Materiële vloedgolf in Amerika is tot ongekende hoogte gestegen In 1955 werden ruim 10.000 stuk* stamboekvee uitgevoerd f4* BL0EMLUS r Franse politici debatteerden op de gramofoonplaat .Vooral met Kerstmis komt men tot de verzuchtinghet is eigenlijk te veel van 't goede Ledental Ned. Rundvee Stamboek nadert de 50.000 94ste Jaargang Woensdag 21 December 1955 Derde Blad No. 28710 f 2.90 f 4.90 f 8.50 1 KOLNISCH TJZZ \ffAU ül. COLOGNE oo&mctdfójïdimtd Een genoegen om te geven Een vreugde om te ontvangen IMMCCHI»* I Piiitan* G10CKENGRSSE N*47ll coiocNf»nimi IROiKA EAU DE COLOGNE TOSCAi Boekei te Delfzijl; de eerste afgetreden als dagelijks bestuurslid, de ander als bestuurslid. Beiden hebben ongeveer een halve eeuw veel voor het stamboek en voor de fokkerij gedaan in velerlei func ties. De heer J. Bouw, veterinair, verbon den aan de Landbouwhogeschool in Wa- geningen. hield een lezing over het bloedgroeponderzoek bij runderen, een onderwerp dat tegenwoordig sterk de aandacht heeft in de wereld der fokkers. Trainingscentrum voor blinden KOSTEN 6 4 700 000 GULDEN Nederland is bjj vele landen ten ach ter, dat betreft het opvangen van de op later leeftijd blind geworden land genoten, om hen te doen aanpassen aan de nieuwe verhoudingen in de maatschappij. Volgens voorlopige sta tistische gegevens bedraagt het aan tal van hen, die niet uitsluitend ten gevolge van ouderdom, maar ook door andere oorzaken het licht uit de ogen verliezen, omstreeks 50 per jaar. Bo venal voor deze laatste groep is de in richting van een trainingscentra drin gend noodzakelijk. Het uiteindelijk doel van een derge lijke training is. de blinde na een kor ter of langer verblijf In het Centrum volledig geestelijk en materieel toege rust te doen terugkeren in de voor hen nieuwe verhoudingen van de oude maat schappij. De Stichting „Het Nederlandse Blin denwezen". gevestigd in Amsterdam, de overkoepelende organisatie van de blin den bonden, blindeninstellingen. werk plaatsen. instituten en bibliotheken van alle richtingen, denkt voor de investe ringen in een dergelijk centrum 6 a 700.000 gulden nodig te hebben, zo heeft de voorzitter van de stichting de heer W. C. A. Riem Vis. meegedeeld. Een bescheiden begin van dit kapitaal is inmiddels bijeengebracht doordat met behulp van folders een beroep is gedaan op de steun van bedrijven en particulie ren. Deze week vestigen de vijf radio verenigingen eendrachtig de aandacht van de radioluisteraar op de noodzaak van het tot standkomen van het trai ningscentrum en vragen daarbij om fi nanciële steun. Het gironummer van Stichting „Het Nederlandse Blindenwezen" bedraagt 3910. Op het strookje dient vermeld „Centrum". (Ingez Meö.-Adv.) LLI55E KKRSTTENTOONSTELLING Tulpen. Hyacinthen, Narcissen, OPENT 22 DEC. 2.30 uur. Entree f 1,50; open 1022 uur. Ie Kerstdag gesloten. RECHTZAKEN Schuldvraag brand Sf. Servaestoren Nieuwtje in Parijs Plotseling ontwaakte belangstelling van het publiekvooral van de dames (Van onze Parijse correspondent) Frankrijk, dat op 2 Ja nuari a.s. naar de stembus gaat. verrast door een on gewone belangstelling Bij vorige stemmingen hield soms bijna de helft van het kiezersvolk zich uit onverschilligheid afzijdig. Naar alle waarschijnlijk heid is dit percentage ab- stinenten ditmaal veel ge ringer. waarover men zich van democratisch stand punt alleen maar verheu gen kan. Vooral de vrou wen leggen veel belang stelling aan de dag. zoals men onlangs heeft kunnen constateren, toen hon derdduizenden Fransen in de rij voor de gemeente huizen stonden om hun stemkaart af te halen, die eigenlijk bezorgd had moeten worden. In 1951 maakte slechts gemiddeld één op de vier Franca i- ses gebruik van haar stembiljet. De Franse schrijver André Maurois heeft eens gezegd, dat een vrouw, die aan politiek deed, hem onweerstaan baar herinnerde aan een circushond. die op zijn achterste poten danst: erg knap. maar ook wat tegennatuurlijk. Het zal wel aan de heer Maurois gelegen hebben, dat hy tot zulk een uitspraak kwam. of misschien aan het feit, dat hy als Frans man er anders over dacht dan wij als Nederlanders. Want naar onze opvatting kan die gestegen inte resse van de vrouwen voor politieke zaken alleen maar een verschijnsel ge noemd worden, dat aan de democratie ten goede komt! Van deze plotselinge ontwaking van het Fran se publiek heeft intussen een grote gramofoon- maatschappij gebruik ge maakt om met een nieu we stunt voor de dag te komen: ze heeft zes par tijleiders de Conserva tief Reynaud, de Katho liek Schumann, de Fau- re-radicaal Laffargue, de PMF-aanhanger Mitte- rand. de Socialist Mollet en de Communist Duelos uitgenodigd voor haar microfoon hun politieke inzichten te komen ont vouwen en de opname van hun debat dat 50 mi nuten duurt is nu als langspeelplaat in de han del gebracht. De plaat wordt bij vele duizenden verkocht. Spannend ls de opname zeker. De heren zijn el kaar met leeuwenharts tocht in de haren voor zover aanwezig gevlo gen en de kopers kregen stellig wel waar voor hun geld! Het ls natuurlijk echte verkiezingspropa ganda, waarbij van dik hout planken wordt ge zaagd. maar tenslotte be hoeft men deze dagen op de politieke vergaderin gen. die nu overal worden gehouden, ook geen ge- dachtenwisselingen op het allerhoogste geestelijke niveau te verwachten. En Iemand voor wie tot dusver de politiek een boek met zeven sloten was. kan zich. dank zy deze plaat, ongetwijfeld een eerste indruk vormen van de zaken waarom het op 2 Januari gaat Wan neer deze opname komen de weken in tal van Franse gezinnen wordt gedraaid, dan heeft men daar tenminste een eerste uitgangspunt voor een vruchtbare discussie En ging het er niet in de eerste plaats om zulke debatten op gang te bren gen? Edison zal indertijd niet hebben kunnen ver moeden. dat zijn ontdek king nog eens ln dienst zou worden gesteld van de opvoeding tot goede en bewuste burgers ln „la douce France". Het succes van dit ini tiatief is zo enorm, dat de ondernemende gramofoon maatschappij al bekend heeft gemaakt, dat zij in het vervolg elk einde van het jaar een plaat zal lanceren waarop verte genwoordigers der voor naamste politieke richtin gen, ieder door de eigen bril, een gezamenlijke ba lans zullen opstellen over de afgelopen twaalf maanden. (Van onze correspondent in Washington) Het Kerstgetij komt weer opzetten en het lijkt wel een geweldige spring vloed. De krantenjongens zeulen zich half dood met al die dikke bundels papier vol advertenties. De warenhuizen hebben horden van tijdelijke verkoopsters aangenomen, die van toeten noch blazen weten en op het postkantoor moet je lang wachten, omdat menigeen al vroeg begint Kerstpakjes te versturen. Hulde overigens aan de Amerikaanse posterijen, leder jaar krijgt de post bode meer te sjouwen, ieder jaar neemt de stroom van Kerstkaarten en cadeautjes nog toe. Amerika is het rijkste land ter wereld, nog nooit is enig land zo welvarend geweest, nog nooit heeft enige bevolking ter wereld zo overvloedig gegeten, nooit nog was ergens het materiële bezit zo groot. De postbode kan het iedere avond aan zijn armen en benen voelen. Met* liefde iets uitzoeken, daar is tijd voor nodig Dit „kerstrapport" uit Amerika wil niet cynisch of schamper zijn. Men is hier in de dagen rondom Kerst mis bijzonder aardig voor elkaar. Wel worden veel pakjes en kaarten ver stuurd uit „verplichting", maar als er geen oprechte genegenheid, vriendschap en liefde bestonden, zou de post toch veel minder te dragen hebben. De enige verzuchting in dit artikel zal eijn: „het is te veel van het. goede". Te veel. vooral in materiële zin. De over vloed van dit land vergt met Kerstmis eoveel ruimte, zoveel inspanning en zo veel tijd. dat de rustige zorgvuldigheid in het gedrang komt. Om rustig en met liefde iets moois en goeds uit te zoeken voor de enkelen in dit leven, van wie men waarlijk houdt, daar is nu eenmaal tijd voor nodig. En hoe kun je dat doen, wanneer er nog 250 kerstkaarten de deur uit moeten, wanneer je nog twee keer „open house" houdt met „egg-nog", die niemand meer kan zien en wanneer je alle cadeaux nog moet kopen voor de „office party", waar het gehele kantoor personeel geschenken uitwisselt? Iedere dag Kerstmis Lang geleden heeft Wiliam Dean Howels zijn verhaal „Iedere dag Kerst mis" geschreven. Misschien herinnert men zich de historie wel: een klein meisje was zo verrukt van de Kersttijd met alle cadeaux en lekkernijen, dat zij aan de Kerstfee vroeg of het voortaan iedere dag Kerstmis kon zijn. De Kerst fee wilde daar voor een jaar de pa-oef wel eens mee nemen en de gevolgen wa ren zoals ieder verstandig mens zich kan voorstellen allerverschrikkelijkst het land werd ontbost omdat alle kerst bomen gekapt werden, de prijs van de kalkoenen liep op tot diuizend dollar per stuk en cranberries werden evenveel waard als diamanten. Iedere maag raak te van streek, de Kerstpakketten puil den de huizen uit en de politie moest de burgers eenvoudig dwingen om de ca deautjes weg te vegen van de trottoirs Iedere dag Kerstmis was kennelijk te bar Maar thans stijgt de materiële vloedgolf in December zo hoog. dat men nu en dan de opmerking hoort: een keey per jaar Kerstmis is toch eigenlijk een beetje te veel van het goede. En van het kwade, want de Kerstuitgaven nemen steeds maar toe. Reeds thans adverteren de banken om „kerstspaarpotten" aan te leggen voor Kerstmis 1956!!! Tijd en rust verslonden... Maar laten we de zaak niet te somber zien. Zowel geven als ontvangen kan heel plezierig zijn, mits men de boeken die men krijgt maar uit kan lezen vóór volgend jaar December, mits men maar tijd heeft om alle langspeelplaten al thans één keer rustig te beluisteren. Mits mén maar tijd heeft en rust. daar komt het eigenlijk op neer. En het gevaar is, dat de materiële welvaart, die overvloed van dingen en machines, tijd en rust verslindt. Wint men tijd met een auto? Het lijkt zo, maar als men geen auto had. zou men waarschijulijk meer thuisblijven. Men verrijdt en vervliegt uren, dagen, jaren! Is geld dan iets slechts? Een Ameri kaan had onlangs - waarom eigenlijk? - behoefte om zijn rijkdom te verdedigen. Hij zei me: „Geld is niet zo belangrijk, maar dé dingen die je er voor kopen kunt, daar gaat het om". Ik sprak hem maar niet tegen, hij kocht mooie dingen voor zijn geld en deed veel goed met zijn rijkdom. Maar met Kerstmis mag men bij uit zondering wel wat moralistisch zijn en eigenlijk is het toch zo, dat vooral be langrijk is. wat niet voor geld te kocp is. Alleen wie dat ontvangt mag spreken van een .Merry Christmas" De Siegfriedlinie wordt opgeruimd (Van onze correspondent in Bonn) De zware bunkers uit de Siegfriedlinie rechts van de Rijn tussen Bazel en Mann heim worden opgeruimd. Het zijn er heel wat geweest. Reeds enige tijd geleden is men met het opruimingswerk begonnen en thans zijn de gevaarten, die het dichtst bij de rivier staan aan de beurt gekomen. De bunkers hebben indertijd ongeveer een half millioen mark per stuk gekost. Het vernielen is aanmerkelijk goedkoper dan het bouwen. Toch moet men nog circa 6500 mark uitgeven om zo'n mon ster weg te krijgen. De firma's die dit werkje opknappen beginnen er pas mee als ze een koper voor het oude staal en ijzer hebben kun nen vinden, met wie ze eerst een behoor lijk contract kunnen afsluiten. Dat is echter met altijd gemakkelijk, want nie mand kan tevoren met zekerheid zeggen hoe een bunker er onder de grond uitziet en hoeveel stevig materiaal erin ver werkt is. Er bestaan nJ. geen officiële gegevens en geen uitvoerige tekeningen meer van al die bunkers. Wel hebben enkele bouwondernemingen nog aanteke ningen op hun kantoren liggen, maar die stemmen niet altijd met de waarheid overeen. Een koper kan dus zowel voor prettige als onprettige verrassingen ko men te staan! De waarde van het gevon den metaal kan soms 3000 doch soms ook maar 1000 mark bedragen. Het tempo van het opruimingswerk gaai met de schommelingen in het bouwbedrijf op en neer. Wanneer er vlotter gebouwd wordt en men daarvoor meer staal en ijzer no dig heeft, dan is het ook vlugger met de bunkers gedaan. (Van onze deskundige medewerker) Nederlands grootste en belangrijkste slamboekorganisatie, het Nederlandsche Rundvee Stamboek, heeft Dinsdag te Utrecht haar 83ste algemene ledenverga dering gehouden, welke druk bezocht was. In dit talrijke bezoek tekent zich af de goede gang van zaken bij het stam boek, waarover de voorzitter, prof. ir W. de Jong, verschillende mededelingen deed. Er is vooruitgang over de gehele linie die misschien wel het duidelijkst gete kend wordt door het feit dat vorig jaar 4030 uitvoercertificaten werden uitge schreven, welk aantal echter over de eerste elf maanden van dit jaar reeds de 10.000 heeft overschreden. Een aanzienlijke groei, die nog temeer spreekt als we weten dat tweemaal zoveel geregistreerde runderen zijn uitgevoerd als on- geregistreerden. Deze aantallen waren vorig jaar ongeveer gelijk. De buitenlandse belangstelling bleek ook uit het vele bezoek aan het stam boek en aan fokbedrijven. We zullen trachten deze belangstelling levendig te houden o.a. door goede propaganda, deelneming aan buitenlandse tentoon stellingen enz. Het stamboek groeit gestadig: en voor spoedig: het aantal leden steeg ln de eerste elf maanden met 4678 (vj 3047) tot 44796: binnen afzienbare tijd zul len we de 50.000 bereikt hebben. Meer dan 100.000 kalveren zijn dit jaar reecis geregistreerd; plm. 40.000 koeien (20'i, meer dan v.j.) en 2500 stieren zijn op genomen in één der registers van het stamboek. In overleg met het Fries Rundvee Stamboek en KI. verenigingen zal mo gelijk binnenkort het bloedgroeponder zoek klaarheid kunnen brengen in ver schillende gevallen. Uit het jaarverslag van hoofdinspec teur ir E. J. Alderkamp bleek ook de uitstekende gang van zaken, vooral bij ae zwartbonte runderen, die in zes jaren ruim verdubbeld zijn. De roodbonten zijn bijna verdubbeld (250.000), doch de blaarkoppen namen met slechts 6 toe in dat tijdvak. In het laatste jaar zijn zelfs minder blaarkoppen opgenomen dan in het voorafgaande. Van de ruim 41.000 opgenomen run deren waren bijna 29.000 zwartbonten en ruim 1300 blaarkoppen. Tot preferente stammoeders werden verklaard 80 zwart bonten, 24 roodbonten en 8 blaarkop pen; van dezelfde veeslagen voldeden resp. 341. 78 en 27 stieren aan de eisen voor rijkspremiestier. Tot lid der financiële commissie werd in de vacature K. v. d. Torren te Wad- dinxveen (niet direct herkiesbaar) be noemd de heer G. Kadyk te Baflo. Voorzitter prof. ir W. de Jong werd unaniem tot voorzitter herkozen, hoe wel zijn toenemende werkzaamheden als hoogleraar hem noodzaken de binding met het NRS, vooral als wetenschappe lijk adviseur, straks iets losser te ma ken. Bij de aanvang der vergadering werd het overleden lid van verdienste, de MR IJ.-fokker S. Mariens te Beers, her dacht. Twee zwartbont-fokkers werden tot lid van verdienste benoemd: A. Bax Gz te Zevenbergenhiek (N.-Br.) en J. Pr. Voor de rechtbank Is gisteren de schuldvraag van de brand in de St. Servaestoren te Maastricht op 9 Sep tember van dit jaar behandeld. Twee weken hechtenis heeft daarbij de Of ficier van Justitie tnr C. Nuis. geëist tegen een 61-jarige kunstkoperdrijver uit Maastricht. Hem was ten laste ge legd. dat hij hoogst roekeloos, onvoor zichtig en onachtzaam, bij het vertin nen van koperen nagels en het met tin dichten van oude in lood aanwezige gaten, gebruik heeft gemaakt van een op gasoline brandende soldeerbout. In de dagvaarding was vastgesteld, dat het open vuur en de gloeiende soldeer bout op zeer korte afstand van het tin, lood en hout zijn gehouden, tengevolge waarvan 'n smeulproces in het hout ont stond en later brand is uitgebroken in de toren. De getuige-deskundige, dr J. F. van Elteren. had geconcludeerd, dat met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid de brand is ontstaan door het hanteren van de open soldeerbout op 8 September, waardoor een smeulingsproces is begon nen boven de timpaan in de toren, ten gevolge waarvan vermoedelijk 18 uur later de brand is uitgebroken. De verdediger, mr F. Huurman noem de de mogelijkheden, welke dr Van Elteren opperde betreffende het lang durige smeulingsproces, onwaarschijn lijk. Voor het ontstaan van de brand achtte hij allerlei andere oorzaken aan wezig. Hij merkte bijv. op, dat er op het werk vrij geregeld werd gerookt, hetgeen ten strengste verboden was. Hij vroeg dan ook vrijspraak. Uitspraak Dinsdag 3 Januari. Marktkooplieden kregen ruzie Een 40-jarige koopman uit Lelden erkende voor de Haagse Politierechter, dat hij een 61-jarige man op de markt op 13 Augustus had beledigd, maar hij ontkende hem te hebben geslagen. Het was een ruzie tussen twee marktkoop lieden, die naast elkaar stonden. Verd. betoogde, dat de tegenpartij hem al 2 jaar sarde. Enkele getuigen werden ge hoord, waarna de Officier f.40 boete cf 20 dagen eiste De verd. zei voorzitter te zijn van de afd. Leiden van Markthandelaren. De rechter vond, dat verd. zich dan juist nog meer moest leren beheersen sn hy veroordeelde hem conform de eis. TEGELZETTER .MISHANDELDE AGEN». „Ik weet me niets te herinneren, want ik was heel erg dronken", zei een 20-jarige tegelzetter uit Leiden voor de Haagse Politierechter. Dit verhinderde niet, dat hij conform de eis werd ver oordeeld tot f50 boete of 25 dagen we gens mishandeling van een agent. Ver dachte was die avond lastig geweest en had o.m. een deur ingetrapt. Toen de politie hem wilde meenemen hadden vijf jongens de man op de grond ge werkt en verd. zou er bovenop zijn gaan zitten. Men probeerde de agent zyn pistool af te pakken.... Kleine Hanna maakt het goed Grensregeling Dollart in ruil DOKTER KERBLER IS DANKBAAR. VOO." Zelfkant De Minister voor Economie en Ver keer van het West-Duitse Bondsland Neder-Saksen. Ahrens. heeft zich giste ren uitgesproken tegen mogelijke Ne derlandse plannen het. gebied van de Eemsmonding van de Dollart voor zich op te eisen en in te dijken. Stad en haven van Emden zouden volgens de Minister door de verwezenlijking van dergelijke Nederlandse voornemens gro te economische schade lijden. De Minis ter zei van mening te zijn. dat voort zetting van het gesprek over een grensregeling in de Dollart en de Eems geen zin heeft en hij verzocht d^ aan wezige Nederlandse consul te Emden. de heer Steenbergen, de Nederlandse regering van dit standpunt op de hoogte te brengen. Met de kleine Hanna gaat het goed. zo heeft dokter Hans Kerbler in het Oostenrijkse Gmünden gisteravond via zijn zender aan zijn Zwolse mede radio-amateur en helper in nood IJ. L. Feitsma kunnen vertellen. Deze heeft, naar men weet, enige da gen geleden de „noodkreet" opgevangen van dokter Kerbler, die voor zijn pa tiëntje dringend een in Oostenrijk niet verkrijgbaar praeparaat nodig had. Toen het radiogesprek Gmünden-Zwolle gis teravond om tien voor acht begon, was de dokter nog maar een kleine twee uur terug uit het ziekenhuis, waar hij sinds Zondagavond, toen het gevraagde geneesmiddel er aankwam, over zijn patiëntje had gewaakt. Met de zending van de Nederlandse pharmaceutische fabriek is dr Kerbler nu voor 25 dagen geholpen en gister- j morgen is uit Boston (V. S.) ook nog een hoeveelheid van het geneesmiddel verzonden. Dokter Kerbler, die byzonder dank baar is voor wat in ons land voor Hanna is gedaan, zal ook in de komende da gen, omstreeks kwart voor acht r.es avonds zyn Zwolse vriend ln de aether opzoeken om hem op de hoogte te nou- den. Hij is van plan Hanna's moeder in haar eigen omgeving op te zoeken en het gesprek op een tape-recorder vast te leggen. De opname wil hy Vrij dagavond uitzenden. De Nederlandse regering had naar minister Ahrens verklaarde, zich on langs in verbinding gesteld met de West-Duitse Bondsregering en hierbij de zgn. zelfkantgebieden bij Bentheim en Aken aangeboden in ruil voor een regeling der grenzen in de Eemsmon ding. De Minister wees er tenslotte nog op. dat de Bondsregering in Bonn even tueel echter een ander standpunt zou kunnen innemen dan het land Neder- Saksen. (Het Nederlands» ministerie van Bui tenlandse Zaken te 's-Gravenhage wen ste op bovenstaand bericht geen com mentaar te geven). Het „visite"-seizoen in „Artis" is voorbij. In de tuinen is het rustig en de drommen pratende. lachende, brood-, pinda's-, koekjes-, zuurtjes papier- en voorwerpen voederende mensen zijn er niet meer. Vandaar, dat dit kalme plaatje van een groep je herten, dat zich tegoed doet aan een portie onvervalst hooi. zo prettig aandoet. STUDENT RAAKTE RUGZAK KWIJT De 18-jarige Geoffrey Mills, een stu dent uit Cambridge, die met vacantic in ons land is. is verleden week zijn rugzak met heel zijn ..hebben en hou den kwijt geraakt. Hij had de Maasstad verlaten en liep op de Hoofdweg met de bedoeling liftend Utrecht te bereiken. Plotseling bemerkte hij, dat hij zijn handschoenen verloren had. Hij zette zijn zware rugzak langs de kant van de weg en liep al zoekend de weg terug. Toen hij reeds enkele kilometers terug gelopen was en nog steeds zijn hand schoenen niet gevonden had. besloot hij het zoeken op te geven en keerde hij naar de plaats terug, waar hij znn spul len achtergelaten had. Tot zijn grote schrik bemerkte hij echter, dat de zak verdwenen was

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 5