Ministerskwartet uit Genève terug WEERBERICHT' Geen debat over Nieuw Guinea Pro-Duitse partijen in Saarland geen drie-vierde meerderheid Amerikaanse regering wil hulp aan liet buitenland verdubbelen Verkeer eist weer vier doden Drie inzittenden van auto verbrandden 94ste Jaargang MAANDAG 19 DECEMBER 1955 No. 28708 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.per kwartaal; f2.35 per maand; f0.55 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Men verwacht meer dan vage beloftes (Van onze correspondent in Genève) De Nederlandse ministers Luns, Zijlstra, Van de Kieft en Donker zijn gister middag met dezelfde, in camouflagekleuren gestoken Dakota, waarmee zij hun entree in Genève maakten, van het vliegveld Cointrin opgestegen op weg naar Den Haag, waar zij voorlopig wel zullen blijven. De Nederlandse delegatie leider, mr J. M. A. H. Luns heeft tenminste al aangekondigd dat hij niet voor Nieuwjaar zal terugkeren, omdat er ,,nog meer belangrijk werk op afdoening ligt te wachten". Dit tekent wel de geringe animo, die men van Nederlandse zijde voor deze wat wonderlijke en te haastig in elkaar getimmerde conferentie aan de dag legt! De afwezigheid van het Nederlandse ministerkwartet houdt in dat het over leg in Genève. nu automatisch naar net niveau van de adviseurs wordt verwe zen. Alleen de ministers van Economi sche Zaken prof. dr J. Zijlstra, ver schijnt hier morgen nog even voor een inleidende bespreking met zijn Indone sische ambtsgenoten, prof. dr Soemitro Djojohadikoesoe (Financiën) en I. J. Kasimo (Economische Zaken), een be spreking, die zich hoofdzakelijk in de economisch-financiële sfeer zal bewegen. Deze ontmoeting zou overigens reeds hebben plaats gevonden indien de mi nisters Kasimo en Soemitro zich maar eerder in Djakarta hadden kunnen vrij maken. De Dakota van het Nederlandse ministriële gezelschap was gisteren ech ter nog niet in het wolkendek verdwe nen. toen het lijnvliegtuig uit Djakarta op Cointrin neerstreek met aan boord de ministers Kasimo en dr J. Leimena. van Gezondheid. Het wachten is nu nog slechts op prof. Soemitro. de centrale figuur in het financieel-economisch overleg.'die vanochtend zou arriveren. Weinig vruchten. Het korte verblijf van de Nederlanders heeft intussen, zoals wel te verwachten was maar weinig vruchten afgeworpen. De ministers hebben elkaar slechts twee maal ontmoet en dan nog op informele bijeenkomsten. In het kolossale „Bati- ment Electoral" waar men een speciale. conferentiezaal voor de delegatie heeft™ ingericht en waai' ook de secretariaten zijn ondergebracht, hebben zij zich he lemaal niet vertoond. De Nederlandse delegatieleider, mr Luns, gaf er de voorkeur aan om de ministeriële „onder onsjes" in Hotel des Bergues to locali- seren en alleen de adviseurs in het „Ba- timent Electoral" te laten vergaderen. Blijkbaar verwachtte de Minister dat de luxueuze inrichting van een hotelkamer inspirerender zou werken dan de kille muren van de conferentiezaal in het Batiment. Het tweede informele ministersgesprek dat Zaterdagavond plaats vond begon overigens een half uur te laat, omdat minister Zijls^ra die kennelijk het trom melvuur van de fotografen wilde ont lopen niet kwam opdagen. De Ministers hebben daarna echter in een sneltrein vaart alle vier de agendapunten de revue laten passeren. Radio-amateur verleent hulp BIJ REDDING VAN OOSTENRIJKS KIND Dr Hans Kerbler, arts in Gmünde (Oostenrijk), beleefde gisteren de dag van zyn leven. Hij wanhoopte aan de mogelijkheid dat zjjn 4 jarig pa tiëntje, een meisje, dat aan een ge vaarlijke bloedziekte lijdt, gered kon worden. Nergens kon hij het preparaat krijgen, dat voor de genezing van het meisje nodig was. Teneinde raad ging hjj achter zijn radiozender zitten - dr Kerbler is radio-amateur - en zond een boodschap de wereld in. De boodschap werd ontvangen door de heer IJ. L-. Feitsma in Zwolle, die on middellijk de bloedtransfusiedienst waar schuwde. Deze stelde zich in verbinding met een Nederlandse pharmaceutische industrie, die nog een kleine hoeveelheid van het gevraagde preparaat in haar be zit had. Gistermorgen om 10 uur vertrok een vliegtuig van Schiphol naar Wenen meth et geneesmiddel aan boord. Gister avond ontving de heer Feitsma van dr Kerbler reeds het bericht dat het bloed- preparaat onderweg is naar Gmünde. Inmiddels heeft de heer Feitsma zich op verzoek van dr Kerbler in verbinding gesteld met Amerika. Uit Boston zal nu ook een hoeveelheid van het geneesmid del naar Gmünde worden gestuurd. Dr Kerbler heeft gisteravond via zijn zender aan de heer Feitsma in Zwolle de ontvangst van de zending bevestigd. Hij noemde haar het mooiste Kerstge schenk, dat hij zich had kunnen den ken! Iets kouder De Bilt verwacht tot morgenavond: Vannacht lichte, in het binnenland plaatselijk matige vorst en hier en daar vorming van mist. In de kuststreken aanvankelijk nog enkele verspreide buien. Morgen geleidelijk weer toene mende bewolking, maar bijna overal droog. Zwakke tot matige naar Ooste lijke richtingen draaiende wind en tem peraturen om het vriespunt. Opgemaakt te 11.15 uur) 20 DECEMBER Zon op: 8.47 uur: onder: 16.32 uur Maan op: 11.35 'uur; onder: 23.16 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.46 en 19.05 u. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Van Indonesische zijde bracht men daarbij opnieuw de kwestie Nieuw- Guinea op het tapijt, van Nederlandse zijde de kwestie van de gevangenen. Wat dit laatste betreft gaf de Neder landse delegatie te kennen, dat de vrijlating van Van Krieken en de toelating van de getuigen in liet pro- ces-Jungschlager. weliswaar tot vol doening stemmen, maar dat men van de regering-Harahap toch méér ver wacht dan alleen maar vage beloftes over de verdere procesvoering. Zeker wanneer het haar ernst is met het streven naar betere betrekkingen met Nederland. Geen oude schoenen weggooien De uiteraard vluchtige behande ling van het vierde agendapunt dat als „bespreking van andere vraagstukken" te boek staat, zou bovendien zijn aan gegrepen om een ander geschikt punt aan te snijden: de „opschorting van de kapitaalremises (overmaking van de spaargelden der gerepatrieerde werkers uit Indonesië). Deze opschorting moet weliswaar nog op de rekening van de regering Sastroamidjajo worden ge schreven, maar dat neemt nog niet weg dat de huidige regering nog niets heeft ondernomen om deze verdragsschending ongedaan te maken. De kwestie Nicuw-Guinea blijft na tuurlijk geen onderwerp waarvoor Nederland warm pleegt te lopen tenzij dan onder verklaring, dat men over de status van dit gebied in het geheel niet wenst te debatteren. Dit gesprek wordt dan ook eenzijdig gevoerd, of schoon men van Indonesische kant tracht om het tweezijdig te ^ftjgen. Honderd doden door grote overstroming in de Libanon Bjj overstromingen langs de rivier de Aboe Ali in het Noorden van Libanon zijn honderd personen omgekomen en worden vijftig vermist. Het merendeel van de slachtoffers kwam om het leven door instorting van huizen, die door het overstromingswater waren ondermijnd. In de stad Tripoli aan de Aboe Ali is de Arabische winkelbuurt overstroomd en zijn drie bruggen door het water meege sleurd. Een ander onderwerp dat de afgelo pen dagen nogal enige verwarring heeft gesticht is het Indonesische voorstel om het protocol tot opheffing van de Unie zodanig te herzien dat de financieel- economische paragrafen ervan kunnen worden losgeweekt. Het voorstel, dat in deze vorm onaanvaardbaar is voor Nederland, omdat dan iedere rechtsze kerheid voor onze ondernemingen in Indonesië zal ontbreken. Om de Indonesische regering echter enigszins terwille te zijn heeft de Neder landse delegatie erin toegestemd om de opheffing van de Unie in een afzonder lijk protocol te bezegelen, mits dan op geen enkele wijze aan de overgangsbe palingen kan worden getornd. Het be treft hier dus een zuivere technische kwestie die in feite ook niet zoveel om het lijf heeft. De Nederlandse regering, denkt, evenals vorig jaar. geen oude schoenen weg te gooien voor zij nieuwe heeft en is pas bereid de reeds lang overleden Unie officieel te begraven, indien men het eens is geworden over de financieel-economische betrekkinpen. Van „ontkoppeling" van deze beide zaken kan in ieder geval geen sprake zijn. Eisenhower gaat naar de Amerikaanse Rivièra De gezondheidstoestand van president Eisenhower bl|jfl bevredigend vooruit gaan. De president zal na 9 Januari zijn functie weer volledig kunnen uitoefenen, en na vier of vyf weken, half Februari dus, zal men kunnen nagaan of zjjn ge zondheid daartegen bestand is. Dit heeft dr Paul Dudley White, de vooraanstaan de Amerikaanse hartspecialist, die de president behandelt, Zaterdag in Get tysburg verklaard. Dr White heeft de president aangeraden enige tijd naar het Zuiden te gaan om daar van het mil dere klimaat te genieten. De president verwacht kort na Kerstmis te kunnen vertrekken. Dr White wüde niet zeggen, of volgens hem de president zich voor herverkiezing beschikbaar zal kunnen stellen. De jaarlijkse boodschap van de presi dent over de „State of the Union", in het begm van Januari, zal ditmaal niet door de president persoonlijk in het Congres voorgelezen worden, aldus deel de de perschef van de president, Hager- ty, Zaterdag mede. Vorming nieuwe regering zal met grote moeilijkheden gepaard gaan De Christen-Democratische Unie van dr Hubert Ney heeft Zondag de verkie zingen in Saarland gewonnen. De Christen-Democraten sloegen met geringe meerderheid de „Saarlandse Democratische partij", die onder leiding staat van de vroegere Nazi dr Heinrich Schneider. Volgens het nog onofficiële eindresultaat behaalden de verschillende partijen de volgende percentages van de ongeveer 600.000 uitgebrachte stemmen: Christen-Democraten Saarlandse Democr. partij Christelijke Volkspartij Duitse Sociaal-Democraten Communisten Saarlandse Sociaal-Democraten 25,2% (13 zetels) 24.4 (12 zetels) 21.6 (11 zetels) 14.5 8 zetels) 6,7 3 zetels) 5,9 3 zetels) De verrassing van de verkiezing was het onverwacht grote aantal stemmen uitgebracht op de Saarlandse Democratische partij van dr Schneider. Doch dr Schneider, dr Ney en Kurt Conrad, de leider van de Duitse Sociaal-Democraten, slaagden er niet in de drie-vierde meerderheid te behalen, die voor de pro-Duitse partijen nodig is voor een amendement op de grondwet, welke Saarland economisch nog steeds aan Frankrijk bindt. nieuwe jaar met grote moeilijkheden gepaard zal gaan. Dr Ney. die de steun heeft van de West-Duitse bondskanselier Konrad Adenauer, schijnt sterk gekant te zijn tegen de vorming van een coalitie met de partij van dr Schneider, waarin vele vroegere Nazi's zitten! Hij is echter niet sterk genoeg om een regering te vormen alleen met de partij van ex- premier Johannes Hoffmann. Aan de andere kant schijnt geen van de andere partijen genegen deel te nemen aan een coalitie met de partij van dr Schneider. Schneiders partij telt vele voormalige Nazi's De drie pro-Duitse partijen, die geza menlijk in de volksstemming in October het Europese Saarstatuut verwierpen, zullen nu moeten trachten tot overeen stemming te komen met de twee partijen, die van 1947 tot October van dit jaar de pro-Franse regering hebben gevormd. Deze laatste partijen zijn de Christelijke Volkspartij van de voormalige premier Johannes Hoffmann en de Saarlandse Sociaal-Democraten van Richard Kirn. Verwacht wordt dat de vorming van een nieuwe regering niet vóór het 9 Slot op Pag. 2 Sterke oppositie in Congres verwacht De Ver. Staten zullen volgend jaar hun hulp aan het buitenland vrijwel ver dubbelen, om hulpprogramma's, waarmee de Sovjet-Unie nieuwe vrienden zou willen winnen, te overtreffen, aldus verneemt Reuter uit goedingelichte kringen in Washington. De regering heeft besloten het program voor hulp aan het bui tenland in het komende belastingjaar te verhogen van 2.700 millioen tot 5.146 mil- lioen dollar. Van dit bedrag zou 3.240 millioen bestemd zijn voor militaire en 1.906 millioen voor niet-militaire hulp. Als gevolg van de Aziatische reis van maarschalk Boelganin, premier van de Sovjet-Unie, en partijsecretaris Koesjtsjef, die aan India, Birma en Afghanistan economische hulp beloofd hebben, hebben hooggeplaatste functionarissen in Washington hun werk aan het ontwerp voor het nieuwe hulpprogramma bespoe digd. Men verwacht echter krachtige oppositie in het Amerikaanse Congres tegen een zo sterke vergroting van het hulpprogramma. Zaterdagavond hadden de Neder landse en de Indonesische delega ties bij de conferentie tussen de beide landen, welke, na in Den Haag te zijn begonnen in Genève wordt voortgezet, in het Hotel Des Bergues in Genève een korte be spreking. De Indonesische zijde van dr conferentie-tafel. V.l.n.r.: Dr Mohammed Roem. Dr Anak Agoeng Gde Agoeng en Dr Oetoyo Ramelan. Sir Winston Churchill heeft het itigheid inspecteerde de oud-premier ere-burgerschap ontvangen van de ere-wacht van Ierse fuseliers. Derry en Belfast. Vóór deze plech-1 Samenzwering ontdekt van Peronisten in Argentinië De Argentijnse politie heeft een sa menzwering tegen de regering van Aramburu ontdekt. Ongeveer 500 perso nen zijn gearresteerd, de meesten hun ner op een landgoed bij La Plata, hoofd stad van de provincie Buenos Aires, waar zij een vergadering hielden. Op de Ryksweg Den BoschUtrecht onder de gemeente Empel ter hoogte van de geniekazerne is Zaterdagavond een personenauto als gevolg van de glad heid van de weg geslipt en in botsing gekomen met een uit tegenovergestel de richting komende personenauto. By dit ongeval zijn drie personen gedood. Voorts werd één persoon ernstig en één licht gewond. Na de botsing is de slippende perso nenauto gekanteld en in brand geraakt. De chauffeur uit Oss werd uit de wagen geslingerd en liep ernstige verwondingen op. Hij is naar een ziekenhuis in Den Bosch overgebracht. De andere drie in zittenden van de-auto zijn verbrand. Een hunner kon nog niet worden geïdentifi ceerd. de twee anderen zyn twee broers, eveneens uit Oss, resp. 18 en 19 jaar. Een dame uit Breda, die in de auto zat, die door de slippende personenwagen werd aangereden, werd licht gewond. Kort na het ongeluk is een derde per sonenauto ter plaatse tegen de verbrande wagen gereden, doch bij deze tweede bot sing hebben zich geen persoonlijke onge lukken voorgedaan. Op de Heese weg nabij het kruispunt te Hees is Zaterdagavond een bromfietser afkomstig uit Nistelroode, die op het rijwielpad reed, door een auto gegrepen. De chauffeur van de auto reed door. Het slachtoffer werd in ernstige toestand naar het ziekenhuis te Oss overgebracht. Een 18-jarig meisje, wonende aan de Soestdijksekade te Den Haag, heeft Za terdagmiddag bij een verkeersongeval in de Kempstraat te Den Haag het leven verloren. Zij reed in die straat op een bromfiets en kwam op de tramrails te slippen. Zij viel en kwam onder een haar tegemoetkomende bestelauto, bestuurd door een 28-jarige man uit de Paul Kru- gerlaan te Den Haag. Het meisje kreeg een schedelbasisfractuur en overleed ter plaatse. Een 11-jarig broertje van het meisje, dat achterop zat, kreeg geen letsel. Op de Huizerweg in Bussum i? gister avond een auto met vier inzittenden in volle vaart tegen een boom gereden. De bestuurder moest uitwijken voor een voor hem rijdende bromfietser. Toen hij zich na het passeren weer naar het rechter gedeelte van de weg wilde begeven begon zijn auto te slippen, met het genoemde noodlottige gevolg. Een van de inzitten den, de heer T. van der Plaats uit Bus sum liep een ernstige schedelbreuk op en is in levensgevaarlijke toestand in een ziekenhuis in Utrecht opgenomen. Met een vervaarlijke klap zijn gister nacht op het kruispunt Heemraadssingel Vierambachtstraat te Rotterdam een taxi en een personenauto op elkaar ge botst. De hevig toegetakelde taxi werd tot een volkomen wrak, toen de wagen door de vaart nog een 50-tal meters doorschoot, het trottoir op en daar, zich eerst nog rond een boom slingerend, tot stilstand kwam. Een passerende voet ganger. de 22-jarige J. Compas uit de Een der gearresteerden is generaal Ferrazano, die als bevelhebber van een infanterieregiment Peron tot diens vlucht steunde. De Peronisten zijn onrustig sinds de regering is overgegaan tot arrestaties en onteigening onder hen. Haringpakkerstraat te Rotterdam, liep daarbij een hoofdwond op. De taxi-chauffeur C. J. Koster uit de Zegwaardstraat te Rotterdam en de vier inzittenden, een familie die hij naar Schiedam moest brengen, werden ge wond, van wie één ernstig, n.l. de 62- jarige A. Roza uit Schiedam. Deze moest met ernstige inwendige kneuzingen naar de dr Noletstichting te Schiedam worden vervoerd. Ook de anderen werden daar heen gebracht om verbonden te worden, n.l. zijn 25-jarige zoon, zijn 30-jarige dochter, haar even oude echtgenoot Groenewegen van der Weyden. Jhr mr van Vredenburch leider K. S. G. delegatie Jhr mr H. F. L. C. van Vredenburch, plaatsvervangend secretaris - generaal van de NAVO, is benoemd tot leider van de permanente delegatie van dé hoge autoriteit der Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal by de Fn- gelse regering. De heer Van Vreden burch zal deze post op 15 April 1956 aanvaarden. Jhr mr Van Vredenburch zal bij het aanvaarden van bovengenoemde functie zyn werkzaamheid als plaatsvervangend secretaris-generaal van de NAVO neer leggen. Staat van beleg in geheel Jordanië Nieuwe betogingen tegen het Verdrag van Bagdad In de Jordaanse stad Amman is het Zondag opnieuw tot ongeregeldheden ge komen tussen politie en studenten als gevolg van het Britse voorstel aan Jor danië om zich by het Verdrag van Bag dad aan te sluiten. By de gevechten kwam een burger om het leven en wer den zeven personen gewond. De staat van beleg is afgekondigd en er is strenge censuur ingesteld op alle verbindingen. In Jericho werden tegen demonstran ten troepen ingezet. Het Jordaanse kabi net kwam Zondagavond in spoedzitting byeen om zich over de kwestie van de demonstraties te beraden. De bijeen komst werd bygewoond door de chef van de generale staf van het Arbische Le gioen, de Britse generaal majoor John Glubb. Delegaties uit verschillende grote ste den hebben Zondag een bezoek gebracht aan de 20-jarige Koning Hoessein om tegen aansluiting by het Verdrag van Bagdad te protesteren. De premier. Haz- zah Mahali. ontving de Britse. Egypti sche, Syrische en Saoedi-Arabische am bassadeurs in audiëntie. De circa 200 Jordaanse studenten die Donderdag de Jordaanse ambassade in Cairo binnendrongen en daar in honger staking gingen uit protest tegen de mo gelijkheid dat Jordanië zich bij het Pact van Bagdad zou aansluiten, hebben het gebouw Zaterdag uit eigen beweging ver laten. In het Jordaanse gedeelte van Jeruza lem waren Zaterdagmiddag de winkels gesloten. Betogers gooiden stenen door de ruiten van het Amerikaanse consu laat. De auto van een Franse dokter werd isx brand gestokaa.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1