HIJ doet niet aan mode EN KIEST ZIJN KLEREN ZELF. Ons KNUTSELHOEKJE KRANTENOORLOG in Nederland Voor of tegen de Prins van Oranje ZATERDAG 7 JANUARI WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 3 Spiegeltje, spiegeltje aan de wand... Meneer doet niet aan mode tenminste dat zegt hij. Hij geeft niet om kleren en vindt zulke zaken doodeenvoudig een paskwil - ook dat beweert hij wanneer hij er maar de kans toe krijgt (bij voorkeur in damesgezelschap Maar wij weten wel beter: we hebben hem immers in de confectiewinkel gezien, toen hij een pak aan 't uitzoeken was, we hebben hem bij de kleermaker gezien toen hij zich een kostuum liet aanmeten. We hebben zijn commentaar gehoord op de das die tante Amalia met kerstmis stuurde, we hebben nota genomen van zijn opmerkingen die een eeuwig slordig geklede collega ontlokt, we hebben zijn mening vernomen over een kennis, die van zijn sokken, zijn dassen, zijn pochettes en zijn hemden als regel een niet- gewoon kleurenallegaartje maakt, en over zo-en-zo die in sport- kostuum in de opera verschijnt en zich bij tijd en wijle in een shirt (overigens een keurig sportshirt) zonder das durft te vertonen. We hebben meneer, die zich niet voor mode interesseert, de moderne, nauwe broekspijpen horen laken - dat was, laat eens zien een seizoen terug. En we hebben - zonder een woord - geconstateerd hoe hij zijn laatste nieuwe pak bestelde: „de pijpen niet wijder dan 46 centimeter, ja, juist, tot op de schoen en zonder kreuken de omslag een tikje breder pijpen, de hoog gesloten daagse ves ten, de twee klepzakjes-boven-elkaar, de brede broeksomslagen en de lage fantasievesten uit zijde en uit wol. Daar vonden allerlei shirts zonder das him oorsprong, en slacks zonder bij passend jasje, en riemen inplaats van bretels, en korte sokken inplaats van lange met sokophouders. Daar werd de grondslag gelegd voor het zonder- hoed-lopen, en voor de populariteit van antracietkleurige stof. Daar werden de suède schoen, de moccassin en de ve- berloze schoen met hoog wreefblad ge adopteerd. Daar vonden de nlet-zwarte de pijpen niet wijder dan 46 centimetertot op de schoen en zonder kreuk... smoking en het bijna-zwarte kostuum voor nette gelegenheden bijval. En daar werd de tricot stropdas opge diept. alsook het smalle halsbandje dat een lange strik vormt. En nadat dat alles, zo nodig, door een goed tail leur werd verfijnd en in de confectie verwaterde, kwam het bij meneer te recht Doch meneer weet dat zo niet en wil het ook niet weten. Alleen mevrouw Is steeds op de hoogte van de nieuwe tendenzen, die zich in de herenmode doen gevoelen75 procent van de heren laat zich bi) hun keuze door me vrouw bijstaan niet leiden, maar bij staan. Als meneer nog pas aan een nieuw kostuum begint te denken, weet mevrouw al wat er binnenkort aan zijn uitzet zal worden toegevoegd. En als het maatkostuum half klaar is, of het confectiepak veranderd wordt, heeft mevrouw reeds de accessoires (sokken, das, enzovoort) gereed, opdat meneers nieuwe tenue een harmonisch tenue zal zijn. Meneers kostuums zijn altijd precies zoals hij ze zich had gedacht. Ook het laatstewant Mevrouw leidde zijn aandacht (een beetje arglistig mis schien) naar de effen antracietkleurige stalen in het stalenboek. (Sinds lang al was ze immers uitgekeken op de tra ditionele cavtaar en speldeknopweef- sels en op de vervelende, ouderwetse, donkere streepjesstoffen, die meneer „voor goed" placht te hebben; boven dien had ze uitgerekend dat een zwart grijs kostuum zowel by haar middag japon als by haar cocktail-dinertoilet zou passen, en het niet alleen met haar inzet in harmonie zou zyn, maar ook 'n praktisch mlddag-avond-streep- je kostuum voor meneer zou zyn.) Aan gezien meneer ridderiyk toegaf dat hy van de kwaliteit van stoffen geen ver stand heeft, bereidde mevrouw de de finitieve beslissing van haar echtge noot voor. Meneer koos dus en be sliste. En belden, meneer en mevrouw, zyn voldaan over de nieuwe aanwinst: hy» omdat zyn nieuwe pak volkomen aan zyn conservatieve wensen en op vattingen voldoet, zy, omdat ze naast een modieus geklede eega zal kunnen verschynen. J. V. de hoed. die de lastige gewoonte van het ..doppen" nodig maakt en bijgevolg hoe langer hoe vaker aan de kapstok blijft ofniet wordt gekocht. Natuuriyk hebben we niet gezegd dat meneer hard op weg was zich door de pantalons van de Amerikaanse „zoot suit mannetjes", van de Par ij se Saint- Germain des Prés lieden of de Edwar- dians uit Pimlico te laten beïnvloeden, want zoiets zou hü natuuriyk niet doen. Iedereen hijzelf het best weet immers dat hy niet aan mode doet, en wel het allerlaatst zou hy een voorbeeld nemen aan die gekke kwle- bussen die in hun be-bop pakken in het Café Flore rondhangen of zich in Londen wereldberucht makenMe neert kleding is gedegen kleding. O, Ja, ze verandert wel iets van tyd tot tyd, maar dan toch maar heel lang zaam, en het liefst onopgemerkt. Me neer zou heus niet toegeven dat hy stilletjes de nieuwtjes adopteert, waar van Intussen de scherpe kantjes af syn. Het grote verschil tussen meneer en mevrouw is dat meneer zich geen mode voor laat schryven. Mevrouw wel. Me neer erkent geen toonaangevende mo- devorsten. Mevrouw wel. Voor meneer bestaan dergeiyke modevorsten overi gens helemaal niet. En dat is dus al heel eenvoudigGeen modevorsten betekent: geen mode. Maar meneer vergeet de Cóte d'Azur, hy vergeet Saint Germain des Prés en de Champs Elysées, hy vergeet Californië en New York, hy vergeet Pimlico in Londen en de „wereldverzakende" Etonians, hy negeert de avant-garde jongelui in streken waar de zon schynt en een zekere luxe heerst, in de universiteits steden en in de intellectuele en artis tieke centra der wereldHy ne geert al die streken, waar zün mode geboren wordt! Uit die contreien kwamen Immers de (alweer gereduceerde) brede schou ders, de losse jasjes, de nauwe broeks- Het abc van de warme maaltijd Het Voorlichtingsbureau van de Voedingsraad meldt: Mogen wy eens een menu met U opstellen? Een menu, bestaande uit aardappe len, groente en een stukje vlees en Iets vóór of toe. Is zo'n menu nu eigeniyk altyd goed? Met andere woorden kiijgt man met zo'n maaltyd het onderste uit de voe dingskan? Dat is zo zeker nog niet. De gToente moet werkeiyk groente zyn Laten we veronderstellen, dat U als gToente stoofperen wilt geven. Onge- twyfeld byzonder lekker, maar toch uit een oogpunt van voedingswaarde onjuist. Gestoofde vruchten (stoofpe ren, appelmoes, rabarbermoes) bevat ten minder voedingszouten en vita mines dan groenten. Zet liever echte groente op het menu: rode kool, bie ten, of wat de klok van het jaargetyde ook mag slaan. Er is meestentyds keu ze genoeg. Vooral voor kinderen is het verkeerd geregeld gestoofd fruit in plaats van groente te eten. En ook uw portemon- naie lijdt er onder, want de vele sui ker. die U voor de bereiding moet ge bruiken, maakt, het gerecht eigeniyk vry duin. Fruit kan nooit groente vervangen. Het verdient zyn plaats NAAST de groente. En dan is het beter er zo veel mogelijk prOfyt van te trekken en het dus rauw te gebruiken (al kan natuuriyk eens een keertje gestoofd fruit als toetje geen kwaad). Het hoeft niet altijd vlees te zün By het opstellen van ons menu heb ben we gesproken over een stukje vlees. U behoeft U echter niet tot vlees te beperken, maar kunt het afwisselen met ei. vis en eens Iets heel anders met kaas. Ook peulvruchten zyn een eiwitbron, die er wezen mag. Jus en spek kunnen vlees in voedingswaar de echter niet vervangen. Geeft U wel jus of vet, maar geen vlees, zorgt U dan voor een melkspys pan of pud ding toe. Wat voor soep? Stel, dat U uw hulsgenoten met een bordje soep vooraf wilt verbiyden. De soep dient om de eetlust op te wekken, niet om hem te benemen, zy moet dus licht zijn, niet te vet en niet dik ge bonden. Met een toetje komt U aan uw melkrantsoen Geeft U liever fruit toe dan pud ding of pap? Geen bezwaar, MITS U de dageiy'ks onmisbare Vz liter melk die da gal hebt gebruikt of nog zult gebruiken. Door een melkgerecht als toetje te eten. bent U al een eind op de goede weg waar het 't nuttigen van de benodigde hoeveelheid melk betreft. Aandacht voor kleur en smaak Tenslotte vragen wy uw aandacht voor de samenstelling van het menu uit een oogpunt van kleur en smaak. Is de groente zuursmakend, dan is een zuur nagerecht niet aanbevelens waard. Tomatensoep gevolgd door bieten is zowel wat kleur als smaak betreft een slechte keuze. Verkeerd is bijvoorbeeld: tomaten soep, gehakt, aardappelen, stoofperen, fruit. Beter is: tomatensoep, gehakt, aard appelen, savoyekool. stoofperen (met vanillevla) of vermicellisoep, gehakt, aardappelen, savoyekool, rauw fruit (met vla of yoghurt). Voor overdag: Een wollen vest van fantasiestof: Tweed. effen wol in geel of steenrood door JORGEN CLEVIN WIE GAAT ER MEE EEN VLIEGER BOUWEN Een vlieger oplaten is van oudsher een echt Hollands jeugdvermaak. Laten we er daarom samen een gaan maken. Bekijk eerst 'de teke ning goed. De belangrijkste beno digdheden zijn twee latten van glad hout. Is het oppervlak ruw dan kan je het eerst met schuurpapier glad maken. De grootte der beide latten ver houdt zich als 34, d.w.z. als de grootste lat 80 centimeter lang is, moet de kleinste 60 centimeter zijn. De latten worden kruislings aan el kaar bevestigd, maar niet met spijkers. Figuur 2 laat zien hoe je dat het beste kunt doen; het kruispunt om wikkel je met stevig touw. De korte lat verdeelt de lange in twee stuk ken in de verhouding 2 3. De vier hoekpunten van dit kruis worden nu met stevig touw onder ling verbonden. Hoe je de inkepin gen aanbrengt, zie je op figuur 3. Probeer een vel „vliegerpapier" te pakken te krijgen. Misschien is er nog wel van dergelijk stevig en toch licht papier bij de pakpapieren of anders is het in de winkel te koop. flinke rand Knip hieruit de vliegerbekleding, om de gespannen touwen heen met een rondom om te kunnen plakken. Figuur 4 toont hoe de vorm moet zijn en hoe de randen om het touw moeten worden geplakt. En dan nog aardige figuurtjes naar eigen verkiezing er op plakken! De staart, een gewoon touw, moet onder aan de vlieger bevestigd worden en onge veer acht maal zo lang- zijn als de langste van de twee vliegerstokken. Nu nog een touw tussen boven- en onderpunt bevestigd om het vliegertouw aan vast te maken en dan maar je geluk beproeven. Maar pas op, niet in de buurt van tramdraden of andere elektrische leidingen, want dat kan levensgevaarlijk zijn! HOE GROOT IS DE BELANGSTELLING VOOR UW HOBBY? Zoals het klokje thuis tikt, tikt het nergens, zegt het spreekwoord en daaruit TSykt dat wy een huiseiyk volk zyn dat zyn gezelligheid binnenshuis zoekt en ook weet te vinden, gezien de vele llefhebberyen waarmede wy onze tyd vullen. Deze liefhebberyen nemen naast de radio een grote plaats in binnen ons volk en naar de* llefhebberyen heeft het OBS een onderzoek Ingesteld Hoewel de resul taten van dat onderzoek *ker niet de pretentie hebben om een exact beeld te geven van de vrye tydsbeeteding van het Nederlandse volk, geven de cijfers niettemin wel een indruk van de verhoudingen der diverse llefhebberyen Uit de cyfers biykt dat het grootste deel in zyn vrye tyd romans gaat lezen, want de* bezigheid heeft een percentage van 5i Leest men niet dan is men vermoedeiyk zeker aan het kaarten, want het percentage van dit spel is byna geiyk aan de lezers van romans. Dat er ook heel wat voorkeur uitgaat naar het tulnieren biykt duldeiyk uit on* grafiek Als er echter in de* gezonde liefhebbery niets of weinig te doen valt gaat men vermoedeiyk knutselen getuige de 45 die voor deze hobby genoteerd staat. Naar het aantal beoefenaren zullen de dammers het *ker van de schakers winnen, want 27 tegen 11 is wel een heel verschil. Toneel-, zangvereniging etc. trekken ook heel wat belangstelling tot zloh, terwyi het dansen, dat ook als een liefhebbery staat genoteerd, een percentage beoefenaren biykt te bezitten van 28 percentage beoefenaren van div liefhebberijen (JpIj) $1 r#i r$i Hartige hapjes Om U even te laten bekomen van de vele zoetigheden, waarvan U in decem ber genoten hebt. geven wy U wat re cepten voor hartlger lekkernyen. Koude visschotel (voor 8 personen) Dit wordt een schotel met vis in gelei als middelpunt en diverse garneringen erby. U kunt hem geven by de koffie tafel, als koud voorgerecht aan de war me maaltyd of aan een souper. Vz kg schol, zout, 1 laurierblad, peper en/of foelie. 8 g (4 blaadjes) gelatine. 1 eetlepel azyn of citroensap, onge veer 8 augurkjes en 8 zure uitjes; voor garnering een kropje sla, 2 hardgekookte eieren, zo mogelyk 50 g garnalen, mayonaise. De gelatine in ruim koud water zet ten. De vis schoonmaken en van bin nen en van buiten wassen. De vis op zetten met zoveel kokend zout water, dat hy juist onderstaat. Een laurier blad en wat peper en/of foelie toevoe gen. De vis zachtjes gaar koken in ongeveer 8 minuten. De vis uit het kooknat halen, van de graat nemen en in stukjes verdelen. Het kooknat door een *ef schenken en aan de kook brengen. De gelatine uitknypen en van het vuur af onder roeren in 2 dl van het hete visnat oplossen. Dc azyn toevoegen en de vloeistof laten afkoelen. De augurken en uitjes fyn snyden. Vis, augurken en uitjes door het visnat scheppen, wanneer dit ge- leiïg begint te worden. De massa op smaak afmaken en overdoen in een puddingvorm. De gelei styf laten wor den en storten op een natgemaakte schaal. De vispudding garneren met sla, een randje garnalen en/of schyf- jes hard gekookt ei. Mayonaise er by geven in een schaaltje. Garnalen in pikante mayonaise Dit gerechtje kan gegeven worden als eerste gang van een feestelijke warme maaltyd of aan een souper; het kan ook vóór de maaltyd worden op gediend. Het gerecht enige uren vóór het gebruik klaarmaken en op een koele plaats bewaren. Voor 8 porties: 200 g gepelde garnalen (eventueel kan men gebruik maken van garna len in gelei), 4 eetlepels mayonaise, 4 eetlepels tomatenketchup, een eet lepel citroensap, aroma of pikante saus, peper, 8 kleine glaasjes, schaal tjes of vuurvaste gla*n potjes. De garnalen vlug wassen en laten uit lekken. Mayonaise, tomatenketchup en citroensap dooreenmengen. Het mengsel op smaak maken met enkele druppels aroma of pikante saus en des gewenst een weinig peper. De garnalen over de glaasjes of schaaltjes verdelen en bedekken met de saus. Belegde toostjes of sandwiches Ben schaal met belegde toostjes of boterhammetjes zal altyd gretig wor den ontvangen, vooral wanneer er ge*lllg uitzien. Met een aardige vorm of versiering maakt U er iets byzon- ders van, zelfs als U ze alleen maar belegt met een plak kaas, gekookte worst, leverpastei, omelet of met een mals maatje. Voor de vorm kunt U gebruik maken van borstplaatvorm, koekjessteker of drinkglas, waarmee U dunne sneetjes brood uitsteekt. Zo'n stukje brood kunt U zó belegd opdienen, het is dan een „enkele" sandwich. U kunt ook de belegging met een ander sneetje bedekken en U hebt een „dubbele" sandwich. Voor de versiering kunt U gebruik maken van mayonaise, ketchup en augurk. Ook met peterselie en paprika poeder zyn aardige resultaten te be reiken. De belegging van de enkele sand wiches garneert U met een afstekende kleur. De dubbele sandwiches kunt U o.a. opmaken door uit het midden van de deklaag een klein rondje te steken (b.v. met een vingerhoed) of door de deklaag rondom iets kleiner te snij den dan de onderlaag. De belegging blijft dan niet langer een geheim. Sandwiches kunt U enkele uren voor het gebruik klaarmaken, toostjes zult U dedeiyk willen opdienen. Zorg. dat de boter of margarine ge makkelijk smeerbaar is door ze tydig in een warme kamer te *tten. Voor sommige sandwiches kunt U mayo naise of slasaus nemen. Vooral onder vlees- of visbeleg is mayonaise by zonder lekker. Een hoofdartikel uit het jaar 1785 (Bijzondere medewerking.) De achttiende eeuw had de leeftijd der zeer sterken bereikt. In Neder land stonden twee partijen, de Prinsgezinden en de Patriotten, fel tegenover elkaar. Scherpe pennen kwamen aan beide zyden in beweging. Harde argumenten slingerde men elkaar naar het hoofd. Schotschriften en kranten werden door beide partijen in groten getale uitgegeven. Het waren typische „strijdbladen", zoals men deze soort lectuur veelal noemt. De namen koos men vaak zodanig, dat het moeilijk was om na te gaan, van wie de publikatie uitging. Zo verschenen omstreeks 1780 gelijktijdig „De Politieke Kruyer" en „De Politieke Kruyersknegt", alsmede „De Post van den Neder-Rhijn" en „De Post naar den Neder-Rhijn". De verscher ping der tegenstellingen tussen Prinsgezinden en Patriotten leidde tot de publikatie van steeds weer nieuwe couranten. Hoe die werden aan gekondigd, blijkt uit de „Prbiselyke Courant", een Oranjegezind blad, dat omstreeks 1785 het levenslicht aanschouwde. die vodden heb: Om de dood geen Couranten meer! Wel. Myn Heer! ik zou haar evenwel toch maar eens inzien. ik twijfel niet of gy zult er smaak in vinden: Myn Meester heeft gezeid, dat het een Courant van een geheel-nieuwe inrlgting, en dat zy van alle de andere Sansch onderscheiden is, Zie, Myn leer! het heet de Prinsclyke Courant, en zal alleen voor Zyn' Hoogheid, en voor de goede zaak Reschreven wor den. gelyk Je in dit berigt, zonder een enkele rooje duite te besteden, zult kunnen leezen; want het word gratig ultgegeeven: en dus kan Myn Heer voor niet zien. of het Plan. de Styl en de Zaaken U al, of niet naar genoegen zyn. Zo. zo! Jongen! Is het een Prinselyke Courant? wel, dat lykt cr na. Kon Je me dat ook niet eer gezeid heb ben? Gaauwdlev! De lui beginnen nu eerst regt uit den hoek te koomen en dat is braav gedaan. Kom aan! geef hier een Courant! ik moet er nu absoluut een hebben, al koste zy ook kunnen leezen; want het word gratis dat doet er niet toe! Die voor de goede zaak is, die moet op geen duit of wat zien ln de week: als men niet leest, kan men niet meepraten. Nu. Jongen! zeg aan Uw Meester, dat ik dee* Courant vervolgen zal; maar dat ze my toch voor al vroeg moet bezorgd worden Ik hoop het waar te neemen. Myn Heer!Dagt ik het niet?De dingen moeten zo wat aangepreekt worden, om de rotten aan t spek te krvgen. zegd die schalk van een Couranten-Jongen: En hier ineede. voor dit maal. alle gekken op een stokjen. zegd de Auteur Stellig geeft dit ..hoofdartikel" een aardig kijkje op de politieke strijd en de journalistieke keuken in Nederland kort vóór de Franse Revolutie, toen de vraag vóór of tegen de Prins dc ge moederen opwond. (Nivano Nadruk verboden). Het Nederlandse volk heeft de naam „lauw" te zyn in de poli tiek. Some echter vlammen de hartstochten ook hier te lande op. zoala blijkt uit de penneetryd, die ln de Patriottentijd tussen de kranten woedde. De hoofdredacteur van dit blad opende het eerste nummer met het volgende „hoofdartikel": „Klingel in ge llngeling!Dat is affreus, dat ls onbeschaamd bellen! Wie of dat zyn mag? Laat zien: Het schynt een Boekverkopers Jongen te zyn: Die assurante Bobbekop moet wel lets byzonders my te brengen hebben, dat hy zo buitengewoon hard aan de schel trekt: en is het anders, dan kan hy ook verzeekerd weezen. dat de hartelykste soufflet, die ik ooit het uitgedeeld, te gelyk zyn loon, en morgengroet zal zyn 't Kompelement van myn Meester, en die laat vragen, of Myn Heer daar ook van beliefd gediend te zvn Wat ls 't voor een ding? Jongen! 't Is een Nieuwe Courant, Myn Heer Wat Drommel zeg je daar? Jongen! alweer een Courant? Alweer zen Courant?? dat ls, als lk my niet vergis, zo waar! al de elfde, alleen bin nen de provincie Holland!Lieven tyd! waar zal dat heen! waar zal dat heen! Men zal door den tyd. wil lk wedden, nog zo veel van die Politieke Goocbelpapieren in on* Republiek zien ten voorschyn koomen. als lk zou durven voorspellen, dat men eerlang Nieuwerwetsche Patrlotjes met dc handen ln het hair zal zien zitten, oi met bevuilde broekjes en met nydige. gefronsde. of beschaamde aangezigtjes, als hoenderdiefjes, zal zien voorby sluipen. Neen, neen! Jongen! Zeg aan u Meester, dat lk al genoeg van

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 9