Bloemlust-teiitooiistelliiig in Lisse weer mooier dan andere jaren In 24 uur wordt de expositie in gereedheid gebracht 94»te Jaargang Donderdag 22 December 1955 Derde Blad No. 28711 Voorjaar reeds nu tot leven geroepen De Bloemlust-tentoonstelling in Lisse is weer gereed en vanmiddag heeft de voorzitter van Bloembollencultuur, jhr mr dr O. A. F. H. van Nispen tot Pannerden deze kerstexpositie geopend. Het klinkt erg eenvoudig: de tentoon stelling is weer gereed, maar zo gemakkelijk is dat niet. Toen wij gisteravond laat nog even in Lisse waren, was er al wel veel moois te zien, maar het zou toch nog vele uren duren eer men werkelijk kon zeggen: „We zijn klaar". (Ingez. Med.-Adv.) 'n Sigaar kan men verkiezen om de krijtwitte as, om de mooie kleur, om de zachte smaak waarom dan ookFijnproevers roken Voor Kerstmis kunt U kiezen uit royale geschenkkistjes van 25 stuks en fraaie 10 stuks-verpakkingen met speciaal feestlint. Wapenschouw der partijen (II) Zullen Franse Socialisten haat hebben van negatieve houding? Hun program en dat van de (linkse) PMFRadicalen loopt niet erg ver uiteen (Van onze Parijse correspondent) Veel sterker dan in Nederland werd m Frankrijk de geschiedenis der ver schillende politieke partijen eerder door persoonlijkheden dan door program ma's en dogma's bepaald. „La politique c'est un (monsieur": de politiek is een meneer, of beter een dame. zou men voor Frankrijk met een lichte variatie op een befaamde uitdrukking kunnen zeggen. In de partij der Franse Socialisten, de SFIO, leeft zo nog altijd de sterke herinnering voort aan twee grote figuren die het politieke geweten van leiders en volgelingen als het ware tot op deze dag symboliseren: Jaurès en Leon Blum. Jaurès was de volkstribuun, die de Franse arbeiders van hun eerste ketenen verloste in een tijd, dat het Com munisme als afzonderlijke politieke macht nog niet bestond. Blum, de fijnge voelige intellectueel en humanist, die zelf uit de gegoede klasse stamde, is de wat tragische figuur geweest die de tweespalt in het Franse .proletariaat ver geefs trachtte te overbruggen met zijn volksfront in 1936 samen met de Com munisten, waarvan hij later het politieke bankroet zelf moest constateren. De inrichting van de tentoonstelling moet eigenlijk in 24 uur gereed zijn. Gis termorgen om 8 uur werden de eerste Ibloemen de veilinghal binnen gedragen en vanmorgen om 8 uur was alles ge reed, zodat de jury met zijn werkzaam heden kon beginnen. Reeds een week lang is men bezig met de voorbereidin gen in de hal het maken van de plan nen voor de opstelling was toen natuur lijk al lang geschied en ook dat heeft heel wat tijd gevergd. In d<e loop van deze week werden een 250 balen turf molm aangevoerd en werden de kisten gebracht, die moesten dienen voor het maken van de golvingen in het ten toonstellingsterrein. Ook de ongeveer 100 kerstbomen, waaronder een zeer kost bare blauwspar, waren reeds in de hal aanwezig, toen gistermorgen de kwekers kwamen met hun bloemen. Honderden tulpen, hyacinthen, nar cissen en crocussen staan thans keurig gegroepeerd in de grote veilinghal, die werkelijk is herschapen in een prach tige voorjaarstuin. Het ruikt er heer lijk naar al die bloemen en men zou er alleen al voor deze geur uren willen vertoeven. Met andere ogen Het is inderdaad zo dat de tentoon stelling niet alleen voor de vakmensen is ingericht. Natuurlijk bekijken zij de ingezonden bakken met andere ogen, maar misschien kan de buitenstaander juist daarom nog meer genieten van deze expositie .omdat bij hem nog plaats is voor de verwondering en bewondering. Wat een moeite en een geduld moet het hebben gekost al die bloemen reeds nu in bloei te hebben! Hoe geraffineerd moeten de kwekers niet te werk gegaan zijn om de bollen in de waan te bren gen dat het al volop voorjaar is. Dat hebben trouwens niet alleen de bollen- kwekers gedaan, ook de boomkwekers uit Boskoop hebben hun steentje bijge dragen met de forsythia's, die eerst ge koeld zijn en daarfta weer in de warme kas zijn gebracht, zodat zij nu reeds bloeien. Temidden van de groepen bol len doen deze heesters het uitstekend. Bijzondere groep Een zeer bijzondere inzending is de groep van amaryllis: deze prachtige grote bloemen, wit of rood. zijn gegroe- peercL recht tegenover de ingang en zo el oenwe trekken zij direct de aandacht, die zij ook ten volle verdienen. De heer Buurman, die het arrange ment van deze tentoonstelling heeft, vertelde ons gisteravond, zo tussen de werkzaamheden door, dat het hem er om te doen is geweest een sfeer van rust te scheppen. In deze jachtige we reld heeft de mens behoefte aan rust en waar kan hij die beter vinden dan bij de bloemen Viootschouw te Den Helder Een jaarlijkse viootschouw in de groot ste Marinebasis van ons land is een reeds vele jaren in Den Helder gekoes terde wens. De bevelhebber der Zeestrijdkrachten heeft thans in principe toegestemd tot het houden van deze Marine manifesta tie, aansluitend op of voorafgaande aan de in 1956 te houden viootschouw te Rotterdam. De nieuwe Marinehaven biedt daartoe een unieke gelegenheid. Over de vraag of deze viootschouw in Den Helder jaar. lijks zal worden herhaald zal, rekening houdend met de resultaten, later worden beslist. BESPREKINGEN AUSLANDSBONDS. In het Ministerie van Financiën zijn gistermiddag de besprekingen begonnen tussen een Nederlandse delegatie en een West-Duitse delegatie over de kwestie van de tijdens de oorlog uit ons land weggevoerde Auslandsbonds. Deze besprekingen worden gevoerd tussen dr G. Seeliger, de voorzitter van de Duitse delegatie, welke in Januari j.i ter zake heeft onderhandeld en dr J. von Spindler, Ministerial-Direktor bij het Duitse Ministerie van Financiën, enerzijds en mr A. Rinnooy Kan. voor zitter van de Nederlandse delegatie an derzijds. Dat de heer Buurman in zijn opzet geslaagd is staat voor ons vast: men zou graag uren willen vertoeven »n deze tentoonstellingsruimte en dan maar kijken en niets zeggen. Bij de dr Wiardi Beekman Stichting, het wetenschappelijk bureau van de P.v.d.A.. is een rapport verschenen: „Het vrije beroep van de arts", dat dit vrije beroep in verband met de ontwikkeling der maatschappelijke verhoudingen aan een onderzoek onderwerpt. In het voorwoord wordt opgemerkt, dat een blijvend bevredigende oplossing van het honoreringsvraagstuk slechts kan worden verwacht, indien „een gro ter gemeenschappelijk inzicht groeit omtrent de normen, aan het artsenbe roep te stellen". In een der hoofdstukken wordt be toogd, dat het feit dat het artsenberoep een door de wet beschermd beroep is, de verplichting van toezicht van de over heid meebrengt. De noblesse van het be roep brengt voorts ook zelf verplichtin gen en beperkingen mee. Van een volle dige vrijheid in de liberale betekenis van het woord, zoals die volgens die gedach- tengang aan de ondernemer toekomt, kan dan ook geen sprake zijn. Sociolo gisch is het aantoonbaar, dat ook in de andere intellectuele beroepen een soort gelijke vrijheidsbeperking geschiedt. In economische zin is het vrije beroep op weg een maatschappelijk atavisme te worden. Anders staat het met de geestelijke vrijheid. De beroepsvrijheid zal juist tot behoud van de notie van geestelij ke vrijheid, die ermee is verbonden, niet overwegend economisch gefun deerd moeten worden, doch in de be kwaamheid en het verantwoordelijk heidsbesef van de beroepsbeoefenaar haar basis moeten vinden. Bijzondere aandacht wordt voorts ge wijd aan de onderhandelingsvrijheid, de verhouding tot het huidige verzekerings stelsel en het begrip ereloon. Een volgend hoofdstuk bespreekt de eisen, die de arts aan de gemeenschap en de gemeenschap aan de arts mag stellen. Hierbij wordt volle aandacht ge- Zakelijkheid Naast de grote bloemenhal is de me- chanisatie-tentoonstelling ingericht en ook daar was het gisteravond nog een drukte van belang, omdat nog vele stands geheel ingericht moesten worden; maar ook dat is op tijd gereed gekomen. Voor de vaklui is hier heel wat te zien en te praten. Men zal de voordelen van deze machine afwegen tegen de voor delen van een andere en men zal druk discussiëren over de bouw en de inrich ting van de kas. Het is wel een groot verschil tussen de „bloemenzaal" en de „machine-zaal". In de eerste vindt men schoonheid, vriendelijkheid, rust en bij de machines overheerst de zakelijkheid en de bedrijvigheid dit laatste mis schien alleen maar op de foto's, die in de verschillende stands zijn aangebracht. Bloemlust I heeft zijn poorten ge opend. Mogen velen - binnengaan om te genieten van het voorjaar, dat door toegewijde en knappe vakmensen reeds nu tot leven is geroepen. schonken aan de materiële eisen, die het beroep meebrengt: „het artsenberoep is, goed uitgeoefend, een zwaar beroep. Zwaar door de lichamelijke eisen, door het steeds beschikbaar moeten zijn, door het „zorg dragen" voor anderen en niet in de laatste plaats door de grote ver antwoordelijkheid. Het is volkomen logisch, dat een zeke re compensatie van deze veelzijdige gebondenheid gevonden moet worden in een redelijke kans - ook voor de van huis uit onbemiddelde - om zon der te grote zorgen met zijn gezin te leven". Niet minder wordt het behoud van de juiste vertrouwensverhouding tussen pa tiënt en arts van belang geacht. Ook op het gevaar van een zekere „ontmenselij king" der verhoudingen in de beroeps uitoefening wordt gewezen. NEDERLANDER IN OOSTENRIJK GEARRESTEERD. Verdacht van ojiftrhting. De Oostenrijkse politie heeft een man aangehouden, die verdacht wordt van oplichting. Blijkens het paspoort, dat de gearresteerde bij zich had. betreft het hier een dertig-jarige Amsterdamse koopman. Hij zou zich in Oostenrijk hebben voorgedaan als inkoper van een Zuid-Afrikaanse firma en bij verschil lende textielbedrijven orders hebben „geplaatst" tot een totaal bedrag van ongev. 300.000 schilling (plm. f. 45.000). Daarbij liet hij zich monsters overhan digen tot een totale waarde van ver scheidene duizenden schillingen. Verder zou hij zich in Vorarlberg aan diefstal schuldig hebben gemaakt en in een ho tel te Sankt Anton verzuimd hebben zijn rekening te betalen. Hij werd gearresteerd nadat een der slachtoffers naar Zuid-Afrika had ge telegrafeerd om inlichtingen over hem te vragen. Brand in hofje BEJAARDE WEDUWE ZWAAR GEWOND Gistermiddag heeft een bejaarde be woonster van het jhr Dedel-bof je aan de eerste Wetering dwarsstraat 93 na- bjj de Vijzelstraat te Amsterdam, de 81-jarige weduwe M. Stom, zeer ern stige brandwonden opgelopen, toen haar kleren vlam vatten, vermoedelijk na het aansteken van een electrisch kacheltje. In grote angst heeft de vrouw met haar brandende kleding door haar woon kamer op de eerste verdieping gelopen, waardoor ook haar huisraad in brand raakte. Omwonenden snelden toe en blusten de vlammen. In zeer ernstige toestand is de bejaarde vrouw overge bracht naar het Wilhelminagasthuis; voor haar leven wordt gevreesd. Nonchalanten en onbekwamen van de weg De Kantonrechter te Arnhem heeft een aantal weggebruikers die aanrij dingen hadden veroorzaakt, tot stren ge straffen veroordeeld. Tevoren had de ambtenaar van het O.M., mr J. J. Abspoel. verklaard, dat het hoog tijd werd, de straffen aan te passen aan de ernst van het verkeersprobleem. Hoge boeten, hechtenisstraffen en ontzegging aan overtreders van het recht auto's te besturen zullen bij el kaar de criminelen, de nonchalanten en de onbekwamen duidelijk moeten maken, dat hun aanwezigheid op de weg niet meer wordt toegestaan; zij moeten worden uitgeworpen, aldus spr. Hoe ontstellend de verkeersonveilig heid in het Arrondissement Arnhem alleen al is toegenomen, illustreerde mr Abspoel met enkele cijfers. In 1949 wer den door de Kantonrechter 2200 aan- rijdingsgevallen behandeld, in 1954 was dit aantal tot 3400 gestegen en dit jaar waren er al 5500. Hierbij zijn niet ge rekend de zeer ernstige gevallen, die de rechtbank behandelde. Voor het kanton Arnhem alleen bedroegen deze cijfers: 500 (1949). 850 '1954) en 1500 (1955). Degene die in het vervolg in aanra king met de Justitie komt tengevolge van inbreuken op de verkeersveiligheid, mag rekenen op een gevoelige straf en doorgaans op verwijdering van de weg als hij aan het stuur van zijn auto. roekeloos, onvoorzichtig of suf is, aldus de kantonrechter. Ramadier zette Communisten uit de regering Deze tweeslachtigheid van een partij die zich enerzijds in dienst van de arbeiders wil stellen, doch anderzijds de relaties ducht van de Communisten, die hun vroegere plaats hebben ingenomen, heeft de geschiedenis van de Franse SFIO de laatste kwarteeuw in hoge mate'bepaald. Het zijn de twee polen waartussen de partijleiding heen en weer werd en wordt geslingerd. En zo is 't ook een Socialist geweest, de enigs zins patriarchale Paul Ramadier, die na de bevrijding de moed wist op te bren gen do Communisten buiten de regering te zetten waarover hij de leiding voerde. Maar het was juist deze daad 'die Ramadier door zijn verantwoordelijk heidsbesef als regeringschef werd inge geven). die zijn partij aan de basis buitengewoon zware verliezen zou kos ten. En zo werden de socialisten enkele jaren later dan ook gedwongen hun verbintenissen met de andere regerings partijen te verbreken om in de opposi tie. naast doch onafhankelijk van de Communisten, een „ontburgerlijkings- kuur" te ondergaan. Sinds 1951, het be gin van de nu afgebroken zittingsperiode van het parlement, hebben de Socialis ten geen regeringsverantwoordelijkheid meer willen dragen en zijn ze met uitzondering van de kleine acht maan den dat Pierre Mendès-France het roer in handen had consequent in de oppositie gebleven. Mollet en PMF kunifen het slecht met elkaar vinden De aanstaande verkiezingen zullen nu moeten aantonen of deze negatieve hou ding, waarvoor in het bijzonder de iet wat puriteinse secretaris-generaal, de vroegere Engelse leraar Gu.v Mollet. de verantwoordelijkheid heeft gedragen, de Socialisten baat zal hebben opgeleverd. Vermoedelijk zullen ze zich wel hand haven en zekere vorderingen in sommi ge departementen zijn zelfs niet uitge sloten. Ofschoon het bekend is dat Mollet en Mendès-France elkander heel slecht verdragen, hebben de Socialisten en de Liberale Radicalen nu niettemin een verbond gesloten het ..Republikeinse front" dat ze zeker ook na de ver kiezingen in stand zullen willen houden. Mochten ze tezamen, plus de progres sieve Radicalen van Mitterrand en de linkse Gaullisten van Chaban-Dolmas, de absolute meerderheid der zetels be halen wat hoogst onwaarschijnlijk is dan zal hun zgn. „platform" als regeringsprogramma dienen. Maar door vóór zou men vermoedelijk een felle machtsstrijd moeten verwachten tussen PMF en Mollet, die elkander de eerste plaats en het premierschap wel niet zullen gunnen. Doch dat is nog een latere zorg. Weg met de belangengroepen De programma's van de Socialisten en de Radicalen van PMF liggen zeer dicht bij elkaar. Belden willen ze de macht breken van de „lobby's", de grote belan- I gengroepen. die zo'n enorme en funeste invloed hebben op de Franse politiek. Ze zijn voorstanders van een geleide economie en ze zouden er geen bezwaar in zien op de militaire uitgaven te be zuinigen. Ook wat de Noord-Afrikaanse politiek betreft, lopen hun inzichten parallel en wensen ze definitief een ein de te maken aan het koloniale tijdperk waarvan de Conservatieven maar geen afscheid kunnen nemen. Alleen ten aanzien van het Europese vraagstuk zouden zich moeilijkheden kunnen voor doen, en dat punt werd in hun gemeen schappelijke verkiezingsprogramma dan ook maar omzichtig behandeld. Mollet is overtuigd voorstander van het Europese leger waarvoor Mendès- France veel minder voelt. Maar over dit onderwerp bestond óók in de Socialisti sche gelederen lang geen eensgezindheid en mannen van formaat als Jules Moch, Daniel Mayer en Naegelen werden van wege hun meningsverschillen met Mol let op dit punt zelfs geruime tijd buiten de partij geworpen. Nu de EDG van de baan is. lijkt het niet onmogelijk dat tussen Mollet en zijn vroegere tegen standers in en buiten de partij, op den duur een gemeenschappelijk programma voor de Europese integratie zal kunnen worden opgesteld. Valt de MRP uiteen? In 1951 kreeg de SFIO honderd en drie Kamerzetels toegewezen voor ruim twee en een half millioen stemmen. Wanneer thans dat stemmencijfer zou worden uitgebreid, dan zou dat ten koste moeten gaan van de Communisten en of de Katholieken. Na de oorlog werd in linkse kringen wel gehoopt, dat de Socialisten zich samen met. de pro gressieve Katholieken van de MRP nog eens tot een soort Franse Labour-partij zouden verenigen. Die illusie is nu wel vervlogen sedert de Katholieken hun ziel cn zaligheid verbonden hebben aan het lot van het rechtse blok, dat door de Conservatie ven van Pinay beheerst wordt. De meer vooruitstrevende elementen in de MRP zouden uit teleurstelling over de hou ding van hun leiders nu misschien hun heil willen zoeken bij de Socialisten of de Radicalen van PMF. waarvan ze alleen door de „schoolkwestie"-steun aan het R.K. onderwijs, die in 1951 op nieuw werd opgerakeld, eigenlijk nog worden gescheiden. Gevaarlijke tevredenheid... Het standpunt van de Britse regering ten aanzien van het bezoek van de Sovjet-Russische leiders Boelganin en Kroesjtsjef aan Groot-Brittannië. in het komende voorjaar is ongewijzigd, aldus verklaarde Lord Reading gisteren in het Hogerhuis. Het betreft hier geen staatsie bezoek, zo zei hij, doch een regerings uitnodiging aan de twee Russische lei ders voor een bezoek in hun officiële hoedanigheid. Zweden willen liever onze aardappels (Van onze oorrespondent in Stockholm) De Zweedse boer WTtfft zich in de handen: op het ogenblik raakt hij let terlijk iedere aardappel kwjjt! Tot 16 Januari mogen geen aardappels wor den geimporteerd en dus moet men ge noegen nemen met hetgeen hij kan aan bieden. En misschien lopen de prijzen nog op ook. De 'Stockholmers nemen dat echter niet. Dank zij hun kennis making met de Hollandse kwaliteits aardappel stellen zij bepaalde eisen. En een van de grootste afnemers weigerde reeds te accepteren wat de boer als aardappel op de markt bracht: Vele andere handelaren eisen opheffing van het importverbod. Wij spraken hierover met de heer O. W. Olsson, directeur van Jordbruks- namnden de voor de aardappelvoor ziening verantwoordelijke instantie en wij hoorden.dat de Stockholmers in derdaad hoge eisen gaan stellen, omdat zij met betere aardappelen hebben ken nis gemaakt. Het Hollandse product, zei ons deze ambtenaar, is zeker gemakke lijker te verkopen en ziet er veel beter uit. Maar hij meende toch, dat de voe dingswaarde van de Zweedse aardappel even hoog is. Het gehele probleem ligt thans in de transportmogelijkheden, zei hij voorts. Er zijn niet voldoende ver warmde goederenwagens. De plotseling opgekomen koude speelt ons parten. Nu weten wij echter niet, of wij al eerder tot opheffing van het invoerverbod zul len overgaan. Dagelijks wordt daarover geconfereerd. Onze landbouwattaché had hieraan weinig toe te voegen. Het was hem niet bekend of er reeds aardappelboten on derweg zijn. Dat zou dan zuiver specu latief zijn, in de hoop, dat de Import vlugger zal worden toegestaan en dat houdt een groot risico in, omdat het kwik al ver beneden nul ligt. (-18 trra- den Celcius werd hier al genoteerd!) Nederland in wereldluchtvaart No. 3 Nederland nam in 1954 wat het inter nationaal (geregeld) vervoer betreft in de wereldluchtvaart de derde plaats in, na de V.S. en het Ver. Koninkrijk. Wat internationaal en zgn. „domestic" ver voer tezamen betreft kwam ons land op de zesde plaats, na de V.SFrankrijk, het Ver. Koninkrijk. Australië en Brazi lië. Onder „domestic" vervoer moet worden verstaan het luchtvervoer op binnenlandse netten. Voor Nederland wordt daaronder gerekend het vervoer in Nederlands Nieuw-Guinea en in West-Indië. Lord Reading geloofde, dat het gevolg van de Russische „uitspraken" in Azië mogelijk geheel anders zal zijn dan de bedoeling was. Waarschijnlijk beseffen de Russische leiders niet. dat de geest van het Gemenebest veel krachtiger is dan zij ooit hadden kunnen bevroeden, aldus Lord Reading. (Wij vrezen, dat Lord Reading door deze uitspraak het bewijs heeft geleverd niets van de tactiek van de heren Boel ganin en Kroesjtsjef te snappen Zoals wij destijds reeds in een hoofdartikel op Zaterdag hebben onderstreept, is het de Russische leiders nimmer te doen ge weest om contact met de staatslieden, maar om invloed te verwerven op de „gewone man", die, over de hoofden van de Indiase. Birmaanse en Afghaanse regeringsleiders heen, op demagogische wijze werd toegesproken! Lord Reading kan zich nu wel verheugen over de standvastigheid van de Aziatische be windslieden. maar Engeland moge dan tevens bedenken, dat 'in elk geval op den langen duur) de keuze van die staatslieden door het volk wordt be paald. En een door Sovjet-Russische staatsiebezoeken opgeruid volk kan wel »«ns een dwaze keuze doen! Red. L.D.) De „vrijheid" van het heroep van arts Een leven zonder te grote zorgen zij compensatie voor veelzijdige gebondenheid

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 5