NAVO-ministers in Parijs kwamen tot openhartig gewetensonderzoek WEERBERICHT Conferentie te Genève werd informeel ingezet Hevig verzet in Jordanië tegen aansluiting bij paet van Bagdad S4ste Jaargang ZATERDAG 17 DECEMBER 1955 No. 28707 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN per kwartaal; f2.35 per maand; f0.55 per week f7.- Witte Singel 1, Leiden - Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 In de toekomst nu ook nauwere samenwerking op ander dan alleen militair terrein (Van onze Paryse correspondent) De vijftien NAVO-landen zullen, behalve op het militaire gebied, in de toe komst ook economisch en politiek nauwer gaan samenwerken. De actie van de Russen in het Midden-Oosten en in Zuid-Oost-Azië, wordt als een bedreiging voor de wereldvrede beschouwd. Voor de mislukking van de jongste conferentie van Genève over Europa worden de Sovjet-Russen verantwoordelijk gesteld zon der dat de NAVO zich bij de verdeling van Duitsland wenst neer te leggen. De regering van Bonn is de enige autoriteit, die uit naam van heel Duitsland mag spreken. In het militaire domein zal de eenheid in het luchtwaarschuwings-sys- teem veel verder dan tot dusver het geval was, worden doorgevoerd. Dat zijn de voornaamste resultaten en conclusies, waartoe de 45 ministers van Buitenlandse Zaken, van Oorlog en van Financiën in Parijs tydens hun twee daagse zitting zijn gekomen en die in het slotcommuniqué worden opgesomd, dat gisteravond werd gepubliceerd. In Februari zal een nieuwe bijeenkomst worden belegd van technici, die dan speciale aandacht zullen besteden aan de vraag hoe de militaire samenwerking nog intensiever en vruchtbaarder kan worden gemaakt. Het is een conferentie geweest, zo •wordt in Parijs van alle kanten opge merkt, die voor het eerst in de geschie denis van de organisatie aanleiding heeft gegeven tot een uitvoerige en diep gaande studie naar de verschillende re denen, die internationale spanningen te weeg kunnen brengen, en daarbij werden de oorzaken scherp en duidelijk van de gevolgen gescheiden. De ministers hebben zich dus niet al leen bepaald tot het opstellen van mili taire programma's, hoe gewichtig die natuurlijk ook zjjn geweest, maar zij hebben eveneens de economische en so ciale aspecten van de wereld-problemen in hun analyse betrokken. Het is niet overdreven te spreken van een gemeenschappelijk en openhartig gewetensonderzoek, waardoor deze con ferentie later misschien eens als een der vruchtbaarste ontmoetingen uit de geschiedenis van de Noord-Atlantische Verdragsorganisatie zal kunnen worden beschouwd. „Spel van de glimlach' De ministers, die gistermorgen in ge scheiden groepen vergaderden, hebben zich afgevraagd of de NAVO zich niet te lang had blind gestaard op de mi litaire vraagstukken, die door de hou ding van de Sovjet-Unie werden ver worpen. De geest van Genève, of het „spel van de glimlach", zoals de Itali aanse minister van Buitenlandse Zaken Martinot, zich uitdrukte, had die mili taire problemen even naar de achter grond gedrongen. Nu er door Moskou weer een nieuw tijdperk in de interna tionale relaties is ingeluid en de Rus sische actie zich vooral op de minder ontwikkelde landen concentreert, nu zijn de NAVO-ministers tot het besef geko men dat de politieke, economsiche, so ciale en militaire problemen van deze tijd niet van elkander zyn te scheiden. Bijna alle deelgenoten hebben deze zienswijze vertolkt en minister Beyen heeft zich daarbij wel heel duidelijk uit- (Ingez. ftleded.-Adv.) H Worstemteer houdt aan! Weef om gezelfig thuis te blijven en te genieten van een voortreffelijke pikante Gel derse rookworst van Anton Hiinink. Die smaakt u altijd naar méér? Let op het loodje aan de worst. Hot verser - hoe lekkerder ANTON HUNINK HOfLEVERANCIER - DEVENTER Kouder weer op komst Het KNMI te De Bilt deelt mede: Gedurende de laatste dagen trokken verschillende storingen langs of over ons land naar het Oosten. Aan de Zuidzijde hiervan voerden krachtige Zuid-Weste lijke winden zeer zachte lucht tot ver in Midden-Europa. Het overgangsgebied tussen vorst en dooi bevond zich boven het zuidelijk deel van de Oostzee, Denemarken en de Noordzee. Aan de achterzijde van een depressie die Zaterdagmorgen over Denemarken naar het Oosten trok, breidt de koudere lucht zich over het Noordzeegebied ver ier naar het Zuiden uit. Verwacht mag worden dat ons land het overgangsgebied tussen vorst en ,aoi komt te liggen waarbij de tempe- -aturen lager zullen worden en de neer- Aiagkansen groot blijven. (Opgemaakt te 10 uur) 18 DECEMBER. Zon op: 8.46 uur; onder: 16.31 uur. Maan op: 10.56 uur; onder: 20.58 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.38 en 17.49 uur (19/12 te 6.09 en 18.23 uur). Dit nummer bestaat uit 12 pagina's en een Bijvoegsel. gedrukt toen hij wees op de directe weer slag, die de militaire uitgaven op de economie der verschillende landen zullen hebben. Andere sprekers onderstreepten nogmaals de noodzaak deze samenhang ook in ogenschouw te nemen ten op zichte van de landen, die buiten de NAVO-gemeenschap staan. Ze doelden daarmee speciaal op de noodzaak om de onder-ontwikkelde gebieden de helpende hand te reiken vóór de Sovjet-Unie die landen definitief in haar invloeds-zone zou hebben opgenomen. Engeland werkt mee Op een persconferentie heeft de N e- derlandse minister van Oorlog, ir C. Staf, er nog eens zijn voldoening over uitgesproken dat de militaire eenwording met de instelling van een gemeenschap pelijk luchtwaarschuwingssysteem een nieuwe stap in de goede richting deed. Sprekend over dit ..waarschuwingsstel- sel" deelde minister Staf nog mee, dat Duitse jachtvliegtuigen ingeval van een waarschuwing voor een aanval uit het Oosten vrijwel onmiddellijk zullen kun nen opstijgen om Nederland of En geland te besehermen. In het laatste geval zouden Nederlandse jagers teza men met de Duitse kunnen optreden. Van zeer groot belang achtte de mi nister het eveneens, dat Engeland nau wer met het continent gaat samenwer ken. Die samenwerking zal tot uiting komen in de opleiding- van piloten, in de uitwisseling: van militaire geheimen en in de beschikbaarstelling van zogenaamae geleide projectielen ter verdediging van het hele Westen. Buiten de officiële vergaderzaal in het Palais Chaillot om zijn ook gisteren weer verschillende privé-ontmoetingen gehou den, waarbij speciaal de Israëlische mi nister Sjaret grote activiteit heeft ontplooid. Sjaret werd door MacMillan, Pinay en door de Nederlandse minister Beyen ontvangen. Het onder houd BeyenSjaret. dat 's moreens plaats vond, heeft speciaal gehandeld over moderniseringswerkzaamheden in de haven van Haifa, die aan een Neder landse onderneming zijn opgedragen. Klucht vol vergissingen Ministers reizen heen en iveer en pakken hun koffers (Van onze correspondent te Genève) De Nederlands-Indonesische ministers-conferentie te Genève is gister middag heel wat minder formeel dan was aangekondigd van start gegaan met een eerste bijeenkomst van de politieke werkgroepen van beide partijen. De leider van de Indonesische groep, mr Mohammed Roem, is daarbij al direct met een voorstel over de brug gekomen dat naar wij aannemen bij de Nederlandse delegatie in minder goede aarde zal vallen. Het betreft hier een plan om de opheffing van de Unie los te maken van de aan het Unie-statuut gehechte financiële economische overeenkomsten, waartegen de Nederlanders zich het vorig jaar de missie Soenarjo met hand en tand hebben verzet. Vertragingen Het lag aanvankelijk in de bedoeling dat de ministers gistermiddag ook in een formele zitting bijeen zouden komen, maar de „regie" van deze conferentie heeft dat anders gewild. De Nederlandse delegatie arriveerde pas om drie uur 's middags met de Dakota van de Ko ninklijke Luchtmacht op Cointrin, een half uur later gevolgd door de Indone siërs. die het Sabena lijntoestel uit Brus sel hadden genomen. De Indonesische delegatie-leider, mr Ide Agoeng Gde Agoeng. liet op het vliegveld doorschemeren, dat door deze vertragingen 't oorspronkelijke vergadere schema noodgedwongen moest worden verlaten. De formele ministerbijeenkomst werd, na overleg met de Nederlandse delegatie, geschrapt en de politieke werkgroep kreeg de opdracht om het licht te laten schijnen over punt 1 van de agenda-bespreking over het Indone sische voorstel tot vervanging van het op 10 Augustus 1954 gesloten (en nooit geratificeerde) protocol met de daarbij behorende briefwisseling. Overleg De ministers hebben gisteravond in formeel overleg gevoerd in hotel des Bergues, aan de oever van de Rhone, waar beide delegaties, ook al terwille van de goede sfeer, een onderdak hebben ge vonden. Dit gesprek heeft zich echter voornamelijk beperkt tot het vaststellen van een werkrooster voor de komende dagen. Het programma van vandaag ver- Proces Jungschlager Nederlandse getuigen 5 Januari in Djakarta Gisteren is tc Djakarta de behande ling van de zaak-Jungschlager hervat. De verdedigster, mevrouw, Bouman, deelde de rechter mede, dat, tenzij er oponthoud in de scheepsverbinding optreedt, de getuigen uit Nederland op 5 Januari in Indonesië kunnen wor den verwacht. Rechter Maengkom bepaalde, dat zij op 15 en 16 Januari zullen worden gehoord. meldt als gevolg hiervan, twee vergade ringen van de financieel-economische werkgroepen en een nieuwe informele ministersbijeenkomst. De financieel- economische groepen zullen de be handeling van punt 2 van de agenda (vervanging van financieel-economische paragrafen der R.T.C.-overeenkomsten) voorbereiden, terwijl het ministersgesprek ditmaal wel geheel zal gaan over het inmiddels schriftelijk uitgewerkte en be studeerde Indonesische voorstel inzake de opheffing van de Unie. Onwezenlijk De conferentie draagt overigens een nogal onwezenlijk karakter, omdat men langzamerhand wellicht de indruk kan krijgen dat de ministers meer schuilvinkje spelen dan met elkaar confereren. Zo vertrekt morgenmiddag het gehele Nederlandse ministers- kwartet weer naar ons land terug om op tijd voor de Ministerraad te kunnen verschijnen. De minister van Economi sche Zaken, prof. dr J. Zijlstra, zal dan ook op 20 December als enig Neder lander naar Genève terugkeren om de voigende dag opnieuw zijn koffers te pakken. Het vertrek van de vier Nederlandse delegatieleden valt bovendien vrijwel samen met de aankomst van twee Indonesische ministers, prof. dr Soe- mitro (Financiën) en I. J. Kasimo (Economische Zaken), die hun collega's dus net mislopen. Wanneer het hier geen ernstige zaak betrof zou men van een „klucht vol vergissingen" kunnen spreken. Tegen de achtergrond van de be roemde Golden Gate-brug van San Francisco zien we op deze foto de ..Tulare", het grootste en modernst bewapende troepentransport- en landingsschip ter wereld, dat uit San Francisco vertrokken is voor proefvaarten. Het schip is uitgerust met de nieuwste snufjes op het ge bied van radar en electronica. Het heeft bij de achtersteven een lan dingsplatvorm voor helicopters en beschikt verder over twee vierbenige masten, waarmee landingsvaartui gen tot 60 ton zwaar aan en van boord kunnen worden gehesen. De ..Tulare" zal half Januari van het volgend jaar in dienst worden gesteld. V. N. neemt resolutie Nieuw Guinea aan De algemene vergadering van de V.N. heeft gisteren eenstemmig en zonder debat de resolutie van de politieke com missie goedgekeurd, waarin de hoop wordt uitgesproken, dat de huidige on derhandelingen over West-Nieuw-Gui- nea tussen Nederland en Indonesië be vredigende resultaten zullen opleveren. De resolutie heeft de instemming van zowel Nederland als Indonesië Met een ernstig gezichtje probeert i ding te krijgen met de Kerstman om Prinses Astrid van Luxemburg - hem haar verlanglijstje voor te lezen, nu juist 22 maanden oud - verbin- Tijdens demonstraties veertig personen gedood of gewondveel arrestaties Op verscheidene plaatsen in Jordanië zijn gisteren betogingen gehouden" tegen Jordanië's voorgestelde toetreding tot het Verdrag van Bagdad, de MOVO, waarvan thans leden zijn: Engeland, Turkije. Perzië, Irak en Pakistan. De drijvende kracht op de achtergrond vormen de Verenigde Staten. Bijna veer tig mensen werden bij de demonstraties gedood of gewond. Er zijn meer dan driehonderd arrestaties verricht. In het gehele land is een uitgaansverbod afgekondigd. (De MOVO is de schakel tussen de NAVO in het Westen en de ZOAVO in Azië. Zoals men weet is Nederland lid van de NAVO. de Noord- Atlantische Verdragsorganisatie. MOV O is de afkorting voor Midden-Ooste- ljjke Verdragsorganisatie) De betogingen waren het hevigst in Amman, de hoofdstad, en Nabloes, de tweede stad van het land. De demon stranten eisten het aftreden van de nieuwe premier, Hazzah Mahali. Te Amman raakten ongeveer 10.000 betogers slaags met leden van de politie en het Arabische Legioen. Volgens de betogers zullen zü op de dag, dat Jordanië zich bij het ver drag aansluit, onmiddellijk de afscheiding van het Westelijke deel van Jor danië proclameren. In Nabloes werd de protestbeweging geleid door twee mi nisters uit het vorige kabinet. Jordaanse studenten in Cairo bezetten ambassade Enige honderden Jordaanse studen ten. van Palestijnse afkomst, hebben Vrijdag in Cairo de Jordaanse ambas sade bezet. Zij verklaren, dat zij ter plaatse in hongerstaking zullen gaan tot zij de verzekering ontvangen dat de nieuwe Jordaanse regering zich niet bij het Pact van Bagdad zal aansluiten. De betogers hebben zioh in verschei dene vertrekken van de ambassade ee- installeerd. Er hebben zich geen inci denten voorgedaan De zaakgelastigde van de ambassade heeft niet om hulp van de politie gevraagd. Had Peron contact met Nazi - bond Te Buenos Aires zijn Vrijdag brieven en foto's gepubliceerd, waaruit zou blij ken, dat er een internationale Nazi-or ganisatie in Argentinië opereerde in sa menwerking met het regiem van ex-pre sident Juan Peron. Een regeringscommissie, die een on derzoek heeft ingesteld naar Peronisti- sche activiteit in de stad Cordoba, publi ceerde fotocopieën van brieven, die wa ren gevonden in de woning van een voormalige Nazi, de Duitse jachtvlieger kolonel Hans ITIrich Rudel, die aan het einde van de tweede wereldoorlog in Argentinië aankwam. De voorzitter van de nationale com missie van de provincie Cordoba, Carlos Hernandez Ornonez, zei. dat Rudel een intieme vriend van Peron was. Een der brieven, die in de woning van Rudel was gevonden, gedateerd Juli 1951 beschrijft een ondergrondse organisatie, gebaseerd op cellen van vier man, en zegt, dat de partijdocumenten uit vei ligheidsoverwegingen naar West-Berlin waren vervoerd. De organisatie beloofde „onvoorwaar delijke trouw aan Adolf Hitler, bouwer en leider van het grote Duitse imperium" Er is een arrestatiebevel teven Rudel uitgevaardigd, maar men gelooft, dat hy naar Brazilië is uitgeweken. (Ingez. Med.-Adv.) „Kinder-oorlog" op Cyprus De inwoners van Cyprus schijnen het verzet tegen de aanwezigheid van Britse troepen op hun eiland en hun betogin gen tegen het nog altijd achterwege blijven van aansluiting by Griekenland thans geheel aan kinderen en scholieren over te laten. Een gToot deel van de in cidenten. die zich ook giiteren weer op het eiland hebben voorgedaan, werd ver oorzaakt door opgeschoten jongelui of zelfs door kinderen, die nog de la gere school bezoeken. Doden vielen er niet, maar wel gewonden en er ontstond door primitieve bommen nogal wat ma teriële schade. In verscheidene steden en dorpen zyn de scholen gesloten. In het dorp Kividhes wordt in de kerk aan de kinderen les gegeven, omdat wel van de kerktorens de Griekse vlag mag waaien, maar niet van schoolgebouwen Lichte straf voor zware misdadigers in West - Duitsland Paul Werner Hoppe, voormalig Nazi commandant van het concentratiekamp Stutthof by Danzig is Vrydag in Bo- chum (West-Duitsland) veroordeeld tot vijf jaar en drie maanden dwangarbeid wegens zjjn mede-verantwoordelijkheid voor de dood van vierhonderd gevange nen in dat kamp, die door vergassing, doodschieten, ophanging, injecties met benzine e.d. vermoord zijn. Een voorma lige ziekebroeder van het kamp. Knopp, kreeg drie jaar en drie maanden. Een derde beklaagde, de voormalige kamp arts dr Heide, pleegde kort voor het proces zelfmoord. Tien jaar voor S.S.-er WEGENS MOORD TE ARNHEM De vroegere SS-er Karl Gustav Ler- che (43) is gisteren te Munchen tot 10 jaar gevangenisstraf met aftrek van 2l_. jaar voorarrest veroordeeld wegens het doodschieten van een Britse officier, die in 1944 te Arnhem in handen van de Duitsers was gevallen. De verdediger verklaarde, dat Lerche zeven Jaar door zijn vriendin, wie hij zij daad had ver teld, is gechanteerd. Tenslotte heeft zij hem na een ruzie aangegeven. Lerche zei zich niet veel meer te kun nen herinneren, omdat hij op het ogen blik van de moord stomdronken was. De doodgeschoten Britse officier was kapitein Brownscombe van het Corps Geneeskundige troepen

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1