toiii r o i m öu V UtOM LJ L Buckminster Fuller, "11 Amerikaan met zeer moderne denkbeelden Vele goede eigenschappen V. Eerste originele aanval op het huisvestingsprobleem - Zijn „Zeepbel"koepelhuis! WOORD VAN BEZINNING MET KERSTMIS MAG NIEMAND EENZAAM ZIJN.... (li) ~N V._ 3e Jaargang No. 50 Buckminster Fuller, Amerikaans genie met tal van revolutionnaire ideeën, vooral op het gebied van de woningbouw. Een paar weken geleden zond een der televisie-zenders een zogenaamde „spectacular" uit, een hoor- en schouwspel, dat een fantastische en humoristische blik in de toekomst liet werpen; het droeg tot 976" en gaf een beeld van de levensomstandigheden over een jaar of twintig, dat vooral het gemakkelijke leventje schildert, waarin wij ons dan zullen kunnen verheugen. Daartoe behporde onder meer ,,de zeepbel" en die zeepbel zou dan de vorm hebben van onze „levensapparatuur", een doorzichtige koepel, die elk denkbaar gemak bevatten zou, die men voor een comfortabel en aangenaam leven nodig heeft. Nu is het al zo ver dat die „zeepbel" inderdaad al bestaat: het is het laatste product van de vaak verbazingwekkende en altijd vruchtbare geest van R. Buckminster Fuller („Bucky"). Amerikanen geven niet gauw de eretitel van „genie" aan iemand die in het land zelf is geboren, maar Fuller, een van de meest creatieve ontwerpers en daarenboven wiskundige, ingenieur, architect, geograaf, redacteur en filosoof van naam is meermalen door zijn collega's met het woordje „genie" aangeduid. Reeds in 1932 werden Fullers denkbeelden over het produceren van onderkomens voor grote hoeveelheden mensen beschouwd als de eerste originele aanval op het huisvestingsprobleem sedert eeuwen. Zijn Dymaxion woning, waarvan de eerste ideeën reeds tot 1927 teruggingen, baseerde hij op zijn stelling, dat een woning is opgebouwd uit twee elementen: het zware permanente deel, waarin de verwarming, het sanitair, de electriciteit, het gas, enz. zijn opgenomen en een lichter, meer véranderlijk deel, waarin de mensen onderdak vinden. Deze woning van Buckminister had als centraal deel een cylindrische mast van lichtmetaal, waarin de verwar ming, enz., waren opgenomen. Van deze vijftien meter hoge mast, hing aan sterke staaldraadkabels een zes hoekig bouwsel van lichtmetalen vloe ren en wanden, onderverdeeld in grote, hoge vertrekken, die goed geïsoleerd waren en waarin veel bergruimte was uitgespaard. Dit merkwaardige huis scheen alle goede eigenschappen te bezitten: com pactheid, goedkope en gemakkelijke bouw, economisch in onderhoud en be woning, doch er kwam een „maar" bij, Dit is een van de bouwsels volgens de moderne denkbeelden van Buckminster Fuller, een restaurant te Woods Hole in Massachusetts. De „huid" is van doorzichtig plastic en heeft weerstand geboden aan twee orkanen! Zaterdag 17 December 1955 n.L dat het idee werd gelanceerd juist toen het dieptepunt van de malaise was bereikt l Te ver haar tijd vooruit De blauwdrukken van dit huis wa ren in het jaar 1932 reeds als zeer vooruitstrevend betiteld, want in de woning waren allerlei arbeidsbespa rende apparaten aangebracht, waar voor men nu nog de grootste bewon dering kan hebben. Door de toen heer sende economische toestanden en mis schien ook wel, omdat dit soort woning haar tijd te ver vooruit was. had deze vinding niet het verdiende succes. Nu komt Fuller evenwel met iets nieuws: de „Geodetische koepel" en hij koestert de beste verwachtingen dat dit dè wo- nig, zoniet van vandaag dan toch van de naaste toekomst zal blijken. De koe pel of „zeepbel", zoals die in de volks mond genoemd wordt, is het resultaat van zijn toepassing van de beginselen van „synergetische en energetische geometrie" op de woningbouw, begin selen die hij ongeveer 25 jaar geleden ontdekt heeft en sindsdien op de sa menleving tracht toe te passen. Kort gezegd wordt hiermede bedoeld de toe passing van in elkaar grijpende drie hoeken, die zich tenslotte aaneenslui ten tot een volkomen cirkel of halve cirkel. Druk- en trekspanning is ver deeld over alle punten van het bouw sel in plaats van over de enkele pun ten, waarop het gewicht bij een gewone constructie drukt. Revolutionnaire constructie Fuller heeft deze mathematische be ginselen nu toegepast op gebruiksvoor werpen en een er van is dus de koepel, die door de Amerikaanse Marine wordt beschouwd als „een revolutionnair nieuw type onderkomen". Het revolutionnaire ligt niet zozeer in de vorm omdat zij rechtstreeks teruggaat tot de igloo der Eskimo's maar in de construc tie: een dergelijke koepel kan voor 14 procent van de kosten worden ge bouwd, die een daarmee gelijkstaand bouwsel, op de conventionele wijze op getrokken, zou kosten, terwijl het ge wicht slechts 3 procent daarvan en het volume van het te gebruiken materiaal zes procent bedraagt; de oprichting van de koepel vergt, in man-uren gerekend, slechts één procent van het aantal ar beidsuren dat het oude type vereist! Fuller kon, dank zij de belangstelling die de Marine voor zijn vinding toon de, een deel van zijn oude dromen ver wezenlijken: in 1927 hield hij zich be zig met het fantastische denkbeeld een montage-woning van tien verdiepingen te bouwen volgens zijn bovengenoemd „Dymaxion"-principe, deze van de fa briek met een bestuurbaar luchtschip naar de bouwgrond te vervoeren en daar neer te laten! Nu is het de ge woonste zaak van de wereld wanneer een helicopter zo'n koepel van 500 kg gewicht .en 15 meter doorsnede op neemt, over grote afstand vervoert en hem neerlaat, waar dit nodig is. IK hoop dat u het mij niet kwa lijk neemt, dat ik boven dit woord van bezinning nog eens hetzelfde zet als de vorige week. Het eenzaam zijn vertoont ver schillende aspecten en ik ben bang, dat wat lk hier de vorige week schreef, licht misverstaan kan worden. In ieder geval: ik moet hier nog even op terug komen. Niet, dat ik zou willen terug nemen wat ik schreef. Wij moe ten de strijd aanbinden tegen de vereenzaming, „de grootste nood van deze tijd". En juist het Kerst feest biedt ons een goede gele- wat wij hem in zijn eenzaamheid zullen meegeven. Velen immers ontvluchten de eenzaamheid en grijpen met bei de handen het Kerstfeest aan om nu eens gezellig onder de mensen te zijn. Het gaat hun om de gezelligheid, de drukte van het feest. De boom, de vele lich ten, de maaltijd, de wijn. Maar breekt dit onze vereenzaming, of kerken, de Pieters- en de Hoog landse Kerk hier in Leiden, zo groot bouwden en vooral zo hoog Er moet ruimte zijn. Niet voor de mensen, maar voor God en zijn heilige engelen en juist zo ook voor de mensen. Ruimte moet er zijn en stilte. De stilte waarin God tot ons spreken kan en zijn Boodschap kan doordringen in ons hart. Het echte Kerstfeest kan alleen in de eenzaamheid worden ge vierd. in die eenzaamheid, die leidt tot de echte gemeenschap. Dan ontvluchten wij de een zaamheid niet, omdat wij niet genheid hiertoe. Wij kunnen ons nu voor de ander openstellen en hij zal dit graag van ons aan vaarden, juist met Kerstmis. Maar laten wij ons niet vergis sen. Het kan immers zijn, dat wij juist zo ons doel voorbij schieten en in plaats dat wy de eenzaamheid van de ander op heffen. die alleen nog maar gro ter maken. Het kan zijn, dat wij hem even zijn eenzaamheid zul len doen vergeten, maar dat hij daarna juist eenzamer zal zijn dan ooit tevoren. Van beslissende betekenis is hier de vraag, hoe wij met de ander Kerstfeest zullen vieren. schept het die juist? En: is dit Kerstfeest vieren? Het eerste Kerstfeest als ik dat zo noemen mag werd ge vierd in een grot,eenstal.Maria, Jozef en het Kind in de kribbe. De eerste Kerstboodschap klonk in de open lucht, buiten bij de herders, in de stilte van de nacht, in de eenzaamheid. Het echte Kerstfeest kan alleen ge vierd worden in de eenzaam heid „Er moet altijd ruimte om heen zijn", schrijft Prof. Smelik in het laatste nummer van „Wending". Heus. onze voorouders wisten wel wat ze deden, toen ze hun alleen kunnen zijn, maar dan vinden wij in de eenzaamheid elkander. Wij vinden elkander, omdat wij samen God vinden. En wij vinden God. omdat Hij zich door ons laat vinden. In de kribbe, in de stal, in de ander die Hy op onze weg zendt, onze broeder, die naast ons zit. Met Kerstmis mag niemand eenzaam zijnMaar wie de eenzaamheid ontvluchten wil... Ik wens u allen een recht goede Kerstmis! J. GROOT. Ned. Henr. Predikant te Lelden. Nuttig maar ook mooi Terwiijl Fuller zich niet tot de archi tecten rekent heeft zijn „geodetisch principe" de oplossing gebracht voor een architectonisch probleem, dat de ingenieurs met de conventionele mid delen niet konden oplossen. Enkele Ja ren geleden wilde de Ford Motor Com pany bij de viering van haar 50-jarig bestaan een enorme koepel oprichten gelegenheid van de Triënnale een grote verlichte koepel had ontworpen, die grote bewondering oogstte. Als geograaf heeft hij zich zeer ver dienstelijk gemaakt door de oude Mer- cator-projectie te vervangen door een systeem, waarbij vertekening geheel is uitgesloten en het bolvormig oppervlak van onze aarde in de juiste onderlinge verhoudingen in een plat vlak wordt geprojecteerd. Men kan zich thans zeker nog geen denkbeeld vormen of zijn theorieën van blijvende invloed op de komende geslachten van architecten en inge nieurs zullen zijn, maar het staat toch reeds vast. dat de moderne kunst veel aan hem te danken heeft. Zo heeft de bekende Amerikaanse beeldhouwer Alexander Calder aan hem zijn denk beeld van de „mobiles" te danken, toen hij kort na de Eerste Wereldoorlog Dit is de koepel, waarmee Buckminster Futier het probleem oploste van een van de Ford-gebouwen. Dit spinneweb is van aluminium, overtrokken met plastic. op het oude in de vorm van een ro tonde gebouwde kantoor te Detroit. Uit een vluchtige berekening bleek dat een dergelijke stalen koepel van die afmeting 160 bon zou wegen en veel te zwaar zou zyn voor het gebouw, waar op hij zou komen te staan. Fuller hoorde van dit plan; hy maakte de Ford Company opmerkzaam op zyn geodetisch systeem en de directie stemde er in toe, dat hy de bouw van de koepel op zich zou nemen. Deze koepel, bestaande uit aaneensluitende driehoeken van aluminium en bedekt met een plastic „huid" was er op be rekend aan de zwaarste stormen weer stand te kunnen bieden; de bouw van de koepel duurde niet langer dan 30 dagen. Niettegenstaande zyn wiskundige in slag verliest hy nimmer de eisen der aesbhetica uit het oog en dit bleek nog het vorig jaar te Milaan, waar hy ter Beide benen op de grond Als beoefenaar van de sociale weten schappen heeft hy de Dymaxion" woning en de „geodetische" koepel op zyn naam staan, die hy heeft ontwor pen om het woningprobleem op te los sen. in de eerste plaats in de minder ontwikkelde gebieden, maar ook in de sterk geïndustrialiseerde landen. Ook als docent heeft hy zich onder scheiden en dit dateert eigeniyk nog pas van de laatste tyd. Met zyn zachte stem, maar met de vasthoudendheid van een man die weet wat hy wil ver kondigt hy aan zijn toehoorders zyn toekomstdromen, waarbij hy niette min met beide benen op de grond staat, zodat na een van zyn lezingen de bekende wiskundige van de Colum bia Universiteit, Edward Kasner, sprak: „Wat jammer dat Pythagoras hier niet by heeft kunnen zyn". kennis maakte met de aan staaldra den opgehangen bouwsels van zyn vriend Fuller. Het schynt dat nu, na 27 jaar, de tyd ryp geworden is om ten volle te besef fen welk een enorme betekenis de denkbeelden van Fuller voor deze en de toekomstige samenleving kunnen hebben, dat omstreeks 1976 de „Zeep bel" geen zeepbel in de gewone bete kenis van het woord zal blijken te zyn en dat wij Fuller zullen kunnen rang schikken onder de grote uitvinders van de 20ste eeuw. De Navo-troepen, die deelnemen aan vyfdaagse atoommanoeuvres in Zuid Duitsland, hebben de waarschuwing gekregen geen appels te stelen Zy werden door hun commandanten ge ïnstrueerd uit te kyken naar de „vyand" en niet naar het rypende fruit in de boomgaarden van Beieren en Hessen.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 11