„ZOMERZORG" Wantrouwen in Tweede Kamer Minister Liebaert wijst Belgen op gevaarlijke zelfvoldaanheid Met een enkel woord 4-li if f «4 4| I «A i li |t Agenda DONDERDAG 22 DECEMBER 0 Vervolg van Pag1 Met de Europese eenwording is het niet rooskleurig gestelld, vond men in het algemeen in de Tweede Kamer, maar evenzeer was men algemeen van opinie, dat in die richting met beslistheid moet worden voortgegaan. Als een historische noodzakelükheid, betoogde de heer Bruins Slot. Men putte in elk geval hoop uit de aan de gang zijnde besprekingen over een gemeenschappelijke Europese markt, waardoor een onbelemmerd onderling handels- en goederen verkeer mogelijk zou zijn. Is het juist, vroeg de heer Van der Goes van Naters (P. v. d. A.), dat de deelnemende landen zich bij voorbaat gedurende een aantal jaren moeten verbinden aan een ontwikkelingsplan in étappes, dat leidt tot een gemeenschappelijke markt en dat op die weg geen stilstand en geen „terug" mogelijk zal zijn? Europese eenwording niet rooskleurig Het welslagen hangt alleen af van de politieke wil. betoogde mej. Klompé (K.V.P.). Dan leveren technische hin dernissen geen moeilijkheden meer op. Maar of die politieke wil overal aan wezig is? Wat Frankrijk betreft moet het resultaat van de verkiezingen wor den afgewacht. In Duitsland is het enthousiasme voor de Europese eenwor ding verminderd, nu het weer sterk is geworden en Engeland houdt zich altijd zo lang mogelijk afzijdig op dit gebied. Toch wilde men niet wanhopen, omdat de Europese eenwording vooral voor Nederland, maar ook voor Europa als geheel van enorm belang is. Zorgwekkend Zorgwekkend noemde de heer Kort hals (V.V.D.) de politieke toestand in de wereld. Het Midden-Oosten is een kruitvat en de Russen hebben met hun wapenleveranties aan Egypte vuur aangedragen bij dat kruitvat. Hij drong er op aan de Atlantische samenwerking niet te beperken tot het militaire terrein, maar er een werkelijke Atlantische Gemeenschap van te maken. De algemene politieke toestand in de wereld voerde mej. Klompé (K.V.P.) tot vier conclusies: 1. Wij moeten reke ning houden met een voortzetting nog vele jaren van de koude oorlog, ook economisch. Daarom zal het Westen zich economisch sterker moeten maken. 2. Het Westen moet hecht aaneen ge sloten blijven om als een man te kun nen praten met de Russen. Dat houdt tevens aaneensluiting van Europa in. 3. Op grote internationale conferenties, zoals met de Russen in Genève, hebben kleine landen slechts geringe invloed. Dat is een reden temeer voor hechtere Europese samenwerking, omdat dan een vertegenwoordiger van Europa (na over leg met de kleine landen) aan zulke gesprekken kan deelnemen. 4. eensge^- zinde actie is nodig om de minder ont wikkelde gebieden in de wereld te hulp te komen en ze te behoeden voor Rus sische invloeden, die zouden leiden tot on-vrijheid. Hulp aan minder ontwikkelden Mede namens mej. Klompé (K.V.P.) Bruins Slot (A.-R.) en Korthals (V.V.D.) diende de heer Ruygers (P. v. d. A.) een motie in, waarin het oordeel wordt uitgesproken, dat het wenselijk is, dat ook door Nederland uitbreiding wordt gegeven aan de hulp voor de sociale en economische ont wikkeling der minder ontwikkelde gebieden. Een jaarlijkse post op de begroting, die mede tot fondsvorming kan leiden, zou hiertoe kunnen bij dragen. De motie nodigt de regering uit aan de Kamer jaarlijks een nota te doen toe komen, die een overzicht geeft met be trekking tot het in de minder ontwik kelde gebieden gevoerde en te voeren beleid, vergezeld van een overzicht van de bestede en te besteden gelden. De motie is verzekerd van de steun van de overgrote meerderheid van de Ka mer. De heer Ruygers lichtte toe. dat hij denkt aan een bedrag van f.25 mil- lioen gulden op de begroting voor 1957. Individueeel klachtrect Ook de heer Van der Goes van Naters (P. v. d. A.) had een motie in overwe ging. Hij wil dat Nederland ermee ac- coord gaat. dat ook individuele perso nen zich kunnen beroepen op de Euro pese rechten van de mens. indien zij menen, dat in eigen land hun die rech ten worden onthouden. De heer Kort hals (V.V.D.) zou deze motie gaarne steunen. De „meerderheid" Van alle kanten werd de Russische politiek veroordeeld, maar de heer De Groot (C.P.N.) trok zich daar weinig van aan, omdat de communistische po litiek thans steunt op de meerderheid in de wereld van 1250 millioen zielen. Naar zijn mening vertegenwoordigt hij in de Kamer dus de meerderheid en alle anderen te zamen een minderheid. Vandaag antwoorden de ministers Beyen en Luns. Finnen zien Porkkala terug Vroegere Finse bewoners uit het elf jaar geleden aan Rusland afgestane ge bied Porkkala hebben Woensdag voor het eerst weer iets kunnen zien van hun vroegere woonplaats, die kraohtens een Fins-Russisch accoord aan Finland zal worden teruggegeven. De Russen had den te Porkkala een vlootsteunpunt in gericht. Woensdag mochten voor het eerst Finse treinen zonder luiken voor de ra men door het gebied rjjden, maar de portieren werden net als in de voor gaande elf jaar, nog op slot gedaan. Vele Finnen zagen tot hun grote vreugde, dat hun huizen niet zijn ver woest of afgebroken. De boeren onder hen waren van oordeel, dat de akkers in goede toestand zjjn en dat de Russen maar heel weinig bomen hebben geveld. (Ingez. Med.-Adv.) Winterkou in den lande PUROL op lip en handen Ook bij onze Zuiderburen is hier en daar „Poujadistisehe actiemerkbaar „De hoogconjunctuur schept in België een gevoel van gevaarlijke zelfvol daanheid. Overal is er jacht op nieuwe sociale voordelen en deze overdreven sociale eisen brengen de stabiliteit van de munt en de soliditeit van de munt ïn gevaar", aldus de Belgische minister vai^ Financiën, de heer Liebaert, in het parlement. De acties van de vakbonden volgen elkaar op als de golven der zee en zij trachten een bres te slaan in de zo moeizaam veroverde economische stellingen. De instelling van de 5-daagse werkweek in de openbare diensten van de staat welke door de R.K. Vakbond thans wordt geëist zal buitengewoon zware financiële gevolgen met zich brengen, aldus de minister. „Het politieke doel van deze actie is de regering omver te werpen". Belgische franc in Zürich sterkste Europese valuta Wat ons bedreigt, aldus de minis ter. is een vermindering van de produc tie. een stijging van de prijzen en van de lonen. Wie ziet niet de bedreiging van de noodlottige spiraal der inflatie, indien wij de problemen niet oplossen met matigheid, voorzichtigheid en wijs heid? Ik wil de aandacht van het parlement vestigen op donkere wolken, die aan de horizon oprijzen, aldus besloot de minis ter zijn budget-rede. De levensstandaard van de Belgen is hoger dan die van de buurstaten. Dit kan ieder onpartijdig reiziger gemakkelijk controleren. Wij moeten ons daarom des te meer hoeden voor bepaalde Poujadistisehe bewegin gen. waarmede de minister doelde op de actie van een aantal middenstands organisaties. die een vrij demagogische anti-belasting campagne zijn begonnen, o.m. door winkel-stakingen. Toch wenste de minister een optimis tisch geluid te laten horen. De Belgische franc is op de vrije markt te Zürich de stevigst genoteerde Europese valuta. Deze buitengewoon gunstige situatie maakt het herstel van de vrije goud- markt mogelijk. De Belgen zullen dus binnenkort hun bankbiljetten kunnen ruilen voor een bij de wet bepaalde hoeveelheid goud Bouwcentrum kreeg nieuwe vleugel Met expositiehal aan het Weena (SDeciale berichtgeving). Rotterdam heeft er aan het Weena, recht tegenover het Groothandelsge bouw. een mooi bouwwerk bij gekre gen. namelijk de nieuwe vleugel met tentoonstellingshal van het Bouwcen trum. Vanmiddag is dit nieuwe gebouw, dat aan het Bouwcentrum een uitbreiding geeft van ruim twee en een half maal de bestaande oppervlakte, officieel in gebruik genomen in aanwezigheid van dr ir Z. Y. van der Meer. voorzitter van net bestuur van het Bouwcentrum, ir E. H. Kraayvanger. voorzitter van de Raad van Toezicht, dr L. Neher. voor zitter van het bestuur van Radiobouw, mr K. P. van de Mandele. voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Rotterdam, de heer J. F. Postuma, president-directeur van de Herstelbank en ir W. H. van Leeuwen, voorzitter van de ContactgroeD Opvoe ring Productiviteit. Dat het bouwcen trum. na ziin betrekkelilk korte be staan. van zes laar. reeds tot deze be langrijke uitbreiding moest overgaan, bewijst wel hoezeer zijn werkzaamheden en ziin betekenis voor het geheel der bouwnijverheid ziin toegenomen. On danks veel scepticisme en tegenstand in het begin veroverde het zich. onder de energieke directie van ir J. van Ettin- ger. met ziin uitgebreide staf van des kundigen. een onbetwistbaar nuttige plaats in de bouwwereld. (Ingez. Med.-Adv.) Café-Restaurant Stationsweg 35A - Tel. 21444 UW THUIS! Belgische textielindustrie zal beschermd worden De Belgische minister Rey heeft in de Kamercommissie van economische zaken beschermende maatregelen voor de Belgische textielnijverheid aange kondigd teneinde de crisis in deze in dustrie te verhelpen. Deze maatregelen zullen op 24 December in detail worden bekend gemaakt. Het blad „Het Volk" schrijft dat zij van tweeërlei aard zijn: 1. Er zullen bijkomende invoerrechten worden geheven op sommige onafge werkte en op de meeste afgewerkte tex tielproducten, welke afkomstig zijn uit landen, die kunstmatige en ontwrich tende maatregelen getroffen hebben om hun eigen textielindustrie te bevorde ren. Het zullen zuivere verdedigings maatregelen zijn. die zullen wegvallen zodra bedoelde landen hun dumpings methoden laten varen. 2. Drie textiel sectoren zullen rechtstreeks worden ge holpen: de rayon-industrie door subsi dies (hier wordt de moeilijkheid afge wenteld op de verbruikers van rayon garen. schrijft „Het Volk"), de vlas spinnerij door bevordering van de we- der-uitrusting en rationalisatie en ten slotte de wolkammerij door bepaalde financiële faciliteiten en een fiscale ontlasting. Verhoog dan de feestvreugde met een extra verzorgde schotel uit onze eerste klas keuken. HORS D'OEUVRES, ZALM-, CRAB-, en KREEFT-MAYONN.AISES, alsmede PUDDINGEN worden gaarne aan huis bezorgd. Ged. Staten nemen deel aan studie over Katwijkse haven Zuid-Holland minder conjunctuurgevoelig dan de andere provincies Het 330 ton D.W. metende m.s. „Tlnda" uit Groningen ls gistermiddag door drie Deense vissersschepen te Karre- baeksminde bij Naestved in Denemarken binnengesleept. De ..Tlnda". die een ge broken krukas heeft, heeft drie dagen stuurloos rondgedreven tussen de kleine eilanden ten Z.O. van Fünen. De „Tlnda". eigendom van de heer D. Veenma uit Groningen, was met een lading hout onderweg van Kotka In Finland naar Holyhead in Engeland. Gisteravond ls ln het zlekennuis te Den Bosch het vierde slachtoffer overleden van het ernstige auto-ongeval, dat zich Zondagavond onder Hedel heeft afgespeeld. Het ls de bestuurder van de ln brand ge raakte auto, de 18-Jarige J. van der Put uit Oss. die met zware brandwonden ln genoemd ziekenhuis was opgenomen. Gisteravond ls te Amsterdam het traditionele havengilde-dlner gehouden, dat telkenjare door de Vereniging De Amsterdamse Haven wordt aangeboden aan alle kopstukken uit de haven- en reders wereld van onze hoofdstad. BUITENLAND Cardiff ls Woensdag officieel tot hoofdstad van Wales uitgeroepen. De West-Duitse regering heeft een commissie voor de atoomenergie ingesteld, die een vijf- of zesjarenplan zal uitwerken, waarmede West-Dultsland zijn achterstand op het gebied van de Industriële toepassing der atoomenergie wil inhalen. Deze achter stand bedraagt thans 10 A 15 jaar. De eerste Duitse atoomreactor zal te Karls ruhe worden gebouwd. Bij Aranzazu in het Westen van Columbia zijn zeventien mensen door een aardverschuiving omgekomen. Het ongeluk is te wijten aan de sterke was van de rivier de Rlo Chambrl. Drie gemaskerde mannen hebben Woensdagochtend ln de Londense voor stad Hackney een auto van een bank overvallen. Naar men aanneemt, zijn zij terdwenen met een bult van 145.000 gld. De mannen hadden de auto van de bank tot stilstand gebracht door het voertuig met hun eigen auto te rammen. In een steenkolenmijn nabij La Louvlere, in Zuld-België, is Woensdag een schacht Ingestort, waardoor vijf mijn werkers van de buitenwereld werden af gesneden. Twee van hen zijn Inmiddels gered, doch de overige drie heeft men nog niet bereikt. BINNENLAND Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data. waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam v'an het schip vermeld. Argentinië: via Engeland, 24 December; Australië; via Engeland, 26 en 31 December; Brazilië: vla Engeland, 24 December; Canada: s.s. „Rijndam". 26 December en s.s. „American Lawyer". 29 December; Chill: Vla New York, 29 Dec. Indonesië: m.s. „Mataram", 29 December; Ned. Antillen: m.s. „Adonis", 26 Dec. en m.s. „Congo", 28 December: Nw-Zeeland: via Engeland. 24 en 31 Dec.; Suriname: m.s. „Mentor". 28 December: Unie van Zuid-Afrlka: m.s. „Edinburgh Castle", 24 December; Z.W.-Afrika: m.s. „Winches ter Castle", 31 December. Gistermiddag heeft burgemeester Ara. J. d'Allly in het Mlnervapavlljoen te Am sterdam mevrouw R Joosten-Chotzen, hoofd van de Amsterdamse lagere Montes sorischool, ter gelegenheid van haar af scheid bij dat onderwijs de versierselen, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau uitgereikt, welke onderscheiding haar ls verleend wegens haar zeer grote verdien sten en haar baanbrekend werk op het gebied van het Montessorl-onderwijs; zy werkte veel met dr Maria Montessorl samen. Mevrouw Joosten, die met pensioen gaat, ontving talrijke geschenken. Een teruggekeerde Duitser heeft ver klaard. dat zich ln het Hongaarse kamp van Seget onder 1000 gevangenen twee Nederlandse gewezen S.S.-ers en andere buitenlandse gevangenen bevinden, die tot zware straffen zijn veroordeeld en ln af zondering worden gehouden. De Neder landers zouden ln de Oekraïne gevochten hebben. Wederom gaat de chef van de Lucht machtstaf, lult.-gen.-waarnemer A. Baretta aan de vooravond van Kerstmis een bezoek brengen aan de zieken van de Kon. Lucht macht ln militaire hospitalen en sanatoria. Hil zal daarbij worden vergezeld door zijn echtgenote en tijdens deze bezoeken een Kerstgave uitreiken, gewikkeld ln een ge ïllustreerde persooniyke Kerstgroet. Het volgend voorjaar, omstreeks Maart, hoopt men ln Harllngen te be ginnen met een plan, waarbij de zee weringen nabij deze stad anderhalve meter worden verhoogd en op 5.50 plus N.A.P. worden gebracht. Met de uitvoering van deze werken, die een tydsduur van onge veer twee Jaar zullen vragen, ls een bedrag vvx ongeveer vyf millioen gulden gemoeid. ill' Prins Don fuan Carlos van Spanje,heid defileerde de troep met de is dezer dagen beëdigd als cadet Prins aan het hoofd eerste van van de Cavallerieschool te Sara- links) voor het regimentsvaandel, gossa. Na afloop van deze plechtig-1 Technici van de Franse luchtmacht zijn heden (Donderdag) te werk gesteld in de controletoren van het vliegveld Orly. de grote internationale luchthaven bij Parijs. De taak van de militairen zal zich beperken tot de laatste phase bij het leiden van landingen, aangezien het binnenloodsen van vliegtuigen door middel van radio en radar blijft geschieden door de controletoren van het militaire vlieg' veld Bretigny. De Scandinavian Airlines System" (S.A.S.) heeft zeven Douglas DC-8 ver keersvliegtuigen met straalmotoren besteld. Deze vliegtuigen zullen in het eerste kwartaal van 1960 aan de S.A.S. worden afgeleverd. De S.A.S. is daarmede, na de K.L.M., de tweede niet-Amerikaanse maat schappij, die deze verkeersvliegtuigen met straalmotoren heeft besteld. Er zijn thans in totaal meer dan honderd DC-8 vlieg tuigen in bestelling waarvan vyftien aan de K.L.M. en de S A S. De S.A.S. zal haar zeven DC-8 toestellen voornamelijk op de Poolroute gebruiken. Woensdag zijn president Eisenhower en zijn echtgenote voor de vierde maal grootouders geworden; de echtgenote van majoor John Elsenhower, een zoon van de President schonk het leven aan een doch- ertje. De president en mevr. Elsenhower waren een dag eerder naar Washington gekomen met het oog op de aanstaande geboorte. In Toronto (Canada) zal het gehele korps van de verkeerspolitie Vrijdag dienst doen om te letten op automobilisten, die na kantoor-feestjes in „kennelyke staat" naar huls rijden. „Dit Jaar zal Kerstmis geen verontschuldiging zijn voor dronken automobilisten", heeft het plaatsvervan gend hoofd van de dienst politie te Montreal Woensdag verklaard. Volgens de berekeningen van het Bureau voor arbeidsstatlstleken van het Amerikaanse departement van Arbeid is de koopkracht van een Amerikaanse fabrieksarbeider met drie van hem af hankelijke personen ln de afgelopen 12 maanden met 6.8 gestegen. Dit was de scherpste jaarlijksestijging van de afgelopen vyf Jaar. De V.S. hebben Pakistan Woensdag laten weten, dat er machtiging ls ver leend voor het verstrekken van hulp ter waarde van 18.544.200 dollar aan Pakistan. Dit land kan voor dit bedrag bepaalde materialen en machinerieën voor de industrie en de landbouw kopen waar het wil. De V.S. zullen de rekening betalen. In Tokio zullen voortaan geen onder wijzers aangesteld worden, wier lichaams lengte minder dan 152 centimeter bedraagt. Weliswaar is de geest belangrijker dan de materie, maar. zo besloot de Schoolraad van Tokio, de nieuwe Japanse generatie ls langer dan vroegere geslachten en daarom zijn, vooral in scholen met oudere leer lingen, lange leerkrachten beter op hun plaats dan de kleintjes, bij wie zich meer ordeproblemen voordoen. West-Duitse geleerden zijn van plan om ln het geophysische jaar 19571958 de eerste grote na-oorlogse Duitse raket af te vuren, zo heeft dé vereniging voor raketonderzoek van Bremen medegedeeld. De raket zal uit drie delen bestaan en het laatste deel zal. naar men verwacht, een hoogte van ongeveer 20.000 meter bereiken. Zij zal meteorologische gegevens ver zamelen. In een overzicht voor 1955 van het West-Duitse ministerie voor Woningbouw wordt medegedeeld, dat dit jaar in West- Dultsland bijna 550.000 nieuwe woningen werden gebouwd, waarmede het record- resultaat van vorig jaar weer werd bereikt. Sedert 1949 werden in West-Dultsland in totaal 3 millioen woningen gebouwd met totale kosten van 44 milliard mark. Hier door konden ongeveer 12 millioen personen aan nieuwe woningen worden geholpen. Er bestaat nog behoefte aan 3.2 millioen nieuwe woningen. Het beroemde circus van Moskou, dat als een der beste ter wereld wordt be schouwd. zal binnenkort een tournée door Frankrijk maken. Een „Avro-Llncoln" van de Argen tijnse luchtmacht is Woensdag neergestort in Villa Mercedes, ln de provincie San Luis. Vier van de Inzittenden werden gedood en twee gewond. Volgens het O.-Duitse persbureau ADN smokkelen West-Duitse en West-Berlünse geheime organisaties ln Kerstpakketten wapens, munitie en geld naar Oost-Dults- land. Honderden Oost-Duitse postbeambten onderzoeken de pakketten. Tydens de najaarsvergadering van Provinciale Staten van Zuid-Holland in de Ridderzaal te Den Haag heeft de gedeputeerde mr H. v. Riel (WD), antwoordend op de algemene beschou wingen verklaard, dat de provincie weinig kan doen ter bevordering van de anticyclische conjunctuur-beheer- sing. Zij kan dit mogelijk alleen op het gebied van de subsidies, welke echter dit jaar slechts twee ton meer belopen dan andere jaren. Men zou in de wegenbouw kunnen ko men tot conjunctuurbeheersing, maar deze werken kunnen geen uitstel dul den. Wat wél uitstel zou kunnen lijden is de bouw van het Provinciehuis, en dit zou wèl van betekenis zijn, maar de Landsregering heeft in deze zaak anders bepaald. Dit is juist, meende spreker, want de anticyclische con junctuurbeheersing moet van één cen traal punt uit worden geregeld. Over het budgetaire aspect van de provincie begroting zeide gedeputeerde Van Riel o.m. dat z.i. de andere provin cies van ons land veel conjunctuurgevoe liger zijn dan Zuid-Holland omdat deze provincie voor slechts 40 %- van haar inkomsten afhankelijk is van het Pro vinciefonds. Hij zegde gaarne toe te bezien of er meer gedaan moet worden voor de VW Zuid-Holland. Maar deze organisatie moet meer zelfwerkzaamheid ontwikke len. meende hij. De gedeputeerde A. C. A. Deerenberg (KVP) zeide o.m. dat er achterstand is DONDERDAG Chr. Geref. Kerk: Kerstwiidingsdienst. Sur. ds C. v. d. Weele m. m. v. zangkoor en declamatie. 8 uur nam. Marekerk: Kerstwijdlngsdlenst N.P.V. en Ned. Padvlndstersgllde. 7 uur nam. Schouwburg: Kon. Rederykersver. „Jan van Beers" speelt „Welkom op Porthenis", 8 uur nam. Rehoboth: Televisie-avond Veron, 8 uur namiddag. Stadszaal: Residentie-orkest o.l.v. W. van Otterloo. Pianist Abbey Simon. 8 uur nam. Oeesteeest (Willem de Zwiiger- kerk)Kerstwijdlngsdlenst Ver. van Vril- zinnig Hervormden LeldenOegstgeest, 8 uur nam. VRIJDAG. Langebrug 63: Tydrede E. Kogut over de komst des Heeren, 7.30 uur nam. Over 't Hoff (Gerecht 10): Soefi-bewe- ging. SDr. mevr. mr Kunst. 8 uur nam. Remonstrantse Kerk: Kerstfeest Zon dagsschool Ned. Prot. Bond. 7 uur nam. Acad. Ziekenhuis (aula): Bloedtrans fusiedienst Ned. Roode Kruis. Uitreiking Landstelner-onderscheldlngen, 8 uur nam. Steenschuur 6: Kerstdienst Ver. Spiri tisten „Harmonia", 8 uur nam. Oegstgeest (Irene): Voordrachts avond Georgette Hagedoorn, 8 uur nam. ZATERDAG Remonstr. Kerk: Kerstwijdlngsdlenst, 10.30 uur namiddag. Zulderkerk: Kerstnachtdienst o.l.v. ds G. Toornvliet en dr H. J. Westerink, Hu. n.m. Oud-Kath. Kerk: Kerstnachtmis, 10.45 uur namiddag. ZONDAG Over 't Hoff (Gerecht 10): Ere-dlenst Soefi-beweglng, 11 uur voormiddag. MAANDAG. Schouwburg: „Ou Hoou van Zegen". 8 uur nam. Stadszaal: Bonte avond o.l.v. Willy Ver voort, 8 uur nam. WOENSDAG Den Burcht: Studiebijeenkomst Ver. voor Bedryfsvoorllchtlng „Rijnstreek-West". 9 30 uur voormiddag. DAGELIJKS: Breestraat 33: Verkoop van kinderpost zegels, 10 uur voorm.4 uur nam. (Tot en met 31 December TENTOONSTELLINGEN. Rijksprentenkabinet (Kloksteeg 25)Ten toonstelling kleurenlitho's J. Bezemer en J. van Vlijmen. Werkdagen 25 uur nam. (Tot 19 Februari.) Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „Chinese houtsneden". (Tot 4 Maart *56). BIOSCOPEN: Trianon. „Vrouw van Rome", 18 Jaar. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15. 4.30, 7 en 9.15 uur. Casino. „Gejaagd door de wind", 14 Jr. Alle dagen 2 en 7.30 uur. Lldo. „The Americano". 18 Jaar. Werk dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor. „Notorious18 Jaar. Werkdagen 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. „De Koninklijke Reis", alle leeft. Werk dagen 105.30 uur. Zondag 102.30 uur. Rex. „De jungle der misdaad", 18 Jaar. Werkdagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zon dag 2.30. 4.45, 7.15 en 9.15 uur. (Donderdag- en Vrijdagmiddag 22 en 23 December gesloten.) De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 13 uur tot Zaterdag 8 uur waargenomen door de Apotheek Boekweit, Breestraat 74, Telefoon 20552 en de Haven-Apotheek, Haven 18. Telefoon 20085. Te Oegstgeest door de Oegstgeester Apotheek. Wilhelmlnapark 8, Tel. 26274. gekomen in de verwezenlijking van het wegenschema ten gevolge van de wa tersnood. Er zal getracht worden deze achterstand zo spoedig mogelijk in te lopen. Over de woningbouw zeide hij dat men thans plannen opmaakt welke be ter zouden werken dan het huidige sys teem. Spreker ontkende dat de provin cie dit jaar haar bouwprogramma niet zou hebben gehaald; dit is wèl bereikt. Mevrouw mr Chr. A. de Ruyter-De Zeeuw sprak o.a. over de noodzaak van verbetering van de Scheveningse buitenhaven en over de mogelijkheid van de aanleg van een vissershaven in Katwijk. Ged. Staten zullen deelnemen aan de studie, welke thans wordt ge daan inzake de aanleg van deze ha ven. Mr T. A. van Dijken (AR) zeide ojn. dat gedeputeerden de samenvoeging van polders blijven bevorderen waar dit mo gelijk is; geregeld komen Ged. Staten met voorstellen tot samenvoeging van polders. De verbetering van zwakke plekken in de dijken in Zuid-Holland door de dykwaterschappen wordt met kracht ter hand genomen. De kosten hiervan belo pen 35 millioen. Reeds een derde deel van deze werken is in 1955 uitgevoerd, ook al is de Rijkssubsidie hiervoor nog niet bekend. Voorts zei hij, dat de Bou levard te Scheveningen sterk genoeg is. De gedeputeerde dr J. P. van Praag (PvdA) besprak o.m. het subsidiebeleid. Tijdens de replieken werd door drie Communistische Statenleden een motie ingediend, welke inhield dat aan het personeel 'van de provincie Zuid-Holland een Kerstgratificatie van 1 van het jaarloon zal worden gegeven; deze mo tie komt vandaag in stemming. Hoofdcommissaris Kaasjager gaat heen Bil K.B. van 19 December i.l. is aan j de Hoofdcommissaris van politie te Am- sterdam, de heer H. A. J. G. Kaasjager, met ingang van 16 Juli 1956 od eigen verzoek eervol ontslag verleend onder dankbetuiging voor de vele en belang rijke door hem verleende diensten. De heer Kaasjager, die in Januari 1946 tot Hoofdcommissaris werd be noemd, wordt op 11 Juni a.s. 65 jaar. Wie hem zal opvolgen is nog niet be kend. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te IJsselmulden, H. Harkema te Zeist. GEREF. KERKEN Tweetal te Hazerswoudc, A. Griffioen te Zoutkamp en M. T. Minnema te Monnikendam. Beroepen te Apeldoorn (vac. wijlen P. C. de Bruyn), G. W. Rijksen te R'dam- Zuid. Te Wlnsum (Fr.) A. Prins, cand. te *s-Gravenzande. Aangenomen naar IJlst W. Dekker, cand. te Andijk-Oost, die bedankte voor Nagele (N.O.P.). Nes (W.D.), Nieuwerbrug, Mole naarsgraaf-Brandwijk en voor Zonnemalre. Naar Bredevoort, J. B. v. d. Sys te Am sterdam-West. GEREF. KERKEN (art. 31 K.O.) Beroepen te Driesum. Wouterswoude, H. W. Noordman te Wleringermeer. Bedankt voor Oegstgeest, J. J. Arnold te IJmuiden. GEREF. GEM. IN NEDERLAND DS F. E. HUIZINGA 25 JAAR PREDIKANT Het was gisteren 25 jaar geleden, dat ds F. E. Huizinga te Hengelo (O.) in de Baptisten-gemeente te Leeuwarden het ambt van predikant aanvaardde. In 1950 vertrok ds Huizinga naar Enschede, welke gemeente hij in 1953 verwisselde met Hengelo (O.). In 1949 volgde ds Huizinga de plotseling over leden Unie-voorzitter ds L. de Haan in diens functie op. Deze zomer maakte ds Huizinga deel uit van de delegatie van de Oecumeni sche Raad van kerken naar Rusland. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) P 1 bi 8-1 V a w c u 3 SS Gei Helsinki zwaar bew. no 3 -li 0.7 Stockholm sneeuw no 4 -2 4 Oslo mist nno 1 -19 0 Kopenhagen. zwaar bew. no 13 -1 7 Aberdeen zwaar bew. windstil -12 0.2 Londen mist windstil -4 0 Amsterdam onbewolkt windstil 1 0.3 Brussel mist windstil -1 Parijs mist wnw 1 2 0 Bordeaux eeh. bew. w 1 11 5 Grenoble reeen windstil 4 3 Nice licht bew nw 6 5 0 Berlyn poolsneeuw w 8 1 0.1 Frankfort regen windstil 1 0.4 München zwaar bew. zw 3 2 0.6 Zürich zwaar bew. zo 2 2 1 Genève regenbul z 6 5 4 Locarno onbewolkt O 1 -4 0 Wenen onbewolkt w 2 3 5 Innsbruok nevel windstil -3 0 Rome regea no 2 9 4

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 2