Drievoudige moord in Brussel wekt enorme beroering Ds Hubeek sprak over het Joods probleem in nieuw gewaad Het antisemitisme reeds van oude datum Felle brand legde „Five Flies" aan Warmonder Leede in as Zilveren jubileum directeur Padox Veel waardering voor persoon en werk van de heer v. d. Zeeuw DINSDAG 10 JANUARI Ex-generaal, zijn schoonzuster en oude gedienstige op gruwelijke wijze gedood (Telefonisch van onze correspondent in Brussel Het gehele poütie-apparaat van de Belgische hoofdstad is In actie gekomen om de dader (of daders) te ontdekken van een afgrijselijke drievoudige moord. Een generaal in ruste, Emile Delsser, 88 Jaar oud, zjjn schoonzuster en een oudere gedienstige (omtrent zestig jaar) werden in de woning van de generaal vermoord gevonden. Zij waren gewurgd. De ex-generaal, die gedurende de Eer ste Wereldoorlog het tiende linieregiment commandeerde, maar, ondanks verwon dingen. weigerde het front te verlaten, marcheerde aan het hoofd van zjjn troe pen ln 1918 het bevrijde Brussel binnen. Hij was een gefortuneerd man, die een groot herenhuis en verscheidene landgoederen bezat. Hij leefde zeer terugge trokken. Hij deed echter veel aan filantropie en bekommerde zich om het lot van menige oud-soldaat uit de eerste Wereldoorlog. De drijfveer voor de moord is onbetwistbaar diefstal van geld geweest. Zo werden o.a. de ruim tweedui zend gulden spaargeld van het dienstmeisje Mieke gestolen, doch de politie weigerde gisteren mededelingen te verstrekken over het bedrag, dat van de generaal en zijn schoonzuster ontvreemd is. Het motief was diefstal De generaal was een neef van de dienstdoende burgemeester van Brussel, de liberale wethouder Verheven. De da ders zyn waarschijnlijk via de voordeur het huis binnengedrongen, zy sloegen met een stomp voorwerp eerste ae dienstbode neer en wurgden haar ver volgens. Daarna begaven de misdadigers zich naar de etage en wurgden er na korte tegenstand de beide andere be woners van het huls. De buren hebben niets gehoord, noch gezien. De zoon van de dienstdoende burge meester Verheven, die zijn oom iedere zondagochtend een bezoek bracht, vond het vreemd dat zijn telefoontje onbe antwoord bleef. Hij begaf zich toen naar het huls in de Koninklijke Straat, de voornaamste straat van Brussel, waar Burgemeester van Valkenburg (Z.H.) naar Ooltgensplaat Bij K.B. is benoemd met ingang van 1 februari a.s. tot burgemeester van Ooltgensplaat de heer W. M. van der Harst, thans burgemeseter der ge meente Valkenburg (ZH). Hij behoort tot de Chr.Hist. Unie. STADSNIEUWS Elf ongevallen Tengevolge van de sneeuw en de glad heid moesten de E.H.D. en de politie gisteren in totaal voor elf ongevallen uitrukken. Het merendeel der ongeluk ken beperkte zich tot lichte materiële schade aan auto's, bromfietsen en rij wielen. Slechts in één geval moest het slachtoffer, een 36-jarige wielrijdster. wonende aan de Burggravenlaan naar het Acad. Ziekenhuis worden overge bracht. Deze wielrijdster. die gisteroch tend op de Steenstraat ter hoogte van de Sociëteit Amieitia slipte, brak haar linker-enkel Oude dame slachtoffer van haar goedheid. Op verzoek van de Haagse recherche heeft de Leidse politie een 44-jange in woner van deze stad aangehouden. Deze is reeds meermalen met politie en justitie in aanrakinz wezens oplichting, waarbij hy zyn slachtoffers onder oudere dames zocht. Ventende met bloc-notes en kaarten, diste hy een 80-Jarigfc dame te Scheveningen het verhaal op. dat hij 2 kinderen had, waarvan één naar het ziekenhuis moest. De oude dame gaf nem toen f-10 als egemoetkemine ir d» -e--. o« man beloofde de volgende week het geld terug te zullen betalen. Hu stond ech ter de volgende dag alweer voor de deur en wel met een oos bloemen die zijn vrouw uit dankbaarheid voor de dame had meegegeven. Hy vertelde ditmaal geld te kunnen lenen als hy f. 40 kon tonen. Helaas had hy maar een briefje van f. 10. Wederom ontroerd door dit verhaal, gaf de dame hem toen weer 30 gulden. zyn oom woonde Toen niemand open deed. bekroop hem'n angstig voorgevoel en hy verwittigde direct de politie, die via een ander huis de woning van de generaal binnendrong. Toen ontdekte men de drie ïyken. De moord verwekte in Brussel een enorme beroering en gisteren hielden zich niet minder dan vyftig recher- oheurs met de zaak bezig. Scheepsramp bij Den Helder Zeven opvarenden vermist Volgens het Noorse persagentschap N.T.B. bevonden zich acht man aan boord van het gezonken Noorse schip. Ook de sleepboten Holland van Doek sen Terschelling en de „Cycloop" van Wijsmuller nit ÏJmuiden zijn uit gevaren naar de plaats van de aanva ring. Het Braziliaanse (dus niet Vene zolaanse zoals elders gemeld) schip „Loide Venezuela" heeft, gelük ge meld, één overlevende van de Sira- buen aan boord. Scheveningen Radio heeft gemeld, dat alle andere opvarenden worden vermist. Het zicht ter plaatse is zeer slecht. J. M. Gorter treedt af als directeur van Van Wijk VERTREKT NAAR HET BUITENLAND Naar wy vernemen heeft de heer J. M. Gorter ontslag verzocht als direc teur van de Leidsche Textielfabrieken Gebr.van Wijk en Co. N. V. De heer Gorter vertrekt na het neerleggen van zun functie ongeveer medio van dit jaar naar het buitenland. In een binnenkort bijeen te roepen buitengewone vergadering van aandeel houders der Leidsche Textielfabrieken Gebrs. van Wijk en Co. N.V., zal voor gesteld worden tot directeur der ven nootschap te benoemen, de heer dr. J. C. M. van Rhee te Helmond. Voor de Vrouwengroep van de Ver. van VrQz. Hervormden sprak ds. W. J. H. Hubeek, gisteravond in dc Willem de Zwjjgerkerk over „Het Joods probleem in nieuw gewaad. Het Joods probleem was er al toen de Joden het Land van Belofte waren binnengetrokken en zij kwamen te wonen te midden van de oorspronkelijke bewoners, die reeds een oude cultuur hadden. In dc loop der tiiden leefde het Joodse volk herhaaldelijk onder andere volken cn onderging het de invloed van hun culturen. Merkwaardigerwijs werd van dc Egyptische cultuur niets overge nomen. behalve, dat in dc taal het woord Mozes kind) bewaard bleef. Reeds in de bijbel vinden wfl de sporen van anti-scmitismc en ook in onze tijd moeten wü dit niet uitsluitend op naam van het Nat. Socialisme schrijven, ant het was er ook onder Wilhelm II en in de huidige tijd duikt het tot zelfs ln Amerika op. Modern Israël „bedreigt" verouderde omgeving Herzl. die als correspondent van de Neue Wiener Presse de rechtzaak-Drey- fus had bijgewoond en. ontsteld over het verloop van dit proces, de positie van het Jodendom in het zg. democra tische westen van Europa als levende op een vulkaan" beschreeef, schiep de gedachte van het Zionisme Hij was de grote ziener, die de basis legde voor het geen thans in Israël wordt bereikt De progroms in Rusland deden Roth- De Leidse Amateurfotografenvereni- ging hield gisteravond in „De Doelen" een bueenkomst, waarvoor grote belang stelling bestond. Nadat enkele wijzigin gen in de statuten waren aangebracht, volgde een bespreking van een collectie foto's, die was ingezonden voor de bonds wedstrijden in groep B. Aangezien ook leden van de Leidse Amateurfotografen- vereniging voor deze wedstrijden had den ingezonden, kon een interessante vergelijking met eigen werk worden ge maakt De voorzitter, de heer Gompel- man, voorzag de ingezonden foto's van commentaar schild besluiten met zijn miljoenen een financiële basis te leggen voor een eigen Joods land. Zo werden de uit Rusland uitgeweken Joden de pioniers, die de droogte en de ziekten bestreden en woestijnen tot cultuurgrond maakten. Het proces van het, Zionisme werd verhaast door de massamoord op de Joden onder Hitier. waarna duizenden van hen. die uit de kampen bevrijd wer den. zich m Israël vestigden. Dit land is voor het Joodse volk door alle tyden Het Beloofde Land gebleven en heeft als zodanig zijn religieuze betekenis en daardoor zijn aantrekkingskracht be houden. Ds. Hubeek besprak tenslottehet nieuwe Joodse probleem, dat de vesti ging van deze nieuwe staat in het Mid den-Oosten heeft geschapen. De buiten gewoon snelle ontwikkeling van de land bouw en de industrie in Israël heeft de gehele Arabische wereld wakker geschud en deze ziet de met Westerse middelen en perfectie ontstane opbloei als een kolonisering en als een bedreiging van het Mohammedanisme doordat de Ara- gische cultuur ver is achtergebleven. Een mooie serie lichtbeelden toonde o.m. de snelle ontwikkeling van de Jood se staat en de schrille tegenstelling met de Arabische wereld, vooral wat betreft de huisvesting en de opbrengst van het land. Brandweren stonden vrijwel machteloos tegenover door wind aangewakkerde vuurzee Hedenmiddag heeft een zware brand, aangewakkerd door een felle wind die over het wijde polderland aanstormde, het bekende hotel-café restaurant Five Flies Chalet aan de Warmonder Leede verwoest. Hoewel de Warmondse en Leidse brandweren met vele stralen water poogden te redden wat er te redden viel, brandde het bedrijf volledig uit. Dank zij zeer resoluut optreden van voorbijgangers en leerlingen van de land- en tuinbouwschool kon veel van de inventaris in veiligheid worden gebracht. De brand werd door een voorbyganger ontdekt, die rookontwikkeling by het rieten dak van het aan de Leede naast de Warmondse Wondertuin gelegenen in de wintermaanden gesloten) chalet waarnam. Hu waarschuwde onmiddeliyk de Warmondse brandweer, die op haar beurt de Leidse veiligheidshalve (en haar later bleek niet ten onreohte!) alarmeerde. Uiteraard waren de weersomstandig heden niet gunstig voor het snel uit rukken van de brandweerploegen. VOORSCHOTEN Oranje Groene Kruis In het Gezondheidscentrum verga derde de Oranje Groene Kruisvereni ging onder leiding van de voorzitter, ds. H P. Fortgens. De agenda werd vlot afgewerkt. In zyn openingswoord merkte de voorzitter op. dat het ln de bedoeling ligt in de toekomst wat meer te verga deren. Hoewel het bestuur in het afge lopen jaar niet had vergaderd, waren er wel veel vergaderingen geweest met de besturen van de andere Kruisverenigin gen Het aantal leden, dat in 1954 iets teruggelopen was is Inmiddels weer ge stegen tot 595. De voorzitter sprak zyn erkenteiy-kheiu uit voor het vele en om- vangryke werk, dat de wykzuster zr v. Driêl met zoveel ambitie heelt verricht Uit het financiële verslag, uieebracht door de heer J W. Eggink, bleek, dat het Jaar 1954 werd afgesloten met een klein nadelig saldo, ma'ar dat de begro- tlns voor 1956 sluitend is. In de vaca tures in het bestuur wegens het niet herkiesbaar zyn van ds. M. ten Boer en de heren B. Meohelse en D. J. Brinks werden gekozen de heren G v. d. Zwaan, C Meohelse en H. Griffioen. Tijdens een druk bezochte receptie zijn zaterdagmorgen velen de directeur van de N.V. Padox te Warmond, de heer J. P. van der Zeeuw, geluk komen wen sen met zijn zilveren jubileum bij deze firma. Uit de grote belangstelling bleek duidelijk dat de persoon en het werk van de heer van der Zeeuw algemeen wordt gewaardeerd. De receptie vond plaats in hotel „De Stad Rome". Onder de velen die hun gelukwensen kwamen aanbieden bemerkten w- o.a. de burgemeester van Warmond, jhr mr. L M E von Fisennc de dirt teur van de Rottérdamsche Bank, mr. M.A.V Slin- genberg, de directeur van N V,. Natio naal Grondbezit te Den Haag dr. A. Henkemans, de adjunct-directeur de heer J. v. d. Horst en mr dr Th. F. J. A. Dolk commissaris van de N.V. Grond bezit. De technisch adviseur van de N.V., waartoe ook de Padox behoort, ir. C. H. v. Ameron en de secretaris van de vereniging van timmerfabrikanten, de heer J. v d. Valk gaven eveneens van hun belangstelling blijk Verder waren I nog aanwezig de heren J. C. J. Vermey, oud-directeur van de Padox. de archi tecten Landman en von Dam uit Lei den, de Gemeente-architect van War mond, de heer A J. P. Bakkers, en voorts vele zaken-relaties van de Padox. Als eerste spreker voerde de heer Henkemans het woord Hy prees de toe- wyding en werklust van de heer van der Zeeuw en bood als biyk van waardering een radiotoestel aan. De heer Kale- mink, mede directeur van de Padox bood een televisie-toestel aan namens het personeel Velen voerden nog het woord en boden geschenken aan. Tevoren had in de kantine van het be- De heer Henkemans rechts) biedt de heer Van der Zeeuw zijn geluk wensen aan. Links mevrouw Van der Zeeuw. (Foto L.D./Van Vliet.) drijf een huldiging door het personeel plaats gevonden. Ook hier werden woor den van warme sympathie en waarde ring gesproken. De directeur ontving hier een gouden molentje, dat gedragen kan worden op de rever van het colbert. FAMILIEBERICHTEN ontleend aan andere bladen. BevallenHerweyerVan Harinxma, dr., Emmastad; Steinmetz—Rlohters, zn. Den Haag: GodefroyGebhard. dr., R'dam; DiepeveenStibbe, dr.. Ryswyk. Getrouwd: J. S. Meerschwam en H. Fink, A'dam. Overleden: R. van Drunen, vr. 73 Jr., Epe: P. Gischler, m. 55 jr., Bordeaux; M. B. Bonting, m. 71 Jr., Overveen; G. A. C. v. d. Willigen, m. 61 Jr., Asch; J. Noordyk, m 72 jr., Den Haag; C. Vls- sei, m. 69 jr., R'dam; M. J. Themans, m 83 jr.. R'dam; T. P. Slager, vr. 77 jr., Annaland. doch zij waren zo spoedig mogelijk op het terrein van de brand. Het vuur had toen reeds vrij spel in de boven verdieping en het rieten dak. Krachtdadig werd aan alle zijden het vuur aangepakt. De Warmondse brand weer onder commando van de heer C. W. Heyl nam de buitenblussing voor haar rekening, terwyi de Leidse ploeg het chalet binnentrok om de omvang rijke vuurhaard direct aan te pakken. Inmiddels waren voorbijgangers druk doende, zo veel mogeiyk van de inven taris m veiligheid te brengen. Daarbij werd voortreffelijk geholpen door de leerlingen van de land- en tuinbouw school Warmonderhof. Dank zy deze re solute hulp konden byv. al het zilver werk. veel van het koperen sierwerk en de kostbaarste stukken van het over het algemeen zeer kostbare meubilair in veiligheid worden gebracht. De felle wind maakte een beperking van de brand tot de oorspronkeiyke vuurhaard ondoenlijk. Het interieur stond al spoedig geheel in lichterlaaie, zodat van redding van het gebouw geen sprake meer kon zjjn. Zware wolken vuilgrijze rook maakten de aanblik van de brand angstwekkend, en een groot gedeelte van het dorp was in een licht rookgordijn gehuld. De eigenaar van het chalet, de heer Nic. Kroese, was op het ogenblik van de ontdekking van de brand in een kas op het terrein van het chalet werkzaam. I Dit beeld van het hoogtepunt van de brand geeft een kijkje op de blussing aan de Leezijde. (Pot» L.D./Van Vliet.) doch werd de brand eerst gewaar toen de brandweer reeds was gewaarschuwd. Onlangs brandde een soortgeiyk bedryl van de heer Kroese in Amsterdam uit. Omtrent de oorzaak van de brand wordt een onderzoek Ingesteld. De burgemeester van Warmond, jhr. mr. L. M. E. von Fisenne. passeerde het terrein van de brand op weg naar een begrafenis, en bleef toen het blussings- werk gadeslaan. BEURSOVERZICHT GEDRUKTE STEMMING Amsterdam, 10 januari De New Yorkse effectenbeurs Sloot gisteren flauw. Het politieke nieuws blijft somber en de stemming op de Am sterdamse effectenbeurs was vandaag dan ook gedrukt, waarbij de koersen de dalende richting insloegen. De interna tionale soorten werden het zwaarst ge troffen. Zo zag Kon. Olie zich circa 11 punten ontgaan, slot 649. Philips en Uni lever boekten een verlies van circa 7 punten. Het bedrijfsnieuws van de Aku had in deze markt geen enkele uitwer king, het rayonbedrijf moest eveneens een verlies incasseren van 8 punten. De handel in al deze fondsen bleef zeer be perkt. Ook de Soheepvaairtsector had enige behooriyke verliezen te verwerken. Hier daalden Scheepvaart Unie, Holland- Amerika Lyn en Stoomvaartmaatschap- Pij „Nederland" circa 6 punten De ove rige soorten deden het» weliswaar iets kalmer aan maar verloren toch 2 4 punten. Op de cultuurmarkt viel de stemming betrekkelijk mee. Amsterdam Rubber was op 138 slechts een fractie luier. HVA gold 147 (148ri). Ver. Deli moest zich een verlies van 3 punten ge troosten. Senembah daarentegen was licht gevraagd en kon 3 punten verbe teren. Guldensbeleggingen stil en eerder iets beter De markt sloot kalm een kleinigheid boven het laagste niveau van de dag. Beurs van Amsterdam Dinsdag 10 januari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.- Vorlge Slotkoers koers v heden Ned. '53 (3%) 102% 102% Grootboek obl101 V« B 101 ,T« Ned. '51 3% 100% 100% Ned. 53 3% 100% 100% Ned. '48 3% 98 Ned. '54 3% 97H 98% Ned. '55 3*4 97Ü 98 Ned. '55 II 3% 98% 98% Ned. '47 3% 3 99,»» 99% Dollarlng '47 3 96A 96% Investerlngscert. 3 99% 99% Ned. 62-64 3 100'» 100% Indië '37 A 3 97% 97% Grootboek '46 3 97A 97% ACTIEVE AANDELEN Cult. Hand en Ind B 81% 80 Nat. Handelsbank 162 162 Ned. Handelmy257% 258% A.K.U343% 335% Philips 350% 343',iv Philips '55 342% 335% Unilever 377% 370% Wilton Feyenoord 279% 275 Biliton '2de r325% 320 Kon. Olie f 50— 324 Kon. Olie 650 639% Amst Rubber 138Ü 137% Holl Amer lyn 222% 217% Kon Ned Stoom b 224 220% Ned Scheepv Unie 208% 202% H.V.A 148% 146% Java Cult 83% 81% Deli My 152 149% Senembah103 105% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 3 99% 100 Den Haag 1937 1 3. 97 B Lelden 1947 96 R'dam '37 1 III 3% 100% Industr. Obligaties Philips Dollarlng 105 104% Premieleningen A'dam '51 2% 138 138 %b. Eindhoven '54 2% 108 108% Enschede '54 2% 110% 110% Den Haag '52 I 2% 142fj 142% Idem n 2% 1387'» 138% R'dam '52 I 2% 136% 136% idem II 2% 142 142% Utrecht '53 2% 129% 129% b. NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinsteliingen Amsterd Bank 274 269% 265% 279% Twentsche Bank 267 262% Industrie Ondernemingen Ned. G. enSplr fabr 242% 240 Kon. Ned Grofsm. 146 145 1 Rott. Droogd. My. 640 Tieleman en Dros 18 19 Handelsondernemingen Borsumy. cv A f 1000 135% 133% 160 158% Diversen 287 L Ned. M. Walv. Vrt. 81 82 Spoorwegen Deli Spoofw My. 32% 82% Amerik. fondsen 72% 71A 64% 62% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen VK 9/1 Holl Constructie 423GB 420 ex. d. Ing bur v Bouwnuv 138B 1-iSGB Int Kunststoli Ind 75% 7'» Kon Ned Edelmet 88 66 Pref w.a. idem 85% Textiel Gebr v V/yk 86% 27 Leidsche Wolspinn 327GB 335 Ned Electrolasm 350GB ex d. Sikkens Lakfabr '53 401 412GB Ver. Touwfabrieken 194% 192GB Wernink's Betonm 145% 145%

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 4