De rol van de veilingen in liet bloembollenbedrijf Wij spraken met Rechtstreeks contact tussen kweker en exporteur verdwijnt Programma Molland Festival: traditie naast vernieuwing S4ste Jaargang Donderdag 29 December 195S Derde Blad No. 28716 In- en verkoopbureanx hebben het druk (Van onze deskundige medewerker) De rol van de veilingen in het bloembollenbedrijf is met de jaren uiter mate belangrijk geworden, en dat is te meer opmerkelijk, waar het verplicht veilen, zoals in de groentencentra, hier niet bestaat. kluitje. De exporteur koopt zyn bollen uit Andijk en uit Fynaart, uit de Noordoostpolder en van dicht by de Belgische grens. En in die ontwikke ling kan het niet anders of de tussen handel, hetzij de veiling, hetzij de commissionnair of de vertegenwoordi ger van het in- en verkoopbureau, gaan een steeds groter rol spelen. Het veilingwezen is geheel opgekomen uit het bloembollenvak zelf. Men kent daar de .groene" en de „droge" veilin gen. De groene veiling wordt op de ak ker gehouden waar men de oogst koopt zonder ze te hebben gezien De droge veiling is die, waarbij de bóllen geteld en gesorteerd in manden staan te wachten in de immense veilinghallen om „over de klok" *e worden verkocht. Voor het bloembollenbedrijf komen drie veilingen in hoofdzaak in aanmer king. Dat zyn de beide veilingen te Lis- se, de Coöp. Bloembollenveiling H.B.Q. en de N.V. Hollands Bloembollenhuis, beter bekend als de Hobaho. Deze iet wat zonderling klinkende naam dankt men aan de stichters, de heren Homan, Bader en Hogewoning, waarvan alleen de laatste naam nog in de huidige di rectie voortleeft. In de Noord heeft men eveneens een grote bloembollenveiling, de Coöp. Bloembollenveilingsverenigiing West- Friesland te Bovenkarspel. Opmerkelijk is, dat alle drie deze vei lingen een andere bestuursvorm heb ben. De Hobaho is een naamloze ven nootschap, dus een particuliere onder neming. De HBG is een coöperatie, doch slechts een deel der „aanvoerders" zijn leden. Bij de veiling West-Friesland, eveneens een coöperatie, zijn al de aan voerders ook lid. Het is deze verscheidenheid die te duidelijker toont, hoe het veilingwezen organisch is opgebloeid uit het bedrijf en in zijn variatie zich aan de wensen en noden van dit bedrijf heeft aangepast. Van man tot man De alleroudste vorm van handel in het bloembollenbedrijf was de particu liere verkoop, waarbij de kwekers op bezoek gingen bij de exporteurs en hun „lijstjes" aanboden. Die oeroude vorm vindt men heden ten dage nog vrijwel ongewijzigd terug wanneer men op de beurzen te Haarlem en te Hillegom diezelfde lijstjes op de borden ziet ge prikt, wanneer daar de kwekers en ex porteurs de lijstjes bij zich hebben van wat ze vragen of hebben te offreren. Dit rechtstreeks contact tussen kweker en exporteur had vele voordelen Men wist wat men aan elkander had, bij eventuele verschillen had men alleen met elkaar te maken. Men hoort tegenwoordig dikwijls de klacht, dat deze oude relatie teloor gaat. De kweker verkoopt aan een ex porteur die hjj nooit heeft gezien, de exporteur koopt van een kweker waarvan hy nooit heeft gehoord. Dat geschiedt echter niet alleen op dé vei lingen, waar de hele „transactie" be staat uit een druk op de knop. Dit ge schiedt in steeds sterker mate ook door de opkomst van de tussenhandel. In- en verkoop In het bloembollenbedryf kent men reeds lang het giilde der tussenpersonen (makelaars en commissionnairs)Naast deze particuliere ondernemers zyn thans echter ook de in- en verkoopbureanx der grote veilingen op de markt geko men, en tientallen vertegenwoordigers van deze bureaux kam men treffen langs de bollenakkers en op de beurs, om daar hun transacties af te sluiten. Het spreekt wel vanzelf dat een deel van de goodwill, die de veilingen zich verwor ven hebben, op hen overgaat en dat men graag de veiling achter deze trans acties weet. Maar wanneer er één bedrijf is. waar in „de wal het schip keert" dan' is het dat hyper-individualistische bollenvak. waarin men altijd bang is één groep of instelling té veel macht in handen te geven, altijd een kijkje heeft op „dicta tuur'. Men vindt het maar zo-zo. dat die veilingen zich zo ontwikkeld hebben, al erkent men meteen, dat die ontwikke ling volkomen vanzelfsprekend parallel liep met de ganse ontwikkeling in het Vak, dat de veiling een onmisbare scha kel is in het bedrijf. De veilingmensen moeten dan ook vele goedmoedige schimpscheuten in ontvangst nemen omdat zy „er altijd zijde bij spinnen" en nooit aan de verkeerde kant zitten zonder zulke grappen verloopt geen be hoorlijk bollen-gesprek. Maar met name de exporteurs heb ben bezwaren tegen de provisie die de tussenpersonen in rekening brengen, en zo hebben zij reeds een eigen „beurs" elke Maandagmorgen in Hil legom, vóór de aanvang van de beurs in Haarlem, waar zij met elkaar za ken doen en bij elkaar kopen en ver kopen. Natuurlijk noemen ze het geen beurs,' het heet een exporteurs sa menkomst, en iedere niet-exporteur wordt er streng geweerd. De expor teurs mogen er graag over opgeven, dat zy al „duizenden hebben ver diend" op deze manier! De veilingen met hun ln- en verkoop- bureaux zien deze manoeuvre natuur lijk ongaarne, maar ze kennen hun pap penheimers. Het is een volkomen logi sche gang van zaken in dit vak, waar niemand (in zaken!) een cent onnodig uitgeeft. En het bewijst weer, ondanks alles, dat de veiling gegrond is op een basis van volkomen vrijwilligheid, en wie er geen gebruik van wil maken.' zyn zaken ook op andere manier kan doen. Steeds uitbreiding Toch kleven er bezwaren aan het zoeven gesignaleerde verschijnsel dat koper en verkoper van elkaar vervreem den. Het Is nog niet algemeener zijn nog altijd firma's die jaar op jaar met elkaar zaken doen, en die daardoor precies weten wat ze aan elkaar hebben. Transacties via derden leiden dan ook makkelijker tot scheidsgerechts-zak-ui en het is wel opvallend, dat ln zulke zaken zo vaak een tussenpersoon fun geert Maar anderzijds zijn het ook juist weer de intermediairs, die de transactie zoveel mogelijk „dekken" en er wel voor zorgen dat geen misverstanden en ge schillen kunnen ontstaan. Het bloembollenvak breidt zich ge stadig uit. Het aantal kwekers en ex porteurs neemt regelmatig toe. Vroe ger kende iedereen iedereen. Thans is dat niet meer zo. De kwekers en ex porteurs zitten niet meer op een De veilingen zien daarbij hun taak ook verzwaard. Zy bemiddelen niet alleen by koop en verkoop, maar ook alle be talingen lopen over hun kantoren, en het is steeds weer een sport, zo vroeg mogelijk vóór de 15e November alle be talingen afgewikkeld te hebben. Zy moeten hun grote veilinghallen inrich ten op zulk een wijze, dat de bollen er onder de best mogelijke omstandighe den staan, en betalen kostbare instal laties voor verwarming en ventilatie. Veilingfust De meest opvallende service die de veilingen bieden is het „veiling-fust" enkele millioenen manden die gratis ter beschikking worden gesteld voor de aanvoer van bollen, en die een aparte administratie noodzakelijk maken. Veilingdirecteuren met grijze haren kunnen altijd precies aanwijzen, welk percentage grijs (het grootste) ver oorzaakt is door manden-zorgen. De manden met de witte zwaan van de Hobaho, met de rood-witte kentekenen van de HBG of de blauw-witte van West-Friesland, ziet men overal waar bollen worden geteeld. Maar ze bevat ten niet altijd bollen en lang niet altyd veilingbollen. Ze komen ook lang niet op tijd terug, en soms helemaal niet. Vandaar die gryze haren Friese romanprijsvraag MEVROUW SPAANDERMAN WINNARES. Gistermiddag is in de jaarvergade ring van de Chr. Friese Volksbiblio theek te Leeuwarden onder grote be langstelling de uitslag bekend gemaakt van de Friese romanprijsvraag 1955. Namens de jury deelde mevrouw dr D. Simonides uit Groningen mede. dat de eerste prijs, groot f. 1200, was toegekend aan het manuscript „It Goudene Ule- boerd" (Het Gouden Uilenbord - ver siering aan de nok van een Friese boer derij) van mevrouw G. Spaanderman- Wielenga uit Wassenaar en de tweede prys. groot f.800. aan het manuscript „Loslitte" (Loslaten) van mevrouw D. Weening—iMeij er uit Harkema- Opeinde (Fr.). „It Goudene Uleboerd" speelt op de Friese heide rond het Ber- gumermeer, in de vorige eeuw. In het werk is veel folklore (bv. volksgeloof, volksgeneesmiddelen tegen allerlei kwa len en volksgebruiken) verwerkt en het geeft een tijdsbeeld van het Friese land van ruim een 100 jaar geleden. „Loslitte" is een meer op deze tyd afgestemd verhaal en behandelt o.a. als motief het „loslaten" van eigen land en volk in verband met de emigratie. Beide boeken zijn als zodanig eerste lingen van de schrijfsters, die beiden tot op heden slechts enkele korte ver halen in tijdschriften en dagbladen op hun naam hadden. J. C. Meijer Postzegelverzamelaar in Alphen Op de gistermorgen in de Open bare Lagere School door Burge meester Ed. C. Witschey geopende jubileumtentoonstelling van de plaatselijke vereniging van postze gelverzamelaars trof ons een bij zondere beeldinzending van de heer J. C. Meijer, te Alphen. waarin op bijzonder verzorgde wijze de tweede wereldoorlog, door middel van postzegels en onderhoudende tekst is uitgebeeld. De heer Meijer heeft er echter tevens aan verbonden de opkomst van het Nazi-dom in Duitsland, de verovering door de Nazi's van vrijwel geheel Europa en tevens hun ondergang en de over winning van de geallieerden. Wij hebben hierin aanleiding ge vonden eens met de heer Meijer te gaan praten. Zoals vele postzegelverzamelaars, begon de heer Meijer reeds als schooljongen zijn postzegelverza meling op te bouwen. Eerst ging dit natuurlijk nog vrij onbeholpen met de pot stijfsel en gluton op tafel. Nog herinner ik mij. aldus de heer'Meijer, dat ik als jongen van 12 jaar van mijn ouders mijn eer ste voordrukalbum kreeg, waarop later door mij zelf de nodige sup plementen aangekocht werden. Als men echter wat verder Jiomt gaat de aardigheid er gauw af en ik be gon dan ook met het verzamelen op blanco vellen. Beeldverzameling Na de bevrijding heb ik mij ge heel geworpen op de z.g. beeld- verzameling, dus het verzamelen van de postzegels naar de beel den. Om er enkele te noemen, aldus de heer Meijer: de Kinder zegels. zomerzegels en luchtpost zegels. Zeer belangrijk is het op welke wijze men de zegels op de blanco bladen plaatst. Hier ging het typo grafisch hart van de heer Meijer spreken hij is zetter van beroep als hij er op wijst, dat door te kenaar, graveur en drukker de uiterste zorg is besteed aan de postzegel en reeds alleen daarom al is een juiste indeling op de blanco bladen geboden. Ik ben voor mijn beeldverzame lingen geheel naar eigen inzicht te werk gegaan en het prettige hierbij is, zo ging de heer Meyer enthousiast verder, dat men hier bij niet zijn toevlucht behoeft te nemen tot de duurste zegels, maar kan volstaan met die zegel, waarvoor de beurs toerijkend is. Op de tentoonstelling heeft de heer Meijer naast de verzameling over de tweede wereldoorlog ook nog een verzameling Nederlandse kinder- en zomerzegels ingezonden, die er eveneens mag wezen. Spectaculair Spectaculair is onbetwist de in zending over de wereldoorlog waar bij de heer Meijer tevens voor zeer interessante beschrijving gezorgd heeft. Alle zegels zijn door de heer Meijer te voren op dun zwart kar ton geplakt en vervolgens op bla den van ivoorkarton. Zorgvuldig heeft de heer Meijer alle belang rijke gebeurtenissfen in deze ver zameling uitgebeeld. Zo bijvoor beeld Polen, dat wel degelijk de dreiging uit het Westen voelde en ter versterking van het moreel van het volk dit in haar postzegels liet uitkomen. De aanval op Oostenryk, de overval op Polen, kortom het gehele verloop van de aanvang van de tweede wereldoorlog is prachtig weergegeven in deze verzameling. Ook de door de bezetters in de ver schillende landen uitgegeven post zegels spreken voor zich zelf. Gesmokkeld Veel van de zegels uit de oorlogs verzameling heeft de heer Meijer op de kop getikt toen hij zelf als te werkgestelde in Duitsland verbleef. In die oorlogsjaren smokkelde ik de zegels uit Duitsland hierheen. Voor het overige heeft de heer Meijer deze uitstekende serie kunnen sa men stellen dank zij de rondzend- catalogus van de Ned. Vereniging van Postzegelverzamelaars. Over elke zegel uit deze beeld verzameling van de tweede wereld oorlog weet de heer Meijer U bijzonderheden te vertéllen. Zo be vinden zich er een viertal ongetan de zegels in met de beeltenis van Koningin Wilhelmina, die bij de inval van de Duitsers nog ongeper- foreerd klaar lagen bij de fa. Enschede in Haarlem. De bezetters verkochten deze zegels een jaar later tegen abnormaal hoge prijzen, die lagen tussen f. 25 tot f. 30 per vier stuks. Momenteel heeft men acht van dezelfde zegels van de zelfde serie voor een kwartje. Er zijn zegels met de nationale vlaggen van Rusland en de ge allieerden en zegels waarop door de Oostenrijkers de kop van Hitier onherkenbaar gemaakt is, eerst door „Oostenrijk" er dwars over heen te drukken en later door de gehele zegel met strepen te over drukken. De heer Meijer is in 1946 lid ge worden van de vereniging en hij heeft daar nimmer spijt van gehad. Immers op de maandelijkse bijeen komsten wordt van gedachten ge wisseld, en worden zegels geruild. Met een beetje geluk kan men nog wel eens goedkoop aan een goede zegel komen, aldus de heer Meijer. Zo goedkoop als enkele jaren ge leden zal het echter niet altijd gaan, zo ging de heer Meijer ver der, want toen won ik tijdens een vergadering twee kostbare zegels van f. 10, en f- 25. De moeite waard Hoeveel uren de heer Meijer met zijn zegels in de week bezig is valt moeilijk te becijferen, maar vast staat wel, dat dit er zeer vele zijn. Aan de samenstelling van de oorlogsserie bijvoorbeeld heeft hij niet minder dan zeven jaar gearbeid. Postzegelverzamelen is een vrije tijdsbesteding, die de moeite waard is beoefend te worden, aldus besloot de heer Meijer het onderhoud. Smaldeel V vaart uit VOOR GROTE OEFENREIS Het oefensmaldeel V onder bevel van Commandeur L. J. Goslings en bestaan de uit Hr. Ms. kruiser „De Zeven Pro vinciën"., Hi". Ms. torpedobootjager Evertsen, Hr. Ms. Fregat Van Ewijck en Hr. Ms. onderzeeboten Zeeleeuw en Wal rus, zal op 12 Januari 1956 uitvaren voor een oefenreis naar de Middellandse Zee, waarvan het eind Maart in ons land wordt terugverwacht. Bij het smaldeel zal een aantal vlieg tuigen van de Marineluohtvaartdienst worden ingedeeld, dat van walbases uit zal opereren. Voorts ligt het in de bedoeling, dat het smaldeel gezamenlijk zal oefenen met Britsr en Franse zeestrijdkrachten. Tot 20 Januari worden de operaties van het smaldeel gehouden in het Ka naal en de Westelijke Atlantische Oceaan waarna een bezoek aan Oran in het voornemen ligt. Van 27 tot 30 Januari zullen zo mogelijk beide onderzeeboten, tezamen met Hr. Ms. Evertsen, Palma (Majorca) en Hr. Ms. ,De Zeven Pro vinciën" Malaga bezoeken. De oefeningen in het Westelijk ge deelte van de Middellandse Zee duren tot 16 Maart. Het is de bedoeling, dat het smaldeel van 16 tot 20 Maart een bezoek brengt aan Cadiz, waarna het Gunstige ontwikkeling GOUD EN DEVIEZEN NAMEN TOE. Ook in de laatste volle week van het jaar 1955 heeft de Ned. Bank haar goudvoorraad vermeerderd en wel met f.33 millioen tot f. 3.275 millioen. Aan het einde van 1954 bedroeg de goudvoor raad f. 3.014 millioen. In één jaar is er dus voor f. 261 millioen aan goud bijge komen, waarvan het overgrote gedeelte in het laatste kwartaal. Dit is groten deels een gevolg geweest van de omzet ting van convertibele valuta in het edele metaal. De netto deviezenreserve daalde dit jaar nl. met f. 212 millioen tot f. 1.4(10 millioen per 27 Dec. Per saldo zyn goud en deviezen te zamen DE TOESTAND IN ATJEH De chef-staf van de Indonesische landstrijdkrachten, generaal-majoor Na- soetion, is in Medan aangekomen om militaire kwesties, waaronder de veilig heid. in ogenschouw te nemen. Hij zei- de. dat de veiligheidspolitiek integraal moet zyn en bevestigde, dat gesproken is ovqt het afkondigen van de staat van oorlog voor Noord-Sumatra. Inmiddels is gouverneur S. M. Amin, na een tocht door Atjeh, naar Djakarta gereisd. Deze bevestigde, dat hij aan het ministerie van Binnenlandse Zaken te werk zal worden gesteld, hoewel hij de officiële beschikking op zijn verzoek tot onthëffing van de functie van Gouver neur van Noord-Oost-Sumatra nog niet dus in de loop van het jaar met f.49 ontvangen heeft, millioen gestegen tot f. 4.683 millioen Hij zeide. dat de toestand in Atjeh thans. niet was veranderd. Uit andere berich- Al met al neemt men in financiële ten blijkt, dat nog steeds gevechten tus- kringen aan, dat de ontwikkeling van de Nederlandse bankstaat in 1955 gun stig is geweest, hetgeen mede een be vestiging vormt van de voorspoedige conjuncturele situatie ln ons land. smaldeel thuisvaart en op 27 Maart te Rotterdam wordt verwacht. Tijdens de thuisreis worden oefenin gen met Britse vlooteenheden gehouden. sen troepen en benden voorkomen. De smokkelaren in Oost-Atjeh is in tussen aanzienlyk afgenomen sedert de overheid daar krachtige acties heeft ondernomen. Verder is het burgervlieg veld bij Kotaradja kort voor kerstmis weer officieel in gebruik genomen voor de burgerluchtvaart. De Garoeda zal nu drie keer per week de dienst Medan- Kotaradja vliegen. Voor het eerstTsjechische Philharmonic (Van onze Haagse redacteur) Het voorlopig programma van het Holland Festival 1956 vertoont wederom de elementen van traditie en vernieuwing waardoor ook de laatste festivals geken merkt waren. Traditie: dat is de jaarlykse uitvoering van de Hohe Messe door de Nederland se Baohvereniging in Naarden, de Elckerlyc in Delft, de medewerking van de Nederlandse Opera, het Concertgebouworkest, het Residentie Orkest, het Radio Philharmonisch Orkest, het Nederlands Kamerkoor en de Nederlandse toneel gezelschappen. Wellicht mag ook reeds van een traditie gesproken worden ten onpzichte van de uitvoering ener Italiaanse opera door een Italiaans ensemble onder leiding van Giulini en Zeffirelli met medewerking van het Residentie Orkest. Vernieuwing: voor het eerst zal men ln het Holland Festival de Tsjechische Philharmonie horen, een vermaard ensemble waarvan het eerste optreden in 1896 in Praag onder leiding van Dvorak plaats vond. Het optreden van het bal let van het Bolshoj-theater van Moskou, waaromtrent onderhandelingen gaande zyn, behoort eveneens tot de nieuwe ele menten van het a.s. Holland Festival. Een korte toelichting moge de voorlo pige programma-aankondiging aanvul len: Opera: opera's uit vier landen, uitge voerd in de originele taal, een vrijwel unieke prestatie! Het Italiaanse ensemble dat Verdi's laatste opera Falstaff zal uitvoeren, draagt dit jaar weliswaar niet de naam van het Teatro Alia Scala. Immers, deze voorstelling zal niet. zoals in de laatste twee jaren geschiedde, van de Scala overgenomen, maar speciaal voor het Holland Fesival voorbereid worden. Dit geldt ook ten opzichte van de décors en costuums. Vandaar de naam: Holland Festival Opera. Het Residentie Orkest zal wederom medewerking verlenen. Henri Tomasi, hier vooral als dirigent bekend, zal op 6 Mei 1956 in Bordeaux de wereldpremière van zijn derde ope ra „Sampiero Corso" dirigeren, nadat zijn eerste opera met uitzonderlijk groot succes door vele gezelschappen werd uit gevoerd en zijn tweede opera op 29 Maart 1956 haar wereldpremière in München zal beleven. Deze laatste opera zal onder leiding van de componist door de Nederlandse Opera in het Holland Festival worden uitgevoerd. Décors en costuums zullen ter beschikking worden gesteld door het Festival te Bordeaux. Gedurende de laatste jaren heeft Gré Brouwenstijn in talrijke Europese mu ziekcentra uitzonderlijk veel succes ver worven door haar vertolking van de hoofdrol in Beethoven's Fidelio. In het komende Festival zal men in Nederland gelegenheid hebben haar in deze rol te horen, in een nieuwe instudering die gedirigeerd zal worden door Alexander Krannhals. Britten's Peter Grimes, door de Ne derlandse Opera in het voorjaar 1955 voor het eerst uitgevoerd, staat, even eens onder leiding van Alexander Krannhals. in het Holland Festival 1956 enkele keren op het programma. Orkest-concerten: de namen der diri genten, die het Concertgebouworkest zullen dirigeren, behoeven geen nadere toelichting. Vermeld moge echter worden dat het Holland Festival besloten zal worden met een Mozart programma on der leiding van Otto Klemperer. Rudolf Kempe, die één der concerten van het Residentie Orkest zal dirigeren, is tot dusver in Nederland slechts door radio en gramofoonplaten bekend. Deze uit Duitsland afkomstige dirigent heeft in de laatste Jaren, vooral in Engeland en Amerika, heel veel succes geoogst. Het Radio Philharmonisch Orkest zal gedirigeerd worden o.a. door Daniel Sternefeld. Met medewerking van het Groot Omroepkoor zal o.m. één der laat ste werken van Hindemith worden uit gevoerd. De Tsjechische Philharmonie uit Praag zal gedirigeerd worden door Ka- rel Ancerl, de vaste dirigent van dit Raadselachtige reis van generaal Cohen Bemiddeling tussen Rood- en Nationalistisch China? Generaal Morris A. Cohen, eens lijf wacht van de stichter van de Chinese republiek, dr Soen Jat-sen, heeft amb tenaren in Hongkong voor een raadsel geplaatst door de grens met Communis tisch China te overschrijden na een be zoek aan Formosa 'Chinees-Nationa listisch). Cohen zei, dat hij op uitnodi- diging van de Communistische regering en met medeweten van de Nationalisti sche regering naar Peking zou gaan. De generaalsrang werd Cohen des tijds toegekend als officier van het Na tionalistische Chinese leger. Cohen werd in Londen uit Poolse ouders geboren. Op vijtienjarige leeftijd immigreerde hij in Canada, waar hij dr Soen Jat-sen voor de eerste maal ontmoette. Cohen is thans in het bezit van een Canadees paspoort. In de jaren '20 was hij Soens lijf wacht. Later begaf hij zich naar het buitenland om geld en wapens voor de zaak der nationalisten te verzamelen. Generaal Cohen kent mevrouw Soen Jat-sen, ondervoorzitster van de perma nente commissie van het Communis tische Volkscongres. Hij zou vóór zijn vertrek naar Hongkong hebben gespro ken met de Communistisch-Chinese zaakgelastigde in Londen. 3L «rLA#?--. - fi jggfsg nipiiWB"111'jJ KpS; W 'WfflWl '(wl gBSasyhg De Comet III. die n Londen landde na een vlucht rond de vereld. tijdens welke ele records werden ;ebroken. op het ■liegveld na deze ge laagde demonstratie- lacht. orkest sedert het vertrek van Kubelik uit Tsjechoslowakye. Het programma zal werken van Tsje- ohische componisten bevatten en de Praagse symphonie van Mozart. Het Orchestra National de la Radio- diffusion Beige zal in Scheveningen en Amsterdam concerteren onder leiding van Franz André, met solistische mede werking van de eerste prijswinnaar van het Concours Reine Elisabeth (piano). Kamermuziek Onder de ensembles die een uitgebreid kamermuziek-pro- gramma zullen verzorgen, treft men be kende namen aan zoals het Nederlands Kamerorkest, het Nederlands Kamer koor en het Amadeus Strykkwartet. dat met medewerking van Cecil Aronowitz alle strijkkwintetten van Mozaxt zal uitvoeren. De bekende Engelse hoornist Dennis Brain zal medewerken aan een concert te geven door Peter Pears en Benjamin Britten, waarbij oun. zelden uitgevoerde werken voor deze combo natie van Schu mann en Britten ten gehore zullen wor den gebracht. Peter Pears en Benjamin Britten zul len voorts een Schumannprogramma met medewerking van Nederlandse kun stenaars uitvoeren. Ballet: gehoopt mag worden dat het ballet van het Bolshoj Theater uit Mos kou een reeks voorstellingen in Neder land zal geven terwijl onderhandelingen ook nog met andere balletgroepen gaan de zyn. Toneel: naast voorstellingen te geven door de Nederlandse Comedie en de Haagse Comedie. zal, naar gehoopt wordt, o.a. het Theatre National Popu laire uit Parijs onder leiding van Jean Vilar twee stukken in Nederland opvoe ren. Rembrandt. Mozart, Schumann: aan dc verjaardagen van deze meesters zal uiteraard in het Holland Festival 1956 aandacht besteed worden. Het Rijksmu seum te Amsterdam zal een tentoon stelling van Rembrandt's schilderijen en etsen houden, terwijl Museum Boymans te Rotterdam Rembrandt's tekeningen tentoonstelt. Composities van Mozart zullen wor den uitgevoerd door de symphonie or kesten, het Nederlands Kamerorkest en andere kamermuziek-ensembles. Aan - gedeeltelijk vrijwel onbekende - kamermuziek van Schumann zal ruime aandacht worden besteed. Culturele samenwerking met Suriname en Ned. Antillen Te Den Haag zijn namens de Staat der Nederlanden gisteren opgericht de „Nederlandse stichting voor culturele samenwerking met Suriname en de Ne derlandse Antillen" en de Stichting: Nederlands Instituut voor internationale culturele betrekkingen". Beide stichtin gen zyn gevestigd te Den Haag. Doel is het versterken van de cultu rele banden tussen Nederland. Suriname en de Ned. Antillen. Ter bereiking van dit doel zal deze stichting een voortdu rend contact onderhouden met de zus terinstellingen in Suriname en in de Ned. Antillen, waartoe in deze rijksdelen vertegenwoordigers zullen worden aan gewezen. Het bestuur der stichting bestaat uit 9 leden. Tot het moment waarop de be noemingen van bestuursleden zullen zijn geschied treden op als voorlopige be stuursleden: mr H. J Reinink. directeur- generaal voor de Kunsten en voor de buitenlandse culturele betrekkingen (voorzitter) en mr A. Jonkers, chef der Directie Suriname en de Ned. Antillen van het Ministerie van Overzeese Rijks delen. Motie der N.O.V. TELEURSTELLING OVER ONDERHANDELINGEN. (Speciale berichtgeving)- In de gistermiddag in de Karsebnom te Hilversum begonnen tiende alge mene vergadering van de Nederlandse Onderwijzers Vereniging is met alge mene stemmen een motie aangenomen waarin de onderwijzers hun ernstige teleurstelling uitspreken over het feit, dat de onderhandelingen in het geor ganiseerde overleg over de vaststelling van hun salarissen en andere onder werpen. die hun rechtspositie betref fen, zoveel tyd vergen. Deze motie wordt ter kennis gebracht van de regering. met het verzoek, maatregelen te treffen opdat dit over leg sneiller resultaten kan afwerpen Bo vendien droeg de algemene vergadering het hoofdbestuur gisteren op, ln het verband van de Algemene Nederlandse Onderwijzersfederatie bij de regering aan te dringen op het bepalen van een tijdslimiet, waarbinnen deze onderhan delingen beëindigd zullen worden. C.A.O. METAALINDUSTRIE VERLENGD. De C.A.O voor de beambten in de metaalindustrie, welke tegen 31 Decem ber as. was opgezegd, is ongewijzigd met vier maanden verlengd tot en met 30 April 1956. Het besluit tot verlenging werd ge nomen, nadat tussen partijen uiter aard onder voorbehoud ?an de vereiste goedkeuring hunner ledenvergaderin gen in principe overeenstemming was bereikt over de wenselijkheid de C.A.O. op een aantal punten te wijzigen De verlenging van de onderhande- ltngsperiod* was nodig, omdat verschil lende punten nog een nadere bestude ring vereisen.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 7