LEIDSCH DAGBLAD „Geen sprake van „München" in het Midden - Oosten", zegt Sjaret „Israël moet op alles zijn voorbereid en daarom over wapens kunnen beschikken" Sneeuwval in grote delen van West-Europa en Noord-Amerika WFFRBERÏCHI 759 puzzelaars zonden ons 5513 oplossingen van kerstprijsvraag Minister Agoeng in Londen Ere - promotie Adriaan Pelt 94ste jaargang DINSDAG 10 JANUARI 1956 No. 28726 Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— per kwartaal; f2.35 per maand; f0.55 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 „Er kan geet» sprake zyn van een „München" in het Midden-Oosten ter rege ling van de vraagstukken, die er in dit gebied bestaan. Israël zou in dat geval vechten en de openbare mening in de gehele wereld zou Israel steunen", aldus verklaarde de minister van Buitenlandse Zaken, Mosje Sjaret. gisteren aan het eind van een debat in de Knesseth, het Israëlisch parlement. Sjaret sprak de geruchten tegen, dat de Sovjet-Russische minister van Buitenlandse Zaken. Mo- lotof. een conferentie van de Grote Vier over het Midden-Oosten had voorge steld, toen Sjaret in de herfst tijdens de minister-conferentie in Genève bespre kingen met hem voerde over de communistische wapenleveranties aan Egypte. Israël moet op alles voorbereid zijn, aldus Sjaret. en daarom heeft het wapens nodig. Het land zal zich houden aan de bestandsovereenkomsten, hoewel die niet voldoende meer zijn voor de huidige toestand. Israël kan niet de terugkeer aanvaarden van alle Arabische vluchtelingen. Sjaret sprak voorts de verwach ting uit, dat de Arabische staten het Amerikaanse plan voor gebruik van het water van de Jordaan zouden verwerpen. In dat geval zou Israël een eigen ont wikkelingsproject uitvoeren. De toestand in Jordanië zou men als volgt kunnen samenvatten, dat er een regering is. die niet van plan is het land bij nieuwe allianties aan te sluiten, dat voorts Engeland bekend heeft gemaakt, dat het geen druk op Jordanië zal oefe nen om het land te bewegen tot toetre ding tot het Verdrag van Bagdad, dat er ogenschijnlijk weer rust heerst, maar dat dit niet wil zeggen, dat er geen on rust onder de oppervlakte broeit. In Amman was het gisteren rustig. Een uitgaansverbod, dat daar evenals in an dere Jordaanse steden bestond, werd ge durende twee um- opgeheven om mensen gelegenheid te geven inkopen te doen. Militaire patrouilles trokken door de straten van de hoofdstad en de bui tenlandse ambassades en kantoren ston den onder strenge bewaking. Volgens de correspondent van het Sy rische blad „Al Ray Alaam" zijn er tal rijke slachtoffers gevallen, doordat ge zagsgetrouwe stammen, waarop de be velhebber van het Arabische Legioen, de Britse generaal Glubb pasja, een be roep had gedaan, omdat hij op de leden van het legioen niet aan kon, het vuur openden op de betogers, die beledigingen uitten aan het adres van Koning Hoes sein en de republiek wilden uitroepen. In totaal zijn 7000 man troepen m Am man gelegerd. Er wordt van pantserwa gens gebruik gemaakt om de demon stranten te verspreiden. Het blad „Al Fayhaa" weet te melden, dat Koning Talal 'de vader van Koning Hoessein»die zich in een zenuwinrich ting te Istanboel bevond, donderdag j.l. aan boord van een speciaal vliegtuig te Amman zou zijn teruggekeerd waar hij zou zijn opgenomen in een Italiaans zie kenhuis. Generaal Glubb pasja zou een brief hebben onderschept, waarin Ta- lal zijn zoon adviseerde, „zich aan de zijde van het volk te scharen in de strijd voor zijn bevrijding" Te Zarka hebben Jordaniërs tijdens de onrust van zondag twee auto's van Britten in brand gestoken. De twee in zittende Britten werden met messteken en slagen om het leven gebracht. In Amman werd het grote hotel „Phlla- delphie" door betogers, die Engelse gas ten te lijf wilden, geplunderd. Syriërs mogen Jordanië niet binnenkomen. De grens tussen beide landen is geheel ge sloten. Ook Parijs en Madrid sagen witte wereld Vele slachtoffers in de Ver. Staten Grote delen van West-Europa en Noord-Amerika hebben te kampen met zware sneeuwval, die het spoor- en wegverkeer ernstig vertraagt. In 'e Ver. S' 'cn eiste de hevige sneeuwval verscheidene mensenlevens en in Engeland brachten vliegtuigen van de RAF levensmiddelen naar plaatsen, die van de buitenwereld waren afgesneden. Niet alleen Noord-Schotland en Engeland wor den door sneeuwval geplaagd, maar zelfs in de Spaanse hoofdstad Madrid, waar de temperatuur om het vriespunt schommelde, viel gisterochtend de eer ste sneeuw van het jaar. Toen de Parjjzcnaars gisteren ontwaakten zagen ook zij een witte wereld. Tal van auto's slipten op de gladde wegen. Toeristen in Florida voor een onaangename verrassing De Belgische consul in Irak, die dat land voor goed verliet, en die vergezeld door vrouw en kind, met zijn auto op weg was naar Syrië, is enkele kilometers voor de Syrische grens door een aantal boeren aangevallen. De boeren wierpen stenen en wisten de auto tot staan te brengen. De drie inzittenden wisten Damascus, als door een wonder, onge deerd te bereiken. Alleenwonende man gedood DUOR VAL VAN TRAP. De politie heeft gistermorgen de al leenwonende 58-jarige heer J. Bakker, in zijn woning nabij Den Burg Texel) met ernstige verwondingen aan het hoofd, dood in zijn stoel aangetroffen. Ver moedelijk is de man met een emmer van een trap gevallen waarna hij nog kans heeft gezien op' een stoel aan de tafel te gaan zitten. Het ongeval moet omstreeks donderdag j.l. gebeurd zijn. Op een nabijgelegen boerderij, waar de man iedere dag melk kwam halen, had men hem al ongeveer vijf dagen ge mist. De Russische ambassadeur Valerian Zorin (tweede van links) bood in. Bonn aan Bondspresident Heuss Waarschuwing voor het verkeer De verantwoordelijke automobi listen. en deze zijn naar de erva ring van de K.N.A.C. gelukkig niet zo zeldzaam als men wel eens sug gereert, rijden steeds zodanig, dat zij met de weg- en weersomstandig heden rekening houden. De natuur kan hun echter ook te machtig worden en met sneeuw en ijzel op de wegen, zoals wij dit thans meemaken, is doorglijden na remmen geenszins uitgesloten ook al rijdt men nóg zo voorzichtig. Men behoeft niet ver te zoeken naar voorbeelden om aan te tonen, dat plotseling stoppen op gladde wegen de inleiding is tot een groot ongeluk. En dat plotselinge stop pen is soms noodzakelijk door on verhoedse manoeuvres van andere verkeersdeelnemers. Het langzame verkeer, moge. aldus de KNAC. er bij gladheid wel bijzonder op be lacht zijn niet onverwachts van richting te veranderen. De voetgan gers verlaten met plotseling het trottoir! Omgekeerd doet de KNAC een beroep op het motorwegverkeer om met de extra moeilijkheden van fietsers, bakfietsen en voetgangers rekening te houden en vooral op de kinderen te letten die in hun, soms onbedachtzaam, winterspel de verkeersveiligheid uit het oog ver liezen. Afnemende wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Overwegend zwaar bewolkt met plaat selijk enige sneeuw of regen Aanvanke lijk stormachtige tot krachtige, later krachtige tot matige wind. in hoofdzaak tussen zuid en oost. Over het algemeen lichte vorst, maar in het zuidwesten van het land mogelijk tijdelijk dooi. (Opgemaakt te 10 uur). 11 JANUARI. Zon op: 8.47 uur; onder: 16 53 uur. Maan op: 7.31 uur; onder: 15.35 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.24 en 14.36 u. De nummer bestaat uit IC gina's De sneeuwstorm, die Engeland maan dagavond beleefde, strekte zich in het westen uit tot Midden- en Zuid-Wales en het zuidwestelijk deel van Engeland streken die in deze winter nog geen sneeuw gezien hadden Te Hull in Yorkshire had het treinverkeer uren lange vertraging doordat de storm tele graafpalen op verscheidene plaatsen op de spoorbaan smeet Sneeuw die op de neon-buitenverlichting van een winkel in Lincoln viel. veroorzaakte kortsluiting waardoor brand ontstond In Exmoor joeg de wind de sneeuw op vele plaatsen tot een hoogte van twee meter op en blokkeerde vele wegen Voortdurend waren sneeuwploegen in actie om de voornaamste routes berijdbaar te hou den, maar de politie zei. dat verschei dene dorpen in de loop van de nacht waarschijnlijk geïsoleerd zouden worden Het oostelijk deel van de Verenigde Staten, van Maine tot Florida, heeft maandag de zwaarste winterstorm van de laatste zeven jaar beleefd De storm ging vergezeld van regen natte sneeuw en vaste sneeuw Tientallen auto's slip ten op de gladde straten en wegen en vele voetgangers vielen op de gevaarluke trottoirs Tenminste tien dodelijke on gevallen in vijf staten werden aan de storm toegeschreven Tientallen perso nen liepen letsel op De storm begon zondagavond met een ijskoude mist die voorruiten en zelfs brillen met een laag ijs bedekte en hij was tijdens het spitsuur in de ochtend op znn hevigst Vele treinen waren laat doordat tal yan mensen die anders per auto reizen de auto's thuis lieten en moeite deden in de stampvolle treinen te komen De busdiensten werden drastisch beperkt wegens de gevaarluke wegen. Vele scholen bleven gesloten Duizenden arbeiders kwamen laat of in het geheel niet op hun werk. In Wash ington mochten alle ambtenaren twee uur vroeger naar huis. In de noordelijke staten werd de storm gevolgd door een warmtefront. waardoor weer veel van de sneeuw en het ijs verdween Men kreeg de unieke situatie, dat in het gewoonlijk winterde Denver in Colorado het weer een lente karakter kreeg In Miami t Florida i daalde het kwik daarentegen zo dat ijslaagles ontstonden op de ruiten an auto's die onder de palmbo men geparkeerd stonden! De duizenden toeristen, die 40 dollar per dag betalen om in i de winter te ontlopen, kre gen geen waar voor hun geld' Bn een rit langs het strand werden over een afstand van 30 kilometer slechts vijf mensen geteld. Harde en zachte noten Niet minder dan 74 inzendingen met tien goede antwoorden Aanvankelijk zag het ernaar uit, dat het aantal oplossingen van de tiendelige kerstprijsvraag beneden de verwachtingen zóu blijven en beneden het aantal, dat wij bij dergelijke prijsvragen gewoon zijn. Maar op de laatste dag van de inzendingstermijn stroomden de oplossingen binnen. Blijkbaar hebben velen, die niet alle „harde noten" konden kraken, tot het laatste moment gehoopt dat nieuwe inspiratie alsnog voltooiing van hun taak mogelijk zou maken. Nu de inzendingstermijn gesloten is, worden de rollen omgekeerd: Nu dienen de puzzelaars af te wachten en gaat de redactie aan het werk. En dat werk is zeer omvangrijk want niet minder dan 759 puzzelaars zonden ons 5513 oplossingen Uiteraard zijn wij inmiddels reeds aan het nazien van de inzen dingen begonnen. Het bleek dat 209 lezers de oplossingen van alle tien puzzels zonden, maar slechts 74 daarvan slaagden erin alle goede oplossingen te vinden. De rest moeten wij nog ccntroleren, waarna wij naar billijkheid de prijzen zullen toekennen. Even zult U dus nog geduld moeten hebben. Zo spoedig mogelijk zullen wij de oplossingen en de namen der prijswinnaars publiceren. zijn geloofsbrieven aan Van links i tandse Zaken Von Brentano. Zorin. noar rechts de minister van Buiten- een tolk en Bondspresident Heuss. Aanzien Indonesische regering gestegen (Van onze Londense correspondent) De Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken. Anak Agoeng is gis teravond uit Genève per vliegtuig in Londen aangekomen voor een vier daags bezoek aan Engeland. Het is de eerste maal dat een Indonesische mi nister van Buitenlandse Zaken de of ficiële gast is van de Britse regering. In oktober bracht Lord Reading, de Britse onder-minister van Buitenland se Zaken, een bezoek aan Djakarta, dat door minister Agoeng thans wordt beantwoord. De Britse regering wilde van de aanwezigheid van de minister in Genève gebruik maken om het con tact met hem te vernieuwen. Lord Reading was ter begroeting op het vliegveld aanwezig. De Indonesische Vrijstelling militaire dienst Aan de bestaande mogelijkheden tot het verkrijgen van vrijstelling, zoals wegens persoonlijke onmisbaarheid en wegens kostwinnerschap, wordt te be ginnen met de lichting 1957 een nieuwe toegevoegd voor de dienstplich tige. die de oudste zoon is van een weduwe. De dienstplichtige kan worden vrijge steld, indien de volgende omstandighe den aanwezig zijn: a het hoofd van het gezin, waarvan hij deel uitmaakt, is weduwe; b. hij is zelf het eerstgeboren kind: c tot het ge zin behoren nog tenminste vier jongere kinderen; a hij is voor de weduwe een onontbeerlijke steun bij de opvoeding van de andere kinderen. Onder onontbeelijke steun wordt zowel morele als financiële steun verstaan. Zijn niet al deze omstandigheden aanwezig, dan kan toch enig uitstel van opkomst worden verleend, bv. totdat een broer of zuster de plaats van de dienstplichtige als steun van de we duwe kan overnemen. Doctor in de Rechtsgeleerdheid Amsterdam Gisteren vond onder grote belangstelling te Amsterdam' de ere-promotic tot doctor ln de rechtsgeleerdheid plaats van de heer Adriaan Pelt. directeur van het Europese bureau van de Ver. Naties. De promotor, prof dr. A. J P. Tammes. hoogleraar in het Volkenrecht, lichtte in een rede de gronden toe. waarop de Senaat der Universiteit besloten had de heer Pelt het ere-doctoraat in de rechtsgeleerdheid te verlenen Het was de secretaris van de senaat, prof W G Vegting van wie de nieuwe doctor in de rechtsgeleerdheid de tekenen van zijn nieuwe waardigheid in ontvangst nam Bij deze plechtigheid waren o a aan wezig de commissaris van de Koningin nrovinri» Noord-Hnlland dr M J. Prinsen, de burgemeester van Am sterdam. mr Arn. J d'Ailly. en drie wethouders van het hoofdstedelijke ge meentebestuur Prot Tammes sprak in de eerste plaats over de carrière van de heer Pelt. in dienst van de Volkenbond en van de Verenigde Naties en vervolgens over „het leidende aandeel van dr/"Pelt in de staatsvorming van het Koninkrijk Libye in 1950 en 1951 In die twee jaar werkte dr Pelt als Commissaris dp- -»r MRties in Libye mede aan de geboorte van dit land als onafhankelijke en soevereine staat. Prof. Tammes memoreerde hoe dr Pelt zijn loopbaan in Amsterdam als journalist was begonnen en hoe hij tien jaar later directeur van de informatie sector van de Volkenbond werd. Thans is dr. Pelt, gelijk gezegd, directeur van het Europese Bureau der Verenigde Naties. Prof Tammes noemde hem ..een leidend en lichtend voorbeeld van een internationaal ambtenaar"' Dr Pelt dankte prof Tammes en allen, die tot zijn eervolle onderschei ding hadden medegewerkt Hij zeide o a dat het Zaanse milieu waaruit hij stamt, van grote invloed is geweest op zijn karaktervorming en dat hij met dank baarheid terugdacht aan de tien jaren die hij als journalist in Amsterdam had doorgebracht. Voldoening had hij in zijn werk „om de steeds verdeelde wereld te mogen helpen in haar streven naar meer eenheid door "eschiller on 'c ïos- ■en il'nd eehad minister zal besprekingen over politieke en economische vraagstukken voeren met premier Sir Anthony Eden en de Britse minister van Buitenlandse Zaken Selwyn Lloyd. Het betreft hier echter slechts een informele gedachtenwisse- ling Bij zijn aankomst verklaarde mi nister Agoeng, dat hij hoopte de han delsbetrekkingen met Engeland te kun nen bespreken Het was Verheugena, zo zeide hij, dat de Indonesische ongun stige handelsbalans met Groot-Brltan- nie thans verbeterd was. zodat de voor uitzichten op uitbreiding van het han delsverkeer waren toegenomen. In de Manchester Guardian wordt vanmoreen opgemerkt, dat het aanzien van de In donesische regering door haar recente successen is gestegën Morgen biedt de Britse regering dr Anak Agoeng een ontvangst aan in het prachtige Lancas ter House. De minister zal donderdag de lunch gebruiken met Sir Anthonv Eden en Selwyn Lloyd, terwijl hij 's avonds als gast van Lord Reading de opera zal be zoeken. Als gevolg van de weersomstandig heden Is het niet uitgesloten dat de bezorging van ons Blad. zowel in Lei den als in de omliggende gemeenten, enige vertraging ondervindt. Er ziin maatregelen getroffen om de stagnatie tot een minimum te beper ken, maar waar wij voor de overmacht moeten zwiehten, doen wij een beroep op de welwillendheid onzer abonnees. Moeilijkheden voor Indonesische regering? NATIONALE VOLKSPARTIJ EIST AFTREDEN Voor de Indonesische regering zjjn in Djakarta nieuwe moeilijkheden gere zen als gevolg van het aannemen door de Partai Rakjat Nasional - de Na tionale Volkspartij - van een resolutie waarin wordt geeist dat het Kabinet van Harahap binnen een week zijn mandaat aan president Soekarno zal teruggeven. In het huidige Kabinet hebben twee ministers van deze party zitting, name lijk de ministers van Landbouw en van Verbindingen. De resolutie werd aangenomen op een congres van deze party, dat gisteren werd besloten. Het congres verklaarde in de resolutie geen vertrouwen te heb ben in een regering die een koers volgt welke niet in het belang van de staat is. Verder werd gezegd dat de party zyn ministers zal terugtrekken als het Kabinet niet binnen de tydslimiet zyn ontslag heeft ingediend. Indien de bei de ministers deze order niet zouden op volgen, zouden zy worden geroyeerd. Op het congres werd verder de vroe gere minister van Justitie Djody Gon- dokoesoemo als algemeen voorzitter her kozen Verleden week werd deze ex-mi- nister veroordeeld tot een jaar gevange nisstraf wegens het misbruiken van zyn ^zag als minister Intussen hebben twee andere rege- .ngspartyen, de Nahdatoel Oelama en de PSII, gisteravond op een gezamenlij ke byeenfcomst te Djakarta besloten een gezameniyke nota aan de regering I te zenden. In deze nota wordt geëist dat de In donesische regeringsdelegatie die thans in Genève onderhandelingen voert met een Nederlandse delegatie zal worden 'f ruggeroepen. Intussen zyn de Indonesische minister van Economsiche Zaken, de heer Kasi- mo en de leden der Indonesische delega tie voor de besprekingen in Den Haag e:. Genève. de heren Indra Koesoema en Rnestam Madji (adviseurs) gisteravond van Schiphol naar Djakarta vertrokken. Zy zullen aan de Indonesische regering rapport uitbrengen over het verloop der besprekingen. De heer Adriaan Pelt ontvangt uit handen van prof. Vegting de doctorskappa. Met zeven bontmantels op stap! Een agent heeft 's-nachts omstreeks half vier in ae 'aarlaerstraat in Haar lem een man aangehouden, die in net bezit van zeven bontmantels was. De man een 30-jarige arbeider uit Haarlem, werd naar het politiebureau overge bracht. Hy bekende uit een modemaea- zyn de bontmantels te hebben gestolen De waarde van de :estolen bontmantels bedraagt circa t. 5000.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1