Ministersconferentie te Genève voor het eerst in ondiep water Selwyn Lloyd volgt MacMillan op aan Buitenlandse Zaken WEERBERICHT Maar er zijn puntendie de sfeer kunnen verstoren Richard Butler thans in feite plaatsvervangend premier Algemene Vergadering der V.N. sloot „dramatische zitting" 94ste Jaargang WOENSDAG 21 DECEMBER 1955 No. 28710 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— .AU VUUK LhlDtN t-IN UMMKtf per kwartaal; f2.35 per maand; f0.55 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 „Minister Zijlstra is ons te slim af (Van onze correspondent te Genève) De Nederlands-Indonesische ministersconferentie te Genève is gisteren voor het eerst sinds de formele opening op 10 December in ondiep water verzeild geraakt. De kwestie waar het om draait is de erkenning van de rechten, concessies en vergunningen van Indonesië, in feite een juridisch probleem maar dan met een sterk overheersende politieke inslag. De algemene verwachting is dat de besprekingen die morgen en over morgen in Den Haag worden voortgezet, zich hoofdzakelijk op dit netelig punt zullen concentreren. Zoals de minister van Economische Zaken, prof. dr J. Zijlstra, het gisteren uitdrukte: ,,de kloof is wel te overbruggen, maar het hangt er nu helemaal vanaf, wie het eerst over de brug komt en waar men elkaar ontmoet. Het was overigens een bijzonder mon tere minister Zijlstra, die gistermiddag om kwart over twee uit het KLM-toe stel PH-CEC stapte. Los-vaste afspraak Op de vraag of zijn terugreis naar Genève nog een punt van discussie heeft uitgemaakt in Den Haag, antwoordde de minister: „Ja, dat wel even, maar ik kan met de hand op het hart verklaren dat hierover geen noemenswaardige twyfel heeft bestaan. Ik had nu een maal een los-vaste afspraak met de heer Kasimo lopen en er bestaat geen enkele dringende reden om deze maar eenvou dig af te zeggen". Een glanzende Chevrolet bracht de minister daarna naar het Hotel des Bergues waar de Nederlanders eerst ka-ijgsraad hielden, alvorens zich met minister Kasimo en zijn adviseurs om de conferentietafel te scharen. De klok in het grote Batiment Electoral wees reeds half vier, toen de gedienstige con cierge de deuren achter de beide dele gaties afsloot. Van weinig waarde? De ontmoeting van de beide minis ters van Economische Zaken, die twee uur in beslag nam, is in twee opzich ten interessant geweest. Het eerste punt hebben wij hierboven al aange stipt, namelijk de bespreking van af deling a. van de financieel- economi sche overeenkomst, dat de rechten, concessies en vergunningen en be drijfsuitoefening regelt. Deze afdeling is het vorig jaar, tij dens het overleg in Den Haag, volledig gehandhaafd, maar de Indonesiërs wil len daar radicaal verandering in bren gen hetgeen samenvalt met hun wens om de gehele financiële overeenkomst over boord te zetten. De meningsver schillen hierover hebben zich gekristal liseerd rondom één punt: de Indone siërs willen de hele kwestie van de rech ten en concessies op basis van de na tionale wetgeving regelen, terwijl de Ne derlanders juist garanties verlangen in de vorm van een internationale over eenkomst. In het Nederlandse kamp hecht men weinig waarde aan een ac- coord dat de nationale wetgeving elk moment onherkenbaar kan worden ge wijzigd. De regering-Harahap voert, wat betreft de buitenlandse investeringen een veel constructiever beleid dan in dertijd de regering-Sastro, maar wie ga randeert dat dezelfde Harahap het vol gend jaar nog in het zadel zit? Kerstrede H. M. de Koningin Op Eerste Kerstdag om 13.00 uur zal H. M. de Koningin een Kersttoespraak voor de radio uitspreken. Verdubbeling autopark sinds 1949 Volgens de telling van het Centraal Bureau voor de Statistiek naar de stand op 1 Augustus 1955 omvat het Nederlandse motorrjjtuigenpark thans 381.528 automobielen. In vergelijking met 1 Augustus 1954 betekent dit een toeneming met bijna 60.000 stuks of 19%, Het aantal automobielen op 1 Augus tus 1955 kan als volgt worden onderver deeld: Personenauto's 267.888 (v.j. 219.411), autobussen e.d. 6.722 (6.359), vracht- en bestelauto's 97.699 (87.609), trekkers met oplegger 4.275 (3.846) speciale voertui gen 4.944 (4.588) totaal 381.528 (321.813). Op 1 Augustus 1949 bedroeg het to tale aantal auto's in ons land 190.373. In de laatste 6 jaar is het autopark dus verdubbeld. Kouder De Bilt verwacht tot morgenavond: Opklaringen, maar ook enkele regen- of sneeuwbuien, voornamelijk in de kustprovincies. Aanvankelijk tijdelijk krachtige later matige tot zwakke wind. ruimend naar Noordelijke richtingen. Kouder. (Opgemaakt te 11.15 uur) 22 DECEMBER Zon op: 8.48 uur: onder: 16.32 uur. Maan op: 12.11 uur; onder: 0.27 uur (EK). Hoogwater te Katwijk 8.12 en 20.38 uur. Dit nummer bee'aat uit 12 pagina's Schulden op de helling? Het tweede punt dat de goede sfeer, die gisteren nog in de conferentiezaal heerste, grondig zou kunnen verstoren, is de suggestie van Indonesische zijde om ook de schuldenregeling (afdcling d. van de financieel- economische overeenkomst) op de helling te zetten. De Indonesiërs zijn weliswaar nog niet met concrete voorstellen te voorschijn gekomen, maar de enkele uitlatingen in deze richting hebben nogal wat on gerustheid gezaaid in het Nederland se kamp. Dit is ook niet gemakkelijk als men bedenkt dat juist de schul denregeling nooit meningsverschil heeft opgeleverd. De Indonesiërs wensen echter om principiële reden iedere associatie met de RTC-accoorden te vermijden. Het verdere overleg in Den Haag zal nu wel spoedig uitwijzen of er nog vol doende speelruimte is om de impasse, die zich dreigt af te tekenen, de door breken. In elk geval mogen we ons ge lukkig pryzen in minister Zijlstra een onderhandelaar te hebben gevonden, die zyn mannetje in ieder opzicht staat. De Indonesiërs die gistermiddag reeds een voorproefje van zijn onderhandelings techniek hebben gehad steken hun be wondering voor onze bewindsman dan ook niet onder stoelen of banken. „Hij is ons op alle punten te slim af", zei een van de Indonesische advi seurs gisteren ronduit. A rrestantenkwestie De Indonesische delegatie heeft de Nederlanders in Hotel Bergues gister avond een diner aangeboden, waar mi nister Zijlstra als voornaamste gast aanzat. De Nederlandse minister van Economische Zaken gebruikt vanmiddag de lunch met zijn Indonesische ambt genoot, I. J. Kasimo, om daarna met het Sabena-toestel via Brussel naar Den Haag terug te keren. Hij ontmoet minister Kasimo en diens voornaamste adviseurs inclusief mr Mohammed Roem morgen echter weer op het Binnenhof te Den Haag, waar zich het vervolg van de conferentie zal afspelen. Men verwacht dat ook de bij eenkomsten van de deskund.gen voor lopig misschien zelfs tot Nieuwjaar in Den Haag zullen plaats vinden. Ofschoon het overleg nu geheel in de financieel- economische sfeer be landt, spelen ook andere kwesties op de achtergrond een belangrijke rol. Eén van de punten waarop Nederland bljjft hameren is de kwestie van de gevan genen. Het schijnt dat de Nederland se regering pas haar medewerking aan de opheffing van de Unie en de finan- cieel-economische overeenkomst wil verlenen, indien de regering-Harahap van haar kant een rechtvaardige al- doening van de arrestantenkwestie zal waarborgen. Honderd millioen als bolwerk tegen Russen De Amerikaanse regering zal het Con gres het volgend jaar verzoeken om honderd millioen dollar voor hulp aan het buitenland om de Russische econo mische penetratie in het Midden-Oosten tegen te gaan. Amerika's totale program voor wederzijdse hulp omvat 4.9 milliard dollar, waarvan 1.9 milliard voor het economisch gedeelte en 3 milliard voor de militaire uitgaven ten bate van het buitenland. Verhoging melkprijs niet 1 cent? De „Algem.enc vereeniping voor melk- voorziening" deelt mede dat zjj de melkhandel in haar werkgebied 'om vattende in hoofdzaak het vasteland van Zuid-Holland, het Westelijke deel van Utrecht en het Zuidelijke deel van Noord-Holland) heeft geadviseerd om de prijzen voor melk en karnemelk met ingang van 25 December as. met 1 cent per liter te verhogen. Dit advies geldt zowel voor de plaatsen waar de melkbezorging zgn gesaneerd is als voor de plaatsen waar dit niet het geval is. De prijsverhoging per 25 December a.s. houdt verband met het thans snel da lende nog positieve saldo van de rekening-courant. Deze zal n.l. naar alle waarschijnlijkheid per 25 December het nulpunt gepasseerd zijn. terwijl bij handhaving van het huidige prijspeil een verdere daling in snel tempo te ver wachten zou zijn". Dit bleef er over van een met pulp geladen vrachtautodie door een tramtrein van de N.Z.H.V.M. werd gegrepen. Het ongeval gebeurde, zoals wij gisteren al meldden, op de Haarlemmerweg tussen Halfweg en Haarlem; de wagen werd nog enige tientallen meters meegesleurd en vloog toen in brand. De chauffeur werd zwaar gewond Hoewel de tramtrein aanzienlijke materiële schade opliep, bleef de wagenvoer der ongedeerd. Ingrijpende wijziging Britse Kabinet (Telefonisch van onze correspondent in Londen) Sir Anthony Eden heeft ingrijpende wijzigingen in de samenstelling van zijn kabinet aangebracht. Richard Butler trad af als kanselier van de schatkist (minister van Financiën) en werd grootzegelbewaarder en leider van het Lager huis. Butler wordt opgevolgd door Harold MacMillan, die minister van Buiten landse Zaken was. De nieuwe minister van Buitenlandse Zaken is Selwyn Lloyd, tot dusverre minister van Defensie. Al deze veranderingen waren reeds geruime tijd geleden voorspeld. Eden had in October tot de kabinets-reorganisatie besloten, maar deze moest wachten tot Butlers tussentijdse begroting, welke de inflatie moest keren, achter de rug was Verrassend is de benoeming van de minister van Arbeid, Sir Walter Monck- ton, tot minister van Defensie. Algemeen werd aangenomen dat Monckton, een schitterend jurist, de regering zou verlaten wegens zijn vurig verlangen om te rug te keren naar de rechterlijke macht. Eden heeft hem echter nog niet willen laten gaan. Soames Churchills schoonzoon, die on der-minister van militaire luchtvaart is geworden. Churchills andere schoon zoon. Duncan Sandys, minister voor de Woningbouw, is reeds lang lid van de regering. Het aftreden van Butler als minister van Financiën komt voor velen als een schok. Hei lijkt op dit moment minder Jongere Lagerhuisleden als onder-minister in regering Een aantal jongere Lagerhuisleden - de regering in Engeland wordt altijd uit het Lagerhuis gerecruteerd - werd als onder-minister in de regering opge nomen. Hiertoe behoort Christopher gelukkig omdat het de indruk wekt, dat hij over zijn laatste budget, dat zo veel kwaad bloed heeft gezet, is gestruikeld. Hij wordt thans in werkelijkheid plaats vervangend minister-president. een functie, welke niet bestaat, maar moge lijk wordt gemaakt door de algemene post van grootzegelbewaarder. Men be schouwt hem als de aanvoerder van jon gere en meer ..liberale" vleugel van de Conservatieven. Eden zal nu de handen meer vrij krij gen om zich meer met de buitenlandse politiek bezig te houden, hetgeen nodig is door de algemene verscherping van de toestand, speciaal in het Midden-Oos ten. De 51-jarige Selwyn Lloyd heeft reeds vroeger als onder-minister van Buiten landse Zaken zijn sporen verdiend: een half jaar geleden werd hij nog te jong geacht voor het ambt van minister van Buitenlandse Zaken, dat altijd schijnt te zijn weggelegd voor de topfi guren van de regeringspartij. De nuch tere, zakelüke. Selwyn Lloyd - een be kwaam spreker - lijkt een betere keuze dan de romantische en sentimentele MacMillan. Het is minder fraai, dat er de laatste tijd met MacMillan zo gesold wordt. Vo rig jaar was hy een zegevierende minis ter van Volkshuisvesting, daarna ver huisde hy naar Defensie en vervolgens naar Buitenlandse Zaken om thans mi nister van Financiën te worden! Slot op Pop, 2 Het wintert in Zweden en niet zo zuinig ook! Kijkt U maar eens naar deze foto van twee arbeiders aan de ondergrondse van Stockholm, die even staan bij te komen. De achter grond lijkt wel een bevroren water valIn het noordelijke deel van Zweden zijn temperaturen van - 50 graden gemeten. Toch nog compromis over niet-permanent lid van de Veiligheidsraad Na 35 stemmingen, die zonder resultaat bleven, Is Joego-Slavië gisteren ge kozen tot lid van de Veiligheidsraad van de Ver. Naties als opvolger van Turkye. De uitslag was 43 tegen 11 stemmen bij 13 onthoudingen. Zoals bekend ging het tussen Joego-Slavië en de Philippijnen. Telkenmale bleven de stemmingen zon der resultaat. Tenslotte slaagde men erin een compromis te bereiken: Joego- Slavië zal aan het einde van het volgend jaar aftreden, waarna de Algemene Vergadering de zetel dan aan de Philippijnen zal toewijzen. Het ging In dit geval om een van de niet-permanente zetels in de Veiligheidsraad. Amerika. Engeland, Frankrijk. SovjetRusland en (Nationalistisch) China bezetten de permanente zetel van dit belangrijke onderdeel van de Ver.-Naties. Zij hebben ook het recht van veto. „Laten wij onze plicht doen voor de tehomst" Gistermiddag is de tiende zitting van de Algemene Vergadering der Ver. Na ties besloten. In zijn sluitingsrede zei de Chileense voorzitter, dr Maza, dat het een „dramatische zitting" was geweest. „Men kan niet zeggen, dat er reeds een ideale vorm van naast-elkaar-bestaan is gevonden, maar het is toch niet te op timistisch gesproken, als men zegt. dat er redenen zijn voor een sterke hoop voor de toekomst", zei hij. „Wij werken voor de toekomst. Laten wij onze plicht doen met het oog op de generaties, die komen". Tot de belangrijkste resultaten, die in de afgelopen zitting zyn bereikt, beho ren het hierboven genoemde compromis inzake de vacante zetel in de Veilig heidsraad. de toelating van zestien Golf van gewelddaden gaat over Noord-Algerije Dinsdag zyn in Bone (Aigerye) 1.400 man Franse strijdkrachten aangekomen om de toenemende golf van geweldda den in het Noordoosten van het land te helpen bestryden. Er zyn daar de afgelopen 48 uur 29 doden gevallen. De Fransen en de ver zetslieden doen daar elk hun best om zoveel mogelyk wapens in te zamelen. De autoriteiten hebben verzocht alle vuurwapens op de gemeentehuizen in te leveren, maar vele boeren, door de vogelvryen geïntimideerd, geven in plaats daarvan hun wapens aan deze laats ten. Weer betoging in Jordanië Dinsdag hebben zich in Jordanië op nieuw betogingen voorgedaan tegen deelneming van Jordanië aan het Ver drag vim Bagdad. Aan de betogingen werd ditmaal deelgenomen door ambte naren. dokters en advocaten, die onmid- dellyk aftreden van de regering-Mahali eisen. Aangezien het parlement ontbon den is. moet de regering binnen een week aftreden. Bij botsingen in de hoofdstad Amman zouden drie betogers om het leven zyn gekomen. nieuwe leden (een kwestie, die al sinds 1950 bestond i. ofschoon Japan en Bui- ten-Mongolië als candidaten werden afgewezen en het aanvaarden van een resolutie over de ontwapening. Hierin werd besloten het overleg tussen de Sovjet-Unie. de Ver. Staten. Engeland. Frankrijk en Canada voort te zetten. Voorts werden maatregelen ten aanzien van het vreedzaam gebruik van kern energie goedgekeurd en een internatio nale groep geleerden gevormd, die een onderzoek zal instellen naar de gevol gen van atoomstraling op de mens en zyn omgeving. Critieke punten in de afgelopen zit ting waren de besluiten van Frankrijk en Zuid-Afrika om de Algemene Verga dering te verlaten als protest tegen, wat zij noemden, inmenging in binnenlandse aangelegenheden. Frankrijk kon in de vergadering terugkeren, toen deze be sloot de omstreden Algerijnse kwestie te laten rusten, doch de Zuid-Afrikanen namen niet meer aan het werk der V.N. deel. Achttien doden bij vliegramp in Florida In de omgeving van Jacksonville In de Amerikaanse staat Florida is heden ochtend een Constellation, die in Miami was opgestegen, neergestort en uit elkaar geslagen. De eerste berichten wijzen erop, dat er onder de achttien inzittenden (dertien passagiers en vjjf leden van de bemanning) geen overle venden zyn. BOERDERIJ EN WONING TE HUIZEN AFGEBRAND Vannacht omstreeks twee uur is de Huizer brandweer gewaarschuwd voor een grote brand in een boerdery aan ie Veldweg te Huizen, bewoond door de heer Veerman. Toen de brandweer ter plaatse kwam, had ook de naastgelegen woning van het echtpaar Nieland reeds vlam gevat. Beide percelen brandden vrijwel tot de grond toe af. Ook de ge hele inventaris ging in de vlammen ver loren. Omtrent de oorzaak is nog niets be kend.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1