van concert van „Kunstkring" Tentoonstelling van litho's in Prentenkabinet der R. U. Leidse Expogé'ers hadden een buitengewone avond Hotel-Café - Restaurant „CENTRAL" Geslaagde toneelinzet van D.O.S. 54ste Jaargang Zaterdag 17 December 1955 Tweede Blad No. 28707 Technisch en artistiek in hoogste vorm! Het was de vierde maal, dat de Franse bariton Gérard Souzay bij de „Kunstkring" zijn entrée maakte. Zijn verfijnde zangkunst heeft nog niets van de verrassing der allereerste kennismaking verloren: Souzay is een „meester"- vertolker van het lied, gedragen door een zeldzame eruditie en een volmaakte beheersing van zijn superieur materiaal, dat hij met alle intelligentie, die ook zijn voordracht kenmerkt, behandelt. Het is voor de „zangtechnicus" een genot te ervaren, hoe Souzay de zang techniek tot hoogste graad ontwikkeld heeft. Het is daarnaast een constante verrukking het wonder zijner interpre taties te mogen ondergaan, zowel in Franse zangen uit de 17e eeyw (Lully - prachtig gekozen om zich „in-te-zingen" en Rameau), in Brahms en na de pauze in de precieuse kostbaarheden van De bussy, Roussel en Poulenc. Soms lijken zij die grenzen der „over- fijning" te overschrijden, dan weer wordt ge getroffen door de gezond-manneiijke, kernachtige kracht van dit glanzende orgaan, dat in alle sterktegraden van het tederste mezza voce tot in het forte to?, in ononderbroken vloeiende stroom zijn sonoriteit behoudt. Men zou zulk zingen veel andere zangers ten voorbeèld willen stellen. Zij zouden er niet alleen van leren, doch tevens beschaamd tot de onder kenning komen, hoeveel er aan hun „kunnen" nog ontbreekt Deze zanger lijkt vóór alles voor het Franse lied, de Franse taal, het Franse idioom geboren. Daar bloeien resonans en kleur als vanzelf uit de eigen natuur op, daar is alles met zijn wezen verwe ven. Ook de artistidke inleving en ex pressiviteit bereikt hier de hoogste graad. Voor een Fransman getuigt echter ook de geestelijke benadering van het Duitse lied ditmaal dat van Brahms, met het sombere doch tevens verstillende „Auf diem Kirchhofe" als het meest tref fend gerealiseerde al evenzeer van een verrassend indringingsvermogen. De kennismaking met „Sechts Mono- loge" aus Jedermann (von Hofmanns- thal), was interessant, al vervaagden de indrukken spoedig. De componist, de, naar wij menen thans tot Nederlander genaturaliseerde Zwitser Frank Martin, van wie wij van het R.O. reeds eerder werk hoorden roept weliswaar genoeg zaam de sfeer op, die contact vindt met het onderwerp, maar men ontkomt toch niet aan een ontwijfelbare monotonie. Martin schijnt hier o.a. onder de in vloed te staan van het „twaalftoon systeem", met alle nog problematische gevolgen van dien. Voornamelijk door de enorme suggestiviteit van Souzay's voordracht, die alle lugubere en grauwe gevoelens van de in een gruwelijke gees- testoestnd verkerende, zich zondig voe lende en verloren wanende mens, die op vergeving hoopt, met meesterschap realiseert, was deze vertolking toch in drukwekkend. In een reeks verrukkelijke liederen van Debussy, Roussel en Poulenc, met als overtuigend bewijs van Poulenc's hoge kunst diens onvergelijkelijk Sang- Jots als meest verheven specimen, be woog Souzay zich op het terrein, dat hem het meest verwant is en waarin hij ons opnieuw confronteerde met alle vocale en geestelijke kwaliteiten, waar over hij beschikt. Inzonderheid verheugde het ons, dat Souzay een zekere zucht naar het uiter lijk effect, dat indertijd soms hinderde, goeddeels heeft overwonnen en streeft Geldening Ned. Herv. Gem. O.A. VOOR RESTAURATIE HOOGLANDSE KERK De kerkvoogdij der Leidse Hervormde Gemeente heeft een beroep gedaan op al haar lidmaten en vele anderen om deel te nemen aan een 3% geldlening groot f100.000.op onderhandse schuld bekentenis van f. 1000.f. 500.en f.100.—. De lening is voornamelijk bedoeld ter financiering van een aantal belangrijke projecten: de restauratie van de Hoog landse Kerk, de bouw van de Maranatha- kerk en de aankoop van grond in het Haagwegkwartier. De kosten alleen van de voorlopige restauratie der Hooglandse Kerk worden geraamd op f. 900.000. waarvan de kerkelijke gemeente f. 90.000 moet bijdragen. INT. ORDE VAN GOEDE TEMPELIEREN Tijdens een gisteravond in 't Huis over 't Hof gehouden bijeenkomst van de af deling Leiden van de Int. Orde van Goede Tempelieren zijn de heren Wasse naar en Van de Glas, die beiden 25 jaar lid van de I.O.G.T. zijn. hartelijk gehul digd. De heer Van Rossum, reikte aan beide jubilarissen het zliveren ere- insigne uit. Ook de Leidse afdeling bood een blijvend aandenken aan. Na deze huldiging, waarvoor ook afge vaardigden van andere afdelingen be langstelling toonden, volgden nog mu ziek en declamatie. Officiële publicatie OPENING BRUGGEN Burgemeester en Wethouders der ge meente Lelden brengen ter openbare kennis, dat de van gemeentewege bediende bruggen op 24 en 31 December 1955 na 18 uur niet meer geopend zullen worden. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN. Catharine,, dx van A. de Graaf en M. Brosius: Jacoba. dr van P. v. Strater en J Zaalberg- Johannes, zn van C. Rus man en J. C. Houthoff: Jitske dr van W. F v Klaveren en M Stavleu: Hendrika Johanna. dr van L J. Klinkert en W Ver meulen. Henricus Johannes, zn van L v. Tol en E. T. de Frankrilker: Abraham, zn van A. Mariit en T M Boon: Anna Maria. ör van J Valk en A M. v. Velzen: Bar- tholomeus. zn van B Kok en J Duvver- man- René. zn van M. Kekkevoet en L Brands: Maarten zn van M. Kekkevoet en L Brands: Nlcolaas Wilhelmus Leonardtis van M. W. Brugman en J. P. A Hoek stra; Pi eter, zn van C Kuilt en C. v. Hooven OVERLEDEN. A. C. Blink, vrouw 67 1r: A. v. Gor- I kum wed. van Fokker 71 1r: H. v, Mourik v-ed. van Overbeek. 82 1r: H. v. d. Zilden. hi'lsvr van H. Klom. 64 Ir: A. F. Kriek, man 60 1r; A. Spoelstra wednr, 96 Ir; J. verstraaten vrouw. 61 Jr. naar soberheid, al legt hij dddr waar het past. vanzelfsprekend het accent op het karakteristiek uitbeeldingsvermogen, zo als in Roussel's „Le bachelier de Sala- manque". en in een der toegiften, Ra vel's „Chanson k boire". Men heeft Souzay weer intens gespan nen beluisterd en hem hoe kan 't anders nog toegiften afgedwongen van Schubert en de Falla. En de opgetogenheid was, zo mogelijk, nog groter dan daarvöör. In de plaats van Souzay's trouwe com- p ar an te Jacqueline Bonneau was de taak aan de vleugel ditmaal opgedragen aan de jeugdige Dalton Baldwin, die, schoon hij haar niet vergeten deed, zich liet kennen als een aanvankelijk te beschei den, doch later fijnzinnig en muzikaal uiterst gevoelige ondersteuning en aan vulling van Souzay's onvergetelijke en door volkomenheid uit-muntende zang. Beider gedistingeerde, kunstzinnige zending moge nog vele jaren dezelfde gelukkige zegeningen aan tallozen ge ven! H. NED. HANDELSREIZIGERSVEREN. Onder presidium van de heer G. H. Rekers kwam de afd. Leiden der NHRV gisteravond in Hotel Central in verga dering biieen. Na het openingswoord door de voorzitter en de afhandeling van de huishoudelijke agenda hield de heer J. H. Faber een lezing over de smering van motoren, met Bardahl olie- bil voegsel. Aan de hand van een testmachine toonde spreker aan. dat dit olie-bijvoeg sel de slijtage van de bewegende delen van motoren en machines met tenmin ste 50% vermindert, terwijl het rende ment van een motor of machine kan worden opgevoerd. Na verschillende technische uiteenzet tingen te hebben gegeven, besloot spre ker zijn interressante lezing. Namens de afd. Leiden bracht de voor zitter de heer Faber dank voor zijn uit voerig betoog, waarna door de leden vragen over dit onderwerp werden ge steld, welke op vlotte wijze door de heer Faber werden beantwoord. Met een woord van dank voor de grote opkomst en voor de gezellige sfeer sloot de voorzitter de vergadering. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doet. ex. Ned. recht mej. B. C. Zeydner (Rotterdam); doet. ex. psychologie mej. H. H. de Groot (Den Haag); doet. ex. klassieke letteren de heer C. P. F. Naudé Oegstgeest) cand. ex. II geneesk. mej. S. Barto (Den Haag), mej. J. J. A. Dekhuyzen (Zaan dam), mej. M. Winter (Leiden) en de heren A. P. R. Blok (Den Haag), H. E. Bok (Meppel), I. Bütler (R'dam), K. Houtkoper (Den Haag), H. A. Kamer ling (Den Haag), J. Kriegsman (USA), A. J. Salomé (Leiden), _H. J. Spruijt Ocheveningen) W. J. Tinbergen 'Den Haag). R. T. Diploma-zwemmen In de Overdekte hebben gisteren we derom vele jongens en meisjes een zwemproef afgelegd. Het diploma werd uitgereikt aan: Jongens A: Gerrit Zwart, Tommy Wernink, Jan van der Hoeven, Wim Re geer, Kees van Veen, Koro Ouwerkerk, G. A. Brinks, J. Gordijn, Therus Vos- maer, Mike van Schelven, Jan v. d. Veld, Rudolf van der Reek, Addy Boeder, Jan Dozy, Lauwrens Rijnsburger, Herman Zijp, Robbie de Goederen, Walter van Vollenhoven, Willem Batelaan, Rien de Koning, de heer M. Groeneveld, Jan Schipper, Arie Ouwehand, Gert Jan Scholten, Jan Heemskerk, Gert Scher- penzeel. Jongens B: Sip Nauta, Leo van Ton geren, Loek Pommee, Pleter van Wal beek. Meisjes A: Son ja Jansen, Nicolette Mout, Marijke Eemstam, Ansje v. d. Bosch, Sjaan van Velzen, Ria Prins, Greetje Prins, Ria le Febre, Heleentje Film, Nelly de Loof, Elisabeth de Jong, Rietje van Vliet, Els Ouwehand, Mar- greet Baalbergen, Ankie de Hosson, Rietje Ouwehand, Annelies van Egmond, Unita Ligteringen, Gordis de Sitter, Nelly Heemskerk, Loes Balks tra, Netty Rotteveel, Rietje Ketting, Marryjane Wernink, Theadora van Leeuwen, An neke Veldhuyzen, Janny Glazenborg, C. de Knegt. Marry van Keppel, Marijke van Leeuwen. Lilian Rotteveel. Meisjes B: Henny Boode, Corrie Lem mers, Elly van Eyken. (Ingez. Med.-Adv.) Koens (Den Haag), H. B. I. Lim (Rot terdam). H. R. Verwers (Haarlem). G. M- Weitzner (USA) en D. Zanen (Bus- f t cuni<?" (t pidvnv i sum)semi-artsex. de heren R. Colt- --R hoff (Den Haag) en A. C. M. Vermeu- Wentges (R'dam), H. L. (Aruba) en H.P Zwennes (Den Haag); doet. ex. II geneesk. mej. H. de Boer (Overveen), R. Dijkstra (Voorburg), L. de" Windt !len 'Voorburg).; artsex. mevr. C. C. ter Haar RomenyWachter (Leiden), mej. Lim Gin Nio (Oegstgeest). mej. J. Nauta (Eefde), mej. G. E. M. Rinkema (Den Haag) en de heer W. P. J. Brem- mers (Beverwijk). Werken van J. Bezemer en J. van Vlijmen In het Prentenkabinet der Rijksuniversiteit is weer een nieuwe tentoonstel ling ingericht. Ditmaal zijn het J. Bezemer en J. A. van Vlijmen, die een groot aantal van hun litho's, zowel in kleuren, als in zwart-wit, hebben uitgezocht voor deze expositie, die vanaf heden geopend is tot 19 Februari. Bezemer en van Vlijmen zijn beiden Rotterdammers, die aan de Rotterdamse Academie hun opleiding genoten. Beze mer legde zich toe op de grafische vak ken. die hem bijzonder goed liggen. Toch heeft hij van 1940 tot 1952 niet op steen getekend, om de eenvoudige reden, dat al zijn materiaal in Mei 1940 bij het bombai-dement verloren ging. In 1952 kwam hij echter bij zijn oude liefde terug. Het is opvallend dat in alle 28 litho's, die er van Bezemer han gen. één of meer dieren tot onderwerp hebben. Dit is niet zo vreemd, wanneer men weet dat hij in de jaren 19361938 speciale studie gemaakt heeft van die ren. Hij had toén n.l. de opdracht van de Rotterdamse Diergaarde alle naam bordjes te voorzien van afbeeldingen. Van de intensieve studie van de dieren heeft Bezemer nog steeds profijt. Vele litho's spreken van de strijd in de na tuur: een fel loerende tijger, een slui pende hyena, een haan in vechthouding, of vechtende honden. Met grote kun digheid heeft Bezemer niet alleen ge tekend maar ook gedrukt, iets dat hij altijd zelf doet. Hij speelt met de kleu ren alsof hij een kwast in de hand heeft genomen en heeft staan schilde ren. zo vloeiend zijn de kleuren. Ook in de zwart-wit litho weet. hij duidelijk zijn dieren te typeren. Niet alleen de strijd, ook liefelijker tafrelen uit de natuur zijn uitgebeeld: „Giraffen" en ..Man met koeien" en „Zingende vogel" zijn daar enkele vertegenwoordigers van. GEHEEL ANDERS Het werk van Vlijmen is geheel an- Geveilde percelen Ten overstaan van notaris A. H. Doyer te Leiden. Winkelhuis met bovenwoning Klok- steeg 17 in bod: f. 10.200; koper: E. van Starkenburg te Leiden q.q. voor f. 10.500. Winkel- en woonhuis Koningstraat, 13 in bod: f 3.600; koper: J. Bleijie te Lei den q.q. voor f. 4.100. De percelen Prins Frederikstraat 4 en Oranjegracht 139 zijn uit de hand verkocht. Vervoertarieven gaan omhoog MET INGANG VAN 1 JANUARI. Na talrijke besprekingen heeft het merendeel van de beurtvaarders uit Leiden en omstreken en de onderne mingen, die het geregelde en ongere gelde vervoer langs de weg verzorgen, besloten om de vervoertarieven met ingang van 1 Januari a.s. te verhogen. Een en ander betekent, dat de tarie ven zullen worden aangepast aan het wettelijk toelaatbare maximum. Dat hiertoe niet eerder werd overgegaan houdt verband met het feit, dat momen teel vrijwel geen enkel bedrijf dit tarief uit concurrentie-overwegingen toepast. Teneinde aan deze ongezonde toestand een einde te maken, hebben de vervoer ders „de koppen" bij elkander gestoken en gezocht naar een mogelijkheid, welke in de toekomst kan leiden tot een meer economische bedrijfsvoering. Aangezien de huidige tarieven in vrijwel de meeste bedrijven nog 30 tot 40% liggen onder de wettelijk toelaatbare normen, acht men deze tariefsverhoging volkomen ge motiveerd. REUNIECOMMISSIE ..'t OUDE VIERDE". De Reuniecommissie ,,'t Oude Vierde" houdt Zaterdag 7 Januari in de cantine van de Doelenkazerne een contact avond. Voordat deze bijeenkomst aan vangt, is er reeds vanaf zes uur gele genheid om elkander in reunie-sfeer te ontmoeten en nog eens „sterke verhalen" op te halen, 's Avonds zal het blijspel „Een muzikale familie" worden opge voerd. Geslaagd Voor het diploma dames- kappersvak slaagde te Rotterdam op de Nijverheidsdagschool Antonls. de heer C. Termeer, alhier. AFSCHEID DR KRUISHEER Als directeur van Rfjkszuivelstation Men verzoekt ons mede te delen, dat op Woensdag 28 December a.s. des mid dags tussen 3 tot 5 uur in het gebouw van het Rijkszuivelstation (Vreewijk straat 12b te Leiden) gelegenheid zal zijn afscheid te nemen van dr C. I. Kruisheer, in verband met zijn aftreden als directeur van deze instelling. ders: het is abstracter, iets wat al blijkt uit enkele namen, die hij gegeven heeft aan zijn litho's: „Vegetatie", „Archaelo- gie". .,Het verleden" Van Vlijmen werd opgeleid tot beeldhouwer en heeft als zodanig ook verschillende malen geëxpo seerd Hierin zal ook wel de oorzaak lig gen van het feit dat zijn druktechniek nog niet zo ver ontwikkeld is. als die van Bezemer. Verschillende van zijn litho's zou men „decoratief" kunnen noemen, doch daartegen maakt van Vlijmen ernstig bezwaar. Het is er hem wel degelijk om te doen een idee tot uitdrukking te brengen. Het maken van een vergelijking tus sen het werk van beide kunstenaars is niet mogelijk. Alleen zou men kunnen zeggen, dat het werk van Bezemer. om het in een muziekterm uit te drukken, „gemakkelijker in het gehoor ligt". Deze Kersttentoonstelling is zeker de moeite waard om te gaan zien. Hij is geopend iedere werkdag van 25 uur nam. en duurt tot en met 19 Februari. LEIDSE UNIVERSITEIT. Bij beschikking van de Minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen is met ingang van 1 Januari 1956 be noemd tot wetenschappelijk ambtenaar lste klasse bij de elektronen microscopie aan de Leidse Universiteit, de heer W. G. Braams. thans wetenschappelijk amb tenaar. De bouw van een ondergrondse toilet-inrichting aan de Vismarkt (f78.241) is gegund aan de firma W. Hennipman te Leiderdorp MAATSCHAPPIJ DER NED. LETTERKUNDE. De directeur der Koninklijke Biblio theek. dr L. Brummel. heeft Vrijdag middag in Antwerpen in het Rubens- huis voor de leden van de Maatschappij der Nederlandse Letterkunde een refe raat over het Letterkundig Museum te 'sGravenhage gehouden. Lezers schrijven GEVAARLIJK SPEL. Een bewoner van de gedempte Mare vestigt de aandacht der politie-autori- teiten op het permanente misbruik dat de ieued van deze straat maakt door er de hele dag te voetballen. Niet alleen levert dit gevaar voor de ieugd zelf. die daardoor onvoldoende acht slaat op het ook ter plaatse steeds drukker wordende verkeer, maar ook voor de passerende automobilisten, motorrijders, bromfiet sers. wielrijders en wandelaars. Om van de overlast der omwonenden dan maar niet te spreken! APOTHEKERSEXAMEN. Geslaagd voor het apothekersexamen mej. I. C. M. Coremans te Hoogerheide (N.-Br.) en mej. Lie Kwie Sioe te Lei den. Werkloosheid uitermate gering Gedurende de periode van 5 t/m 10 December vertoonde het aanbod van werkkrachten bij het Gew. Arbeidsbu reau een stijging ten opzichte van de vo rige stand, nl. van 270 tot 300. Niette genstaande deze toename, welke is toe te schrijven aan wrijvings- en seizoen factoren, is de werkloosheid nog uiter mate gering. Een vergelijking met de cij fers van het overeenkomstige tijdstip in 1952, 1953 en 1954 toont dit duidelijk aan. De voordelige verschillen bedra gen nl. resp. 1780, 1220 en 365. Bij de beoordeling van het aanbod- cijfer dient rekening te worden gehou den met het feit, dat zich onder de in geschrevenen een relatief beduidend aantal oudere- en minder-valide ar beidskrachten bevindt. Het reële aan bod kan gesteld worden op 175. De vraag naar jeugdigen blijft nog aanhouden. Het aanbod is evenwel ge ring. In vrijwel alle bedrijfstakken kun nen jeugdigen, leeftijdsklasse 15 t/m 18 jaar, een plaats vinden. Het aantal als werkloos ingeschreven vrouwen onderging geen wijziging en bedroeg op 3 December 110. Ook de vraag bleef vrijwel gelijk en bedroeg 300. WARMOND Medische dienst De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door dokter Walenkamp. Telefoon 220. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK. Beroepen door de gen. synode tot pred. met büz. opdracht dr G. J. v. d. Poll te Weesp Te Lage-Zwaluwe (toez.) H. J. Visser te Saaxum. Aangenomen naar Wttmarsum (toez.) W. C. Verstoep te Jorwerd. GEREF. KERKEN. Beroepen te Kampen (3e pr.pl.) J. P. Haspels te Goënga, die bedankte voor Eefde-Gorssel. Bedankt voor Eindhoven (4e pred.pl.) Joh. Heule te Edam. Voor Glessendam- Nederhardlngsveld S. A. Boonstra te Hou- werzlll. GEREF. KERKEN ART. 31 K.O. Beroepen te Souburg-VIlssingen O. J. Douma. cand. te Stadskanaal. CHR. GEREF. KERKEN. Tweetal te Middelburg M. Vlietstra te Eemdilk en B. Billeveld te Noordeloos. GEREF. GEMEENTEN. Tweetal te Amsterdam-C. T. Dorre- steyn te Opheusden en H. Ligtenberg te Rotterdam. Te Leerdam. M. v. d. Kettery te Alblasserdam en F. Mallan te Bruinls- se. Beroepen te Ridderkerk H. v. Gilst te Dlrksland. Te Elspeet T. Dorrestevn te Opheusden. Te Amsterdam-C. C. H. Lig tenberg te Rotterdam-W. Bedankt voor Paterson A. F. Honkoop te Goes. Zal onze stad binnen niet al te lange tüd nu eindelijk „het" verzetsmonu- ment krijgen? Het begint er naar uit te zien. Hopelijk zal er vóór Mei a.s. een behoorlijk plan zijn, uit welk ontwerp de Sleutelstadbevolking zich een in druk zal kunnen vormen hoe het monument, dat een plaats zal krijgen recht tegenover molen „De Valk" er uit zal komen te zien. Reserveert reeds NU Uw tafel in intieme sfeer bij GEZELLIG KAARSLICHT Dir. W. BOER BREESTRAAT 49 - TEL. 20365 Wij zorgen ook voor diverse schotels bij U thuis. In een tendenz-stuk blank-zwart De Arbeiders Toneelvereniging DOS heeft het seizoen later geopend dan ge woonlijk. De oorzaak daarvan moet wor den gezocht in het bekende pechduivel- tje. Al een heel eind op streek met de instudering van een niet gemakkelijk stuk, moest plotseling door ziekte de af werking worden stopgezet en overgestapt naar een stuk met mindere bezetting. Gekozen is toen een echt tendenz-stuk, behandelend de strijd tussen blank en zwart in de Zuidelijke staten van Ame rika, een strijd, die nog nimmer is uit gevochten, al zijn er wel vele scherpe kanten van af gevijld. De titel „van an der ras" (spel van Arnoud Dusseau en James Grow) geeft dit trouwens al aan. Men ziet een echt Zuid-Amerikaanse senator met verstarde ideeën, die voor niets terug deinst, waar het er om gaat om z.i. de suprematie van het blanke ras volledig te handhaven en daarom willens en wetens een uit de oorlog te ruggekeerde zwarte intussen officier geworden en met de hoogste orden on derscheiden op valse aanklacht van Syrië eist sancties tegen Israël Syrië eiste gisteren in de Vetiligheids- raad tijdens de bespreking van de „af grijselijke aanval van Israël aan het Meer van Galilea" economische sancties tegen Israël van de zijde der Ver. Naties. Tevens opperde het uitstoting van de Joodse staat uit de wereldorganisatie, omdat het een veroordelende uitspraak niet voldoende achtte. Nu Egypte ver klaard heeft in te zullen grijpen ter handhaving van de veiligheid in dit ge bied, aldus de Syrische afgevaardigde, is de toestand „kristalhelder". Het is oorlog of geen oorlog". De Israëlische spreker Abba Eban be schuldigde Syrië van „aanmatigingen en aanvallen" op het Meer van Tiberias. De Amerikaanse afgevaardigde Cabot Lodge verklaarde door het gebeurde te zijn geschokt. „Wij zijn tegen dergelijke daden van militaire geweldpleging", zei Hij. De Brit Dixon prees Syrië voor zijn zelfbeheersing. De Russische gedelegeer de Sobolef verklaarde, dat de Veilig heidsraad niet kan nalaten een zo grove schending van het handvest van de V N, en de bestandsovereenkomst door Israël te veroordelen. Dinsdag a.s. wordt de zaak verder be sproken. Premier David Ben Goerion van Israël heeft gisteravond in een rede voor het bestuur van de gematigd Socialistische Mapai verklaard, dat „Israël sinds 1948 nimmer in groter gevaar geweest is dan nu". Hij waarschuwde, dat er een drasti sche wjjziging was gekomen in het machtsevenwicht in het Midden-Oos ten en zei, dat de meest dringende noodzaak van het moment was om in zo kort mogelijke tijd zoveel mogelijk wapens te krijgen. Papare telegrafeert: ,,Geef „West-lrian" voorrang Het Indonesische Parlementslid Silas Papare, die deel uitmaakt van de Indo nesische delegatie voor de besprekingen met Nederland, doch nog niet naar Europa is vertrokken, heeft een tele gram gezonden aan het hoofd der Indo nesische delegatie, minister Anak Agoeng waarin hij er op aandringt, bij de be sprekingen voorrang te verlenen aan de kwestie „West-lrian". Indien de Nederlanders afwikkeling van de kwestie van de souvereiniteit over West-lrian afwijzen, dan dient de delegatie geen besprekingen te houden, aldus Papare, die hieraan toevoegt, dat er rekening mede dient te worden ge houden. dat de Indonesische delegatie na de verkiezingen niet meer op een voldoend krachtige steun kan rekenen. Verdwijnt Middachter-allee? De noodzakelijkheid van het al dan niet vellen der bomen aan de Middach- terallee is in ernstig onderzoek, aldus het Ministerie van Verkeer en Water staat, Uiteraard zal de Minister van Verkeer en Waterstaat, alvorens een beslissing te nemen, advies inwinnen bij de Raad voor de Waterstaat, Commissie van overleg van de wegen. Komt er nu eindelijk een monument Dit deelde de heer L. Questroo gis teravond mee, tijdens de laatste bijeen komst in dit jaar van de afd Leiden van de Nederlandse Vereniging van ex- politieke gevangenen uit de bezettings tijd, welke in „De Harmonie" werd ge houden. De voorzitter had overigens nog méér prettige mededelingen. Men heeft de opperstalmeester van de Ko ningin, de heer Bisschoff van Heems kerk, enthousiast bereid gevonden voor de leden een lezing te komen hou den over de reis van het Koninklijk paar naar de Antillen. Ook is er nog weer eens en thans met kans op succes een poging aangewend de Leidse studenten-verzetsfilm los te krij gen. Met het oog op het tienjarig be staan van de vereniging dankte de heer Questroo speciaal de secretaresse van het hoofdbestuur, mej. A. H. J. van Beusechem, die deze avond aanwezig was, voor het vele werk in alle stilte en eenvoud verricht Hij overhandigde,haar, begeleid door een hartelijk applaus van de aanwezigen, een klein aandenken. Tenslotte werden mevr. Hendriks en de heer Mazurel door de voorzitter nog even in het „zonnetje" gezet voor het gezellige Sint Ntcolaasfeest, dat zij der traditie getrouw ook dit jaar weer voor de kinderen in elkaar hadden gezet. Had de heer Questroo met deze woor den al gezorgd voor een buitengewoon prettige en gezellige sfeer, de heer J. Pieëte zorgde daarenboven met zijn films en unieke kleurendia's voor een zodanig verder verloop van de avond, dat de velen die aanwezig waren, deze laatste Expogé-vergadering van het jaar niet licht zullen vergeten. Wat de heer Pieëte met zijn camera met ein deloos geduld, een phenomenaal vak manschap en grote liefde voor de na tuur doet, kan slechts een ieder met grote bewondering vervullen. De voor zitter had dan ook een gemakkelijke taak toen hij deze „amateur"-filmer- fotograaf dankte voor het gebodene. LEIDERDORP I Medische dienst De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door dokter H. Bakema, tel. 24828. OEGSTGEEST De Gymnastiekvereniging „Sparta" houdt Dinsdag en Woensdag jaarlijkse onderlinge wedstrijden. Deze wedstrijden vinden plaats in het Dorpshuis te Lei derdorp. MEDISCHE DIENST De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door dokter Held, Mare- laan 36, telefoon 24649. VOORSCHOTEN DAMNIEUWS D.E.S. Na een succesrijk begin in de compe titie van de LDDB moest DES I de laat ste weken enige nederlagen incasseren. Ditmaal werd verloren van het sterke Lisse I met 155. De gedetailleerde uitslagen luiden: N. J. v. Hal (Lisse I)B. v. Bemmelen (DES I) 20: aJc. v. HalOostergo 2-0; v. d. Poel—Weggen 2—0; Langbroek— J. v. Bemmelen 0—2- Dekkerv. d. Meij (res.) 11; BalkenendeH. v. d. Velden 11; v. d. SteltDe Bruijn (res.i 20: WijnhoutOudshoorn 1—1; Möhlman— De Lange 20: LemmersJ. J. v. d. Velden 20. WASSENAAR Medische dienst De dienst wordt Zondag waargenomen door de artsen Geerlines en De Haan. diefstal de gevangenis in te laten ran selen, een oudere dochter van de sena tor, die aanvankelijk oog schijnt te heb ben voor die rechten van het zwarte ras, zij het dan nog in embryonale toestand, maar die gevoelens overboord werpt, als zij ontdekt, dat haar jongere zuster en de officier-neger elkaar niet onverschil lig zijn. Doch opnieuw overstag gaat en dan in goede richting, als de neger, los gelaten op voorwaarde, dat hij het Zui den zal verlaten, dank zij een advocaat, die inziet, dat op dergelijke valse wijze het spel voor de blanken beslist verlo ren gaat, weer verschijnt, alle bedrei gingen ten spijt. Toch zullen in dit geval zwart en blank zich niet vermengen, daar betrokken partijen begrijpen, dat het niet mogelijk is Men ziet: een volkomen goede oplos sing wordt het niet, maar wellicht is het zo het meest passend aan de prac- tijk! Zoals gezegd, het is een tendenz- stuk en dat heeft zijn voor- en nadelen. Nadeel is gewoonlijk, dat er veel wordt gepraat en dat is ook in dit stuk het geval, uitgezonderd dan het derde (en slot)bedrijf, dat juist aan actie het sterkst is. Voordeel is, dat de typen meestal sterk zijn aangezet en vooral voor amateurs is dat van niet geringe betekenis. Zij krijgen zodoende houvast aan hun rol. Daarvan heeft DOS een dankbaar gebruik gemaakt. En de vier hoofdrollen kwamen daardoor behoorlijk uit de verf. De heer H. Verver speelde de senator krachtig en ook de heer S. Fuchs als de neger wist relief te geven aan deze strij der voor zijn ras. De beide dames-rollen waren bij mej. M. van Empel en mevr. T. Bustraanv. d. Woerd in goede han den. Er zat een goed samenspel tussen deze vier. Van de meer of minder op d« voor grond tredende bijrollen noemen we in de eerste plaats mevr. J. de ClerDe Bruin als de moeder van de neger en voorts de advocaat van de heer P. van Oort. Zwak waren de verloofde van de oudste zuster, die feitelijk niet speelde en het neger-meisje. Onder regie van de heer A. C. v. d. Woerd, die zelf een klein rolletje be hoorlijk vervulde, kan DOS ruimschoots tevreden zijn met het bereikte. Het ge heel hadden we gaarne echter nog op ietwat hoger niveau gewenst. Het prach tig gevulde St. Antonius Clubhuis jammer, dat de acoustiek nog al wat te wensen overlaat heeft het aan bij val niet laten ontbreken. Na afloop bleven velen nog wat ge zellig bijeen. M. Ouderavond Openbare Sehool Haverstraat ZORGEN GINGEN IN DE PRULLEMAND Gisteravond was de gymnastiekzaal van de openbare school aan de Haver straat geheel gevuld door ouders, die gekomen waren om naast een huishou delijk gedeelte, getuige te zijn van de door leerlingen der 5e en 6e klasse op te voeren revue: „Pak al je zorgen in de prullemand". Het hoofd der school, de heer J. B. Volkers, heette de grote schare aanwe zigen. waaronder vier leden van de Centrale Ouderraad, van harte welkom, lichtte kort de betekenis van het nieuw ingerichte speelwerklokaal toe en gaf het woord aan de secr.-penningmeester der Oudercommissie ter voorlezing van de jaarverslagen. Vervolgens werden in de commissie herkozen: mevr. J. SchoutenBekooy en de heer W. F. Uiterdijk. De heer j. Sleyser nam de plaats in van de naar Brazilië geëmigreerde secretaris. Na de benoeming van een kascommis- sie werd de pauze benut om in de school het geheel nieuw ingerichte speelwerk lokaal en het handenarbeidlokaal te be zichtigen. Het door de kinderen ver vaardigde poppenhuis trok vooral grote aandacht. Het verdere -°deelte van de avond waren de leerlingen aan het woord. Toegelicht door de onderwijzer der 5e klas, de heer H. Th. Bronner, die een zeer werkzaam aandeel had in vooroe- reiding en muzikale begeleiding, werden achtereenvolgens zangspel, pantomime, zang en toneelstukjes opgevoerd. De regeling bij de uitvoering berustte gro tendeels bij de kinderen, die dat naar hun beste krachten deden. Het was al direct een origineel begin toen één van de jongens bij de ouders in de zaal met een plunjezak langs ging om ze in de gelegenheid te stellen er hun zorgen in te doen. De jongen, die ook de stukjes aankondigde, had er kennelijk zin in, want hij zong en speelde met overtui ging. daarin dapper gesteund door vele anderen. Vooral het vrije toneel ken merkte zich door vaak geestige tekst en overtuigende handeling. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 17 December. Groenteveiling. Per 100 kg: Witte kool 4, rode kool 512, gele kool 59, groene kool 714, boeren kool 513, prei 916, kroten 56, Idem gekookt 1820. uien 1023. peen 1125. spruiten: A 1 3441, B 1 2633, andijvie 2356. stoofsla 2234, nero 4852. witlof: A 1 53, A 2 3751, tomaten 2162. win terpeen 8.809.20. Per 100 stuks: Bloem kool 1045, sla 4.80—21.20, knolselderle 1626. Per 100 bos: peterselie 8.4011.20, RIJNSBURG. 16 Dec, Groenteveiling. AndUvle 3550. rode kool 58 eele kool 58. groene kool 715. kroten 58. uien 20—25. wasoeen A 12—24. B 15—18. alles oer kilo, selderll 47, Deterselie 7—9 Der bos knolselderll 522 oer stuk. RIJNSBURG. 16 Dec. Bloemenveiling Flora Genlozen Ohrvsanthen: Island 22— 23. Schlaeer 20—21. Red Balcon 29—31 Der stuk Chrvsanthen tros: Island 98— 102. Orehld Beauty 100106. Schlaeer 95 —104 Marv Gold 83—94, Rollnda 85—98, Narcissen Helios 5564. Crawford 95 100 Magnlflcens 8084 alles r»or bos. Hvaclnthen' Pink Perl 3338 Inoncense 3438 Lindbergh 2530 Der stuk An- 1ers Am Slni rood 3036 wit 21—23. Eli sabeth 20—24. Pr Irene 22—25 oer stuk. TulDen: Br Star 1300—1700. W Due 1000 1100 Der 100. Anemonen 9001120 Der 100. Blauwe Dru'fles 5570. SDarrerroen 1822 Der bos. (Deze pagina ls gedeeltelik gecorrigeerd)

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 3