„Nabetrachting" Jubel-Yebo Wrijf Kou en Pijn weg met DAMPO WOENSDAG 21 DECEMBER Voor wat hoort wat. Indachtig aan het gezegde: „Voor wat, hoort wat" bood het bestuur van de Vebo gisteren in de Stadsgehoor zaal de vele commissieleden, die met elkaar hadden gezorgd voor de orga nisatie van de Jubel-Vebo, een feest avond aan. Een bijeenkomst, die mede werd bij gewoond door de prijswinnaars van deze tentoonstelling en honderden Vebo- enthousiasten. De directeur van Markt en Havendienst, de heer M. Weima, hield deze avond een „nabetrachting" op de Jubel-Vebo. die kwantitatief en kwalitatief uitstekend is geslaagd en het „Zo doet de boei-" nog eens in het middelpunt van de belangstelling plaat ste. Een woord van bijzondere dank richt te de heer Weima tot de vele commissie leden, die er voor gezorgd hebben, dat men dit jaar met de Jubel-Vebo zo goed voor de dag kwam. Tenslotte bracht spr. de vele prijswinnaars hulde voor de kwaliteit van het ingezonden vee. Dokter Commandeur bij Veeartsenij- kundige Dienst? De heer N. A. Commandeur Naar wy van bevoegde zijde verne men is zeer binnenkort de benoeming te verwachten van dokter N. A. Com mandeur, dierenarts hier ter stede, tot adjunct-inspecteur van de Veeartse- nijkundigc Dienst en Volksgezondheid te 's-Gravenhage. Zijn praktijk, welke hij gedurende langer dan een kwarteeuw in onze stad heeft uitgeoefend, zal worden voortgezet door zijn tegenwoordige assistenten, de heren Bloem en Jansen. N. Bavelaar in 't zilver Vandaag is het 25 jaar geleden, dat de heer N. Bavelaar in de smederij van de Kon. Ned. Grofsmederij zijn intrede deed. De jubilaris, vergezeld van zijn echtgenote en dochter, werd vanmorgen per auto vam zijn woning gehaald en ontvangen in de directiekamer. De adj. directeur, ir H. E. Kruyt, wenste de heer Bavelaar geluk met zijn jubileum en ging diens staat van dienst na, waarbij hij duidelijk liet uitkomen hoe de heer Bavelaar de technische ontwikkeling in de smederij heeft medegemaakt en toen de grote smeedpers in dienst werd ge steld, daarbij een belangrijke taak kreeg toegewezen. Hij vervult deze arbeid nog steeds op uitstekende wijze. Spr. hoopte, dat de jubilaris nog vele jaren met het zelfde plezier in het werk zijn arbeid zou kunnen voortzetten. Ook mevr. Ba velaar werd in de hulde betrokken. Als blijk van waardering bood ir Kruyt een enveloppe met inhoud, een blauw herin neringsbord en het vererend getuig schrift van de Ned. Maatschappij van Nijverheid en Handel met de daarbij be horende zilveren draagpenning aan. Vervolgens voerden nog het woord de heren D. de Haan als voorzitter van de kern der werklieden onder aanbieding van een geschenk, D. de Jong als oud^- werkmeester en A. Visser als tegenwoor dig werkmeester. Na afloop van dit of ficiële gedeelte bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. ZILVEREN JUBILEUM W. F. NAP. De heer W. F. Nap, lasser bij de Scheepswerf van de Gebr. Tijssen aan het Utrechtse Jaagpad, zal morgen het feint gedenken, dat hij vóór 25 jaar by deze scheepswerf in dienst trad. EERSTE NEDERLAAG VAN L.P.S.V. Het voetbalelftal van de Leidse Poli tie, dat nog ongeslagen was, leed zijn eerste nederlaag tegen Luctor uit Den Haag. De Hagenaars wonnen na gelijke strijd met 3—1. LPSV was gehandicapt door het niet meespelen van zijn kee per, waardoor de achterhoede onzeker speelde. Het waren ook fouten in deze linie, die oorzaak waren van twee Luc- tor-treffers na de pauze. By de rust was de stand 11. LPSV behoudt echter de leiding in de le klas van de N.P.S.B. met twee pun ten voorsprong op Luctor. TAFELTENNIS L.P.S.V.-nieuws Het eerste team speelde met wisselend succes. Tegen Den Burcht 3 leden de LPSV-ers een onverwachte 6—4 nederlaag. Door West broek (2) Habraken (1) en het dubbel spel werden de vier punten behaald. Westbroek en Habraken zorgden tegen TOV 2 voor zeven winstpunten. Daar de derde speler was verhinderd werd het een 73 overwinning. Het tweede team deelde de punten met Odi 1. De Toneelvereniging „Ons Genoegen" uit Leiderdorp bracht deze avond het blijspel „Voor één jaar Butler" over het voetlicht, een stuk waarmede de aanwe zigen zich kostelijk amuseerden. Gé Ho- fenk verzorgde deze avond de muzikale illustratie; ook hiervoor had men grote bewondering. DE UITSLAGEN: Medaille minister van landbouw C. P. van Wees; medaille minister van land bouw W. Hoogendoorn-medanlle com missaris van de Koningin in Zuid-Hol land gebr. A en C. Zwanenburg; me daille idem K.I.-vereniging Vita Nova te Leiden; medaille Vita Nova te Hazers- woude; wisselbeker gemeentebestuur Sassenheim J. A. van der Hulst; wissel- beker Israel-airlines J. Schenkeveld, A. H. Rotteveel; wisselbeker directie fa briek van melkproducten Hollandia te Vlaardingen C. P. van Wees; wisselbe ker vereniging tot bevordering land- bouwtuigpaard-fokkerij afdeling Noord en Zuid-Holland M. P. de Vrij; wissel beker van firma Maartense te Leiden W. J. de Vink; wisselbeker Koudijs voe- derfabrieken Den Bosch L. Uitdenbo- gerd; wisselbeker aankoopvereniging Nooit Gedacht Leidschendam W. A. J. Rimmelzwaan; wisselbeker firma Man- dersloot Leiden K. Laan; wisselbeker Vita Nova te Fizerswöude C. P. van Wees; wisselbeker directie centraal bu reau voor slachtveeverze keringen te Utrecht A. J. de Groot; wisselbeker fe deratie slagerspatroonsvereniging te Leiden Jac. Biemond Abbenes; wissel beker Kamer van Koophandel Leiden C. N. v. d. Akker Leimuiden; wissel beker Bon da Leiden S J. van der Stoel; wisselbeker Vita Nova Hazerswoude A. H. Rotteveel; wisselbeker directie fa briek melkproducten Vlaardingen me vrouw de wed. J. H. Straathof; wissel beker centrale melkafzetcentrale te Den Haag C. P. van Wees; lauwertak van belangstellenden voor A. H. Rotte veel, C. P. van Wees, N. J. W. Olieman en C P. Splinter. (Ingez. Med.-Adv.) Pauzeconcert Trio Pia Beek Stormen van applaus Zo"n halfuurtje pauzeconcert met het trio Pia Beek gaat er bij de werkne mers im als koek! Behalve Pia Beek zijn daar de guitarist Karei Vogel en de bassist Ohris Back. Eigenlijk is het geen trio, maar een kwartet, want er is ook nog Eddy Sanches, een bijzonder knap vibraphonist. In hun genre, waarin bij tijd en wijle de „boogie-woogie" hoogtij viert, zijn ze allemaal even knap, met de enthousiaste en stuwende Pia vooraan! Wat zij pianistisch presteert, is op het gebied van de moderne jazz-stijl gewel dig: rhythmisch en virtuoos staat zy voor niets. Het zingen komt zo'n beetje op de tweede plaats, maar ook daarin toont zij vuur. temperament enhu mor. Tussen alle bekende schlagers door een Kerstlied „Santa Claus is on his way" en enige liedjes in Hollandse schertsvertaling, zoals „Nature Boy", vertaald met „Natuurjongetje" Zo volgt in vliegende en opwindende vaart het één het ander. Het werk van deze vier lijkt dikwijls op dat van dui velskunstenaars, zó rap en levendig wordt er gespeeld. Pia Beck die naar zij zeide, nog nooit zo vroeg op de dag was opgetreden, is ook werkelijk onweer staanbaar: met één enkele gil of kreet weet zy stormen van opgewondenheid op te wekken. Het fluiten en klappen was wel eens hinderlijk, zó, dat Pia een enkele maal het gehoor, dat voornamelijk uit jonge ren bestond, tot stilte moest vermanen. Pia is zo juist in Spanje, Italië, Frank rijk en België geweest. Uit al die landen bracht zij succesliedjes mee; een Spaans liedje heeft zij dan ook met verve ge zongen. Op 7 Januari vertrekt ze voor vijf maanden naar Amerika en Canada en ook daar zal men haar zonder twijfel stormachtig toejuichen. De onverstoor bare Eddy Sanches ontlokte eveneens daverend applaus met zijn „Frenesy". Mr Hugenholtz kon nauwelijks aan het woord komen, toen hij aankondigde dat de opbrengst van dit half uur het komende Leidse Dierenasyl ten goede komt Men trappelde en gierde van on geduld. Zó is dat, als Pia optreedt! Kerstnachtdiensten Aan de vooravond van Kerstmis zullen wederom in verschillende kerkgebouwen Kerstnachtdiensten worden gehouden. In de Pieterskerk zal ds P. Kloek en in de Hooglandse Kerk dr P. L. Schoon- heim voorgaan. In beide diensten, die om elf uur aanvangen, zal een koor medewerking verlenen. Aan de dienst, welke die avond om elf uur in de Lutherse Kerk wordt ge houden. werkt het Haags Jeugddienst kerkkoor mede. Hier zal ds H. J. A. Haan een korte meditatie houden. Ook in de Geref. Kerk aan de Lam- menschansweg vindt Zaterdagavond een Kerstnachtdienst plaats. De G. Toorn vliet en dr H. J Westerink zullen hier het woord voeren. OEGSTGEEST KERSTWIJDING De Willem de Zwijgerkerk, waarin een fraaie Kerstboom stond, was gister avond geheel gevuld toen daar- een Kerstwijding werd gehouden, die geleid werd door ds Joh. C. Brussaard. Deze las het Kerstevangelie uit Lucas 2 en hield een meditatie met als thema „De gang naar Bethlehem". Mevrouw H. A. Kraan\yesterbrink declameerde „De Kerstwens van het oude moedertje". Mevrouw Deurloo Straatman en de heer B. van Luyn zon gen enige liederen, terwijl de heer R. Derksen een paar fluitsoli gaf, begeleid door de heer B. H. Tobé op het orgel. Het was een stemmingsvolle avond, waarin veel samenzang was. Na afloop bleef men onder het genot van een kopje thee nog enige tyd bijeen. RAADSSTUKKEN De N.V. Levensverzekeringmaatschap pij .Ned. Nillmij van 1859" heeft aan B. en W. verzocht een perceel grond te mogen aankopen aan de Hofdijck naast de Hofdijckschool, groot^250 M2., tegen de prijs van f 17.—De bedoeling is op dit terrein flatgebouwen met in totaal 40 woningen op te richten. Deze wonin gen zullen voor verhuur beschikbaar ko men. De verhuring zal onder goedkeu ring van B. en W. geschieden, waarbij ingezetenen van Oegstgeest de voorkeur zullen hebben. De raad zal vanavond over deze verkoop beslissen. De arts H. Varekamp heeft zich in een adres tot de gemeenteraad gericht, waarin hij ernstig bezwaar maakt tegen het bouwverzoek van Dutim voor de bouw van een gebouw van twee verdie pingen als uitbreiding van het pand Ge versstraat hoek De Kempenaerstraat. Adressant motiveert zijn bezwaar uit voerig en verzoekt tenslotte de Raad het verzoek van Dutim niet in te yilligen. Een Christen is geen kluizenaar In de gisteravond in het Witte Huis gehouden vergadering van de Christelijk Historische Kiesvereniging o.l.v. de wnd. voorzitter, de heer J. F. van Veen, werd door dr ir G A. Kluitenberg allereerst een samenvatting gegeven van hetgeen hij in de vorige vergadering had gezegd over het Herderlijk schrijven van de Ned. Herv. Synode. In het bijzonder wees hij er op, dat een Christen onmo gelijk als een kluizenaar in de maat schappij kan leven, doch in de wereld behoort te staan. Welke zijn houding daarin zal zijn en hoe hij een concrete situatie zal hebben te beoordelen, dient hy voor zichzelf uit te maken. Iedere keuze berust op een persoonlijke verant woordelijkheid Het Bisschoppelijk Mandement geeft verschillende verboden. Dit doet het H S. niet. De vrijheid van geweten en ge loofsovertuiging blijft voorop staan. Daarom kan de Kerk zich. onmogelijk uitspreken voor een bepaalde politieke partij. Wel komt in het H.S. uit dat de geestelijke motieven die hebben geleid tot confessionele partijvorming tot op heden hun waarde hebben behouden. Het is sprekers mening dat een neutrale partij format ie nimmer kan meewerken aan de instandhouding van een Prot. Christelijke natie. Hij ging uitvoerig in op de beginselen van de P v d A en an dere politieke partijen om tot het in zicht te komen dat een Christen het best in politiek verband thuis hoort in de CHU. Dat het H.S. vele aspecten heeft bleek duidelijk uit de uitvoerige discussie, die na de inleiding van de spreker ontstond. Ter sprake kwamen het processiever bod en het begrip „leefbaarheid", waar over het H S. spreekt, hetwelk men een geestelijk en zakelijk accent kam geven. Voorts werd de aandacht bepaald bij de betekenis van de begrippen Staat en Overheid, waarin dr Kluitenberg geen reëel verschil kon zien. Ten slotte werd opgemerkt dat het H.S. naar de mening van verschillende aanwezigen te veel de neutrale organisaties de hand boven het hoofd houdt. Uit gestelde vragen om trent de oorzaak van het verschijnen van het H.S. kwam enerzijds naar voren, dat de reden der publicatie is om de ba lans op te maken na 10 jaar bevrijding van ons land en voorts dat men in de Herv Kerk bevreesd blijkt te zijn voor kerkelijke gescheidenheid door verschil in politiek opzicht. Het gevaar dat de kerkelijke gemeenschap schade zou lij den, staat, ongetwijfeld op de achter grond en de zorg van de Synode gaat stellig daarnaar uit, VOORSCHOTEN Nagekomen raadsvoorstellen Het voorstel van B. en W. om een nieuwe personenauto aan te schaffen, nu de tegenwoordige dienstauto, een 4-cylinder „Vauxhall" ongeveer 100.000 km gelopen heeft, heeft in de vorige raadsvergadering niet direct genade kunnen vinden en is op voorstel van de heer Pels naar de commissie voor Open bare Werken verwezen. Nu doen B. en W. een nieuw voorstel dat echter gelijkluidend is aan het vo rige, voorzover het de aanschaffing van een 6-cylinder „Vauxhall" van f. 8250. betreft. Maar nieuw in dit voorstel is de zinsnede: Het beheer van deze auto, waaronder mede wordt verstaan een fi nanciële regeling voor het gebruik voor privé-doeleinden, dient aan ons college te worden opgedragen. VERKOOP BOUWTERREIN B. en W. stellen de Raad voor het nog resterende gedeelte bouwgrond aan ae Johan Willem Frisolaan, 1270 m2. waarop 4 woningen gebouwd kunnen worden, te verkopen aan de heer W. A. van Rossum te 's-Gravenhage, voor de prijs van f. 16 per m2. AANKOOP SLOOT Gebleken is dat bij de aankoop van gronden m de Oranjepolder van de heer W. A. A. J. baron Schimmelpennninck van der Oye, abusievelijk een perceel sloot vergeten is. Dit perceel sloot, groot 1540 m2, kan de gemeente alsnog kopen voor f. 0,10 per m2. RAADSCOMMISSIES In verband met' het door de heer Korthals als raadslid genomen ontslag moet de Raad zijn opvolger, de heer A. de Groot in de commissies benoemen. Op verzoek van de leden van de VVD- fractie wordt nu echter tevens een an dere taakverdeling voorgesteld en wel als volgt: De heer J. H. van Eist lid van de com missie voor Openbare Werken, reini gingsdienst en grond- en woningbedrijf, en van de commissies voor de energie bedrijven, badbedrijf en georganiseerd overleg^ de heer A. de Groot lid van de com missie voor onderwijs, culturele en so ciale aangelegenheden en van de com missie voor de strafverordeningen. WARMOND ONDERLINGE WEDSTRIJDEN VAN PADOX-PANAGRO De uitslagen van de door de Perso neelsvereniging „Padox-Panagro" geor ganiseerde kaart-, sjoel- en biliartcom- petitie luiden: Kruisjassen: 1. J. Zwaan met 7387 pnt; 2. T. Lagas met 7286 pnt; 3. J. Hogeboom met 7266 pnt; 4. W. v. d. Heuvel met 7032 pnt; 5. W. Zoutendijk met 6995 pnt. Bridgen: 1. Mej. A. Ramp; 2. J. H. de Winter. Biljarten: 1. W. Roest 324 pnt; 2. B. Klein 320 pnt; 3. R. v. Zuilen 305 pnt. Klaverjassen: 1. B. v. Koperen 9660 pnt; 2. F. Makxjemiak 9521 pnt; 3. B. de Water 9415 pnt; 4. J. de Goeij 9196 p. Sjoelen: 1. J. v. Leeuwen; 2. J. Bra kels; 3. Mej. A. Ginjaar. Na afloop reikte de voorzitter, de heer J. Bekkering, met een toepasselijk woord de prijzen uit. WASSENAAR Jaarvergadering Tuinbou wvereniging Gisteravond werd in café v. d. Zalm de jaarvergadering gehouden van de Tuinbouwvereniging Wassenaar en Om streken. afdeling van de Kon Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde. De voorzitter, de heer P. Zeg waard. opende met een welkom en be tuigde om. zijn waardering voor de fraaie inzendingen. De secretaris deelde mee. dat als gevolg van de tuinenkeuring vier nieuwe leden toetraden. Bij de ingekomen stukken waren o.m. de navolgende misieven. Mededeling van het gemeentebestuur betreffende de toekenning van een subsidie van f. 100 voor de tuinenkeuringen. Een schrijven aangaande de vertoning van de film Hollands Glorie, eventueel ook van Keu kenhof. op 10 Januari a s. Een brief van de Shell over een filmavond op 0,7 Maart a.s. Na de benoeming van een jury voor de keuring van de inzendingen, werd door de secretaris een uitvoerig jaarver- Studie-commissie van KNVB in Zweden (Van onze correspondent in Stockholm) In Stockholm bevindt zich een stu die-commissie van de Kon. Ned. Voet balbond om zich te verdiepen in de arbeidswijze van een van de oudste Zweedse voetbalpools. Het zyn de se cretaris van de KNVB, de heer L, Brunt, het bondsbestuurslid, de heer E. M. Joosten en het Tweede Kamerlid (voor de KVP), de heer P. A. Blaisse. De heer Brunt, die onlangs ook reeds het Saai-land en West-Duitsland bezocht voor ditzelfde doel, meent dat er reden is om te veronderstellen dat de Neder landse regering haar standpunt ten aanzien van een voetbalpool zal wijzi gen. Talloze verenigingen in Nederland hebben thans een eigen pool georgani seerd en dat kan, volgens hem, niet ge zond zijn. Een algemene Nederlandse pooi zou een belangrijke financiële bijdrage tot de Nederlandse sport kunnen leveren. Ook het feit dat tal van Nederlanders in pools van de buurlanden spelen, pleit voor een eigen organisatie. De heer Brunt zeide ons nog dat ook de heer Blaisse zeer ingenomen is met hetgeen hij in Stockholm heeft gehoord. Het gaat in Zweden niet bepaald om kleine bedragen. Van de 168 millioen kronen, die de Zweden verleden jaar „verspeelden", ging 89 millioen naar de staat. En van dat bedrag kreeg de sport 10 millioen kronen. Dit alles op een be volking van slechts 7 millioen BelgiëFrankrijk onder Nederlandse leiding De voetbalwedstrijd BelgiëFrankrijk op Zondag 25 December te Brussel, zal worden geleid door de Nederlandse scheidsrechter J. Bronkhorst (Velp), die wordt geassisteerd door P. P. Roomer (Rotterdam) en A. Stouthandel (Schie dam) als grensrechters. Kabinetszitting uitgesteld De Indonesische Kabinetszitting, waarin de Luchtmachtaffaire bespro ken zou worden en die vastgesteld was op vanochtend is uitgesteld. Ook de ge bruikelijke zitting op vanavond gaat niet door. Het uitstel werd pas enkele minuten voor de aanvang van de zit ting bekend gemaakt. GROTE BELANGSTELLING VOOR GESCHENKENTENTOONSTELLING. De belangstelling voor de tentoonstel, ling in het Paleis op de Dam van de geschenken, welke H.M. de Koningin en ZK.H. de Prins der Nederlanden tijdens hun bezoek aan de Ned. Antillen en Su riname zijn aangeboden, overtreft alle verwachtingen. Gisteravond bedroeg het aantal be- bezoekers reeds 8500. In verband hier mee is besloten de tentoonstelling ook na de Kerstdagen geopend te houden; zij zal tijdens de Kerstdagen gesloten zijn. FAMILIEBERICHTEN ontleend aan andere bladen. Bevallen: Des TombeBrouwer, z., Medan; Dortiandte Kaat, z., Kampen; WetyFeith, d., Oosterbeek. Getrouwd: F. Balhuizen en S. M. Peetsold, A'dam; R. C. Veenstra en E. Hoogendoom, Den Haag- dr H. E. Rook- maker en E. Leopold. Barchem. Overleden: M. SimonKnopf, v. 72 j., Den Haag; C. J. de Jong, m. 86 j., St. Nicolaasga; ir A. C. v. d. Stadt, m. Bla- ricum; B. M. Karsten wed. v. H. M. F. G. Peitzer, v. 86 j„ Den Haag; A. Ben- dieValeton, v. 72 j.. Almelo; G. E. Smit Kleine, v. 81 j., Den Haag; J. C. P. W. A. Steenkamp, m. 90 J„ Den Haag; A. L. Neijs—v. Hoogstraten, v. 72 j., Den Haag; H. Kohlbrugge, m. 83 j„ Utrecht. slag uitgebracht over het vele gedane werk en de geslaagde avonden en ex cursies. Het ledental steeg tot 119. In het verslag werd dank gebracht aan allen die steun verleenden. Het verslag van de penningmeester luidde: inkomsten f. 1465.78. uitgaven f. 1582.70. nadelig saldo f. 116.92. Na het gunstig verslag van de kas- commissie werd de penningmeester ge dechargeerd. De jury kende aan Kerststukjes drie le prijzen en één 2e prijs toe. resp. van de heren v. Vulpen. Ruitenbeek. Koov- man en Stam. De heer Aartsen behaal de twee le prijzen met Poinsettia's in pot en afgesneden. Met Cyclamen behaalden de heren Sybenga en Aartsen le prijzen. Een schaal Paperwhite van de heer Kooyman kreeg ook een le prijs. Voor het puntenstelsel was door de heer Sybenga een potje lelietjes inge zonden, waaraan 10 punten werden toe gekend. Bij de bestursverkiezing werden de af tredenden. de heren A. H. Aarsen. C. van Vulpen en W. M. van Tol herkozen. Zij namen hun herbenoeming aan. AANRIJDING Op de Rijksstraatweg ter hoogte van de Rozenweg werd de 30- jarige wiel- rijdster mej J. O. van den Berg uit Lei den door een auto aangereden, waarbij zij arm- en beenbreuken opliep. Zij werd vervoerd naar het Academisch Zieken huis te Leiden. KERSTZANGAVOND In de Dorpskerk werd gisteren een Kerstzangavond gehouden, waaraan medewerkten de Chr. Zangvereniging Wassenaars Mannenkoor, Sassenheims Chr. Mannenkoor en de Chr. Gemengde Zangvereniging Jubilate Deo. dirigent Job de Vries. Aan de piano P. van Zoen De avond werd met gebed geopend door ds G. J. Sybesma, Een achttal werkjes van diverse componisten werd om beurten door de mannenkoren en het gemengd koor gezongen. De aanwe zigen, die het kerkgebouw geheel vul den, hebben van deze bijzondere avond buitengewoon genoten. Dr H. J. Honders hield een korte toe spraak over Christus welkom? Ds Sy besma sloot met gebed. Geslaagd Voor het Candida a tsexa- men psychologie slaagde te Utrecht de heer G. van Kesteren. alhier. Krijgt Rijnsburg uniforme vuilnisemmers Naar aanleiding van het onderzoek van de begroting heeft de commissie van onderzoek uit Rtfnsburgs Raad een aantal vragen gesteld aan het college van B. en W. Op elk van deze vragen Is het college nader ingegaan. Begrotingsonderzoek geëindigd Naar aanleiding van de onvoldoende huisvesting van de politie werd ge vraagd of het niet mogelijk was de po litie onder te brengen in de nieuw te bouwen brandweergarage, annex garage voor gemeentewerken. B. en W. zijn van oordeel dat het bedoelde terrein maar Interpellatie Gerretson toegestaan De heer Gerretson <CH) heeft aan Je voorzitter der Eerste Kamer een nadere toelichting gegeven op zijn interpellatie- aanvrage men zie overzicht Eerste Kamer. De heer Wendelaar (VVD) zeide van middag geen bezwaar meer te hebben tegen deze interpellatie, hoewel hij zich afvroeg of het daarvoor thans het juiste moment was. De heer Rip <AR) had geen bezwaar tegen deze interpellatie, hoewel hij nog niet precies weet waar het om gaat De Kamer besloot de interpellatie toé te staan.. Zij zal worden gehouden op een in overleg met de minister te bepalen tijdstip. Eeuwenoud pand prooi der vlammen OUDE DAME VERBRAND Vanmorgen is brand uitgebroken in een pension, gelegen naast de oud- Katholieke kerk aan 't Zand te Amersfoort. De brandweer, met groot materieel uitgerukt, kon niet verhin deren, dat het meer dan 200 jaar oude pand van binnen geheel uitbrandde. Van de inboedel kon bijna niets wor den gered. In de verwarring slaagde men er niet in precies vast te stellen, of alle be woonsters van het pension in veiligheid waren gebracht. Naderhand bleek, dat de 76-jarige mevrouw Junker met haar hoofd op een vensterbank lag. Zij werd via enkele ladders door brandweerlieden naar buiten gedragen. Overdekt met brandwonden is zij bijna een uur later in de naastgelegen pastorie overleden. De brand was na ongeveer 35 minuten bedwongen. Ruim anderhalf uur is men met nablussingswerkzaamheden bezig geweest. Het vuur is ontstaan door het omval len van een petroleumkacheltje. Wanneer vertrekt Soemitro De Indonesische Minister van Finan ciën. prof. dr Soemitro. heeft medege deeld. dat er nog geen zekerheid bestaat omtrent zijn vertrek naar Geneve. Soemitro verklaarde, dat zijn vertrek afhangt van de ontwikkelingen in het binnenland. Hij voegde hieraan toe, dat voor de financieel-economische bespre kingen niet op zijn komst behoeft te worden gewacht. De minister van Eco nomische Zaken, Kasimo. is reeds in Genève. evenals verscheidene economi sche adviseurs, zodat de besprekingen kunnen beginnen, zonder dat men mijn komst afwacht, aldus Soemitro. Soemitro zeide. dat hij met Kasimo volledige overeenstemming bereikte be treffende principiële kwesties en de te volgen gedragslijn. Het is wel duidelijk, dat als basis van de financieel-economi- sche besprekingen de recente regerings verklaring ten aanzien van het buiten landse kapitaal zal worden genomen. Onze conceptie, zo voegde Soemitro hieraan toe. verschilt van die. zoals in het vorige protocol is vastgelegd. Soe mitro kon nog niet precies zeggen, wan neer hij naar Genève zal gaan. doch achtte het mogelijk, dat hij er 2 of 3 Januari zijn zal. OP INDONESISCH BEGROTINGS TEKORT MINDER DAN 2 MILLIARD De Indonesische minister van Finan ciën, prof. dr Soemitro, heeft medege deeld, dat het tekort op de begroting voor 1956 minder dan 2 milliard roephia zal bedragen. KAPITEIN VERDRONKEN Bij het aan boord gaan van zijn schip, het binnentankschip „Condor", liggende in de Nieuwe Maas bij het Prinsen- hoofd, te Rotterdam, is gisteravond de 56-jarige kapitein W. P. A. Rijken uit de Oranjeboomstraat uitgegleden en te wa ter geraakt .Door de sterke stroom dreef de man zo snel af, dat hij een onmid dellijk uitgestoken schippershaak niet meer kon grijpen. Toen men met 'n roei boot trachtte het slachtoffer te bereiken, was het reeds in de diepte verdwenen. De rivierpolitie heeft nog lange tijd ge dregd. helaas zonder resultaat. nauwelyks groot genoeg is voor de ga rage. Er i6 geen sprake van dat ook de brandweer daar nog onderdak zou kun nen vinden. t De verlichting van de Kanaalstraat zal geleidelijk aan worden vervangen door een T.L.-verlichting. Het eerste ge deelte van de straat, vanaf het Katwij- kereind tot aan de de Ruyterstraat zal indien enigszins mogelijk reeds in be gin 1956 worden gemoderniseerd. UNIFORME VUILNISEMMERS Er werd aoor de raadsleden op gewe zen dat het eenmaal per week ophalen van huisvuil onvoldoende is. Zij dron gen er op aan de ophaaldienst tot cwee- maai per week uit te breiden. Een spoe dige invoering van uniforme vuilnis emmers wordt noodzakelijk geacht. B. en W. antwoordden hierop dat als het mogelijk mocht blijken, dat het tweemaal ophalen van het huisvuil, gecombineerd met gelijktijdige invoe ring van uniforme vuilnisemmers, kan plaats vinden in ongeveer dezelfde tijd als tot dusver is gemoeid met de op haaldienst, hetgeen momenteel nog in onderzoek is, van het college in de volgende vergadering voorstellen zijn te verwachten. ADVIESCOMMISSIE BIJZONDERE VISSERIJ-FINANCIERING. De ministers van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening en van Financiën hebben besloten in te stellen een advies commissie voor de bijzondere visserij fi nanciering. De commissie heeft tot taak de Her- stelbank, van advies te dienen omtrent elke bij die maatschappij ingediende aanvrage tot het verkrijgen van door de staat gegarandeerd crediet bij de bouw of de overneming van een vissersvaar tuig, zomede omtrent het eventuele ver lenen van faciliteiten aan de credietne- mers. Tot leden van de commissie worden benoemd: 2 vertegenwoordigers van het, Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, 2 van het Ministerie van Financiën, 1 van de Scheepvaart inspectie, 1 van het Bedrijfschap voor Visserijproducten, 3 van de Stichting voor de Nederlandse visserij. 1 van de Christelijke Bedrijfsgroepen Centrale en de R.K. Bond van Transportarbeiders „St. Bonifacius" gezamenlijk, 1 verte genwoordiger van de Centrale Bond van werknemers in het transport bedrijf. WADD1NXVEEK GEEN VOORRANG VERLEEND Gistermiddag werd op de afrit van de Hefbrug naar de Kerkweg de 60-jarige P. Post alhier door een personenauto aangereden. De heer Post wilde op zijn rijwiel de afrit oversteken, zonder dat hij daarbij acht sloeg op het van de brug afkomende verkeer. Voor het politie bureau werd zijn rijwiel door de auto, bestuurd door dokter E. J. Schipper, uit Leiden, aangereden. Daarbij kwam de heer P. te vallen en liep verwondingen op aan het hoofd. Nadat hem op het politiebureau de eerste hulp was ver leend. kon hij zich onder behandeling van zijn huisarts stellen. BEURSOVERZICHT GOED PRIJSHOUDEND Amsterdam, 21 December Stimulerend nieuws voor de beurs is er vandaag niet geweest. Zowel publiek als beroepshandel lieten weer verstek gaan en ook de belangstelling uit het buitenland was zeer gering, zodat de activiteit vandaag veel te wensen over liet. Niettemin was de ondertoon ter beurze niet ongunstig. Bij de internatio nale soorten wist Kon. Olie een winst van circa 2 punten te behalen, Philips en Unilever handhaafden zich op de no teringen van gisteren en Aku was een fractie luier. Voor Hoogovens was de be langstelling eveneens gering. Gisteren tegen slot Is dit fonds 5 punten ingezakt tot 370. maar dit verlies werd vandaag ruimschoots ingehaald; geadviseerd werd op 378. Ook op de Scheepvaartsector viel uitermate weinig te beleven. Hier was Holland-Amerika Rijn in herstel. Dit papier verliet de markt op 208',4 tegen gisteren 206K P.M. daarentegen zag zich circa 3 punten ontgaan. De overige actieve soorten onveranderd. Van de In donesische sector valt al evenmin veel interessants te vertellen. De hoofdfond sen noteerden prijshoudend tot een kleinigheid hoger. Guldensbeleggingen stil en onveranderd. Beurs van Amsterdam Woensdag 21 December ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 (3*2) 102% 102L Grootboek obl100% Ned. '51 3% 100% 100% Ned 53 3% 100% 100% Ned. '48 3% 98% 97H Ned. '54 3% 98 ft 98 Ned. '55 3% 98% 98ft Ned. '55 II 3% 98ft 98fè Ned. '47 3% 3 99 99 Dollarlng '47 3 95% 9oft Investeringscert. 3 99 ft 99 ft Ned. 62-64 3 99ft 99% Indië *37 A 3 97% 97 ft Grootboek '46 3 97% 97ft ACTIEVE AANDELEN Cult. Hand, en Ind. B 85 83 Nat. Handelsbank 162% 162 Ned. Handelmy249% 250 A.K.U344% 343 Philips 360% 360% Philips '55 348% 348% Unilever 381% 382% Wilton Feyenoord 266 263% Biliton 2de r352 353 Kon Olie f.50.— ..322 Kon. Olie 651% 653% Amst. Rubber 137 137% Holl. Amer. lijn 206% 207% Kon Ned. Stoomb. 205 206% Ned. Scheepv. Unie 195% 195V4 HVA148% 149V4 Java Cult 84% 82% Deli Mij 152% 150% Senembah108 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen Adam 47 3 99% 100 Den Haag 1937 1 3 97 B Leiden 1947 96 R'dam T7 I III 3% 100% 100% Industr. Obligaties Philips Dollarlng 104% 104% Premieleningen A'dam '51 2% 134 134% Eindhoven '54 2% 106% 116ft Enschede '54 2% 109 ft 109ft Den Haag '52 I 2% 138% idem II 2% 136 136% R'dam '52 I 2% 143 142 idem II 2% 138% 138% Utrecht '53 2% 128% 128% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amsterd. Bank 330% 332% Rotterd. Bank265 266% Twentsche Bank 254% 257 Industrie Ondernemingen Ned. G. en Spir. fabr. 245 245 Kon. Ned. Grofsm. 151% 151 Rott. Droogd. Mij. 630 630 Tieleman en Dros 18% Handelsondernemingen Borsumij. cv A f 1000 131 y4 130% 159 150 Diversen 287 286 Ned. M.Walv.Vrt. 83% 82% Spoorwegen Dell Spoofw. Mij. 32% 32% Amerik. 'ondsen 721» 72% 621» 62 H Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen V K. 20/12 Holl Constructie 418 lng. bur v Bouwnijv 14.1 Int. Kunststofi Ind 70B 70GB Kon. Ned Edelmet 93% 93% Pref. w.a. Idem 93% 93 Textiel Gebr v Wijk 83 %GL 83GB Leidsche Wolsptnn 307 Ned. Electrolasm 5 45 Sikkens Lakfabr '53 382 394 Ver. Touwfabrieken 187% 188 Wernlnk's Betonm. 142 141%

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 9