smaken: Het gaat de landbouw niet slecht Nieuwe Raadhuis van Voorhout officieel in gebruik genomen Hogere garantieprijzen bij loonopslag toegezegd Ja! Shagretta smaakt beter dan shag! 94ste Jaargang Donderdag 15 December 1955 Derde Blad No. 28705 Het aandeel van de landbouw in het nationale inkomen bedraagt thans 12 tegenover 8in 1938, terwijl naar verhouding de industriële productie een grotere omvang heeft gekregen. Het gezinsinkomen van de grote be drijven in het Noorden zijn onveran derd ongeveer f. 12.000 per jaar geble ven, streeksgewijs zijn er echter grote verschillen in de gezinsinkomens. In de veenkoloniën is het gezinsinkomen gedaald van gemiddeld f. 11.000 in 1950/1951 tot f. 4500 in 1953/1954. In het Zuidwestelijk kleigebied is het inkomen echter gestegen van f. 22000 tot f. 22.700 in 1953/1954. Voor de ge mengde bedrijven van 8 tot 12 H.A. met eigen arbeidskrachten, is het in komen gestegen van gemiddeld f. 5.000 in 1948/1949 tot f. 7000 in 1953/1954. Deze cijfers wilde minister Mansholt geven opdat niet de indruk postvat dat het thans in de landbouw zo bui tengewoon slecht gaat. Wijs beleid is voor de landbouw be langrijk, maar tenminste even belang rijk is dat de productiviteit zo hoog mogelijk wordt opgevoerd opdat de landbouw zo goed en zo goedkoop mo gelijk produceert, daartoe moet een prikkel blijven in de hoogte van de garantieprijzen. Indien het aanbod van arbeiders in een bepaalde streek gering is. moet men de productie daarbij aan passen en naast aardappelen niet sui kerbieten telen, waarvan de oogst gelijk valt. Niet pessimistisch In het algemeen geeft de situatie in de landbouw aanleiding tot bezorgdheid, maar ten aanzien van de ontwikkeling in de toekomst is minister Mansholt niet pessimistisch omdat er nog mogelijk heden zijn van prijsverlaging en verbe tering van de productiviteit. De melk prijs voor het nieuwe seizoen is nog niet vastgesteld. Dat zal nog wel enkele weken duren. Te zijner tijd zal de Minister daarvan mededeling doen aan de Kamer met een toelichting. Voor een aantal landbouwproducten zijn de prijzen gegarandeerd. Daartoe behoorde ook koolzaad. Maar nadat het koolzaad dit jaar reeds was ingezaaid, werd bij verrassing koolzaad aan de basisproducten onttrokken. Van alle kanten was hierover uit de Kamer ge klaagd en minister Mansholt moest toe geven dat de beslissing te laat was ge komen. Hij verontschuldigde zich hier voor met het argument dat overleg nodig was geweest. De verdediging van de Minister was niet sterk, maar hij merkte op dat productie van koolzaad allengs is gedaald en dat nog slechts ruim 4000 hectare er mee beteeld is, zodat het koolzaad nog maar weinig Film over Zuid-Holland „Vrij buiten!" Gistermorgen vond in het Scheve- ningse Seinposttheater de officiële pre mière plaats van „Vrij buiten", een film in opdracht van de provincie Zuid-Hol land verv?-~1igd. De waarnemend Commissaris dei- Koningin mr J. J. R. Schmal was bij deze gelegenheid de gastheer van een groot aantal Zuid-Hollandse burgemees ters en andere hoogwaardigheidsbekle ders. Mevrouw mr Chr. de Ruyterde Zeeuw, lid van Ged. Staten, hield een inleidende beschouwing. In de provincie Zuid-rfolland woont een kwart van de Nederlandse bevol king. Het vraagstuk van de recreatie, de vlucht uit de stedelijke steenwoes tijnen, het drukke verkeer, de herrie van 1e dagelijkse arbeid, wordt steeds klemmender. „Wat denken de kinde ren tegenwoordig als ze zingen, „Hol land, mijn Holland ik vind je zo mooi?", vroeg zij zich af. Men kent het eivolle strand, maar tal van genoee enheden tot ontstanning kent men niet of veel te weinig. Om het typische Hollandse landschapsschoon met zijn vele mogelijkheden tot ont spanning doen herontdekken liet het provinciale bestuur de kleurenfilm „Vrij buiten" onder regie van Otto van Neyenhoff naai' een scénario van Char les Bressers en met muziek van Wil Hartingsveldf maken. Deze film is een „gedramatiseerde documentaire", geen aardrijkskundige inventarisatie van de provincie echter. Het is een verhaaltje van een dier willekeurige „Jansens", die in de sleur van zijn leven als loketbe diende achter '-anktralies door het blote toeval het Hollandse landschap ontdekt. Daar vindt hij de vrijheid, de stilte, de ontspanning, baar is hij „Vrij buiten"! Vergadering Prov. Staten van Zuid-Holland Situatie bij Bodegraven moet bekeken De Provinciale Staten van Zuid-Hol land zijn gistermorgen begonnen met de algemene beschouwingen over de pro vinciale begroting voor het dienstjaar I956. De heer H. van Es (PvdA) zeide o.m. dat de cijfers over de woningnood in Zuid-Holland ook voor de overheid wel zeer welsprekend zijn en duidelijk tonen dat het voor deze provincie toegewezen woningcontmgent vergroot moet wor den. „Als de woningbouw in het huidige tempo doorgaat zal eerst over 23 jaar, dus in 1978, de woningnood opgelost zijn", zeide hij. Jhr mr dr O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden (KVPi merkt op dat de for mele weg voor de bouw van woningen te lang en te omslachtig is. „Spaar ons voor nog meer instanties op het gebied van de woningbouw", riep spreker uit. Ook meende spreker dat met voort varendheid gewerkt moet worden aan de aanleg van wegen, omdat men anaers bij het snelle voortschrijden van de in dustrialisatie achter de feiten aan zou komen. Mr J. J. Oyevaar (VVD) zeide dat uit de ontwerpbegroting voor 1956 blijkt dat de toestand van de provincie gezond is. De vergadering werd hierna verdaagd tot vanmiddag. Een voorstel inzake de rechtspositie van de gehuwde ambtenares in provin ciale dienst, werd aangenomen met 39 tegen 30 stemmen. De heer H. van Rossum (SG) vroeg zich af of men wel in de goede richting gaat op het gebied van de recreatie. Dit was zijns inziens niet zo. De heer C. H. Hagedorn (PvdA) meende dat het zeer ongewenst is de voorgestelde sluis en brug in en over de Oude Rijn bij Bodegraven te leggen op de oude plaats. De zich steeds uit breidende industrie in deze streek zou hiervan zeer veel schade lijden. De nieuwe brug zou in Bodegraven moe ten worden gelegd, de sluis zou buiten de kom van Bodegraven moeten ko men. Hy vroeg Ged. Staten deze zaak eens op al zijn merites grondig te be zien. De heer H. van Woudenberg (PvdA) zeide dat Nederland zeer bosarm wordt. Daardoor bestaat de vrees, dat er een gebrek aan recreatiegebied ontstaat. „Laten wij de alarmklok luiden", zeide hij, „want wij moeten b?houden wat wij hebben. Dit is dringend noodzakelijk. Minister Donker over kinderadoptie Minister Donker eft de Eerste Kamer doen toekomen de Memorie van Antwoord ower het ontwerp van wet tot invoering m de mogelijkheid van adoptie en wijziging, in verband daar mede. van het Burgerlijk Wetboek het Wetboek van Burgerlijke Rechtsvorde ring en het Wetboek van Strafrecht. De Mini1-Ier vertrouwt, dat de ontwor pen mogelijkheid van adoptie de neiging tot het afstaan van kinderen niet zal stimuleren. Wat de adoptie van een onwettige afstamme''"g van een der adoptanten betreft, merkt de Minister het volgende op. De rechter zal in elk hem voorgelegd geval te rade gaan 1 het kennelijk belang van het kind. nadat hij heeft nagegaan of de wet voor dit geval de mogelijkheid tot adoptie heeft geopend. Slechts bij de behandeling van een ontwerp van wc' "'aarbij de rechtsposi- tie van de onwettige kinderen jegens hun ouders en de familie van hun ouders in haar volle omvang aan de orde wordt gesteld, kan een verantwoor de beslissing worden genomen, langs welke werrcn alle of bepaalde groe pen dier kinderen onder alle of bepaal de omstandigheden in die rechtspositie verbetering moet worden gebracht. Wij moeten de moeilijkheden benutten, die het delta-plan zal bieden voor het verkrijgen van recreatiegebied". Voor de aanleg van een vissershaven in Katwijk brak de heer S. H. van Eijbergen (CHU) een lans. De heer C. P. Damme (PvdA) zeide dat een groot deel van de Scheveningse Boulevard een zwakke stee in de zeewe ring van Zuid-Holland vormt, welke ver sterking behoeft. Voorts vroeg hij aan dacht voor de verbetering van de Sche veningse haven. De heer A. In 't Veld (CHU) zeide dat de plannen voor de aanleg van een nieuwe brug en een nieuwe sluis in de Oude Rijn by Bodegraven goed bekeken moeten worden. De vergadering werd hierna verdaagd tot Dinsdag a.s. Koning Gustaaf Adolf van Zweden heeft in de Opera te Stockholm de Nobel-prijzen uitgereikt aan de winnaars, t.w. Vincent de Vigneaud (V.S.). Wolykarpus Kusch (V.S.). William Lam (V.S.). Hugo Thexell (Zweden) en Halldor Laxness (IJsland). Russen niet langer in Roemeense olie-industrie De Sovjet-Unie heeft haar aandeel in de Sovrompetrol. de Russische-Roe- meense Oliemaatschappij, die sedert 1945 de gehele olie-industrie van Roe menië exploiteert, aan Roemenië ver kocht, zo is bekendgemaakt door Radio Moskou. Alle Roemeense olie-onderne mingen zullen voortaan worden beheerd door de Roemeense Staat. Op 13 De cember is in Boekarest een overeen komst getekend, waarbij de overdracht werd geregeld. Een nieuw begin in een nieuwe omgeving De geheel nieuw raadzaal van het gemeentehuis te Voorhout was gistermiddag geheel gevuld, toen daar in de buitengewone raadsver gadering het nieuwe raadhuis officieel in gebruik werd genomen. De vergadering werd op de gebruikelijke wijze geopend door de waar nemend burgemeester, de heer E. J. M. Kolfschoten. De voorzitter sprak een welkomst woord in de eerste plaats tot de raadsle den en verder tot een groot aantal ge nodigden, onder wie zich bevonden de burgemeesters van Rijnsburg, Warmond, Noordwijk, Noordwijkerhout en Sassen- heim, de wethouders en de gemeente secretaris van Alkemade, mevrouw Kolf schoten,' de geestelijkheid uit Voerhout en de heer B. Ike, vertegenwoordiger van de afdeling Zuid-Holland van de Ver. van Nederlandse Gemeenten. Spreker bracht hulde aan het college van B. en W. uit de jaren 1950 en 1951. dat het ini tiatief had genomen tot de verbouwing van het raadhuis. Het gemeenteperso- neel heeft de laatste jaren tijdens de verbouwing speciaal moeten werken on der zeer ongunstige omstandigheden, maar het werk heeft hier met onder ge leden, iets waarvoor de burgemeester het personeel gaarne hulde bracht. Een speciaal woord van lof was er ook voor de architect en de aannemers. HARTSLAG VAN DE GEMEENTE Het gemeentehuis, aldus spr., moet een bezit van de gemeenschap zijn, het moet de plaats zijn waar de hart slag van de gemeente wordt gehoord. Het is ook de plaats waar het gezag gekweekt moet worden. Het werk op het raadhuis geschiedt ten dienste van de gemeenschap. Met de woorden van Vondel „Indien 't gemeen U roept, bezorgt het als Uw eigen" verklaarde de burgemeester het nieuwe raadhuis voor geopend. NIEUW BEGIN De heer J. J. Weve, voerde namens de KVP het woord. Allereerst wees spreker 1 er op dat door deze verbouwing geen en- j kele woning minder in Voorhout is ge bouwd. Was de woningbouw hierdoor j wel in gevaar gekomen, dan zou geen I der raadsleden voor dit werk hebben ge-1 stemd. Hij sprak de hoop uit dat in de nieuwe omgeving een nieuw begin zou worden gemaakt. Wij hebben nu een streep onder het verleden gezet en gaan nu positiever werken dan in het verle den het geval kon zijn. De heer Eigenbrood sprak namens de Prot. Chr. fractie. Hjj wees er op dat de raad zich opnieuw dient te bezinnen op zijn taak, opdat de gemeenschap zo goed mogelijk wordt gediend. GESCHENK De heer C. Ph. F. Zeiler, het eerste niet-raadslid, dat het woord voerde, bracht allereerst een bloemenhulde aan mevrouw Kolfschoten, en droeg (Van onze parlementaire redacteur) Er heerst in de landbouw een sfeer van onbehagen. Onder de druk van de overschotten op de wereldmarkt dalen de prijzen, terwijl de productiekosten stijgen. Daarbij komt dat de arbeiders in de landbouw wegtrekken naar de Industrie, die hogere lonen biedt. Als de vrijere loonvorming in sommige industrieën de lonen verder verhoogt en de landbouw uit overwegingen van rechtvaardigheid moet volgen stijgen de kosten in de landbouw nog meer. Dan wordt de ïsbasis ondermijnd, vooral ook omdat de exportpositie wordt verzwakt. Mede namens de heren Hartog (VVD) en De Ruiter (CHU) diende de heer Vondeling (PvdA) daarom gisteren in de Tweede Kamer een motie in, waarin de mening wordt uitgesproken, dat het agrarische bedrijfsleven moet kunnen blijven rekenen op onverminderde handhaving van de door de regering op het gebied van de prijsvorming van landbouwproducten gedane toezeggin gen, mede om ook In de toekomst verder te kunnen blijven streven naar sociale gelijkstellingen van de landarbeiders met vergelijkbare arbeiders ten plattel ande. Verschillende uitkomsten Minister Mansholt stelde tegenover de motie dat de garantieprijzen tot dus verre zijn gebaseerd geweest op de kost prijzen en hij ziet geen aanleiding deze daar in de toekomst niet op te baseren. In de kostprijs zitten ook de lonen (uiteraard niet de zwarte lonen), in dien er in de'landbouw een loonsverho ging tot stand zou komen, zou dat tot uitdrukking komen in de garantieprij zen. De motie is daarmee in overeen stemming en daarom zou de Minister geen bezwaar hebben tegen aanneming van de motie. De 13 sprekers, die bij de begroting van Landbouw het woord hadden ge voerd, gaf minister Mansholt toe, dat de laatste drie jaren de kosten zijn ge stegen, waarmee de prijzen niet even redig omhoog zijn gegaan en zelfs zijn gedaald. In bepaalde ondernemingen is daardoor zelfs verlies geleden. Maar de uitkomsten zijn voor de verschillende landbouwproducten verschillend. Voor tarwe, suikerbieten en eieren zijn de winsten ongeveer gehandhaafd, maar het staat anders met de voedergranen en de melk. Er is in het algemeen ech ter nog steeds een redelijke bestaans basis. betekenis heeft en alleen al daarom niet meer tot de basisprodukten kan worden gerekend. Het ontslag van de heer Bonnerman Van diverse kanten was ook uit de Kamer geklaagd over de wijze waarop aan de secretaris-generaal van het De partement van Landbouw, de heer Bon nerman, ontslag was verleend, op grond van artikel 99 van de Ambtenarenwet volgens het welk ontslag mogelijk is zonder opgaaf van redenen. Vertrouwelijk had minister Mansholt de reden van het ontslag aan de Kamer medegedeeld, maar in het be lang van betrokkene wilde hy er in het openbaar niets over zeggen. Dc heer P^nnerman heeft schriftelijk medegedeeld genoegen te nemen met ontslag op grond van Artikel 99 van de Ambtenarenwet op financiële voor waarden, '-'-ekking hebbend op wachtgeld en een pensioenregeling. Die voorwaarden zijn zo, dat de posi tie van de heer Bonnerman goed is gewaarborgd, ook vóór de toekomst. Tot na de verkiezingen wordt geen beslissing genomen over een opvolger. Vandaag wordt het debat over de be groting van Landbouw. Visserij en Voedselvoorziening voortgezet. Amerikaanse hulp aan Indonesië WORDT MET 47 VERHOOGD De Amerikaanse technische hulp aan Indonesië (I.C.A.) zal volgend jaar met 47 verhoogd worden, aldus heeft de ambassadeur van de V.S. in Djakarta. Hugh S. Oummingh Jr., medegedeeld, Het nieuwe bedrag wordt 11.100.000 dol lar. Hierdoor komt het totale bedrag, dat de regering van de V.S. sinds 1950 voor technische hulp aan Indonesië toe kende, op 41.717.000 dollars. Geen „droge" recepties Bij de behandeling van de gemeente lijke begroting van Utrecht heeft de fractieleider van de P.v.d.A., de heer H. F. Stekelenburg Jr., gepleit voor alcohol vrije gemeentelijke recepties. Burgemeester C. J. A. de Ranitz heeft thans medegedeeld, hier niets voor te voelen. Naar zijn mening zou de alge hele drooglegging van dergelijke recep ties ln strijd zijn met de ongeschreven regels der gastvrijheid. Het is veel beter, aldus burgemeester de Ranitz, als ge meentebestuur vertrouwen te stellen in het verantwoordelijkheidsgevoel van zijn gasten. Duitse verontschuldiging aan Denemarken „Het verheugt mij dat deze twee man nen een aandeel kunnen hebben in het helen van de wonden, die Duitsland tijdens de oorlog heeft veroorzaakt", aldus de voorzitter van de West-Duitse Bondsdag, dr Eugen Gerstenmaier, in een telegram aan de wereldmissie van Morele Herbewapening, die thans in Denemarken verblijft. In dit telegram kondigt hij aan, dat twee leden van de Bondsdag naar Kopenhagen zullen ko men en hij voegt daar aan toe: „In deze tijd van verwarring is het werk van Morele Herbewapening, dat verzoening tot stand brengt, van buitengewoon be lang. Ik wil alles doen wat in mijn macht ligt om Europa de geest van ver zoening en innerlijke vernieuwing te doen vinden". Een andere Duitser. Prins Richard von Hesse, richtte zich na afloop van de eerste opvoering van „Het verdwijnende eiland" tot het publiek met de woorden: „Vijftien jaar geleden ben ik Denemar ken binnengetrokken, trots op de Duitse overwinningen. Maar diep in mijn hart was er een stem. die ik trachtte te ver smoren maar die mij telkens vroeg: hoeveel hebben deze onderdrukte volken moeten lijden? Ik vraag U vergeving uit het diepst van mijn hart. Door dr Frank Buchman. de leider van Bewe ging voor Morele Herbewapening, heb ik iets nieuws in mijn leven gevonden, een kracht die ons in «taat stelt een vernieuwd Denemarken, een nieuw Duitsland en een nieuw Europa te bou wen". Bemiddelde Nehroe bij de toelating van V.N.-leden De Sqvjet-Russische premier, maar schalk Boelganin, heeft persoonlijk de intrekking van de veto's van zijn land tegen toelating van twaalf niet-Commu- nistische landen tot de Verenigde Naties gelast na bemiddeling door de Indiase premier, Nehroe, aldus is in gewoonlijk betrouwbare kringen in het hoofdkwar tier van de Verenigde Naties vernomen. Nadat Nehroe Dinsdag medegedeeld was, dat er van toelating van achttien landen tot de Verenigde Naties niets zou komen door het verloop van de stemming in de Veiligheidsraad, zou hij een spoedbespreking met maarschalk Boelganin hebben gehad. De Russische premier bevond zich toen nog, tezamen met de partijleider Kroesjtsjef, te Nieuw Delhi. Nehroe zou Boelganin hebben gewe zen op het belang dat India hecht aan een grotere vertegenwoordiging van landen van de conferentie van Ban doeng in de volkerenorganisatie. Belangrijke uitbreiding R.A.I.-gebouw Thans is het resultaat bekend gewor den van de inschrijving voor de a.s. automobiel-tentoonstelling van 23 Fe bruari tot en met 4 Maart as. te Amsterdam. De door de exposanten aangevraagde standoppervlakte bleek ca 40% hoger dan bij de vorige perso nenauto-tentoonstelling en overtrof verre de beschikbare ruimte in het huidige RAI-gebouw. Het bestuur van de RAI heeft daar om besloten tot een belangrijke uitbrei ding van het gebouw, t.w. van 3200 m2. Zij bestaat uit drie paviljoens. daarna de gebrandschilderde ramen in de raadzaal over aan het gemeen tebestuur. In zijn toespraak riep hij de bevolking op toch vooral vertrou wen te hebben in B. en W en in de Raad, die het vertrouwen tot nu toe niet hebben beschaamd. Hij bood een album aan, waarin een opsomming is gegeven van de schenkers en een korte beschrijving van de ramen. Burgemeester was zeer dankbaar voor het geschenk. Hij stelde het zeer op prijs dat alle groepen van de bevolking heb ben meegewerkt aan dit geschenk. Namens het personeel ter secretarie bood de gemeente-secretaris, de heer van den Aardweg een portret van H. M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard aan, dat in de raadzaal is opgehangen. Burgemeester Van Berckel van Noord- wijk sprak namens de collega's uit de omgeving. Nadat hij zijn gelukwensen had aangeboden, sprak hij nog een per soonlijk woord, daar hij zelf gedurende zeven jaren burgemeester van Voorhout is geweest. Architect Geels dankte het college en de raad voor de opdracht en voor de ondervonden medewerking, zo wel van het bestuur van de gemeente als van het personeel. De heer Ike bood ge lukwensen aan namens de afd. Zuid- Holland van de Ver. van Ned. Gemeen ten. AANVAARD De burgemeester stelde de raad voor de geschenken te aanvaarden. De heer Weve getuigde van de erkentelijkheid van de raad aan alle schenkers, waar op het voorstel zonder hoofdelijke stemming werd aanvaard. Hierop werd de raadsvergadering gesloten en kreeg men gelegenheid het gebouw te bezichtigen. Geen wonderShagretta is zo rijp - dank zij de natuurgefer- menteerde tabak, die hij het Clark Procédé EQ 7 wordt verwerkt. Koop en rook een pakje Shagretta en vergelijk het met shag Smaakt ook boter in de pijp Virginia American Half si vaar Zieaar Een Amsterdams makelaarskan toor heeft op Schiphol een tweetal automaten geplaatst, door middel waarvan het voor luchtvaartreizigers mogelijk is een levensverzekering of een aanvullende levensverzekering te sluiten. De automaten zijn voor ons land nieuw; in de Verenigde Staten worden zij algemeen op de vliegvelden toegepast. Als eerste „klant" fungeerde de directeur van Schiphol, de heer Dellaert, die naar Londen vloog en vooraf nog even een verzekering per-automaat sloot. (Ingez. Med.-Adv.)

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 5