Russische defensie - uitgaven zijn (schijnbaar) tien procent lager Sm WEERBERICHT Zware industrie zal worden uitgebreid niettegenstaande tere post op begroting lage Donkere Kerstdagen (in tenten) voor vijftigduizend Amerikanen 94ste Jaargang DINSDAG 27 DECEMBER 1955 No. 28714 F EIDSCH DAGBLA Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.per kwartaal; f2.35 per maand; f0.55 per week Witte Singel 1, Leiden Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De Sovjet-Unie zal haar defensieuitgaven in 1956 met ongeveer tien procent verminderen om een grotere ontwikkeling op het gebied van economie en cul tuur mogelijk te maken. Dit is door de minister van Financiën, Zweref, in de openingsvergadering van de Opperste (het z.g. ..parlement") bekendgemaakt. Ook voor zware industrie en landbouw zal iets minder worden uitgegeven. Meer zal daarentegen worden besteed voor woningbouw en voor een productie verhoging van enkele verbruiksgoederen. Westelijke waarnemers merkten in de rede van Zweref de afwezigheid van „sabelgekletter" op. Zij verwachten, dat de Sovjet-Unie haar politiek van vreed- zaam-naast-elkaar-bestaan en onderhandelingen met het Westen zal voortzetten. Grotere productie van vele gebruiksartikelen Zweref zei, dat de vermindering van de militaire uitgaven betekent, dat de Sovjet-Unie niet met woorden, maar met daden werkt voor vermindering van de internationale spanning. Zij zal blijven streven naar versterking -an het internationale vertrouwen en persoon lijk contact tussen regeringshoofden. Westelijke waarnemers maken intus sen op, dat de vermindering van defen- tieuitgaven waarschijnlijk niet zo groot is als zy Ijjkt, gezien de algemene ver laging van de groothandelsprijzen, zo als door de minister aangekondigd. Zo zei de minister ook, dat de zware indus trie zal worden uitgebreid ondanks de iets lagere post op de begroting. De in vestering in de woningbouw zal met 14 pCt worden verhoogd. Dit zal leiden tot een uitbreiding van de woonruimte met Premier Nehroe doet scherpe aanval op de Communisten Premie Nehroe van India heeft in een toespraak te Trichoer de Communisti sche party van India „een groep reac- tionnairen, die doorgaat voor revolu- tionnairen" genoemd. Hü zei dat de Communisten in India geduld worden „zoals alle soorten mensen, de idioten in begrepen". Zij wilden elders gebruikte methoden toepassen, zonder rekening te houden met de speciale omstandigheden die in India heersen. Met deze critiek op de Indiase Com munisten wilde hij niets zeggen ten na dele van „het grote land dat de Sovjet- Unie is". India kon nog veel van Rus land leren en zou dat ook doen. Kolenwagons ramden personentrein in Brazilië18 doden Op ongeveer tachtig km van Sao Pau lo (Brazilië) is Maandagochtend vroeg een goederentrein vlak voor een tunnel op een personentrein gereden, waardoor achttien personen zijn omgekomen en ongeveer honderd gewond. De personentrein stond op een enkel spoor bij een tunnel te wachten tot het sein op veilig zou komen. Hij bevond zich aan de voet van een steile helling. Vier wagons met cokes van een andere trein, die boven op de helling stond, raakten los en reden met grote snelheid naar beneden. Een stalen postrijtuig ving de schok op, maar viel over een houten personenrijtuig heen, waarin zich ongeveer 200 mensen bevonden. Het rijtuig werd versplinterd. De rest van de trein werd slechts weinig beschadigd. De trein was vol met personen uit de staat Bahia, die zich in de staat Minas Gerais wilden vestigen. Record voor Rotterdam De verwachting, in het begin van dit jaar reeds uitgesproken, is nog eerder dan men dacht werkelijkheid geworden: de Rotterdamse haven h-;-*ft in 1955 haar 20.000ste binnenkomende schip kunnen noteren, een cijfer dat nog nooit bereikt is en wel aangeeft welke belangrijke rol Rotterdam in het wereldverkeer is gaan innemen. Dit it cordcijfer is nog niet eens op het kantje af gehaald, want er rest nog ongeveer een week en het ziet er dus naar uit, dat het totale cijfer dit jaar omstreeks 20.400 zal worden. Bij deze telling moet dan nog in aanmerking worden genomen, dat hrt hier niet eens alle schepen betreft. d;e de Nieuwe Waterweg binnenvaren, iche pen met andere bestemming dan R »t - terdam zoals Hoek van Holland. Poor tershaven, Maassluis. Vlaardinge Schiedam. Dordrecht e.d. zyn bu'ter beschouwing gelaten. Het schip, dat Zaterdag als 20.000stt werd genoteerd is de 7374 brt metende ms „La Plata", een bodem van Zweedse nationaliteit. Plaatselijk regen De Bilt verwacht tot morgenavond" Veel bewolking met plaatselijk enig* regen of motregen. Matige tot krach tige en voornamelijk langs de Wadder kust tijdelijk harde Zuidwestelijke wind. Aanhoudend zacht weer. (Opgemaakt te 11.15 uur). 28 DECEMBER Zon op: 8 50 uur; onder: 16.36 uur. Maan op: 16.06 uur; onder: 7.59 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.08 uur en 14.28 uur. Dit nummer bestaat uit acht pagina's 18 pCt. In 1956 zullen meer stoffen, schoenen, huishoudelijke artikelen, meu belen, televisietoestellen, horloges en naaimachines worden gemaakt. Tijdens Kerstmis: 24 doden in Algerije Tijdens het Kerstweekeinde zijn bij terreurdaden in Algerije 24 mensen om gekomen, onder wie elf opstandelingen. Een blanke boswachter, zijn vrouw en een 12-jarige zoon zijn door opstande lingen vermoord. Twee zoontjes van ne gen en drie jaar werden gewond, maar hun levens werden gespaard. Het gezin werd aangevallen door 30 vogelvrijen. Volgens onbevestigde berichten uit Oran worden 20 leden van de burger wacht. onder commando van een Franse onderofficier, in het gebied van de Al gerijns-Marokkaanse grens vermist. Onder bedreiging van de Algerijnse Nationalistische party zijn in Oran drie en in Constantine acht gemeenteraads leden afgetreden. Drie afgevaardigden van de Algerijnse Assemblee zijn ook af getreden. De K.L.Al. heeft vleugeltip-tanks in gebruik genomen. Het eerste toe stel met deze nieuwigheid is de Lockheed Constellation „Pegasus". Het toestel met de tiptanks op Schiphol. Protesttegen atoomwetenschap Zwakzinnige banketbakker legde bom in gewelf van Sacré Coeur Hij kreeg irroegingwaarschuwde zelf de politie en voorkwam hierdoor een ramp (Van onze Paryse correspondent) Tientallen kerkgangers van de Sacré-Coeur, de bekende kerk op de heuvel van Montmartre te Parijs, zijn aan een groot gevaar ontsnapt. Een zwakzinnige banketbakker van 45 jaar, die zich „Daniël de Saint Maur, graaf van Parijs" noemde en wiens eigenlijke naam Daniel Havas is, heeft de dag voor Kerstmis een tüdbom van nogal primitieve makely gelegd op de treden van een altaar in de kapel van Sint Pieter, welke zich in de crypte van de kerk bevindt. Hij had de bom samengesteld uit een oude wekker, elementen van een zaklantaarnbattery en een blik met buskruit. Het instrument lag verstopt onder een witte lap, waarop Havas een tuiltje paarse viooltjes had neergelegd Het was de bedoeling geweest dat de bom in de Kerstnacht zou ontploffen en wanneer dat was gebeurd, zouden er zeker tientallen kerkgangers gedood c.q. gewond zijn, want deskundigen hebben de kracht op die van een granaat van 75 mm geschat! De wekker was echter van zo slechte kwaliteit, dat hij niet is afgelopen. Daarna heeft Havas, vermoedelijk gedreven door wroeging, de politie opgebeld en brieven geschreven aan de hoofdcommissaris van politie en aan de rector van de Sacré-Coeur. Hij heeft daarin gezegd, dat hij reeds vijf jaar probeert met de Paus in contact te komen teneinde van hem te verkrijgen, dat hy alle geleerden, die zich met atoom-onderzoek bezig houden, uit de R.K. kerk zal stoten. Daar hem dat niet is gelukt, meende hij op meer spectaculaire wijze de aandacht op zün (reven te kunnen "pstiren. Nog drie half-gemonteerde bommen in woning gevonden De Parijse politie heeft hem snel ge vonden. Zij is alle uurwerkmakers van Parys afgeweest en zij kwam alras tot de conclusie, dat de dader de een of andere zonderling moest zijn, die in de buurt van de Sacré-Coeur woonde. Dat bleek ook het geval. Havas had ook nog geschreven, dat hij een bom in de Notre Dame wilde leggen doch dat hij daarvan had afgezien toen op zijn wandeling naar de kerk God aan hem was verschenen en hem opdracht had gegeven weer terug te gaan. Desalniettemin heeft de politie op Eerste Kerstdag de Notre Dame van de gewelven tot en met de torentransen nauwkeurig onderzocht, zonder echter een bom of iets dergelijks te vinden. Wel ontdekte de politie in de woning van Havas een drietal gedeeltelijk gemon teerde bommen. Het schijnt dus, dat hij het plan had er nog meer te plaatsen.. Tegen de politie zei de dader, dat „God hem sedert zes jaar, negen maanden en 24 dagen had opgedragen zijn plannen uit te voeren. Ik neem geheel en al de verantwoordelijkheid voor mijn daden op mij", zo verklaarde hij tijdens de ondervraging. Havas zei alleen gehan deld t£ hebben, daar hij „het enige in strument" was. dat belast werd met de „goddelijke zending om de mensen te be sparen het ergste te leren kennen". Havas, die in zijn woning nabij de Sacré Voeur werd gearresteerd, heeft al veel dreigbrieven geschreven, onder meer aan een van zijn vroegere patroons, die sedert 1954 soms vyf brieven per dag ontving. Hy had eens de onvoorzichtig heid in een van zijn brieven zijn naam en adres te vermelden. Hierdoor is de politie op het spoor gekomen. Majoor Salem moest Soedan verlaten Hij bedreef propaganda ten gunste van Egypte De premier van Soedan, Azhari, heeft de Egyptischte majoor Salah Salem (voormalig propaganda-minister in Cai ro) Zondag laten meedelen, dat hij Soe dan verlaten moet. De boodschap werd Zondagmiddag door vijf Soedanese mi nisters aan Salem in diens hotel in Khartoem overgebracht. Salem was kort nadat het Soedanese parlement de onafhankelijkheid van 'iet land proclameerde, naar Soedan ge komen. De eerste drie dagen van zijn bezoek was hij de gast van premier Az hari, doch daarna vestigde hij zich in een hotel in Khartoem, waar hij contact •■pnam met politieke en religieuze lei ders uit het Zuiden en het Noorden van het land. naar men meent te weten om pro-Egyptische krachten bijeen te bren- gen met het oog op de komende verkie- zingen in Soedan! Voorts zou Salem er naar streven de eerste Egyptische am bassadeur ln Khartoem te worden. Alleen maar „betreuren" Premier Nehroe van India heeft het bericht, dat hij de Sovjet-Russische lei ders Kroesjtsjef en Boelganin beschul digd had van „verdraaiing van de ge schiedenis", „absoluut onwaar en onge grond" genoemd. I Nehroe zou voor een commissie van de Congrespartij wel hebben verklaard, dat hy de aanvallen van Boelganin en Kroesjtsjef op het Westen tijdens het bezoek der Sovjet-Russische leiders aan zijn land betreurde". Voorts heeft Nehroe Zondag op een grote bijeenkomst te Coimbatore ln Zuid-India gezegd, dat India vriend- 1 schap met alle landen wil. ook als som mige landen geen vriendschap met In dia wensen. Het recente Sovjet-Russi sche bezoek heeft in andere landen „grote meningsverschillen" verwekt en de vraag is gesteld, of India zichzelf met de communistische landen en de Sovjet- Unie verbinden zal. India heeft echter eigen „individualiteit en ziel" en zal zijn eigen onafhankelijke politiek volgen, aldus Nehroe. De bom. welke door Daniel Havas batterij, links de bus met springstof, geplaatst werd in de Sacré Coeur I waarop een tuiltje viooltjes was ge- te Parijs. Rechts de wekker op de plaatst in een vaasje. De oudste wereldbewoner? De 145-jarige Kjai Hasan, woonachtig in de kampoeng Kroetoeg, desa Sempi- ran Bobor, regentschap Cheribon, die zich de oudste wereldbewoner noemt, heeft niet actief aan de verkiezingen kunnen deelnemen met het oog op zijn gezondheid. Kjai Hasan zou omstreeks 1810 ter wereld zijn gekomenhij heeft 22 vrou wen gehad. Van de huidige ((22e) vrouw heeft hü twee kinderen, van wie de jongste nu tien jaar is. Zeker vijftig doden bij overstromingen in een drietal Westelijke staten Volgens de jongste berichten zyn tenminste vyftig personen om het leven gekomen by de overstromingen in Noord-Californië, Zuid-Oregon en Oost-Neva- da. Zeker 50.000 mensen zyn dakloos en velen hebben een donkere Kerstmis ge vierd in tenten en haastig opgeslagen onderkomens. De schade wordt geraamd op ruim honderd millioen dollars. Ongeveer 20.000 mensen zijn geëvacueerd uit de steden Yuba en Marysville. Het Roode Kruis, het Leger des Heils troepen zyn druk in de weer om de slachtoffers te helpen. Op Eerste Kerstdag werden aan de getroffenen diners met kalkoen en aan de kinderen speelgoed uitgereikt. Prijsvraag-kryptogram De omschrijving van het woord 24 verticaal in het kryptogram, dat wij in ons Kerstnummer als puzzle nr. 9 van de prijsvraag publiceerden, is wat al te ingewikkeld uitgevallen, hoewel reeds nu ontvangen oplossingen aantonen, dat er wel uit te komen is. Wij willen het de puzzelaar iets gemakkelijker maken door die omschrijving te veranderen in: hoog bevel. In Noord-Californië zijn helicop ters in actie om in de overstroomde gebieden geïsoleerde mensen in veiligheid te brengen. Ergens aan een bosrand worden de bewoners van een landhuis gered. Bij de bovenste pijl de mand. waarin de vrouw des huizes en haar tweejarig dochtertje tussen water en vliegtuig zweven, terwijl haar echtgenoot en haar zoon op het dak (bij de andere pijl) wachten op hun „lift". Hausse in Amerika zal nog zeker half jaar voortduren De Amerikaanse minister van Handel voorspelt in een overzicht voor de eerste zes maanden van het volgende jaar een voortzetting van de „boom" voor het Amerikaanse bedrijfsleven. In de pe riode van Januari tot en met Juni van het volgende jaar zullen de meeste grote industrieën blyven werken op het zeer hoge niveau van thans, althans dit ni veau zeer dicht benaderen. De autoproductie zal, naar verwacht wordt, in de eerste zes maanden boven de 4Vt millioen stuks uitkomen en de bouwbedrfjvigheid wordt voor het gehele jaar geraamd op 44 milliard dollar of 5 procent hoger dan in 1955. Omtrent de vliegtuigindustrie wordt in het over zicht medegedeeld, dat de 800 000 arbei ders in deze industrie, in verband met de achterstand op de uitvoering van mi litaire en burgerlijke orders tot een be drag van 13.5 milliard dollar, zeker de eerste zes maanden aan het werk ge houden zullen kunnen worden. In de scheepsbouw is de bruto-tonnage aan zeeschepen, die in aanbouw is. of be steld is. ongeveer 18 procent groter dan een jaar geleden en wordt een voortdu rende toeneming verwacht van het aan tal geplaatste orders. x Engelse inbreker stuurde lijn kinderen Kerstcadeaux De zevenjarige Peter Hinds en zijn vierjarige zusje Susan Wraybury (En geland) hebben met Kerstmis ieder een i speeldoos gekregen van hun vader, cie I zich voor de politie schuil houdt. Peter kreeg een speeldoos met het lied „Stille nacht, heilige nacht". Susans speeldoos laat het deuntje Jingle Bells" horen Alfred Hinds heeft de geschenken en een Kerstkaart enkele dagen geleden naar zijn vrouw Lila gestuurd. Hij werd in 1953 voor 12 jaar naar de gevangenis gezonden wegens medeplichtigheid aan een inbraak in Londen. Hij brak de vo rige maand uit en heeft in brieven aan ie Britse regering, leden van het par lement en dagbladen verklaard onschul- j dig te zyn. i „Het is heerlijk te weten, dat Alfred, di? het toch al zo moeilijk heeft, nog aan ons heeft gedacht", zo luidde het commentaar van Hinds echtgenote. RECHTZ iKFIS De zaak der „verwisselde" babies De Rechtbank te 's-Gravenhagc heeft vanmorgen vonnis gewezen in de /aak van de z.g.n. „verwisselde" babies. De Reehtbank heeft de eisende part.j niet ontvankelijk verklaard n haar els Zoals bekend wilden de familie» Vin Duin uit Rijnsburg en Van Vegte i uit j de Haarlemmermeer door middel .r. I een gerechtelijk onderzoek ek J krijgen omtrent de vraag of hun oh- ters, kort na haar geboorte. 23 jaar re- leden in het Academisch Ziekenhuis ie Leiden zouden zyn verwisseld ten ge volge van een vergissing. De eisende partij was de dochter van de familie van Duin. mevrouw van Ve?- ten-van Duin. Haar ouders, die op de dagvaarding als gedaagde party stol den. waren niet verschenen toen op 29 November jl de zaak begon; tegen hen wa<s destijds verstek verleend. De eisende party zal voorts de kosten van hei geding moeten betalen, zo be paalde het vonnis

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1