goren en Sam Stayman zien, te verslaan. Voorlopig is het echter nog niet zover, want wij zijn eerst bijna op de helft van de 224 te spelen spellen en de Fransen staan slechts een vrijwel te ver waarlozen aantal „matchpunten" voor, een voorsprong, die ln één enkel spel geheel teniet gedaan zou kunnen worden. Sensaties zijn er reeds talrijke geweest. In het begin ging het rustig en namen de Franse gastheren een kleine voor sprong. doch toen zij Bacherich Ghestem, die in blakende vorm zijn. in één der zittingen vervingen door het beslist veel minder spelende paar Romanet—Lattes. deelden de Amerika nen een stevige klap uit en namen door enkele goede slam- en manchebiedingen een voorsprong van 18 matchpunten. Later werd deze zelfs nog iets opgevoerd, doch plotseling kregen de Fransen hun teamvorm te pakken, die hen in de te Amsterdam gespeelde Europese kam pioenschappen zullen gevaarlijke tegen standers maakte. Zij goochelden d« meest fantastische dingen op de tafel en de Amerikaanse stijl van gedegen spel zonder flinke risico's bleek daar niet tegen opgewassen te zijn. In een waarlijk fantastische serie spellen w nen de Fransen 38 matchpunten slechts 16 speelborden. Talrijke slams werden in die serie spellen door de Fransen uit geboden en gemaakt, terwijl de Amerikanen veelal met lagere con tracten genoegen namen. Wij zagen o a. dat één der spellen er als volgt uitzag: Noord: Sell. A-H-V-10-9. Ha. A-H-8. Ru A-H-B. KI. A-3 waartegenover de zuidspeler had: Sch. 7-6, Ha. V-7-3-2, Ru. 4-3-2, KI. H-9-6-2. Na een zeer ingewikkelde bledserie kwamen BacherichGhestem op I sansatout. De schoppens zaten „goed", de hartens en de ruitenvrouw echter niet. Door een dwangpositie wist Ghestem echter 13 slagen te maken, voor een score van 1470 pnt. voor Frankrijk. De Amerikanen deden óók erg lang over het bieden van dit spel. doch on danks talrijke biedinformaties waarbij oost Solomon tenslotte op een bod van 5 SA was aanbeland, besloot Stay- man west te passen. De Amerika nen maakten 12 slagen, doch scoorden slechts 690 puhten. Frankrijk won dus 780 punten. 7 matchpunten op dit spel. De Amerikaanse gevoelens van bridge- superioritelt hebben door de loop der gebeurtenissen een geduchte knauw gekregen en langzamerhand geraken zij ervan overtuigd, dat men in Europa wéét wat bridgespelen is. Het lijkt ons zelfs waarschijnlijk, dat de Amerika nen hun stijl van voorzichtig bieden nog gedurende deze match zullen moeten opgeven. Evenmin zullen zij vermoedelijk nog het risico nemen, paren aan de tafel te zetten die niet erg op elkander ingespeeld zijn. In een dergelijke wedstrijd mag het toch niet gebeuren, dat een speler een bod als zéér sterk bedoelt, terwijl zijn partner het als zwak interpreteert. Toch zauen wij dit gebeuren! De Fransman Romanet opende met 1 schoppen, waar op de Amerikaan Solomon 3 ruiten liet horen. Zijn partner Kahn paste op dit bod. daar hij dacht dat 3 ruiten als een zwakke jump-overcall was be doeld 5 Ruiten werden gemaakt, welke de Fransen aan de andere tafel ook uitboden. Voor de Amerikanen, waarvan ver schillende spelers grote zakelijke belan- 6CHAATSENRIJDEN Training stagneert door zware sneeuwval De laatste drie dagen heeft het te Hamar en omgeving zwaar gesneeuwd. De omstandigheden waren zo slecht, dat de Nederlandse hardrijders, die zich op het ogenblik te Hamar bevinden, wei nig gelegenheid vonden hun dagelijkse conditietraining en hun oefeningen op het ijs voort te zetten. Gerard Maarse, Jeen van der Berg. Nico Olsthoorn, Egbert van 't Oever en Re mier Paping nemen vanavond en morgenavond deel aan internationale wedstrijden, welke te Sarpsborg worden gehouden. Gerard Maarse is bijzonder gebrand op een duel met de Australische sprinter, Colin Hickey. Maarse, Van der Berg. Olsthoorn en Van 't Oever gaan vrijdag naar Oslo met de bedoeling dat zij zaterdag tezamen met ooach Klaas Schenk, Kees Broekman en Wim de Graaff het vliegtuig naar Zürich nemen. Klaveriascompetitie 1 B: AWS 1DSB 2 744—4'4; MDH 1SLF 2 3V.814Groenoord 2LBF 2 6*4544. 2 A: C en H 1—DSB 3 10'4— l',i: SLF 3—DKB 2 5—7; MDS 3—SLF 3 6—6. 2 B: Groenoord 4—Oosthoek 2 84; T en D 3—P v H 2 5—7. WIELRENNEN Ronde van Frankrijk De ronde van Frankrijk zal voor het tiende achtereenvolgende jaar Belgié aandoen. Dit Jaar wordt Luik etappe- stad. Na de start in Reims zal de ronde hier op de eerste dag haar eindpunt hebben. DUIVENSPORT L.P.V. „De Vriendenclub" houdt za terdag en zondag a.s haar jaarlijkse tentoonstelling in haaf clublokaal in de Claresteeg 16. HENGELSPORT „De Bliek" hfcld een wedstrijd in de Ringvaart te Leimuiden. De vangst was slecht en bedroeg na 2 x 1 uur hen gelen 2080 gTam. De uitslag was: 1. I. de Vink wis beker le pr. en gr. bliek); 2. C. Zandvliet: 3. G. Hanno (gr. voorn) 4. H Redel: 5 A. Crama; 6. Chr Schou ten Jr.: 7. C. Schouten: 8. W. Schouten; 9 W. Smit; 10. A. v. Loenen. Viscollege „VIOS" hield een wed strijd in het Aarkanaal. Het weer was zeer sleoht en de vangst dito. Er werd in totaal 2200 gram aan de schaal ge bracht. De uitslag luidt als volgt: 1. B. Wansink (tevens wisselbeker en extra prijs grootste bliek) 2. G. Tegelaar (ex tra prijs voor aantal); 3. J. Petiet; 4. H. Schip Aanboord; 5. L. Tegelaar; 6. F Ohaudron (met extra prijs grootste voorn; 7. J. Bekker; 8. J. v. Went; 9. EL Tegelaar; 10 M. Keereweer. .gen hebben bij een overwinning, staat er veel meer op het spel dan voor de Fransen, voor wie bridge geen „business" is. De Franse echter spelen voor eigen publiek en zijn er fel op gebrand de wereldtitel in Europa te houden, een titel die het vorige jaar door Engeland gewonnen werd. Er is dus nog een uiterst felle strijd te verwachten, doch ongetwijfeld zal deze zich toch afspelen in de vriend schappelijke sfeer, welke dergelijke be langrijke bridge-evenementen pleegt te kenmerken. De kwinkslagen aan de speeltafels zijn niet van de lucht en het talrijke publiek kan behalve van bridge, óók van geestige Franse of droge Ame rikaanse humor genieten De spelers waarmede Amerika uit komt zijn: Field, Goren, Hazen. Kahn. Solomon. Stayman. De Franse spelers: Bacherich. Ghestem, Jaïs, Trézel, Romanet. Lattes. H. W. FILARSKI. Leidse Jeugd-Olympiode De slotavond van de eerste I^idee Jeugdolympiade Is achter de rug. De orga nisatoren kunnen nu gaan genieten van een verdiende rust Verdiend is die rust zeker, want de jeugdige organisatoren hebben, t veel werk verzet. Vele avonden'njn de Jeug dige Leidenaars aangenaam bezig ge weest. Zij zijn niet ontevreden en vast van plan op deze weg voort te gaan. In de komende zomer wil men eveneens wedstrijden organiseren. Vice-voorzitter Wil Pompe, opende de avond. Hij en Adri Staats reikten met toepasselijke speeches de prijzen uit. Daarna werden enige filmpjes ver toond De organisatoren zijn dankbaar voor de medewerking die zij, zowel van autoriteiten, als van winkeliers en par ticulieren mochten ontvangen. Nieuwe spelers voor centrale training Beekman Vitesse) is door de techni sche commissie van de KNVB van de B-training naar de centrale training der A-spelers overgeplaatst. Verder is aan de centrale tiaining der A-spelers toe gevoegd doelman Landman van SHS. In de B-ploeg zijn thans ook opgenomen De Zwart (Longaj en Van Bun iMW). In de strijd om het wereldkam pioenschap bridge heeft Frankrijk zijn voorsprong op de Verenigde Staten ver groot tot 63 matchpunten. In de mid dagzitting scoorden de Fransen 30 matchpunten, tegen de Verenigde Sta ten 12, des avonds werd het aantal van Frankrijk vermeerderd met 25. dat van de V. S. met 29. De stand na 144 spelen luidt: Frankrijk 229 matchpunten. Ver enigde Staten 166. Hoogoven - toernooi De sensatie van de vijfde ronde, die gisteren in het Hoogoven-toernooi te Be verwijk is gespeeld, was de overwinning die de jeugdige Nederlander Roessel op de Zuidslavische grootmeester Matanovic behaalde. Met een frisse aanval op de koningsstelling, bekroond door een bekoorlijke offercombinatie, wikkelde Roes sel naar een gewonnen eindspel af, dat Matanovic noopte de koning om te leggen. bitrage opgezonden: Zwarte Pion heeft het beste uitzicht op de mogelijke eind overwinning, voor LSG zit er hoogstens een gelijk spel in. Gedetailleerde uitslag: S. van Ruiten (Zwarte Pion 1)—P. v. d. Bosch (LSG 4> 0-1; P. Beyk—P. F. Janzen afg.; E. ElferinkG. J. Luhrman 1-0; G. ScholtenJ. P. H. Foppen 0-1; W. de Leur—Th. van den Oord 4444; H. van Diemends. P. J. Macfcaay 0-1; P. LangeveldF. J. Hooftman afg.; P. van VlietA. F. G. A. Zandvliet 4444; J. GoedemansJ. Vreeke 1-0; J. Grim bergenn.o. 1-0; totaal 44xx. Door deze party boette het treffen tussen de leiders Pilnik en Stahlberg wat aan belangstelling in, ten onrechte, want ook deze partij was het aanzien ten vol le waard. Stahlberg kreeg de betere stel ling, maar de slimme Argentijn forceer de remise door eeuwig schaak, aldus zyn voorsprong op Stahlberg behouden de. Van Scheltinga kwam met zwart te gen de Italiaan Scafarelli goed uit de opening. Daarna raakte hy echter de kluts kwyt, zodat Scafarelli zyn eerste winstpunt kon boeken. Kramer en Bouwmeester speelden een grootmeester remise: deze party duurde slechts 16 zetten. Orbaan—Toran is afgebroken in een ingewikkelde stelling met nog veel materiaal op het bord, doch de Span jaard heeft ruimere bewegingsvrijheid. De stand na de vijfde ronde is: Pilnak (Argentinië! 4, Stahlberg (Zwe den) 344. Toran (Sp.) 244x. Matanovic (Zuid-Slavië), Roessel en Scafarelli (Ita lië) 244, Bouwmeester en Kramer 2, Van Scheltinga 144 en Orbaan lx pnt. Hier volgt nog de aardige party van Roessel: Wit: Matanovic; zwart: Roessel. 1. e4, c5. 2. Pf3. Pf6; 3. e5. Pd5: 4. d4. cd4 5. Dd4 e6; 6. c4. Pc6; 7. De4. Pde7: 8. Ld2, Pg6; 9. Pc3, a6; 10. Pa4, d5; 11. ed6 e.p. Ld6; 12. c5, Lc7; 13. Lc4, Pce5; 14. Pe5 Pe5 15. Lc3, Pc4 16. Dc4 Dg5; 17. 0-0, Ld7; 18. f4, Df5; 19. Tf2, Lc6; 20. Lj7 Thg8; 21. Le5. Le5 22. fe5 Dh3; 23. Dc2, Td8: 24. Pc3. Tdw4; 25. Tadl, Lg2:; 26. Tg2 Tg2 27. Dg2 Tg4; 28. D?4 Dg4 wit geeft op. LEIDSE SCHAAKBOND Ten gevolge van de weersomstandig heden werden enkele wedstryden uitge steld en slechts die tussen Zwarte Pion 1 en LSG 4 heeft doorgang gevonden. In de stand 4-4 zyn er twee partyen ter ar- Vorstelijk salaris Jesse Carver, een van de vroegere bondstramers van de KK V.B., is door de Italiaanse eerste divisieclub Lazio uit Rome gecontracteerd voor de tyd van twee jaar. De Engelsman krygt daarvoor een bedrag van 270.000 gulden. Boven dien heeft zijn nieuwe club hem een zeskamerwoning en een fraaie auto ter beschikking gesteld. Carver krygt ook premies als Lazao wint. (Ingez. Med.-Adv.) V/er werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderenI Elk labiel Chelarine „4" beval 4 genees middelen, die in de gehele wereld be roemd zijn geworden en millioenen men sen al baal brachten. De vier middelen tezamen werken nóg beier en helpen ook dan, wanneer andere middelen (alen. TEGEN P(JNEN EN GRIEP - 20 TABLET TEN BS d Venestraat-drama 14 februari voor Rechtbank? (Van onze Haagse redacteur) Het Venestraat-drama zal hoogst waarschijnlijk op dinsdag 14 februari as. door de Haagse Rechtbank behan deld worden. De verdachte in deze zaak, een 21-Jarige Rotterdamse behanger, die zaterdagavond 24 september dronken achter het stuur van een gestolen auto zittend, dood en verderf zaaide onder de mensen, die juist het City-theater ver lieten, bevindt zich nog steeds in de Rotterdamse psychiatrische inrichting „Maaeoord". Gematigd optimisme voor dit jaar Het jaar 1955 was voor de Nederlandse tuinbouw, gerekend naar de waarde van de 360.000 ton uitgevoerde verse groenten, een recordjaar, namelijk met 205 miljoen gulden. Hoewel de fruitoogst klein was, werd 125.000 ton vers fruit uit gevoerd tegen een bedrag van 65 miljoen gulden. In de jaren 1953 en 1954 werd resp. 163.000 en 151.000 ton fruit tegen resp. 70 en 75 miljoen uitgevoerd, zodat de opbrengst naar verhouding der hoeveelheden niet belangrijk daalde. Van de totale tuinbouw-oogst werd 36 Tc aan het buitenland geleverd, waaruit blijkt, dat de binnenlandse afzet van tuinbouwprodukten uiterst belangrijk voor deze be drijfstak is. Daar staat tegenover, dat de uitgevoerde produkten 44 van de to tale opbrengst in geld binnenbrachten. Aldus de heer N. A. Laarman, directeur van het Centraal Bureau voor de Tuinbouwveilingen. Grote naam De heer Laarman bleek vrij optimis tisch te zyn voor het komende seizoen, voor wat de uitvoer betreft. De „tuin van Europa" heeft met zyn uitstekende kwaliteiten en ondanks soms hogere prij zen een grote naam en faam op buiten landse markten veroverd. De invoer van Nederlandse tomaten in West-Duitsland is groter, dan die van Italiaanse toma ten. Het duurdere stookprodukt van ons land gaat grif van de hand. De Duitse markt neemt ruim de helft van onze tuinbouw-uitvoer op, namelyk 53 te gen Engeland 24 Onze uitvoer op België ïydt nog altyd ernstig onder de bepalingen van liet landbouw-protocol. De Belgen hebben hun tuinbouw-uitvoer naar Nederland in vergeiykin? tot 1939 verdubbeld. Onze uitvoer naar Belgie - 8 van het totaal ligt nog iets onder de voor-oorlogse. De handel op Zweden (4 Tc) gaat vooruit en ook met Oost-Duitsland (3 %j Oostenryk (1.6 wordt vry goed za ken gedaan. De handel op Frankryk (1,3 c'ó) is door de moeilijke financiële omstandig heden van dit land matig. Onze andere afnemers zyn Zwitserland met 1.2 Tc, Ierland 1.2 TFinland 0-6 Noorwegen 0.4 c:-. Italië (speciaal kool) 0.3 en overiee landen speciaal de An tillen. 2.6 Enige dezer markten, zoals de Finse, de Zweedse, de Noorse en de Ierse bieden perspectief voor uitbreiding van de uit voer. Gezien het stygende verbruik in West-Duitsland is ook daar groei moge lijk, terwijl de Oost-Duitse markt zeker belangryker kan worden. Dit laatste hangt echter af van de uitvoer van dit gebied naar ons land. Activiteit geboden De tuinbouw zal in 1956 actief moeten biyven, ook in het binnenland, o.a. door verhoogd verbruik van met name fruit te'stimuleren. De vooruitzichten zyn niet slecht, al ls men natuurlyk altyd afhankeiyk van de oogst hier en elders. Daardoor immers wordt het beeld van de afzet :n sterke mate bepaald. De Nederlandse tuinbouw, aldus de heer Laarman is niet afkerig van alge hele liberalisatie, mits daar dan maar geen hoge tariefmuren voor in de plaats komen. In 1955 is de afzet over het algemeen vlot geweest met een kleine Inzinking Bij een schee psbouwindustr ie te Aalsmeer zijn de 'eerste geheel uit aluminium vervaardigde reddings sloepen in aanbouw. Op de voor grond een van deze boten, die de naam Christiaan Huygens" zal krijgen en in Den Helder wordt ge stationeerd. Op de achtergrond een van de sloepen voor de Nieuw- Amsterdam". in de nazomer. Daardoor is bjj de vei lingen ook maar weinig doorgedraaid. De vooruitzichten voor de win ter groen- tenK met name bewaarkool, zijn niet bijzonder gunstig, omdat de kooloogst in West-Duitsland tyj voorbeeld goed is. Aangezien wij goede bewaarmetho den hebben, zal de afzet tegen het voorjaar, vooral als het kond blfjft, echter wel verbeteren. Bovendien wor den wegen gezocht om ln landen met vraag naar kooL zoals de V.8.. Enge land en Oost-Duitsland, deze prodak- ten te verkopen. (Van onze Haagse redaotie) Reverend Alexander Jurisson, geestelijke van de Episcopale Kerk in Amerika, verblyft op het ogenblik in ons land. Niet namens zijn kerk, maar in opdracht van Church World Service, de organisatie, die alle protestantse kerken ln de Ver. Staten omvat. De heer Jurisson beschikt over een aantal garantieverklaringen, die het een aantal protestantse Nederlandse families mogelijk maakt ln het kader van de Amerikaanse Yluchtellngenwet naar de V.S. te emigreren. Tijdens zijn verblijf In ons land werkt de Amerikaanse geestelijke nauw samen met de Nederlandse vertegenwoordiger van de Wereldraad van Kerken. In zyn garantieverklaring verklaart een „sponsor" in een bepaalde plaats een emigrant in een bepaald beroep te werk te kunnen stellen. De wet vereist dat een dergelijke verklaring door een privé- persoon wordt ondertekend. De Ohurch World Service, aldus Rev. Alexander Jurisson. zorgt er echter voor dat een aantal in haar opdracht onder tekende garantieverklaringen wordt na gekomen. In totaal beschikt de Ohurch World Ser vice op het ogenblik over 12.000 garantie- verklaringen (assurances). Een aantal van 30 000 voor de toekomst ls echter niet uitgesloten. Voor Nederland zyn er nu 370 garantieverklaringen beschikbaar, maar ot worden er nog vele honderden verwacht. SNEL AANMELDEN! 900 Nederlandse families zyn gegadig den voor emigratie krachtens de vluch- telingenwet met steun van de Ciurch World Service. Voor protestanten, die zich nu nog willen aanmelden, bestaat er een redeiyke kans, dat rij aan een .assurance geholpen kunnen worden. President van Brazilië in ons land Begrip en vertrouwen tussen twee landen Spoedige aanmelding (by Gew. Ar- beidsbureaux of by de Christeiyke emi gratie Centrale don wel de Algemene Emigratie Centrale i ls echter gewenst, omdat de Vluohtelingenwet vermoede lijk op 31 december a s afloopt. De Ame rikaanse autoriteiten zyn bereid het be grip „vluchteling" ruim te interpreteren: de Church World Service heeft een rui me opvatting van het begrip „protes tant" Ook vrijzinnigen en humanisten zullen als protestanten worden aange merkt. „Wy weten dat velen een nieuw be staan ln de VS. willen opbouwen, aldus de heer Jurisson. Wij weten ook. dat zy ln het begin daar weinig vrienden zul len hebben. Die vrienden willen wij zyn, de protestantse kerken van Amerika". De geestelyke kent dit alles uit eigen ervaring. HU is Est van geboorte en was acht jaar geleden gedwongen als vluch teling naar de V.S. te vertrekken, waar hij nu aan de episcopale kerk verbonden is. Na zyn bezoek aan ons land. reist hy verder naar België en Frankrijk. In Am sterdam. Den Haag en Rotterdam heeft hy wie Nederlandse gegadigden ont moet en allen tam hy aan een „asmiraa- ce" helpen. Gisteravond om kwart voor zeven is met enige uren vertraging ln een Super-Constellation van de Brazl- ln de Kennemer conservenfabriek I te Hoogeveen is gisteren een felle btand uitgebroken, waarbij zeer veel daar opgeslagen voorraden verloren I gingen. Het nablussingswerk zal nog wel enige dagen duren, aange zien het vrijwel onmogelijk is door te dringen tussen de smeulende a vloeibaar geworden voorraden waaronder 5000 ton suiker. De brandweer in actie bij de blussing. liaanse Luchtvaartmaatschappij Varig de president van Brazilië, de heer Juscelino Kubitschek, die op uitnodi ging van de Nederlandse Regering een kort bezoek aan ons land brengt, op Schiphol aangekomen en onmiddellijk per auto doorgereisd naar Den Haag. ZUn gevolg bestaat uit 43 personen. Doel van zyn bezoek aan ons land ls aldus de president by aankomst een klimaat van begrip en vertrouwen tussen de twee landen te scheppen. Op de vraag of hy zou trachten Nederlandse Investeringen ln Brazilië te bevorderen, antwoordde hy. dat deze mogelykheid aanwezig is. Hij voegde er aan toe, dat hy ook het plaatsen van bestellingen van schepen op Nederlandse werven zou kunnen bespreken. Verscheidene schepen voor Brazilië zyn reeds ln Ne derland gebouwd. Tydens een door vele autoriteiten bygewoond regeringsdiner, dat gister avond in het Kurhaus in Schevenlngen ter gelegenheid van dit bezoek de pre sident werd aangeboden, heeft minister president dr. W. Drees verklaard, dat er ondanks de grote afstand tussen Neder- derland en Brazilië, waardoor persoon lek bezoek moeilijk is levendige be trekkingen op handels- en cultureel ge bied bestaan De Braziliaanse en Nederlandse mi gratie-autoriteiten werken samen om emigratie van Nederlandse boerenge zinnen naar Brazilië te bevorderen, ter- wyi de beide regeringen er aanhoudend j naar streven de financiële en andere moeiiykheden te overwinnen, waarte genover de emigrant gewooniyk komt te staan", aldus dr. Drees. die er ten slotte zyn vreugde over uitsprak, dat by al de bestaande banden tussen Ne derland en Brazilië nu een band van persoonlijke aard met de Braziliaanse president was gekomen. De president van Brazilië is vanmor gen om half tien door H.M. de Ko ningin te Soestdijk ontvangen. Hij werd begeleid door de Braziliaanse zaakge lastigde ad-interim, de heer Manuel M. Fernandez Alcazar. De Koningin onderhield zich ruim een halfuur met haar gasten. Stal vrouw spaarbankboekjes bij dominee Hij was met vakantie; zij had vrij spel Voor de Arnhemse rechtbank heeft terechtgestaan een 28-jarige huis vrouw, die ervan wordt verdacht op 11 augustus 1955 de woning van ds. Van der Spoel te Ede te zyn binnen gedrongen en daar twee spaarbank boekjes van de Boerenleenbank te IJsselmonde te hebben ontvreemd, door een brandkastje open te breken. De officier van Justitie mr. C. L. van IJsendyk, eiste een jaar gevangenis straf. Verdachte la woonachtig tegenover het huls van de dommee. Het was haar be kend, dat deze mét vakantie was. zy opende de keukendeur van de dominee met de sleutel van haar achterdeur en had ln het huis vry spel. zy trachtte, volgens de dagvaarding, vergeefs geld op te nemen op een der boekjes by de Boerenleenbank te Arnhem. Men ver trouwde daar de zaak niet wegens haar opzichtig ulterlyk In Bennekom had zij bit de Boerenleenbank nr:er succes. Ze kon f 800 opnemen, zich uitgevend voor de dochter van de domiinee. Van het geld ging zy met haar twee kinderen vakantie houden. In Naaldwijk werd zij cearresteerd. Ze had nog t 120 op zak. Ze zou ook nog een aantal schulden hebben betaald. Verdachte ontkende, doch twee bank- employees uit Arnhem en twee uit Ber.- nckom herkenden haar en een schrift kundige verklaarde, dat d'i in het boek je en op een kwitantie gezette handte keningen door verdachte moesten zyn geplaatst. De officier vond het onbegrypeiyk. da' zy bleef ontkennen ondanks de bewt: zenlast. Ze ls al eerder veroordeeld wt gens flessentrekkerij.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 5