MET DE „DAN VIKING" OVER DE POOLCIRKEL TREK ER OP UIT! d ZA TER DAG 17 DECEMBER WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 4 Naar Fjorden en Bergen (I) Noorwegen grenst niet alleen aan Zweden Lievelingsrecepten van beroemde Amerikanen V-"V Niet alle passagiers van de „Dan Viking" op weg naar Oslo's vlieg- haven Fornebue naar Bodo, daar hoog in het Noorden, een enkele graad boven de Poolcirkel, zijn zo geïnteresseerd, als wij, die nog nimmer deze cirkel gepasseerd zijn, en daarom trots zijn een certifi caat te mogen ontvangen en benoemd te worden in de Orde van het vliegende rendier. Zij zitten te dommelen in hun stoel, zijn verheugd als zij op het vliegveld te Trondheim zich twintig minuten mogen vertreden en iets kunnen kopen in de houten keet, die doet denken aan een stationswachtkamertje van een vergeten tramweggetje ergens in de provincie. En als wij hoog in de lucht niet reeds kaze matten, ingekapselde tanks en militaire barakken hadden gezien, dan zouden wij vermoed hebben, dat de vliegbasis Trondheim een noodzakelijk tussenlandingsveld was van geen betekenis. BODO, TOEGANGSPOORT TOT HET NOORDEN Telkens werd de „Dan Viking", een oud-gediende in de luchtvaart, zoals uit een gedenkplaat boven de uitgang bleek, door nevelsluiers omgeven. Wol kenslierten dreven onder óns en ont namen ons weer eens het uitzicht, onthulden dan weer het rotsgebergte, de fjorden, de met de eerste sneeuw bedekte toppen. Na Trondheim ging de route over zee. zag men de kustlijn en de talloze eilandjes, met twee. drie of helemaal geen woningen, aan het steenstrand een dobberend bootje, dat de communicatie tot stand moet bren gen met de grotere doch eveneens schaars bevolkte eilanden, waar een kustvaarder zo eens per week het contact met de wereld onderhoudt. Deze wereld is dan o.m. Bodo. waar heen wij op weg waren, om als het ware met een telekijker. naar het Noorden te kijken, de minder ontwik kelde gebieden van Noorwegen, waar de bewoner boer en visser tegelijk is, waar hij de ene tijd van het jaar zich onledig houdt met de visserij op kabel jauw. de andere tijd de armelijke grond bewerkt, in een hard bestaan en een moeizaam verworven levens onderhoud. Bodo is bijna zo groot als het plaatsje zelf. gelegen aan de Saltfjord. Eén startbaan was er. met een lengte van 3000 meter, zo wist men ons te vertel- Panorama van Bodo len. Straaljagers van elk gewicht, kon den er starten en landen En men was wat gelukkig, dat ook voor de civiele luchtvaart een klein plaatsje was inge ruimd, waardoor Bodo een snelle ver binding had gekregen met de overige steden van betekenis. In de fjord dob berden enkele watervliegtuigen, die de verbinding met de Lofoten en andere eilanden in stand hielden. „Streng verboden toegang" en „Fo tograferen verboden" lazen wij op de bordjes, bij de hekken, die de toegang tot het militaire gedeelte van het veld afsloten. ..Een aardige militaire be doening hier", merkten wij argeloos en terloops op ..Noorwegen is wel lang. doch niet breed", was het ant woord. „Onze grenzen zijn niet zover weg. En wij grenzen niet alleen aan Zweden". Daar stonden wij dan in het Poolge bied. En om ons daaraan te herinhe ren blies een lichte sneeuwjacht over het veld, de wind was guur en scherp, doch koud was het niet. de thermome ter kon de nul nog niet halen. Lang zou de sneeuw evenwel niet blijven liggen. De bergwanden van de Salt fjord bleven nauwelijks wit. „Er wordt hier zeker veel geskied", vroegen wij. Het antwoord was teleur stellend. want het luidde neen. Boven op de berg is een toeristenrestaurant en hotel met een prachtige uitzicht toren. Doch dat is nu gesloten. De sneeuw smelt aan de Oceaankant snel weg. De haven is een open haven. Dat komt door de Golfstroom, die hier een heilzame invloed uitoefent. Aan de andere kant van de berg blijft de sneeuw direct liggen. ,.U zult zien. morgen is de sneeuw weg". Echter om de zegsman te logenstraffen, de vol gende dag was de sneeuw niet weg en enkele dagen later maakten wij een tocht over de besneeuwde bergen, wel ke voor ons. plattelanders, een beleve nis was. Bodo. de toegangspoort voor Nord- land, Troms en Finnmark zou 'n ver geten stadje gebleven zijn als deze eeuw niet over middelen beschikte om het aan de vergetelheid te ontrukken. De mogelijkheid tot intensieve bewer king van de bodem is er beperkt. Slechts 3% van de bodem geeft aan de agrariërs een kans er iets aan te ont worstelen,, de visserij levert evenmin een rijk bestaan. En toch is dit stadje, dat voor de oorlog 6000 inwoners telde, en door de Duitsers geheel werd ver woest. herbouwd tot een plaats voor meer dan 90.000 zielen, moderner, al ls het al hout wat de klok slaat, op een hospitaal, een kerk. enige grote hotels en een bioscoop na. NAAR DE NOORDPOOL 6 U. 5 M. Toch valt er in Bodo wat te beleven, wat te doen en wat te zien. Al zou het de richtingwijzer zijn, voor het stationsgebouw van de vliegbasis, die me dedeelt. dat het vandaar naar New York 22 uur en 55 minuten vliegen is naar Tokio via de Noord pool 32 uur en over India 70 uur 5 minuten. Naar de Noordpool zelf echter slechts 6 uur en 5 minuten. En deze indicator, toen wij aankwamen juist door een jeep met militairen tegen de vlakte gereden waar ter wereld zijn zuilen en palen voor autoverkeer veilig im poneerde ons zeer. Maar rendieren en Lappen za gen wij niet. zoals op het hierbijgaande plaatje werd beloofd. Evenmin zagen wij de middernachtzon. Neen. wij moesten het doen met een gewone zonsopgang en zonsondergang. In de winter is het er vijf we ken door de ligging (Van onze correspondent te Washington) In Amerika hebben veel mannen belangstelling voor de kook kunst, er bestaan hier zelfs speciale kookboeken voor mannen. Het feit, dat Uw correspondent - voor het eerst in zijn leven - thans iets over recepten gaat schrijven, duidt misschien op enige Amerikaanse invloed. Niettemin voel ik mij een volkomen amateur op dit gebied en men moet dan ook in mijn recepten geen kookboektaai, zoals „men gieteenz. verwachten. is van mevrouw Eisenhower, van Me vrouw Truman, van Perle Mesta, ja van President Eisenhower zelf. GESTOOFD „men neme.. Op de wintel-feestdagen wordt er hier in Amerika veel gegeten en dit jaar leek het mij wel eens goed om niet over de étalages op Fifth Avenue en over de kerstbomen op Park Avenue te schrijven, doch in plaats daarvan over gerechten, die men hier kanvoor- gezet krijgen, gerechten, die ook in Nederland wel te bereiden zijn. Men kan er dan aan zijn gasten bijvertel len, dat dit nu een lievelingsschotel tussen de bergen iets langer nacht, d.w.z. men kan de zon niet zien op komen. In de zomer, van 1 Juni tot 13 Juli geniet men van het prachtige kleurenspel van de zon, die ter kimme neigt, doch dan weer gaat rijzen. Wel mochten wij. staande óp de uit zichttoren op de Ronnvik. van het prachtige vergezicht genieten. Een vergezicht, dat zich bij de heldere luchten uitstrekt tot op een afstand van 50 km., zodat men de bergen op de Lofoten eilandengroep duidelijk kan zien. Het richtingsbord voor het station op de vliegbasis Bodo Huisvrouwen, speciaal jonge moeders, hebben 't vandaag-de-dag niet ge makkelijk: ze draven van 's mor gens vroeg tot 's avonds laat, om huis, kamers en baby op orde te houden. Ze moeten bovendien voor Vaders eten zorgen, wan neer hij brommerig en moe van z'n werk komt. Die denkt na tuurlijk dat huishouden-doen geen inspanning kost: alleen hij heeft 't druk ennu ja, dat beetje bedden-opmaken, stofzui gen en koken, wat is dAAr nu bij? Alles wordt immers thuisge bracht en een beetje verstellen, wat betekent dAt nu? Je zit er rustig bij, de radio zingt en de kachel oppoken doe je wel tus sen de bedrijven door. Welk gezond mens zou dAAr nu moe van worden? hebben, er zijn anderen, bij wie de boel totaal in de soep loopt en wèèr anderen, die er zo'n beetje tussen door zeilen. Wie niet in- en dóór haar huishouden ten onder wil gaan welke man zou dat prettig vinden? doet 't beste, zich niet te druk te maken. Ze zal wel zo verstandig en Intelligent zijn, er af en toe op uit te gaan en daartoe alle denkbare hulp middelen te baat nemen. Wat is er tegen, uw kindje, zo als deze moeder doet, op de rug mee te nemen, om dusdoende gelegenheid te vinden, ook wat aan de „geestelijke" ontwikke ling te doen? Oosterlingen gaven allang het goede voorbeeld, waarom U dan niet? UW kind hoeft heus niet ai- tijd in de box te zitten en U, als oppassende moeder er vlak naast: neem het mee, niet in de kinderwagen dat is dikwijls een last op zichzelf maar zó maar op de rug: die last is lichter dan ge denkt! En met verbazing en verrast zal uw Pietje of Mietje de wereld van vandaag bekijken, de wereld, die voor hem of haar niet vroeg genoeg „open" kan gaan, omdat zij voor jonge levens zoveel ver wonderlijks in petto heeft! Trek er gerust op uit en laat 't huis en de hele boel even voor wat 't is: straks gaat 't U tien maal vlugger af, uitgerust als U bent van de frisse wandeling. Wie bindt hier in Leiden de kat de bel aan en zie ik mor gen met haar kindje op de rug? Die krijgt de éérste prijs van huismoeder, niet die van huis sloof"! FANTASIO Hier is de Poolcirkel Reeds heeft de piloot verkondigd, dat we de Poolcirkel zo juist passeer den, doch evenmin als enige jaren geleden bij een vlucht over de evenaar, waar de bossen een groot veld boeren kool evenaarden, vermochten wij hier iets te ontdekken, waarvan wij later zouden kunnen zeggen; wij namen poolshoogte van de Poolcirkel. Dit is weggelegd voor de landrotten, die per auto het plm. 1700 km lange Noor wegen doorkruisen, en hier op de plaats zijn. waar een denkbeeldige lijn het land in tweeën snijdt. Het geringe uitzicht was wel de reden, dat wij het interieur van de „Dan Viking" met zijn twee kittige stewardessen, wat nader in ogen schouw gingen nemen. We moesten ervaren, dat deze Douglas-veteraan reeds een tiental jaren pioniersarbeid in het Poolgebied had verricht voor de S.A.S.. de Pool was overgevlogen, en thans nog dienst deed, zij het traag, doch veilig, in deze koude gebieden, waar in de winter de nacht wekenlang geen einde kan nemen en de zomer aan de dag de lengte van meer dan een maand kan geven. Naast mij zat een blonde matroos zich te vermeien, de wolle watten van het wolkenge- wemel te bestuderen, een studie waar uit ik hem moeilijk kon wegrukken, om mij te laten vertellen, dat hij op weg was naar Kirkenes. de noordelijk ste haven van Noorwegen, dicht bij de Russische grens, een haven waar zeker in de winter niet al te veel vertier is. BELANGRIJKE VLIEGBASIS Met zichtbare geestdrift kondigde hij Bodo aan. Een groot vliegveld, zei hij. En dat was het. Het vliegveld E huisvrouw weet beter: twintig maal bellen of meer op een dag, de pap is zuur voor je 't weet. de stofzuiger stuk, juist als je 'm nodig hebt, de zuigeling huilt en schreeuwt, zonder dat je weet wat er aan de hand is, de was „loopt door", als je de boel niet in de gaten houdt, en zo zijn er heel wat méér tegenvallers waar een mens tureluurs van wordt. Geen opgewekt beeld, zult U zeggen. Natuurlijk valt 't ook wel eens mee, maar, zo door-de-bank zal iedere huisvrouw, die hart voor haar zaak heeft, niet ontkennen, dat ze 's avonds minstens even moe is als de man. Vooral wan neer ze niet met haar tijd is meegegaan en daarom niet zo economisch werkt, als 't zou kunnen ECONOMIE in het huishou den overwint Alles! Geluk kig hebben vele huismoe ders zich daarmee bezig gehou den. hoewel Amerika ons in dit opzicht een stuk voor is. Daar is men al zó lang gewend, 't zonder enige hulp te moeten stellen, dat alles op de minste weerstand gericht is: wat ma chinaal gebeuren kan, gebeurt machinaal, elke omslachtigheid wordt er geweerd met het gevolg, dat de huisvrouwen 's avonds niet amechtig in een stoel neer ploffen. Ze kunnen dan nog wat voor man en kinderen zijn, leven niet op de laatste toeren van haar zenuwen en profiteren van alles, wat 't leven buiten de huishou delijke rompslomp om, te genie ten geeft. ANDIGHEID en overleg zijn twee belangrijke fac toren in een huishouden, dat op rolletjes wil lopen. Er zijn huisvrouwen, die daar een speciale studie van gemaakt EISENHOWER'S RUNDVLEES. Men weet, dat President Eisenhower vóór zijn ziekte graag ging jagen, vissen of golfspelen. Dikwijls was hij dan in gezelschap van een grote groep mannen en de President hield ervan om zelf voor zijn vrienden een stevig maal te bereiden. Amerikaanse man nen doen graag wat stoer en de Pre sident maakt daarop geen uitzonde ring: hij kon een vleesmaaltijd berei den voor60 man. Ik heb hier zijn recept voor zulk een reuzenmaaltijd. Wil men dit gerecht en familie eten, dan moet men de getallen maar door tien delen! WAT LIET PRESIDENT EISENHOWER AANRUKKEN? 18 pond kook-vlees. 7,2 pond kleine aardappelen, 6 bossen kleine wortelen, 4 M: pond kleine uien, 15 verse tomaten, kruiden (thym, laurierbladen, knoflook enz.), 12 liter runderbouillon, zout, pe per en Ac'cent (een soort Maggi). Stoof vlees in de bouillon tot het gaar is. Voeg er groenten, aardappelen en kruiden,, aan toe (kruiden in een po reus zakje). Als de groenten gaar zijn, giet er dan 8 liter bouillon af. Maak deze bouillon aan met een mengsel van gesmolten boter en meel en giet dit alles daarna weer terug bij het vlees en de groenten. Dan een half uur la ten sudderen. PERLE MESTA's ZWITSERSE FONDUE. Onder het regiem der Democraten is Perle Mesta ambassadrice in Luxem burg geweest. Tevoren was zij een der rijkste dames te Washington, beroemd om haar recepties en feesten. Maar ook in Europa wist zij haar faam te handhaven en toen op Broadway de „Musical" operette) „Call me Madam" werd vertoond, was het nau welijks een geheim, dat de hoofdfiguur een caricatuur voorstelde van Ameri- ka's ambassadrice in Luxemburg. Perle Mesta weet van het leven te genieten en als ikzelf voor Kerstmis of Nieuwjaar uit mijn vier recepten kon kiezen, dan zou ik het gerecht van Madam Mesta prefereren. Men heeft daarvoor nodig: 450 gram Gruyère kaas in blokjes, kwart liter witte wijn, 1 gladgestreken dessertlepel aardappelmeel, 1 theele peltje nootmuskaat, 2 eetlepels Kirsch, 4 eierdooiers, 1 kwart liter room. De bereiding is niet moeilijk: smelt kaas in wijn boven lage vlam. Meng aardappelmeel met Kirsch en noot muskaat; roer dit mengsel vervolgens door de kaas. Giet de room erbij en tenslotte (en heel vlug) de dooiers. Zet de pan op tafel op een verwarmings toestelletje om het gerecht op tempe ratuur te houden. Men weet toch hoe de Zwitserse Fondue te eten? Iedere gast krijgt wat kleine stukjes brood voor zich en die doopt men in de schotel met Fondue, die midden op tafel staat. Ongeveer dus, zoals som mige boeren aardappelen eten. Maar dit is veel lekkerder. MEVROUW TRUMAN's BEVROREN CITROENTAART Opnieuw dus een recept uit een de mocratische keuken. Maar vooral om streeks Kerstmis wil ik strikt objectief blijven en om het evenwicht te her stellen zal ik de serie afsluiten met een republikeinse schotel: een lekker nij van „Mamie" Eisenhower. Eerst echter iets uit de keuken van ..Bess" Truman. (Haar man ziet er al tijd stevig en goedgevoed uit). Men moet klaarzetten: 2 eieren (dooiers en wit apart), een derde kop citroensap, 1 kop slagroom, 1 eetlepel geraspte citroenschil, Vz kop suiker, Vz kop gekruimelde volkoren- crackers (z.g. graham-crackers). Dit is de gebruiksaanwijzing: Klop de eierdooiers, voeg er citroensap en schil aan toe, plus alle suiker op twee eetle- peltjes na. Kook op lage vlam, roer voortdurend. Laat afkoelen. Klop het eiwit tezamen met de twee overgeble ven eetlepels suiker en voeg dit alles langzaam bij het gekookte mengsel. Voeg daarna langzaam slagroom bij het mengsel. Vet pan in en strooi craoker-kruimels op bodem en rand. Plaatst deze pan in de ijskast en giet de vulling erin, wanneer de korst goed koud en hard is geworden. Strooi nog wat kruimels bovenop en laat dit alles geruime tijd in de ijskast staan. MAMIE'S FUDGE (noemen wij dat truffels?) Ziehier wat Mevrouw Eisenhower in het Witte Huis placht te bereiden en wat zij thans weieens zal maken, ter wijl haar echtgenoot herstellende is in het landhuis te Gettysburg. Men heeft nodig: 4% kopje suiker, snuifje zout. 2 eet lepels boter, 1 groot blik ingedikte (evaparoted) melk (zonder suiker). Kook dit alles zes minuten. Doe in een grote schaal: 340 gram half bittere chocolade, 340 gram zoete chocolade, Vz liter marsh mallow crème, 2 kopjes fijngemaakte noten. Giet kokende stroop over de ingre- diënenten in de schaal, klop totdat de chocolade geheel is gesmolten en giet alles in een pan. Laat een paar uur staan alvorens te snijden. Bewaar in blik. Marshmallow is in Amerika waar schijnlijk beter bekend dan in Europa, maar het schijnt ook in de oude we reld te koop. Hier wordt het vaak als taartvulling gebruikt. Ik herinner mij een verhaal van een Amerikaanse dame, die wat Marsh mallow mee naar Frankrijk wilde ne men. De Franse douanier vroeg haar wat dat was. Zij antwoordde: „Een soort snoep". De Fransman wilde het niet geloven. Om hem te overtuigen, liet de Amerikaanse hem proeven. Zijn reactie was: „Ziet U nu wel, het is geen snoep, het zijn watten!" Dit verhaal doe ik overigens niet, om U ervan te weerhouden Mamie's Fudge te maken. Bon appétit!

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 14