Watertarieven van Voorschoten met tien procent verhoogd Burgemeester La Pira (Florence) van professor tot groentje.... Oegstgeester Raad vergaderde bij Nazi - geest is in Duitsland nog altijd springlevend DONDERDAG 22 DECEMBER De gemeenteraad van Voorschoten heeft gisteravond tot middernacht vergaderd. Het belangrijkste besluit is ongetwijfeld voor de gemeentenaren de verhoging van de watertarieven met 10%, veroorzaakt door een verlies dat het waterbedrijf reeds enige tijd lijdt. Dit tekort bedroeg ongeveer f. 12.000.Door een herziening van de wateraanslagen was reeds een dekking van f. 8000.verkregen. Deze herzie ning was mogelijk doordat door de huurverhoging verschillende percelen in een nieuwe klasse waren gekomen. De heer Pels (P.v.d.A.) meende echter, dat het tekort van f 4000.dat nu nog resteert, niet door een tariefsverhoging mag worden weggewerkt, daar dit zou indruisen tegen de stabilisatiepolitiek. Bovendien vond spr. het fout, dat deze 10 (c voor vele ingezetenen boven de tariefsverhoging door de correctie van de wateraanslagen zou komen, waardoor die verhoging dubbel zou werken. De heer Pels kreeg pas gelegenheid daarover te spreken, toen de vergade ring gedurende ongeveer 10 minuten was geschorst geweest in verband met enkele redactionele wijzigingen in het voorstel. De heer Pels had voorgesteld het voor stel aan te houden, omdat het de raads leden te kort voor de vergadering be reikt had. Het bleek echter, dat alle andere fracties zich met de voorstellen kon den verenigen, hoewel ook zij het be treurden, dat de verhoging moest plaats vinden. Vooral 't aankopen van guurder water van de gemeente Lei den veroorzaakt een tekort bij dit be drijf. De heer v. Eist (WD) had liever ge zien, dat naast dit voorstel een verla ging van gas- en/of electra-tarieven ge staan had als compensatie. Spr. zag deze verhoging als tijdelijk. P.v.d.A. TEGEN Het voorstel van de heer Pels om wel over te gaan tot correctie, maar niet tot de extra verhoging met 10 vond geen steun, waardoor het voorstel van B. en W. werd aangenomen met de aan tekening, dat de P.vxLA.-fractie tegen was. Voor het eerst sedert lang, was de raad voltallig aanwezig. Na de gebrui kelijke opening en de normale eerste agendapunten werd het nieuwe raads lid, de heer A. de Groot (WD) beëdigd en door de voorzitter welkom geheten. Het jaarverslag van de disfcricts- schoolartsendienst Katwijk bracht en kele verzoeken, o.m. betreffende spraak lessen in Voorschoten en melkvoorzie- ning op de scholen. Aan beide punten wondt reeds de nodige aandacht ge schonken. GEMEENTETOREN Besloten werd een extra crediet van f 2200.— beschikbaar te stellen voor ver kleining van de wijzerplaten voor de ge restaureerde gemeentetoren en voor vernieuwing van de verlichting. De heer Van Eist zou de toren graag in licht zien baden als de kosten daarvoor niet te hoog zijn. Zonder hoofdelijke stemming en zon der discussie werd besloten over te gaan tot aankoop van een nieuwe dienstauto voor de gemeente. Dit voorstel was de vorige vergadering terug verwezen naar de commissie voor Openbare Werken, terwijl de heer van Oosten zich toen reeds tegen verklaard had. Deze ver klaarde thans echter, dat hij zich bij de algemene opinie neerlegde. Voor de ds Fortgensschool werd een crediet voor nieuwe schoolmeubelen ver leend. KUNSTVOORWERPEN Over de aard van de aan te schaffen „kunstvoorwerpen" voor de Openbare Ulo en het Verenigingsgebouw werd lang gediscussieerd. Wel was ieder het er over eens, dat het gevraagde cre diet verleend moest worden. Enkele raadsleden wilden echter zien vastgelegd, dat dit crediet niet voor schilderijen of wandtapijten bestemd zou worden, daar dit „te losse" voorwerpen betreft. Nadat B. en W. meegedeeld hadden, dat zij van dit standpunt had den kennis genomen en verklaard had- Tsjechische architecten in de voetstappen van Moskou (Van onze Weense correspondent) Nu de Sovjet-Unie de luxueuze en bombastische bouwstijl van de meerma len bekroonde architect Vlassov en con sorten heeft veroordeeld, is men ok in Tsjecho-Slowakije tot de ontdekking gekomen dat de pompeuze Communisti sche architectuur aldaar gewijzigd dient te worden. Het Slowaakse blad „Praca", uit Pres burg, beroept zich daarvoor uitdrukke lijk op het besluit van de Communisti sche partij in de Sovjet-Unie en schrijft: „Ook bij ons heeft het centrale comité critiek uitgeoefend op het feit, dat al leen voor de pui van verschillende ge bouwen somstijds een vierde van de ge zamenlijke bouwkosten wordt besteed. Uit Pilsen Ls een geval bekend, waar men voor de gevel van een gebouw met twintig woningen zoveel geld heeft uil- gegeven. dat men daarvoor nog 14 an dere woningen had kunnen bouwen. Een groot aantal gebouwen uit de laatste jaren bewijst, dat onze architecten last hebben van de torentjes-manie. Maar nergens ter wereld kent de moderne ar chitectuur torentjes, behalve in de Sov jet-Unie Ned. Ind. besprekingen Datum voortzetting conferentie onbekend Onder voorzitterschap van de Indo nesische minister van Economische Za ken, de heer Kasimo en in aanwezig heid van de Indonesische minister van Volksgezondheid, dr Leimena, is van ochtend een werkvergadering gehouden van de Indonesische economische des kundigen in het Indonesisohe Hoge Commissariaat. Vanmiddag te halfvijf zullen minis ter Kasimo en de heer Indrakoesoema, directeur van de Bank Indonesia, een ontmoeting hebben met minister Van de Kieft in het Ministerie van Finan ciën in Den Haag. Over het tijdstip van de voortzetting der besprekingen in Den Haag van de IndonesischNederlandse conferentie was vanochtend nog geen besluit ge komen. NIEUW TWEEDE KAMERLID GEÏNSTALLEERD (Van onze parlementaire redacteur) Het nieuwe lid van de Tweede Kamer, mevrouw J. M. Stoffelsvan Haaften (VVD», opvolgster van de heer H. J Ankersmit, heeft vanmiddag in handen van de voorzitter de vereiste eden af- d. den, dat zij een commissie van deskun digen zouden benoemen, die de aard en het werk zelf zouden beoordelen, ging de raad ook met dit voorstel accoord. De commissie vooi de woonruimtevor dering werd in haar oude samenstelling herbenoemd. Tot onderwijzeres aan de Openbare Lagere School I werd benoemd mej. L. H. Toxopeus, thans onderwijzeres in Krimpen aan de IJssel. CONFERENTIE-OORD Bij de rondvraag vroeg de heer Pels in een uitvoerig betoog naar de gang van zaken betreffende het verkrijgen van een bouwvergunning voor het stich ten van een conferentie-oord van het Centraal Sociaal Werkgeversverbond. Dit verbond heeft een perceel grond gekocht, gelegen aan de Veurseweg, waarbij de verkoper als eis gesteld heeft ook de Essenlaan te kopen. De gemeente eist nu, dat deze laan om niet aan haar wordt overgedragen, terwijl een vergoe ding van f 8600 betaald moet worden als bijdrage in de kosten van onderhoud van deze weg. Het was de heer Pels ge bleken. dat een nogal formalistisch standpunt van B. en W. ontstemming gewekt zou hebben bij dit verbond. De voorzitter verwonderde zich zeer over deze opmerking van de heer Pels. daar een kortgeleden gehouden confe rentie tot een oplossing geleid had en de aanvrage v. de rijksgoedkeuring juist door de gemeente was verzonden. Hier uit bleek dus, dat alles op zijn pootjes terecht was gekomen en verwacht kan worden ,dat het Verbond spoedig goed keuring op zijn plannen kan verkrijgen het conferentie-oord inderdaad in Voorschoten gesticht zal worden. SCHOOLZWEMMEN De heer de Groot maakte zijn raads- debuut met een vraag naar de moge lijkheid van schoolzwemmen öf in Lei den öf in het binnenkort te openen zwembad in Wassenaar. Deze vraag was reeds eerder aan de orde.geweest, maar toen was het zwem bad in Wassenaar noe lang niet klaar en de Overdekte in Leiden vol. De heer de Groot verzocht te overwe gen medewerking te verlenen in het ver voer. eventueel op Zaterdagochtend. Hy verzocht echter spoed, gezien de moge lijkheid dat de uren bezet zouden wor den. Een onderzoek werd toegezegd. DE KAAG Luxe motorjacht te water gelaten Van de werf van C. van Lent en Zonen te De Kaag werd gister- en hedenmorgen met goed gevolg proef- gevaren met een 60 voetflushdeck- cruiser, genaamd „Floridian". Deze kruiser werd gebouwd voor Amerikaanse rekening, zonder forma liteiten te water gelaten en zal mor gen naar Rotterdam varen, alwaar het als deklast op de „Westerdam" geladen zal worden. Het jacht heeft een lengte van 18.50 meter, is 4.80 meter breed en heeft een diepgang van 1.80 meter. De „Floridian" is uitgerust met twee G.M. motoren van ieder 225 P.K. De inrichting van het schip is tot in de puntjes verzorgd en beantwoord vol komen aan de eisen van de Amerikaan se opdrachtgever. De verwarming van de salons ge schiedt door middel van een oliestook inrichting, terwijl er volop koud en warm stromend water is. Airconditio ning is eveneens aangebracht. Kortom een juweel van de Nederlandse Scheeps- bouwindustrie! OEGSTGEESi Ds ARNOLD BEDANKT Ds J. J. Arnold, te IJmuiden, heeft bedankt voor het beroep van de gemeen te van de Geref. Kerken, art. 31 K.O. Kerstwijdingsdienst De Kerstwy- dingsdienst van de Ver. van Vrijz. Her vormden Leiden-Oegstgeest zal van avond worden gehouden in de Willem de Zwijgerkerk. Aan deze dienst, die zal worden geleid door ds W. J. H. Hu beek. zullen mede werking verlenen het dameskoor der ver eniging o.l.v. de heer A. Mouw en de heer A. Meyer, fluit. WASSEN A AH TEGEN BOOM GEREDEN De 35-jarige bromfietser W. N. Belle- kom alhier reed tegen een langs de Kat- wijkseweg staande boom, waardoor hij een kaakfractuur en een schaafwond aan zijn gelaat opliep. Hij klaagde ook over pijn in zijn schouder. Met de am bulance-auto werd hij naar het Acade misch Ziekenhuis te Leiden vervoerd. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllinillllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllll!!1 Met Kerstmis mag niemand eenzaam zijn Illllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllilllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Spannende studentenoorlog met de Pisanen (Van onze Romeinse correspondent) De eerste dagen van December zyn in de Italiaanse universiteitssteden gewyd aan de ontgroeningsfeesten. In Rome merkt men daar niet zo veel van, maar in kleinere steden beheerst de universitaire jeugd de straat in die dagen. Meestal gaat het feest gepaard met een oorlog tussen twee niet te ver van elkaar gelegen universiteiten. En dit jaar volgt heel Italië met spanning de oorlog tussen Pisa en Florence. Een vijftal studenten uit Pisa was er dezer dagen in geslaagd zich te laten insluiten in het stadhuis, waar professor La Pira, een der meest vooraan staande hoogleraren van de vijandelyke „alma mater" als burgemeester troont. Zij hadden al de toog van professor Severi als krijgstrofee veroverd en wilden daar nu de vermaarde kanarievogels van La Pira aan toevoegen. Maar ze hadden hun tegenstander onderschat. Juist toen ze op het punt stonden in de zaal van Clemens VII, dat is de werkkamer van La Pira, de vogels uit de kooi te halen, kwam La Pira zelf, die zich had verstopt in een belendende kamer, te voorschijn. HU heeft de „Pisanen" vriendelyk toegesproken, hen onthaald op een glaasje sinaasappelsap en een geschenk meegegeven voor de burgemeester van Pisa. Uit waardering gaven de studenten hem de twee scheve torentjes uit albast, die zij hadden meegebracht om achter te laten in de lege vogelkooi. terugkeer Nadat de voltallige Raad zich in anderhalf uur waarin bovendien nog een geheime bespreking plaats vond door 23 agendapunten had heenge- werkt, kwam de zaak ,,Dutim" aan de orde, waaromtrent een uitgebreid dossier bestaat en waarbij het gaat over de afwijzende beschikking van B. en W. tot verdere uitbreiding van het pand Geversstraat 47a. Ondanks krachtig aan dringen van de voorzitter om in deze vergadering een besluit te nemen, moesten B. en W. instemmen met de beslissing van de Raad om de juridische, economische en persoonlijke kant van deze aangelegenheid nader te onder zoeken door de Commissie van Openbare Werken en de Financiën, hetgeen inhoudt, dat het voorstel van B. en W. wel onaangetast blijft bestaan, doch de behandeling werd verdaagd tot een volgende vergadering. Bij de ingekomen stukken deelden B. en W. mede, dat hoewel in principe was besloten het terrein nabij de Laan van Alkemade te bestemmen voor de voet balsport en is toegezegd, dat in deze vergadering een afgerond voorstel ter tafel zou komen, dit niet mogelijk is ge bleken, omdat de adviezen van de com missies voor openbare werken en voor de financiën en het onderwijs noopten deze aangelegenheid opnieuw te bezien. Voorts omdat enkele andere gemeenten is gevraagd gegevens te verstrekken be treffende de exploitatie van sportterrei nen. De zittingsperiode van mevr. A. J. Kort-Kruit en de heer Jac. Uittenbo- gaad als leden van de Commissie voor maatschappelijke zorg werd verlengd. GRATIS KIJKEN Besloten werd het artikel vzn de Alg. Politieverordening in te trekken, waarbij het verboden was tijdens wed- stryden op het ASC-terrein in de om liggende straten stil te staan om een wedstrijd gade te slaan. Mr Valent- goed drong evenwel aan op afdoende politietoezicht omdat de omwonenden op Zondagmiddag niet worden gehin derd door het kijkgrage publiek. Ehkele punten in de omgeving van de Marelaan zullen als voorrangskruising worden aangemerkt. De verordenng, regelende de taak van de Commissie van Toezicht op het Be jaardencentrum werd op een enkele wij ziging, o<p voorstel van de heer Veen, goedgekeurd. In een besloten zitting werd het be sluit genomen de benoeming van de le den van deze commissie aan te houden tot een volgende vergadering. De verkoop van grond aan de „Nill- mij" voor de bouw van 32 grote en 8 kleine flatwoningen werd goedgekeurd. De onbewoonbaarverklaring van 13 woningen bracht nogal wat discussie te weeg, omdat men er voor wilde waken de bewoners dier woningen te veel te duperen. Getracht zal moeten worden de woningen aan de Rhijngeesterstraat- weg en de Schoolstraat zo spoedig mo gelijk te ontruimen en af te breken, ten einde de aldaar zo noodzakelijke ver- keersverbetering tot stand te kunnen brengen. KWESTIE DUTIM Verschillende leden gaven te kennen dat de kwestie inzake het beroep schrift van de Handelsonderneming „Dutim" een zo ingewikkelde zaak is. dat zij moeilijk daarover een oordeel konden geven. Mr Bergineyer achtte zelfs discussies onvruchtbaar omdat een juist inzicht ontbreekt, nij stelde daarom voor een speciale raadscom missie te benoemen om het gehele probleem te bestuderen en rapport uit te brengen. Op voorstel van mr Valentgoed. welk voorstel werd aangenomen zullen de bestaande raadscommissies worden in geschakeld. teneinde na te gaan of het standpunt van B en W. juist is. dat de beoordeling van de vraag of al dan niet ontheffing zal worden verleend uitslui tend behoort tot de competentie van B en W. en dat een beroep op de Raad te gen weigering van de bouwvergunning wegens het niet-verlenen van de ont heffing niet mogelijk is. Een dringend beroep door de voorzit ter om deze zaak toch af te doen. omdat hij meende, dat ze veilig is in handen van P. en W. had dus geen succes. Bij de rondvraag informeerde mevr. Kramers naar de aansluiting door de gemeente bij een Bouwkas. B. en W. aldus de voorzitter zijn hierover met hun oriëntatie nog niet gereed In be sloten zitting bleef men nog geruime tijd bijeen voor het aanhoren van een belangrijke verklaring door B. en W. Kanaries werden als trofee door de stad rondgedragen Maar de Florentijnse studenten, zijn eigen studenten, zijn verontwaardigd over het optreden van La Pira en hü werd veroordeeld „wegens verstandhou ding met de vijand". Terwijl een Pisaans hoogleraar de ontvreemde toog van Severi onder zijn hoede heeft genomen, en dus geheel in de geest van zijn stu denten handelt, is La Pira afvallig. De senaat van de universiteit is naar het stadhuis getrokken en heeft de burge meester-hoogleraar het vonnis voorge lezen. Hij wordt tot „levenslange groen" gemaakt en is veroordeeld zich niet op Duizenden juichten Russisch duo toe Afghanistan gaat wapens in de Sovjet-Unie kopen Premier Boelganin en Kroesjtsjef, se cretaris der Communistische partij, zijn Woensdag van hun Aziatische reis in Moskou teruggekeerd. Zij werden op het vliegveld van Moskou ontvangen door alle thans in de hoofdstad aanwezige leiders, onder wie Molotof, Mikojan, Ka- ganowitsj. Worosjlilof en Saboerof. en door de leiders der diplomatieke missies. Een grote menigte juichte de beide lei ders geestdriftig toe op de weg van het vliegveld naar het Kremlin. Kroesjtsjef zei in een toespraak tot duizenden op het vliegveld van Moskou: ,,De Indiërs, Birmanen en Afghanen zijn nu de bondgenoten van de Sovjet-Unie in onze strjjd voor de vrede". Premier Boelganin merkte op, dat Kroestsjefs toespraken in Azië niet in de smaak zijn gevallen bij een aantal Westelijke bladen en „zelfs niet by en kele ernstige politici, in het bijzonder in Groot-Brittannië". „Onze vriend schap met India. Birma en Afghani stan staat hun niet aan. Maar óns wei, zij schikt ons", aldus de premier. Ondanks de vorst van 11 graden Cel sius reden Boelganin en Kroesjtsjef :n open auto van het vliegveld naar het Kremlin. Zij werden door duizenden toegejuicht. Een Afghaanse missie zal waarschijn lijk binnenkort een bezoek aan Moskou brengen om te onderhandelen over de levering van Russische wapenen aan Afghanistan. Eerder was gemeld, dat een aantal Aghanen naar Tsjecho-Slowakije zou gaan om over de aankoop van wa penen te spreken, maar deze groep is tot dusver niet vertrokken. Afghanistan zou de Russische wapenen in Afghaans geld kunnen betalen. Student in Bonn verdedigde het systeem van de concentratiekampen (Van onze correspondent in West-Duitsland) Het Duitse Nationaal-Socialisme is thans, meer dan tien jaar na het einde van Hitiers afschuwelijk wrede en bloederige schrikbewind, helaas nog altijd niet dood. Het droevige verschil is daarbij, dat het niet alleen als een giftige plant voortwoekert onder ouderen (die misschien in het Derde Rijk zelf een zekere rol hebben gespeeld), maar dat het ook alweer wortel heeft geschoten in nog opgroeiende en niet helemaal volwassen generaties, evenals in intellec tuele kringen. Als verblijdend teken staat daar gelukkig tegenover, dat het grote publiek daar soms zeer verontwaardigd over kan zijn, vooral als die onverbeterlijke nazi-geest zich weer eens op bijzonder grove en onkiese manier heeft gemani festeerd. De appel viel in dit geval niet ver van de (SS-) boom In bijkans de hele pers in West-Duits land is namelyk een storm van veront waardiging opgestoken over het gedrag van een 20-jarige student in de rech ten, Klaus Petri in Bonn, die zo brutaal is geweest het systeem van de concen tratiekampen uit de Nazi-tyd in een studentenblad te verdedigen. Hij vond, zo schreef hij, dat ze als „politieke maat regel volkomen juist waren". „Ik accep teer". aldus dit jongmens, „de Natio- naal-Socialistische maatregelen, omdat ze zijn voortgesproten uit de vurige wens van de toenmalige Fiiliring om eenheid, recht en vrijheid voor'het Duitse volk terug te winnen". De appel valt niet ver van de boom: Petri's vader, die als officier een hoge rang bij de SS bekleed heeft, is na de catastrophe van 1945 door de Polen als oorlogsmisdadiger ter dood veroordeeld. Maar juist met dat voorbeeld voor ogen had zijn zoon todh tot andere opvattin gen moeten komen. Het stemt tot vol doening. dat het merendeel van de stu denten in Bonn woedend is over Petri's uitlatingen, maar het is onbegrijpelijk dat een studentenblad ze heeft willen afdrukken De jonge Nazi trachtte na derhand terug te krabbelen door op een aanplakbord in het universiteitsgebouw zijn verklaringen gedeeltelijk in te trek ken en mede-studenten dwongen hem naar de gruwelijke authentieke filmop namen uit Duitse concentratiekampen te gaan kijken. Toen hij daarna nog wat wou zeggen is hij uitgefloten. Hij heeft het daarna maar het beste gevonden zich als student in Bonn te laten schrappen, aldus voorkomende, dat een disciplinair onderzoek tegen hem werd ingesteld. Tevoren had de jongste zoon van bondskanselier Adenauer, die eveneens in Bonn in de rechten studeert en die toevallig dezelfde repetitor had als Pe tri, verklaard, dat die repetitor nu maar tussen hem en Petri te kiezen had. Na tuurlijk wilde deze Georg Adenauer niet laten gaan. De vraag ls intussen of het Nationaal- Socialisme onder de Duitse intellectuele jeugd nog een veelvuldig voorkomend verschijnsel is. Een antwoord daarop te geven is moeiiyk. Op een bijeenkomst van studenten in Bonn stond echter dezer dagen een student op om zijn ka meraden er op te wijzen, dat Petri heus niet alleen staat en dat er niet weinig studenten in Duitsland zijn. die net of bijna net zo denken als Petri" Een waarschuwing waarmede rekening dient te worden gehouden straat te vertonen zonder „papirus" (de „papirus" is een met veel handtekenin gen en zegels versierd diploma, waarbij een groep oudejaars studenten verklaart, dat de groen hen heeft onthaald op ver mouth en gebak of de bioscoop voor hen heeft betaald, of iets dergelijks. De groen moet zulk een „papirus" kunnen tonen wil hij niet door iedere groep die hü ontmoet, worden gedwongen hen te onthalen). La Pira, die de „mos" kent, begreep dat hü zich by het vonnis had neer te leggen en vroeg welke losprüs hy moest betalen om de „papirus" te kunnen ontvangen. Daarover zyn de studenten het nog niet eens. De meer gematigden vinden, dat hy er met een klein fuifje aan de senaat af kan zijn, anderen willen, dat hij als een echte groen een wandeling door de stad moet maken in zijn onderkleren. Die extre misten schynen echter in de minderheid te zijn. Wel hield het vonnis ook een eis tot requistie in: er werd beslag ge legd op de kooi met kanarievogels. Burgemeester keek bezorgd De volgende dag hebben de Floren- tynse studenten een optocht door de stad georganiseerd, waarbij de krygs- trofeeën plechtig werden rondgedragen. Behalve de vaandels en in sportwedstrij den gewonnen bekers van de Pisaanse studenten, wier clubgebouw geheel werd leeggehaald door een groep Florentijnen, zag men in de optocht ook de kooi met La Pira's kanarievogels. Er was een wol len deken omheen om te voorkomen, dat de diertjes kou zouden vatten, maar professor La Pira keek toch bezorgd uit het venster toen de stoet aan het stad huis voorbytrok. Als over enkele dagen de vrede tussen beide universiteiten wordt gesiloten, keren de kanaries terug in de werkkamer van Florence's eerste burger! De Cornet-3 heeft pech De Britse „Comet-3". die een vlucht rond de wereld maakt, moest heden. Donderdag. 40 minuten na het vertrek uit Montreal terugkeren, omdat op het instrumentenbord een lamp aanging die waarschuwt als er ergens in het toestel brand is. Voor het toestel echter in Montreal kon landen, moest het eerst 20 minuten rondvliegen en brandstof uit de tanks laten weglopen. De „Cornet" was vanochtend uit Mon treal naar Londen vertrokken. Na de landing op het vliegveld van Montreal kon men aan de buitenkant niet zien of er iets in het toestel haperde. Des kundigen zeiden, dat de brandwaar- schuwing zo goed als van alles beteke nen kan. KATWIJK AAN DEN RIJN JONGEN IN DE KNEL. Een tieeniarige iongen raakte be kneld tussen een bespannen wagen en een leuning van een der opritten van de Roskambrug. Dit was een gevolg van het feit dat de paarden van de wagen bij het passeren van een vrachtauto schichtig werden en naar rechts op drongen. Het ongeval liep nogal goed af. hoewel het slachtoffer zich voor en kele ontvellingen en lichte kneuzingen onder behandeling van dokter H M. Hueting moest stellen, waarna hij naar de ouderlijke woning aan de Vinkeweg kon terugkeren. STADSNIEUWS Ouderavond Maresingelschool AFSCHEID VAN DE HEER J. BERKENBOSCH Gisteren werd in de openbare op leidingsschool aan de Maresingel een Ouderavond gehouden. Na een inlei dend woord van het hoofd der school, de heer J. Berkenbosch, vertelde dokter Bazuin het een en ander over het ge neeskundig schooltoezicht in Leiden. Hy knoopte hieraan enkele ervaringen uit zyn pracrijk vast. Mevr. Bodrij Costo. die afscheid nam van de Ouder- Commissie werd toegesproken door de voorzitter der O.-C., de heer M. Ver mond. die haar dankte voor het vele verrichte werk. Nog onlangs vervaardig de zy een St. Nicolaas costuum, dat deze avond aller belangstelling had. Namens de Commissie bood de voor zitter haar een blijvend aandenken aan. In haar plaats werd mevr. Doe.-burg- Lannooy gekozen. Nadat de leerlingen zich in een aardig spel hadden repre- senteerd. volgde het afscheid van het hoofd der school, die met ingang van 1 Februari als hoofd wordt overge plaatst. De voorzitter van de Oudercommis sie dankte de heer Berkenbosch voor het vele werk, dat hy in het belang van de schoolgemeenschap heeft verzet en stelde in het licht, dat de Ouder commissie, het onderwüzend personeel en de leerlingen nimmer tevergeefs op hem een beroep deden. Enkele boeken vormden het tastbaar bewijs van deze waardering en dank. Aan het einde van deze avond nam de heer Berkenbosch afscheid avn de vele aanwezige ouders. Wederkerig dankte hy de ouders voor hun mede werking en het vertrouwen, dat ztf steeds in hem hadden gesteld. Lezers scli rijven PAUZECONCERT TRIO PIA BECK. Niet zozeer als jazz-liefhebber (hoewel ik dit pauzeconcert achteraf niet graag gemist zou hebben), maar eerder om eens te zien, wie deze toch wel wat ex travagante voorstelling zouden bywonen, meen ik hierover een tweetal opmerkin gen te mogen plaatsen. Ie Zoals uw recensent opmerkte, was het jeugdige element inderdaad sterk vertegenwoordigd. Begrypelyk m.i„ doch wat jammer was. is het feit dat deze hele jeugd vooral in het begin er op los dampte dat het een lieve aard was. Jazz-muziek en een bezoedelde at mosfeer gaan heel vaak samen. Doch zijn er dan geen jongeren meer, die zon der sigaretten (en coco cola!) nog weten „stand te houden"? 2e Het hinderlijke rumoer in de zaal, waarop zelfs Pia Beek op zeker moment moest inhaken, werd voornamelijk ver oorzaakt door een groepje studenten, die zich tijdens de hele voorstelling meer dan ergerlyk hebben gedragen. En dan te bedenken dat dit jongeren zijn, die wie weet nog eens een leidingge vende taak zullen moeten verrichten. Met dank voor de verleende plaats ruimte, N. SPAARGAREN. Naschrift Redactie: Uiteraard blyft de veronderstelling, als zou voorname- lyk een groepje studenten zich luidruch tig hebben gedragen, voor rekening van de inzender. Onze muziekrecensent vond de gehele sfeer rumoerig. BEURSOVERZICHT VRIENDELIJKE STEMMING. AMSTERDAM. 22 Dec. Ook vandaag is de activiteit ter beurze gering geweest, doch de stem ming was over het algemeen goed. Bij de internationale soorten onderscheidde Kon. Olie zich. Gestimuleerd door de hoeere notering in Wallstreet trok het hoofdfonds circa 7 punten aan tot 660% Unilever en Aku verbeterden circa 3 ounten en Philips was ruim een Dunt hoger. Ook de Scheepvaartsector gaf van middag over het algemeen verbeterin een te zieh. Hier trok vooral K.P.M. de aandacht. Dit fonds noteerde gisteren 3'2 Dunt lager, maar wist dit verlies geheel weg te werken, vanmiddag steeg de koers van 196 tot 202. De overige soorten 1 a 2 punten hoger. Op de cul tuurafdeling wilde het aanvankelijk niet erg vlotten, maar later trokken de no teringen hier toch iets aan. H.V.A. en Amsterdam Rubber sloten onveranderd en Ver. Deli was een puntje hoger Guldensbeleggingen stil en ruim prijs houdend. Vandaag staat de inschrij ving open op f25 millioen 3%%. 10-ja rige obligatiën van de Export Financie- rings Maatschappii. De belangstelling voor deze kortlopende lening was zeer groot, zodat het toewiizingsoercentage wel weer gering zal zijn. Beurs van Amsterdam Donderdag 22 December ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers heden Ned. '53 (3%) 102 Vit L 102% Grootboek obl 100% Ned. '51 3% 100% 100% 100% 100% 97H 98 Ned. '54 3% 98 98% 98A 98% Ned. '55 n 3% 98 H 981? 99 99 Dollarlng '47 3 95A 95A Investeringscert. 3 99A 99% 99% 99% Indië -37 A3 97 A 97% Grootboek '46 3 97A 97 A ACTIEVE AANDELEN Cult. Hand en Ind. B 83% 83% Nat. Handelsbank 162 164 Ned Handelmy 250 250 A.K.U 343% 345% 360% 361% Philips '55 348% 349% 382% 384% Wilton Feyenoord 263% 265 Biliton 2de r 353 348% Kon Olie f.50. 322 328 653% 660% Amst. Rubber 137% 137 Holl Amer. iyn 207% 210% Kon Ned. Stoomb. 206% 208% Ned Scheepv. Unie 195% 196% H VA 149% 149% 82% 82% Deli MU 150% 152 Senembah 108 107 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A dam '47 (14) 3 Den Haag 1937 I 3 Leiden 1947 R dam "37 I III 3' Industr Obligaties Philips Dollarlr. 100 97 B Premieleningen Adam '51 2% 134% 135% Eindhoven '54 214 116,»a 106% Enschede '54 2% 109A 109% Den Haag '52 I 2% 138% 139% idem II 2% 136% 135% R'dam '52 I 2% 142 142 idem II 2% 138% 138% Utrecht '53 2% 128% 128}* NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstelllngen Amsterd. Bank 332% 334% Rotterd. Bank266 268% Twentsche Bank257 258% Industrie Ondernemingen Ned. G. en Spir. fabr 245 243 Kon. Ned. Grofsm. 151 Rott. Droogd. MU. 630 627 Tieleman en Dros 18% Handelsondernemingen Borsumü. cv A f 1000 130% 131% Internatio150 158% Diversen Albert Heyn286 287 Ned. M. Walv. Vrt. 82% 82% Spoorwegen Deli Spoofw. Mü. 32% 33% Amerlk. 'ondsen Anaconda 72% 73 Shell Oil Cy62H 65% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen Holl Constructie Ing. bur v Bouwnyv Int. Kunststof! Ind Kon. Ned Edeimet Pref w.a idem Textiel Gebr v Wük Leidsche Wolspinn Ned Electrolasm Sikkens Lakfabr '53 Ver Touwfabrieker Wernink's Betonm VK 418 I4J *4 70GB 93% 93 83GB 307 145 394 188 141% 70GL 93 93 83% 394 188% 141%

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 9