7ïT5ET577T?ïï7rï AFGHANISTAN 1955 bevredigend voor K. L. M. Mei een enkel woord GMAND DINER DE NOEL RESTAURANT „IN DEN VERGULDEN TURK" - LEIDEN Agenda ZATERDAG 17 DECFMBER N\ HUN BEZOEK aan India en Birma bevinden de Sovjet-Russi sche leiders Boelganin en Kroesjtsjef zich thans in Afghanistan, een staat in het Midden-Oosten, waar de kansen voor het Kremlin nog gunstiger liggen dan in eerdergenoemde landen. Afghanistan, dat twintigmaal zo groot is als ons land en bijna evenveel inwoners telt, grenst in het Noorden aan Aziatisch Rusland, in het Westen aan Perzië en in het Oosten aan Pakistan, alsmede met een dunne uitloper aan Communistisch China. De politieke betekenis van dit land is hiermede eigenlijk al omschreven, want, als het te onzaliger ure tot satelliet van Moskou gedegradeerd zou worden, zou den de Russen een wig gewrongen hebben tussen Perzië en Pakistan, twee ledenstaten van de MOVO. de Midden- Oostelijke Verdragsorganisatie, die een uiterst belangrijke schakel vormt tussen de NAVO (de Noords Atlantische Ver- dragsorgan'isatie, waartoe ook Neder land behoort) en de ZOAVO, in Zuid- Oost-Azië. BEHALVE de gemeenschappelijke grens (die in 1946 bij verdrag werd vastgelegd) zijn er nog andere Russisch-Afghaanse contacten. In het Noorden van Afghanistan wonen Oez- beken, Toerkmenen en Tadzjieken, drie minderheden, waarvan de rest juist aan de overzijde op Sovjet-Russisch ge bied woonachtig is. Maar in dit opzicht speelt de Mohammedaanse godsdienst een belangrijke rol, waardoor het Com munisme geen kans kreeg op Afghaans gebied te infiltreren. Tussen de stam men op Russische grond, die tot op vry grote hoogte hun zelfstandigheid jegens het Kremlin verloren hebben en, an derzijds. de nog altijd zeer trouw-Mo- hammedaanse broederstammen op Af ghaans gebied is dientengevolge een diepe kloof ontstaan, hetgeen een ge ruststellende factor genoemd mag wor den. 7r FGHANISTANS zwakke punt in LA zijn verhouding ten opzichte van J Moskou ligt voornamelijk op eco nomisch gebied. Het land heeft een indrukwekkende natuur: het is rijk aan machtige, maar helaas kale bergen en alleen de dalen zijn vruchtbaar. Daar leidt de bevolking een vaak heel primitief bestaan. Wegen zijn er bijna niet. een spoorlijn ontbreekt en alleen vrachtauto's en trekdieren, vooral ka melen. dienen voor het vervoer van goederen De transito-handel tussen Pa kistan en Aziatisch-Rusland gaat over Afghaanse grond. Moskou is er in ge slaagd door het bieden van economische en intellectuele hulp (wegenaanleg, de bouw van fabrieken en van stuwdam men. door de leverantie van voedings middelen en door het laten studeren van jonge intellectuelen aan Russische universiteiten) zijn invloed op deze buur in het Zuiden in de laatste jaren vrjj sterk te vergroten. EEN FACET van Afghanistans bui tenlandse politiek, dat hier niet onvermeld mag blijven, is het ge schil met Pakistan. De oudere lezers zullen zich van voor de oorlog onge twijfeld de „fakir van ipi" en de ge vechten aan de Khyber-pas herinne ren. Die „gakir" zo genoemd van wege de blinde gehoorzaamheid van zijn volgelingen leeft nog en nog al tijd is hij (een gelovig Mohammedaan) de aanvoerder van de stammen der Pa thanen, die ten dele op Afghaans, ten dele op Pakistaans gebied leven. Dit woeste bergvolk je zy zijn stuk voor stuk scherpschutters wenst de vor ming van een eigen staatje, dat dan Pachtoenistan zou moeten heten. Vooral het besluit van de Pakistaanse regering in het begin van dit jaar, om geheel West-Pakistan tot één enkele provincie samen te smelten, heeft de woede ge wekt van die Pathanen, die in de pro vincie van de Noord-West-grens wo nen, omdat zy dan in die ene provincie zouden worden opgenomen. En dat kwam hun vrijheidsliefde te na! HET HUICHELACHTIGE van de Afghaanse regering in Kaboel is, dat zij die actie tot zelfstandig heid van de Pathanen steeds heeft aan gewakkerdzolang die Pathanen op Pakistaans grondgebied woonachtig wa ren. Maar nimmer heeft zij een toezeg ging gedaan, dat, als het tot de vor ming van een nieuwe staat Pachtoe nistan zou komen, ook de Pathanen op haar eigen gebied zouden mogen toe treden. Nu k&n zij dat ook moeilijk doen. omdat zij dan ook andere min derheden op haar gebied niet zou mo gen weigeren, wat zij de Pathanen zou toestaan! Maardat zou op den duur tot de ontbinding van Afghanistan voeren! Toch gaat de regering in Ka boel voort deze kwestie met Pakistan op te blazen, omdat zü van Pachtoeni stan de vorming van een bufferstaat legen zijn Oostelijke buurman verwacht. Politiek is het gevolg, dat die buurman (Pakistan) als „de" vijand wordt gezien en dat ook Amerika in deze gevoelens van afkeer wordt betrokken, omdat; de Ver. Staten wapens leveren aan de re gering in Karatsji, wapens, die, zo zegt men althans in Kaboel, wel eens tegen Afghanistan gebruikt zouden kun nen worden. Automatisch wordt daar door de (politieke) sympathie naar de Sovjet-Unie verplaatst. HET is UITERAARD moeilijk alle berichten over betrekkelijk af gelegen gebieden als het onderha vige te controleren, maar in de Ameri kaanse pers is er reeeds meermalen op gezinspeeld, dat de wapens, waarover de Pathanen beschikken, uit de Sovjet- Unie afkomstig zouden zijn. Moskou zou zich dus niet slechts op de linkervleu gel van het Midden-Oostelijke pact doen gelden, namelijk in Egypte, waaraan het door bemiddeling van Tsjecho-Slowa- kije wapens levert, maar ook op de rechtervleugel, dus in „Pachtoenistan". Dit is van belang, omdat, zoals de „New York Herald Tribune" onlangs op merkte, ook Tibet in Communistische handen is. namelijk in die van de Rode Chinezen Daardoor controleren de twee grote Communistische staten de toe gangswegen tot het Indische sub-con tinent. Strategisch ligt India derhalve via Afghanistan en Tibet onder het bereik van de Sovjet-Unie en Rood- China ERG GUNSTIG ziet het er dus met Afghanistan niet uit. Er zijn uiter aard enige tegenwichten, zoals de Mohammedaanse godsdienst en de na tuurlijke neiging om liever neutraal te zijn dan opgeslokt te worden door een mogendheid van de kracht van Rusland. Bovendien heeft Afghanistan vanouds betrekkingen onderhouden met de Duit sers en de regering in Bonn zou derhalve in dit Mid den-Oostelijke land een bijzonder nuttige rol ten gunste van de vrije Westelijke gemeenschap kunnen spelen. Maar op het ogenblik hebben Boelganin en Kroesjtsjef er min of meer j vrij spel. Moge het voor een tegenactie niet te laat zijn! J Sterke stijging passagiers/vrachtvervoer Het jaar 1955 is voor de KLM bevre digend geweest. Er zullen aan het einde van het jaar in totaal 723.000 passagiers zijn vervoerd tegen 683.000 in 1954. Voor het eerst sedert het be staan van de oudste KLM-route: AmsterdamLonden, zijn dit jaar op dat traject tussen April en October meer dan 100.000 passagiers vervoerd. In vergelijking met 1954 is het vervoer op de lijnen naar het nabije Oosten (Bagdad, Cairo, Beiroet, Teheran, Damascus en Tel Aviv) met bijna 18% gestegen. Ook het luchtvrachtvervoer groeit sterk. In 1955 vervoerde de KLM ruim 15% meer vracht dan in 1954; de ton- kilometer-verkoop steeg van 47.100.000 tonkilometer in 1954 tot 54.300.000 ton- kilometer. Vooral op de lijn Amsterdam New York en op het Europese net nam dit vervoer toe: de voor de winter- dienst 1955/1956 aangekondigde fre quentie van drie vrachtdiensten per week van Amsterdam naar New York bleek onvoldoende te zijn, zodat vier, en vaak vijf, diensten nodig bleken. De frequentie van de vrachtdienst op Lon den. van Amsterdam uit.' die in April 1955 reeds van 5 diensten per week op 9 diensten moest worden gebracht, moest in de huidige maand worden uit gebreid tot 12 diensten per week. Het luchtpostvervoer nam iets toe, n.l. tot 8.960,000 tonkilometer in 1954 was dit 8.760.000 tonkilometer, een stijging van 2.3 procent. Van het totaal aantal in 1955 ver voerde passagiers (723.000) werden er 498.000 in de toeristenklasse vervoerd (1954; 434 000) en 225.000 in de eerste klasse (1954: 249.000). Het aantal personeelsleden nam in 1955 toe tot 14.772; daarvan behoren 8.299 tot het grondpersoneel in Neder land en 4.899 tot het grondpersoneel in het buitenland. Het vliegend personeel telt thans 1.574 personen, n.l. 524 vlie gers, 217 telegrafisten, 315 boordwerk tuigkundigen 283 stewards en 235 ste wardessen. Maatregelen tegen „aardkastjes"? (Van onze parlementaire redacteur) Bij de behandeling van de begroting van Landbouw. Visserij en Voedselvoor ziening in de Tweede Kamer heeft Mi nister Mansholt gisteren in antwoord op een vraag van de heer Vondeling 'P. v. d. A.) meegedeeld, dat reeds enige we ken geleden de Minister van Justitie hem en de Minister van Sociale Zaken heeft gevraagd of er maatregelen kun nen worden getroffen tegen het euvel van de kwakzalverij met kastjes tegen aardstralen. (Ingez. Med.-Adv.) SIEMENS RADIO ^ideale 4vee/ify(W4 DOOR RUIMTE - ACOUSTIEK SIEMENS PHONOSUPER K 53 Siemens radio met optimale FM- ontvangst Bandbreedteregeling. Gescheiden hoge en lage tonen regeling, ook voor de perfecte Polydor platenspeler, 33t, 45t en 78t Pick-up met 2 saffieren voor normale en langspeelplaten, om- schakelbaar f 575.- Vraagt demonstratie Alle onderdelen voor Siemens radiotoestellen worden in eigen fabrieken vervaardigd Onderwijzers gaan vergaderen De Nederlandse Onderwijzersvereni ging zal op 28. 29 en 30 December te Hilversum haar tiende algemene verga dering houden. Op de tweede dag van congres zal prof. dr H. Nieuwenhuis een rede houden over „de groeiende verant woordelijkheid van de onderwijzer in de veranderende maatschappij". Voorts zal o m. een rapport worden behandeld over de beheersvorm van nijverheidsscholen, dat is uitgebracht door een commissie uit de N.O.V.. die in 1952 is ingesteld. De conclusie van het. rapport is. dat het beheer der Nijverheidsscholen be hoort te komen in handen van de over heid als vertegenwoordigster van de ge meenschap. (Ingez. Med.-Aflv.) l/ftft een vulpe*t CjZSpMketr In het Centrum van Leiden is een speciaalzaak waar uitsluitend betere vulpennen worden verkocht. Deze beschikt over een eigen repa ratie-inrichting met vakbekwame re parateurs, die, als geen ander, weten wat een goede vulpen voor de qebruiker betekent. Bij hen is Uw reparatie in goede handen VULPENKLINIEK G. WOLFSLAG - BREESTRAAT 145 Bankbediende verduisterde duizenden TAXIRITTEN AAN LOPENDE BAND. De Roosendaalse politie heeft een 30- jarige bankbediende van een bekende Roosendaalse bankinstelling gearres teerd, verdacht van verduistering van ettelijke duizenden guldens ten nadele van zijn werkgever. Donderdag is hij voor de Officier van Justitie te Breda geleid en na zijn bekentenis weer op vrije voeten gesteld. Reeds geruime tijd werden op de bank belangrijke bedragen vermist; uit de kas van een loopjongen verdween een bedrag van ruim f. 1000, later ver dwenen uit een gesloten kast wederom enkele duizenden guldens, zoner dat enige aanwijzing tegen een der em- ployées kon worden gevonden. De zaak kwam aan het rollen toen de politie ontdekte, dat de bediende reeds wekenlang enorme bedragen uitgaf aan taxiritten. Hij liet zich zonder enige reden kilometers ver rondrijden. Op deze wijze wist hij in de afgelopen maanden ongeveer f.3500 aan taxikos- ten te verrijden. Toen de taxi-onder nemer zijn bevreemding uitsprak over de ongewoon hoge rekening, verklaarde de bankbediende een erfenis te hebben gekregen. In zijn woning trof men nog ongeveer f. 300Ö contant geld aan. BINNENLAND Op 68-Jarige leeftijd is te Heemstede, waar hij de laatste Jaren woonde, overleden ingenieur L. W. Bast, voormalig Inspecteur van de technische dienst van de Kon. Rotterd, Lloyd en tot zijn overlijden als technisch adviseur aan deze rederij ver bonden. De heer Bast. die een zeer geziene figuur was in scheepsbouwkundige kringen ln binnen- en buitenland, heeft vooral naam gemaakt als ontwerper van de ..Willem Ruys", het vlaggeschip van de K.R.L. De politie van Rotterdam heeft een 20-Jarlge matroos uit Amsterdam aange houden, die 's ochtends ln een café aan de Hillelaan te Rotterdam uit een jas van de caféhouder een portefeuille met ongeveer f 600 had gestolen. De jas hing aan een kapstok in het café. 12 Augustus 1956 zal in de hallen van de Nijmeegse velling een grote Inter nationale tentoonstelling van honden wor den gehouden De nationale en Internatio nale kampioenschappen zijn aan deze ex positie verbonden, evenals het Internatio nale schoonheidskampioenschap. Op initiatief van de directeur van het Rijkswegenbouwlaboratorium. Ir A. J. P. van der Burgh, Is een studiecentrum voor de wegenbouw opgericht, dat zal werken onder auspiciën van ae vereniging „Het Nederlandse Wegencongres". Evenals vorige jaren zullen op 3 en 4 Januari a.s. ln het gebouw van de Rijks dienst voor het Oudheidkundig Bodem onderzoek te Amersfoort twee landelijke oudheidkundige dagen worden gehouden, die de naam aragen van correspondenten- dagen. Deze zijn bedoeld als een middel tot versteviging van het contact met de Rijksdienst, alsook een manier waarop de correspondenten elkaar kunnen leren kennen. Hr Ms. onderzeeebootjager „Gelder land". die morgen onder bevel van kap.- luit. ter Zee P. van Willigen van een reis naar de Noordelijke wateren in Den Helder werd verwacht, heeft ernstige vertraging gekregen dcor stormweer. Het valt nog niet te zeggen wanneer de Gelderland ln Den Helder zal binnenlopen. Van een terrein van een koopman in oude metalen aan de Harmen Jansweg te Haarlem is 's nachts een vrachtauto met een lading oude metalen gestolen. De lading, bestaande uit rollen kopergaas en rcod koperen slooppUpen, heeft een waarde van f 10.000. die van de zeswie.ige vracht auto wordt geraamd op f7000. Het con tactsleuteltje van deze auto was niet ver wijderd. De Tweede Kamer heeft een zeer uit voerig voorlopig verslag uitgebracht over het Wetsontwerp Algemene Ouderdoms voorziening. Vannacht heeft een korte felle brand gewoed op de zolderverdieping aan de achterzijde van het grote gebouw aan de Herengracht 119 ln Amsterdam, waar het gemeenschappelijk administratiekantoor. Centraal Beheer Is gevestigd. Het zich daar bevindende deel van het archief en een kantoorruimte zijn door het vuur ver woest; de oorzaak is onbekend. Onder vele blijken van deelneming ls gistermiddag op de begraafplaats Wester- veld ter aarde besteld het stoffelijk over schot van mr J. Rutgers, oud-secretaris van de Volkspartij voor Vrijheid en Demo cratie Mr W. C. Wendelaar en de heer W. H. Dettmeler uit Gorssel voerden het woord, waarna de zoon mr Rutgers zijn vader dank bracht voor hetgeen hij voor de familie ls geweest. Tenslotte sprak ds Van der Gugten. predikant der Remon strants-Gereformeerde Gemeente te Den Haag woorden van troost tot de familie. De minister van Landbouw, Vlssery en Voedselvoorziening, de heer S. L. Mans- holt, zal op 5 Januari het nieuwe gebouw van het hoofdproduktschap voor akker- bouwprodukten aan het Stadhoudersplant soen te Den Haag openen Behalve dit hoofdproduktschap zullen het produkt- schap voor margarine, vetten en oliën en enkele afdelingen van het Landbouw Eco nomisch Instituut ln het nieuwe gebouw een onderdak vinden. In de Evangelisch Luth. Kerk te Den Haag werd gisteravond op initiatief van het Algemeen Nederlands Verbond, de Geloftedag (Dingaansdag) der Afrikaners, op plechtige wijze herdacht. De ambassa deur van de Unie van Zuid-Afrlka, kolonel P. I. Hoogenhout, heeft een herdenkings rede uitgesproken. De besturen van de Utrechtse stu dentenfaculteiten zijn bezorgd over de aan de Utrechtse universiteit heersende ten- denz tot voortdurende uitbreiding en ver zwaring van de studie-eisen en de veel vuldig optredende verlenging van de studieduur en hebben daarover een uit voerige nota gericht aan de Academische Senaat van de RiJksulnversiteit te Utrecht. BUITENLAND Estes Kefaufer. Democratisch, senator voor Tennessee. he*ft verklaard, dat hij op de Democratische conventie naar de Democratische candidatuur voor het pre sidentschap zal dingen In 1952 werd Kefaufer verslagen en werd Stevenson candiöaat. In een persverklaring zegt Kefaufer, dat het een goed ding ls, dat de Democraten een ruime keuze aan can- dldaten hebben. De Republikeinen be schikken volgens hem niet over veel figuren, die ln ruime mate representatief voor hun partij zijn. Kefaufer noemt dit i een „ongezonde situatie". In West-Dultsland zijn 61 Duitsers j aangekomen, die door Tsjecho-Slowakije I zijn vrijgelaten. Dit ls de derde groep Duitse gevangenen, die deze week uit I Tsjecho-Slowakije repatrieert. Prins Rainier van Monaco is in New i York aangekomen. Hij zei tegen journa- j listen ..niet actief op zoek naar een echt- genote" te zijn. Op de vraag wat voor een I soort wouw hij eventueel zou wensen, ant woordje hij „de beste soort. Zij moet veel goede eigenschappen hebben, want lk heb een verschrikkelijk karakter. De Spanjaard Juan Plnar, die uit Russische gevangenschap in West-Duits- land is aangekomen, heeft verklaard, dat hij in Berlijn ln Mei 1945 het lijk van Hitiers plaatsvervanger, Martin Bormann, uit een tank heeft gedragen, die door een Russische tank bulten gevecht was ge steld Plnar is de eerste die verklaart zeker te weten, dat Bormann dood ls. Een commissie, waarin de drie Britse politieke partijen vertegenwoordigd zijn, heeft aanbevolen het eiland Malta ver tegenwoordiging in het Britse parlement te geven. Malta zal. als deze aanbeveling overgenomen wordt, de eerste Britse kolonie zijn die afgevaardigden naar het parlement zendt. Uitgeweken Poolse zeelleden hebben, gesteund door Amerikaanse zakenlieden, een vrije Poolse koopvaardijvloot" opge richt, zo heeft de voormalige gezagvoerder van het Poolse passagiersschip „Batory", Jan Cwikllnskl, Vrydag op een persconfe rentie in Londen bekendgemaakt. De vloot bestaat op het ogenblik uit één schip, een vroeger Llbertyschip van 10.000 ton, dat „Wolna Polska" (vrij- Polen) heten zal. Volgend Jaar zomer hoopt men de vloot met drie schepen uitgebreid te hebben. Albert Pratt van het Amerikaanse departement van Marine heeft voorspeld, dat na dit Jaar geen conventionele duik boten meer in de V.S. zullen worden ge bouwd, doch alleen nog ittaar atoomduik boten. „Wij maken enorme voortgang op het gebied van de kernenergie", zei h(j. De Portugese minister van Buiten landse Zaken. Paulo Cunha. heeft in Parijs op een persconferentie gezegd, dat hij hoopt, dat Spanje tot de NAVO zal worden toegelaten of nauwer met deze defensie organisatie verbonden zal worden. Spanje zou een „troefkaart" zijn voor de Wes terse defensie. ter van Singapore, David Marshall, zijn overeengekomen, dat ln April een consti tutionele vergadering zal worden gehou den. waaraan alle partijen zullen deel nemen. Marshall voert thans in Londen besprekingen over zelfbestuur van Singa pore. Bij tussentijdse verkiezingen ln Tor- qiftiy hebben de Britse Conservatieven hun zetel behouden. Koning Haakon van Noorwegen heeft Vrijdag het ziekenhuis te Oslo verlaten, waar hij sedert 29 Juni voor een dij- fractuur werd verpleegd. Zijn gezondheids toestand wordt bevredigend genoemd maar het zal nog zekere tijd duren voor de Koning geheel hersteld zal zijn. In Zuid-Afrika ls Vrijdag de jaar lijkse „Dingaansdag" gevierd ter herden king van de overwinning van 16 December 1836 van Plet Retief op de Zoeloe's van Koning Dingaan aan de Bloedrivier. De weduwe van de grote zanger Caruso is te Baltimore na een langdurige ziekte overleden. De Vereniging Vreemdelingenverkeer en de hotelhouders-vereniging te Merano hebben een wedstrijd uitgeschreven, waar aan alle jonggehuwde paren uit Italië en het buitenland kunnen deelnemen, mits zij binnen een maand na hun trouwdag in een hotel of pension te Merano verblijf houden gedurende tenminste zeven dagen. Van elke tien aanwezige jonge paren wordt er een uitgeloot, waaraan dan de hotel rekening wordt terugbetaald. Het hoofd van de brandweer van Los Angeles. John Alderson, is na 15 jaren dienst ontslagen, omdat hij, tegen de wet in. weigerde kleurlingen en blanken samen te laten werken. In opdracht van de universiteit van Californië wordt een electronische reken machine gebouwd, die 1000 maal sneller wérkt dan de Univac Fac Tronic, de snelste tot op heden. De nieuwe machine, die de Larc zal heten kan verscheidene proble men gelijktijdig en ln „3 demensies" uit voeren, Dat wil zeggen, dat op één circuit in de robot verschillende berekeningen ge maakt kunnen worden, terwijl een stop systeem als bij de N.S. „aanrijdingen" ln de machine voorkomt. Het Communistische persbun „Nieuw China" meldt, dat Communls- tLsch-Chinese luchtdoelartillerie in vier dagen tijds negen Nationalistische jacht vliegtuigen aan de kust van de provincie Foeklen buiten gevecht heeft gesteld. De Canadese regering heeft besloten met onmiddellijke ingang op grotere schaal dan tot nu toe voorschotten te geven voor de overtochtskosten van immigranten uit Europa, die anders bij gebrek aan midde len de overtocht niet kunnen bekostigen. Voor ruim honderd gulden kan een immi grant nu passage naar Canada krijgen. Wat de reis meer kost, kan hij ln twee Jaar terugbetalen. In Januari zal voor Duitse emigran ten naar Zuid-Afrlka een luchtbrug wor den Ingesteld. Vanuit Düsseldorf zal per vliegtuig een groep van 1500 Duitsers naar Zuid-Afrlka worden overgebracht. Negen veroordeelde terroristen van de Mau Mau in Kenia zijn Donderdagavond ln de gevangenis van Nairobi opgehangen, aldus een woordvoerder van het bestuur aldaar. De 17-jarlge John Fallone uit Van- dergrif t ln Pennsylvanië (V.S.), die Woens dag de ouders en oom van een 15-jarlg meisje, waarop hij verliefd is, heeft ver moord. is thans bezweken aan verwondin gen. die hij had opgelopen toen de politie hem achterna zat in de bossen, waarheen hij was gevlucht. Fallone had ook zijn beminde verwond.-Haar toestand ls ernstig. De 30.000 belasting-inners en burger douaneambtenaren ln Italië hebben be sloten tot twee stakingen, die elk vier dagen zullen duren, als protest tegen de weigering van de regering om hun eisen voor een nieuwe salarisschaal ln te wil ligen. De stakingen zullen worden ge houden van 20 tot en met 23 en van 28 tot en met 31 December. Negen Marokkanen zijn om het leven gekomen en 23 gewond bij een busongeluk tussen Mogador en Agadlr. De bus stortte in een ravyn van 50 meter diepte. Drie Zwitsers, die belast waren met de bewaking van vliegtuigen op het vlieg veld van Genève, zijn in arrest gesteld. ZIJ zouden vele fototoestellen, handtasjes, horloges en andere waardevolle dingen, die door passagiers werden achtergelaten, hebben ontvreemd. Verder zouden zij op het vliegveld een inbraak hebben gepleegd. (Ingez. Med.-Adv.» TEGEN MAAG- EN DARMSTOORNISSEN Naar een nieuwe K. N. P. COMITÉ VAN ACTIE OPGERICHT Het comité ad hoe, gevormd inge volge een initiatief van de ledenver gadering van de kring Den Haag van de voormalige KNP, heeft mede op in stigatie o.a. van de kring Amsterdam onlangs te Utrecht vergaderd met vertegenwoordigers van de andere kringen. Besloten werd tot oprichting van een Comité van Actie, waarvan het voorzitterschap voorshands zal worden waargenomen door ir R. C. A, F. J. van Lissa Nessel te 's-Gravenhage, De vergadering was van oordeel, dat voortzetting van de taak van de voor malige KNP-aangepast aan de gewij zigde omstandigheden en op bredere basis niet alleen gerechtvaardigd, doch ook noodzakelijk is. De rechtvaardiging van een nieuwe partij acht het comité van actie gelegen in het feit, dat z.i. de onderhandelin gen tussen KNP en KVP, welke rede lijkerwijze slechts een fusie konden be ogen. op een liquidatie van de KNP uit mondden, waardoor geen enkele zeker heid meer bestaat, dat na de a.s. ver kiezingen, dat politieke geluid zal wor den gehoord, hetwelk de aandacht van vele kiezers had, aldus de secretaris van het Comité van Actie. Onder de thans geschapen verhou dingen acht het comité het derhalve waarschijnlijk, dat na de verkiezingen 1956 wederom een regering van gelijke signatuur als de huidige zal worden ge vormd, waardoor wederom een, op po litieke hoofdzaken, dirigistisch, naar het socialisme zwemend beleid kan worden tegemoetgezien. Dit nu zou, naar het oordeel der vergadering, uitermate te betreuren zijn uit een oogpunt van landsbelang en leiden tot een verstar ring van het politieke leven. Volgens het Comité van Actie is uit de verkiezingsuitslagen gebleken, dat de KNP-gedachten ook leven by zeer vele katholieken en niet-katholieken buiten de KNP. Vandaar dat naar het oordeel van het Comité behoef te bestaat aan een nieuwe partij van bredere samenstelling, op Christelijke en nationale basis. Het Comité van Actie onderzoekt thans de mogelijkheden van deelne ming aan de Kamerverkiezingen van Juni as. Politieke activiteit duurt voort Na Luchtmacht-incident De politieke activiteit, welke direct na het incident op het vliegveld Tjililitan is ontstaan, duurt nog voort. Gister middag werd de tweede vice-premier Harsono Tjokroaminoto door president Soekarno ontvangen, na diens terug keer uit Bogor. Voor morgen wordt een Kabinetsbjjcenkomst verwacht, en voor Maandag een driehoeksbijeen komst van de president, de vice-presi dent en de premier. Drie kapitein-vliegers, tevens squa dron-commandanten, hebben aan de Chef van de Luchtmacht Soeryadarma verzocht om maatregelen te nemen te gen een sergeant, die een aanval heeft gedaan op enkele officieren. Zowel Commodore Soejono, als de vice-luchtmaarschalk Soeryadarma zyn door de Procureur-Generaal gehoord. Huisartsen protesteren TEGEN UITLATINGEN VAN MINISTER SUURHOFF Het bestuur der landelijke Huisart senvereniging heeft aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid de heer Suurhoff een telegram doen toekomen, waarin er opgewezen wordt, dat het nieuwe honorarium, dat na ja renlange besprekingen in de plaats is gekomen van een algemeen erkende onderhonorering, niet vergelijkbaar is met de looncorrecties. Het bestuur, meent, dat de door de minister gegeven voorstelling van zaken slechts stemming kan verwekken tegen de huisartsen en bepaaldelijk niet kan worden gezien als objectieve voorlichting van de leden der Staten-Generaal. Het bestuur wenst hiertegen terstond met nadruk en fel te protesteren en behoudt zich het recht voor de leden der Tweede Kamer en de pers een correctie op het betoog van de minister te doen toekomen. „Inleidende ontwapening" De Algemene Vergadering van de VN heeft gisteren de voorstellen van Eisen hower en Boelganin tot een „inleidende" ontwapening goedgekeurd en haar ont- wapenings-subcommissie opgewekt het zo spoedig mogelijk eens te worden over de uitvoering van deze „vertrouwen-op- bouwende" plannen. (Ingez. Med.-Aflv.) Tijdig reserveren van Uw tafel is gewenst. Telefoon K1710/30045 Oudejaars-avond en Nieuwjaar. Uw bestellingen voor levering aan huis gelieve U eveneens vroegtijdig te doen. CAVIAR - OESTERS - KREEFTEN PATE DE FOIE GRAS CHAUD-FROID DE VOLAILLE. Op OUDEJAARS-AVOND kan na 21.30 uur niet meer worden bezorgd. ZATERDAG. Gymnasium (aula): Nieuw-Guinea- avond voor scholieren. Sprekers dr L. D. Brongersma en lr J. B. Grandjean. 7£ uur nam. Schouwburg: Kon. Rederijkerskamer „Jan van Beers", speelt „Welkom op Por thenis". 8 uur nam. ZONDAG Rapenburg 6: Hum Verbond Spr me vrouw mr H. SingerDekker 10 Va uur voorm. Gezelschap Johan Kaart. „Potasch en Perlemoer met vacantle", 8 uur nam. MAANDAG Gulden Vlies: Hum. Verbond. Spr. dr H. Musaph, 8 uur nam. Marekerk: Opvoering „De Ster van Bethlehem" door de Leidse Oecumenische Spelgroep, 8 uur nam. SchouwburgAbonnementsvoorstelling Rotterdams Toneel: „Thee en Sympathie" 8 uur nam. Stadhuis: Gemeenteraad, 2 uur nam. Oegstgeest (Witte Huls)Con tactavond „Natuur in Huls", 8 uur nam. DINSDAG Marekerk: Opvoering „De Ster van Bethlehem" door de Leidse Oecumenische Spelgroep, 8 uur nam. Stadsgehoorzaal (foyer)Ned. Reisver. Spr. de heer De Groot over: Calabrlë en Sicilië. 8 uur nam. St. Antonlus Clubhuls: Kerstmiddag Huisvrouwenver. 2 uur nam. SchouwburgAbonnements voorstelling Rotterdams Toneel: „Thee en Sympathie" 8 uur nam. WOENSDAG Lutherse Kerk: K. en O. Voordracht W. Berkhemer uit het boek Jesaja. Stadszaal: Kerstfeestviering Koksschool. 7J uur nam. Stadszaal (foyer): Bijeenkomst van ge- repatriëerden. 7 3/4 uur nam. RehobothA.A. Kiesvereniging Wyk IV. Spr. dhr. D. J. Brouwer. 8 uur nam. Schouwburg: Kon. Rederijkersver. „Jan van Beers" speelt „Welkom op Porthenis", 8 uur nam. Over 't Hoff (Gerecht 10): Ledenverg. Kon. Ned Mij. voor Tuinbouw en Plant kunde, 8 uur nam. Schelpenkade 6: Kerstviering „De Sleu telbloem", 8 uur nam. DONDERDAG Marekerk: Kerstwijdlngsdlenst N.P.V. en Ned. Padvindstersgllde, 7 uur nam. Schouwburg: Kon. Rederijkersver. „Jan van Beers" speelt „Welkom op Porthenis", 8 uur nam. Rehoboth: Televisie-avond Veron, 8 uur namiddag. VRIJDAG Acad. Ziekenhuis (aula): Bloedtrans fusiedienst Ned. Roode Kruis. Uitreiking Landstelner-onderscheldlngen, 8 uur nam. St. Antonlus clubhuls: Uitvoering Lelds Kindertoneel, 2 uur nam. DAGELIJKS: Breestraat 33: Verkoop van kinderpost zegels. 10 uur voorm.4 uur nam. (Tot en met 31 December.) TENTOONSTELLINGEN: Rijksprentenkabinet (Kloksteeg 25)Ten toonstelling kleurenlitho's J. Bezemer en J. van Vlijmen. Werkdagen 25 uur nam. (Tot 19 Februari.) BIOSCOPEN: Trianon. „Vrouw van Rome", 18 Jaar. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15. 4.30, 7 en 9.15 uur. Casino. „Gejaagd door de wind", 14 Jr. Alle dagen 2 en 7.30 uur. Lldo. „The Americano", 18 jaar. Werk dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor. „Notorious", 18 jaar. Werkdagen 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. „De Koninklijke Reis", alle leeft. Werk dagen 105.30 uur. Zondag 102.30 uur. Rex'. „De jungle der misdaad", 18 Jaar.' Werkdagen 2.30. 7.15 en 9.15 uur. Zon dag 2.30. 4.45, 7.15 en 9.15 uur. (Donderdag- en Vrijdagmiddag 22 en 23 December gesloten.) De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag IS uur tot Zaterdag 8 uur waargenomen, door de Apotheek Boekweit. Breestraat 74. Telefoon 20552 en de Haven-Apotheek, Haven 18. Telefoon 20085. Te Oegstgeest door de Oegstgeester Apotheek. Wilhelmlnapark 8, Tel. 26274. De Zondagsdienst der huisartsen te Leiden wordt van hedenmiddag 2 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren Gaasbeek, Den Haan, Lahr, Schaefer en Teeuwen. Te Oegstgeest door dokter Held, Mare- laan 36, Telefoon 24649. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) i 3^ 3 5 m/s. min. t v-j 5 GCN Helsinki geh. bew. no 5 -18 8 Stockholm sneeuw O 10 -5 02 Oslo sneeuw no 12 -9 2 Kopenhagen nevel z 9 5 3 Aberdeen onbewolkt windstil -1 2 Dublin regen ono 2 6 16 Londen mist ozo 4 6 2 Amsterdam regen zzw 4 8 0.8 Brussel geh. bew. zzw 5 6 6 Parijs zwaar bew. zw 8 9 3 Bordeaux onbewolkt wzw 4 9 3 Grenoble regen nw 1 8 3 Nice geh. bew. nnw 3 13 0 Berlijn nevel z 4 6 7 Frankfort half bew. zzw 2 5 5 München zwaar bew. ZEO 4 3 0 Zlirich regenbul zo 2 4 3 Genève regen zzw 5 7 5 Wenen licht bew. nw 2 5 0 Innsbruck mist windstil 4 1 Rome geh. bew. zzo 6 15 0

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 2