Europese eenwording vallen en opstaan vordert met dakota Deelnemende landen moeten zich voor periode binden Een nieuw recreatiegebied in aanleg te Noordwijkerliout Gratis Kerstboom in Beiers dorp Bollen - rooimachine ontworpen Nehroe was onthutst 94ste Jaargang Vrijdag 23 December 1955 Derde Blad No. 28712 Minister Beyen verklaart: (Van onze parlementaire redacteair) De Europese eenwording; is een geschiedenis van verlangen en teleurstel ling. De mislukking van de Europese Defensiegemeenschap zette in Augustus van het vorig jaar een domper op het streven. Maar in het begin van dit jaar namen de Benelux-ministers een nieuw initiatief voor een gemeenschappelijke Europese markt. Een studiegroep in Brussel werkt thans aan een eindrapport over do ®n principe aanvaarde opzet. Het is inderdaad de bedoeling, verklaarde minister fieyen gisteren in de Tweede Kamer, dat de deelnemende landen zich voor een hele periode zullen moeten binden tot het geleidelijk bereiken van het doel. zonder mogelijkheid van stilstand of terugkeer op de ingeslagen weg. Er moet een fonds komen om hulp te verlenen aan de landen die in enig opzicht van de economische eenwording nadeel ondervinden. Het geheel moet komen onder boven-nationale leiding met verantwoordelijkheid aan een Europees Par lement. Troost uit familie-ervaring! De vorming van boven-nationale or ganen noemde minister Beyen de na tuurlijke ontwikkeling in de nationale samenwerking. De inyloed van een klein land zal in een Europese gemeenschap veel groter zijn dan bij internationale samenwerking tussen regeringen. Ais men twijfelt aan het succes van Euro pese eenwording, dan herinnert minis ter Beyen zich een neef van zijn vader, die thuis onderwijs kreeg omdat hij door nekte niet naar school kon. Na een jaar zakte de jongen voor zyn overgangs examen naar de tweede klas. Hij deed de leerstof voor de eerste klas niet nog eens over, maar begon aan de stof voor de tweede klas. Na een jaar zakte hij tveer voor zijn overgangsexamen. Zo zakte hy vyf jaar lang voor zyn examen naar een hogere klas. Maar tenslotte slaagde hij voor het Staatsexamen. Daar kan een troost in schuilen voor Europa! Chinees sprookje Ook het pleidooi van de Communisten voor het stellen van vertrouwen in de Russen, met wie Nederland gerust zou kunnen samenwerken, voor de vrede, beantwoordde minister Beyen met een Chinees sprookje over een vyver waarin zich vijf kikkers bevonden. Aan de kant stond een reiger, die de kikkers niet kon verschalken. Daarom zei de reiger tot de kikkers: „Straks komt er een visser met een groot net en die vangt jullie alle maal. Maar ik zal jullie een voor een voorzichtig in myn bek nemen en naar* een vyver brengen waar Jullie veilig zullen zyn". De kikkers waren niet zo gek op dat voorstel in te gaan en zo gek zijn wy ook niet. Breda oorlogsmisdadigers Over de oorlogsmisdadigers in Breda vertelde minister Beyeny dat hy na zyn verklaring dat dit geen krijgsgevange nen zijn, maar misdadigers, voor het eerst in zijn leven als een filmster fan mail had gekregen, een stroom van ha- telyke brieven uit Duitsland, een stroom zo groot dat hy er tenslotte mee was opgehouden de brieven te lezen. Uit de fanmail bleek een diep misver stand. Een grote meerdei-heid van de briefschrijvers bleek te goeder trouw te zijn. Daarom heeft de Nederlandse re gering gepubliceerd wat de Duitsers in Breda op hun kerfstok hebben. Dat re laas is in tal van Duitse kranten ver sohenen en een Duits radiostation heeft ook onze ambassadeur in Bonn over het onderwerp laten spreken. Er valt natuurlyk nooit te verwachten dat daardoor het misversatnd uit de we reld wordt geholpen. Maar het is van be lang dat de Duitse minister van Buiten landse Zaken, Von Brentano, ons stand punt juist vond. Hy zal alles doen om het misverstand uit de weg te ruimen. Hoe hy dat wil doen is zijn zaak en daarom zou het niet juist zijn hem by zijn bezoek aan Nederland te vragen een verklaring in het Duitse Parlement af te leggen, zoals mej. Klompé (KVP) had gewenst. Russische les De conferentie met de Russen in Genève heeft volgens minister Beyen de les geleerd dat de grootst mogelijke eensgezindheid van het Westen en handhaving van de militaire kracht noodzakelijk ia. De Russen zullen altijd UITSLAANDE BRAND IN UTRECHT Gisterochtend is brand uitgebroken in een opslagplaats van een chemische fabriek aan de Oosterkade te Utrecht. De brand ontstond op de zolder, waar een voorraad carbon lag opgeslagen, waarin het vuur gretig voedsel vond. De vlammen sloegen door het dak, maar vonden ook hun weg naar oene den, waar voorraden blenco-blokjes voor het leger lagen opgestapeld. De Utrechtse brandweer, die met groot materieel was uitgerukt was het vuur binnen 20 minuten meester. Vermoed wordt, dat de brand is ontstaan tydens lood giet erswer kzaamheden pogen de Duitsers los te werken van Europa en Europa los te maken van Amerika. Met prof. Gerbrandy was minister Beyen het eens dat het de kern van het geschil met de Russen, dat in Genève werd besproken, niet de vereniging is van West- en Oost-Dultsland, maar van West. en Oost-Europa, Als in Genève echter een bespreking van de positie van de satelietstaten op de agenda was geplaatst, zou de conferentie nooit zyn begonnen. Het Westen kan niet veel an ders doen dan vermyden dat de be staande toestand in Oost-Europa als feit wordt erkend. Individueel klachtrecht Over de wens van de heer Van der Goes van Naters om hst individueel klachtrecht inzake de Europese rechten van de mens door Nederland te doen ervaren, verklaarde minister Beyen een onderzoek te willen instellen naar de ervaring die de commissie, die over de klachten moet beslissen, daarmee heeft opgedaan. Op grond van de resultaten van dat onderzoek is de minister bereid de zaak opnieuw in het Kabinet aan de orde te stellen. De consequenties zullen ook moeten worden nagegaan voor de Overzeese Rijksdelen. De Nederlandse regering heeft nooit principiële bezwaren gehad, maar vreesde misbruik. Uit het onderzoek kan blyken of dat in de prac- tyk is meegevallen. Na deze toezegging van de minister zag de heer Van der Goes van Naters er van af een motie in te dienen, maar hy behield zich voor er later op terug te komen. De begroting van Buitenlandse Zaken werd zonder hoofdelyke stemming aan genomen. Gedeelte reeds in 1956 open voor publiek Het probleem van de ontspanning in de vrije natuur van ons land en dan wel in het bijzonder in die van Zuid-Holland is een ernstig probleem. Vooral in de na-oorlogse jaren hebben diverse steden en dorpen in Nederland zich in verbijsterend snel tempo uitgebreid. De gevolgen bleven niet uit: zo ontstond er bijvoorbeeld bij de gehele bevolking een toenemende behoefte aan recreatie in de vrije natuur. „En de zee was niet meer..." Verdwijnende Folklore rond Zuiderzee .„En de zee was niet meer Dit is de titel van een film, die Bert Haanstra in opdracht van het mi nisterie van O., K. en W. heeft ver vaardigd over de verdwijnende folklore in de gebieden rond de voormalige Zuiderzee. Deze film i9 gisteren voor het eerst te Amsterdam vertoond. De opzet van deze documentaire is geweest om met gebruikmaking van de thans nog aanwezige karakteristieke klederdrachten en typische landschap pen voordat deze geheel zullen zyn verdwenen een beeld te geven van het leven zoals dat was, thans nog is en hoe het in de toekomst gaat wor den in deze gebieden. De bewoners van het land rond het IJsselmeer werken als figuranten mee. De film volgt de levensdraad van de mens: men ziet hem by de doopplechtigheid, als kind ty zijn spel en daarna groot geworden „op vrijersvoeten", bij trouwpartyen met zang en folkloristische gebruiken. Men ziet de vrouwen bij het ter kerke gaan en de mannen op de visvangst. Dijken worden gebouwd, polders drooggelegd en het graan wordt geoogst. De film, die in kleuren is opgenomen, duurt ongeveer een half uur. De bege leidende muziek is van Jan Mul en wordt uitgevoerd door leden van het Concertgebouworkest. Bert Haanstra mocht na de vertoning een harteiyk applaus van de aanwe zigen in ontvangst nemen. De Engelse regisseur Alexander Mac- kendrick, maker van o.a. de films „Whisky Galore" en „The Maggie", die op het ogenblik in ons land vertoeft, woonde met zyn echtgenoot de verto ning by. Geen pessimisme ever walvisstand De uitrusting van het nieuwe fabrieks- schip „Willem Barendz" van de Neder landse Maatschappy voor de Walvis vaart N.V. is de allerbeste die denkbaar is, en tot dusver heeft de expeditie naar het vangstgebied, waaraan de nieuwe traanfabriek voor de eerste maal deel neemt. volkomen aan de verwachtingen beantwoord, aldus vernamen aandeel houders gisteren uit de mond van de heer C. J. baron Collot d'Escury, voor zitter van de Raad van Commissarissen, in de jaarvergadering. De vraag of de walvisstand bezig is uit te sterven, was een druk besproken onderwerp, maar het bestuur was hier over volstrekt niet pessimistisch ge stemd, zulks op grond van de biologi sche studies en op de indruk van de gunners, die thans nog evenveel wal vissen in het vangstgebied aantreffen alis 20 Jaar geleden. Daar komt by. dat de Zuidelyke IJs zee een enorm uitgestrekt gebied ;s, niet door land omgeven, in tegenstel ling tot de Noordelyke IJszee, die meer het karakter draagt van een binnenzee, waar de walvisstand dan ook ten dele uitgeroeid is. (Ingez. Med.-Adv.) Hebt u het nieuwe merk al geprobeerd, waar zo veel over gepraat wordt? DAKOTA. Die moet u proeven, goed diep inhalerendét is nu „top-flavour", true American taste! U proéft de uitgelezen tabakken! 'n Dakota ontspant, wekt op, geeft u nieuwe energie. Ondervind het zelfu voelt zich in de wolken met een Dakotaa a a 85 ct per pakje thans in geheel Nederland erkrijgbaar Gedurende de warme zomermaanden ziet men hier in het Westen byna da- gelyks van de Zondagen nog niet eens gesproken duizenden en nog eens duizenden in gesloten gelederen naar het strand trekken. Waarom? Om dat er vrijwel geen andere ontspannings oorden zijn. Het is voomamelyk de in 1934 opgerichte Stichting „Het Zuid- Hollandsch Landschap die zich daad werkelijk met dit grote probleem bezig houdt. Nog steeds is deze Stichting bezig haar activiteiten te ontplooien met als belangrykste doel het trachten te be werken en te ontsluiten die gebieden, die voor recreatie van belang kunnen zijn. Zij doet dat om. door de aankoop van dergelijke gebieden, welke aankopen zowel door de Provincie als door het Rijk worden gesubsidieerd. De Provincie steunt het werk van de Stichting ook op andere wijze. n.l. door tegemoet te komen in de reeonstructiekosten van een bepaalt object. Ongeveer drie jaar weleden heeft de Stichting ..Het Zuid-Hollandsch Land schap" van jhr J. IL Gevers van Kethel en Spaland aangekocht een gedeelte van diens landgoed „Leeu- Maar dat is goedkoper dan dag en nacht bewakers in de naaldbossen neerzetten (Van onze correspondent in West-Duitsland) West-Duit&land wemelt op het ogenblik van de (al of niet aangeklede) Kerst bomen: millioenen naald- bomen zyn van de bergen en uit de bossen naar de dorpen en steden ge bracht en zU' worden op ie hoeken van straten en op pleinen te koop aange boden om in de behoefte van de vyf tig mlllloen in woners van West-Duits- land te voorzien. Men beeft dit jaar zelfs bomen dit het buitenland, o.a uit Denemarken, moeten invoeren. Voor een behooriyke Kerstboom moet men al gauw een paar mark be talen en er zyn dus men sen, die menen, dat zy er veel voordeliger aan kun nen komen door zelf te gen het invallen van de duisternis clandestien zo'n levende boom van buiten te halen. Natuurlyk zijn de eigenaars van de bos sen daar niet erg op ge steld. Als het nog maar bij één enkel boompje „voor eigen gebruik" bleef, zou het misschien nog niet eens zo heel erg zyn. Maar het gebeurt herhaaldeiyk, dat iemand die al een boompje heeft omgehakt later nog een ander exemplaar ziet dat hem veel beter bevalt. Dan smyt hy het eerste exemplaar eenvoudig weg en neemt het andere mee naar huis! Ook mensen, die bomen verkopen, proberen op een dergelijke manier sratis aan hun waar te komen.. In het Beierse dorp Schaftlach by München, krygt men om deze reden dit jaar op het plein voor het raadhuis dan ook kerstbomen cadeau. De mensen er wonen on geveer 300 gezinnen kunnen ze daar zelf ko men uitzoeken. Het zyn uitmuntende bomen, ge heel recht van leden en zonder een enkel manke ment, bussen de anderhalf en twee meter hoog. „Dit is de eerste keer", zei een oude dorpeling gnuivend, „dat we wat van de gemeente cadeau krijgen, behalve dan de belastingpapieren, maar die moeten we invullen en daar beleven we later geen plezier meer van". De gemeente-secretaris beweert, dat men met het weggeven van de bomen nog goedkoper uit is dan wanneer men dag en nacht bewakers in de bos sen moet zetten om op te passen, dot nergens gesto len wordt. De werkzaamheden in Nieuw Leeuwenhorst" zijn in volle gang. wenhorst", gelegen tussen Noord wijk en Noordwijkerliout. Ter onderschei ding van het andere gedeelte heeft het bestuur van de Stichting het pas verworven bezit genoemd „Nieuw- Leeuwenhorst" Dit gebied is eeuwenlang als hakhout- bos geëxploiteerd en dus sterk verarmd, terwijl ook de Duitse bezettingstroepen er danig hebben huisgehouden. Een ge deelte van deze gronden wordt thans herbebost. „Nieuw-Leeuwenhorst" omvat tevens een driehoekig gedeelte, dat ge legen is tussen de Gooweg en de Schuineweg. Het totale oppervlak is groot circa 40 h.a. Voor het gehele complex is een reconstructieplan uitge werkt. dat voorziet in een verbetering van het aanwezige houtbestand. Met de omvorming van percelen hakhout en de bebossing van in de oorlog vernielde bospercelen is men thans in volle gang GROTE VIJVER De tankgracht, die men er aantreft wordt vergraven tot een byzonder grote vyver. terwyl de oude waterpartij zal worden schoongemaakt. Paden en lanen zullen het complex in alle richtingen doorkruisen. Op een open ruimte zal de ontwikkeling van een heide-vegetatie worden bevorderd. Het zand. dat bij de aanleg van de vijvers, vrij komt het betreft hier een hoeveelheid van naar schatting 70000 M3 wordt gebruikt voor de woningbouw in Leiden. Met deze reconstructie is een totaal van f. 100 000 gemoeid, waarvan f. 64.000 ten laste van de Provincie komt. ONDERHOUD Een belangrijke factor speelt nog de post „onderhoudDe Stichting heeft met succes een beroep gedaan op de gemeenten Noordwyk en Noordwijker- hout, die by de totstandkoming van een fraai recreatieoord in de naaste omge ving immers een groot belang hebben. Een gedeelte van het gereconstrueerde „Nieuw-Leeuwenhorst". Een terrein van ongeveer 15 h.a., zal naar alle waarschijnlijkheid nog deze zomer worden opengesteld. De algehele vol tooiing vindt echter pas plaats in de loop van 1957. Met de uitvoering van dit gigantische werk wordt ongetwijfeld een zeer groot algemeen belang men denke in dit verband aan de steeds voortdurende ontplooiing van Leiden gediend. Zo als het zich nu reeds laat aanzien zal het op „Nieuw-Leeuwenhorst" in de naaste toekomst alleraangenaamst ver toeven zijn. door woorden van Belangrijke mededeling bij de opening Russische leiderg van de Kersttentoonstelling Bloemlust I De kerst tentoonstelling Bloemlust I ls gistermiddag officieel door de voor zitter van de Kon. Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur, jhr mr dr O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden. geopend. In zijn rede deed hij de voor het vak zeer belangrijke mededeling, dat er een proto-type van een rooimachine is geconstrueerd, die speciaal bestemd is voor de Hollandse zandgronden. Dankzy de steun van de vakoiganisa - ties en door het werk van het Instituut voor Tuinbouwtechniek ls het principe van de rooimachine voor bloembollen enkele weken geleden gevonden. Er zal nog veel aan verbeterd moeten worden, maar de eerste proeven zyn reeds geno men en daarop kan men verder bouwen, aldus spr. Jhr. van Nispen tot Pannerden verge leek de tentoonstelling met Kerstmis, dat het feest is van de geboorte en de vernieuwing. Op de tentoonstelling wordt de geboorte gevierd van de lente. Dank zy de toewyding en de volharding van de vakmensen is hier iets groots ver richt. dat zowel vakmensen als buiten staanders ten nutte zal zyn. Spreker bracht hulde aan Bloemlust, dat een taak verricht, die niet onvervuld mag en kan biyven. Voordat jhr Van Nispen tot Panner den zyn rede uitsprak had de voorzitter van Bloemlust de byeenkomst geopend. Hij wees er daarby op dat het Jaar 1955 niet bevorderlijk is geweest voor de broei. Het bestuur was dan ook met zorg vervuld of deze tentoonstelling wel zou slagen: het is echter alles meegevallen, al hebben de tulpen dan ook voor het grootste gedeelte verstek laten gaan. Als de belangstelling evenredig is aan de prestaties, dan zal het vol worden, aldus spr. De groep freesia'swaarmede een extra grote gouden medaille werd verdiend. (Poto L-D./Van Vliet.) Tenslotte deelde spreker mee dat aan de heer Van der Hart. by de bol- lenmensen zo goed bekend, een ooge- luk heeft gehad en in het ziekenhuis ligt. Op het moment van de opening is hem een grote bloemenmand aan geboden. MODEL Op de mechanisatie-tentoonstelling is een model van de bollenrooimachine opgesteld. Het ls een zgn. „trilrooier" de schuif, die de grond en bollen los werkt en „opveegt" trilt 5 k 6000 maal per minuut. Hierdoor komt de aarde los van de bollen en kan daardoor weer ge makkelijk terugvallen op de grond. Het is mogelijk met deze machine per mi nuut een stuk grond van 10 meter lengte en ruim één meter breed te rooien. De machine is ontworpen door de heer G. Langendijk, die reeds anderhalf jaar met het idee rond loopt. Niet eerder dan in de zomer van 1957 zal de machine goed genoeg zyn om in de practyk gebruikt te worden. De machine betekent een enorme besparlne aan mankracht: het werk dat eerst 20 man deden, kan nu verricht worden door 2 of 3 man. Menigeen zal zich afgevraagd hebben wat de minister-president van India. Nehroe. wel gedacht heeft, toen het Russische duo Boelganin en Kroesjtsjef op hun reis door zün land bU herhaling aanvallen op het Westen deed. Volgens de ..Times of India" deelde Nehroe Don derdag de commissie voor buitenlandse zaken van de Congrespartij mede. het te betreuren, dat de Sovjet-Russische lei ders tijdens hun bezoek aan India het Westen hadden gehekeld, in het bijzon der de Engelse verrichtingen in India. De Russische leiders hebben de ge schiedenis verdraaid, aldus Nehroe, toen zy beweerden, dat de Westerse Geallieerden Xazi-Duitsland op de Sovjet-Unie hadden afgestuurd. Spe ciaal deze redevoering had hem in ver legenheid gebracht, maar dit was niet het geval geweest met wat de Russen hadden gezegd over Kasjmir en Goa. Toen hem in de Commissie enige vra gen gesteld werden, antwoordde Nehroe. dat de Sovjet-Unie bevreesd is voor een herenigd Duitsland, dat zich bij de NAVO aansluit, „zy zou gerustgesteld kunnen worden door een garantie, dat een verenigd Duitsland, evenals Oosten rijk, geneutraliseerd zou worden. Vol gens Nehroe heeft het Verdrag van Bag dad de koude oorlog naar het Midden- Oosten gebracht en de Arabische landen verscheurd. Ofschoon de regeringslei ders op de conferentie van Genève oorlog hadden uitgesloten, overheerst een sfeer van dreiging en uitdaging, aldus Nehroe. Nehroe's opmerking over de MOVO, de Midden-Oostelijke Verdrags-organi- satie oftewel het Verdrag van Bagdad, is in lijnrechte tegenspraak met wat de Engelse minister van Buitenlandse Za ken. MacMillan enige malen heeft ver klaard. n.l. dat het Verdrag van 3agdad nog net op tyd is gekomen. Bepaalde gebeurtenissen zyn dus niet het gevolg van dit Verdrag, maar dit pact is nog te rechter tyd een bolwerk tegen de Russische infiltratie in het Midden- Oosten gebleken - Red. LD.") Politieke inbraak in Bonn De West-Duitse criminele recherche zoekt koortsachtig naar onbekenden, die tydens het afgelopen weekeinde hebben Ingebroken in het bureau voor Oost- Duitsland van de «Liberale» Vrye De mocratische party te Bonn. Men neemt aan dat de Inbraak ls gepleegd door spe cialisten van de Staatsveiligheidsdienst in de Russische zone van Duitsland. De inbrekers slaagden erin de electrische alarminstallatie buiten werking te stel len en braken vervolgens een stalen brandkast en enkele bureauladen open. Zy verdwenen met medenemen van een aantal documenten. Het hoofd van het bureau verklaarde Donderdag aan een vertegenwoordiger van het dagblad „Bild": „Waarschijniyk heeft men gezocht naar een kaart systeem met de namen van agenten. Dit heeft men echter niet kunnen vinden, omdat we geen agenten in de Oostelijke zone hebben". Hy merkte op dat zyn bureau alleen berichten over de toestand in de Russi sche zone verzamelt en dat in deze be richten geen namen worden genoemd Enige van deze berichten hebben de in brekers meegenomen.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 7