ja graag De Leidse Jeugd-Olympiade enthousiast ingezet Huisvrouwen vieren Kerstfeest Concert Remonstrantse Kerk Leidse N.R.V. -ers genoten van reis naar Calabrië en Sieilië 94ste Jaargang Woensdag 21 December 1955 No. 28710 Sla voldoende in voor de feestdagen Koop een slof! Afwisselend programma van sport en spel staat in de komende weken voor de denr De naam Dees Egter van Wissekerke begint langzamerhand voor de jeugd, en dan wel speciaal voor het ongeorganiseerde deel daarvan, in onze Sleutel stad een begrip te worden. Hjj was het toch, die in de zomer van het vorig jaar de wielerwedstrijden voor de Leidse Jeugd organiseerde en die toen zulk een groot succes hadden. Helaas kon dit jaar de politie deze wedstrijden uit een oogpunt van verkeersveiligheid volkomen begrijpeiyk niet toestaan. Onze Dees heeft echter niet versaagd. Enthousiasteling en doorzetter als hy is heeft hy medewerking van autoriteiten en verenigingen, en niet in de laatste plaats die van „zün" jeugd, weten te verkregen voor een groots plan, een Leidse Jeugd-Olympiade. Dit grootse sportfestyn, dat zich in de Kerstvacantie, van 22 December tot en met 7 Januari zal afspelen, belooft heel wat te worden. Gisteravond had in de cantine van de H.C.W. de officiële coenïng plaats. De wethouder van On derwijs, de heer J. C. van Schaik, in hoogst eigen persoon loste daar het symbolische startschot. Natuurlijk ver heen Dees zelf eerst achur de micro- f-">n om een dankwoord te richten tot a'len. door wie deze ..Olympiade" moge lijk was geworden. Hy noemde in dit verband wethouder Van Schaik. de heer Coers. van de Leidse Sportstichting, de heer Steinbach van de Leidse Jeugd Actie, de heer en mevrouw Wassenaar, de heer Vermeer, de verenigingen die aan deze openingsavond hun medewer king verleenden en tenslotte de directie van de H.C.W. Wethouder Van Schaik, die er een kennelijk genoegen in vond deze olym piade. voor Leiden volkomen nieuw, te openen, zei, dat hij lang had zitten knobbelen" wat hij voor deze gelegen heid eigenlijk wel aan had moeten trekken, zijn gewone pakje of een gekle de jas. Het was het eerste geworden; we zijn tenslotte als gewone jongens bij elkaar, aldus de wethoudert Een plan uitdenken, zo vervolgde de heer Van Schaik. is nog niet zo moeilijk. Maar om het uit te voeren. Dat zit heel wat meer aan vast. Hij had echter een groot ver trouwen in de jeugd. Zet de schouders er onder, zei hij, en laat zien, dat er pit in jullie zit. Leiden zal dan een stad zijn waar een pracht prestatie is gele verd. Met deze hoop en in deze ver wachting verklaarde de heer Van Schaik de Leidse Jeugd-Olympiade voor ge opend. Vervolgens werd een programma af gewerkt, dat verschillende takken van sport liet zien. Allereerst waren aan de beurt de leden van de gymnastiekver eniging „OGAV" uit Oegstgeest. Daarna volgde een demonstratie op home trainers door leden van de Swift-com- binatie. Een aardige onderbreking vormden de volksdansen door de groep ,.De Grote Ronde". Na de pauze werden demonstraties gegeven in judo door en kele leerlingen van de Judoschool Hol vast en zagen we gewichtheffen door de Leidse Krachtsportvereniging o.l.v. Siem Stokkel. Willy Swanenburg en Gé Kiihn zochten het wat in het lichtere eenre. Zij zorgden tussen de bedrijven door voor gezellige muziek. Jammer was het wel, dat. van deze muziek wat verlo ren ging in het geroezemoes. Maar ia, hoe kan het anders in een zaal met een d°reelijk groot aantal jeugdige enthou- rn«telingen Houdt die maar eens rus tic. Doordat het al vrij laat werd moes ten een aantal nummers van het pro- ramma vervallen. Als het verdere pro gramma van deze Leidse Jeugd-olym piade echter net zo slaagt als dit het eeval was op de openingsavond, dan is het succes by voorbaat verzekerd Daar van ziin we overtuigd De jongelui hebben zelf in hun mid- d°n enkele amateur-„pers"-mensen, die voor de verslagen zullen zorgen, wij zullen die trouw in ons blad opnemen. PROGRAMMA WINTERSPELEN Het programma van deze Olympiade ziet er als volgt uit: Donderdag (2212*55 Tafeltennis ,1,2 Zaal SFR Nieuwe Rijn; Vrijdag (23—12—'55)Dammen 1,2, SFR; Scha ken 3,4, SFR; Sjoelen 1,2, SFR; Dins dag (2712'55) Zitvoetbal 1,2, Mare- singel/Mamixstraat; Tafeltennis 3.4, zaal wordt nog bekend gemaakt; Volley bal 3.4, Pieterskerkgracht; Donderdag <2912'55). Zitvoetbal 1,2, Maresin- gel;Tafeltennis 3,4, zaal wordt nog be kend gemaakt: Vrijdag (3012—'55) Dammen 3,4. SFR; Schaken 1,2, SFR: Sjoelen 3.4, SFR; Zitvoetbal 3,4, Mare- singel: Maandag (21'56) Zitvoetbal 3,4, Maresingel: Klaverjassen 1,2. Lan- gebrug; Dinsdag (31'56) en Woens dag (41'56) Declamatie, Toneel, Zang, Muziek, Acrobatiek, zaal wordt nog bekend gemaakt. Volleybal 3.4. Pie- terskerkgxacht; Donderdag (5—1—'56) Home-trainen 3.4, Haverstraat; Zater dag (71—'56) Sluiting, zaal wordt nog bekend gemaakt. Prof. de Sitter wordt buitengewoon hoogleraar TOT DUSVER „BIJZONDER" HOOGLERAAR Bij Kon. Besluit van 6 December 1955 is benoemd tot buitengewoon hoogle raar in de faculteit der wis- en natuur- Leidse Pluimvee- en Konijnensportvereniging GOEDE RESULTATEN OP PROVINCIALE TENTOONSTELLING Met een groot aantal, n.l. 48 konynen, werd door de Leidse Pluimvee- en Ko nijnen Sportvereniging deelgenomen aan de Provinciale tentoonstelling te Rotter dam. Gezien de hoge predicaten bleek overduidelijk, dat de fokkers hun dieren in prima conditie hadden weten te hou den, zelfs zo, dat de uitslag iets gunsti ger was dan op de gehouden clubtentoon stelling. Uit een veld van 350 beesten waren de uitslagen zeer gunstig. De vooruitslagen luiden als volgt; Lotharinger Zwart Ram en voedster Jong: 1. P. v. d. Leek; idem Voedster Jong Blauw: 1. P. v. d. Leek; Franse Hangoor Kon. grijs: 1. Ram Jong; 2. E. de Beer; Groot Chinchilla, voedster Jong: 2. T. van Amsterdam; Groot Zil ver, voedster Oud: 1. C. van Rooden; Wener Blauw Ram Oud: 2. P. Zwanen burg; idem Ram Jong: 2. L. Boonstra; Wit, voedster Jong: 1. T. van Amster dam; Rode Nw. Zeelander Ram Jong: 1. L. Kouwenburg; Thuringer, voedster Ram Oud en Ram Jong: 1. W. de Clou; idem Ram en voedster Jong: 2. A. Couzijn; Havana Ram Oud: 1. A. Augustinus; idem voedster Jong: 1. en 2. A. Augusti nus; Alaska Ram Oud: 1. C. v. d. Aar; idem Ram Jong: 2. Mevr. SmitVan Egmond; Voedster Jong: 1-2-3. C. v. d. Aar; Rex, zwart Ram Jong: 1. en 2. L. Zirkzee; idem Blauw Ram Jong: 1. en 2. W. Hanselaar; Tan Zwart Ram Jong: 1. en 2. J. Rol; Hollander Zwart Ram Jong: 2 E. Quist; idem voedster Jong: 1. E. Quist. Tevens behaalde het jeugdlid C. Droog met Pool, roodoog Ram Oud een fraai resultaat door in een zware klasse eerste te worden. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Johanna Catharina, dr v. J. Neuteboom en C. J. Smit; Maria, dr van J. van den Wijngaard en J. A Smit; Robert, zn van W van Strlen en M. Rijsbergen. Hendrik Egbert, zn van A Vledder en A van Leuveren. ONDERTROUWD: H. Schouten en M. A. Geenjaar; T. v. d. Veer en A. Overdevest; J. Buijs en E. F. A. Versteeg; C. Vermeulen en W. Heemskerk; H. v. d. Tuin en E. G. v. d. Hart; J. Las- schuijt en J. W Kanbier; J. Slnteur en C. Benning; J. G. de Ruiter en M Hoger- borst; R. G. v. d Spoel en C. W. Lancel; J. Stouten en H. Sasburg; C. S. Weljer- mans en E. G. P M. Mostertman; P. L. van Nood en J. W. Maartense. GETROUWD: J. S. Hoekstra en E. C. Ernst; H. M. Oudshoorn en L. G. Vroom. OVERLEDEN: S. C. M. Nieuwenhuizen, huisvr. van Gijsenij, 65 jr; M. J. v. Houten, man, 62 Jr; J. Schroef, man, 78 jr; A. M. de Vos, huisvr. van Langeveld, 63 Jr. (Ingez. Med.-Adv.) Maak zo'n pakje Roxy eens helemaal open n snuif die heerlijke geur van zon-doortrokken, volrijpe tabakken op. Steek dan op en U weet waarom steeds meer mensen zeggen: 3 Roxy Rook Redenen: Dubbel gefermenteerd Dubbel gezuiverd Standvastige mélang DE STER VAN BETHLEHEM Tweemaal heeft de Leidse Oecumeni sche Spelgroep deze week een opvoering gegeven van het Kerstspel van Nijhoff: „De Ster van Bethlehem". De opvoerin gen hadden plaats in de Marekerk, die beide keren zeer goed bezet was. Het feit, dat vorig jaar geen opvoering werd ge geven, heeft blijkbaar een gunstige in vloed op het bezoek van nu gehad. Toch is het te hopen, dat er zoveel belang stelling voor dit spel blijft bestaan, dat zonder bezwaar èlk jaar een opvoering kan worden gegeven. Het is voor de spe lers bemoedigend, voor een volle kerk te spelen, doch bovendien- hangen de finan ciële mogelijkheden voor een zeer belang rijk deel van de opkomst af. Deze week speelt de groep het spel nog eens voor de televisie van de V.P.R.O., in de grote kerk van Naarden. kunuc aan üc njA.sumvfci.-sue.t te Legden, om onderwijs te geven in d^structurele en toegepaste geologie, dr L. U. de Sit- ter, thans wetenschappelijk hoofdamb tenaar, tevens sinds 1948 vanwege het Leids Universiteitsfonds bijzonder, hoog leraar, aan deze universiteit. Gewijde, stijlvolle middag In het St. Anthonius Clubhuis, dat voor deze gelegenheid geheel met den- negroen was versierd hebben de Leidse huisvrouwen gistermiddag op waar dige wijze het feest van Christus' ge boorte gevierd. Een dergelijke Kerstmiddag vormt ie der jaar weer het hoogtepunt in het afdelingsleven van de Ned. Ver. van Huisvrouwen en het is dus geen won der, dat vrijwel niemand verstek heeft laten gaan. Met een kort woerd, waarin zij wees op de betekenis van het Kerstfeest, Officiële publicatie BESTRIJDING AARDAPPELMOEHEID. De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat de Minister van Landbouw. Visserij en Voedselvoorziening bij zijn beschikking van 29 oktober 1955. L/PA 670. de bii deze beschikking be horende liist voorzover de gemeente Lei den betreft, thans als volgt heeft vast gesteld Het gebied gelegen ten noorden van de spoorlijn LeldenWoerden, tussen deze spoorweg en de Kastanlekade. Vanaf de overweg bii de Herenstraat tot aan de kruising met de tramliin LeidenDen aag ter grootte van pl.m. 78.40 aren. De volkstuin gelegen ten zuidwesten van de Kaasmerkenfabrlek en begrensd door Kaasmerkenfabriek. sloot, perceels- scheiding woonhuis Roomburgerwee no 4 en Roombureerwee. ter grootte van olm. 1 10.00 aren. Van de volkstuin „Ons Genoegen" de tuinen 31 tot en met. 38 en begrensd in het noorden door de Stinksloot, in het (vesten door pad (Koendert Mulderlaan). In het zuiden door sloot langs pad (Lin delaan) en in het oosten door sloot langs weiland, ter grootte van pl.m. 33.00 aren. Volkstuinen gelegen langs de Sumatra- «traat en begrensd in het Westen door Su ma trastraat, in het noorden en noord oosten door laohthaven, in het oosten door fabrieksgebouw en in het. zuiden door toegangsweg naar scheepswerf Boot. Ier grootte van pl.m. 75.00 aren. Van de volkstuinvereniging Room burg- de tuinen 48. 49 en 50 en begrensd in het zuiden en oosten door een sloot *ri in het noorden en westen door paden, 'er grootte van pl.m. 10.00 aren. Binnen de aangewezen gebieden Is de 'eelt van aardappelen en tomaten, be houdens ontheffing, verboden. Ook de 'eelt van bloembollen en -knollen, boomkwekerii-produkten. koolplanten. koolraannlanten. stekbleten en dereelUke zewasaen. voorzover zi' bestemd ziin om hls voortplantlngsmaterlaal te worden Gedistribueerd ls behoudens ontheffing verboden Bedoelde beschikking alsmede de hler- bii behorende liist en een kaart, waarop de genoemde eebieden nader ziin aan geven. liggen ter gemeentesecretarie wner 125) ter inzage. opende de presidente van de afdeling Leiden, mevr. C. Hageman-Verhagen, dit intieme samenzijn. Daarop aanslui tend las zij in het Vlaams een Kerstver haal van Felix Timmermans voor. Na het gemeenschappelijk zingen van het „Stille Nacht" kwam het Huisvrouwen koor op het podium om onder leiding van mevr. T. Massaar- Van Driel een Kerst-cantate van Theodoor H. Polman ten gehore te brengen. Met intense aan dacht heeft men naar deze uitstekende vertolking geluisterd. Volkomen terecht! Het eerste gedeelte van deze stijlvolle middag werd besloten met een door me vrouw E. Hannema-Van Maasdijk ge houden voordracht. Nadat zij eerst een Profetie uit het Oude Testament had ge zégd droeg mevr. Hannema achtereen volgens een gedicht uit de Middeleeuwen en een modern' gedicht van Hon Hoekstra voor. Een woord van bijzonde re waardering voor de declamatie van een Kerstlied van Anton van Duinker ken is in dit verband zeker gerechtvaar digd. Alleraardigst was het verhaal van „Het trotse ezeltje". Mevr. Hannema eindigde met een klein gedicht van Pol de Mont en een nieuw gedicht van eigen hand. Na de pauze was de beurt weer aan het Huisvrouwenkoor en wel voor het zingen van acht Kerstliederen. De piano-begeleiding was bij mevr. W. E. v. d. Heijden-Brakel in goede handen. Als Kerstvertelling had mevr Hage- man ditmaal gekozen ..De gaven van de Wijzen uit het Oosten" van O'Henry. In een daarvoor bestemd mandie kon den de dames een enveloppe met inhoud deponeren, welke giften zullen worden besteed voor de aankoop van de inhoud der Kerstpaketten. die aan de daartoe in aanmerking komende personen zullen worden uitgereikt. Het was in alle op zichten een oprecht en sfeervol Kerst feest. dat met een „Ere zij God!" werd besloten. Toen Dinsdagmiddag op het station Hollandse Spoor te Den Haag tijdens het rangeren een leeg electrisch treinstel ontspoorde, liep de trein enige schade op. brak de mast van de boven leiding. terwijl de eindspanten van de overkappingen vooral de hierin aanwezige ruitenhet zwaar te ver duren kregen. Alle treinverkeer via het station H.S. ondervond enige vertraging, welke zich voornamelijk deed gelden op het spitsuur des avonds. De foto geeft een beeld van de aan gerichte schade. Op de achtergrond de ontspoorde trein. Persoonlijke ongelukken kwamen niet o?- Aya Snellen (fluit), Henk Mizée (viool) en Wim van der Reyden (orgel) De vraag, of het juist is Conserva toriumleerlingen reeds in hun studie tijd solistisch in het openbaar te doen optreden, heeft ons tijdens het concert in de Remonstrantse Kerk van gister avond wel bezig gehouden. Maar het feit, dat zy op deze wijze mede de routine verkrijgen, welke voor de toe komst broodnodig is, deed tenslotte met diverse bedenkingen verzoenen. Inderdar#! bevinden de fluitiste Aya Snellen, de violist Henk Mizée en de or ganist Wim van der Reyden, organist van deze kerk, zich nog midden in het stadium hunner ontwikkeling, al moge dit dan ook in menig opzicht al zeer vèrgevorderd zijn. Doch hun artistieke rijpheid, fantasierijk beleven en vermo gen tot uitbeelden zal in de loop der jaren moeten groeien. De organist had het aangedurfd zich o.a. met twee zware Baohcomposities te presenteren: de Passacaglia in c mol! en het Praeluriium en Fuga in Es dur. Als leerling van Engels vielen zijn puur- objectieve vertolkingen op, zijn scherp analytisch vermogen en glasheldere stemvoeringen (o.a. in de tripelfuga), zijn strikt volgehouden metrum en zijn sobere registratie. Allengs overwon hij meer en meer het niveau ener schoolse, te droge, alhoewel correcte weergave, ofschoon er nog wel het een en ander gebeuren moet, alvorens Van der Rey den de elastische aanslag en het ryke kleurvermogen beheerst, dat dergelijke opgaven eerst recht boeiend en interes sant maakt. sOk by de fuitiste Aya Snellen do mineerde aanvankelijk de schoolse in stelling, waarbij nervositeit afbreuk deed aan embouchure en toongeving, welke zich door talrijke momenten van „wilde lucht" kenmerkte, dit speciaal in een solosonate van Bach. In de laatste twee delen Sarabande en Bourrée leek de rust gekomen, hetgeen een gunstige invloed uitoefende: reinheid en zuiver heid trokken toen de aandacht. Ook aanvankelijk nogal eens storende rhyth- misdhe vrijheden waren overwonnen. De violist Henk Mizée trof door wei- gefundeerde techniek, fraaie, nog voor rijkere schakering en nuancering vat bare toon, stylistisch begrip en gevoe lige muzikaliteit. Wanneer men in aan merking neemt, dat Mizée, naar wij ver namen. zijn instrument eerst vier jaar bespeelt, dan is deze ontwikkeling wer kelijk verrassend In een Sonate in e moll van de in 1687 te Kadolzburg ge boren Johann Georg Pisendel, eenmaal violist van grote betekenis en o.a. als gevestigd kunstenaar nog leerling van de grote Vivaldi, heeft Henk Mizée aan leiding geg«veu tot verblijdende ver wachtingen, waaraan hij, naar we hopen, moge voldoen. Het conoert is besloten met een geza menlijk optreden van dit trio in de So nate in moll van Georg Philip Thie mann, waarin zij, terdege „ingespeeld" en de aanvankelijke schuchterheid of remmingen overwonnen hebbend, een indruk van loffelijk en vloeiend samen spel gaven. Van der Reyden betoonde hier ook bij zonder waardeerbare kwaliteiten als een kundig accompagnateur, die zich nim mer op de voorgrond stelde en ten volle bijdroeg tot de onderlinge harmonie. Het was een genoegen naar deze com binatie te luisteren. Alle drie legden getuigenis af van een gedegen school. Veelzijdiger en daardoor boeiender programma-samenstelling ware denk baar geweest. Doch ook deze kant van de zaak zul len de jaren moeten leren' H. HET MAKEN VAN KERSTSTUKJES De Tuinders- en Bloemistenvereniging „Door Eendracht Verbonden" kwam gisteravond bijeen in Café „Aniba". Medegedeeld werd. dat de vereniging zich in het vervolg zou bepalen tot het kweken van één soort chrysanten. De chrvsantenkweekwedstrijd werd dit jaar gewonnen door de heren A. Hofman en Th. G. Buis. Beiden ontvingen een pla quette. De voorzitter, de heer J. H. Smit. hield een praatje over „Bloem en plant met de kerstdagen". Bij het maken van kerstbakjes bepaalt men zich tegen woordig nie't meer tot groen en hulst alleen, zei spreker; door middel van kunstmatige kweekmethoden heeft men de beschikking gekregen over bloem soorten. die in de natuur alleen in be paalde jaargetijden bloeien. Ook houdt men zich niet meer uitsluitend aan de kleuren wit en rood. doch worden tevens kleuren gebruikt, die meer een voor jaarsachtig effect geven. Voor de verloting, die ook nu weer aan de bijeenkomst verbonden was, had de heer Smit zelf een groot aantal kerststukjes vervaardigd. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het Doctoraal examen Ned. Recht de heren F. A Kortman (Leidschendam). A. J. Vleer en H D. Planje (beiden te Den Haag); Prop. examen Godgeleerdheid de heer H. W. Wieringa (Den Haag); Cand. examen Godgeleerdheid de heren J. Schoneveld (Den Haag) en J. E. L. van der Geest (Den Haag). C. LAU GAAT MET PENSIOEN De heer C. Lau, procuratiehouder van de N.V. Fabriek van Verduurzaamde Levensmiddelen v.h. L. E. Nieuwenhui zen, zal in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd zijn functie aan het eind van deze maand neerleggen. Vrijdag 30 December is er van 2.303.30 uur in het kantoor van deze N.V. gelegenheid om van de heer Lau afscheid te nemen. Bij Koninklijk besluit van 6 De cember is aan dr J. D. de Jong. geoloog bij de Geologische Dienst, te Haarlem, opdracht verleend om in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Rijksuni versiteit te Leiden onderwijs te geven in de sediment-petrologie. Jubileumfeesten in 1956 Vanuit de Foyer van de Stadsgehoor zaal hebben de Leidse N.R.V.-ers gis teravond zij het via het zilveren scherm een lange reis naar twee voor velen van hen vrijwel onbekende gebieden: Calabrië (in het uiterste Zuiden van Italië) en Sicilië gemaakt. Spijt hebben zij daar waarlijk niet van gehad! Met de heer K. de Groot uit Hilver sum als reisgids werden zowel de tem pels uit de oudheid alsmede de talrijke andere kunst-historische bouwwerken, die nergens anders worden aangetroffen, bewonderd. De natuur is er bovendien één van adembenemende schoonheid! De levensgewoonten zijn in dit zonnige Zuiden wel volkomen verschillend met die van de Nederlanders Er heerst zowel in' Calabrië als op Sicilië bittere armoe de. doch treffend is de grote dosis levensblijheid, die men er onder de vriendelijke bevolking aantreft. Een fel Contrast biedt de aanblik van het plaatsje Eboli. waar de armoede haar j hoogtepunt bereikt, met die van het j welvarende Reggio de hoofdstad van Calabrië. Per schip werd de overtocht naar Messina gemaakt. Na bezichtiging van de uit 1138 daterende Dom werd gereden naar Taormani. waar men een schitterend uitzicht heeft op de met sneeuw bedekte Etna. Via Catania be reikte men de eeuwenoude stad Syra cuse. Het was deze omgeving, welke in 1944 werd uitgekozen als landingsplaats voor de ruim 160.000 Amerikaanse sol daten, die het gehele eiland al spoedig van de vijand wisten te zuiveren. Veel is er vernield, doch de opbouw is weer in volle gang. Vanzelfsprekend werd ook de hoofdstad van Sicilië Palermo, niet overgeslagen. Na een tocht door de bin nenlanden van dit wondermooie eiland konden de N.R V.-ers genieten van het natuurschoon van de Liparische eilan den. Kortom het was een reis die men niet licht zal vergeten. De films waren alle In kleuren opgenomen. I)e voorzitter van de Leidse afdeling van de Ned. Reis Vereniging, de heer J. A. A. v. d. norst. deelde aan het begin van deze interessante filmavond mede. dat het gouden jubileum van de vereniging in het gehele land gevierd zal worden inct de opvoering van een speciaal hiervoor geschreven reis revue. Op 23 Januari wordt deze revue in Leiden gebracht. Voorts zal in Maart een nachtfeest worden rehou- 'ien in verband met het 45-jarig be- taan van de Leidse afdeling van de N.R.V.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 3