Prof. Soemitro niet naar Genève Israël oppert vredesplan van acht punten voor liet Nabije Oosten WEERBERICHT Minister Zijlstra ontmoet in Den Haag minister Kasimo Dode en negen gewonden Dij busongeluk te Hoensbroek Opnieuw onrust in Jordanië tegen Verdrag van Bagdad Honderden doden en vermisten hij overstromingen in de Libanon Knokploegen van Ponjade gaan voort met Nazi - methoden 94ste Jaargang DINSDAG 20 DECEMBER 1955 No. 287TJ9 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Hertny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— per kwartaal; f2.35 per maand; f0:55 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze speciale verslaggever te Genève) De Indonesische Minister van Financiën, prof. dr Soemitro Djojohadikoe- soemo, zal zich met het oog op de behandeling van de begroting in het Indo nesische Parlement voorlopig niet naar Genève begeven. Dit is het belang rijkste nieuws, dat de Nederlands-Indonesische ministers-conferentie gisteren heeft opgeleverd. Dat dit bericht in het Nederlandse kamp gisteren nogal enige ontsteltenis heeft verwekt, is niet verwonderlijk. De leider van de Nederlandse finan- cieel-economische werkgroep, mr S. P. J. Teppema, heefrt gisteren tijdens een bijeenkomst in het Batiment Electoral ook op de man af gevraagd of de over eenkomst van onze minister van Econo mische Zaken, prof. dr J. Zijlstra, nog wel enige zin zou hebben, nu een cen trale figuur in het financieel-economi- sche overleg er de voorkeur aan heeft gegeven in Djakarta te blijven. Na een spoed-bijeenkomst onder leiding van minister Anak Agoeng Gde Agoeng, deelde de Indonesiërs mede, dat zy er prijs op zouden stellen, indien het ministeriële overleg toch doorgang zou vinden. Men wees er daarbij op dat ook minister Van de Kieft niet zou overko men, ofschoon de afstand Amsterdam Genève toch gemakkelijker is te over bruggen dan de afstand Djakarta-Ge- nève. De oplossing is nu zo, dat minister Zijlstra vanmiddag in Den Haag alleen zyn Indonesische ambtgenoot Kasimo tegenover zich zal vinden. Van Indonesische zijde verklaarde men dat dit geen moeilijkheden be hoeft op te leveren, aangezien minis ter Kasimo de volmacht heeft gekre gen om alle problemen ook de zui ver financiële aan te snijden. De financieel-eoonomische werkgroe pen zijn intussen gereed gekomen met het opstellen van een schema, dat als leidraad van het informele ministers- gesprek zal dienen. De Indonesiërs heb ben daarbij opnieuw direct naar voren gebracht dat de ontbinding van de Unie en de (gedeeltelijke) opheffing van de fmoncieel-economische overeenkomsten in afzonderlijke protocollen worden ondergebracht. Van Nederlandse zijde is verklaard dat hiertegen niet het minste bezwaar bestaat, mits er geen hiaten kunnen ontstaan in de erkenning van oude rechten, concessies, vergunningen en bedrijfsuitoefeningen, alsmede in de financiële en handelspolitieke betrek kingen. (Zie verder pag. 1, 2de Blad Ernstig busongeluk in Zuid - Afrika Bij Oost-Londen (East London)) in Zuid-Afrika is Maandagmiddag een autobus over de kop geslagen en in brand gevlogen. 21 inzittenden zijn le vend verbrand en vijf gewond. Chauffeur gedood Op de Steenbergseweg te Lepelstraat 'gemeente Halsteren) is gistermorgen de 40-jarige chauffeur J. Ditvorst uit Bergen op Zoom met zijn auto gesliot en tegen een vrachtwagen uit Willem stad gebotst. De heer Ditvorst werd op slag gedood. Hij had verscheidene hoofdwonden en een ingedrukte borst kas. Bas met 20 meisjes botste tegen wagen Een persoon is gedood en negen werden gewond, toen gisterochtend te Hoensbroek (L.) een autobus van een busonderneming in Nieuwenhagen, die met ongeveer 20 meisjes op weg Dubbelzinnigheid van Russische politiek In het ene geval zijn zij vóór in het andere tegen De Russische regeringsleiders Boelga nin en Kroesjtsjef zijn heden, Maandag, uit de Afghaanse hoofdstad Kaboel naar Moskou teruggekeerd. Hun bezoek heeft geen verandering gebracht in de neutra liteitspolitiek van Afghanistan. Wel zal de Sovjet-Unie aan Afghanistan een crediet op lange termijn verlenen van honderd millioen dollar. Premier Boel- ganin heeft namens de Sovjet-Unie vijftien autobussen en een volledige in richting voor een ziekenhuis met 109 bedden aangeboden aan de burgemeester van Kaboel, „als teken van de toenemen de vriendschap tussen Afghanistan en de Sovjet-Unie". Intussen hebben de Russische leiders, zoals trouwens wel te verwachten was, hun sympathie uitgesproken voor het Afghanistaanse streven om een nieuwe staat Pachtoenistan te stichten (zie ook het hoofdartikel op pag. 2 in het Blad van Zaterdag j.l.) De Pakistaanse minis ter van Buitenlandse Zaken noemde dit een „stunt, die in Karatsji (de hoofdstad van Pakistan) geen verrassing heeft ge wekt". De minister wees erop, dat Boel- ganin wel het zelfbeschikkingsrecht op eist voor de Pathanen (de volksstammen, die, op Pakistaans gebied woonachtig, zelfbestuur eisen en Pachtoenistan wil len vormen, daarbij gesteund door Afgha nistan). maar dat hij ditzelfde recht ont houden wil aan het volk van Kasjmir! Bij een volksstemming aldaar zal. zo verwacht Karatsji namelijk, de bevol king zich ten gunste van Pakistan uit spreken en niet ten gunste van India, dat in Kasjmir zijn troepen heeft gele gerd. (Waaróm de Russen deze dubbelzin nige houding aannemen en in het ene geval de zijde van India steunen tégen zelfbeschikking (inzake Kasjmir) en in het andere geval pro-zelfbeschikking zijn (inzake Pachtoenistan) is overigens glashelder. Hun standpunt is namelyk in beide gevallen ongunstig ten aanzien van Pakistan, een land, dat via het Ver drag van Bagdad is verbonden met Engeland en het Westen in het algemeen. De Amerikanen steunen de landen van dit Verdrag. Van het beginsel van zelf beschikking trekken de heren uit Moskou zich dus geen tittel of jota aan. Het gaat hun uitsluitend om tegenwerking van het Westen en in het bijzonder van Pa kistan. Red. L.D.) HET U.L.O. NAAR DE ONDERGANG? De vereniging voor M.U.L.O., tevens U.L.O.-groep in de Nederlandse Onder wijzersvereniging. heeft een brochure uitgegeven, getiteld „Het UL.O. in ver drukking". Hierin wordt betoogd, dat het Uitgebreid Lager Onderwys, dat on geveer 160.000 leerlingen omvat, lang zaam maar zeker de ondergang tegemoet gaat. Het aantal leerlingen neemt toe, terwijl het aantal bevoegde leerkrachten afneemt. Opgemerkt wordt, dat bij de Protes tants-Christelijke en de Rooms-Katho- lieke UL.O.-scholen de situatie precies eender is. Kwakkelweer De Bilt verwacht tot morgenavond: Vrij veel bewolking met plaatselijk wat sneeuw, regen of yzel. Matige tot vrij krachtige Zuid-Oostelijke wind met lichte vorst. Later ruimend naar Zuid- West met lichte dooi. (Opgemaakt te 10 uur). 21 December Zon op: 8.48 uur; onder: 16.32 uur. Maan op: 11.52 uur; onder: uur Hoogwater te Katwijk te 7.26 en 19.47 uur. Dit nummer bestaat alt 12 pagina's :i<' V „4 ïViiVi .mnnii;ririT'-iii~T, 3 - li Terwijl Prins Carl Gustaf (9) Prinsessen Christina (12) en Afar-I Paleis in Stockholm hun Kerst- toekijkt. pakken zijn zusjes. de\garetha (21) in het Koninklijk}cadeautjes in. Israël heeft de Amerikaanse regering een acht punten omvattend vredes plan voor het Nabije-Oosten doen toekomen, dat het volgende inhoudt: 1. rechtstreekse besprekingen met de Arabische landen, in het bijzonder met Egypte; 2. grenswijziging op basis van wederkerigheid; 3. Israël is bereid het verkeer te land en in de lucht tussen Egypte enerzijds en Libanon en Jordanië anderzijds te vergemakkelijken; 4. voorwaarde is, dat de Arabische landen eenzelfde houding jegens Israël aannemen; 5. vrije zone in haven van Haifa voor Jordanië; 6. Israël is bereid schadevergoeding te betalen aan de Arabische vluchte lingen, maar van terugkeer is geen sprake; 7. samenwerking met Arabieren bij verdeling van het water van de Jordaan en de Jarmoek; 8. handhaving van verdeling van Jeruzalem tussen Israël en Jordanië, doch de heilige plaatsen moeten onder internationaal bestuur komen. kiezingen, die binnen vier maanden ge houden zullen worden. In het oude (Jordaanse) deel van Jeru zalem zijn gisteren betogingen gehouden tegen de toetreding tot het Pact van Bagdad. De demonstranten richtten zich aanvankelijk tegen het consulaat van Turkye. welk land ook deel uitmaakt van het omstreden bondgenootschap. Het ge bouw werd geplunderd. De Turkse consul, generaal Hakki Kentli, werd by de aan val gewond. Hij slaagde erin naar het Israëlische deel van de stad, waar hij woont, te ontsnappen. Hij zou aan shock lijden. De betogers wierpen voorts met Koning Hoessein ontbindt parlement; binnen vier maanden verkiezingen In Jordanië gaat intussen het verzet tegen toetreding van het land tot het Verdrag van Bagdad nog steeds voort. Koning Hoessein heeft gisteren het par lement ontbonden. Een zaken-kabinet zal toezicht houden op de algemene ver- Ontploffing te Maastricht Twee arbeiders gewond Door tot nu toe onbekende oorzaak heeft zich gisteravond omstreeks kwart voor negen een ontploffing voorgedaan in de fabrieksgebouwen van de N.V. Porcelein- en tegelfabriek „Mosa" in Maastricht. De 26-jarige monteur G. Kraan uit Heerlen werd ernstig gewond; de 32-jarige Dolmaris uit Maastricht minder ernstig. Ze werden beiden naar het ziekenhuis St. Annadal te Maastricht overgebracht. Vermoedelijk door het uitvallen van de eJectrtsche stroom raakte de hoofdregulateur defect. Hierdoor ont stond een te hoge druk op de fabrieks- gasleiding, tengevolge waarvan de me ters op deze leiding zijn ontploft Er is aanzienlijke materiele schade in de sorteerafdelingen, van welke af deling o.a. alle ruiten weggeslagen werden. stenen naar een jeep van waarnemers der Ver. Naties. De inzittenden bleven ongedeerd. Vervolgens richtten de betogers zich tegen alle vreemdelingen in het alge meen. Verscheidene consulaten werden beschadigd. Ook het Amerikaanse sana torium te El Aroeb, bij Hebron, zou zyn geplunderd. De Franse consul in Jeruza lem, De Beauvais, werd door stenen ge wond. By deze ongeregeldheden openden de ordetroepen het vuur op de demon stranten ten einde de vreemdelingen te beschermen. Er zouden drie doden geval len zijn. Het corps consulair heeft by monde van de deken, de Spaanse consul Lopez, geprotesteerd tegen de „onvol doende bescherming" van vreemdelingen. Bij betogingen te Jericho zouden ook slachtoffers zijn gevallen. In Amman, de hoofdstad van Jordanië, zyn eveneens gebouwen van buitenlandse vertegen woordigingen met stenen bekogeld. Dit was bijv. het geval met het Belgische ge zantschap. Gevecht in Athene naar aanleiding van Cyprus In de Griekse hoofdstad Athene is het Maandag tot gevechten tussen studen ten en de politie gekomen, toen de stu denten hun misnoegen betuigden over de Britse maatregelen op Cyprus Nadat de politie een protes'biieenkoms* op het terrein van de iversiteit had verboden, hielden d studenten een betoging 5n de stad. Zij sneden de banden stuk van trolleybussen van een Britse maatschap pij en -u-melden de voedingskabels Bi.i botsingen met de politie werden aan beide kanten verscheidene mensen ge wond. Er werden enige arrestaties ver richt. Drie onde wijken van Tripoli verwoest door modderstroom na zware regenval In de straten van Tripoli, in Noord-Libanon, zijn Maandag de stoffelijke resten geborgen van 140 personen, die als een gevolg van de hevigste overstromingen, welke het land ooit heeft gekend, zyn omgekomen. Ruim driehonderd personen worden nog vermist. De schade wordt op tien millioen gulden geschat. De drie oude wijken van Tripoli werden verwoest door een modderstroom van de Aboc Ali, die tengevolge van plotselinge, hevige regenval, buiten haar oevers trad. Hulpploegen militairen en vrijwilligers zyn nog aan het prin ruimen. Volgens de politie liggen er wellicht nog vijftig personen onder de huizenresten in Tripoli bedolven. was naar een fabriek in Maastricht, door nog onopgehelderde oorzaak tegen een met een paard bespannen wagen botste, die uit de tegenovergestelde richting kwam. Een van de ijzeren disselbomen, die op de wagen lagen, drong in de bus. De bestuurder werd hierdoor ernstig ge wond. Hij raakte de macht over het stuur kwijt, waardoor de autobus naar de overzijde van de weg schoot, twee bcmen ramde, weer de weg over waai de, een tuin binnenreed en tegen een boom tot stilstand kwam. Toen enkele omwonenden te hulp schoten, bleek de bestuurder, de 37-jarige J. M Houben uit Waubach, gemeente Ubach over Worms, reeds te zijn overleden. Negen meisjes werden door het mge- val gewond en naar het ziekenhuis over gebracht, vanwaar zes later op de dag naar huis konden gaan. De verwondin gen van de overige drie zijn eveneens niet van ernstige aard. De voerman van de wagen kon nog tydig opzij springen. Zijn paard kreeg enkele lichte verwondingen. De autobus werd ernstig beschadigd. Zestig Japanse vissers vermist Bij Iwojima worden na een wervel storm drie Japanse vissersschepen met een bemanning van by elkaar 62 man vermist. Men vreest, dat de schepen ver gaan zyn. Engeland en Egvpte accoord met Soedans onafhankelijkheid Het parlement van de Soedan (Zuid- Egvpte) heeft gisteren met algemene stemmen besloten, dat het land een „volledig souvereine republiek" moet worden. De voorzitter van het parlement deed een beroep op Engeland en Egypte de onafhankelijkheid van de Soedan on middellijk te erkennen, „daar het een voldongen feit is". Aanvankelijk was de bedoeling geweest, dat het volk van de Soedan in een volksstemming onder toe zicht van een neutrale commissie zou kiezen tussen onafhankelijkheid en aan sluiting bij Egypte. Intussen hebben zo wel Engeland als Egypte officieel het besluit van de Soedanese Kamer goedge keurd. De vorige maand hebben de Britse en Egyptische troepen het land ontruimd. De dag van gisteren is tot openbare feestdag in geheel Soedan verklaard. Een opgetogen menigte omstuwde het parlementsgebouw Duizenden hadden draagbare radio's by zich om het ge beuren in de Kamer te kunnen volgen. Soekarno doet beroep op Luchtmacht DISCIPLINE HANDHAVEN President Soekarno heeft persoon lijk oen beroep gedaan op de Lucht macht om de discipline te handhaven en de orders uit te voeren, hangende een oplossing van het geschil hinn<-n de Luchtmacht, dat tot uiting kwam tijdens de installatie van vice-com- modore Soejono tot wnd chef-staf der Luchtmacht Tydens een byzondere plechtigheid op de luchtbasis Tjililitan, waar het in cident geschied was. verklaarde de pre sident tevens opperbevelhebber, dat by bezig is een oplossing voor de Lucht macht kwestie te vinden waarbij het landsbelang by hem vooropstaat Hij kenschetste het incident als één In een keten van gebeurtenissen in een zaak, die bijna twee jaar slepende was ge weest De president sprak, staande naast vice-lucht maarschalk Soeryadarma, wiens ontslag aanvrage hy heeft gewei gerd Dat de-campagne voor de algemene verkiezingen in Frankryk niet zonder incidenten verloopt, is voornamelijk het gevolg van het optreden van de „belasting- bestrijder" Pierre Poujade en zyn aanhangers, die in ongeveer zestig districten candidaten hebben gesteld. In de Vendée (West-Frankrijk) hebben de Conservatieven hun bijeenkomsten afgelast wegens de storingstaktiek van de Poujadisten. Deze groep heeft n.l. knok ploegen in het veld gebracht, die de leuze „gooit ze er allemaal uit" in practyk brengen. De stroomtoevoer naar de vergaderlokalen wordt afgesneden, de toegang tot de zalen geblokkeerd en in enkele gevallen zyn de candidaten, die een spreek beurt hadden te vervullen, door Poujadisten opgesloten, waardoor zy öf helemaal niet öf veel te laat ten tonele verschenen. I Mitterand met groenten en fruit bekogeld Andere ploegen anti-belastingyveraars hebben het speciaal voorzien op Francois Mitterand, de minister van Binnenlandse Zaken in het kabinet van Mendès-France Tydens een rondreis door zyn kiesdis trict Nièvre werd hy bekogeld met groenten en fruit. By een van deze by- POUJADE met knokploegen eenkomsten werd hy licht gewond, doch hy zette zyn rede voort. In sommige kringen heeft dit optreden van de Poujardisten verontwaardiging gewekt. Volgens een dagblad doet dit ageren op onplezierige wyze denken aan het begin van het Nationaal-Socialisme in Duitsland".

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1