„Rijnstreek West" hield in Den Burcht een studie-ochtend Hongaarse letterkundigen kwamen tegen Rakosi in opstand WOENSDAG 28 DECEMBER „Ons bedrijf in deze tijd' De Vereniging; voor bedrijfsvoorlich ting „Rijnstreek West" hield vandaag in „Den Burcht" een studie-ochtend, waarvoor ook ditmaal grote belang stelling bestond. In tegenstelling met vorige bijeen komsten, waarin een technisch pro bleem aan de orde werd gesteld, sprak de voedselcommissaris voor Noord, en Zuid-Holland, de heer A. van den Hoek uit Den Haag, vandaag over het actuele onlerwerp: „Ons bedrijf in deze tijd". Als factoren, die het agrarische leven op het ogenblik beïnvloeden noemde hij de vrijere loonvorming, de dalende prij zen en het afzetten van overschotten op een reeds verzadigde wereldmarkt. De Ijeer Van den Hoek besprak in het begin van de lezing de gevolgen, die een vrijere loonvorming voor de landbouw met zich mee zou brengen. Een lager in komen voor de bedrijfsvoerder óf een grotere bijdrage van Rijkswege zou een loonronde vergezellen. De welvaart in de agrarische sector heeft zich in de na-oorlogse jaren in een vrij ongunstige zin ontwikkeld. De tweede wereldoorlog en Korea hebben de productie tot een maximum opgevoerd. In tegenstelling tot andere bedrijfsgroepen is de verza diging van de wereldmarkt op het ge bied van de landbouw reeds ingetreden. Spreker beschouwde het als een teken aan de wand, dat de Nederlandse boer de uiteindelijke kostprijs slechts met Rijkssubsidie weet te maken. Het ga randeren van prijzen in een tijd dat het overige deel van de Nederlandse bevolking de vruchten van een hoog conjunctuur plukt, is voor de land bouwers wel zeer onbevredigend. Spre ker drong aan op een volledige voor lichting van het Nederlandse volk over de positie van de landbouw. Hij legde vervolgens de nadruk op het feit, dat slechts een garantieprijs wordt gegeven aan het goed geleide bedrijf. Aan het slot van zijn betoog ging de heer Van den Hoek dieper in op de fac toren die in de bedrijven aanleiding ge ven tot een hogere of lagere kostprijs van de producten. Na een korte pauze had een uitvoerige gedaöhtenwisseling plaats. De bijeenkomst stond onder lei ding van de voorzitter van „Rijnstreek- West", de heer C. van Zijverden. Lezers seli rij ven VUURWERK-LAWAAI OP OUDEJAARSDAG „Ons bereiken elk jaar tal van klach ten, dat door het afsteken van knallend vuurwerk heel veel huisdieren in grote angst worden gebracht. Wij doen een beroep op de ouders, maar rechtstreeks op de jeugd, om toch vooral geen knallend vuurwerk af te steken. In elk geval adviseren wij aan eigenaren van honden om hun viervoe ters binnen te houden, liefst in de huiskamer, waar men zelf vertoeft en als het moet om de dieren aan de lijn uit te laten, immers er waren honden, die, vorig jaar gedreven door angst, soms tot ver buiten de grenzen van de bebouwde kommen der gemeenten vluchtten." Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren. Gisteren 150 processenverbaal MET DE VERLICHTING IS HET NOG STEEDS NIET IN ORDE. Ondanks het feit, dat de politie nu al vele malen een verscherpte controle hield op de naleving van de verkeers- voorschriften, blijkt het vooral met de verlichting van rijwielen en bromfietsen nog steeds niet geheel in orde te zijn. Tijdens een gisteravond tussen vijf en tien uur gehouden contróle, waarbij speciaal gelet werd op de verlichting, werden niet minder dan 150 processen- veihaal opgemaakt. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het doctoraal examen indologie (econ.) de heren R. A. Lopu- lalan (Leiden) en R. Kadar Safari (Leiden). AANKLACHT VAN GEBR. KRIJNEN Tegen advocaat Erven van Beuningen De gebr. Krijnen, kunsthandelaren te Utrecht en Valkenburg, hebben bij de Officier van Justitie te Rotterdam een aanklacht ingediend tegen de advocaat van de Erven van Beuningen te Rotter dam. Voorts hebben zij de Officier van Justitie te Amsterdam verzocht een ge rechtelijk onderzoek te openen naar aanleiding van een publicatie in een weekblad waarin een artikel werd ge publiceerd, volgens hetwelk de heer D. G. van Beuningen zijn standpunt met betrekking tot het schilderij „Het laat ste Avondmaal" voor een deel gebaseerd zou hebben op materiaal, dat oplichters hem voor veel geld in handen hadden gespeeld en dat vervalst bleek te zijn. Wanneer mocht blijken, aldus het schrijven aan de Officier van Justitie te Amsterdam, dat met deze oplichters de Gebr. Krijnen worden bedoeld, dan dient het verzoek tot gerechtelijk on derzoek ook gezien te worden als een aanklacht tegen het betrokken week blad. In de aanklacht met betrekking tot de advocaat van de Erven van Beunin gen, wordt deze beticht van chantage. Op de te Rotterdam gehouden ge westelijke wedstrijd van de Alg. Ned. Bond voor Kanarieteelt- en Vogelbe scherming behaalde de heer P. G. de Graaf, lid van „De Zanger", met zijn kleur-kanarie (wit) een eerste prijs in kl. 13 (4 vogels). Voorts kwam de uit geloofde wisselbeker nu definitief in zijn bezit en legde hij in kl. 13 (2 vogels) beslag op de tweede prijs. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Cecilia Petronella Maria, dr van G. M. Krol en M. C. v. Rijn; Hubert, zn van H. J. Kalkman en A. M. Bruning; Johannes Jacobus, zn van G. v. d. VUst en J. J. Pijnakker; Linda Lucia, dr van L. J. van Hoorn en J. A. Zitman; Janine Ellse. dr van D. J. v. Leeuwen en H. de Leeuw; Agnes Germalne, dr van M. A. Bronk en H. P. v. d. Klaauw; Henricus Maria Emanuel, zn van H. J. Miedema en C. W. J. v. d. Top; Jacoba, dr van C. Hillebrand en S. J. de Wit; Cornelia Maartje, dr van L Vlieland en N. v. d. Zwan; Johannes, zn van P. M. Mulder en F. Terpstra; Jan, zn van J. Horstman en A. v. Rijn; Jan Pieter Jacobus, zn van J. P. J. v. Duyn en G. Imthorn; Johanna Hendrlka, dr van J. Benschop en C. C. v. Egmond; Bernadette Anna Maria Johanna, dr van M. J. M. A. Geyer en J. M. B. Simonls; Ingrld, dr van M. Broxmann en M. Rietkerk; Teunls, zn van J. H. Brummelkamp en A. A. van den Oever; Jacques, zn van J. Ie Febre en E. Knijff; Gysbertha, dr van A. den Boer en W. Houtman; Albertus Dirk, zn van T. D. v. Vliet en P. C. v. Driest; Renate Cornelia, dr van J. Huijsman en K. v. Beelen. ONDERTROUWD: G. de la Rle en L. Stokkel; W. Boone en C. W. Teeuwen; J. H. Jasperse en A. S. Veerman: J. J. Fakkel en E. C. Prins; G. v. Reenen en W. G. v. d. Vlist; A. E. Habraken en A. v. d. Reyden. OVERLEDEN: B. B. Bosman, wednr, 97 Jr; F. W. Nijssen man, 76 Jr; F. van Helden, wed. van De la Rle, 79 jr; J. Verduyn, wednr, 81 Jr; J. C. v. Eijk, wed. van De Bruin, 87 jr; A. M. SUeker. vr., 73 Jr; J. F. Jansen, dr, 12 dg: N. v. Harten, man, 67 Jr; H. A. v. Horssen. wed. van v. d. Gugten, 86 jr; W. v. Strien. wednr, 79 jr; P. H. J. Jagel, zn. 7 dg. Officiële publicatie SLUITING GEMEENTELIJKE BUREAUX Burgemeester en Wethouders van Leiden 1 brengen ter openbare kennis, dat het I bureau van de gemeentelijke dienst van sociale Zaken op 30 December 1955. des samiddags, voor het publiek gesloten I *«1 zyn. I J. B. v. d. HEEMST 40 jaar BIJ S.L.F. De heer J. B. v. d. Heemst herdacht gisteren het feit, dat hij 40 jaar geleden in dienst trad van de Stedelijke Licht fabrieken, afd. Electriciteit. Zoals ge bruikelijk werd de jubilaris in de Direc tiekamer ontvangen waar ir F. Stokhuy- zen, adj. directeur der fabrieken, zulks wegens verhindering van de directeur, het woord richtte tot de heer v. d. Heemst. In zijn toespraak memoreerde ir Stokhuyzen de loffelijke wijze van dienstvervulling van de jubilaris en overhandigde daarna namens het Ge meentebestuur de oorkonde en de grati ficatie om met de beste wensen voor de nog resterende jaren te besluiten. De verdere superieuren sloten zich bij deze waarderende woorden gaarne aan en verheugden zich over de goede naam. die de heer v. d. Heemst zowel bij het leidinggevende personeel als bij de col lega's heeft. Namens het personeel werd de heer v. d. Heemst toegesproken door de voorzitter der Jubileumcommissie. Spre ker wees op de enorme vooruitgang van het debiet in deze afgelopen 40 jaren, waaraan de jubilaris naar vermogen heeft bijgedragen. Spr. complimenteerde hem met deze dag en sprak de wens uit dat het inmiddels aangeboden cadeau hem nog vele malen aan de bij de Lichtfabrieken doorgebrachte tijd zal herinneren. In de kring van het personeel, waar mee de heer v. d. Heemst dagelijks samenwerkt, wachtte hem nog een har telijke huldiging, waar vanzelfsprekend vele goede wensen aan zijn adres wer den uitgesproken en menige aardige episode uit het verleden de revue pas seerde. De heer v. d. Heemst betoonde zich voor de vele goede woorden en het geschenk zeer erkentelijk en dankte allen, die deze dag voor hem onverge telijk hebben gemaakt, IN MEMORIAM J. J. VAN DEN BOS Ter nagedachtenis van de in Juni jj. overleden musicus en koordirigent Jan J. van den Bos wordt Donderdag 5 Ja nuari in de Stadsdeel en te Delft een concert gegeven, waaraan de koren meewerken, die door Van den Bos wer den geleid. Dit zyn koren uit Rotterdam, Leiden (Mannenzangver. Kunst na Ar beid) en Delft. Solistische medewerking verlenen de sopraan Wiebe de Rook uit Rotterdam, de bas Evert Lutz en de tenor Hugo Beute, beiden uit Delft. Moordenaar heeft bekend (Speciale berichtgeving) Vannacht is de dader van de moord op de 17-jarige Hendrica Broeils, de 21-jarige fabrieksarbeider Jan Spin, van Heerlen, waar hy is gearresteerd, naar Enschede overgebracht, om ver hoord te worden. Er is al komen vast te staan dat Spin en het meisje elkaar op Tweede Kerstdag 's avonds om ongeveer 7 uur in de stad hebben ont moet. De moord is gepleegd tussen acht en negen uur. Omstreeks vijf voor negen op de avond van de Tweede Kerstdag heeft de dader de politie onder een valse naam opgebeld en gezegd, dat hy in de buurt van de Sleutelbloemweg hulpge roep had gehoord. De politie is daarop op onderzoek uitgegaan, doch trof niets verdachts aan. Kennelijk heeft de man daarmee getracht de politie op een dwaalspoor te leiden, want de moord is in feite gepleegd in de nabijheid van de Sleutelweg. Omstreeks negen uur is Spin thuis gekomen. Zyn kleren waren be smeurd en bemodderd. Nadat hij zich verkleed had, heeft hij de fiets van het meisje opgehaald en deze over de grens gebracht, met de bedoeling de schuld op een Duitser te werpen. De dader heeft een bekentenis afge legd. Geraamte bij Rhenen gevonden Twee jongens in het dorpje Eist bij Rhenen hebben in de Rijn by het Ingense veer een groot deel van een menselijk geraamte gevonden. De politie en het gerechtelijk laboratorium in Den Haag, waar het skelet heen werd ge zonden, hebben voor identificatie drie vage aanwijzingen. Een bruine knoop, een metalen ring met een wapentje en een kroontje, en een gesp, die by de stoffelijke resten werden gevonden. Een arts constateerde, dat de beenderen evengoed 10 als reeds 20 jaar begraven kunnen zijn geweest. Het is volgens deskundigen onmogelijk, dat het lijk op deze plaats is aangespoeld. Het geraamte lag bij het begin van een krib in het weiland onder een laag klei van onge veer een halve meter. Men neemt aan, dat het stoffelijk overschot hier des tijds is begraven. POLITIE-AGENT ZWAAR GEWOND. In het Oosteinde te Den Haag. ter hoogte van de Damzichtstraat te Voor burg. is gisteravond omstreeks 10 uur een politie-agent door een personenauto aangereden en ernstig gewond. De bestuurder van de auto had van agent een stopteken gekregen; hier aan heeft hii echter geen gevolg gege ven. Na de agent te hebben aangereden is de auto doorgereden in de richting Leiden. De agent liep een ernstige her senschudding op en moest in het zie kenhuis St Antoniushove in Voorburg worden opgenomen. SCHERMWEDSTRIJDEN POLITIE Gisteren werd in het Bureau van Po litie onder leiding van de heren A. van Vliet en P. Erades d.e onderlinge sabel- wedstrijd van de LPSV gehouden. Voor het eerst werd door een vijftal scher mers van de Reserve gemeentepolitie deelgenomen. De inspecteur Verzijden legde voor de derde achtereenvolgende maal beslag op de wisselbeker en werd daardoor definitief houder, door in de barrageparty Vos met 5-1 te slaan. Deze wedstrijd, welke met handicap werd ge trokken, leverde voor Smiet ook een be hoorlijk succes op. daar hy met 7 g.p. op de derde plaats beslag legde, terwijl de veteraan Paling, eveneens met 7 g.p., zich vierde plaatste. Selier werd 5e en aangezien hij het beste resultaat van de Reserve politie bereikte, kwam hy voor een jaar in het bezit van de wisselbeker, door de Con tactcommissie Reservepolitie beschik baar gesteld. VOORSCHOTEN SCHAAKNIEUWS Uitslagen onderlinge wedstrijden van de schaakvereniging „Voorschoten": Groep I: MaarsenBraggaar 01; Jansen—van Os 1—0; WaasdorpP. Se- lar Groep IIA: v. d. Akker—v. d. Kooy 01; Groenenberg—Maas Groep H B: OldemanHonsbeek 10; HeijerN. Segaar 1—0; BraggaarM. Segaar 01; LobbezooGrobben 01. De Voorschotense schakers hebben een aardige attractie voor de boeg. Er wordt n.l. a.s. Donderdag een snel schaakcompetitie gehouden van drie ronden. Daarvoor zijn verschillende prij zen beschikbaar. WARMOND FLUWELEN HANDSCHOEN In hotel „De Zon" gaf de afd. toneel van de R.K. Muziek-, Zang- en Toneel vereniging een kerstuitvoering. In zijn openingswoord heette d'e voor zitter, de heer Th. R. de Vroomen, allen hartelijk welkom, in het bijzonder de beschermheer jhr mr L. M. E. von Fi- senne, pastoor J. Gussenhoven en een afvaardiging van een toneelvereniging uit Katwijk. Hierna ging men over tot de opvoe ring van het toneelspel ,JDe Fluwelen Handschoen", door Rosemary Cassy. Het spel werd op voortreffelijke wijze opgevoerd. Na de opvoering dankte de voorzitter de spelers, in het byzonder mej. Scha- kenbosch als voorzitster van de toneel vereniging en de heer G. G. van Elburg als regisseur. Hedenavond volgt een herhaling. KERSTFEEST ZONDAGSSCHOOL Mej. Beumer gehuldigd. Op Tweede Kerstdag heeft in de Herv. kerk de kerstfeest-viering van de Zon dagsschool plaats gehad. De avond werd geopend door dr Zandee. Zowel Ria Sleet als de kinderen zongen kerstlie deren. Enkelen van hen speelden op de blokfluit. Het Kerst-Evangelie werd ver teld door mej. Beumer en het vrye kerst verhaal door de heer Jansen. De kinde ren, die de Zondagsschool zouden gaan verlaten, zongen gemeenschappelijk: „Laat ons saam met Jezus wand'len". Mej. Beumer werd op deze avond ge huldigd in verband met het feit, dat zij ruim 25 jaar aan de ondagsschool is verbonden Dr Zandee sprak haar op hartelijke wijze toe. Namens de Zon dagsschool en de ouders werd een fraai geschenk overhandigd. Met gebed sloot dr Zandee deze sfeervolle bijeenkomst. KERSTBOOMVERBRANDING Onder toezicht van de brandweer zal op 3 Januari a.s. des avonds omstreeks zeven uur bij de gemeentehaven een massale Kerstboomverbranding worden gehouden, zy, die één of meer kerst bomen in hun bezit hebben kunnen meelopen in een optocht. Plaats van vertrek is de Baan. ERE-TEKEN DER GEMEENTE In de laatst gehouden raadsvergade ring is een verordening vastgesteld tot het instellen en toekennen van een ere teken der gemeente Warmond. Het is de bedoeling, dat dit ere-teken, dat zal bestaan uit een zilveren of bronzen pen ning, wordt uitgereikt aan hen.die in aanzienlijke mate hebben bygedragen tot de vooruitgang en/of verhoging van het aanzien van de gemeente, dan wel zich onderscheiden hebben door het ver richten van bijzondere daden van mens lievendheid ten opzichte van de burgery Afscheid W. v. d. Graaf? In het gemeentehuis vond gisteren het afscheid plaats van de heer W. v. d. Graaff, Commies ter gemeente-secreta rie alhier, die in gelyke functie is be noemd in de gemeente Almelo. De schei dende functionaris werd in hartelyke bewoordingen toegesproken door de bur gemeester. die de heer Van der Graaff prees als een ambtenaar met een grote plichtsbetrachting, ijver en nauwgezet heid, een ambtenaar waaraan de ge meente vele dankbare herinneringen zal bewaren. Ook de gemeente-secretaris voerde het woord en wees er op, dat de heer Van der Graaff aan een grote kennis van zaken een grote menselykheid paarde, waardoor hy ieders hoogachting en sym pathie afdwong. In gelyke bewoordingen werd hy toegesproken door de heer J. A. M. Luijten. commies ter secretarie, de heer C. Zoetemelk, gemeente-ont vanger en de heer A. J. P. Bakkers, ge meente-architect. De heer Van der Graaff bracht alle sprekers dank voor de vriendelijke woor den tot hem gericht en zeide steeds met groot genoegen te zullen terugzien op de tyd, die hy als ambtenaar in de gemeen te Warmond heeft doorgebracht. De heer Van der Graaff vervulde tevens vele functies op sociaal en charitatief gebied, in welke verenigingen hy een bestuursfunctie bekleedde. Ook deze verenigingen zien hem slechts node'ver trekken. WASSENAAR JEUGDIGE DIEF De recherche heeft proces-verbaal op gemaakt tegen een 16-jarige jongen, al hier. die op marktdag ten nadele van een koopman uit Rynsburg 30 knotten wol stal. De wol kon in beslag worden genomen. VERDUISTERING De recherche hield aan een 23-jarige Hagenaar, ontvlucht uit de Rekkense Inrichting te Eibergen. die zich alhier schuldig "maakte aan verduistering van f 50 en een herenrywiel. Comet in Engeland teruggekeerd De Comet-lII, het nieuwste Britse prototype passagiersvliegtuig met straal aandrijving. is heden Woensdag ochtend in Londen aangekomen. Het toestel, dat het traject MontrealLon den zonder tussenlandingen aflegde brak alle bestaande records voor het over steken van de Atlantische Oceaan met passagiersvliegtuigen. De 5.220 km. werd afgelegd in onge veer zes uur en achttien minuten (ge middelde snelheid: 995 km. oer uur). By de thans beëindigde proefvlucht om de wereld werd in totaal een afstand van 50.000 km. afgelegd. Tot dusver stond het record voor de snelste overtocht van de Atlantische Oceaan voor transportvliegtuigen op naam van een Comet-la van de Cana dese luchtmacht, die in October van het vorige jaar in vyf uur en 26 min. van Goose Bay (Labrador) naar Londen Airport, vloog. Storm met orkaankracht belaagde de schepen Vier treilers, negentien loggers en twintig kotters zorgden er Dinsdagmor gen voor, dat de IJmuidense visafslag werd voorzien van een totale aanvoer van 7.690 kisten verse vis. Er waren 1.360 kisten schelvis. 1.400 kisten wyting, 2.500 kisten haring, 170 kisten makreel. 720 kisten gul, kabeljauw en leng, 345 styve kabeljauwen en 16.000 kilo tongen. De pry zen waren Dinsdagmorgen •redeiyk. AARLANDERVEEN AUTOBUS TE WATER Gistemiddag omstreeks drie uur is een autobus van de fa. LCanghout komende uit de richting Korteraar, toen ae be stuurder het Noordeinde in wilde rijden te veel naar rechts uitgeweken en in de aldaar langs de weg lopende sloot te recht gekomen. Zowel de bestuurder als de zeven passagiers wisten zich allen door het schuifdak in veiligheid te bren gen. ALPHEN JEUGDIG DIEFJE GEPAKT Hedenmorgen heeft de eigenaar van een automaat in de Hoofdstraat een ongeveer 13-jarige knaap op heterdaad betrapt, toen deze zich door middel van valse munten enkele lekkernijen wilde toeëigenen. De jeugdige dader is aan de politie overgeleverd. Maar dictator (met de nek aangekeken) nam wraak door hen af te zetten (Van onze Weense correspondent) Ofschoon de Hongaarse letterkundige Tamas Aczel de „Stalin-prijs" heeft ge kregen, Thibor Dery de „Vredesprijs" en aan Tibor Dery meermalen de Staats prijs werd toegekend, zijn deze drie Communisten tezamen met een aantal andere vooraanstaande schrijvers, zoals Jukian Hay, Peter Kuczka en Zoltan Zeik, als be stuursleden van de Vereniging van Hongaarse schrijvers afgezet. Men zal hen waarschijnlijk ook als Md van de partij schrappen, omdat zij zich hebben schuldig gemaakt aan „defaitisme" en aan „rechtsgerichte afwijkingen", terwijl zij tevens tegen de huidige party-leiding hebben geageerd door zich rondom de vroegere (enigszins gematigde) minister-president Imre Nagy te scharen en voor hem party te kiezen. Door dit besluit van het partijbestuur heeft de eerste secretaris Rakosi, Hongarye's „sterke man", zyn radicale linksgerichte opvattingen ook in zake de literatuur weten door te zetten, maar bovendien heeft hy persoonlijk wraak genomen op een aantal vooraanstaande Hongaarse schrijvers, die hem in de laat ste maanden voortdurend met de nek hebben aangekeken. Wanneer Rakosi name lijk op officiële recepties met een van deze letterkundigen een gesprek wilde aan knopen, draaiden zy zich om en negeerden hem! Kind van zeven jaar had nog nooit banaan gezien Aan het hoofd van deze actie, voort vloeiend uit grote minachting voor Ra kosi. stonden Peter Kuczka, Peter Veres en vooral Tiboir Dery. Rakosi heeft deze weerspannigen ge waarschuwd. dat moet men toegeven. Hy heeft byv. Dery ter verantwoording ge roepen. waarbij deze zich beriep op het voorbeeld van de Sovjet-Umie met haar veel soepeler houding inzake de litera tuur. Daarop moet Rakosi geantwoord heb ben: ..Wat de Sovjet-Unie betreft zyn er gevallen bekend waarin Russische scbryvers verdwenen zijn die beroemder waren dan de Hongaar Tibor Dery" By een andere gelegenheid vroeg Ra kosi aan Dery of hij accocxrd ging met het partij besluit vatn Maart 1955 De schryver antwoordde hierop, dat hy als lid van de Communistische party ge dwongen was zich aan dit besluit te on- WADDINXVEEN Verkeersongevalle n De groentehandelaar van Beek uit Waddinxveen had gisteren een onfor- tuinlyke middag. Toen hy met zyn handkar de oprit van de hefbrug op reed naderde van de Kerkweg de brood besteller C. Verwey met zyn bestelauto. Deze wilde de handkar nog voorby rij den. doch zag wat laat dat dit niet meer zou gaan in verband met het na deren van een tegenligger. Hy trachtte te remmen, doch zyn auto gleed door en botste tegen de groentenkar. De wagen sloeg om en de gehele inventaris rolde over de Kerkweg. De heer van Beek werd by de aanryding aan het rechter been geraakt en klaagde over inwenlige pijnen. Op de hoek van de Sniepweg en de Tweede Bloksweg slipte Maandag de 31-jarige wielrydster mevr. Bakker uit de Acaciastraat alhier, juist toen een melkauto passeerde, zy reed tegen de vrachtwagen en liep ernstige verwondin gen op als gevolg waarvan zy naar het St. Josephpaviljoen te Gouda moest worden overgebracht. De zwerver E. Jansen trachtte op de Henegouwerweg een motorryder aan te houden. De motorrijder D. A. van Kla veren, te Hazerswoude, zag de man te laat en botste tegen hem op. De motor kwam daardoor te vallen en de beryder liep verwondingen op. De zwerver, die onder invloed van sterke drank bleek te zyn, diep by de aarnryding geen enkele verwonding op. NAGEGOMEN SCHEPEN Leopoldskerk 28 v R'dam n A'dam Mentor 28 v R'dam te A'dam Oranje 28 te Southampton Orion 28 te Rotterdam Schouten, 28 v Hongkong n Kobe derwerpen. maar dat hij het daarmee eigenlijk niet eens was Tijdens een re ceptie vroeg een van de communistische kopstukken aan de schrijver Kuczka, wat hij dacht over het besluit van de party waardoor Imre Nagy was afgezet (Naga wilde éérst voorziening met gebruiksgoe deren en pas daarna versterking van de zware industrie. Rakosi wilde de omge keerde volgorde. Red. LD Kuczka nam daarop twee bananen van de tafel en zei: .Mag ik deze bana/nen voor mijn jongen meenemen? Hy is nu zeven jaar, maar hy heeft nog nooit een banaan gezien". Hieruit blykt, dat Rakosi op het ogen blik nog wel de sterke man in Hc-ngarye is, maar van de andere kant ziet men, dat hij aan autoriteit begint te verliezen, zelfs in de eerste ryen van de party, zo dat hij zich alleen met geweld in het zadel kan houden. Van top tot teen getooid in hun beste kledij gaan deze twee Pana mese Indianen inkopen doen voor Nieuwjaar. Zij zijn uit hun afge legen dorpje in de jungle naar de stad gereisd om voor zichzelf en hun buren het een en ander in te slaan. De kralensnoeren en de heup-porte feuilles behoren tot hun speciale klederdracht. BEURSOVERZICHT ONGEANIMEERD Amsterdam, 28 December. Met de kooplust voor Scheepvaart fondsen was het vandaag weer zo goed als gedaan. Van handel in Scheepvaart viel althans niets meer te bespeuren, al bleven Holland Amerika Lyn en KNSM vrij vast gestemd. Over het al gemeen echter had de affaire weinig te betekenen, zoals trouwens in deze dagen niet anders is te verwachten. Het stroeve verloop der besprekingen met Indonesië bevordert uiteraard niet de animo voor de Cultuurwaarden, die zich dan ook maar amper konden hand haven. Van de internationale fondsen lag AKU enigszins gedrukt. Voor de an dere soorten was de belangstelling zeer gering, hetgeen voor een belangrijk deel te wytén was aan de volkomen af wezigheid van buitenlandse kopers. Het enige lichtpuntje van de markt was de iets betere stemming voor de Ne derlandse Staatsfondsen, hoewel de om zet vrywel nihil was. Ook in het verdere verloop kwam er in de ongeanimeerde stemming geen enkele verandering De koersen waren nauwelyks aan wijzigin gen onderhevig en de affaire bleef uiter mate stil. Ook de locale aandelenmarkt liet weinig byzonders zien. Het viel op dat aandelen Papier Scholten verder inzakten en wel tot 260 laten. Voorts liepen Certificaten Hoogovens 5 punten achteruit tot 385. De markt sloot zoals ze was begonnen; ongeanimeerd Beurs van Amsterdam Woensdag 28 December ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v heden Ned '53 (3%) 101H Grootboek obl 100% 100,7C 100% Ned 53 3% 100fé 100% Ned. '48 3% 98A 98, Ned. '54 3% 93 98A Ned. '55 3% 98% 98% Ned. '55 II 3% 99 ,'e 99 Ned. '47 3% 3 99% 99% Dollarlng '47 3 95% 953/4 Investeringscert. 3 99i3g Ned. 62-64 3 99 H 99% Indië '37 A 3 97 97% Grootboek '46 3 97A 97% ACTIEVE AANDELEN Cult. Hand en Ind. B 84% 83 Nat. Handelsbank 162% 162% Ned. Handelmy 253% 254 A.K.U 344% 342% 357% 387% 345% 345 382% 381% Wilton Feyenoord 270% 271 341% 339% Kon Olie f.50.— 328 Kon Olie 6531 j 652% Amst Rubber 136% 135% Holl Amer iyn 212% 212 Kon Ned Stoomb. 210% 212 Ned Scheepv Unie 199% 199% H V A 149 147% 81 8034 150 148% 106% 105 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 3 100 100 Den Haag 1937 1 3.. 97 B Leiden 1947 96 R'dam '37 I TIT 3% 100% 101 Industr Obligaties I Philips Dollarlng 104% 104^ Premieleningen A'dam *51 2% 134% 136% Eindhoven '54 2% 107% 107% Enschede '54 2% 109% 109% Den Haag '52 I 2% 140%. 140% idem n 2% 136% 136% R'dam '52 I 2% 142% idem II 2% 139 139 Utrecht '53 2% 128% 128 NIET-ACTIEVE AANDELEN Rank- en Credietinstellingen Amsterd. Bank 334% 334% Rotterd. Bank268 267% Twentsche Bank 260% 262 Industrie Ondernemingen Ned. G. en Spir. fabr. 248% Kon. Ned. Grofsm. 151 Rott. Droogd. My. 627 Tieleman en Dros 18% Handelsondernemingen Borsumy. cv A f 1000 133 Internatio158% Diversen Albert Heyn286 L Ned. M. Walv.Vrt. 80%exd Spoorwegen Dell Spoofw. My. Amerik. 'ondsen Anaconda 248% 151 626 17% L 132% 158% 80% 32% 72% Shell Oil Cy65 32% 72 65% Nog enkele fondsen uit Lelden en omgeving Aandelen VK 27/12 Holl Constructie 416 Ing. bur v Bouwnyv m Int Kunststof! Ind 66 71 Kon Ned Edelmet 91 91% Pref wa idem 92% Textiel Gebr v Wyk 84% 84% Leidsche Wolspinn 305''2 304 Ned Electrolasm .146 Sikkens Lakfabr '53 394 394 Ver Touwfabrieken 188% 187 WernInk's Betonm 145 145L

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 5