LEIDSCH DAGBLAD Frankrijk voor de vraag of er met nieuwe Kamer te regeren zal zijn Geen sprake van een nieuwe ontbinding - Faure en PMF moeten zich verzoenen WEERBERICHT Elf Nederlandse getuigen voor Jungschlager naar Indonesië Premier Eden moet „regeren of aftreden", zeggen partijgenoten 94ste jaargang WOENSDAG 4 JANUARI 1956 No. 28721 Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— per kwartaal; f2.35 per maand; f0.55 per week Witte Singel 1, Leiden Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Parijse correspondent.) Alle Fransen, die zich ook maar oppervlakkig voor hun land interesseren, hebben zich, onmiddellijk na de definitieve uitslag van de verkiezingen, gisteren over de politieke legkaart of beter de lappendeken van het nieuwe parlement gebogen. Ook en vooral de partijbesturen, die allen voor de volgende dagen bijeen zijn geroepen, hebben natuurlijk gewikt, gewogen en gemeten maar nog niemand, die een aannemelijke formule schijnt te hebben gevonden voor de samenstelling van een nieuw kabinet. Men zit met de handen in het haar en het hoofd boordevol nieuwe zorgen!! Van de 544 disponibele plaatsen hebben de vier grote blokken het volgende aantal zetels gekregen: Communisten 145 (winst 53), „Republi keins Front" van Socialisten en Radicalen plus minus 160, rechts-centrum van Conservatieven en Katholieken circa 190 en Poujadisten en andere rechtse extremisten 54. Dat de twee centrale groeperingen elkaar onmiddellijk in de haren zijn gevlogen om elkaar een deel van de buit te betwisten, doet momenteel niet zo heel veel ter zake. Evenmin is het van bijzonder belang nog precies na te gaan welke partij hoeveel zetels of stemmen heeft gewonnen of verloren. Er doet zich namelijk een aanmerkelijk gewichtiger vraagstuk voor en wel: De fundamentele kwestie of Frankrijk met deze Kamer eenvoudig nog te regeren zal zijn!! Derde deel van parlement staat vijandig jegens democratische grondslagen Theoretisch kan men natuurlijk groe pen combineren om een meerderheid van 313 stemmen te bereiken. Wanneer men het Volksfront tussen de Commu nisten en Mendès-France uitsluit, waar van de radicale ledder niets wil weten, dan blijft als enige mogelijkheid over, dat de leiders der twee centrum-groepe ringen en in het bijzonder P.M.F. en Faure de handen ineen slaan om Frank rijk aan een regeriug te helpen. Vanmid dag zou Edgar Faure de gast zijn op een lunch van de buitenlandse-persvereni- ging en men is zeer benieuwd te verne men, hoe de premier zelf over de moge lijkheid van een verzoening denkt. Di rect. gebeuren ziet men dat nog niet, maar er zit niets anders op wanneer men tenminste deze vers gekozen Ka mer niet onmiddellijk weer naar huis wil sturen om zo mogelijk mee een ander stemsysteem nieuwe verkiezingen uit te schrijven. Sommige stemmen, vooral van de kandidaten, hebben deze suggestie al wel geopperd. Maar men moet de geestesge steldheid van de Franse deputé wel heel slecht kennen, om ook maar één secon de een tweede kamerontbinding in over weging te kunnen nemen. inillllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMI Dame wilde hondje redden H Gistermorgen is op de bewaakte I H spoorwegovergang bij de Burge- i meester Dijckmeesterweg te Zut- j phen een ernstig ongeluk gebeurd, i waarbij de 48-jarige mevrouw L. i Israel—Stoecklein werd gedood Mevrouw Israel wilde met naar j hondje de spoorweg oversteken op g het moment dat de spoorbomen daalden. De eerste sluitboom wist zij nog te passeren, maar toen zij j de rails was overgestoken bleek de andere boom al gesloten. De hond rende terug en de dame, die het dier wilde pakken, werd gegrepen door de sneltrein Zutphen—En- schede en op slag gedood. Het spoorwegpersoneel treft geen schuld. De trein ondervond ruim een half uur vertraging. ïilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli Vrouw verbrand te Utrecht (Speciale berichtgeving) De 63-jarlge mevrouw Biljard, te Utrecht, kwam gisteren om het leven doordat zij bü het wassen van kleding in benzine in brand vloog. Aangeno men wordt dat benzine-dampen in de keuken tot ontploffing zün gekomen door vuur van een pelrolcumtoestel. Nadat dc vrouw in brand was geraakt, liep zij naar een plaatsje achter het huis. Daar vond men haar later nadat men op de rook was afgekomen. De vrouw was toen al overleden. Rustig weer Opklaringen maar ook plaatselijk mist. Weinig wind. Vannacht overwegend lichte vorst, morgenmiddag over het al gemeen iets lagere temperaturen dan vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur). 5 JANUARI Zon op: 8.50 uur; onder: 16.45 uur. Maan op: 1.28 uur; onder: 11.50 uur. Hoogwater te Katwijk aan Zee te 8.37 en 21.25 uur. Dit Dommer bestaat alt acht pagina's Wie ongehoorzaam is, wordt zonder meer opgehangen Zoals we gisteren al hebben opgemerkt zijn de anti-democratische krachten dus aanmerkelijk versterkt uit de bus geko men. Ongeveer een derde van het nieu we parlement staat principieel vijandig tegenover de democratie!! Men kan na tuurlijk zeggen dat er in 1951 de Gaul listen waren, die eveneens de strijd te gen „het systeem" hadden aangebon den. Zeker, maar die werden aangevoerd door een generaal, wiens patriottisme en loyaliteit boven iedere verdenking ston den. Dat valt van monsieur Poujade, die door premier Faure niet ongeestig ais de „De Gaulle voor de armen van geest" betiteld, helaas niet te getuigen. Poujade heeft intussen in z(jn nieu we hoofdkwartier vlakbij Parijs gisteren al zijn afgevaardigden bü zich ontboden om hun herinnering nog eens even op te frissen. Zijn instructies blijven sabo tage van het parlement doordat de Pou jadisten zich systematisch bij iedere stemming afzijdig zullen houden. Het doel dat hun voor ogen staat is, convo catie van een Sta ten-Generaal, waar van de leden dan vermoedelijk door de grote man zelf zullen moeten worden aangewezen Op ongehoorzaamheid blijft de straf van kracht: ophangen zonder verder ge- Stakingsincident in Columbus (V.S.) Bij botsingen tussen politie en sta kend personeel van „Westinghouse Elec tric" te Columbus (Ohio, in de V.S.) zijn dinsdag tenminste zeven stakers ge wond. Een staker is overleden, volgens dc politie door een hartaanval. Vak bondsfunctionarissen verklaarden ech ter. dat de man door de politie was ge slagen voor hij een hartaanval kreeg. Meer dan tachtig personen, onder wie 12 vrouwen, zjjn gearresteerd wegens overtreding van de bepalingen volgens welke slechts zes stakers voor een fa- briekspoort mogen posten. Volgens de politie begonnen de onge regeldheden, toen circa honderd pollitie- mannen gingen optreden tegen massaal posten. De stakers verzetten zich tegen de politie en beschadigden een aantal politie- en andere auto's. Salarissen overheidspersoneel Deskundig rapport uitgebracht (Van onze parlementaire redacteur) De commissie van loondeskundigen, die de regering heeft ingesteld om te onderzoeken of de lonen en salarissen van het overheidspersoneel achterstaan bij die in het particuliere bedrijfsleven, heeft 30 december j.l. haar rapport vastgesteld. Het is reeds ter vertrouwelijke kennisneming doorgezonden aan de Centrale Commissie voor het georganiseerd overleg in ambtenarenzaken, waarin het aan de orde zal worden gest'ld. Het zal eveneens vertrouwelijk wor den toegezonden aan de Kamerleden. Het moet eerst rustig worden bestudeerd alvorens het aan de openbaarheid wordt prijsgegeven. Minister Beel deed gisteren deze me dedeling in de Eerste Kamer bij de be handeling van het wetsontwerp met verbeteringen in de financiële positie van het Burgerlijk Rijkspersoneel. De Tweede Kamer had dit wetsont werp reeds op 3 november J.l. aange nomen, nadat de verbeteringen al op 1 januari van het vorige jaar waren in gegaan. Vier van de vijf personeelsorga nisaties in het georganiseerde overleg hadden de verbeteringen onvoldoende gevonden en op aandrang van Kamer leden had de regering daarom een com missie van loondeskundigen ingesteld om haar te adviseren over de vernou- ding tussen de lonen en salarissen van het overheidspersoneel en die in liet particuliere bedrijfsleven. De Eerste Kamer heeft gisteren iiet wetsontwerp zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Zij gaan er met een gerust hart heen Gistermiddag om half vier zijn met een KLM-toestel van Schiphol elf Ne derlanders, o.w. zeven vroegere leden van de voormalige Nederlandse Militaire Missie in Indonesië, allen op uitnodiging van het Nederlandse Departement van Buitenlandse Zaken, naar Djakarta vertrokken om daar als getuigen a dé charge gehoord te worden in de processen tegen Jungschlager en Schmidt. Verruiming Zuiderzeesteunwet Zonder discussie en zonder hoofde lijke stemming heeft de Eerste Kamer gisteren het wetsontwerp aangenomen om de bepalingen van de Zuiderzee- steunwet, waarvan alleen de IJsselmeer- vissers konden profiteren, die vóór december 1892 zijn geboren, ook toepassing te verklaren op de vissers, die voor 1906 zijn geboren, dus nu tus sen de 47 en 65 jaar zijn. Spoorwegongevailenraad Eveneens zonder hoofdelijke stem ming heeft de Eerste Kamer gisteren het wetsontwerp aangenomen tot in stelling van een Spoorwegongevailen raad met vijf onafhankelijke leden ten einde in voorkomende gevallen een openbaar onderzoek in te stellen naar dc oorzaak van spoorwegongevallen. Ter geruststelling van het pubiiek acht minister Algera deze openbaar heid van belang. De Raad beslist zelf of hij aanleiding vindt een onderzoek in te stellen. In de Ridderzaal De vergaderzaal van de Eerste Kamer op het Binnenhof wordt verbouwd. Daarom kwamen de leden van de Eerste Kamer gisteren bijeen in de Ridderzaal. Zoals gewoonlijk drukte iedereen ieder een de hand, waarbij gelukwensen wer den gevoegd voor het nieuwe jaar. Voorts werd de nieuwe tweede griffier, jhr. mr. J. W. Roell geïnstalleerd. Volgende week houdt de Eerste Ka mer de algemene financiële beschou- Deze getuigen zijn generaal-majoor A. J. A. Pereira, het voormalig hoofd van de Nederlandse Militaire Missie in Indonesië, die vergezeld wordt door zes leden van zijn vroegere missie, t.w. lui tenant-kolonel W. Wierda, luitenant kolonel L B Duitz, majoor J van Tuin, luitenant R J Nolten. onder-luitenant J. Koenders en sergeant Verschoor Van deze 7 Nederlanders hebben er ver scheidene jarenlang in Indonesië ge woond en na de bevrijding eerst ln het KNIL gediend, later ln het Koninklijke leger en tenslotte ln de Militaire Mis- ~'e. Onder de overige getuigen bevinden er zich twee, die eveneens in Indonesië zyn geweest, t w. de heer E. de Vries, gezagvoerder by de K.P.M. en de heer A. Synia, gewezen administrateur van ondernemingen in Indonesië. De laatste twee getuigen zijn nimmer in Indonesië geweest, doch zullen worden gehoord, omdat zü Jungschlager in Nederland heb ben meegemaakt. Zij zijn de heren E. J. Pantus, een pensionhouder te Maas tricht, bij wie Jungsch'ager destijds heeft gelogeerd en de heer E. J H Bertin, procuratiehouder van de Am- sterdamsche Bank in Maastricht. Deze getuigen werden op Schiphol uitgeleide gedaan door het hoofd van het Bureau Relswezen van het Minis terie van Buitenlandse Zaken uit Den Haag C baron van Heerdt Generaal-majoor Pereira zei voor zijn vertrek van Schiphol, te venvachten, dat. hij circa twee weken in Indonesië zal bijven. Hij kent Schmidt zowel als Jungschlager persoonlijk, Schmidt, om dat. hij een jaargenoot van de eeneraal Is geweest op de Academie in Breda en Jungschlager. omdat hij deze in de ja ren 19461947 op zijn hoofdkwarti-■ op Java heeft meegemaakt „Van de processen weel ik mets meer af. dan wat ik ervan in de kran ten heb gelezen", aldus de generaal, „en ten aanzien van de beschuldigin- ln het topje van de Eiffeitoren. i rokende torentopje, waarheen de bijna driehonderd meter boven de\brandweerlieden alle trappen moes- grond. is gisteren brand uitgebroken j ten oplopen, omdat het liftpersoneel m de daar opgestelde televisie- nog niet in dienst ii'os apparatuur. Een beeld van het I Zwakheid en onhandigheid treden aan het licht bij kleine en grote zaken De Britse eerste-minister, Eden, door de oppositie reeds gelaakt wegens „schuchterheid" en „besluiteloosheid" als eerste-minister, is dinsdag op dezelfde gronden door zijn eigen aanhangers gekritiseerd. Het conservatieve Londense blad „Daily Telegraph" schreef namelijk in een hoofdartikel, dat „de huidige regering in de eerste zeven maanden van haar bewind zowel besluitvaardigheid als prestige heeft verloren". In het hoofdartikel werd er op aangedrongen, dat Edens kabinet krachtige maatregelen neemt tot het in evenwicht brengen van de kosten van levensonderhoud, tot het beperken van de staatsuitgaven en tot het herstel van de prikkel tot sparen door verlaging van de belastingen. Nog veel scherper werd de kritiek tot uiting gebracht door het rechtse Britse blad „Daily Sketsch", dat gisteren schreef: „Zelfs conservatieve critici zijn van mening, dat premier Eden moet besluiten te regeren of af te treden". Volgens het blad bevindt Sir Anthony Eden zich thans midden in een ernstige crisis van zijn politieke leven. De kwestie van de wapen- leveringen aan Egypte (via België) heeft aanleiding gegeven voor kritiek van de zijde van Labour. Men kan niet anders verwachten, dan dat de oppositie munt tracht te slaan uit iedere blunder. „Onbeholpen hofmakerij aan wispelturige Arabische staatslieden" De verzending van surplus-oorlogs- materieel wordt krachtig door rechtse bladen aangevallen. De .Daily Sketch" haalt hierbij enige bladen aan, die van „dwaasheid", „schandaal en crisis" spre ken. De zeer rechtse .Daily Telegraph" spreekt zelfs van „onbeholpen hofma kerij aan wispelturige Arabische staats lieden" „Daar ae minister-president een ex pert op het gebied van het Midden-Oos ten is", zo vervolgt de Daily Sketch, „is de kritiek dodelijk". Het biad voegt er aan toe, dat, als Sir Anthony het vraag stuk van de inflatie niet onder handen neemt, zijn cagen ln Downingstreet ge teld zijn Zwakheid en onhandigheid treden aan het licht bij kleine en bij grot? zaken. Gistermicfdag vertrokken Schiphol elf Nederlanders, die in Djakarta zullen getuigen in het pro ces Jungschlager. De getuigen voor het toestel naar Indonesië. gen die b(j deze processen tegen de voormalige Militaire Missie en tegen mijzelf zijn uitgebracht, kan ik slechts zeggen, dat ze absoluut onjuist zijn" „Voor zover ons bekend is er van Indonesische zijde gezegd, dat dc ge tuigen geheel op eigen risico naar Djakarta kunnen komen", aldus een vraag van een der journalisten op Schiphol, „is er naar uw inzien enig risico verbonden aan uw reis?" De generaal lachte en zeide: „Ik ga er met een gerust hart heen". Het was hem niet bekend op welke datum de verhoren zullen beginnen, maar andere getijen meenden te we ten, dat dit op 6 januari zal zijn. PREMIER EDEN Brits parlement wordt niet van recès terugeroepen Sir Anthony Eden heeft de eis van de socialistische oppositie om het parle ment van recès terug te roepen voor een debat over de wapenzendingen naar net Midden-Oosten, van de hand gewezen. Officieel komt het parlement op 24 januari van kerstrecès terug. Volgens een verklaring van Downing street 10, de ambtswoning van de pre mier, is het niet nodig het parlement bijeen te roepen, omdat de regering reeds haar maatregelen heeft genomen. Deze behelzen het verbieden van de uit voer van overtollig legermateriaal, ten zij het land van bestemming garandeert dat deze goederen niet als oorlogstuig zullen worden doorverkocht. De Britse regering heeft één eis van de oppositie ingewilligd: er zal een witboek, een officieel regeringsrapport,» over de kwestie der oude Britse tanks, die via België in Egypte zijn terecht gekomen. worden gepubliceerd. Wanneer dit aan het parlement zal worden voor gelegd. kan de regering echter thans nog niet zeggen. De socialistische fractieleider, Hugh Galtskell, toonde, zich misnoegd over de reactie van Eden op zijn eisen. Hy deelde mee dat h(j met zijn partijge noten zal overleggen wat er verder kan worden gedaan. Frans luchtvaartpersoneel weer aan het werk Op de twee Parijse vliegvelden Orly en Le Bourget is het personeel, dat acht weken gestaakt heeft, gisteren weer aan het werk gegaan. Vyf-en-vyftig procent van de stakers heeft bij stemming te kennen gegeven na de algemene verkie zingen het werk te willen hervatten. De els tot loonsverhoging van 100 gulden per maand blijft gelden en zal aan de nieuwe premier worden voorgelegd zodra hy aangewezen is.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1