Nederlanders, Britten en Noren willen walvisstand op peil houden Levende vetpotten beschoten met roestvrije stalen „merk"-pijlen Pijnloos en mittig Amerikaanse verkiezingsmethode duurder dan in Europa Geen Duitse regimenten, omdat die bewegingsvrijheid hinderen Welhaast duizend jaar reeds trekt de Westeuropese mens ter walvisvaart. De Nederlanders behoorden in vroeger eeuwen en behoren nog thans tot de geduchtste walvisvaarders van ons werelddeel. Anders dan vroeger is het thans zo, dat de opbrengst van de walvisvangst een der hoekpijlers vormt van Nederlands voedselpositie. De functie, die onze drijvende industrie, de „Willem Barentsz", vervult ten bate van ons volk, wordt maar al te vaak onder schat. Doch willen de „Willem Barentsz" en de walvisvangers van andere naties hun taak naar behoren kunnen vervullen, willen zij kunnen bijdragen tot verste viging van de Europese vetpositie, dan is het een noodzakelijkheid, dat er voldoende walvissen, voldoende „Levende Vetpotten" in de Oceaan aanwezig zijn. Anders gezegd: een te groot aantal gedode walvissen zou betekenen roofbouw op de vetreserves van de Oceaan. met de resten van het dder over boord geworpen. Om de merken zo opvallend mogelijk te maken, hebben wy tijdens onze jongste reis met de walvisjager „Enern" aan een aantal pijlen een bun del zes voet lange fel gekleurde nylon draden bevestigd. Wy hopen nu maar, dat die in het oog springende kleurige draden niet onopgemerkt kunnen Wij ven. Bovendien is er een beloning uit geloofd voor iedere inzending van een merkpijl aan het (Britse) Nationale Oceanographisch Instituut, mits de in zender tevens vermeldt, waar het dier is te dik dan dat een getroffen walvis ook maar lets van zo'n pijl zou voelen. We voeren tot op 1400 mijl ten Zuiden van Kaapstad, waar we op het Zuid- pool-ys stieten. Toen koersten we in Westelijke richting langs de Atlantische „grens" van de Zuidpool-zee. We deden dag in dag dit niet anders dan „mer ken". Een maand lang! Toen was het tijd om naar South Georgia te varen en daar onze wetenschappelijke mede werkers aan land te zetten. Het weer tijdens onze tocht was slechter dan ge bruikelijk en stellig slechter dan ons lief was. Hadden we niet zo te kampen gehad met storm, mist en sneeuw, dan waren we er vast en zeker ln geslaagd om heel wat meer walvissen te voorzien van een merkpyl! Een der belangrijkste dingen van deze tocht van de „Enern" was wel, dat hij een uitgesproken internationaal karak ter droeg. Vóór de oorlog merkten de Britten eigener beweging meer dan 5000 walvissen in de wateren bij de Zuidpool. De Internationale Commissie voor de Walvisvangst sprak de wenselijkheid uit van voortzetting dier „merk"-expedities. Mede aan dit advies is het te danken geweest, dat de Britse, Nederlandse en Noorse belanghebbenden de handen in een sloegen en de kosten van de „merk"- tocht van de „Enern" gezamenlijk droe gen. Ik hoop zeer. dat deze tocht van de „Enern" op internationale basis een nieuwe aanleiding zal zijn tot nog hech ter internationale samenwerking op het stuk van de walvisvaart in de komende tijden. Nirt slechts de Europese mens, oc-k de walvis zal daarbij gebaat zfjn! (Nadruk verboden) Stellig, vroeger was de bewerking van de walvissen zodanig, dat er heel wat meer bruikbare stoffen verloren gingen dan tegenwoordig, maar hier staat te genover, dat tegenwoordig het aantal jaarlijks gevangen zeekolossen aanmer kelijk groter is dan vroeger. Geen won der, dat de by de walvisvangst geïnte resseerde volken het dus hun zaak eohten, zoveel doenlijk gegevens omtrent hun oceanische vetleveranciers te ver zamelen. Op grond van dde gegevens zal men dan, zo nodig, tot reglementering van de vangst overgaan. „Gemerkte walvissen" WALVISSEN zyn trekdieren. Telken jare trekken zij van hun „grazige weiden" in de ijskoude antarcti sche wateren naar de tropische zeeén. Hier paren zij en brengen zy hun kroost ter wereld. Om iets meer omtrent de dieren aan de weet te komen, is men sedert een aantal jaren bezig, een aan tal hunner te merken. Vangt men dan later van die gemerkte kolossen, dan krijgt men tevens aanwijzingen omtrent hun verplaatsingsmogelijkheaen en ge woonten, alsmede omtrent het percen tage van het totaal aantal walvissen, hetwelk aan de mens ten offer valt. Dit is heel belangrijk, omdat de wasvisU-aan- bereiding een basisindustrie voor de voedselvoorziening der mensheid is. Een duif of een andere vogel laat zich betrekkelijk gemakkelijk „merken". Men 6ohuift het dier een ring om de poot, laat het dan weer vliegen en de vrije vogel is een gemerkt exemplaar. Jonge walvissen kan men echter niet als jonge vogels vangen en ringen. Zij moeten Hef plan van de heer Klusman GOED BEDOELD, MAAR Naar aanleiding van hef initiatief van de heer H. A. J. Klusman te Leiden, om een bond op te richten van fat soenlijke weggebruikers, vernemen wij van de zijde van het Verbond voor Veilig Verkeer, dat dergelijke initia tieven, hoe goed ook bedoeld, veelal niet realiseerbaar zijn. Talrijk zijn de initiatieven geweest van de zijde van weggebruikers om te komen tot bevordering van de eenheid en de goede wil op de weg. Deze plan nen werden in de meeste gevallen aan Prinses Wilhelmina gezonden, omdat zij het is, die bij herhaling zich tot het Nederlandse volk heeft gericht om ln het verkeer meer discipline aan de dag te leggen. Op haar beurt heeft Prinses Wilhel mina deze plannen gezonden naar het Verbond voor Veilig Verkeer, waar men aparte plannen-dossiers heeft aangelegd die elke dag dikker worden. De directeur van het Verbond, de heer K. J. Schummelketel. staat wat scep tisch tegenover deze plannen die, vol gens hem, overigens met de beste be doelingen zijn gemaakt. Veelal, zo deelde hy ons mede, zijn de mensen die in een opwelling met derge lijke initiatieven naar voren treden niet eens lid van de Vereniging voor Veilig Verkeer, een vereniging die toch op de eerste plaats geëigend is om hier de strijd tegen het toenemend aantal ver keersongevallen aan te binden. Een strijd overigens, die zij. volgens de heer Schummelketel, niet kan voeren zonder geld. Slechts een groot jaarlijks bedrag zou een gerichte propaganda mogelijk kunnen maken, maar het schijnt, aldus de heer Schummelketel, dat de Neder lander hier niet voor voelt Plannen heeft men bij het Verbond voor Veilig Verkeer genoeg, maar hel geld ontbreekt om deze plannen tc mali- teren. anders gemerkt worden, en wel met be hulp van een klein kanon! Tijdens zo'n „merk-reis" met een walvisjager maakt men jacht op de dieren ais tijdens eer. echte vangst. Instede van met harpoe nen besohiet men d= kolossen evenwel met roestvrije stalen pijlen. Iedere pijl heeft een serie-nummer. De „jager" te kent nauwkeurig aan, waar en wanneer hij een bepaald nummer heeft „afge schoten". Niet alle „merken" worden terugge vonden, als de later gevangen walvissen verwerkt worden. Het kan niet anders of vrij vaak zelfs wordt- een merkpyl Een walvissen-„zootje" wordt near de drijvende traanfabriek ge sleept om daar te worden verwerkt. werd gevangen, het geslacht, de lengte en verder bijzonderheden omtrent de „Levende Vetpot". Internationale samenwerking TIJDENS onze tooht met de „Enern" gelukte het ons, ruim 150 walvis sen te merken met onze stalen pylen. Opgemerkt zij, dat zo'n pijlschot de dieren geen pijn bezorgt. De vetlaag Honderd millioen dollar geen te hoge prijs voor fiinctionneren van democratie (Van onze correspondent in Washington.) Straten en muren worden niet volgekalkt, affiches en strooibiljetten ziet men slechts weinig, wanneer er in de Verenigde Staten verkiezingen worden gehouden. Kalken en plakken zijn maar armelui's methoden om verkiezingen te winnen, Amerika doet het duurder. De grote verkiezingen van het presidentschap zijn nog ver af: begin November 1956. Maar men kan nu toch al voorzien, hoeveel de twee verkiezingscampagnes (van Republikeinen en Democraten tesamen) zullen gaan kosten. Grof geschat komt dat op 100 millioen dollar en dit lijkt velen hier een extravagant hoog bedrag om uit te geven aan verkiezingsreclame. De vakmensen zijn het er echter wel over eens, dat men deze som beslist moet besteden, wil men beide rivalen voor het presidentschap vol doende publiciteit verschaffen. Men bedenke, dat Amerika zo groot is als een werelddeel! De partijen moeten in belangrijke centra kantoren in richten, het reizen van candidaten en propagandisten veelal per vlieg tuig! kost heel wat en enorme bedragen worden uitgegeven voor tele^ visie-uitzendingen. De televisie is het propagandamiddel bij uitnemendheid geworden. Men kan de klok niet terugzetten en gaan werken met radio en strooibiljet. West-Duitse luchtmacht zal in zo snel mogelijk tempo tot stand worden gebracht (Van onze correspondent in Bonn.) Het nieuwe West-Duitse leger moet in een zo vlug mogelijk tempo in elkaar worden gezet. Daarover zijn het West-Duitse ministerie van Defensie in Bonn en het hoofdkwartier van de NAVO-strijdkrachten in Parijs het met elkaar eens geworden. Iets geheel nieuws is dat men de 12 divisies, waaruit het landleger zal bestaan, niet meer, net als vroeger bij de Duitse Wehrmacht, in regimenten heeft onderverdeeld. De grote manoeuvres van de Westelijke Geallieerde strijdkrachten „Cordon Bleu" en „Carte Blanche", die kort geleden op West-Duits grondgebied werden gehouden, hebben immers duidelijk bewezen, dat grote eenheden niet over voldoende be wegingsvrijheid beschikken en dat zij daardoor maar al te gemakkelijk het slachtoffer van geconcentreerde vijandelijke aanvallen met atoom wapens zouden kunnen worden. Daarom zullen in het vervolg de grootste onderafdelingen van de divisies alleen maar bataljons zijn. Alleen bij de artillerie worden nog regimenten geformeerd en wel met de bedoeling een sterker vuur op een tegenstander te kunnen openen, maar ook de pantserdivisies worden niet meer in regimenten maar in vier bataljons, elk met 70 pantsers, onderverdeeld. Meeste wapens voor leger komen uit Amerika Invloed van rijke enkeling is echter te groot Honderd millioen dollar, het is eigen- lyk niet zo veel. Als men het omslaat over, een bevolking van 165 millioen dan kan men een nieuwe president kra gen a 66 dollarcent per persoon. Zulk een klein bedrag zou men er ei genlijk best- voor over moetei) hebben om goed ingelicht te worden over karakter en begaafdheid van de twee mannen tussen wie men kiezen moet. Men zou die 66 cent kunnen beschouwen als een bydrage tot het goed functionneren van een democratisch systeem. Brand in Ambonnezenkamp „Lunetten" Ruim 60 personen dakloos geworden Nieuwjaarsmiddag omstreeks drie uur is in het Ambon nezenwoonoord „Lunet ten te Vught (N.-B.) in een der woon ruimten van barak 6a door nog onbe kende oorzaak brand ontstaan. Het vuur greep snel om zich heen in deze aoor vezelschotten van elkaar gescheiden ruimten. De brandweren uit Vught en Den Bosch, die het vuur met een dozijn stralen bestreden, konden niet verhin deren, dat de helft van de uit 24 woon ruimten bestaande barak een prooi der vlammen werd. Wel kon voorkomen worden, dat de vlammen naar de an dere helft van deze en de er nabij ge legen barak No. 7 oversloegen. In totaal werden 66 Ambonnezen dak loos. Zij zijn tijdelijk elders in dit woonoord, waar c.a. 3000 Abonnezen ge huisvest zijn, ondergebracht. Toen de brand ontdekt werd, heerste aanvankelijk grote verwarring onder de bewoners van de barak. Gelukkig deden zich geen persoonlijke ongevallen vrli ;root deel yar. fc<v£. scheiden bezittingen van de bewoners gingen by de brand verloren. Wat nog van huisraad e.d. gered kon worden, had veel te lijden van een plensregen- bui. In de woonruimten wordt op kachels en petroleumtoestellen en elek- triche komforen gekookt. De substi tuut-officier van Justitie uit Den Bosch, mr. M. J. Bruigom, verscheen ook op het terrein van de brand. De Vughtse recherche stelt een onderzoek naar de oorzaak van de brand in. Het merken van walvissen in de arctische wateren is niet altijd be paald een aangenaam karwei. Aan de ijsafzetting op het schip is duide lijk te zien. dat een dergelijke on bloedige jacht geen onverdeeld ge noegen is. De Raad van Beheer van het Kon. Instituut voor de Tropen brengt ter kennis dat per 1 januari 1956 als directeur van de afdeling tropische hygiëne en geogra fische pathologie zal optreden prof. dr J. W. Wolff, thans hoofd van de onderafde ling bacteriologie en lepto splroses Prof. dr N. H. Swellengrebel, die per 1 januari I als directeur aftreedt, zal aan de afdeling verbonden biyven als honorair plaatsver- Overval te Zuidhorn In de zuivelfabriek te Briltil (ge meente Zuidhorn) is 's nachts omstreeks twee uur ingebroken. Gemaskerde man nen vermoedelijk drie haalden de directeur uit bed en dwongen hem, on der bedreiging met een revolver, de kluis te openen. Een kistje met f. 6500,— werd buit gemaakt. Een ander kistje, waarin zich f. 4000.bevond, werd over het hoofd gezien. Alvorens te verdwij nen haalden de dieven de vrouw van de directeur en de kinderen uit bed en bonden ze vast. De telefoonlijn was doorgesneden. Even tevoren was er ingebroken in het dorp Zuidhorn by een verzekerings- OJJC— T\O-~ oc-rziz-Z. 12-1 o*r Helaas komen de bijdragen in het al gemeen gesproken niet van jan en alleman. De campagne-potten van beide grote partyen worden in hoofdzaak ge spekt door rijke Amerikanen en door hun machtige organisaties. Daarin schuilt natuurlijk het gevaar, dat een partij tezeer onder de duim van bepaal de personen en onder de geboden van bepaalde organisaties kan komen. Het Amerikaanse Congres heeft daar inder tijd een (dun) stokje voor gestoken: per persoon mocht men niet meer bijdragen dan 5000 dollars voor een campagne. Wie echte meer wilde geven kon dat al tijd laten doen door zijn virouw en kin deren en eventueel ook nog door neven en nichten! De laatste tijd hoort men allerlei sug gesties om de campagnegelden op een andere maner bij elkaar te krijgen. In dien 20 millioen gezinnen bereid waren 5 dollar bij te dragen zou mep de 100 millioen ook bij elkaar hebben en dan zouden na de verkiezingen niet diverse contribuanten beloond behoeven te worden voor hun enorme bijdrage tot" de overwinning (uit dankbaarheid krij gen doorgaans enkele geldschieters, die op het goede paard hebben ingezet een aardige ambassadeurspost in het bui tenland) Men zou er een hele actie voor moeten voeren ten einde de kleine luy- den tot een kleine steunbijdrage te be wegen, maar men zou het eens serieus moeten proberen. Op die manier bindt men bij voorbaat vele contribuanten aan zijn partij en men neemt de kwade reuk weg die de grote bijdragen doorgaans vergezelt. Schipbreuk op Oudejaarsavond Opvarenden „met de broek' gered (Speciale berichtgeving) Bijna was het een dramatische oudejaarsavond geworden voor vijf Nederlanders, o.w. twee vrouwen, een Engelse captain-pilot en een scheeps hond, toen in het zicht van de haven hun scheepje strandde op de noorder- pier van Hoek van Holland. In een felle bui misten zij het zicht op de twee lichtboeien buitengaats. Zij lie pen de mond van de Waterweg mis en denkend hun fout te herstellen stuurden zij het kleine schip, de slechts ZS ton metende sleepboot Jo- han, boven op de dam. Direct begonnen zware zeeën over het scheepje te lopen, Ze zonden vuur pijlen de luoht in. die opgemerkt werden door de bezetting van de Hoekse sein post. Sleepdienst en reddingwezen wer den gealarmeerd en om 7 uur 10 in de donkere avond liep de reddingboot Pre sident Jan Leis uit Het werd een red ding zoals er weinig voorkomen nl. met de reddingbroek. Om kwart voor negen klonk het zege vierend door de radio: „We hebben de zesde nu ook aan boord en komen naar binnen." Het was de stem van eerste madhinist Benard Een kwartier later zette 'de reddingboot zes dankbare ge redden in de berghaven aan land. Een week waren zij onderv eg geweest van Schotland naar het vaderland, waar zij de jaarwisseling in eigen huis in Papen- dreoht hoopten te vieren Het werd een oudejaarsavond in de gelagkamer van hotel America. Maar er was die avond geen gelukkiger gezin de-n dat van kapi tein de Groot, hoe hij ook in zorg zat In het NAVO - hoofdkwartier is men overigens van mening dat West-Duits- land ook een eigen atoomartillerie moet krijgen. In verband met de overeen komst, waarbij de Verenigde Staten het West - Duitse leger grotendeels kosteloos van wapentuig zullen voorzien, zullen Duitse militairen ook opleidingsscholen van het opperbevel van het Amerikaanse leger in Europa kunnen bezoeken en zelfs cursussen in Amerka kunnen gaan volgen. De Amerikanen leveren een paar opleidingsschepen voor de nieuwe West- Duitse Marine. Duitse Marine-deskun digen, die op het ogenblik nog bij de A- merikaanse zeemacht in dienst zijn .zul len in de gelegenheid worden gesteld als instructeurs op de eerste nieuwe Marine opleidingsschool te Flensburg - Mürwick in Sleeswyk-Holstein vlak bij de Deense grens te gaan werken. Verouderde types? Vooral bij het totstandkomen van de West-Duitse luchtmacht wil men vlie gensvlug te werk gaan. Al in de eerste dagen van Januari begint in Fiirsten- feldbück bij München een cursus waar bij een 40-tal gewezen piloten van de vroegere Duitse luchtmacht door de Amerikaanse instructeurs in de gehei men van de modernste luchtoorlog wor den ingewijd. Men rekent er op, dat te gen het einde van Maart reeds 600 West- Duitse vrijwilligers aan de stuurknujjpels van oefen toes tellen zullen zitten. Men zal voor de opleiding gebruik maken van de Piaggio 149 en van de Franse straal jager Mystère. Naderhand eerst, wan neer de opleiding voltooid is, komen de Amerikaanse S 85 Tliunderjets en de S 100 Thunderstreaks, die door de Ver enigde Staten worden geleverd, voor de Duitse vliegers aan de beurt. De meeste wapens voor het leger zullen van Ame rikaanse oorsprong zijn. Er zullen wel niet al te veel verouderde types by zijn. maar men vreest hier in West-Duitse militaire kringen toch wel, dat men niet altyd het allernieuwste en het allerbeste zal krijgen. Doch ook in Engeland wor den wapens op de wye markt gekocht. In het beginstadium van het West- Duitse leger zal het maar twaalf en een halve maand behoeven te duren totdat iemand, die vroeger reeds by de Duitse weermacht heeft gediend, in een cursus tot luitenant kan worden klaargestoomd en vyftien en een halve maand wanneer hy nog nooit eerder in zyn leven een militair pakje heeft aangehad. Maar later, wanneer er niet meer zo'n haast by is, zal het 3 jaar moeten duren voor dat men officier en twee jaar voordat men onderofficier kan worden. Bij de Marine zal de opleiding iets langer duren. Gouden medaille van Eindhoven UITGEREIKT AAN IR. P. F. OTTEN Aan ir. P. F. S. Otten, voorzitter van het presidium van de Raad van Bestuur van de N.V. Philips' Gloei lampenfabrieken te Eindhoven, is zaterdag, op zijn 60ste verjaardag de gouden medaille van de stad Eindho ven toegekend. Hiermede is de heer Otten vijfde ere-burger van de licht stad. De eerste aan wie deze onderschei ding te beurt viel. was dr. A. F. Philips. Hem werd de medaille op 8 juli 1938 uitgereikt. Tweede ere-burger werd by zijn afscheid in 1945 de vroegere bur gemeester A. Verdyk. Derde de indus trieel Cl. F. J. Schellens, wiens verdien sten op sociaal en economisch terrein liggen. In 1949 werd ir. Th. P. Tromp, destijds voorzitter van de directorium, dat door het Ministerie van Wederop bouw en de gemeente Eindhoven was gevormd om voorbereidingen te treffen tot de spoorwegwerken en het wederop- bouwplan van de stad, tot ere-burger benoemd. Ir. Ottèn is in de oud-Hollandse ka mer van het hoofdkantoor van de N.V. Philips geluk gewenst door het voltallige college van B en W. van Eindhoven en toegesproken 'door de burgemeester mr. H. A. M. T. Kolfschoten, die aan hem mededeling van de onderscheiding deed en memoreerde, dat de president van het Philips-concern op eigen wyze en in byzondere mate door zyn verant woordelijke functie aan de steile top van dit wereldconcern de goede en volle constructieve geest van samenleven en samenwerken gevoed en gestuwd heeft, en hierdoor de stad, in het beslissend stadium van haar ontwikkeling onschat bare diensten heeft bewezen. TEKORT AAN ARBEIDSTERS Bij Twentse confectic-industrie Hoewel de Twentse confectie-industrie in het afgelopen jaar gunstige resulta ten heeft geboekt en de orderpositie nagenoeg het gehele jaar goed was, valt er toch een schaduw over de situatie, omdat men voortdurend tc kampen heeft met een groot tekort aan arbeid sters. Dagelijks laat zich dat pynlijk gevoelen, aldus heeft de heer H. van Heek Hz., voorzitter van de Kamer van Koophandel voor Twenthe en Salland verklaard. Alle acties ten spijt bleef het tekort bestaan. Uit een door het Cen traal Bureau voor de Statistiek ingestel de enquête is gebleken, dat de confectie- industrie tot die sectoren behoort, waar tekort aan personeel het grootst is.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 6