Heeft aartsbisschop Makarios volgelingen nog in de hand? Op Oudejaarsavond drie doden twee zwaargewonden £i«si™B*iS^3atir. MAANDAG 2 JANUARI In Londen gelooft men, dat de vrede op Cyprus nu toch in zicht is (Van onze correspondent uit Londen) In Londen heerst grote terughoudendheid tegenover een verklaring van aarts bisschop Makarios, dat de crisis over Cyprus is opgelost. Er heerst namelijk ernstige twijfel aan of de aartsbisschop zijn volgelingen met name de terroristen in de hand zal kunnen houden. Indien de aartsbisschop tot overeenstemming komt met Engeland is het niet uitgesloten, dat de Communisten en andere ex tremisten, die hem sindslang steunen, zullen weigeren de terreurcampagne te staken. Maar desniettemin, zo gelooft men in Londen, is de vrede in zicht Waarschijnlijk zal geen overeenkomst mogelijk zijn zonder het noemen van een tijdslimiet voor de toekenning van volledige onafhankelijkheid van Cyprus. geland als Griekenland aanvaarde for mule voor de oplossing van het conflict. Ook Makarios heeft deze formule blijk baar onderschreven. Aartsbisschop Makarios heeft Zondag in een kerk te Nicosia duizenden Cy prioten toegesproken. Het jaar 1956 zou nog meer offers en beproevingen kun nen brengen „voordat de overwinning is behaald". De aartsbisschop onthulde, dat hij 21 november een onderhoud heeft gehad met de Britse gouverneur van het eiland. Sir John Harding, op diens verzoek. Sir John had echter geen aanvaardbaar voorstel gedaan. De Cy prioten. aldus Makarios. zouden nooit een oplossing aanvaarden als deze Cy prus niet het zelfbeschikkingsrecht zou verzekeren. Volgens de aartsbisschop werd Cyprus veranderd in een .reusach tig concentratiekamp". De gouverneur van Cyprus. Sir John Harding, waarschuwde zondag in een radiorede de verzetsbeweging EOKA, dat haar dagen „geteld" zijn. Het net rond de beweging wordt „langzaam maar zeker dichtgetrokken". De gouver neur gaf als zijn mening te kennen, dat 99 van de bevolking een einde ge maakt wenste te zien aan ..de toestand van geweld, moord en vrees". Geweld zou het bereiken van een vreedzame re geling slechts bemoeilijken. „Het net wordt langzaam maar zeker dichtgetrokken", waarschuwt Harding De gunstige wending in de situatie is het gevolg van de in Parijs tijdens d( vergadering van de NAVO-ministers ge voerde besprekingen tussen de Inmiddels afgetreden Britse minister van Buiten landse Zaken Harold MacMiUan en zijn Griekse collega Theotokis en de daarop volgende gesprekken tussen Theotokis en de Britse ambassadeur in Athene. Het resultaat was een zowel door En- Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Alkmaar (vac. J. Dlkboom) (toez.), R Boonstra te Franeker. Te Vrie- zenveen (4e predpl.). H. Pol te Wllnls. Bedankt voor Blauwkapel-Groenekan K. v. d. Pol te Veenendaal. GEREF. KERK Beroep< Klapwijk. veen W. J. Hoogenraad. kand. te Almelo Aangenomen naar Roodeschool J. Nammensma, kand. te Drachten, die dankte voor DronrJJp, Fijnaart, Jutrljp- Hommerts, Onnen (Gron.) en voor Oude- mlrdum. GEREF. KERKEN (art. 31 K.O.) Aangenomen naar Baflo-Warffum Hordijk te Goes. CHR. GEREF. KERKEN GEREF. GEMEENTEN a te Meliskerke T. Dorresteyn 1 hage. Beroepei Opheusdei Aartsbisschop van York (80 jaar oud) overleden De aartsbisschop van York, dr. C'ynl Garbett, is zaterdagochtend te York overleden. Hij is tachtig jaar geworden. De prelaat van de Anglicaanse kerk had in november aangekondigd, dat hij m het begin van het nieuwe jaar om ge zondheidsredenen zou aftreden. Hij on- onderging in mei een grote operatie, wel ke hij nooit helemaal te boven is geko men. De laatste dagen ging zijn gezond heidstoestand snel achteruit en zater dagochtend ging hij rustig in zijn slaap heen. In 1942 werd hij tot aartsbisschop van York benoemd. Hij is bekend om zijn uitspraken op sociaal en zedelijk gebied. Openlijk steunde hij de vervaardiging van de waterstofbom in Engeland als middel can de vrede te bewaren. Overi gens was hij een man van de vrede, die dikwijls heeft aangedrongen op een ver bod van alle wapens voor massavemieti- ging. Hij kreeg de bijnaam „wandelende bisschop", omdat hij, om de bijzondere noden van het volk te leren kennen, wel te voet, gekleed in een purperen souta ne en voorzien van een schaapherders staf, door de velden trok, een praatje makend met de mensen die hij tegen kwam. Dr. Garbett heeft altijd een grote on afhankelijkheid van denken getoond. Tegen het eind van de Tweede Wereld oorlog zei hij in het Hogerhuis bij een debat over oorlogsmisdadigers, dat Hit- Ier en zijn medewerkers vogelvrij ver klaard moesten worden, opdat z(j dade lijk ter dood konden worden gebracht, zonder de sensatie van een openbaar proces. Ds C. D. Buenk 25 jaar predikant Woensdag viert ds. C. D. Buenk Ma am zijn zilveren ambtsjubileum als predikant in de Ned. Herv. Kerk. Nadat kandidaat Buenk in 1930 door het Provinciaal Kerkbestuur van Noord Brabant en Limburg was toegelaten werd hij op 4 januari van het daarop volgend jaar te Angerlo (Gld.) in het ambt bevestigd. In mei 1933 verwisselde de jubilaris deze gemeente' met die van Hees-Neerbosch waar hem met ingang van 15 augustus 1935 in verband met zijn vertrek naar het voormalig Neder lands Oost-Indië eervol ontslag met de bevoegdheid van emeritus werd verleend. Eind 1945 werd hij op verzoek van wij len generaal Spoor benoemd tot leger- predikant in vaste dienst van het KNIL. Met de liquidatie van het KNIL moest ds. Buenk in 1950 repatriëren en werd hij in december 1950 benoemd tot pre dikant adjunct-directeur van het Ned. Herv. opvoedinggesticht „Valkenheide" te Maarsbergen. In verband met een ern stige keel-opera tie moest ds. Buenk met ingang van 1 september van dit jaar zijn ambtswerk neerleggen en werd hem in verband daarmede eervol ontslag met de bevoegdheid van emeritus verleend. In de oorlogsjaren werkte ds. Buenk regel matig mee aan de uitzending voor ra dio Oranje. Vrijdag 6 en zaterdag 7 januari zal in het Gereformeerd Jeugdcentrum „De Witte Hei" te Huls ter Heide, de zevende conferentie voor Calvinistische studen- den, onder auspiciën van het centraal comité van Anti-Revolutionaire Kies verenigingen. georganiseerd door de Arjos, worden gehouden. Des vrijdagsmiddags refereert dr. S. van der Linde, lector aan de Rijksuni versiteit te Utrecht, naar aanleiding van het herderlijk schrijven vanwege de generale synode der Ned. Herv. Kerk en het mandement van het Neder landse Episcopaat. De zaterdagmorgen zal worden gewijd aan vraagstukken van practische poli tiek. waartoe een aantal deskundigen uit het politieke en maatschappelijke leven aanwezig zal zijn. Langste startbaan in gebruik Op Oudejaarsdag is op Schiphol het 750 meter lange nieuwe (verlengde) ge deelte van startbaan 19-01 in gebruiK gesteld. De verlengde baan heeft nu een totale lengte van 2550 meter gekregen en is daarmede de langste baan van ons land geworden. Deze lengte brengt Schiphol volgens de internationale maatstaven, vastge steld door de ICAO in de hoogste klasse, t.w. a-1 der burgerluchthavens voor in ternationaal luchtverkeer. Een der gevolgen zal o.a zijn, dat het aantal landingen op de vroegere hoofd- baan, de 23-05, zullen verminderen, met als resultaat, dat bij naderingsvluchten naar Schiphol minder machines over de bebouwde kom van Amsterdam zullen vliegen. Hr. Ms. Kortenaer vervangt Hr. Ms. Piet Hein IN NIEUW-GUINESE WATEREN Op 1 februari 1956 zal Hr. Ms. torpe- dobootjager Kortenaer onder bevel van kapitein-luitenant ter zee P. Cool uit Den Helder vertrekken naar de Nieuw- Guinese wateren ter aflossing van Hr. Ms. torpedoboot jager Piet Hein. Het is de bedoeling, dat Hr. Ms. Kor tenaer de reis maakt via Barcelona, Athene. Beirouth, het Suez-Kanaal. Massawa, Aden, Colombo en Singapore. Voorts ligt het in het voornemen, dat dit schip ter hoogte van Gibraltar ren dezvous maakt met het oefensmaldeel V en enkele dagen met dit smaldeel oefent. Met ingang van 1 januari is aan vice- admlraal b.d. J. W. G. van Hengel eer vol ontslag verleend als voorzitter van de commissie voor georganiseerd over leg bij de Zeemacht. Deze functie be kleedde hij sedert 1 juni 1950. Hij wordt opgevolgd door de vlagofficier personeel, vice-admiraal C. W. Slot. Bij zijn afscheid is vice-admiraal b.d. Van Hengel benoemd tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. De versierselen, behorende bij deze onder scheiding werden hem zaterdagmorgen overhandigd door de staatssecretaris van Marine, vice-admiraal b.d. H. C. W. Moorman. I Een spelmoment uit de traditionele ivi i ~\t i I I ontmoeting HFC - Oud-internatio- Oni schaakkampioenschap van rseaeriana „ais. v.i.n.r..- stijger. wijkhuizen. Sander. Pellikaan. Kick Smit en op de grond Leo Halle. „de reus van Deventer". Op oudejaarsavond rond rijf uur Is op de rijksweg Breda-Roosendaal ter hoogte van het dorp Sint-Willebrord een personenauto uit Best, in volle vaart op een wlelrijdster uit Sint-Willebrord gebotst, die zonder waarschuwing plotse ling de weg overstak. Zij werd op slag gedood. Bij een poging om haar nog te ont wijken verloor de automobilist de macht over zijn stuur. De wagen begon te slip pen, botste met een harde slag tegen een paal en kwam vervolgens in een sloot lang6 de weg terecht. De bestuur der. zowel als zijn echtgenote, die naast hem zat. werden daarbij ernstig gewond. Zij werden overgebracht naar het r.s.- ziekenhuis te Breda. Voor hun leven wordt niet gevreesd Hun drie kinderen van resp. 7. 5 en 3 jaar die achterin de Eervol ontslag mr. J. Th. Bonnerman Bij KB. is met ingang van I januari 1956 eervol ontslag verleend aan mr. J Th. Bonnerman als secretans-generaal van het Ministerie van Landbouw. Vis serij en Voedselvoorziening, onder dank betuiging voor de in die functie bewe zen diensten. Diphterie, Kinkhoest Neeninenten Wekelijks (gratis) tijdens het spreekuur van Uw huisdokter auto zaten, bleven ongedeerd De auto werd nagenoeg geheel vernield. Op de Amsterdamse Straatweg te Utrecht ter hoogte van de Muinck Kei zer Staalfabriek is op oudejaarsavond om kwart over zeven een 13-jarig meis je, dat de weg per fiets overstak, door een personenauto uit de richting Maar- sen gegrepen en tegen de straat ge smakt. Het kind overleed ter plaatse. Het negenjarig zusje, dat op de bagage drager zat, kreeg een hersenschudding. Moeilijke vierde partij tussen Donner en dr Euwe gaf remise In de vierde partij van de match Donner—Euwe heeft Donner laten zien, dat hij door de in de drie gespeelde par tijen opgelopen achterstand geenszins ontmoedigd is en het zijne zal doen om deze weg te werken. Hij was het, anders dan in de vorige partijen, die de toon aangaf en het voordeel van de witte voorzet door de gehele partij goed vast hield. Maar dr. Euwe toonde zich ook in de verdediging goed thuis en voerde deze op actieve wijze, zodat Donner zich niet kon permitteren ook maar één moment te verslappen. Aan beide zijden werden in deze partij geen fouten ge maakt en toen door dr. Euwe's laatste zet alle venijn uit de stelling verdwenen was. werd tot remise besloten. Ook Donner bleek aan huisvlijt te hebben gedaan en wel naar aanleiding van de 2e .partij van de match. Hij liet dr. Euwe's nieuwe speelwijze in de Spaanse partij (op de 11e zet de korte rochade in plaats van afruilen op b3) rustig toe. maar vervolgde daarop niet met de niet juist gebleken 14e zet b4. Hij gaf zijn loper voor de zwarte d-pion. om daarna door middel van de, als 14e zet gewraakte, opmars der b-pion op c5 het tijdelijk geofferde stuk terug te win nen en een pion voor te blijven. Als VOETBAL NOG STEEDS BOVENAAN. Met 26% der stemmen. De Britse „News Chronicle" heeft een onderzoek ingesteld, welke tak van sport het meest populair in Engeland is. Met de vraag „aan welke tak van sport geeft i U de voorkeur?" heeft het blad zich tot I zón lezers gewend. Voetbal kreeg 26 pro- 1 cent, cricket 8. boksen 7 en tennis 6 procent. Zwemmen, atletiek, schaatsen rijden en ruiterwedstrijden kwamen op vier procent, autoraces op drie en rugby en wielerwedstrijden op slechts twee Erocent. Het is opmerkelijk, dat ijshoc- ey één procent verkreeg, maar land- hockey en roeien slechts een half pro cent. Van de bij het onderzoek betrokken personen bleek 21 procent totaal geen belangstelling voor de sport te hebben, verdeeld over 10 procent mannen en 11 procent vrouwen. Vijftig procent van de personen, aan wie deze vraag was gesteld, neemt elke week deel aan een voetbalpool, 35 pro cent heeft in 1955 ten minste één keer gewed bij paardenraces en 9 procent bij hazewindhondrennen. De balans van het jaar wordt opgemaakt. SCHAATSENRIJDEN ROALD AAS HEEFT LEIDING BIJ WEDSTRIJDEN IN OSLO Voor een uitverkocht Bislet-stadion zijn in Oslo de eerste grote nationale wedstrijden in het hardrijden gehouden, waarbij alle Noorse prominenten aan de start verschenen. Over het algemeen werden goede prestaties geleverd, hoe wel het ijs traag was (temperatuur om het vriespunt) en bijzonder snelle tijden met mogelijk waren. Er werden twee soorten wedstrijden gehouden: een 500 en 5000 meter voor de klassementrij ders en een 500 meter voor de sprintspe- cialisten. Bij de klassementrijders ging de grote strijd tussen Roald Aas en de nationale kampioen Knut Johannesen. Aas kan met voldoening op zijn debuut in dit seizoen terugzien, want in het klassement over beide afstanden ver sloeg hij zijn tegenstander met 0 040 punten. Op de 500 meter noteerden beide concurrenten dezelfde tijd, 44.8 sec., waarmede zij de 3e en 4e plaats inna men achter Hroar Elvenes (44 sec.) en Steinar Strandvik (44.4 sec.) Maar op de 5000 meter wist Aas zijn Jongere landgenoot met 0.4 sec. te klop pen. Aas won dit nummer in 8 min. 21.3 sec. De winnaar van de 500 meter Hroar Elvenes, was op de 5 km minder succes vol. Zijn sprintcapaciteaten leverden hem echter toch nog de vierde plaats in het algemeen klassement op. Ook nu viel Hjalmax Andersen weer tegen. Op de 500 meter bezette hij met 4(1.8 sec. de 23e plaats, terwijl hij 8 min. 33.7 over de 5000 meter met de 7e plaats genoegen moest nemen. Bij de specialisten op de 500 meter zegevierde Sigmund Soefteland in 43.5 sec. voor Finn Hodt in 43.8. Daarna volgden Torodd Hauer met 44.1 sec., Sveïre Farstad met 44.3 sec., en Roald Konsmo met 44.5 sec. Opmerkelijk was de come-back van de Olympische kampioen 1948, Finn Helge- sen. Hij reed de 500 meter in 44.8 sec. Situatie op Nieuw-Guinea Vooruitgang van de balans De wnd. gouverneur van Nederlands Nieuw-Guinea, dr. Cowan, heeft Za terdag voor de radio-omroep van Nieuw-Guinea een nieuwjaarsrede uit gesproken, waarin hij o.a. zeide: Ieder jaar wijst de balans een niet onaan zienlijke vooruitgang aan en het is goed zich dit - ondanks de vele tegen slagen - te realiseren. De grootste vraagstukken blijven de woningbouw en de arbeidskrachten, hoe wel in het afgelopen jaar 57 meer woningen zijn gebouwd dan in 1954. al dus dr. Cowan, die de rede uitsprak bij afwezigheid van dr. Van Baal. De wo ningbouw toonde vooral vooruitgang in Manokwari, Biak, Sorong en Merauke. Ook ten aanzien van de belangrijke en gevoelige factor van de verbindingen kan een vooruitgang worden waargeno men, zeide dr. Cowan. Een aantal gro tere en kleinere vliegvelden is gereed ge komen en aan enkele wordt nog gewerkt. De Soedan onafhankelijk De Soedan is zondag, na een gemeen schappelijk Engels-Egyptisch bestuur van 56 jaar, onafhankelk geworden. In de hoofdstad Khartoem is de onaf hankelijkheid officieel geproclameerd en de nieuwe vlag van de Soedanese repu bliek gehesen. Behalve Engeland en Egypte heeft thans ook Amerika de nieuwe republiek erkend. Pr eft dent Eisenhower zond een telegram aan de Soedanese leiders, waarin hij de hoop uitsprak, dat er vriendschappelijke be trekkingen tussen beide staten zullen zijn. consequentie hiervan moest hij echter een verdubbeling van pionnen op de f-lijn aanvaarden en daarmede een verzwakking van zijn koningsstelling. Na deze wederzijdse positie-inname, die in betrekkelijk korte tijd tot stand kwam. en waardoor reeds veel materiaal van het bord verdwenen was. werd het ontwerpen van plannen veel moeilijker. De stelling bevatte tal van tactische finesses en de beide tegenstanders na men er nu goed de tijd voor om alles te wikken en te wegen. Voor zijn 19e zet. f6. gebruikte dr. Euwe niet minder dan een vol uur en na afloop van de partij werd bevestigd, dat die tijd nuttig was besteed, want alle andere zetten hadden het lichte initiatief van wit slechts vergroot. Donner op zijn beurt dacht nu over zijn antwoord ongeveer drie kwartier, maar daarna ging het weer wat sneller. Aan de perstafel, uiteraard gevormd door een aantal ex perts, meende men dat dr. Euwe met zijn 26e en 27e zet zowaar op winst ging spelen, maar de beide meesters zagen dat anders in. Na Donner's 30e zet. Pe4, dreigende Pg5 met belangrijk voordeel, was h6 wederom de emge juiste tegenzet en hierna waren de tactische mogelijk heden uitgeput, zodat verdeling van het punt terecht volgde. Het verloop der partij was als volgt: Wit: J. H. Donner. zwart: dr. M. Euwe. 1. e4, e5; 2. Pf3. Pc6; 3. Lb5, a6; 4. La4, Pf6; 5. 0—0, Pe4. 6. d4, b5; 7. Lb3, d5; 8. de5:. Le6; 9. De2, Le7; 10. Tdl, Pc5; 11. Le3. 0—0; 12. c4, bc4:; 13. Lc4:, Pa5; 14. Ld5.\ Ld5;15. b4. Lf3:; 16. gf3:. Dc8; 17. Lc5.\ Lc5:; 18. bc5:. Tfe8; 19. Pe3, f6; 20. f4. fe5;: 21. fe5:. Df5; 22. Tel. Pc6; 23. De4. De4:; 24. Te4:, Te5:; 25. Te5:. Pe5:; 26. Tdl. Tf8; 27. Td5, Pg4: 28. Td7. Tf2:29. Tc7:. Tc2; 30. Pe4, h6; remise op voorstel van wit. De Engelse League De uitslagen van de wedstrijden ge speeld voor de Engelse League, luiden: Eerste divisie: Arsenal—Bolton Wan derers 31: Aston VillaHuddersfield Town 30; Bumley—Newcastle United 31; Oharlton AthleticTottenham Hotspur 12: Luton Town—Everton 2—2 Manchester United—Manchester City 2—1; Portsmouth NorthendBir mingham City 1—1: Sheffield United- West Bromwich Albion 22; Sunder landBlackpool 00; Wolverhampton Wanderers—Cardiff City 0—2. Tweede divisie: Bristol RoversShef field Wednesday 4—2; Bury—Bamsley 3—0; Fulham—Middlesbrough 4—1; Leeds United—Bristol City 2—1: Leices ter City—Lincoln City 4—0; Liverpool —Blackburn Rovers 1—2; Notts County —West Ham United 0—1; Plymouth Argyle—Hull City 1—1; Rotherham United—Doncaster Rovers 3—3; Stoke City—Notthingham Forest 1—1; Swan sea TownPort Vale 00. Een trots record van Wolverhamp ton Wanderers is op de laatste dag van 1955 gebroken. Sedert Kerstmis 1954 hadden de „Wolves" geen wedstrijd op eigen terrein meer verloren. Tegen het laaggeklasseerde Cardiff City gingen ?ij echter op Oudejaarsdag met 9—2 ten onder. Hadden de „Wolves" drie maan den geleden te Cardiff weinig moeite met hun tegenstanders, die toen met 9—1 werden gekraakt, nu stak Cardiff City in goede vorm en een alleszins ver diende 2—0 was het deel van de man nen uit Wales. De jonge ploeg van Manchester United besloot het jaar goed door een prachtige overwinning op Manchester City (21). Met 4 punten voorsprong op Blackpool, bezet Manchester United de eerste plaats in de eerste divisie. Niet minder dan 60.950 toeschouwers woonden deze plaat selijke ontmoeting bij, een aantal dat bij thuiswedstrijden van Manchestor United na de oorlog nog niet eerder bereikt. Met 34 punten uit 26 wedstrij den heeft de ploeg de leiding voor Blackpool Blackpool behield de tweede plaats. Geluk had de club van Stanley Mat thews niet. Tegen Sunderland kwam Blackpool niet verder dan een doelpunt loos gelijkspel. De opmars van Luton Town werd. al thans voorlopig, gestuit. Wel behield Luton de derde plaats met één punt achterstand op Blackpool. Het gelijke spel dat de mannen uit Luton tegen Everton bereikten (22) was niet ge heel verdiend. Tottenham Hotspur i door de onverwachte 2—1-zege oj Charlton Athletic enigszins uit de moei Üjkheden geraakt. Oharlton verspeelde hierdoor echter de vierde plaats aan Bumley. Ook New Castle United, houder van de Engelse cup en enige club die in het Kerstproeramma zes punten wist te ver overen, deed niet wat verwacht werd. Met 3—1 werd van Bumley verloren. De opwindendste wedstrijd was die tussen Portsmouth en Ohelsea. Na een half uur hadden de Londenaars met 30 de leiding. Bij het eindsignaal was de stand echter 44 In de tweede divisie won van de lei dende clubs alleen Leicester City. dat hierdoor opklom naar de tweede plaats. Sheffield Wednesday heeft in deze klas se de leiding. De andere club uit Bristol. Bristol City deed het minder goed. Een 21 nederlaag tegen Leeds United bete kende dat Bristol City naar de vijfde plaats duikelde. In deze klasse is het krachtsverschil gering. Nottingham Forest, twaalfde op de ranglijst, heeft slechts rijf punten achterstand op de leiders. Schraal Nieuwjaarsprogramma Het programma op de eerste dag van het nieuwe jaar was maar schraaltjes en de regenbuien knabbelden er nog meer van af, zodat bijvoorbeeld de strijd tus sen de amateurploegen van Amsterdam en Rotterdam geen doorgang vond. HFC—OUD-INTERNATIONALS 2—S Ook de traditionele voetbalwedstrijd tussen een elftal van oud-internationals en Neerlands oudste voetbalcluo H.F.C., is onder zeer slechte weersomstandighe den gespeeld. Ook de sfeer ontbrak, zo dat het over het algemeen een trooste loos schouwspel werd. Nadat de rust met 10 voor H.F.C. was aangebroken won nen de „Oranjehemden" tenslotte nog met 3—2. In de eerste helft had Oranje het nadeel van de harde wind. maar door hun technische vaardigheid konden de oud-intematlonals zich vrij goed staan de houden tegen de snellere ploeg van H.F.C. Dit had reeds na twee minuten door een doelpunt van Wijkhuizen de leiding genomen, maar verder liet de Oranje- verdediging het niet komen. Na de pauze ging het vooral bij de Oranjeploeg veel beter. Geholpen door de wind en mede dank zij de betere tech niek bleek het elftal der oud-intema- tionals toch te sterk voor de HFC-ers, die de voorsprong nog wel konden ver groten dank zij een doelpunt van San- der, doch het tegenpunt, dat daarna onmiddellijk volgde en door Brandes met een fraaie kopbal werd gescoord, luidde een periode van groot Oranje- overwicht in. In de laatste tien minuten moest de Haarlemse defensie, na een geweldig offensief, nogmaals capitule ren: eerst kopte Roozen de gelijkmaker langs de uitstekende HFC-doelman v. d. Lee en daarna kon Biesbrouck met een fraaie goal de stand voor Oranje op 32 brengén. Het elftal van de oud- intemationals zag er als volgt uit: Doel: Halle; achter: Pellikaan en Schijvenaar; middag; Paauwe, Stijger en De Vroet; voor: Brandes. Biesbrouck, Roozen. Smit en Mevnders. Scheids rechter was Koos van Gelder. Er waren ongeveer vierduizend toeschouwers. In Hilversum behaalde een Nederlands jeugdelftal een magere 1—0 zege op de eerste klasser 't Gooi, dat voor deze maal de PSV-er Wiersma op de spil- plaats had. Op Houtrust was Scheveningen Hol land-Sport kansloos tegen de Weense profclub Wacker, dat met 30 won. Het verschil bedroeg een klasse. De Rotterdamse profs bleven hun Amsterdamse collega's op het Sparta- terrein liefst met 8—2 de baas. WIELRENNEN STREHLER VERBETERDE WERELDRECORD De Zwitserse wielrenner René Strehler heeft te Zürich het wereldrecord 10 kilo meter op overdekte banen voor profes sionals verbeterd en gebracht op 12 min. 39.6 sec. Het oude record stond se dert 28 nov. 1954 op naam van de Ita liaan Messina met 12 min. 51.8 sec. te Parijs gemaakt. Zoals bekend had René Strehler veertien dagen geleden ook het wereldrecord op de 5 km op rijn naam gebracht, eveneens te Zürich. Courses Hilversum meiswaal) (1.35.8): 2. Sweetheart Julia B.: 3. Straaljager O. Tot.: w. f14.10. pl. f3.50, f 1.50, f2.30, gele. f9.20, cov. f4.2f Noordzeekanaal-prijs: 1. Rosa Hollandla c f 1.80, f3.80, f5.40, gek. f6.20, cov. f 13.50. Alkmaarder Meer-prljs: 1. River (F. J. Eerenberg) (1.31.1); 2. Rudl Trothan; 3. Rla Kitty. Tot.: w. f4.60. pl. f2.60. f2.60. f4.90, gek. f8. cov. f6.60. Marsdlep-prlJs: 1. Rethy Hollandla (P. M. Smit) (1.31.-); 2. Qulbus; 3. Parel Hol land C. Tot.: w. f3 80, pl. fl.10. fl.10. fl.10, gek. f5.80. cov. 13.60. Het IJ-prl)s. tweede afdeling: 1. Octavla (J. Wagenaar Jr) (1.31.8): 2. Opveger; 3. Peter Chestnut. Tot.: w. f3.30. pl. f 1.50, f2 60. f2 90. gek. 10.10. cov. f7.60. Naardermeer-prljs: 1. Olga Pluto (A. Slderlus) (1.27.6); 2. Oscar Major O 3. Morning Star. Tot.: w. f 1.40. pl. f 1.30, f 1.50, f 1.60. gek. f4, cov f6.80. Totallsator-omzet f 106.035.50. YHC Den Haag heeft de laatste wedstrijd van de Tsjechische tournee tegen een versterkte ploeg van Spariak (Praag) verloren. Na een zeer spannen de strijd bleef Sparta k met 7—6 in de meerderheid.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 4