Europese inspanning op gebied van atoomenergie is nog onvoldoende bij WEERBERICHT' Uitrusting, aantal technici en bestedingen liggen ver achter de Ver. Staten Sultan van Marokko beducht voor enthousiasme der bevolking Nieuwe overstromingen bedreigen liet Amerikaanse noodgebied Zeventien jarig meisje vermoord te Ensehede, dader gegrepen 94ste Jaargang WOENSDAG 28 DECEMBER 1955 No. 28715 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel 1, Lelden - Giro No. 67055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f7.— per kwartaal; f2.35 per maand; f0.55 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 HET RAMPGEBIED IN DE VERENIGDE STATEN CANADA ywr OjAPTSVILLC IC NO 9 NEVADA V "oljsa roAHCiseo- '.SANTA CfiJZ XALlEORNIE MEXICO 500 km VERENIGDE STATEN De ontwikkeling van een Europese atoomenergie-industrie vereist grote in spanningen voor wat betreft uitrusting, technici en bestedingen, aldus een rap port van de werkgroep van de landen van de OEES, de Organisatie voor Europese Economische samenwerking. Engeland en Frankrijk zün de Europese landen, die zich tot dusverre de grootste inspanningen hebben getroost. Verder zijn er kleinere landen, die reeds nuttige resultaten hebben oereikt. Over het geheel genomen is Europa echter op het gebied der atoomenergie zeer onvol doende uitgerust. Dit blijkt wel zeer duidelijk, indien men de Europese situatie vergelijkt met die der Verenigde Staten. Zo schijnen er in de Verenigde Staten ongeveerd 20 prototypen van reactors in aanbouw of in werking te zijn. In Europa worden er vermoedelijk 5 of 6 prototypen voor de electriciteitsproductie gebouwd, nl. 3 of 4 in Engeland en 2 in Frankrijk. De Amerikaanse reactors voor de electriciteitsproductie vertonen veel meer verscheidenheid in type dan de Europese. In Europa zijn thans 8 in Europa gebouwde researchreactors in gebruik, t.w. 4 in Engeland, 2 in Frankrijk, 1 in Noorwegen en 1 in Zweden. Voorts is er in Europa 1 in Amerika gebouwde researchreactor, nl. in Zwitser land. In de Ver. Staten zijn ongeveer 30 reactors voor verder onderzoek. niet in overeenstemming zijn met de in dustriële mogelijkheden van dit we relddeel Indien Europa bereid is zich de vereiste inspanningen te getroosten en indien de benodigde grondstoffen in voldoende mate beschikbaar zijn, kan de achterstand worden ingehaald en kan er in Europa een grote atoomener gie-industrie worden opgebouwd. De Engeland en Frankrijk doen alleen hun uiterste best Ook een vergelijking van de beschik- baarheid van teohnici valt ongunstig uit voor Europa. In 1952 bijv. waren aan de Amerikaanse universiteiten en hoge scholen meer dan 500.000 studenten in geschreven, vergeleken met ongeveer 180.000 in Europa. In 1955 waren in de Ver. Staten ongeveer 15.000 technici werkzaam op het gebied der atoomener gie vergeleken met ongeveer 5.000 in En geland, 1.800 in Frankrijk en nauwelijks 1.000 in de rest van Europa. De Europese uitgaven op het gebied der atoomenergie zullen in het lopende jaar in totaal het equivalent van onge veer 300 millioen dollar bedragen, ver geleken met 2 milliard dollar in de Ver enigde Staten in 1954! In het Ameri kaanse cijfer zijn de uitgaven voor mtli faire doeleinden begrepen, maar niet de besteding van het particuliere bedrijfs leven. Opmerkelijke resultaten De werkgroep de OEES gelooft niet, dat er uit deze vergelijkingen zeer pessi mistische conclusies moeten worden ge trokken. Er zijn in sommige landen reeds opmerkelijke resultaten bereikt en er zijn belangrijke ontwikkelingen te ver wachten. Het is belangwekkend op te merken, dat de Verenigde Staten in 1955 ongeveer een half procent van het nationale inkomen aan atoomenergie voor militaire en vreedzame doeleinden besteden, maar dat dit percentage in Engeland vermoedelijk veel hoger is, terwijl Frankrijk alleen reeds voor vreedzame doeleinden .«ngeveer een half procent van zijn nationale inkomen be steedt. Dit zijn echter uitzonderingen; in de andere Europese landen zijn de percentages veel lager en men mag ho pen, dat deze landen spoedig zullen be sluiten hun inspanningen te vergroten. De voornaamste reden voor optimis me is, dat over het geheel genomen de huidige Europese inspanningen op het gebied der atoomenergie bij lange na Israël wil met Egypte praten Israël heeft gisteren bekendgemaakt, dat het een conferentie met Egypte wil voorstellen op grond van de algemene wapenstilstandsovereenkomst van 1949. Generaal-majoor Burns, het hoofd van de Bestandscommissie der V.N. van Pa lestina, is van het Israëlische voorne men op de hoogte gesteld. Tussen Egyptische stellingen en een Israëlische patrouille in het gebied van Gaza is het Dinsdag tot een vuurge vecht gekomen, zo heeft een Israëlische woordvoerder medegedeeld. De Israë liërs leden geen verliezen. Dit was het tweede incident in 24 uur in het gebied van Gaza. Een woordvoerder verklaarde nog, dat drie Egyptische vliegtuigen Dinsdag het Israëlische luchtruim ge schonden hebben. Eisenhower is naar Florida vertrokken President Eisenhower, herstellende van de hartaanval van September, is van daag, Woensdag, voor de tijd van veer tien dagen naar Key West in Florida vertrokken op aam-aden van zijn artsen. Volgens een bekendmaking van het Wit te Huis zal de president verblijven in het vlootsteunpunt van Key West, waar ook de vroegere president Truman dikwijls zijn vacantie doorbracht. Veel wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Opklaringen met slechts enkele ver spreide buien. Krachtige tot stormachti ge Westelijke wind. Lagere temperaturen (Opgemaakt te 10 uur) 29 DECE1VIBER Zon op: 8.50 uur; onder: 16.37 uur. Maan op: 17.25 uur; onder: 8.52 uur (V.M.) Hoogwater te Katwijk te 3.02 uur en 15.20 uur. Dit nummer bestaat uit acht pagina's enige kans op welslagen is volgens de werkgroep gelegen in zo snel en doel matig handelen als mogelijk is, het geen tevens een zekere mate van coördi natie van de inspanningen der OEES- landen vereist. Nog geen atoomschepen De werkgroep acht het onwaarschijn lijk, dat de toepassing van atoomenergie voor de voortstuwing van schepen in de nabije toekomst economisch uitvoerbaar zal zijn. De mogelijkheid, dat een j atoomschip goedkoper in het gebruik j zal zijn dan stoom- of motorschepen, is zeer gering. Indien in de huidige om standigheden een atoomschip zou zin- j ken in een grote en drukke haven, zou i de schade niet te overzien zijn. De me- t ningen der Amerikaanse deskundigen j over het tijdstip, waarop koopvaardij schepen met atoomaandrijving lonend j kunnen worden geëxploiteerd, lopen uiteen. Volgens sommigen zal dit over vijf jaar het geval zijn; anderen bewe ren, dat er nog 10 a 20 jaar zullen moe ten verlopen. Ook Engeland. Noorwegen en Frankrijk bestuderen plannen voor de voortstuwing van schepen met j atoomenergie. Het gewicht, de omvang en de nood zaak van speciale veiligheidsmaatrege len behoren tot de factoren, die de kans op een koopvaardijschip met atoom- aandrijving in de nabije toekomst ge ring maken Als voordelen van de toe passing van atoomenergie in de koop vaardij noemde de werkgroep anderzijds o.m. de lagere exploitatiekosten en de hogere snelheden, die hiermede kunnen worden bereikt. Koningin en drie Prinsessen in Sankt Anton Gisterochtend zijn Koningin Juliana en de oudste drie Prinsessen uit Baarn per trein vertrokken naar Sankt Anton in Oostenrijk voor een veer tiendaagse wintersportvacantie. aldus meldden wij reeds in een deel van onze editie van gisteren. Zij zijn vannacht aldaar gearriveerd. Prins Berahard zal over enkele dagen vertrekken en wordt met Oudejaar in Sankt Anton verwacht. Prinses Ma rijke zal evenals verleden jaar haar Kerstvacantie doorbrengen in het kin derhuis „Le Genise" te Arveyes-Villars in Zwitserland. „Ga naar huisik kom u wel opzoeken liet hij de tienduizenden meedelen Tienduizenden Marokkanen hebben gisteren hulde gebracht aan Sultan Ben Joessef. Daags tevoren werd het paleis te Rabat door 100.000 Marokkanen be zocht. Het massale bezoek van delegaties uit alle delen van het land houdt aan in weerwil van herhaald aandringen van de Sultan om de kalmte te bewaren en zijn verzekering, dat hü later alle gebieden van het land zal bezoeken. Pa leisfunctionarissen hebben openlijk hun bezorgdheid uitgesproken, dat het bui tensporige enthousiasme van de menigten, die het park rondom het paleis van de Sultan bezetten, tot ongeregeldheden zal leiden. De Franse politie heeft strenge orders om de paleistuinen niet tc betreden. Het politietoezicht wordt uitsluitend uitgeoefend door leden van de militie der nationalistische partijen. De grote belangstelling schijnt de op Eerste Kerstdag geboren Wil- helmina Johanna van Gils danig te vervelenToch speelt zij een belangrijke rol in de geschiedenis van Breda: Zij is n.l. de honderd duizendste inwoner van de stad en daardoor de oorzaak van vele in grijpende maatregelen voor de stad van rijkswege. Voor moeder Van Gilzen is het feit dat haar dochtertje de honderdduizendste is. slechts bijkomstig: Het is lief en gezond, en daar gaat het bij moeders toch in hoofdzaak om. Onzekerheid Ministersconferentie verkeert in een impasse Onze regering in dwangpositie (Van onze Haagse redacteur) De Nederlands-Indonesische ministersconferentie dreigt, na de trage start in Genève, geheel in het slop te geraken. De besprekingen van de financieel- economische werkgroepen zijn voorlopig gestaakt, in afwachting van nieuwe in structies uit Djakarta. Zowel van Nederlandse als van Indonesische zijde be waart men echter het volstrekte stilzwijgen over de oorzaak van de impasse, zo dat het moeilijk is zich een betrouwbaar beeld van de situatie te vormen. De voornaamste moeilijkheid schijnt gelegen te zijn in de kwestie van de in vesteringen, die, volgens Indonesië, on der de nationale wetgeving moet wor den geregeld. De regering-Harahap heeft reeds een officiële verklaring uitgegeven, waarin het toekomstige investeringsbe leid in grote lijnen wordt uitgestippeld. Van Nederlandse zijde staat men echter Uitgaansverbod in het nog onrustige Rifgebergte De Sultan heeft bij monde van zijn zoon Prins Moelay Hassan de menigten voor zijn paleis medegedeeld, dat Ma rokko „zeer spoedig" besprekingen met Frankrijk over de onafhankelijkheid van het land zal beginnen. „Als gij wenst, dat de onderhandelingen met Frankrijk snel zullen eindigen, moet gij volkomen rustig zijn en niet luisteren naar hen, die verwarring en onenigheid onder U willen zaaien", aldus de Sultan. In Taza, de Zuidelijke punt van de operatiezone tegen de opstandelingen in het Rifgebergte, is weer een uitgaans verbod uitgevaardigd na een reeks inci denten, die Maandag hun hoogtepunt bereikten door de moord op een Marok kaanse officier van het Franse leger. In Fez hebben onbekenden Maandag het paleis van de kadi Si Bekkali geplunderd en in brand gestoken. Leon Benzaquen. een Joodse arts, is Dinsdag benoemd tot minister voor de Posterijen in de nieuwe Marokkaanse regering. Het Kerstweekeinde heeft ln de Ver enigde Staten volgens de laatste cijfers tengevolge van allerlei ongevallen aan 732 personen het leven gekost. Grote massa's smeltunter storten zich met geteeld van de Californische hergen In 't overstromingsgebied in de Delta van de rivieren San Joaquin en Sacramento en in de omgeving van de stad Yuba in Californlë is Dinsdag gewaarschuwd voor nieuwe overstromingen, nu grote massa's smeltwater via genoemde rivie ren van het gebergte naar beneden komen. Bij de ramp in de staten Califor- nië en Oregon zijn 41 personen omgekomen, er worden 22 personen vermist. Dinsdag werkten in de Delta geniesoldaten en burgers de gehele dag aan het versterken van de waterkeringen, opdat deze weerstand zullen kunnen bieden aan het water. Bruggen en huizen door her water vernield, weilanden met modder overdekt Volgens soldaten van de genie is het waarschijnlijk, dat het water in de op de vooravond van Kerstmis ontruimde stad Yuba tot twee meter hoog zal komen te staan. De gezondheidsdienst is van plan de 8.500 inwoners van de stad in te enten' tegen typhus. In het district Humboldt in het Noor den van Californië is de Eel-rivier bui ten haar oevers getreden. In dit gebied werden bruggen en huizen door het ge weld van het water vernield. Weilanden in deze bosrijke omgeving werden be dekt met een dikke laag modder. In de staat Oregon zijn overhangende rotsen op huizen neergestort, waarbij enkele personen om het leven kwamen en gewond werden. Deze luchtfoto van de Califor nische stad Klamath laat zien wat er overbleef van het zakencentrum in deze stad. nadat het was geteis terd door een kolkende vloed, welke een hoogte bereikte van ruim vijf meter. Geen wonder, dat 500 be woners van Klamath naar elders moesten worden overgebracht. Vol gens de laatste berichten is Klamath door het water volkomen van de kaart geveegd. Alom in de V.S. worden hulpmiddelen gerequireerd om de getroffenen uit de ergste nood te helpen. nog zeer gereserveerd tegenover deze, nog schimmige plannen. De gehele kwestie van de nationale wetgeving m Indonesië hangt nog in de lucht en de Nederlandse regering is niet van plan een wissel op de onzekere toekomst te trekken. Vandaar, dat men er van Nederland se zijde op blijft hameren, dat de ga ranties voor de beleggingen op Java en Sumatra, die volgens een ruwe schat ting drie tot vier milliard dollar be dragen, in een internationale overeen komst worden ondergebracht. De be sprekingen lopen dus in feite langs de zelfde lijnen als het vorige jaar, met dit verschil, dat de groepering, die toen de oppositie in het Indonesische parlement vormde, thans als onderhandelingspart ner optreedt. De hoop is nu gevestigd op het tweede formele ministersgesprek, dat, volgens de plannen, op 4 Januari te .Genève zal worden gehouden. Of de ministers er in zullen slagen de vastgelopen wagen weer op gang te brengen? De stemming in beide kampen is niet bepaald optimis tisch gestemd, ook al omdat men beseft dat het in feite een gebrek aan vertrou wen is, dat zich thans doet voelen. Van Indonesische zijde streeft men er vooral naar om, door middel van een zo voordelig mogelijk accoord met Nederland, de binnenlandse positie te versterken. De Nederlandse regering verkeert daarentegen in een dwang positie, omdat zij enerzijds niet wil nalaten de relaties met Indonesië te verbeteren, maar anderzijds huiverig is met een regering in ze ete gaan, die het volgend jaar hoogstwaarschijnlijk weer van het tapijt zal verdwijnen. Het is deze achtergrond, die de Ne derlands-Indonesische conferentie zo'n onwezenlijk karakter geeft. De Indonesische minister van Econo mische Zaken, I. J. Kasimo, en zijn col lega van gezondheid, dr J. Leimena, hebben zich na de Kerstdagen niet meer in Den Haag vertoond, zodat men in het Nederlandse kamp voor wat betreft e Indonesische plannen, volkomen in het duister tast. De mogelijkheid is echter niet uitge sloten, dat de politieke werkgroepen, die tot dusverre vrijwel tot werkeloosheid gedoemd waren, nog deze week in Ge nève bijeen komen, maar dan alleen om tegenover de buitenwereld de indruk te wekken, dat de conferentie zo niet op volle toeren, dan toch op halve toeren draait. Niet baron Von Welck naar Moskou, maar dr Haas Het West-Duitse persbureau DPA ver neemt van betrouwbare zijde, dat de West-,Duitse regering de Sovjet-Unie om met „agreement" (goedkeuring) verzocht voor dr Wilhelm Haas als eerste West- Duitse ambassadeur in Moskou. Dr Haas is thans ambassadeur in Turkije Dit bericht, aldus D.P.A., komt enigszins als een verrassing, omdat de naam van Haas nooit genoemd was als mogelijke diplomatieke vertegenwoordiger in Mos kou. Tot Dinsdag deden stellige berich ten de ronde, dat baron Von Welck voor Moskou gekozen was. Dr Haas is een carrièrediplomaat. Hij is om. werkzaam geweest in Parijs, Sjanghai. Peking. Tokio en Addis Abeba. Hij is ook lid geweest van de Duitse ver tegenwoordiging by de Volkenbond. Ook als particulier zakenman is hU in China geweest. In 1949 werd hij hoofd van de pas-opgerichte organisatie- en personeelsafdeling voor de buitenlandse dienst van het West-Duitse ministerie van Buitenlandse Zaken. In 1952 werd hii ambassadeur in Ankara. Naar verluidt hebben de eerder ge noemde candidaten Von Welck en Wes- trick te kennen gegeven, dat zij liever in hun functies in Bonn blijven. Politie kreeg telefonische tip Gisterochtend omstreeks negen uur heeft een woonwagenbewoner het stoffelijk overschot van de 17-jarige Hendrika Broils aangetroffen, die door wurging om het leven is gebracht in een moerassig terrein achter de algemene begraafplaats te Enschede. De vermissing van het meisje was in de nacht tevoren door de ouders op gegeven aan de gemeentepolitie, aldus vermeldden wij reeds in een deel van onze editie van gisteren. De politie werd gisterochtend opgebeld door een man. die zelde dat de 21-jarige J. Spin hem had meegedeeld, dat hij de avond van de Tweede Kerstdag, een meisje had vermoord Onmiddellijk ging de politie naar de woning van Spin. doch men trof hem niet aan. Hij had kennelijk de vlucht genomen. De politie van Enschede hield het niet voor onmogelijk, dat Spin zich naar Heerlen zou begeven, waar hij al eens eerder bij kennissen verblijf heeft ge houden. Van Enschede uit waarschuwde men daarom de Heerlense gemeente-politic, die een aantal rechercheurs op pad stuurde. Gisteravond om ongeveer zeven uur zagen twee dezer recher cheurs op de Heereweg te Heerlen een man. die aan het signalement van de verdachte beantwoordde. Hij bekende dadelijk zijn identiteit en werd ge arresteerd. Spin werkte met het meisje op dezelf de fabriek, nl. de spinnerij ..Transvaal" te Enschede. Onlangs had hij tegen zijn moeder gezegd, dat er iets zou gaan ge heimen en dat hij daarna zou Verdwij nen.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1