SUCCES Russische leiders gaan voort de Aziatische volken te vleien Belasting ontduiken in Italië is een schaamteloze „sport" Ons kort verhaal door JUDITH CARR DONDERDAG 29 DECEMBER 1 oor de eerste maal sinds Genève-1 een aanval op president Eisenhower In de Opperste Sovjet (het z.g. „parlement" in de Sovjet-Unie) hebben Boelganin en Kroesjtsjef verklaringen afgelegd over hun reis door Zuid-Azië. Geen van beiden liet de gelegenheid voorbij gaan om de volkeren van India, Birma en Afghanistan te vleien, büv. in deze trant: „Het Indiase volk is nu met energie bezig de gevolgen van het Britse bestuur (armoede, honger, onwetendheid en analphabetisme) te liquideren". Kroesjtsjef verklaarde o.m., dat de SovjetAlnie vriendschappelijke gevoe lens koestert jegens het Britse volk. „Toen wij over koloniserende landen spraken, hebben wij Engeland zelfs niet genoemd", aldus Kroesjtsjef, die van mening was, dat ook „de meerderheid van het Britse volk beëindiging van het koloniale stelsel toejuicht". Vervolgens besprak hij de Amerlkaans-Portugese verklaring over Goa. Vol gens Dulles behoorde dit gebied by Portugal, omdat dit land het 400 jaar ge leden had „geroofd". In dit verband had de Indiase pers gelUk, toen zy Dulles er aan herinnerde, dat „de V.S. 188 jaar geleden een Britse kolonie waren", aldus de partyleider. „Grove inmenging" Hy ontkende, dat de Sovjet-Russische verklaringen die in India en Afghani stan zijn afgelegd, bedoeld waren om Aziatische landen tegen het Westen op te zetten. Hij wenste overigens ook de niet-blanke bevolking van Afrika bij haar streven naar onafhankelijkheid succes toe. Hij noemde evenwel een Kerstbood schap van president Eisenhower en an dere Amerikaanse leiders tot de Com munistische landen van Oost-Europa „een grove inmenging". Het was de eer ste maal dat de Amerikaanse president van Russische zijde werd aangevallen sinds de bijeenkomst van regeringslei ders te Genève in Juli j.l. Hoewel de Russen niet wilden pochen op hun technische militaire kracht, wilde de partijsecretaris het Westen toch herinneren aan d'e jongste watersof- Bloembollenexport bedroeg f 175000000 De export van Nederlandse bloembol len stijgt nog ieder jaar en heeft in 1955 175 millioen gulden bedragen, zo deelde vanmorgen de heer H. J. Hylkema, voorzitter van het bestuur van het bedrijfschap voor de Bloem- bollenhandel mede. HU deed dit op de eerste openbare tevens installatievergadering van het Bedrijfschap in het gebouw van de Sociaal Economische Raad. Namens de Regering sprak daar mr P. Verloren van Themaat, hoofd directie ordenings vraagstukken van het Ministerie van Economische Zaken, namens de SER de secretaris H. L. Jansen en voorts de plaatsvervangend voorzitter van het Be drijfschap. de heer W. F. van Dam. De heer Hylkema ging in het kort de voorgeschiedenis van de organisatie van de bloembollenhandel na, waarbij hy constateerde, dat deze handel drie eeuwen geleden begon en dat in de eer ste helft een zwak begin van organisa tie kwam in de vorm van de vereniging van bloemisten. In 1868 werd de eerste eigenlijke bond opgericht en in 1900 de huidige bond van bloembollenhandela ren. die thans bijkantoren heeft in New York en Parijs en waarvan vrijwel alle exporteurs lid zijn. De heer Jansen betoogde dat de bond in het buitenland de levensstijl van het Nederlandse volk representeert en een van de maatstaven is waarmee Neder land daar gemeten wordt. De heer Van Dam hoopte dat spoedig ook het hoofdbedrijfschap groothandel voor de bloembollenbranche tot stand zal komen, speciaal ook ten behoeve van de sociale vraagstuk en die op dit terrein nog op te lossen zijn. De Lugtigheid niet meer voor radio VREEMD BESLUIT VAN HET I.K.O.R. (Van onze Haagse redacteur) Naar wij uit betrouwbare bron ver nemen heeft het IKOR besloten de bekende Haagse predikant voor bui tenkerkelijken ds P. Lugtigheid niet meer te vragen om een preekbeurt voor de radio te vervullen. De commissie van predikanten die de radiosprekers uitnodigt, voor het IKOR meent critiek te moeten heb ben op de wyze waarop ds Lugtigheid zyn luisteraars toespreekt en kan zich bovendien over het algemeen niet ver enigen met de tendenz der predikaties. Dit besluit van het IKOR heeft vooral in buitenkerkelijke kringen grote ont stemming gewekt. Het is een jaar gele den dat ds Lugtigheid voor de micro foon sprak in het wykgebouw „Bethel" in Den Haag, toen hy preekte over „Maria". Deze uitzending heeft in geheel ons land grote belangstelling getrokken, het geen bleek uit het. feit dat bij het IKOR by na 5000 aanvragen binnenkwamen om de gestencilde preek te mogen ontvan gen. Ds Lugtigheid zelf ontving toen meer dan 300 brieven van luisteraars uit binnen- en buitenland die hun voldoe ning over de predikatie uitspraken. Daarna heeft het IKOR ds Lugtig heid In de gelegenheid gesteld voor de microfoon te komen waarbU echter als voorwaarde gold dat de preek vooraf op de band moest worden vastgelegd. Wij vernemen thans dat ds Lugtig heid deze vorm van voorcensuur niet meer wenst te accepteren. Nederlanders te Parijs overvallen Twee Nederlandse touristen, afkom stig uit Utrecht, zyn vanmorgen om vier uur op de Place de l'Opera in Parijs door vier jongelieden overvallen, mishandeld en beroofd. De namen der Nederlanders worden opgegeven als Robert Lady en Alexandre Skrugt De vier overvallers wier leeftijden va rieren van 26 tot 18 jaar, zyn door de politie gearresteerd. bomontploffing in de Sovjet-Unie. De kracht van dit wapen was gelyk aan „vele mililioenen tonnen gewone ont plofbare stoffen" en deze kraoht kan nog aanzienlijk worden vermeerderd, zo verklaarde spreker. Deze verklaring ont lokte aan de afgevaardigden een luid applaus. Transportondernemers verhogen tarieven (Van onze Haagse redacteur) De Haagse beroepsvervoerders georga niseerd in het Haags Centraal Bureau van Transportondernemers en de expe diteurs- en voermansbond „Eensgezind heid" zullen per 1 Januari 1956 hun tarieven voor het ongeregelde vervoer en voor het geregeld vervoer (bode- en lijndiensten) verhogen, aangezien door de loonsverhogingen, uitbreidingen van de steden, duurder materiaal een lonen de exploitatie van hun bedryven niet langer mogelijk blijkt te zyn. In ver schillende andere steden w.o. Leiden zijn door de plaatselijke organisaties reeds tariefverhogingen tot stand gebracht. De „Roermond" overgedragen Op de werf van WiltonFijenoord te Rotterdam is vanochtend de voor Amerikaanse rekening gebouwde kust- mijnenveger „Roermond" officieel over gedragen en in dienst gesteld van de Kon. Marine. Een der directeuren van de Dok- en Werfmaatschappij „Wilton-Fijenoord" N.V. ir J. E. Woltjer, bood de „Roer mond" aan aan de vlagofficier materieel, Schout-bij-nacht H. H. L. Pröpper, die het schip als uitvoerder van het Ameri kaanse bouwprogramma opleverde aan de V.S. Het gevonden geraamte Drie inwoners van Rhenen zün af gekomen op het bericht, dat by het Ingense Veer door twee jongens uit het dorpje Eist by Rhenen een ge raamte was gevonden. Zy hebben ver klaard, dat zy in de hongerwinter van 1944, omstreeks December of Januari, in opdracht van een officier van de Duitse Kriegsmarine het stoffeiyk overschot van een omgekomen Britse militair hebben moeten begraven. Het lyk was aangespoeld en ter plaatse verward geraakt in een heining in de uiterwaard langs het water. De drie Rhedenaren vertoefden destyds als evacué's in het dorp Eist. Eén hunner bevestigde dat zij destijds een gesneuvelde militair hadden begra ven. Op het graf hadden zij een heuvel tje gemaakt en zU verkeerden in de vaste verondersteling, dat na de bevry- ding de stoffelijke resten zouden zyn op gegraven en geïdentificeerd. Vermoede- ij'k is het heuveltje op het graf weg gespoeld, waardoor de plaats van be graving is uitgewist. Wellicht zal nog aan de hand van de gevonden voorwer pen kunnen worden uitgemaakt, welke vermiste militair hier werd begraven. AANKOMST „GROOTE BEER" Het s.s. „Groote Beer", dat met 667 repatriërenden uit Indonesië o.w. 234 kinderen beneden de 12 jaar op weg is naar Rotterdam, wordt in de nacht van Zondag op Maandag as. aan de kade van de Kon. Rott. Loyd verwacht, waar de ontscheping der passagiers Maandag 2 Januari om 8 uur een aan vang zal nemen. Aanslag gaat over bedragdat het midden houdt tussen bedrieglijke opgave en veel te lage officiële schatting Belasting betalen in Italië is een wonderlijke zaak: naar West-Europese maatstaf een corrupte aangelegenheid, die de goede gang van zaken in het land de allergrootste schade berokkent en in strijd is met alle normen van godsdienstige en maatschappelijke moraal, die in Noord- en West-Europa gangbaar zyn. Het gaat nameiyk zó: de belastingplichtige geeft een belacheiyk laag bedrag op, de dienst der belastingen stelt daar een veel hogere schat ting tegenover (maar meestal lang niet zo hoog als de werkeiyke inkomsten!) en de aanslag gaat dan over een fictieve som, die zo ongeveer het midden houdt tussen de (bedriegiyke) opgave van de belastingplichtige en de (veel te lage) schatting van de autoriteiten. Het mag dan in Italië een „sport" zyn zo min mogeiyk aan de belastinggaarders af te dragen, maar dit soort 6port benadeelt vanzelfsprekend de staat in ernstige mate. Geen wonder, dat er in dat heerlijke land scherpe tegenstellingen zUn tussen doodarm en mateloos rijk en geen wonder ook, dat het Communisme nog steeds zoveel vat op de grote massa heeft. Schatrijke Prins Torlonia maakt het heel erg bont! Een kras staaltje van belastingbedrog heeft de vermaarde filmactrice Gina Lollobrlglda ten beste gegeven. De ste delijke belastlngcUfers (die krachtens de wet ter Inzage liggen op het stad huis!) tonen namelijk aan, dat zU vol gens haar eigen opgave slechts 19.500 gulden heeft verdiend ln het fiscale jaar, dat per 30 Juni werd afgesloten. Maar de belastlngambterikren kwamen op een iets hogere schatting: 520.000 gulden, dus Iets meer dan een half mil lioen! Lollo's grote rivale Sophia Loren gaf een hoger bedrag op: ruim vyftig- duizend gulden, maar de belasting taxeert haar altyd nog op 160 duizend gulden, al zeggen lieden, die het weten kunnen, dat haar inkomsten die van Gina nog verre overtreffen.' Slechts zelden bezitten de ontvangers van hoge inkomens in Italië het morele en maatschappelijke fatsoen een cUfer op te geven dat in de buurt ligt van het werkelijke inkomen. Een uitzonde ring was de zanger in ruste Benjanuno Gigli, wiens 85.000 gulden onmiddellijk door de belasting geaccepteerd werd. Filmdirecteur Vittorio de Sica zou vol gens officiëlle schatting (zUn eigen op gave is niet bekend) bijna 400 duizend gulden in een Jaar tijd "hebben getou cheerd, ruim tweemaal zoveel als zyn collega Roberto Rossellinl, de echtge noot van Ingrid Bergman. Nog een paar cyfers van andere be kende Romeinen: filmactrice gaf zelf f. 13.000 op. maar werd geschat op bijna twee ton. De lijfarts van de Paus, Ric- cardo Galeazzi-Lisi schreef vijftiendui- dend gulden op en wordt geschat op byna honderdduizend gulden De vroegere fascistische maarschalk Pietro Badoglio beweerde byna f. 23.000 te hebben verdiend, maar de belasting dienst maakte er op goede gronden f. 73.000 van. De rykste van allemaal is Prins Alessandro Torlonia. hoofd van de grootste Romeinse familie van grond bezitters. Hy gaf f. 170.000 op, maar de mannen der belasting taxeren hem op ruim vUf millioen gulden inkomsten per jaar VOORSCHOTEN BURGERLIJKE STAND Geboren: Cornells J. C., zn van C. W. van den Berg en H. G. Hazeveld. Ondertrouwd: G. P. v. d. Hulst en J. M. 34. Zwetsloot; F. J. v. d. Spree en G. M. A. 3, Geest Het is nogal een vreemde gewaarwor ding in de ochtendbladen te lezen dat de man, waar je nog maar enkele ui-en tevoren mee hebt gesproken, is overle den. Al wist je ook terdege hóe ziek hU was, al realiseerde je je duidehjk dat zyn einde naderby moest zyn in den be ginne is het moeilijk te beseffen dat net afscheid van de vorige avond definitief is geweest. Zo voelde ik het tenminste toen ik onder „Laatste Nieuws" las dat Frank Meredith overleden was. Het ga je goed, Bill, ouwe jongen, waren zyn laatste woorden geweest Laat my maar dromen over mUn succes. En hy had daarbij uitbundig gelachen. Het was typisch iets van Meredith, die luide, bulderende lach, dat dreunende „het ga je goed". Ongeveer acht jaar geleden, op een cocktail-party, had ik hem voor het eerst ontmoet. Juist die dag had ik myn eerste baantje als toneel-criticus by een klein weekblad gekregen, en ik wilde dit voor my zo importante feit zo luid mo gelijk uitbazuinen. Die cocktail-party was daar natuurlyk byzonder geschikt voor. Iedereen scheen iets belangryks te doen, iets belangryks te zijn. Maar ik kende niemand, behalve de gastvrouw, maar zy had het te druk met het ver welkomen van de binnenkomende gasten. Ik stond in een hoekje en vermaakte myzelf enige tyd met een dialoog, die ik in myn gedachten hield met een bewon deraar over myn nieuwe betrekking en de belangrykheid daarvan. Maar al spoedig vond ik hier geen bevrediging meer in. Ik wilde praten en dus keek ik eens rond of ik niemand kon ontdekken, die ik zou kunnen benaderen en die ont- vankeiyk genoeg zou zyn om mijn ont boezemingen aan te horen. Al heel spoedig kreeg ik Meredith in 't oog. Hy was veel ouder dan het me rendeel van de gasten en viel daarom in dit wereldje van bohemien-achtiga ty pen direct op. Hy was groot, zwaar ge bouwd. had een bruin gebrand gelaat en grys haar. Zyn luidruchtig lachen over stemde bykans triomfantelijk ieder an der geluid in het ruime vertrek, zodat velen zich naar hem keerden en ook be gonnen te lachen, alhoewel zij -er geen notie van hadden waarom zy eigeniyk lachten. Ik vond dat hij veel weg had van een boer, die eens goed van zyn vaoantie genoot, zodat hy naar alle waarschyniykheid er wel de man naar zou zUn om naar my te luisteren. Steeds ging ik dichter bij hem in de buurt staan en trachtte zyn blik op te vangen. Al heel gauw waren we in een gesprek gewikkeld. Tot myn grote ver bazing bleek hy heel wat mensen te ken nen, terwijl hij mij precies kon vertellen waarom iedereen bekendheid genoot. Dit was een uitstekend aanloopje. En wat bent U?, vroeg ik. Hy glimlachte argeloos. Een homo sapiens, antwoorde hy vrlendelyk. En U? Automatisch, beangstigend snel, kwam mUn tot in den treure toe gerepeteerde antwoord: - Toneelcriticus. Meredith begon bulderend hard te la chen. jy bent de eerste die ik ooit ont moet heb. die dit zo plompverloren zegt, antwoordde hU. - Drink nog wat en la ten we er dan vandoor gaan. Kort daarop namen we afscheid van de gastvrouw en gingen ergens eten. Daarna bezochten we enkele bars. We spraken aan één stuk door en ik leerde op deze ene avond méér over schrijvers en schrijven dan in de voorafgaande twintig jaar. Tenslotte vroeg ik hem nogmaals wat hij deed, alhoewel ik al sterk vermoed de dat hij een schrijver was. De manier waarop hy sprak en vooral de manier waarop hij de mensen bekeek, hadden me die overtuiging gegeven. Maar toch had ik nog nooit zijn naam horen noe men. Hy bestelde nog Iets, haalde zyn si garettenkoker te voorschyn, bood mU een sigaret aan, nam er zelf ook een, gaf vuur en borg zyn koker weer op. Toen pas antwoordde hy. Ik ben een soort geest, als je ten minste begrUpt wat ik bedoel. Wat?O, ja, ik snap het. U schryft boeken onder andermans naam. Maarik aarzelde. Zeker, het was een zeer eerbaai- beroep, maar dat vak leek mij niet te passen by een man als Meredith, die toch ongetwUfeld genoeg creatief vermogen bezat. Maar U schryft toch ook wel onder Uw eigen naam?, vroeg ik voorzichtig. Nee. Maar waarom niet? Meredith draaide rusteloos het glas tussen zijn vingers rond. Waarom zou ik? Ik schryf, en dat is het voornaamste. Wie kan 't nu sche len onder welke naam dat gepubliceerd wordt? Bedoelt U dat U steeds het hele boek schryft? Van 't begin tot 't einde? U schaaft dus niet het werk van iemand anders bij?. Inderdaad, meestal schryf ik 't van A tot Z. Een boek, een toneelstuk, of wat dan ook. Er loopt op *t ogenblik een stuk van me in het West End. Hy keek me grinnekend aan omdat hij zag dat ik verbaasd was. Hy schepte er een zeker genoegen in my te laten gissen welk stuk dat nu wel kon zijn. In kon hem er echter niet toe over halen me te verklappen wélk stuk dat nu wel was. Nu wilde hU dat liever nog niet zeggen. Later, wanneer we elkaar beter zouden kennen en hy de overtuiging nad gekregen dat hy er op kon vertrouwen dat ik er met niemand over zou spreken, zou hy het my wel eens vertellen. Het was het beste stuk van het seizoen. En met de andere spelen, die hy geschreven had. was het precies zo geweest: succes na succes. Eén of twee boeken, die hy geschreven had, waren echter vrij mid delmatig geweest gezien de beperkte geest van de mensen, die hem opdracnt hadden gegeven een boek te schrijven en de opzet van het werk zorgvuldig hadden uitgestippeld, maar de boeken, waarby hem de vrije hand was gelaten, waren voortreffelyk. Het was een dwaze situatie, zó dwaas zelfs, dat ik me. kort na onze eerste ontmoeting, begon af te vragen of het wel waér was wat hy my had verteld. Maar dat was het ongetwyfeld. Ik heb dat zelf kunnen zien gedurende de jaren dat ik hem gekend heb. Ik zag hem wer ken. dag na dag, maand na maand, aan het opbouwen van andermans reputaties, Maar het niet te loochenen feit dat hij hierdoor voor zichzelf een aardig som metje by elkaar schreef, leek gpiy voor een man als Meredith niet genoeg be vrediging te kunnen schenken. Op een goede dag vroeg ik hem hoe hU hier eigeniyk mee begonnen was. Eerst schreef ik onder mUn eigen naam, antwoordde hy. Ik koesterde toen nog heel wat ambities. Ik verkocht echter niets. Twee jaar ben ik zo door gesukkeld. Toen kreeg ik het verzoek van iemand of ik iets voor hem wilde herschryven. Hy was tevreden met m'n werk en betaalde me er goed voo.. Ik heb 't daarna nogmaals gedaan en toen nóg eens. En toen voor de zoveelste keer, viel ik hem nogal wrang in de rede. Luis ter nu eens. Frank. Je begint me nijdig te maken. Al is het geluk je Jaren ge leden nu niet bepaald welgezind geweest, je hoeft toch niet te biyven nukken. En dat doe je momenteel. Hij keek me vriendelijk aan. In z'n donkerblauwe ogen lag een geamuseerde lach. waar een zeker begrip uitsprak een begrijpen van myn standpunt. Dat doe ik niet. Bill, dat verzeker ik je. MUn eerste werk kon ik niet ver kopen om de doodeenvoudige reden dat het slecht was. De techniek van het schryven heb ik my nu wel aangeleerd, maar ik heb ook andere waarden in het leven ontdekt. Succes beschouw ik niet meer als Iets belangrijks, als Iets serieus. Tenminste niet wat de meeste mensen daaronder verstaan. Het publiek Je móét 't doen. onderbrak ik hem. 1 Is nu zo onbillyk, zo onredelyk. Het publiek apprecieert nog steeds m'n werk, antwoordde Frank geduldig. Onder welke naam het dan ook wordt gepresenteerd. Myn allerbeste vrienden kennen de waarheid. ZU lezen wat 'k schryf en ze vinden 't goed. Ik heb heel wat geld verdiend. Wat moet ik nu nog meer verlangen? Ik ben langzamerhand oud geworden en ik voel er niets voor om een veelbelovend jornj schryver te worden op m'n vyf en zestigste jaar, zelfs niet om jouw gevoel voor rechtvaardig heid te bevredigen. Ik begon te lachen en liet het onder werp verder rusten. Maar later kwam ik er weer op terug, evenals andere vrienden van Frank. We wilden allemaal hetzelfde. Frank moest één stuk onder zijn eigen naam schrijven, en dat moest dan een succes worden. We probeerden hem er van terug te brengen werk aan te nemen, we trachtten hem over te halen iets voor zichzelf te schrijven. Tenslotte gaf hy zijn verzet op. 't Is tegen beter weten in onthou dat goed, zei hy. Maar best, ik zal proberen een toneelstuk te schrijven, maar de Hemel mag je bystaan als 't een mislukking wordt. Ik zal je dan leVend villen. Zet dat maar uit je hoofd, zei ik. Maar achteraf voelde ik me niet meer zo zeker. Ofschoon hy even opgewekt en goed gehumeurd was als altyd, ging zijn gezondheid achteruit. Stel Je voor dat het schryven onder zyn eigen naam hem na al die jaren van streek zou brengen. Stel je voor dat dit een soort geestelijke ongeluksbode voor hem zou gaan be tekenen. Er was geen enkele logische reden voor. maar toch was Meredith klaarblijkelijk ongerust en leefde hij in een soort zenuwachtige -panning. Ik bleef bezorgd tydens het verstrijken van de maanden. Ik zag Frank's uit putting. zyn rusteloosheid, zyn constan te drinken. Toen ging hy plotseling weg. Hij pakte zyn koffers en verdween. Hij liet een briefje achter waaruit bleek dat hy „ergens" heen was gegaan waar het rustig was om zUn werk af te maken. Vier maanden later kwam liy terug met het volledige manuscript. Hét was goed. Even goed als al het andere dat hU geschreven had. Het werd opgevoerd met twee van de grootste toneelspelers in de hoofdrollen. En het wérd een siic- ces. Na de eerste opvoering stond de zaal als één man op en juichte. Men nep om de schrijver. Frank kwam het toneel op, boog en straalde van genoe gen. Het gejuich hield niet op. Hy was pas enkele seconden weer tus sen de coulissen, toen hy ineen zeeg. 't Is weer z'n hart, ..ei de dokter. Hij gaf Frank een injectie. Een tydje later werd hy met een taxi naar huls gebracht. Ik wachtte totdat hy in bed was gelegd en ging toen even naar bin nen om hem een goede nachtrust toe te wensen. Hij lag plat op zyn rug en zag er oud en mager uit, ondanks zUn forse bouw. Maar zyn stem was nog even luid als voorheen. Hé, Bill, riep hy luid toen hy my by de deur zag aarzelen. Ik liep op hem toe. Je hebt 't tenslotte dus tóch ge daan, zei ik. Ik heb dat trouwens al lang geweten. Werkelijk? Natuurlyk. Je hebt toch al zóveel geschreven Hoe kón Je er aan twyfelen dat 't je niet zou lukken? En ik dacht aan al de mannen wiens reputatie hij had opeebouwd die de ovaties by de premières in ontvangst namen, de ovaties en toejuichingen, die hém eigeniyk toekwamen. Het war goed te weten dat tenminste één keer Frank openlijk de eer toekwam. Je weet dus nu hoe je fortulniyke cliënten zich voelden, zei ik. Hij glimlachte. Inderdaad. Ik weet nu welke sen saties zy bü een première ondergaan. Nauwkeurig De manier waarop hii het woordje .nauwkeurig" uitsprak, trok miin aan dacht. Niet nauwkeurle zei ik Zil moes ten iemand in hun dienst nemen om hun stuk te schrijven Ja. zei Frank, dat is .vaar maar aan gezien ik mezelf niet vertrouwde, heb lk dat óók gedaan Man over boord van kotter geslagen Van de kottel HD 87 „Pietertje" is gistermiddag een radio-telefonische melding binnengekomen, dat tijdens het ruwe weer een van de leden van de be manning overboord is geslagen en ver dronken. Uit latere berichten blykt dat de over boord geslagen man de 34-jarige Pieter Blais uit-Den Helder, vader van drie kinderen, is. De kotter, die oorspronkelijk naar Den Helder zou varen, is in verband met het slechte weer naar IJmuiden opge- stoomd, waar hy tegen twaalf uur van middag Is binnengelopen. Auto door locomotief vernield Op de spoorwegovergang in de Vel lingstraat in Den Haag is gisteravond om 7 uur een auto gegrepen door een locomotief van de WSM. De 46-jarige bestuurder van de auto, merkte by het kruisen van de spoorbaan de locomotief, die vyf wagens trok, niet op. Toen om standers hem dooi- geroep waarschuw den stopte hij op de spoorbaan, in de veronderstelling dat iemand met hem mee wilde rijden. Zijn auto werd toen dooi- de locomo tief gegrepen, 15 meter meegesleurd en volkomen vernield. De bestuurder kwam er zonder letsel af. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH Diphterie, Kinkhoest Neeninenten Wekelijks (gratis) tydens het spreekuur van Uw huisdokter WADDINXVEEh VARKENSPEST IN WADDINXVEEN In deze gemeente doet zich thans een tweede geval voor van besmettelijke vee ziekte, Varkenspest Thans is deze ge constateerd onder de varkens van de heer O. O. Spruyt aan het Noordeinde alhier. Zyn veestapel bestaat uit 29 varkens, grotendeels biggen, waarvan er inmiddels reeds 4 zijn gestorven. Van de varkens van de heer de Ruiter aan de Henegouwerweg alhier waar twee weken geleden deze ziekte uitbrak, zijn van de 63 varkens er inmiddels reeds 22 gestorven. STADSNIEUWS De melkverstrekking op de Leidse scholen IN KORTE TIJD VAN 2600 NAAR RUIM 5600 MELKDRINKERTJES. „De sinds korte tyd ingezette actie oni het melkrerbruik op de lagere openbare en bijzondere scholen te sti muleren, heeft al een prachtig succes opgeleverd. Namen in September j.l. circa 2600 leerlingen aan deze s* hool- meikverstrekking deel, thans zyn dat er al ruim 5600. Indien deze toename zich in de komende maanden nog even voortzet, halen wjj misschien binnen niet al te lange tijd de 10.000. Een aan tal, dat voor een gemeente als Leiden te bereiken moet zyn. Het schoolmelk- comité is dan ook zeer tevreden met het thans bereikte resultaat!" Dit optimistische geluld liet heden ochtend de secretaris-penningmeester van het Leidse Schoolmelkcomité. de heer Van den Berg, horen toen hy na afloop van een excursie naar de melk fabriek van de Firma Menken te Was senaar, de directeur, de heer L. Men ken, dankte voor dit interessante be zoek, dat de aariwezigen een goede in druk had gegeven van het fabricage proces van de melk en de producten, waarbU aan de hygiëne grote zorg wordt besteed. Aan deze excursie, die gevolgd werd door een korte samenkomst in cafe- restaurant „Den Deyl", werd deelgeno men door een aantal hoofden en leer krachten van het openbaar en byzon der onderwys. ALPHEN DAMMEN. Tweede tiental H.D.C. kampioen. Door met 155 van het tweede team van Woerden te winnen, Is het kam pioenschap van het tweede tiental van de Hoornse Dam Club van de 3e klasse van de Leidse Districts Dam Bond een feit geworden. Hierdoor ls de kans zeer groot, dat dit tiental volgend seizoen weer in de tweede klasse zal uitkomen. De uitslag is als volgt: A. de Groot (HDC II)J. Groeneveld (Woerden II) 11; A. Verboom, res. P. Voorbergen 11; C. LooiensteinT. Kalshoven 20; J. SpreijA. Vis 20; J. SchuurmanC. Maas 02; E. Mas- meyer—J Ravensberg 11; J. Baer- veldH. Blok 20; Th. VerboomA. van Dijk 20; T. Spek—J. Bussen 2—0; L. VerdegaalN. O., regl. 20. Totaal: 15—5. BOSKOOP BEGROTING OVERSCHREDEN Op de veiling van hedenmorgen werd door een koop bloemen de begroting voor 1955 zijnde f. 210.000 overschreden. De koper dit dat mogeiyk had ge maakt kreeg van het veilingsbestuur een verrassing, terwijl de overige kopers eveneens werden onthaald. KATWIJK AAN ZEE BINNENBRANDJE Hedenmorgen om ongeveer half zeven is brand uitgebroken in de zaal RUn- mond, aan de E.A. Borgerstraat, eigen dom van de heer D. v. d. Plas. Er was gisteravond een bruiloft geweest in het zaaltje, doch nadat de gasten vertrok ken waren, had de heer v. d. Plas niets byzonders geconstateerd Omwonenden bemerkten vanmorgen vroeg de brand. De brandweer was snel ter plaatse, doch toen was reeds een gedeelte van de inboedel verbrand. De brand was daarna spoedig geblust. BEURSOVERZICHT SCHEEPVAART GEVRAAGD Amsterdam, 29 December De Amsterdamse effectenbeurs die morgen gesloten blyft, heeft 1955 beslo ten met een zeer kalme stemming. Vandaag trad vooral de scheepvaart markt op de voorgrond. In diverse be richten is weer eens de aandacht geves tigd op de gunstige gang van zaken bij de Scheepvaartmaatschappyen en dit had enige kooplust uitgelokt. Vooral KNSM was goed gevraagd en steeg cir ca 6 punten tot 218. De overige soorten verbeterden 1 a 2 punten. Elders had de activiteit slechts wei nig om het lyf. Zelfs de hoeken der in ternationale soorten maakten een ver laten indruk. Over het algemeen noteer den deze papieren circa een punt lager. Kon. Olie zag zich echter 3 punten ont gaan. Op de cultuurafdeling vormde het nieuws over de besprekingen tussen Ne derland en Indonesië geen stimulans; de leidende cultures boekten een verlies van circa 2 punten Guldensbeleggingen stil en ruim op peil. Beurs van Amsterdam Donderdag 29 December ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 (3%) 100% 102% Grootboek obl101 101% Ned '51 3% 100% 100ft Ned. 53 3% 100% 100% Ned '48 3% 981',5 98 ft Ned. '54 3% 98A 98 Ned. '55 3% 98V8 98 Ned. '55 II 3% 99 99 Ned. '47 3% 3 99% 99% Dollarlng '47 3 95% 96 Investeringscert 3 99y>fl 99 ft Ned 62-64 3 99% 991S Indië '37 A 3 97% 97% Grootboek '46 3 97Va 97ft ACTIEVE AANDELEN Cult. Hand en Ind B 83 81% Nat. Handelsbank 162% 160 Ned. Handelmy254 254% A.K.U342 V8 341 Philips 387 V8 355% Philips '55 345% 343% Unilever 381 379% Wilton Feyenoord 271 272 Biliton 2de r 339% 335% Kon Olie f 50.— ..328 Kon Olie 652% 617% Amst Rubber 135% 134% Holl Amer iyn 212 213% Kon Ned Stoomb 212 217% Ned Scheepv Unie 199% 199% H.V.A147% 146% Java Cult.80% 80% Dell My 148% 146% Senembah105 100% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem leningen Adam 47 3 100 Den Haag 1937 1 3 97 B Lelden 1947 96 R'iam '37 I III 3% 101 101 Industr. Obligaties Philips Dollarlng 104% 104% Premieleningen A'dam '51 2% 136% 136 Eindhoven '54 2% 107% 107% Enschede '54 2% 109% 109% Den Haag '52 I 2% 140% 140 B idem II 2% 136% 136 R'dam '52 12% 142% idem II 2% 139 139% Utrecht '53 2% 128 128% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amsterd Bank 334% 335 Rotterd. Bank 267% 269% Twentsche Bank262 264 Industrie Ondernemingen Ned G. en Spir fabr 248% 246 Kon Ned Grofsm 151 150 Rott Droogd My 626 Tieleman en Dros 17% L 17 L Handelsondernemingen Borsumij cv A f 1000 132% 132 Internatio158% 158% Diversen Albert Heyn286 L 286 Ned. M. Walv. Vrt. 80% Spoorwegen Deli Spoofw My. 32% 33% Amerik ondsen Anaconda 72 71% Shell Oil Cy65% 64% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen V _K. 28/12 Holl Constructie 416 417 Ing bur v Bouwnyv 143% Int Kunststof! Ind 71 71% Kon Ned Edelmet 91% Pref w a idem 92% TextieJ Gebr v Wyk 84% 84% Leidsche Wolsplnn 304 104 Ned Electrnlasm 346 Sikkens Lakfabr '53 394 395 Ver. Touwf a brieken 187 188% Wemlnk's Betonm. 1451. 143

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 4