VAN DE VIS WORDT 90 PROCENT GEEXPORTEERD Kabeljauw zwemt in paren van Barendszee naar Lofoten Dr. Euwe vergroot voorsprong in match met Donner WOENSDAG 4 JANUARI Naar Fjorden en Bergen (V) Jaarlijks worden er 20 miljoen gevangen (Speciale berichtgeving.) Wij zyn onmiddellijk bereid om dr. Gunnar Rollefsen, de directeur van het Visserijmuseum en het Instituut voor visserijonderzoek, te geloven als hij ons vertelt, dat de Noren al 10.000 jaren de visserij beoefenen. Dr Gunnar Rollefsen weet alles van vis. Ja, hij weet er meer van dan de ruim 85.000 vissers, die Noorwegen rijk is, die van vader op zoon dit bedrijf uitoefenen en er dus ook hun weetje van weten, maar toch gaarne de adviezen uit Bergen opvolgen. In Bergen wordt nauwkeurig bestudeerd, hoe de trek van de vis is, hoe de stromingen, zijn, die de trek van de vis bepalen. Of deze trek is om te paaien, om voedsel te zoeken of om water van een andere temperatuur te bereiken. Dr. Rollefsen weet ook op welke wijze de vis het beste gevangen kan worden. Hoe de haring trekt en waar de kabeljauw vandaan komt, als ze bij miljoenen gevangen wordt. Hij vertelt U met welke haken de vissers, duizenden jaren geleden de „hengelsport" beoefenden, welke netten in de loop der tijden in gebruik waren, hoe de walvis geharpoeneerd werd en hoe groot de vissersvloten van verschillende landen zijn, hoe groot de export van die landen is en hoe veel er van die vangst voor binnenlands gebruik is bestemd. Hij vertelt het niet alleen, doch laat het ook zien. In dat visserijmuseum, dat na de oorlog is herbouwd en gemoderniseerd, kan men de levensgang van de haring, van de zalm en de kabeljauw in plastiek aanschouwen, van ei tot volwassen vis. Geen wonder, dat dit museum talrijke studenten in de biologie trekt, dat de lagere en middelbare scholen daar hun leerlingen steeds weer opnieuw aanschouwelijke lessen laten geven. Noorwegen is het land van de vis en de visvangst. Elk jaar, in de maand december, komen de kabeljauwen uit de Ba- rendsz-zee naar de Lofoten-eilanden om te paren Ze komen er bij miljoe nen Dr. Rollefsen schat het aantal op 60 miljoen, waarvan er 20 miljoen worden gevangen. Na gepaard te heb ben keren ze in mei weer terug. Jaar op jaar zwemmen deze kabeljauwen zo heen en terug langs een bepaalde kustlijn, 4 mijlen langs een basislijn van verschillende landpunten daar in het hoge noorden. Van deze weten schap maken de vissers op de Lototen dan ook gretig gebruik. Ze zitten, po pulair gezegd, met hun neus boven op de visgronden en komen dus spoedig aan hun trek. Vooral als ze de nieuwe cilindervormige zinknetten gebruiken waarmede iedere keer als zij binnen worden gehaald zo'n 50 ton kabeljauw wordt gevangen KABELJAUW IS MONOGAAM! Het bestuderen van het leven der kabeljauwen heeft iets merkwaardigs aan het lieht gebracht. Ik durf zelfs te zeggen iets ontroerends. De kabel jauwen zijn monogaam! Wanneer deze kabeljauwen door de paring- drift gedreven naar de Lofoten zwemmen in scholen van miljoenen, zwemmen ze in paren. Er zön even veel mannetjes als vrouwtjes. Ieder mannetje geeft de voorkeur aan één vrouwtje. Zij zwemmen neus aan neus. De neuzen rusten op elkaar en in de lief desbetuigingen betasten zij elkaar met de vinnen. Zo zwemmen zij verder tot de plaats, waar het kuit geschoten wordt. Niet zoals bij andere vissoorten in de ruimte van de grote zee, waar de hommers later de eitjes bevruchten, zodat er vele in steriliteit verloren gaan en voor de voortplanting met van nut zijn, doch in de omhelzing van de paren, waardoor iedere vrucht levens vatbaarheid heeft. Drie miljoen eitjes per jaar, l/2 mm doorsnede, rijen zich, de een naast de ander, tot een parel snoer van 160 miljoen km lang aaneen, voortdrijvend, aan him lot overgelaten. Elk eitje heeft drie weken nodig om 1 Modern koelhuis in Bergen. tot ontwikkeling te komen. Begrijpe lijk is de sterfelijkheid zeer groot Ze worden opgevreten, ze worden vernie tigd, ze hebben geen levenskracht of vinden geen voedsel. Dat de kabeljauw in tegenstelling met andere vissen een blinde darm heeft, kan een visser minder schelen dan een bioloog. die door 3 goede jaarklassen worden bepaald en afhankelijk zijn van de meteorologische conditie. Ook hoe de vis geconcentreerd is op de banken. Hydrografisch werd vastgesteld, dat door de kabeljauw een temperatuur van 4',4 tot 5% graad Celcius wordt geprefereerd. Is de overgang van koud naar warm water door de golfstroom te breed, dan zijn de scholen ook breed. Is de war mere temperatuur van het water meer in de diepte dan zoekt de kabeljauw de diepte en is dus moeilijk te berei ken. Ook de jaren '17, '18 en '19 gaven WATERPOLO SLEUTELSTAD WON VAN ZWIP: 4-2 Gisteravond heeft de Sleutelstad in de Overdekte met 3 Invallers gespeeld tegen Zwip uit Den Haag. Hoewel de wedstrjjd niet op hoog niveau stond, was hij toch wel aantrekkelijk om aan te zien. De gasten namen de leiding toen Wim van Rooyen een harde bal van riohting deed veranderen: 0-1. Jan Dool wist na enige vergeefse pogingen de par tijen gelijk te maken (1-1) en direct na het ultzwemmen bracht dezelfde speler de score op 2-1. De Hagenaars weerden zich dapper en uit een corner waarbij Erades te laat reageerde, werd het 2-2. Nog voor de rust wist Wim van Rooyen er tussenuit te trekken en met een hard schot Sleutelstad wederom de leiding te bezorgen: 3-2. In de 2e helft verdedigde Jeugdwedstrijden Leidse Schaakbond De jeugdwedstrijden van de Leidse Schaakbond zijn gisteren voortgezet en ten dele, nl. voor zover het de niet- kampioenschapsgroepen betreft, beëin digd. Voor het kampioenschap worden heden beslissingspartijen »oor de in Zwip zich uitstekend, ook toen een Haagse speler naar de kant was verwe zen. Toen Plet Erades goed was opge- zwommen, werd hij te resoluut aange vallen door een Haagse achterspeler die dan ook prompt uit het water werd ge stuurd. Erades zette de strafworp om ir een doelpunt: 4-2. Deze stand werd te vens de eindstand. zulke pieken, welke na 10 jaren worden herhaald. Bij kleine aantallen in de jaarklassen is de vangst in ge wicht groter dan bij grote aantallen. VISSEN IN BARENDSZ-ZEE ECONOMISCH GEVAAR Van overbevissing is nog geen spra ke. Gaat men echter vissen in de Barendsz-zee, zo meende dr. Rollef sen, dan is toezicht zeker gewenst, want dan kan dit een economisch gevaar opleveren. Verscheidene lan den gaan zich specialiseren op de visserij en ook de Noren denken er over er zich toe uit te rusten. Uier- voor zijn grotere trcilers nodig, die grote kapitalen vergen, kapitalen, welke ten dele door de regering wor den verschaft. De resultaten zijn: meer emplooi voor de visserij, uitge smeerd over een heel jaar en meer MODERNE KOELHUIZEN Om deze export, 90% van de vangst, te bevorderen, zijn er meer koelhuizen nodig. Wij schreven reeds over het grote koelhuis en de conserverings- inriehting te Bodo waarin de Staat voor de helft,is geïnteresseerd. In Ber gen werd eveneens een modern koel huis gebouwd (door particulieren on der garantie van de gemeentel de „Bergen Fiskeïndustrie AS.". In de ruimten, door 20 exportfirma's geza menlijk in gebruik, kan 12.000 ton be vroren vis worden opgeslagen op een temperatuur van 30°. Er is een koel- capaciteit vour 1500 ton per keer. De koelruimte heeft een inhoud van 1.000.000 kubieke voet; de vloeropper vlakte bedraagt 265.000 vierkante voet. De ijsfabriek levert 200 ton ijs per dag. De kade is 1160 voet lang. Hier wor den vooral haring verwerkt, kabeljauw en tonijn. Vis Is dus een belangrijk exportpro- dukt voor Noorwegen. Dit wil niet zeggen, dat de Noren zelf geen visje eten. In elk restaurant staat vis op het menu. Aan dc overvloedige ont bijttafel in dc hotels ontbreekt ner gens de gebakken vis. De vismarkt In Bergen is dc drukst bezorhte markt. Driemaal in de weck doet de- Een deel van Bergen van Fl-ryen af gezien. Om schaakkampioenschap van Nederland Dr. Euwe heeft gisteravond in de zesde partij van zijn match met Don ner weer een winstpunt aan zijn score toegevoegd en zijn voorsprong is thans gestegen tot 4!iXYi, hetgeen naar onze mening praktisch de beslissing van de tweekamp betekent. Want het is niet te verwachten dat Donner, die nimmer een partij van Euwe won, nu ineens erin zou slagen niet minder dan drie van de nog te spelen vier par tijen te winnen. Temeer niet, omdat dr. Euwe in deze zesde partij sPel te zien heeft gegeven, dat slechts met een enkel woord te kenschetsen is: magistraal! En het talrijke publiek bracht, nadat Donner zjjn koning had omgelegd ten teken van overgave, aan dr. Euwe een weliswaar beheerste, maar spontane ovatie, die aan duide lijkheid niets te raden liet. Voor het eerst in de match werd Ko- nmgs-Indisch gespeeld en het was een kleine verrassing dat het dr. Euwe was, die deze door hem niet zo veel gespeelde verdediging toepaste. Tot en met de elf de zet was het van weerskanten theorie daarop was het Donner, die met de scherpe zet 12. c5 te kennen gaf verwik kelingen te zoeken en daarmede op winst te spelen waartoe hij natuurlijk, gezien zijn achterstand in de match, in een witpartij ook zeker verplicht was. En die verwikkelingen zijn er dan ook ruim schoots gekomen, al bleken die tenslotte alle ten voordele van dr Euwe te zijn. Had Donner cp zijn 15de zet niet met f4 maar Lf4 voortgezet, dan was dit mo- kabeljauw komt uit Men heeft de jaarklassen van de kabeljauwen gecontroleerd (aan de schubben is de leeftijd te bepalen) en vastgesteld, dat het aantal in de zevende jaarklasse het grootst is; de negende jaarklassc individueel het zwaarst in gewicht. Latere jaarklas sen gaan in aantal en gewicht weer afnemen. Met 15 jaren komt een einde aan het kabeljauwenleven, dan is de klasse tot een enkele afgeno men. Van het grootste belang voor de visserijpolltiek is dus welke kabel jauw gevangen moet worden en hoe veel? Elk jaar worden er plm. 20 miljoen kabeljauwen bij de Lofoten gevan gen. In 1895 waren het er 38 miljoen, in 1900 slechts 9 miljoen. Deze fluotuaties zijn een economisch probleem Er zijn perioden met pieken. Bevroren tonijn opgeslagen in koelhuis. huisvrouw daar haar inkopen. Zo van de treilers, zo naar de keuken. BERGEN 900 JAAR OUD Bergen heeft niet alleen belangstel ling voor vis. Deze tweede stad van Noorwegen met ruim 115.000 inwoners is ook een grote havenplaats. Het is de toegangspoort voor Noord-Noorwe- gen niet alleen alle havenplaatsen in het noorden hebben schepen varen op Bergen doch ook voor de toe ristische centra is het bergachtige achterland. Het drijft handel met alle landen van de wereld De grootste oceaanstomers kunnen er blnen lopen en aan de kaden meren, Sinds kort heeft het ook een luchtverbinding met Oslo. Om het vliegveld Bergen te kun nen aanleggen heeft men bergen (nu met een kleine b) moeten verzetten. Men heeft een berg eenvoudig weg laten springen en afgegraven. Geen wonder, dat men hier trots op is. En om te bewijzen, dat het waar is, i6 een stukje rots blijven staan waarop men de verkeerstoren van het vliegveld heeft gebouwd. Negenhonderd jaar oud is de stad. De Hansa heeft er een grote rol ge speeld. Het waren vooral Duitsers, die zich hier vestigden sedert 1350. In 1550 ging men deze kooplieden, die de Noren in hun handel bedreigden, in hun macht beknotten en zelf de han del ter hand nemen. De kooplieden assimileerden zich. doch vele trotse handelshuizen gaven nog blijk van hun welstand en invloedrijke positie. Ook de Hollanders waren er zeer ge zien. Getuige de naam „Hollanderga- tewelke we op een straatnaambordje zagen. Aan de Bryggesider staan nog fraaie grote houten koopmanshuizen. Eerst kortgeleden zijn er enkele door brand verwoest. Branden zijn wel meer fataal geweest voor deze stad, die al meer malen is opgebouwd. Desondanks zijn de bewoners er opgewekt en snedig met de tong. Zij voelen zich. En zii mogen dit doen als Inwoners van de tweede stad des rijks. Als eens een nlet-Bergenser van iemand zegt: „Hij is geen Noor, want hij komt uit Bergen", dan zegt de Bcrgenser: „Hij komt niet uil Bergen, hij is alleen maar een Noor". Een Noor die in Bergen gestudeerd heeft wordt hoger aangeslagen dan een die de universiteit te Oslo be zocht, zo verzekerde men ons. Een Bergenser is dus een weinig chauvinistisch. Zo is hij ook trots op de regen in Bergen. Het regent er veel. Regenjassen doen er opgeld. Men heeft ons verzekerd, dat nergens ter wereld de meisjes eleganter een para plu weten te dragen dan in Bergen. Zij kunnen er een hele taal mee spre ken. die zelfs voor een niet-Noor ver staanbaar moet zijn. Jammer genoeg hebben wij er niet kunnen converse ren. Het was toevallig droog HOCKEY JHR. L. J. QUARLES VAN UFFORD 65 JAAR Onder grote belangstelling heeft van daag jhr. L. J. Quarles van Ufford, wo nende te NoordwU'k aan Zee, zijn 65ste verjaardag gevierd. Jhr Quarles van Ufford is sedert jaar- en-dag lom precies te zijn: sinds 1925!) secretaris-penningmeester, tevens com petitieleider van de Kon. Ned. Hockey Bond, de man die deze bond heeft groot gemaakt en het Nederlandse elftal heeft gebracht op de eervolle plaats, welke hèt in de internationale hockeywereld inneemt. Ook als vice-voorzitter van het Ned. Olympisch Comité en in tal van andere functies heeft de heer Quarles zich grote verdiensten jegens het na tionale en internationale sportleven ver worven. PAARDENSPORT JAAP RIJKS TERUG NAAR NEDERLAND gelyk niet het geval geweest, maar al had het spel dan een geheel ander ka rakter gekregen, beslissend voordeel zat er ook dan voor Donner zeker niet in. Hoewel er na de genoemde 15de zet van wit nog slechts zeven zetten volgden, waren dit stuk voor stuk mokerslagen, die een haarfijne berekening van alle mogelijke sub-varianten vereisten. De deskundigen onder het publiek, die nog het voordeel hadden met allerlei soor ten zakschaakspelletjes die varianten te kunnen onderzoeken, wisten er geen of weinig raad meer mede. De 16de zet van zwart, Lh3 achtte men te riskant en men was juist tot de conclusie gekomen dat Lf5 de sterkste zet was. toen Euwe toch op h3 sloeg en achteraf ook demonstreerde dat Lf5 we gens Df2 tot een voor Donner houdbare stelling zou hebben geleid. In plaats van 18 Te4 wilde men Lg7 spelen: deze zet was, naar dr Euwe achteraf droogjes opmerkte ,ook wel goed, maar minder scherp" en dus door hem ver worpen. Van een Euwe in deze vorm te verlie zen, is zeker geen schande voor Donner. Maar al verwachten wij dan nu niet meer dat Donner ook maar de geringste kans heeft de match alsnog in zijn voor deel te doen keren, wel is het zeker dat hij in de resterende partijen zal streven de nederlaag zo klein mogelijk te hou den. De partij verliep als volgt: Wit: J H Donner; zwart- dr. M Euwe. 1. Pf3. Pf6; 2. c4. g6; 3. g3. Lg7; 4. Lg2, 0-0; 5. d4, d6; 6 0-0 Pbd7; 7. Dc2, e5; 8 Tdl, Te8; 9. Pc3, c6: 10 e4. Dc7; 11. h3, b5; 12. c5 dc5 13 de5 Pe5 14. Pe5. De5 15 f4, Dh5; 16. e5, Lh3 17. ef6 Lf6 18. Pe4, Te4 19. Le4 Te8; 20.' Le3, Lf5; 21. Dc5 Te4:; 22. Td2, Df3, wit geeft het op, CENTRALE TRAINING HERVAT Gisteravond is de centrale training van de „mogelijken" voor het Ned. elftal dat in het komende voorjaar enkele zwa re landenwedstrijden voor de boeg heeft, onder leiding van trainer Merkel her vat. In het Olympisch Stadion waren de A-spelers Wiersma (PSV), Kuys iNAC), Kerkum (Feyenoordi, Clavan (Sohev- Holland Sport). Moulyn iFeyenoord), Bosselaar i Feyenoord iTimmermans (ADO), Lenstra (SC Enschede) en Koo- pal (VW) tezamen gekomen om de ge bruikelijke en tegenwoordig zeer zware conditie- en baloefeningen te doen. Om 5 uur had Merkel het sein van de aan vang gegeven en eerst om half acht liet de bondstrainer de dampende en trans pirerende spelers inrukken, De voorzitter van de keuzecommissle. de heer H, Hool- boom was aanwezig evenals de voorzit ter en de secretaris van de KNVB, de heren ir. H. F. Hopster en L. Brunt, Het ligt in de bedoeling, dat de Tech nische Commissie zo nodig en indien ge wenst, het ploegje der A-spelers nog uit breidt met enkele „mogelijken". Naar wy vernemen staat de KNVB in contact met Faas Wilkes, die in Spanje speelt en die eind April volkomen vrij is van zijn verplichtingen ten aanzien van het spe len van wedstrijden voor zijn club. Of Wilkes voor een plaats in het Neder lands elftal in aanmerking komt zal t.z.t. door de Keuzecommissie worden bestudeerd en beslist. Naar bekend worden de zgn. B-spelers afzonderlijk door Merkel een keer per week geoefend. De Oostenrijkse Voetbalbond heeft een commissie ingesteld, die tot taak heeft de salarissen van de Oostenrijkse con- traotspelers nader te bezien. Deze oom- mlssie heeft aan de bond een ontwerp voorgelegd dat inhoudt dat de con- Naar wij vernemen is het mogelijk tractspelers uit de hoogste klasse maxi- dat, de Nederlandse ruiter Jaap Rijks, maal 600 shilling (ongeveer 90 gulden) die naar Zuid-Afrika is vertrokken, I per maand kunnen ontvangen als loon- naar ons land terug komt. i derving, Aan spelers uit de lagere klas- Het ligt in de bedoeling dat Rijks op- ren mag hiervoor ten hoogste 200 schll- genomen wordt in de Nederlandse rui- ling (30 gulden) worden uitbetaald, als terploeg voor de Olympische rulterwed- startgeld is voor clubs uit de „staats- 6trijden te Stockholm. Indien de heer liga" niet meer dan 150 schilling per Pasman, die momenteel in Duitsland I speler per wedstrijd toegestaan. Dc verblijft, erin slaagt enkele goede paar- j overige verenigingen zijn gebonden den voor de Nederlandse ruitersport te een maximum twee der vier groepen gelijk geëindlgden gehouden en de vier winnaars spelen dan de finale, waarvan de eerste ronne gelijktijdig met de a.s. zaterdag olaats vindende massakamp Lelden-Omstreken wordt gespeeld. Dr. Groeneveld, voorzitter van de jeugdcommissie van de L.S.B., reikte na afloop de fraaie prijzen aan de jonge lui uit, hen daarbij opwekkende hun huidige schaakenthousiasme ook in de toekomst trouw te blijven. Want gij. Jongeren van vandaag, aldus dr. Groe neveld. zult straks de plaatsen van ons ouderen moeten overnemen. De uitslagen en eindstanden waren: Kampioensgroep A: KrutsBlangé 01; Jansen—Boter 1—0; Boter—Kruts 01, Stand; 1. Kruts en T. Blangé 2, J. Boter en C. Janssen 1 pt. Kampioensgroep B: OppeVan der Kwaak 01: Van Steenis JrFasseur 10; FasseurOppe 10. Van der KwaakVan Steenis Jr 01. Stand: J. van Steenis Jr 3. C Fasseur en H. van der Kwaak V&S. Oppe 0 pt. Kampioensgroep C: TaselaarDe Die 01; ZimmermanBerkhey 10; Berkhey—Taselaar 01. De Die—Zim merman 10 Stand: W. de Die. A. C. Berkhey en N. J. Zimmerman 2; R. E. Taselaar 0 pt. Kampioensgroep D: Bonnet-Oosterom 01; Glesbergen—Etmans 10; Et- mansBonnet l0; Oosterom—Gles bergen 10. Stand: H. J, Glesbergen 3. M. D. Etmans 2. C. Oosterom 1 en H. Bonnet 0 pt. De eindstanden in de overige groepen waren: Groep 1: N. Cok 3, H. van Rooyen 2, J. Key 1 en J. Kettenis 0 pt. Groep 2: T. Hofstede 2C. C. Berg 1%, G. J. Hoope en G. van der Kwaak 1 pt. Groep 3: S. Barkema 3, N. E. Bin nendijk 2, J. Kuperus 1 en A. W. F. Da vids 0 pt. Groep 4: N. Booy, P. Passchier en J. Ubink 2. A. J. Bazuin 0 pt. Groep 5: W. G. van den Berg 3, J. W. Gast 2, J. Brandt en R. Moolen- lenbeel 1 pt. Groep 6: F. C. van Glnkel 3, J. P. van Borssum Waalkes 2, H. Raatgever 1 en B. Kenning 0 pt. Groep 7: L. Th. Michon 2, J. G. Goe- koop en W. van der Scheer pt (deze groep bestond wegens niet opkomen slechts uit drie deelnemers). Groep 8: G. D. C. Dekker en J. Oos- terhoff 2'4, J. Kapsenberg 1 en K. van den Bosch 0 pt. van den Oord Jr heeft de nog te spelen partij voor de 1ste klasse A te gen F. Teleng gewonnen en zich daar mede als laatste finalist 1ste klasse ge plaatst. In de finale, die in februari a.s. begint, spelen dus, met de vrijge stelde kampioen van het vorige jaar, A. Barkema iphilidor): W. G. Demmen- dal, mr. A. de Groot, Th. van den Oord en A. E. J. Modderman (allen L.S.G.), E. Ketting en P. J. Pree- nen i beiden Philldor). Aldus een zui vere L.S.G.Philidor-f inale COMPETITIE LEIDSE SCHAAKBOND. Het hoger beroep door L.S.G. inge steld tegen een partijbesllssing uit de wedstrijd Katwijk I—L.S.G. IV, is af gewezen. Aldus blijft de uitslag 5Mi— 4'/2 ten gunste van de Katwjjkers en komt er in de standen, zoals gepubli ceerd in ons Blad van 31 december Jl., geen verandering. SCHAKEN PRINS MAAKTE THANS REMISE (Van onze correspondent te Djakarta) De tweede (schaak )part-jj tussen Prins en Hoetagaloeng eindigde met remise. werd door de met wit spelende Prins aangeboden na negenentwintig zetten. Hoetagaloeng leidt momenteel met an derhalve punt tegen een halve punt. (Ingez. Med.-Adv.) Binnenbrand van schrijnend maagxnnr Onmiddellijk te doven 1 Met Rennies. Bevrijd U van dat hinderlijke, bran dende gevoel op Uw maag. Neem Rennies. Rennies helpen iedereen altijd dadelijk Laat U het genot van een smakelijke, pittige maaltijd niet bij voorbaat bederven door angst. Met Rennies is de narigheid van „ver keerd vallen" uitgesloten. Als Uw maag „onveilig" seint, vlug één of twee Rennies en wèg zuurbrand, wèg pijn. Simpel om in te nemen en nog smake- Verkoop zuivelprodukten door Y.S. Het lid van de Tweede Kamer, de heer Vondeling, heeft aan de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning de volgende vragen schriftelijk ge steld: 1. Zijn, naar het oordeel van de mi nister, de voorwaarden, waaronder dezer dagen zuivelprodukten door de V.S. van Amerika zijn verkocht, nog wel in over eenstemming met de richtlijnen, die voor de afzet van agrarische overschot ten zijn aanvaard door de belangrijkste zuivellanden, o.a. de VB.? 2. Welke prijs ontvangen de Ameri kaanse produoenten voor boter: tegen welke prijzen wordt aan de invoerende landen verkocht en hoe hoog zou deze prijs ongeveer zijn, als op normale wijze zou moeten worden verkocht (fabrieks prijs vrachtkosten handelsmarges)? 3 Welke prijs ontvangen de binnen landse producenten in de Importerende landen en tegen welke prijs zou Neder landse boter van gelijke hoedanigheid aangeboden kunnen worden aan die landen? Voorts heeft de heer Vondeling de minister gevraagd of hij bereid is een uitvoerige uiteenzetting te geven van de beweegredenen en de inhoud van de beide beschikkingen van de directeur van het Veeteeltwezen met betrekking tot de invoer en uitvoer van sperma van stieren (Stcrt van 27 december Jl.)? clubs mogen dan bij competitie- en be kerwedstrijden niet meer dan 500 schil ling uitkeren Contractspelers van clubs uit lagere afdelingen krijgen ten hoogste 250 schilling. Bij vriendschappelijke wedstrijden mag maximaal 300 resp. 150 schilling als premier worden ultge- 50 schilling Ook de keerd Slechts bi) Internationale ont- kopen, zal Jaap Rijks, enige weken voor premies voor de spelers bil overwin-1 moetihgen en bij wedstrijden in het de aanvang van de Olympische ruiter- ningen zullen. Indien het ontwerp wordt buitenland kunnen hogere bedragen wedstrijden naar Nederland terugkeren aanvaard, worden beperkt. Staatsllga- worden toegestaan.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 5