Conferentie met Indonesië is een ietwat „griezelig" geval WEERBERICHT Uiterste waakzaamheid geboden Ruim 7700 man krijgen meer dan 85 dagen herhaling Syriërs kregen opdracht op de schepen van Israël te schieten Britten wonnen „touwtrekken om Jordanië" van Arabische landen 94ste Jaargang DONDERDAG 22 DECEMBER 1955 No. 28711 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.per kwartaal; f2.35 per maand; f0.55 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Wantrouwen in de Tweede Kamer (Van onze parlementaire redacteur) De Nederlands-Indonesische conferentie is maar een ietwat griezelig geval, zei gisteren de heer Bruins Slot (A.R.) in de Tweede Kamer. De Nederlandse ministers zullen inderdaad wel niet spreken over de souvereiniteit van Nieuw- Guinea, maar het is reeds bekend dat de Indonesiërs consuls willen vestigen in Nieuw-Guinea, onderwijzers er heen willen zenden en een eigen scheepvaartverbinding wensen met Nieuw-Guinea. Laten wij er ons voor hoeden, waarschuwde de heer Bruins Slot, dat de Indonesiërs op die manier met onze instemming in Nieuw-Guinea binnen dringen. Tegen die vrede lievende infiltratie verhieven ook de heren Lemaire (ex-KNP) en Ritmeester (VVD) een alarmerende stem. gekomen om te confereren. Niet om de goede betrekkingen te verbeteren, want in dit opzicht is van goede wil door daden nog weinig blijk gegeven. Overleg als wapen „Wat verwacht de regering eigenlijk van het overleg met Indonesië?" werd van verschillende kanten gevraagd, na dat de heer Sclimal (CHU) er reeds aan had herinnerd dat Indonesië telkens ge sloten verdragen niet heeft nageleefd, waarna Nederland dan telkens maar weer bereid was te praten over verande ringen in die verdragen. Uiterste waak zaamheid is geboden in het doen van concessies, zo werd gewaarschuwd, om dat er geen enkele zekerheid bestaat omtrent het gezag van de huidige In donesische regering en ook niet of een volgend kabinet zich aan overeenkom sten zal houden. De grootste drie par tijen in Indonesië zijn anti-Westers en anti-Nederlands, constateerde de heer Goedhardt (PvdA) en van de nieuwe regering, die in het begin van 1956 zal optreden, valt dus niet veel goeds te verwachten. Het huidige kabinet-Harahap steunt op de voormalige oppositie, die vorig jaar de voorstellen tot opheffing van de Nederlands-Indonesische Unie niet voldoende vond en ook herziening wenste van de financieel-economische overeenkomsten. Die oppositie moet nu haar houding rechtvaardigen en dat is de reden, aldus de heer De Graaf (KVP), waarom de delegatie onder leiding van Anak Agoeng naar hier is Ministers terug uit Genève Gisterochtend heeft de financieel- economische werkgroep van de Neder lands-Indonesische Conferentie de laat ste bijeenkomst voor Kerstmis in Ge nève gehouden. Deze vergadering werd niet bijgewoond door de ministers Ziilstra en Kasimo. die. na samen de lunch te hebben gebruikt, gistermiddag per vliegtuig naar Nederland ziin ver trokken. Met hetzelfde vliegtuig ver trokken ook de Indonesische Minister van Gezondheid, dir Leimena. en enkele adviseurs van de Indonesische delegatie naar Nederland. Op de vergadering van de financieel-economische werkgroep van gisteren is gesproken over het „aanbrengen van systematiek in de te behandelen vraagstukken". Soenarjo „Geen non-agressie-pact" De voormalige Indonesische minis ter van Buitenlandse Zaken Soenarjo, heeft verklaard, dat de Ned.-Ind. onderhandelingen er toe zouden kun nen leiden, dat Indonesië zijn aan spraken op Nieuw Guinea verliest. De nationalistische leider zei, dat door een overeenkomst om infiltratie te verbieden en „goede buren" te zijn, de Indonesische pogingen om Nieuw Guinea te verkrijgen, ten zeerste wor den belemmerd. Het zou voor ons zéér gevaarlijk zijn als een soort non agressie-pact met Nederland zou wor den gesloten, zo zei Soenarjo. Voorts beweerde hij, dat het wettelijk gesproken onjuist is. dat Indonesië in West Guinea zou infiltlreren, omdat het „Indonesisch grondgebied" is. Nog kunnen de Nederlanders goede buren zijn, omdat zij zich „onwettig in Nieuw Guinea hebben gevestigd". Elke soort van samenwerking met het Nederlandse bestuur in Nieuw Guinea moet worden vermeden omdat dit een de facto- erkenning van het Nederlands gezag over dat gebied zou betekenen. Soenarjo 'was verleden jaar hoofd van de Indonesische delegatie naar Den Haag. Deze delegatie bereikte met Ne derland een overeenkomst om de Unie op te heffen, doch de overeenkomst is nimmer geratificeerd. Enige regen De Bilt verwacht tot morgenavond: Veel bewolking met nu en dan wat regen of mogelijk vannacht ook nog wat natte sneeuw. Matige tot krachtige, aan de kust tijdelijk wellicht harde wind tussen Zuid en Zuidwest. Vrij zacht voor de tijd van het jaar. (Opgemaakt te 11.15 uur). 23 DECEMBER Zon op: 8.49 uur; onder: 16.33 uur. Maan op: 12.31 uur: onder: 1.40 uur. Hoogwater te Katwijk te 9.06 uur en 21.38 uur. Dit nummer bestaat olt 12 pagina's Bovendien maakte de heer De Graaf er op attent dat overleg tot nu toe steeds een wapen is gebleken in de han den van de Indonesiërs. Want als het overleg mislukt, dan laaien in Indonesië de anti-Nederlandse sentimenten op en als het overleg wel gelukt dan moet dus zijn tegemoetgekomen aan die anti- Nederlandse gevoelens. Uiterste waak zaamheid is geboden klonk het concert van waarschuwingen in de Tweede Kamer. Voor het zelfbeschikkingsrecht van de Ambonezen traden de heren Schmal (CHU). Lemaire (ex-KNP) en Ritmees ter (VVD) weer in het krijt en de heer De Graaf (KVP) vroeg of dat onder werp ook op het lijstje staat van de conferentie. Alvorens vandaag de minis ters Beyen en Luns antwoorden, zal ook prof. Gerbrandy (AR) eerst nog over dit onderwerp het'woord voeren. Slot op Pag. 2 Tijdelijke afwijking Dienstplichtwet Derde divisie geschikt maken voor drie a vierjarige taak De minister van Oorlog en van Marine heeft de Tweede Kamer zijn Me morie van Antwoord toegezonden over het Wetsontwerp „tijdelijke afwijking van de dienstplichtwet". Hieraan ontlenen wij: Het voorstel tot het doen vervullen van meer dan 85 dagen herhalingsoefe ningen door een beperkt getal dienstplichtigen houdt in, dat bjj aannemen hiervan wordt bereikt, dat een bepaalde divisie, in dit geval de 3de divisie, vol ledig geschikt gemaakt kan worden voor de taak, welke aan deze divisie gedu rende nog 3 of 4 jaren zal worden toegewezen. Zouden de herhalingsoefeningen voor het bedoelde beperkt getal dienstplich tigen niet worden verlengd, dan zou dit. betekenen, dat voor het tijdstip, waarop de Westerse verdediging door het daarin opnemen van Duitse eenheden wordt versterkt, deze verdediging be langrijk wordt verzwakt in de sector, waarin in het bijzonder de verdediging van het Nederlands territoir zal moeten worden gevoerd. De uitrusting en het materieel voor deze divisie zijn volledig aanwezig. Be reikt is, dat deze divisie de toets der internationale kritiek zeer wel kan door- In verband met het feit, dat in 1958 begonnen zal worden met het verjon gen van deze devisie, kan er met het thans ingediende beperkte voorstel op worden gerekend, dat de mobili sabele divisies, welke thans in het le- gerplan zgn opgenomen, tot omstreeks 1960 hun waarde zullen behouden. Na 1957 zullen wijzigingen in de orga nisatie kunnen worden gebracht. In ver band met de wijzigingen zullen ook ver anderingen in de duur van de herha lingsoefeningen noodzakelijk kunnen zijn, welke dan echter naar de mening van de minister, eerst in 1959 behoeven in te gaan, reden waarom hij van me ning is, dat het onderhavige voorstel een redelijke oplossing geeft tot 1959. De minister is er zich van bewust, dat de verlenging van de duur van de herhalingsoefeningen het sociale pro bleem vergroot en wel in het bijzonder omdat het aantal gehuwden, dat voor het vervullen van de militaire dienst Woensdagmorgen is brand uitge broken in een pensiongelegen naast de oud-Katholieke Kerk aan 't Zand te Amersfoort. Het 200 jaar oude de inboedel kon practisch niets worden gered. Bij het ongeval is de 76-jarige mevr. junker omgekomen. De foto toont de brandweerlieden j-imci oj uui i. tici juui uuuc ise fuiu luum ut uruiiuwtti iitutii pand brandde bijna geheel uit. Van tijdens de blussingswerkzaamheden. W esterling zegt: „Niets met conservatieve partij te maken" (Van onze Haagse redactie) „Nog steeds heerst bij vele Nederlan ders de misvatting, dat ik iets met de Nederlandse conservatieve partjj te maken heb. Van de zijde van de NCP wordt dit nog in de hand gewerkt doordat in ieder nummer van het par tij-orgaan „De Brug" met mijn naam wordt geschermd. Met nadruk verklaar ik. dat ik met de NCP niets te maken heb". Dit heeft ex-kapitein R. C. P. Wester ling. nog steeds ergens in het buitenland vertoevend, ons via zijn adjudant doen weten. Van deze zijde vernamen wij ook. dat de heer Westerling nog steeds bezig is met de voorbereiding van zijn actie, die terugkeer van de federale structuur in Indonesië, verbeterde economische be trekkingen tussen Nederland en Indo nesië en bestrijding van het in Azië dreigende Communisme beoogt. Deze actie werd destijds zeer vertraagd omdat volgens onze woordvoerder, een aantal verkeerd gekozen medewerkers de uit voering der plannen ten zeerste heeft gedwarsboomd. Het is echter absoluut het streven van Westerling om de actie voort te zetten. Japanse verontschuldigingen aan president Rhee van Zuid-Korea De bekende Japanse evangelist, dr Kagawa, heeft in een open brief in het Tokiose blad „mainitsji Sjimboen" een beroep gedaan op de „Christelijke geest van president Syngman Rhee van Zuid- Korea om Japan vergiffenis te schenken en duurzame vriendschappelijke betrek kingen te vestigen". Rhee heeft intus sen reeds geantwoord, dat dit de eerste uitlating van een vooraanstaand Japans burger is geweest, welke onder zijn aan dacht is gekomen. In een open brief in hetzelfde blad reageerde hij op „de ne derige verontschuldiging voor veertig jaren Japans bestuur in Korea", zoals hij de brief van Kagawa noemde. Zuid- Korea heeft vorige week de beperking van de handelsbetrekkingen met Japan, welke vier maanden hebben geduurd, opgeheven. wordt opgeroepen, hierdoor belangrijk stügt. Hij is voorts van mening, dat de bezwaren op economisch gebied worden vermeerderd, maar deze en de sociale moeilijkheden kunnen niet alle worden gecompenseerd door verhoging der vergoedingen. Voor wat dit laatste betreft wordt verwezen naar de bij de behandeling van de oorlogsbegroting 1956 aangekondigde aanmerkelijke ver betering in de bepalingen van de kost winnersvergoeding. Desondanks meent hij, dat inderdaad wederom een be roep op de werkgevers moet worden gedaan. Het probleem van de vergoedingen, welke tijdens de herhalingsoefeningen zouden moeten worden betaald, zal door een werkgroep, samengesteld uit verte genwoordigers van ae Stichting van den Arbeid en deskundigen van zijn Depar- tament, onder de ogen worden gezien. De minister zou het zeer betreuren, indien thans niet tot de voorgestelde verlenging van de duur der herhalings- oefeningen voor een beperkt getal dienstplichtigen zou kunnen worden j overgegaan. Hij zou zo spoedig mogelijk I aan de internationale commandanten willen mededelen, dat voor wat Neder - land betreft, ook de volledige 3de di visie aan de in het najaar van 1956 te houden grote oefening zal deelnemen. Het ligt inderdaad in het voornemen de 3de divisie als geheel aan de herha lingsoefeningen te doen deelnemen, maar daardoor ontstaat de noodzaak de ter mijn van 85 dagen voor een bepaald aantal dienstplichtigen te kunnen ver lengen. In het verleden zijn n.l. de dienstplich tigen van enkele onderdelen herschoold moeten worden en heeft een regiments gevechtsgroep aan oefeningen in groter verband deelgenomen, terwijl de overige dienstplichtigen der 3de divisie slechts herhalingsoefeningen van kortere duur in divisieverband hebben vervuld. Hierdoor is het te verklaren, dat, indien thans de gehele 3de divisie voor 30 dagen zou worden opgeroepen, een beperkt aantal dienstplichtigen van 6 tot 30 dagen meer dan 85 dagen her halingsoefeningen in totaal zou hebben te vervullen. De getallen dienstplich tigen, welke hierbij betrokken ztfn, zijn als volgt: 120 man gedurende 6 Maar generaal Burns meentdat Israels vergelding „te zwaar is uitgevallen,, Generaal-Majoor Burns, hoofd van de Palestijnse bestandscommissie der Ver. Naties, heeft in een verslag aan de Veiligheidsraad te kennen gegeven, dat de Israëlische aanval van 11 December op Syrische stellingen bjj het meer van Ti berias een „opzettelijke schending van de bestandsovereenkomst" is geweest. By deze aanval werden volgens Israëlische gegevens 55 Syriërs en zes Israëliërs ge dood en tien Israëlische militairen gewond. Syrië heeft gemeld, dat er 56 Syri sche slachtoffers te betreuren vielen. Israël heeft verklaard, dat de aanval was uitgevoerd als vergelding voor beschieting van Israëlische vissersvaartuigen op het meer van Tiberias door de Syriërs. De Veiligheidsraad zou deze zaak vandaag opnieuw bespreken. Vandaag opnieuw bespreking in de Veiligheidsraad Burns wyst in zyn verslag op het ge vaar, dat dergelijke vergeldingsacties he vige reacties van de troepen der tegen partij tot gevolg kunnen hebben, waar door een beperkte overval zou uit groeien tot volslagen vijandelijkheden. Overigens bestaat er volgens het verslag een „opvallend verschil tussen de om vang van de vergeldingsactie en de aan leiding er toe". Burns stelt voor, dat Israël en Syrië een „gentlemen's agreement" sluiten be treffende Israëlische politieboten, op dat deze niet te dicht onder de Syrische kust naderen. Een uitwisseling van ge vangenen volgens de Conventie van Ge nève zou eveneens bijdragen tot vermin dering der spanning. De Israëlische delegatie bij de V.N. heeft verklaard, dat zü buitgemaakte Syrische documenten aan de vergade ring van de Veiligheidsraad zal overma ken. Deze zouden het afdoende bewijs leveren, dat de Syrische regering de buitenposten opdracht had gegeven het gebruik van het meer van Tiberias door Israël te beletten door beschieting van vaartuigen, die de Noordelijke kust na deren. De documenten zouden ook aan tonen, dat de Syrische regering haar troepen gelast had, het meer als „Syri sche territoriale wateren" te beschou wen. Arabische copieën van Syrische „operatieve orders", met een volledige vertaling, zijn aan leden van de Veilig heidsraad ter bestudering toegezonden. dagen; 1379 man gedurende 9 dagen; 4816 man gedurende 12 dagen; 251 man gedurende 22 dagen; 133 man ge durende 25 dagen; 62i man gedurende 28 dagen; 411 man gedurende 30 da gen. Totaal 7731. Terwijl twee Atheense agenten i Dertien personen werden bij deze toekijken, gaat een derde een ongeregeldheden gewond, terwijl demontrant te lijf met een gummi-achttien studenten door de notitie stok: Dit is een beeld tijdens een I werden gearresteerd, demonstratie tegen de Engelsen. I Egypte, Saoedi -Arabië en Syrië trilden Amman afhouden van Verdrag van Bagdad Engeland enerzijds en Egypte, Saoedi-Arabië en Syrië anderzijds hebben een verwoede „financiële veldslag" om Jordanië geleverd, die. althans naar het schijnt, in het voordeel van Engeland is geëindigd. Zoals men weet zou Enge land graag zien, dat Jordanië toetreedt tot het Verdrag van Bagdad, waarvan, behalve Groot-Brittannië zelf. verder Turkije, Irak. Perzie en Pakistan deel uit maken, met Amerikaanse invloed op de achterpond. Blijkbaar hebben de Brit ten Jordanië medegedeeld, dat, indien de regering in Amman zou weigeren, in trekking van de Engelse steun het gevolg zou zijn (Deze bedraagt ruim 25 mil- lioen gulden per jaar). Volgens de „Daily Express" (Londen) zouden daarop Egypte, Saoedi-Arabië en Syrië aan Koning Hoessein van Jordanië honderd millioen gulden hebben aangeboden om hem ertoe te bewegen de vriendschap pelijke betrekkingen met Engeland te verbreken en zich niet bij het Verdrag van Bagdad aan te sluiten. Dit aanbod schijnt evenwel geen resultaat te hebben gehad, want de jaarlijkse besprekingen tussen Engeland en Jordanië over de Britse hulp zijn zojuist „op bevredigende wijze" afgesloten, zo is in doorgaans betrouwbare kringen in Londen vernomen. Londen zou dus het spelletje „touw trekken om Jordanië" gewonnen hebben. Japan en <le V- N. Veiligheidsraad verwerpt Russische koppelverkoop De Veiligheidsraad van de Ver. Na ties heeft Woensdag een nieuwe Russi sche poging verworpen om toelating van Japan tot de Volkerenorganisatie te i verbinden aan toelating van de Sovjet republiek Buiten-Mongolië. Tezelfder- I tijd besloot de Raad evenwel geen nieuwe stemming te riskeren. Om een nieuw Sovjet-Russisch veto te ontgaan, heeft men besloten de stemming over een Britse resolutie waarin de Loop uitgesproken wordt dat Japan spoedig toegelaten zal worden uit te stellen. De Britse afgevaardigde, Sir Pierson Dixon, stelde zelf voor de stemming uit te stellen „in de hoop, dat r>a ver der beraad en in het licht van de overweldigende meerderheid rond deze tafel ivoor toelating van Japan) de Sovjet-Russische afgevaardigde ;e zij ner tijd in staat zal zijn de resolutie te steunen of aanvaarding ervan mo gelijk te maken" door niet zijn veto er over uit te spreken. Tevoren had de Raad een Sovjet- Russisch amendement verworpen, waar in voorgesteld werd ook Mongolië in de Britse resolutie te noemen. Rusland heeft reeds driemaal zijn veto over toelating van Japan uitge sproken. hoewel het erkend heeft dat Japan voldoet aan de voorwaarden voor toelating l

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1