„Souvereiniteit over Nieuw Guinea op generlei wijze in discussie" Twee oude dames en automobilist bij rampzalige aanrijding gedood WEERBERICHT Infiltratie zal men voorkomen Drama van een noodlottige waarschuwing op Rijksweg Woedende Syrische uitval tegen Israël in de Veiligheidsraad 94ste Jaargang VRIJDAG 23 DECEMBER 1955 No. 28712 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— per kwartaal; f2.35 per maand; f0.55 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Minister Luns in Tweede Kamer Hoop op begin van een betere verstandhouding (Van onze parlementaire redacteur) „De Tweede Kamer kan zich verzekerd houden dat op de Neder lands-Indonesische conferentie de wensen van de Indonesiërs scherp zullen worden getoetst aan het standpunt ten aanzien van onze souve- reiniteit over Nieuw-Guinea. Wat betreft het gevaar van afglijden van dit principiële Nederlandse standpunt, stel ik er prijs op", aldus minis ter Luns, „met de grootste nadruk te verklaren dat de regering geen duimbreed zal afwijken van het standpunt dat de souvereiniteit over Nieuw-Guinea in feite en rechtens wordt gehandhaafd en z a 1 worden gehandhaafd. Onze souvereiniteit zal op generlei wijze in dis cussie kunnen worden gebracht. Ik zit er tenslotte zelf bij. Eventuele pogingen tot politieke infiltratie door het zenden van Indonesische con suls, onderwijzers, enz., naar Nieuw-Guinea zal worden voorkomen". kingen te onderhouden, moest er t.>e leiden de conferentie niet af te wijzen, omdat de opzet ervan is tot betere ur- houdingen te geraken. De Kamer kan zich echter overtuigd houden, dat haar bedenkingen tegen de conferentie voor de regering een aanleiding temeer zijn, de nuchterheid en zakelijkheid te be trachten waarop is aangedrongen. Op de verplaatsing van de confe rentie van Den Haag naar Genève werd door de Indonesiërs sterk aan gedrongen. omdat men daar in Indo nesië veel belang aan hechtte. Er bestonden voor de Nederlandse rege ring geen principiële redenen zich daar tegen te verzetten. We hebben wel practische bezwaren geopperd, maar toen de Indonesische delegatie bereid was zich neer te leggen bij een voortdurend onderbroken over leg, omdat de aanwezigheid van onze Nuchter en zakelijk Minister Luns verkaarde voorts, dat hij de twijfel van de Kamer aan het nut van de besprekingen kan begrijpen. Maar alleen reeds het doel van onze politiek, met Indonesië goede batreK- ministers in Den Haag telkens zou worden vereist, hebben wjj tenslotte ingestemd met Genève. Sinds Don derdag worden weer besprekingen gevoerd in Den Haag. De plaatsing op de agende van de conferentie van enkele vraagstukken, die Nieuw-Guinea betreffen, is aanvaard omdat sinds September 1953 de Neder landse regering zich bereid heeft ver klaard zulke vraagstukken met Indo nesië te bespreken, omdat het aan Nieuw-Guinea grenst. Dat is gewoon, want er zijn over Nieuw-Guinea ook be sprekingen gevoerd met Australië, om dat het aan Nieuw-Guinea grenst. Er moet worden afgewacht, welke vraag stukken Indonesië te berde wil brengen. Van Indonesische plannen om consuls en onderwijzers naar Nieuw-Guinea te zenden en een eigen scheepvaartver binding met Nieuw-Guinea te verlan gen, is de Nederlandse delegatie nog niets bekend Eventuele pogingen tot po litieke infiltratie zullen worden voor komen. Hoop. Minister van de Kieft naar Suriname Naar wij vernemen, zullen de Minis ter van Financiën, de heer J. van de Kieft. en de plaatsvervangend Thesau rier-Generaal. mr L. de Block, 18 Ja nuari in Suriname aankomen voor een oriëntatiebezoek. Donderdagochtend is het hoogste punt bereikt van het Nationaal Monument op de Dam in de hoofd stad. Aan deze gebeurtenis werd een feestelijk tintje gegeven door de aanwezigheid van burgemeester d'Ailty. architect dr P. Oud cn beeldhouwer föhn Raedecker. De bovenstaande foto laat zien, hoever het nu met het Monument staat. Vrij zacht De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselende bewolking met enkele verspreid optredende buien. Matige tot krachtige en aan de kust wellicht tijde lijk harde Zuid-Westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) 24 December Zon op: 8.49 uur; onder 16.34 uur. Maan op: 12.55 uur; onder: 2.57 uur. Hoogwater te Katwijk te 10.13 en 22.48 uur. Dit nummer bestaat alt 10 pagina's Ofschoon niet zonder zorg, blijft de regering hopen, dat de huidige on derhandelingen met Indonesië ucees zullen hebben en dat de resultaten zullen worden aanvaard door beide parlementen, waarmee een periode van betere en hartelijker betrekkin gen tussen Nederland en Indonesië moge worden ingeluid. Tijdens de conferentie heeft minis ter Luns de Indonesiërs reeds zeer diepgaand, openhartig en vooral duide lijk doordrongen van de gevoelens, die in het Nederlandse volk leven over de behandeling van de arrestanten in Indo nesië. De minister betreurde nog geen bepaalde en bevredigende mededelin gen te kunnen doen. Hij heeft echter gegronde hoop, dat nu spoedig een be voegde Nederlandse advocaat in Dja- karta aanwezig zal zijn. Er hebben zich geen nieuwe gezichts punten geopend voor de mogelijkheid het zelfbeschikkingsrecht voor Ambon af te dwingen. Nederland is gedwongen af te wachten of de binnenlandse ont wikkeling van Indonesië zal leiden tot een gunstiger situatie voor de Ambo nezen. Het heeft geen nut op de nu aan de gang zijnde conferentie er over te spreken, want Anak Agoeng heeft minister Luns reeds gezegd, dat inmen ging van Nederlandse zijde tot een averechts resultaat zou leiden. Hulp aan minder ontwikkelden Tegen de motie om een fonds te vormen voor hulpverlening aan min der ontwikkelde gebieden, had minis ter Luns geen bezwaar. De regering wilde reeds voor een belangrijk be drag aan een dergelijk fonds van de Verenigde Naties meewerken en zo lang het sunfed niet tot stand komt, is de regering bereid de mogelijkheid van de vorming van een afzonderlijk fonds voor 1957 te overwegen. Na tuurlijk zal het nieuwe Kabinet na de verkiezingen daarover moeten be slissen. Of inderdaad 25 millioen gul den nodig is, zal nader worden bezien en als het fonds van de V. N. tot stand komt, zal het bedrag opnieuw in beschouwing moeten worden geno men. De motie werd met algemene stemmen aangenomen. Inzake het Moerdijkkanaal wacht Ne derland een Belgisch initiatief af, om dat België de vragende partij is, maar enige weken geleden heeft minister Luns zijn Belgische collega Spaak ge zegd, dat België niet te lang met het bepalen van zijn standpunt moet wach ten met het oog op de toestand in West- Brabant. De Belgische beslissing kan nu spoedig worden verwacht. Omstreeks 12 Januari komt minister Spaak in Den Haag. Het Deltaplan en de kana- lenkwestie zijn niet noodzakelijkerwijs met elkaar verbonden, maar het verband is er door de omstandigheden. In de Rijnvaartgeschillen heeft de Neder landse regering een eigen verantwoorde lijkheid, los van particuliere overeen komsten tussen de belanghebbenden. (Speciale berichtgeving) Het jaar 1955, dat in de geschiedenis geboekstaafd zal worden als een waar rampjaar wat betreft het aantal ernstige verkeersongevallen in het rayon Naarden-Bussum, waarbij zeer vele met dodelijke afloop goed geteld is het getal twintig in genoemd rayon in dit jaar bereikt heeft ons niet verlaten, alvorens een zeer zwart stempel te hebben gedrukt op de beruchte naam van Rijksweg no. 1 (Amsterdam - Gooi - Amersfoort). lantaarns het verkeer, waardoor uiter aard op sommige momenten een file auto's zich vormde. De bestuurder van een volkswagen reed daardoor tegen een voor hem stilstaande auto waardoor zijn wagen dusdanig werd beschadigd, dat hij moest worden weggesleept. Nog meer doden. Nog meer dodelijke aanrijdingen val len te melden. Op de Hengelosche straat te Ensche de is 's avonds een verkeersongeluk ge beurd waarbij de 53-jarige grondwerker Gisteravond om half zeven hebben op deze Rijksweg weer drie mensen het le ven verloren en het was bij Meerlust, waar reeds meer ongevallen hebben plaats gevonden, dat de zwarte plek was. Omstreeks half zeven, het spitsuur waarop vele forensen met de auto naar het Gooi huiswaarts keren, kwamen twee oudere dames, een 69-jarige we duwe en een 79-jarige dame uit Naarden van een paadje naar de Rijksweg om deze over te steken teneinde zich naar de Kever dijk of vesting te begeven. Toen zij vermoedelijk meenden een gunstig plekje op deze weg te hebben gevonden of een gunstig tijdstip, staken zij over. Maar op dat moment kwam uit de richting Amsterdam een auto be stuurd door een inwoner van Blaricum. Deze zag de dames - vermoedelijk doordat de weg ter plaatse niet ver licht is - te laat en reed beiden aan. Beide vrouwen werden een eind mee gesleurd en bleven daarna op het weg dek liggen. Onmiddellijk daarop naderde een tweede auto eveneens uit de richting Amsterdam, bestuurd door iemand uit Bussum. Deze zag plotseling de stil staande auto voor zich, welke hij nog wel kon ontwijken, maar hij reed daarbij over een der op de weg lig gende slachtoffers. Toen men een on derzoek instelde naar de beide slacht offers bleken beide dames reeds te zijn overleden. Het is niet uit te maken of de dames reeds dood waren bij de eerste aanrij ding dan wel of de tweede auto de dood van een der slachtoffers heeft veroor zaakt. Goed bedoeld, maar Natuurlijk goed bedoeld, beging de 36-jarige bestuurder van de auto die de beide dames aanreed een daad welke hem helaas het leven heeft gekost. Hij stapte uit zijn auto en ging op de weg staan zwaaien om het verkeer te waar schuwen en meer ongelukken te voor komen. Dit werd hem noodlottig. Even eens uit de richting van de hoofdstad naderde een derde auto, bestuurd door een Engelse piloot van de KLM, die met gedimde lichten reed. Plotseling z,ag deze voor zijn auto een donkere gedaante, maar hij zag geen kans meer, deze te ontwijken. De man werd gegrepen en kwam op de motor kap terecht, waarna hjj weer op het wegdek viel. Ook hij bleek vrijwel on- €1" gelegenheid VOn de tachtigste middellijk te zijn overleden. De drie verjaardag van de toneelspeler Ian slachtoffers werden naar het Diaco- aa^u nondPrdap in de nessenhuis te Naarden overgebracht. o j V uonaeraaS in ae De Naardense politie regelde met rode iQdSSCnOUWburg te Amsterdam ge- L. Stomp te Enschede dodelijk werd ge wond. Het slachtoffer dat met zijn rij wiel de straat overstak en daarbij door een uit Hengelo komende personenauto werd aangereden, overleed ter plaatse. Op genoemd tijdstip wilde de heer Stomp de Hengelosche straat overste ken, hij stapte van zijn fiets en liep de straat op. Midden op de weg stapte hij weer op om nog voor de uit Hengelo ko mende personenauto over te steken. Ver moedelijk heeft hij hierbij de snelheid van de auto verkeerd geschat. Het slachtoffer werd aangereden en vrijwel op slag gedood. Hiermee is het aantal dodelijke ongevallen in Enschede ten gevolge van aanrijdingen gestegen tot 15. In 1954 vonden in Enschede 14 dode lijke ongelukken plaats. Trein greep auto Op de onbewaakte overweg nabij Klaashof te Reuver is gisteren omstreeks 12 uur een kleine bestelwagen van de 21-jarige groentehandelaar J. Corneth uit Reuver door een personentrein Ven- lo-Roermond gegrepen. De heer Corneth werd daarbij gedood. Door de dichte mist was het zicht ter plaatse slecht, waardoor de chauffeur de naderende trein waarschijnlijk niet heeft opge merkt. De auto werd ter hoogte van de cabine gegrepen en een 50-tal meter meegesleurd. Het treinverkeer ondervond een half uur vertraging. Moeder en kind vielen uit trein Beiden gedood Gisteravond om tien miniuten voor tien ontdekte de bestuurder van een trein op de spooTbaan tussen Zwijn- drecht twee lichamen. Hij gaf dit door aan het station Barendreeht en van daaruit ging men zoeken, zonder even wel iets te vinden. Het station Barendreeht stelde Zwijn- drecht in kennis van de ontdekking van de treinbestuurder. Een ambtenaar liep de spoorbaan op en vond ongeveer een kilometer voorbij de Bunnigersteeg het stoffelijk overschot van een vrouw. De ambtenaar keerde terug en waarschuw de de Zwijndrechtse politie. Deze vond in de nabijheid van het lichaam van de vrouw ook het stoffelijk overschot van een driejarig jongetje. Uit het onderzoek bleek, dat ze uit de richting Rotterdam gekomen waren. Men vond een Engels paspoort ten name van de 27-jarige Elisabeth Brinkly uit Engeland, waarin ook vermeld was de driejarige Peter Charles Brinkly. Uit de papieren bleek, dat de vrouw van Nederlandse afkomst is geweest. Trirum had geheten en de echtgenote was ge weest van een sergeant van de Engelse bezettingstroepen in Duitsland. Men vermoedt, dat het jongetje uit de trein gevallen is en dat zijn moeder hem heeft willen redden en daarbij zelf ook uit de trein gevallen is Nadat HM. Koningin Juliana gisteren op het Roosendaalse jeugd- sportterrein een vaandel had uitge reikt aan het korps commando troepen. begaf zij zich naar het oude Raadhuis, waar het RK. man nenkoor ConcordiaH.M. een zanghulde bracht. H.M. betreedt over vier vendels, uitgelegd door vendel-zwaaiers van de Tromme- laeren van Roessendaele" het Raad huis. nadat twee andere Tromme- laeren" haar bij aankomst met hun vendel een groet hadden gebracht. Portugal klaagt India aan Portugal heeft Donderdag India aan geklaagd bij het Internationale Ge rechtshof te 's-Gravenhage omdat laatst genoemd land sedert 21 Juli 1954 de Portugese gebieden Dadra en Nagar Avelli bezet houdt. De actie bij het Internationale Ge rechtshof is nu mogelijk, omdat Portu gal lid van de Verenigde Naties is ge worden. Het land werd vorige week toe gelaten. Nagar Avelli en Dadra zijn twee kleine Portugese enclaves, die aan alle kan ten door Indisch gebied zijn ingesloten. Zij liggen ongeveer 25 kilometer land inwaarts nabij het aan de kust gelegen Portugese gebied Damao. huldigd. Wethoudèr. mr A. de Roos. overhandigde de jubilaris de zilveren pcnninQ van de stad Amsterdam. „Wortel van het kwaad in bet Midden- Oosten moet uitgeroeid worden Syryië heeft een officieel verzoek in de Veiligheidsraad der Ver. Naties in gediend om Israël uit de wereldorganisatie te stoten en economische sancties tegen dit land toe te passen. „Het ziet er naar uit, dat de Israëliërs niet meer zijn dan miniaturen van Hitier en zijn kliek", aldus sprak de Syrische afgevaar digde bU het indienen van zijn resolutie. „Het is nu de taak van de Veiligheids raad deze wortel van het kwaad in het Midden-Oosten uit te roeien, evenals de wortel van het kwaad in Europa uitgeroeid werd". De Veiligheidsraad moet handelen en wel doeltreffend, voordat deze pest wortel geschoten heeft in het Heilige Land. Dit is de kruistocht, die de Veiligheidsraad moet houden, niet onder de banier van de religie, doch onder de banier van de internationale vrede en veiligheid". „Boosaardige haat", zegt Israëlische ambassadeur Het spreekt vanzelf, dat deze van haat doorgloeide woorden van de Syriër niet zonder tegenspraak van Israëlische zijde zijn gebleven. De Israëlische ambassa deur in de V.S., Abba Eban, zei, dat „niemand naar de Syrische afgevaardig de kan hebben geluisterd zonder zich af te vragen hoe er vrede aan de grenzen in het Midden-Oosten kan zijn, wan neer er zoveel duistere en boosaardige haat leeft als die waaraan hij zojuist op zo heftige wijze uiting heeft gege ven". Niemand heeft minder reoht dan Sy rië te spreken over verplichtingen uit het handvest, aldus Eban. Sjoekairy (de Syrische spreker) heeft Syrië's lidmaat schap van de Verenigde Naties „te schande gemaakt", door Israël zijn ju risdictie over eigen grondgebied te ont zeggen. Een staat die niet de status van staat van een ander land erkent, heeft niet het recht deel uit te maken van welke internationale organisatie ook, aldus de Israëlische ambassadeur. Zoals bekend heeft Israël aan de Vei ligheidsraad documenten doen toekomen die buitgemaakt zijn bij de aanval op de Syrische stellingen, waaruit bleek, dat de Syrische troepen opdracht hadden het Meer van Tiberias als een Syrisch meer te beschouwen. De echtheid van deze documenten is echter door Syrië te gengesproken. In Israël heerst verontwaardiging over het rapport, dat generaal-majoor Burns over het gevecht aan de Veiligheidsraad heeft uitgebracht. Dit rapport, aldus zegt men in officiële kringen in Te Aviv, houdt geen rekening met het omvang rijke bewijsmateriaal, dat door de mi litaire documenten en stafkaarten, die bij de overval in beslag zijn genomen, dat een nauwkeurige studie van het dat een nauwkeurig estudie van het rapport van Bruns juist een onafgebro ken reeks van Syrische aanvallen en schendingen van de wapenstilstands overeenkomst aan de dag brengt. John gearresteerd Dr Otto John, de voormalige leider der West-Duitse Veiligheidsdienst, is heden-, Vrijdagochtend gearresteerd beschuldigd van verraad, aldus is uit ge zaghebbende bron in Karlsrühe verno men. Luitenant-generaal Opsomer onderscheiden Luitenant-Generaal A. T. Opsomer is bevorderd tot Commandeur in de Orde van Oranje Nassau met de zwaarden. De Minister van Oorlog en van Marine, ir C. Staf, heeft hiervan gistermiddag tijdens een bijeenkomst te Apeldoorn mededeling gedaan.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1