KOU ©Tli. Beurzen in ban van de politiek Pleidooi in de Tweede Kamer vooi nieuwe Katwijkse haven Wantromven tegen Indonesië Een vrouw lag wakker de Kerstnacht... De studie ivordt voortgezet Roddelende buurvrouwen maken liet een mariniersgezin lastig De kinderen moeten het ontgelden 94ste Jaargang Zaterdag 17 December 1955 Derde Blad No. 28707 Men blijft op zienspelen De vijfdaagse werkweek wordt zichtbaar (Van onze financiële medewerker) Gelijk eerder opgemerkt, is de invloed van de regeringspolitiek op het bedrijfs leven en derhalve ook op de effectenbeurzen vooral na de oorlog veel groter geworden, hier zowel als in het buitenland en de laatste weken zijn we hieraan wel weer in zeer sterke mate herinnerd. Het optimistisch élan op de effecten beurzen is verdwenen, ook al heeft de New-Yorkse markt zich geheel van de scherpe koersdaling in October en half November hersteld en op 9 dezer zelfs een nieuwe recordstand bereikt. Maar de tendentie is en blijft weifelend en op de Amsterdamse beurs is de handel dermate ingekrompen dat November tot dusver de slechtste maand van het jaar is geworden met een omzet van f. 47,/£ millioen aandelen in scherpe tegenstelling met die maand van het vorig jaar toen het recordcijfer van f. 110 millioen werd bereikt. December maakt het tot dusver weinig beter en het ziet er naar uit dat de jaaromzet ditmaal beneden die van 1954 zal blijven. En het is, als gezegd, de politiek in haar breedst mogelijke omvang, die hier als oorzaak moet worden aangewezen. Terwijl het ér een paar maanden ge leden op leek, dat de grote controverse tussen de V.S. en Europa enerzijds en Rusland anderzijds aanmerkelijk was verzwakt en samenwerking in een sfeer van groter onderling vertrouwen'tot be houd van de vrede mogelijk zou zijn, heeft de Sovjetregering al spoedig het masker weer afgeworpen en in het Na bije en Verre Oosten een nieuwe agres siviteit aan de dag gelegd, die de Wes telijke mogendheden tot een radicale koerswijziging noopt. Misschien is hier het gevaar voor een misplaatst optimisme afgewend, maar in elk geval moet reke ning worden gehouden met de noodzake lijkheid van voortdurende paraatheid en doen er zich in de internationale politiek nieuwe spanningen voor, welke ook aan de beurzen niet voorbijgaan. Dan is er nog altijd de onzekerheid of Eisenhower als leider van de Republi keinen zal kunnen aanblijven en welke gevolgen zijn verdwijning uit het poli tieke tournooiveld voor de Amerikaanse conjunctuur zal hebben. Het feit dat een minder goed bericht over zijn gezondheid op de beurs tot een zij het nog lichte koersdaling leidde, zegt in dit opzicht al genoeg. De stroom van gunstige bedrijfs- berichten, welke er in de V.S. wekelijks binnenkomt, wordt geheel en al door de politieke onzekerheid geneutraliseerd. Voorts is er in Frankrijk door de neder laag van Faure in de toch reeds wanke- lijke politieke constellatie een toestand van grotere labiliteit ingetreden met de kans dat de communisten daarvan pro fijt zullen trekken en over de toekomst van de Franse Franc, de nog altijd zieke valuta van Europa, nieuwe onrust zal ontstaan. In Engeland is de economische toestand ondanks de maatregelen van Butler nog altijd niet geconsolideerd, ook al heeft Londen zich de laatste maanden als financieel wereldcentrum wat kun nen herstellen, vermoedelijk mede ten koste van Amsterdam, dat met zijn lagere rentetarieven aan de hegemonie van de Britse hoofdstad afbreuk heeft gedaan. Maar ook Engeland heeft met zijn dominons de grootste zorgen, welke ongetwijfeld ook in economisch opzicht niet zonder betekenis zijn. Hoewel in België de algemene economische toestand als gunstig mag worden beschouwd, is men daar toch niet gerust op de gevol gen van de in vele bedrijven ingevoerde vijfdaagse werkweek, waarvan moet wor den afgewacht of ze niet tot een ver zwakking van de concurrentiepositie op de wereldmarkt zal leiden. Wat Nederland betreft, ook hier spe len politieke factoren een grote rol, niet in de laatste plaats die met be trekking tot Indonesië, met welker regering thans besprekingen zijn ge opend over nieuwe staatsrechtelijke verhoudingen, waarbij uiteraard ook de economische en financiële verhou dingen ter sprake zullen moeten ko men, terwijl de status van Nieuw- Guinea een twistappel blijft, die de resultaten van het thans gevoerde over leg uiterst dubieus maakt. Het is in dit verband wel opmerkelijk dat de afde ling van de Indonesische waarden op de Amsterdamse beurs absoluut onbe wogen blijft onder de verbeterde aspec ten van de Indonesische huishouding, waarvan Minister dr Soemitro onlangs een duidelijk overzicht heeft gegeven. Hij heeft kunnen wijzen op een be langrijk verbeterde deviezenpositie ge durende de laatste vier maanden. Sinds het dieptepunt van eind Juli j.l. toen de deviezenvoorraad tot Rp. 1473 millioen was gedaald, is ze uit. November tot Rp. 2500 millioen gestegen dank zij de gro tere opbrengst van de export, de scher pere controle op de zwarte handel en de vertraging van de'geldsomloop. Ook het begrotingstekort, dat aanvankelijk voor 1955 op Rp. 3 a Rp. 3^2 milliard was ge raamd. doch dat vermoedelijk niet meer dan Rp. 1% milliard zal bedragen, wijst op een verbetering van de algemene toe stand in Indonesië. Maar ook hier zijn het tenslotte politieke factoren, binnen landse en buitenlandse, die de toekomst beheersen, ook die met betrekking tot de verhouding tussen Indonesië en ons land, dat nog altijd in sterke mate bij de eco nomische ontwikkeling van het eilanden rijk betrokken is. De Indonesische Mi nister is er terecht van overtuigd, dat nieuwe buitenlandse investeringen voor het land dringend nodig zijn, maar hij constateert tevens met grote nuchter heid dat er in het buitenland niet al te veel belangstelling bestaat voor investa- ties in de Aziatische landen en ook niet in Indonesië. De voorwaarden, welke hieraan tot dusver worden gesteld en de discrimi natie van de Nederlandse importhuizen staan aan de belegging van nieuw kapitaal in Indonesië nog steeds in de weg. Als bedacht wordt dat van elke Rp. 100, welke in Indonesië door Neder landse bedrijven wordt verdiend, per saldo niet meer dan ca. f. 6 naar ons land komt, ligt het voor de hand dat de betere gang van zaken in dat land noch op de bereidheid tot nieuwe in vesteringen, noch op de waardering van Indonesische aandelen enige in vloed heeft. Terwijl het algemeen indexcijfer voor de aandelenkoersen te Amsterdam zich van 202.73 (28 October j.l.) tot 222.75 heeft kunnen herstellen, ging het index cijfer voor Indonesische aandelen, dat van 189.61 op 6 October tot 156.40 op 28 October was gedaald, slechts tot ca. 3 63 vooruit, een verbetering, welke geen naam mag hebben. Hieruit blijkt wel dui delijk hoe wantrouwend de beurs staat regenover de pogingen, welke worden ge daan om de politieke en financieel-eco- nomische verhoudingen met Indonesië te I verbeteren. Ook de binnenlandse politiek speelt op de Amsterdamse beurs thans echter een voorname rol. De vraag of de stabilisatie- politiek van Minister Zijlstra zal worden doorbroken door de vrijere loonpolitiek, waarover men het in de Kamer thans min of meer eens is geworden, valt voorshands niet te beantwoorden, maar is uiteraard voor de toekomstige ontwik keling van de Nederlandse economie van het hoogste gewicht. Men is algemeen overtuigd dat een politiek van geleide lonen uit de tijd is, maar aan de andere kant levert ook een politiek van godif- ferentieerde lonen haar gevaren op nu er nog altijd een tekort aan arbeids krachten bestaat en met de mogelijkheid moet worden rekening gehouden dat deze door de financieel sterke en goed rende rende ondernemingen bij de zwakke en minder florerende bedrijven worden weg gezogen. Daar komt clan bij dat ook in ons land de contouren van een vijfdaagse werkweek naar het voorbeeld van Amerika en België zichtbaar worden, in verband waarmee de regering al licht voor nieuwe politieke en fiscale beslissingen staat. Zo heeft de Belgi sche hoogleraar Baudhuin er dezer da gen op gewezen dat de werkweek in de V.S. weliswaar korter is, doch de per huishouding gepresteerde arbeidsuren daar vermoedelijk boven 48 liggen doordat de vrouwen in het arbeids proces een veel groter aandeel hebben dan in België. Voor de V. S. wordt een percentage van 31, voor België van 24 genoemd, voor Nederland is het ver moedelijk niet meer dan een paar pro cent. In de V. S. verricht meer dan een vierde van de getrouwde vrouwen be roepsbezigheden, waartoe de fiscale faciliteiten het hunne bijdragen. Ook hier te lande wordt daarom voor der gelijke faciliteiten geijverd als een middel om het tekort aan werkkrach ten in de bedrijven te verminderen. Zo blijkt dus dat de Internationale en de nationale politiek de beurzen thans in haar ban gevangen houden en oorzaak zijn dat men vooreerst op zien komen blijft spelen. Muur viel om AANNEMER GEDOOD Bij het uitvoeren van sloopwerken aan de ovens van de gasfabriek te Hoogeveen is een muur omgevallen. Van de vier o_ de muur staande per sonen geraakte de aannemer Potman onder de muur. Hij was onmiddellijk dood. Zijn zoon kwam er eveneens onder en werd ernstig gewoond; hij is naar een ziekenhuis overgebracht. De andere twee op de muur staande personen kwamen met de schrik vrij. ALG. NED. GRAFISCHE BOND 25.000 LEDEN De Alg. Ned. Grafische Bond telt 25.000 leden. Tijdens een culturele avond van afdeling Rotterdam van de A.N.G.B. heeft de Bondsvoorzitter, de heer A. M. van den Boogaart, hiervan mededeling gedaan. Het is voor de eerste maal in de bijna 90-jarige geschiedenis van de A.N.G.B. dat een ledencijfer van 25.000 wordt bereikt. De inschrijving van het 25.000ste lid geschiedde op 7 December j.l. flngez. Med.-adv.v m O heet een meeslepende his torische reportage in LI BELLE van 24 December. In dit uiterst verzorgde Kerstnummer vindt U trouwens een schat aan ver halende lectuur: twee Kerst vertellingen, waaronder één van Olaf de Landell, boeiende reportages en artikelen, rijk geillustreerd, voortreffelijke kleurenreproducties en boven dien een heel gezellige gezins prijsvraag. In het nummer daarop ont hult LIBELLE haar plannen voor 1956. Gróte plannen, want 1956 wordt een bést Libelle-jaar LIBELLE - NASSAUPLEIN 7 - HAARLEM (Inger Rïed.-Adv.) n,BABYS Geef de behandeling, die Moeders in 104 landen ideaal vindenl Wrijf Vicks VapoRub tegen bed tijd op borst, keel en rug. De verzachtende dampen verruimen de luchtwegen en bedaren de hoest.Tegelijkertijd maakt de ver warmende pleisterwerking de be klemming los. Snellere verlichting! Het geeft méér verlichting, omdat het geconcentreerd is! V/ICKS vVapoRub Vicks De aanleg zal zeer zware offers vergen (Van onze parlementaire redacteur) Woordvoerders van alle partijen hebben gisteren in de Tweede Kamer gepleit voor de aanleg van een nieuwe haven te Katwijk en men overwoog zelfs de indiening van een motie. De regering is van mening, aldus antwoordde minister Mansholt, dat het gewenst is de studie over deze kwestie voort te zetten en na te gaan in hoeverre de wensen van Katwijk in overeenstemming zijn te brengen met de zeer zware offers die de aanleg zal vergen. Laat men zich daarvan geen geringe voorstelling maken. Het gaat niet om een kleine haven, maar om een haven zoals wenselijk wordt geacht voor Sche- veningen. Het zou onjuist zijn een ha ven aan te leggen, waarbij geen reke ning wordt gehouden met de toekomsti ge ontwikkeling. Door de verandering van scheepstypen is de haven van Sche- veningen thans te klein. Er zal een an dere haven moeten komen en de studie daarover moet ook worden voortgezet. Het is thans niet mogelijk, ook niet voor de Kamer, tot een uitspraak over een nieuwe haven van Katwijk te komen, want de kosten zyn niet eens bekend. VERDERE STUDIE Ik acht het gewenst, aldus de minis ter, dat de studie wordt voortgezet en ik ben gaarne bereid toe te zeggen dat wij het resultaat van de studie aan de Kamer zullen mededelen met een toe lichting van de overwegingen die de regering tot haar in te nemen stand punt hebben geleid. Aan de hand van die nota zal er dus uitvoerig gelegen heid zjjn met. de regering van gedach ten te wisselen. Omdat do kwestie wordt opengehou den zag de Kamer af van het indienen van een motie, doch er werd wel aange drongen spoed te maken met de studie. Minister Mansholt verklaarde hierop gaarne snel te willen werken. TEGENSTELLING? Ook de Minister van Verkeer en Wa terstaat heeft met de aanleg van een nieuwe haven te Katwijk te maken en uit De Kamer was opgemerkt dat er een zekere tegenstelling schijnt te bestaan tussen het standpunt van minister Mansholt en minister Algera. Die tegen stelling zag minister Mansholt niet. In de memorie van antwoord van Verkeer en Waterstaat is vermeld dat aan minis ter Algera het rapport van de heren Van der Mandele. v. d. Meer en Neder- horst is uitgebracht en dat dit rapport aanleiding heeft gegeven het vraagstuk opnieuw in studie te nemen. La de me morie van antwoord van Landbouw en Visserij, heb ik opgemerkt, aldus minis ter Mansholt. dat ik mijn standpunt handhaaf en ik vermeldde een aantal punten waaraan de commissie v. d. Mandele geen aandacht heeft geschon ken. Op die punten is het rapport on volledig en het zou wel merkwaardig zijn als de regering een standpunt in nam op grond van een onvolledig rap port. De kwestie van de Katwijkse haven maakt ook op het departement van Landbouw en Visserij een onderwerp van studie uit. Hierna verklaarde de minister waarom hfj meent dat deze studie moet worden voortgezet. Het rapport van de commissie v. d. Zaal over de beperking van de visver gunningen op het IJsselmeer heeft mi nister Mansholt een paar dagen geleden ontvangen. Hij wilde gaarne toezeggen dat het spoedig in behandeling zal wor den genomen. De begroting voor Landbouw. Visserij en voedselvoorziening werd z.h.st. aangenomen. Schandelijke toestand in Doorn (Speciale berichtgeving) Het rommelt nog steeds in de Doomsc Marine-buurt. Toen enige tijd geleden de majoor der Mariniers A. J. van Bork. ten gevolge van burenruzies vervroc-d naar Nieuw Guinea werd overgeplaatst, concen treerden de buren zich daarna op een ander Marintersgezin, en wel dat van een sergeant-majoor der Mariniers. De Willem de Zwijgerlaan naar het gezin woonl, staat nog steeds in het middelpunt van het geroddel. De echtgenote van de sergeant-majoor heeft het de laatste jaren, ook al reeds voordat de affaire met majoor Van Bork plaats vond, zwaar te verduren gehad. Talloze plagerijen, verwijten en narig heden zijn haar deel geweest en nu is Congres over nieuwe stadswijken WIJKGEDACHTE NIET TE VERWEZENLIJKEN. Vandaag is in Krasnapolsky te Am sterdam het Congres over sociale sa menhangen in nieuwe stadswijken ge houden, uitgaande van het Instituut voor sociaal onderzoek van het Neder landse volk. Drie prae-adviezen zijn ter tafel gebracht- te weten van dr F. T. Diemer Lindeboom ..Woning en wijk als waarden voor gezin en samenleving"; van de heer J. A. A. van Doorn. „Wijk en stad. reële integratiekaders?" en van heer W. de Bruijn over „Structuur en beeld in leven, ruimte en samenle ving". Eenparig komen de drie prae-advi- seurs tot de conclusie, dat het „ideaal van de wijkgedachte niet valt te ver wezenlijken". Te weinig heeft men bij de voorbereiding van de plannen van stadsuitbreidingen rekening gehouden met de veranderde instelling van de mens ten opzichte van zijn woning en zijn totale levensmilieu. Kinder-Kersffeest in bunher De Rotterdamse politie werd tegen middernacht gealarmeerd omdat er was ingebroken bij een galanteriewinkel in de Rosestraat. Zij toog op onderzoek uit en de volgende dag leidde een spoor naar een bunker, die lanes de spoorlijn is gelegen. Het ijzeren deurtje in de bunker werd geopend, enige politie mannen gingen naar binnen en daar zagen zij twee jongens van negen jaar, dicht tegen elkaar aangedrukt en sta rend naar flakkerend kaarslicht. De kille stenen ruimte hadden zij gezellig gemaakt met een grote hoeveelheid kerstboomattributen, zoals sierkaarsen, Japanse sterren etc.. voorwerpen, die de jongens uit de galanteriewinkel had den ontvreemd. Zij hadden de gehele nacht in de bunker doorgebracht en toen zij 's nachts honger hadden ge kregen. hadden zij een in de buurt staande consumptietent opengebroken. Met een partijtje gehaktballen, zakjes met garnalen en zure bommen waren zij teruggegaan en toen werden de lekkernijen opgepeuzeld. Hun pogingen om te slapen waren mislukt. Hoe laat wordt de bus gelicht? POSTKANTOOR LEIDEN De buslichting aan het hoofd kantoor geschiedt een half uur voor elke postverzending. Voor die van 10.20 geldt noot 2/ Voor die van 21.50 geldt noot 1/en 2/ Tijdstippen lichting bij brievenbussen (Leiden en Oegstgeest) 00.00 2/. 5/. 15.— 4 7.— 21. 6 19.30 1'. 3/. 13.— - 1/ niet op Zaterdag 2aansluiting aan het dagnet. 3 aansluiting aan het nachtnet 4' alleen op Zaterdag 5 alleen op Maandag 6/ niet op Maandag Verzocht wordt niet te wachten tot het tijdstip (21.50). Post zodra uw correspondentie gereed is. U voorkomt daarmede stagnatie door te grote toevoer op het laatste ogenblik! het eindelijk zo ver dat zij haar kin deren. een jongen van 8 en een meisje van 6 en een tweeling van 4>/2 jaar. niet meer buiten kan laten spelen omdat de kinderen het bij hun buurtgenootjes moeten ontgelden. Slaag en plagerijen zijn hun deel. zodat de moeder zich ge noodzaakt ziet de kinderen af en toe bij kennissen in de buurt onder te brengen. De vijandelijkheden met de buren spitsten zich toe toen er ongeveer drie jaar geleden een delegatie van buur vrouwen bij haar aanklopte, om haar te bewegen mee te doen aan de hetze tegen majoor Van Bork. Ze moest bij de politie zo veel mogelijk klachten bij hem indienen. De buurdames zouden het ook doen. zeiden ze. Toen zij dit wei gerde. sprak het buurvrouwen-oordeel over haar lot en gedurende het jaar. dat haar man in Nieuw Guinea verbleef, en ook daarna, werd zij op alle mogelijke manieren gesard en op straat nageroe pen. Enkele maanden geleden verscheen een buurman, een oud-Marinier, op de stoep en tartte de sergeant-majoor naar buiten te komen. ..Ik zal je dood steken". voegde hij er aan toe. Hij had een hakmes in de hand. dat hij j vverwisselde voor een riek, die hem, toen de politie was opgebeld, door een dienaar van de wet werd afgenomen. Van deze zaak werd pro ces-verbaal opgemaakt. Toen wij omtrent deze kwestie bij de politie informeerden, bagatelliseerde men het tot een burenruzie. Het komt ons echter voor dat er toch wel wat meer aan de hand is dan een ..burenruzie". De echtgenote van de sergeant-majoor die Engelse van geboorte is. heeft als vreemdelinge wel niet een bepaald gun stige indruk gekregen van de zo vaak geroemde Nederlandse gastvrijheid Een overzicht uit de lucht van het gigantische werk aan het Noordzee kanaal hij Vetsen: De Vetser tunnel. De opname werd gemaakt vanuit het Noorden. Luchtjoto A.N.P.). \V.V*EP floc Vtdt 1*355 was voor fiat can qtunstlq yxa*. Mue.ww> „VciLa dfln van li .Vj-»" went dtet&wexk. ión. jaat BtW van Uidfin wülflja dftVtomnjsbmt labm. dcattwiSwn ..({hSSJxio) Leiden apc|t {4.000 voet aan (inïoguxx. Utoendc.) t'axrïSKoruiXcaxdcae. küs» Situdunton, «aden daze-Woak h#uwe kospitas..dik verdiend, j Hu. daKcxsido^an nads.- \rxua,... iü. zijn <w waat. 1 /..aninoivC maian...|

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 9