GROOT HERENHUIS WILLEM II MEISJES Dè FAO voert hardnekkige strijd om ziel van onderontwikkeld Azië ENIGE BESCHAAFDE PERSONEN AGENT-INCASSEERDER TE KOOP AANGEBODEN Kam OOrDeaienae diensttreding een FACTURISTE INPAKSTERS Entre Actos 2 bekwame PERSERS en een DETACHEUR Het werk heeft veel meer dan alleen economische betekenis Brussel krijgt enorme kunstberg AANKOMEND KANTOORBEDIENDE a. Kantoorbediende(vri.) b. Cassière WOENSDAG 21 DECEMBER (Van onze Romeinse correspondent) Wie de gedenkschriften van Churchill over de tweede wereldoorlog: heeft ge lezen. zrïl zich herinneren met hoe bittere woorden hij in het begin van het eerste deel de verdeeldheid der democratische landen tegenover het Nazis- mc-faseisme schetst. Kracht is een relatief begrip en de verdeeldheid van een partij verhoogt de kracht van de andere. Onenigheid schijnt vaak het voor naamste kenmerk te zijn van vrije, democratische volkeren, die in hun indi vidualisme geneigd zijn te vergeten, dat zij de steun van min of meer gelijkge zinden van node hebben om hun vrijheid te handhaven. Wij hebben daarvan menig staaltje gezien tijdens de „conferentie" der Food and Agriculture Or ganisation (F.A.O.) te Rome. ren, terwijl de boeren stand in West- Europa volkomen verarmd zou zijn. En zonder die F.A.O. zou de ondervoeding in de onderontwikkelde landen veel ern stiger zjjn dan zij is. Dat de F.A.O., die haar zetel te Rome heeft, te Washing ton beschikt over een commissie, die toezicht houdt op de wjjzc, waarop de Amerikanen met hun aanzienlijke over schotten aan levensmiddelen handelen, is voor allen ook voor Amerika, een zegen. Brede blik van Moskou Hoe belangrijk deze kwestie der over schoten is. kan men in deze dagen be merken Een der hoofdpunten bij het bezoek der Sovjet-Russische leiders aan India en andere Aziatische landen, is de belofte van hulpverlening in de vorm van levensmidelen. Dit is iets, wat de Westerse landen wel hadden voorzien, maar waarmee ze veel te weinig re kening hebben gehouden, Het is duide lijk, dat die landen indien wij ze niet helpen, (omdat ze technisch en econo Veel zegenrijke arbeid Van alle organen, die van de Ver enigde Naties afhangen, doet de F.A.O. waarschijnlijk het meest positieve werk Met een beperkt budget heeft men in de verstreken tien jaar belangrijke re sultaten bereikt: de productie werd op gevoerd in enkele onontwikkelde ge bieden, maatregelen werden genomen om, waar overproductie dreigde, de aan bouw van een bepaald artikel te beper ken en vóór alles hield de F.A.O. zich bezig met het moeilijkste vraagstuk: een betere distributie van de producten om ondervoeding op de ene plaats, een te eenzijdige op een andere te bestrijden. Indien er geen F.A.O. bestond, die remmend optreedt tegen het op de markt brengen van surplussen, zouden waarschijnlijk <jp dit ogenblik de we reldmarktprijzen van granen, katoen, wol, melkpoeder, zuivelproducten kof fie enz. zo laag zijn, dat alleen dunbe volkte landen, waar extensieve land bouw mogelijk is, nog zouden concurre- misch te zwak zijn om voldoende te pro duceren of aan te kopen voor him ge stadig toenemende bevolking) op den duur door de Russen geholpen zullen worden waarna die er met de politieke winst vandoor gaan. Het Westen zal dat dan onaangenaam vinden, maar zal on mogelijk kunnen ontkennen dat Moskou een bredere blik heeft gehad dan de de mocratische landen en als men wil ook menslievender en edelmoediger bleek te zijn. Het behoeft niet zover te komen, want de surplussen zijn er en studies inzake de noden der onderontwikkelde landen, studies van hoog gehalte, zijn er in deze tien jaren voldoende gemaakt. Het gaat er nu om om op groter schaal practisch werk te verrichten. Helaas kregen wij tijdens de FAO- conferentie soms de indruk, dat menig een nog met oogkleppen door de wereld gaat. Terwijl bijv. de Nederlandse dele gatie met kracht heeft gepleit voor een welgeordende hulpverlening aan de on derontwikkelde landen, bleek de Britse delegatie en in het bijzonder de Britse minister van Landbouw het belang daar van onvoldoende in te zien. Niet dat wij in Nederland zo altruïstisch zijn en de Engelsen gevoellozer. Menslievendheid heeft met deze plannen te maken, maar is niet de kern van de zaak. Veeleer ziet men in Londen het surplusvraagstuk - en het is heel begrijpelijk, dat dit zo is - te veel van een Gemenebest-standpunt. Een mogendheid met belangen over de gehele wereld, belangen die met elkaar in strijd zijn, staat huiverig tegenover het denkbeeld geheel nieuwe wegen te gaan bewandelen in de economie. Ook andere koloniserende mogendhe den blijken minder oog te hebben voor de behoeften der onderontwikkelde lan den en zelfs de nauwe band, die ons land met België verenigt, bleek te zwak om dat fundamenteel verschil weg te nemen. België neemt - en dit komt door de Oongo - in de FAO vaak een stand punt in, dat afwijkt van het Nederland se. Succes van Mansholt Nederland slaat het voorbereidend werk, dat door de FAO tot nu toe werd verricht, zeer hoog aan en minister Mansholt heeft met grote kracht en ge lukkig met een gedeeltelijk succes ge pleit voor een verhoging van het veel te lage budget. Dit bedroeg tot nu toe zes millioen dollar per jaar (ongeveer een vijfde van de Nederlandse begroting voor het ministerie van landbouw!). De directeur-generaal had verzocht dit bud get te verhogen tot zeven millioen en had daarop zijn plannen voor het ko mende jaar gebaseerd. Engeland, Amerika, Australië en Zuid-Afrika vonden dat de FAO te duur wordt en het heeft heel wat moeite ge kost om althans te bereiken, dat voor 1956 een bedrag van 6.6 millioen en voor 1957 van 6.8 millioen beschikbaar zal worden gesteld. Dit betekent dat som mige plannen moeten vervallen, andere worden besnoeid. Het is nog niet tot allen doorgedron gen, dat in de FAO niet alleen produc tievraagstukken worden bestudeerd, doch dat we daar getuige zjjn van een bloedeloze strijd om de ziel van Azië. Dat Nederland de noden van de onder ontwikkelde gebieden beseft, behoeft na het voorgaande geen verder betoog. De bezielde en bezielende woorden van H.M. de Koningin tot de jeugd der wereld gesproken, dienen onze regering daarbij tot leidraad. De technische hulp, die aan onderont wikkelde gebieden wordt geboden, wordt zeer op prijs gesteld. Zoals men weet speelt ons land daarbij een vrij belang rijke rol. Het uitzenden van jeugdige technici, die minder duur zijn en ge makkelijker voor lange tijd op een post kunnen blijven, bleek een groot succes. Dit is een vrijwel uitsluitend Nederlands initiatief en het heeft ons heel wat „goodwill" bezorgd. Het wordt de zetel van een cultureel centrum, dat uniek is in Europa (Van onze Brusselse correspondent) De minister van Openbare Werken heeft aan de Belgische pers het model getoond van de nieuwe kunst-berg van Brussel. De huidige kunst-berg, die de wijk van het paleis van de Koning en het Koningsplein verbindt met het veel lager gelegen centrum van de Belgische hoofdstad, is een heuvel met bomen en kleine parkjes. Deze groene oase gaat verdwijnen voor een serie indrukwekkende gebouwen, waaronder een congres-paleis, een paleis van de Belgische dynastie, de Albertina-bibliotheek (ter ere van wijlen koning Albert) en andere projecten. Temidden er van zal een soort Franse tuin worden aangelegd. Om de heuvel te doen verdwijnen wordt binnenkort een openbare aanbesteding gehouden. Ongeveer 35 millioen kg. aarde zal uit het hart van Brussel moeten verdwijnen. Maar bezwaren te over Tegen dit plan is heftig verzet ont staan uit liberale kringen en natuur- verenigingen van de hoofdstad. Er is een comité gevormd dat talrijke mani festaties organiseert opdat de „kunst berg" in zijn huidige vorm behouden zal blijven. Als het plan werkelijkheid wordt, zal Brussel intussen, volgens de uiteenzet ting van de minister, een cultureel cen trum krijgen, dat uniek zal zijn in Europa. Met de bouw van de Alibertina-biblio- theek is inmiddels reeds sedert geruime tijd begonnen. De heuvel met zijn bo men en groen wordt thans verwijderd. Het gehele plan zal circa 70 millioen gulden kosten. Men hoopt tegen de wereldtentoonstelling van 1958 klaar te komen met het congrespaleis, waaronder een enorm parkeerterrein zal worden aangelegd, evenals met het grootste deel der tuinen. De discussie over de „kunst berg" is niet nieuw. Toen de huidige berg voor de eerste wereldoorlog werd aangelegd was deze bedoeld als een (voorlopig) groen heuveltje, dat Koning Leopold II zag als een aanloop tot een groots opgevatte kunstberg, gelijk thans ontworpen is. Maar het voorlopige heu veltje ligt er nog En nu ontketent men tegen dit nieuwe en grootste plan een storm van protest. Elegante „heuvel-oorlog" Een ander deel van de kunsbberg is eveneens reeds tot stand gekomen: on langs werd namelijk aan de voet van de berg het ruiterstandbeeld van Koning Albert onthuld. De controverse rond deze kunstberg wordt heden ten dage echter in een veel eleganter styi gevoerd dan voor de eer ste wereldoorlog. Thans brengt men aesthetisohe argumenten, tegenvoorstel len, enz., naar voren. Met een tikje hu mor las de Liberale minister van Open bare Werken gisteren aan de journalis ten voor wat het Liberale .laatste Nieuws" op 15 Maart 1909 durfde te schreven: „De architect Vacherot een Pa rij - zenaar natuurlijk, daar onze Belgische bouwmeestersezels zijn in de ogen van de heer Delibeke, minister van open bare werken maakt het lasten-cohier gereed voor de aanbesteding der voor lopige tuinaanleg van de kunstberg. Men zal de Ruysbroechstraat onberoerd laten. Het voorlopig werk, dat in Mei 1910 moet voltooid zijn, zal 400.000 francs kosten. De boer zal het al betalen!" TT UITGEVERIJ alhier vraagt voor spoedige in- gevraagd te Katwijk aan Zee. Brieven onder opgave van opleiding enz. aan het Bureau van dit Blad onder nummer 4261. om te worden opgeleid tot FACTURIST(E) op de verkoopafdeling. Brieven met volledige inlichtingen aan het Bureau van dit Blad onder nummer 4333. II IMI II MIMI HI N.V. Cacao- en Chocoladefabriek BARONIE Alphen aan den Rijn vraagt nette voor diverse afdelingen. Prettig werk. Voor reisgelegenheid wordt gezorgd. Bedrijfskleding wordt in bruikleen gegeven. Goed loon met eventuele prestatietoeslag. Aanmelden bij onze Sociale Verzorgster op Donderdag 22 December van 19.00 tot 20.30 uur in Hotel „De Roskam", Bruggestraat 2 te KATWIJK. GEVRAAGD en enige Hoog loon. Uitstekende sociale verzorging. Aanmelden: Oranjegracht 71 Firma W. v. d. WIJNGAARD ZONEN Banket-, Chocolade en Suikerwerkfabriek, Leiden. Commerciële afdeling van Buitenlands Con cern vraagt leeftijd boven 23 jaar. Verkoopervaring is niet vereist, wel grote werk kracht en de wil, in de verkoop een blijvende positie te verwerven. Verdiensten f 300 tot f 500 per maand. Brieven aan het Bureau van dit Blad onder nummer 4319. GEVRAAGD per 1 Januari a.s. een actieve voor vrij agentschap te Leiden e.o. Brieven aan N.V. CONSERVATRIX te Baarn, Postbox 6. met 12 kamers, voor kantoor en bewoning. Januari vrij te aanvaarden, gelegen aan de Hooigracht te Leiden. Te bevragen bij VAN VLOTEN'S Handel maatschappij N.V., Keizersgracht 492494 te Amsterdam. Even voedzaam als verse melk Licht verteerbaar Drink 's ochtends en 's middags een glas Rotator mefk Voedingsrapport over Rotatormelk ligt op de fabriek ter inzage. Tussen de bedrijven door - wanneer de tijd voor „grote broer" ontbreekt - éven de brand in een klein brillant sigaartje. Willem II Entre Actos.- een rank sigaartje, dat elegant in de hand ligt. Fijntjes van smaak, fijntjes van lijn. Fijntjes óók van prijs: f5.75 voor een F-E-E-S-T-E-L-1J-K-E, goud-tin verpakking van 50 stuks. Wij vragen voor onze afdeling administratie: min. leeftijd 18 jaar min. leeftijd 18 jaar Persoonlijke sollicitatie dagelijks of brieven met volledige inl. aan de afd. Personeelszaken van VROOM EN DREESMANN LEIDEN N.V. ONE HOUR CLEANING SERVICE vraagt: Alleen zij, die als zodanig werkzaam zijn, gelieven te solliciteren. Aanmelden: BREESTRAAT 128, LEIDEN.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 6