Feestelijke opening gerestaureerde Geref. Kerk Oude Vest Van der WERFF 4 HUBRECHT 54ste Jaargang Vrijdag 16 December 1955 Tweede Blad No. 28706 Het Licht moet blijven branden Commissie „De Oude Vest in nieuw gewaad" biedt 30.511.— aan Onder grote belangstelling en „met een hart vol blijdschap en danl<" heeft Gereformeerd Leiden gisteravond de gerestaureerde kerk aan de Oude Vest in gebruik genomen. Een blijdschap, welke niet alleen in het gesproken woord tot uiting kwam, doch die ook tot uitdrukking kwam in de gift, die de heer Mulder in rijn kwaliteit van voorzitter van de Commissie „De Oude Vest in nieuw gewaad", aan de praeses van de kerkeraad, ds G. F. Hajer, aanbood. Een gift van f. 30.511.in talrijke acties bijeengebracht door Gereformeerd Leiden. Ds Hajer, die als zyn mening te ken nen gaf. dat een gemeente niet te gro te kerken moet bouwen, zeide dat de kerkeraad dit gebouw aanvaardt niet als iets van zichzelf, doch om de kerk te wijden en te bestemmen voor de dienst van Gods Woord, de bediening der sa cramenten, de gebeden en de offeran den. AANBIEDING VAN GESCHENKEN De heer Mulder, die vervolgens de gift van f. 30.511 aan bood, merkte op, dat onder dit bedrag nog geen streep is ge zet. De collecten van hedenavond en ook die van Zondag komen daar nog bij. Spreker, die zeer dankbaar was voor de grote offervaardigheid van de ge meente. had een bijzonder woord van waardering voor de jeugd, die talrijke ..Oude Vestjes" aan de man (vrouw) wist te brengen. In de wijkpredikant. dr K. Dronkert, zag de heer Mulder een goede „koopman, bedelaar en bouwer", aan wie de gemeente in deze actie veel dank verschuldigd is. Mevr. Mulder, die haar echtgenoot in hetzelfde voetspoor volgde, bood hierna namens de Vrouwenvereniging „Rondom het. Woord" een landkaart, van Pales tina aan, terwijl de catechisanten van wijk III de kerkeraad met een loper voor het nieuwe podium verrasten. Van de verdere geschenken, die reeds aange boden waren, noemen wij o.a. een kniel bank, een eiectrische klok, het doop vont, en collecte-zakken. HET FEEST DER VERNIEUWING De wykpredikant, dr Dronkert uiter aard eveneens zeer verheugd over dit moment, hield tenslotte een meditatie over „Het feest der vernieuwing in het licht van Christus". Spreker. d;e daar bij uitging van Joh. 10 22. 27 en 28. merkte o.m. op. dat de gruwel der ver woesting in onze kerkgebouwen niet mag worden gevonden. In de kerk, een mo nument voor de eer van Jezus Christus, zal het licht van het evangelie steeds moeten blijven branden. Het licht. dat is Jezus Christus, die ons het eeuwig leven schenkt. Moge dit Licht, aldus spreker, ook op de kansel van de Oude Vestkerk steeds blijven branden. Nadat dr Dronkert in dankgebed was voorgegaan, werden de genodigden in de gelegenheid gesteld ook de nieuwe vergaderzalen te bezichtigen. LEIDSE AQUARIUMVRIENDEN. N.C.V.B. vierde Kerstfeest Gisteravond hebben de leden van de afdeling Leiden van de Nederlandsch Christen Vrouwenbond gezamenlijk Kerstfeest gevierd in de grote zaal van het wijkgebouw „Levendaal". Twee gro te kerstbomen en de verdere kerstver siering benevens de kaarsjes op de tafel tjes. zorgden voor de kerststemming. Mevrouw HouwingOostra. presiden te van de afdeling, die de talrijke aan wezigen welkom heette, prees het werk van hen, die de zaal hadden versierd, doch merkte op. dat het bij het Kerst feest niet alleen om de uiterlijke dingen gaat. maar dat het een feest is. dat bovenal moet leven in het hart. Het zangkoor van de afdeling, onder leiding van mej. Van Ulden. bracht een cantate en een drietal andere Kerst liederen ten gehore, waarna mevrouw Dregmans een Kerstverhaal las. Na de pauze werd de Kerstliturgie ge lezen. zoals deze in vrijwel alle afdelin gen van de N.C.V.B. wordt gebruikt Deze lezing ^schiedde afwisselend door de voorzitster en mevr Van Ingen Schenau. Mevr. HouwingOostra be sloot met een overdenking naar aanlei ding van de wijzen uit het Oosten. Deze avon^ in de kring van de N.C. V B. was een voede voorbereiding op het eigen Kerstfeest van de leden. KERSTBIJEENKOMST N.R.K.M. De R.K. Middenstand hield gister avond een dergelijke bijeenkomst in de bovenzaal van „In den Vergulden Turk", waarop in woord en muziek de diepe zin van de Kerstgedachte omsr '3 en om schreven werd Na een —elkomstwoord van de heer J C. J. Lambermont werd het program ma geopend door Bram Martijn met een pianovertolking van een prelude uit „Das Wohltemperierte Klavier" van Bach. Mevr. G. van Dongente Nijen- huis. de heer J. Kastelein en Kees Plev zongen hierna enkele liederen uit klas sieke en religieuze bundels Pater G Hogenelst hield een toespraak onder de titel: „Zijt r het, die komen moet. of moeten wij een ander verwachten? De bijeenkomst werd mede door vele geestelijken -t Leiden en omgeving bijgewoond. LDC wint van DCL In de ontmoeting voor de competitie van de LDDB wist LDC I uit Leiderdorp te winnen van de „Damclub Leiden". Over het algemeen speelden de Leide- naren te nonchalant en lieten zich in veel gevallen verrassen. Zeer goede par tijen werden echt;r gespeeld door Van der Reek, die op listige wijze schijfwinst forceerde en. evenals Van der Reijden, moest afbreken in stellingen die er ge wonnen uitzien. Laatstgenoemde speelde evenens een prachtige partij, waarbij de tempi een overwegende rol speelden. Bij het afbreken had de DCL'er de keus een damslag te nemen of wel schijfwinst te forceren. Mertens speelde een laveer- partijtje waarbij hij op zeker moment Aanvragen rijbewijzen NIEUW SYSTEEM Reeds meer dan 1500 autorijscholen hebben zich bereid verklaard een bemid delende rol te gaan spelen bij het aan vragen van ry-examens. Per 2 Januari 1956 wordt het mogelijk dat de autorijschoolhouder de aanvra gen en eigen verklaringen verzamelt en opzendt, waarna zowel de candidaten als de rijschoolhouder van het tijdstip van het examen worden verwittigd. Aangezien het doorgaans 3 en 's zo mers soms 4 weken duurt voordat een candidaat wordt opgeroepen, kan het nu zo worden, dat deze procedure met on geveer anderhalve week wordt bekort. Zogenaamde „eigen verklaringen" zul len voortaan niet alleen meer bij het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewij zen, maar ook bij de verkeersbonden en bij meer dan 800 gemeentesecretarieën verkrijgbaar zijn, In 1956 en 1957 zullen vrijwel alle in omloop zijnde rijbewijzen moeten worden verlengd. Het CBR heeft thans reeds meer dan 325 000 aanvragen voor het rij-examen behandeld en ver wacht voor 1956 ongeveer 400 000 aan vragen. Onder de vele aanwezigen, die deze feestelijke opening bijwoonden - 'net fraaie gerestaureerde kerkgebouw was tot op de laatste plaats bezet - merkten wij o.m. op wethouder D. van der Kwaak vertegenwoordiger van het Gemeentebe stuur, een afvaardiging van de Leidse Hervormde Gemeente en van de kerke raad der Chr. Geref. Kerk en voorts het moderamen van de algemene kerkeraad der Geref. Kerk. Nadat de organist, de heer Chr. Hane- graaff, het eveneens gerestaureerde or gel op zijn kwaliteiten had beproefd, heette de voorzitter van de Commissie van Beheer, de heer S. M. Stolp, allen hartelijk welkom. Vandaag, aldus spre ker. is het voor ons een blijde dag. Na een periode van intensieve arbeid waar voor hij allen dankte, die daaraan hun krachten hadden gegeven, mogen wij thans een vrywel geheel nieuw bedehuis in gebruik nemen. Het schonk spreker veel vreugde, dat zich onder de aanwezi gen ook bevonden de heer Verra uit Lei den en mevr. De Mooy uit Rijnsburg, die ook in 1888 aanwezig waren toen de kerk werd geopend. Zij, en vele anderen, hebben toen reeds begrepen, dat een kerk op deze plaats - het was in de ja ren van de doleantie - in een noodzake lijke behoefte voorzag. Voorts wees de heer Stolp er op, dat de maand Decem ber in de geschiedenis van de Geref. Kerk aan de Oude Vest reeds eerder een belangrijke rol heeft gespeeld. Tien December 1888 werd op deze plaats een aanvang gemaakt met het catechetisch onderwijs, waarna op 23 December van dat jaar de kerk ingebruik werd geno men. Een jaar later - op 7 December - werd ds Rudolph in deze kerk in het ambt bevestigd. En thans is het weer December. Vervolgens weidde de heer Stolp uit over de restauratie van het gebouw, waaraan wij in ons Blad van gisteren reeds uitvoerig aandacht hebben be steed. Hierna droeg hij op symbolische wijze: het aanbieden voor een door de heer Van Ulden vervaardigde gecalligra- feerde oorkonde, het gebouw aan de praeses van de kerkeraad, ds Hajer, over. ONTMOETINGSPLAATS VAN DE GEMEENTE Ds Hajer, die hierop het gebouw na mens de kerkeraad met vreugde en in grote dank aanvaardde, dankte aller eerst de Commissie van Beheer voor de wijze, waarop zij tot dit resultaat is ge komen. Hoewel er geen nieuw gebouw aan het kerkbezit is toegevoegd, kan hier in feite toch sprake zijn van een nieuwe kerk. De restauratie, aldus ds Hajer. is wel volledig geweest. Vervol gens weidde spreker uit over de eigen schappen van Geref. kerkbouw, t.w. een voud. rust, soberheid en stijl. Eigen schappen. die hij in dit gebouw op tref fende wijze aanwezig vindt. Ofschoon de Kerk meer is dan een kerkgebouw - de hagepreken en de ca tacomben hebben ons dat eertijds ge leerd - wenst spreker aan de andere kant de aanwezigheid van een kerkge bouw niet te onderschatten. Een derge- BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Marike Hélène, dr van W. Zaalberg en L. slootweg; Catharina Sjoukelina. dr van J J. v. d. Veen en M. M. Krispijn; Johanna Adrlana Maria, dr van A. M. v. Heugten en J M. v. d. Broek; Marten, zn van M. Dijkstra en T. Prins; Louise Christine, dr van A. Hulsman en C. Ellerbroek; Gljs- bertus Cornells Maria, zn van C. A. J van Schie en M. M, Sllerings; Caroline Susanne dr van H. C M. v. d. Schoot en H. K R. M Romme; Renée Hildegarde. dr van H. C M v. d. Schoot en H. K. R. M. Romme. OVERLEDEN; C. Rlemens. man, 51 Jr; H. Batenburg, zoon, 16 Jaar. Het in moderne stijl uitgevoerde jwdium met kansel, doopvont en kerkeraadsbanken. (Foto L.D./Van Vliet.) lijk gebouw vormt een ontmoetingsplaats van de gemeente, waarin zij haar God en Zaligmaker ontmoet. Gisteravond hield de sinds kort opge richte aquariumvereniging „De Leidse uai lijljc waai uil mj ul> «rivci muiiiciiL Aquariumvnenden in de geheel in ogenschijnlijk het forceren van een dam- aquanumsti.il versierde zaal van An- slag toeliet Er zat echter wat achter ton de Groot een door omstandigheden en na n0g enkele zetten moest Sandijk enigszins verlate St. Nicolaasavond. j opgeven. Mooi was een schijfwinst, uit- De voorzitter, de heer J. Gyzenn. dankte in zijn openingsrede de heer Vis- ser. voor de stijlvolle versiering der zaal, terwijl ook de verschillende geversVisser. Na een toespraak van de Sint, van de fraaie cadeaux hierin betrokken welke aanleiding gaf tot grote hilariteit, werden. i ging de Sint over tot de verloting der Het hoogtepunt van deze door ruim prijzsn, welke ter beschikking waren 50 personen bezochte avond was, toen gesteld. de Sint Nicolaas, gevolgd door zijn i Luide toegejuicht door de aquarianen knecht onder het gezang van alle aan- I verlieten de Sint en zijn knecht de wezigen de zaal binnenkwam, waar hij i zaal. waarna de voorzitter met een kort werd welkom geheten door de heer woord de avond sloot. OF.GSTGEEST Raadsstukken B. en W. zullen in de raadsvergade ring van Woensdag a.s. een verzoek aan tievergoedineen aan de schoolbesturen voor het iaar 1956; idem tot, vaststel ling van het getal wekelijkse lesuren voor het vakonderwijs voor het iaar 1956: idem tot vaststelling van de voorschotten op de vergoeding vakon- de Raad doen een crèdiet te verlenen voor het Iaar 1956; idem tot het - - - toekennen van een crediet voor het maken van een schetsplan voor een evmnastieklokaal: idem tot. verkoop van grond aan de N.V. Levensverzekering- maatschappii Nederlandse Nillmii van 1859: idem tot het toekennen van een crediet voor de bouw van twee wonin gen op het terrein van de brandweer kazerne aan de Rhiingeesterstraatweg: idem tot onbewoonbaar-verklaring van verschillende woningen; idem tot ver lenging van de huur van het tennis- van f. 5000 voor het maken van een schetsplan voor de bouw van een gym nastieklokaal. Momenteel is nog niet bekend of een urgentieverklaring zal worden ontvan gen. doch ook wanneer deze voor het jaar 1956 niet. mocht worden verleend, is het nodig de plannen gereed te heb ben. B. en W. hopen binnenkort een voorstel te kunnen doen tot het aanko pen van de benodigde grond van het fern KrrTt":..'?em 'rkef het br de RK MefsTesschool Een v'olgenS het Dand Geversstraat 47 a: idem tot gymnastieklokaal zal moeten komen in het 0D 12 UUr- stellen van heJ: doven de uitbreiding Hofdijk'Wyttenbachweg. Ook hiervoor is urgentie aangevraagd. In 1945 is aan de heren H. Bodde Bouman te Oegstgeest, H. J. de Koster te Wassenaar en G. Schölvinck te War mond een terrein, deel uitmakend van „De Krogt" aan de Abtspoelweg ver huurd met de bedoeling daarop ten nisbanen te exploiteren. Daar de huur- tijd verstreken is en de gemeente mo menteel voor het terrein geen andere bestemming heeft, wordt voorgesteld de huur met 5 jaar te verlengen De nieuwe huurprijs is bepaald op f.375 per jaar. Raadsagenda De raad komt op Woensdagavond om 8 uur in de raadzaal in openbare ver gadering bijeen. Od de agenda staan o.m. de volgende punten vermeld: Benoeming van twee leden van de Gemeentelijke commissie voor maat schappelijke zorg. wegens periodieke aftreding op 1 Januari 1956 van mevr. A. J. KortKruit en de heer Jac. Uittenbogaard. Voordracht van B. en W. overeenkomstig de aanbeveling der commissie: 1. mevr. A. J. Kort—Kruit. 2. mevr. W. Groot—Balfoort. 1. Jac. Uittenbogaard, 2. A. van Egmond. Voorstel tot intrekking van artikel 21 a der algemene politieverordening: idem tot het treffen van verkeersmaatregelen op de Marelaan: idem tot vaststelling van een verordening regelende de sa menstelling en de taak van de com missie van toezicht od het beiaarden centrum. en tot benoeming vön de le den dier commissie: idem tot wijziging van de bii raadsbesluit van 6 Juli 1955 vastgestelde verordening als bedoeld in artikel 10 der Drankwet: idem inzake de uitoefening van het beroepsrecht. te gen verschillende administratieve be slissingen- idem tot verlenging van de regeling inzake de verzekering van ge meentegelden: idem tot vaststelling van het crediet in rekening-courant bii de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeen ten voor het iaar 1956: idem tot het verlenen van machtieing tot het op nemen van kasgelden eedurende het iaar 1956: idem tot wijziging van de Verordening op het beheer van het grondbedrijf: idem tot voorlopige vast- stelline van de rekenine van het grond bedrijf over het iaar 1954: idem tot vaststelling van de vergoeding aan schoolbesturen wegens vakonderwijs over het iaar 1954; idem tot vaststelling van het bedrag oer leerling voor het gewoon en het voortgezet gewoon lager onderwijs ten behoeve van de exploita- van een gedeelte der straatverlichting: ComptabiliteitsbesluitenRondvraag. VOORSCHOTEN RESERVISTEN NAAR DE BIC "OOP De plaatselijke commissie Steun Wet tig Gezag heeft de leden van de Natio nale Reserve en de Reserve Rijkspolitie in het Greenwaytheater een gezellige avond aangeboden. Er werd een volledig filmprogramrr a gedraaid. De hoofdfilm was een fraaie kleurenfilm over Argen tinië. die zeer in de smaak viel Daar de voorzitter van S.W.G., de heer H. A. Korthals, verhinderd was. trad de heer J. de Bres als gastheer op. Na afloop van het filmprogramma bleef men nog geruime tijd in „Het Wapen van Voor schoten" bijeen, waar de heer De Bres enkele woorden sprak en de instructeur van de Nationale Reserve, de heer F. Vrolijk, gelukwenste met zijn bevorde- r; tot sergeant-majoor. Burgemeester C. J. v. d. Hoeven woonde een gedeelte van de avor-' SCHAAKNIEUWS Uitslagen onderlinge competitie: Groep I: SluiterWaasdorp Groep IIB: HonsbeekN Segaar 01. Braggaarv. d. Werf 01. Door deze uitslagen is de stand in de onderlinge competitie nu: Groep T. dr Vermet 5% uit 6; N. Maarsen 5%7: Waasdorp 4'/2 uit 7: Sluiter 3% uit 7; P. Segaar 2% uit 5. Groep IIA: v. d. Kooy 6 uit 7; Maat 5 uit 6; Groenenberg 5 uit 7; Verstraten 5 uit 8. Boxman 4 uit 8 Groep IIB: Lobbezoo 9 uit 11; N. Segaar 7 uit 11; v. d. Marei 6% uit 15; Oldeman 5% uit 6; M. Segaar 5 uit 10 en v. d. Werf 5 uit 12. WARMOND Gistermiddag omstreeks kwart over één is de vrachtauto van het transport bedrijf Weber en Zonen uit Rotterdam in de bocht van de Warmundastraat in aanraking gekomen met een lantaarn paal. Het gevolg was. dat de paal af knapt en op de afrastering van het tuintje van de heer Baars terecht kwam. Er deden zich geen persoonlijke onge lukken voor. WASSENA u Aanrijding op Rijksweg Op de Rijksstraatweg reed do bestuur der van een bestelauto De Bruin uit Amsterdam tegen een personen-auto, welke, komende uit de richting Leiden, een voor hem rijdende wagen was ge passeerd en zich nog op de rechter helft van de rijbaan bevond. Het ge volg hiervan was. dat de heer De Bruin een hersenschudding, een sleutelbeen- en kaakfractuur en een snijwond aan zijn linkerwang opliep, terwyl hem een aantal tanden uit zijn mond werden ge slagen. Voorts werd de 16-jarige Wol- schrijn uit Amsterdam, die naast de heer De Bruin zat, uit de auto geslin gerd, waarbij hij een diepe oogwond en verdere verwondingen aan zijn gelaat opliep. Beiden werden vervoerd naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden. De auto's werden ernstig beschadigd. Organist Geref. Kerk Tot organist van de Geref. Kerk aan de Zijllaan is benoemd de heer G. Akkerhuis, leerling van het Kon. Conservatorium voor Muziek en organist van de Stichting Bloemendaal Op 1 Januari a.s. zal de heer A. Hoogteyling na 51 jaar trouwe dienst bij de familie Van Zuylen van Nijevelt het landgoed „Duinrell" met pensioen verlaten. ZOETERWOUDE Een ruilverkavelingsplan aanvragen Op verzoek van de afd. Zoeterwoude van de L.T.B. en enige polderbestuur ders, werd in het Parochiehuis aan de Schenkelweg een vergadering gehou den voor ingelanden van alle polders in_ de gemeente Zoeterwoude, om de ruilverkavelingsmogelijkheden in deze gemeente te bespreken. Als voorzitter van deze bijeenkomst fungeerde de heer J. Schouten. Hij heette allereerst welkom de burgemeester, ir D. A. Vermandes van de Cultuur Tech nische Dienst en diens assistent de heer K. Dekker, alsmede de heer C. J. van der Laan, van de Rijkslandbouwvoor- lichtingsdienst in Zuid-Holland-West. Ruilverkaveling en waterbeheersing kunnen de cultuurgrond belangryk in waarde doen stijgen. Hiermede leidde spreker tevens ir Vermandus in, die uit eenzette, wat gedaan moet worden en wat het resultaat kan zijn van een ruil verkaveling van cultuurgronden en het belang van een goede waterbeheersing. Economisch gezien streeft men er overal naar, een voordeliger exploitatie van bedrijven te vinden. Door de gron den zodanig samen te voegen, dat ieder bedrijf aaneengesloten kan worden ge ëxploiteerd, zal dit een grotere rendabi liteit geven Tevens voorziet een ruilver kaveling in goede wegen en watergangen in dit gebied, zodat betere mechanische bewerking van de gronden zal mogelijk maken. Ook is van groot belang voor verho ging van de cultuurwaarde van de gron den, een goede waterbeheersing. Wanneer men een ruilverkavelingsplan voorstaat, moet daarmede spoed wor den gemaakt. De kosten van alle voor bereidend werk en een gedeelte van de uitvoering wordt door het Ryk gedragen. De Cultuur Technische Dienst geeft alle gewenste inlichtingen. Nfvlat spreker nog enige vragen had beantwoord, sloot de voorzitter deze vergadering onder dank aan de inleider en deelde mede, dat op korte termijn de polderbestuurders onderling zullen nagaan een ruilverkavelingsplan te zul len aanvragen. NAGEKOMEN SCHEEPSBERICHTEN Leuvekerk 15 van Antw te Rotterdam Llndekerk 16 v A'dam te R'dam iMaaskerk 16 te Antwerpen Matarant 15 te Antwerpen Mellskerk 15 van Rotterdam n Kobe Mas 15 te Los Angeles Orion 15 v Rotterdam n Amsterdam Overijssel 15 te Rotterdam Perna (T) p 15 Azoren n Curasao "rins Philips Willem 15 van Quebec naar Le Havre Prins Willem George Frederik p 15 Oues- sant naar Valencia Slbajak p 16 Kp Finlsterre n Port Said Waterland 16 te Bahla Westertoren (T) 15 van Montevideo te Buenos Aires Wleldreeht (T) 15 te Paulsboro gevoerd door Dorsman tegen Is. Later- veer. De Leiderdorper wist een stelling te bereiken die hieromtrtent geen keus liet, Laterveer moest offeren. De rest verliep geleidelijk totdat een doorbraak het slot bracht. De gedetailleerde, voorlopige uitslag luidt: J. J H. Mertens (DCL I (Leiden) J. van Sandijk iLDC I (Leiderdorp) 20; W. Laterveer—A. van der Zwan 11A. van der Putten (res.)J. Has- sefras 02; Is. LaterveerA. B. Dors man 02; W. van der Blom— A. J. van Tol 0—2; W. van der Reijden—J. van der Zwan, afgebr.; C. J. Hakemulder— D. Hassefras 0—2; Jac. van WezelH. van der Vecht 02; A. den Bezemer— H. Verhoogt 02; S. van der ReekC. de Koning afgebr. Voorlopige uitslag 3—13. DE STER VAN BETHLEHEM. Op uitnodiging van de Commissie Bnzonder Kerkewerk der Leidse Herv. Gemeente zal de Leidse Oecumenische SpelgroeD a.s. Maandag- en Dinsdag avond in de Marekerk weer een opvoe ring geven van M. Niihoffs ..De Ster van Bethlehem". Uitvoering Z. M. V. De Zoeterwoudse Mandoline Vereni ging hield gisteren in „Ons Huis" haar 17e jaarfeest, waaraan tevens werd me degewerkt door de toneelafdeling. De avond werd geopend met het op treden van de Z.M.V.. die achtereenvol gens uitvoerde: de Z.M.V.-mars. Sous les rives du Tage: Vineta Glocken, Scè ne de Ballet en Veritas vincit. Al deze nummers werden, hoewel niet feilloos, behoorlijk gebracht zodat de directeur, de heer H. van Marsbergen, alle eer voor zyn werken kreeg. Na de pauze trad de toneelafdeling voor het voetlicht met het blijspel „On der valse vlag". Dit geestige spel werd op prijzenswaardige wijze ten tonele ge bracht. Zonder de overige spelers iets te kort te doen, willen we toch een bijzon der woord van lof toezwaaien aan Mej. Leni Versteegen in haar rol van Eefje. Het was een mooie avond, waarvan he denavond een herhaling zal worden gegeven (Ingez. Med.-Adv.) lndontsiscbt Specialisten sinds 1899 Beursbericht no 150 is verschenen N.V. Transito's débaele Verruiming kostwinnersvergoeding Met ingang van 1 Januari 1956 zullen de bepalingen betreffende kostwin nersvergoeding in verband met ver blijf in militaire dienst, gunstiger wor den. Het belangrijkste is, dat de zgn. ge zinsmaxima (dat zyn de bedragen van de gezinsinkomsten waarboven geen vergoeding wordt toegekend) met 15*0 zijn verhoogd. Geen vergoeding kan worden toege kend, wanneer de bruto-gezinsmkomsten van de achtergebleven gezinsleden (waar bij de bruto-inkomsten van broeders en zusters van de militair slechts voor 70 en in sommige gevallen slechts voor 40% worden meegerekend) bedragen voor 1 persoon f. 75, 2 personen f. 80, 3 perso nen f. 85. 4 personen f. 90 5 personen f. 95, 6 personen f. 100; 7 of meer per sonen. f. 15 per persoon. De bepaling, dat de echtgenote van de militair, die met verwanten samen woont. minder vergoeding ontvangt dan de echtgenote die een eigen huishou ding voert, vervalt. Er zal nog onder scheid worden gemaakt in het gezins maximum voor de echtgenote en de al leen achterblijvende moeder, broeder of zuster van de militair. Het maximum wordt dus voor al deze personen gelijk en wel f. 75 per week. De herberekemng voor kostwinners zal eigener beweging op de gemeentese cretarieën geschieden. Middenstand tegen vrijer loonbeleid Het bestuur van het Ned. Verbond van Middenstandsverenigingen heeft zijn standpunt bepaald inzake het toe komstige loonbeleid. Het betreurt het besluit van de re gering tot het voeren van een vrijere loonpolitiek met grotere bedrijfstak- gewijze differentiatiemogelijkheden. Het ziet hierin, in het bijzonder voor het klein- en middenbedrijf, een ver groting van de moeilijkheden en het in de hand werken van het euvel der zwarte lonen. De financieel en economisch sterkere bedrijfstakken zullen in nog sterkere mate dan reeds thans het geval is. het personeel wegzuigen van de minder fi nancieel en economisch sterke bedrijfs takken. terwijl anderzijds het beginsel van de coördinatie, zowel als van de sociale rechtvaardigheid, dat een essen tieel bestanddeel uitmaakt van de ge leide loonpolitiek, hierdoor wordt ver zwakt. BRAND OP LOGGER Op de Scheveningse logger SCH 122 „Vrouwe Johanna Jacoba" is vanmorgen in de haven van Scheveningen, brand uitgebroken. De brandweer heeft het vuur met een nevelstraal geblust. De schade van het schip is aanzienlijk; het schip is verzekerd. De brand is vermoedelijk ontstaan doordat enige jongens in een baldadige bui een bosje stro in het vooronder aan staken. BEURSOVERZICHT VASTE STEMMING Amsterdam, 16 December Het Damrak heeft zich vandaag niets aangetrokken van de fractioneel lagere noteringen in Wallstreet en is, zyn eigen weg gegaan. Aanbod van het publiek was er zo goed als niet, wel bestond er lichte vraag voor buitenlandse rekening en by opening kwamen dan ook vrijwel alle rubrieken op een hoger niveau De beroepshandel ging er toen al spoedig toe over een stukje mee te kopen, zodat de koersen verder aantrokken en op vrywel het hoogste punt van de dag gesloten werd. Ook de activiteit scheen iets groter te zyn dan de laatste dagen het geval is. Kon, Olie trad vanmiddag weer als marktleider op en avanceerde ruim 7 punten tot 646 Aku, Unilever en Philips verbeterden per saldo circa 5 k 6 punten. De Scheepvaartafdeling liet zich van middag al evenmin onbetuigd. Hier wa ren vooral Scheepvaart Unie en KPM favoriet: beide papieren boekten een avance van circa 5 punten De overige soorten 1 tot 3 punten hoger, alleen KNSM bleef iets achter. Op de Cultuur- markt wilde het aanvankelijk niet erg vlotten. Dank zy de gunstige ontwikke ling elders ging het later op de middag ook hier de opwaartse richting en de voornaamste soorten verlieten de markt met een kleine winst. Guldensbeleggin gen stil en ruim prijshoudend. Beurs van Amsterdam Vrydag 16 December ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 (3%) 101Ü 102% Grootboek obl100% Ned '51 3% 100% 101A Ned 53 3% 100% 100,7S Ned. '48 3% 98 97% Ned. '54 3% 97% 98 Ned. '55 3% 98% 98 Ned. '55 II 3% 98% 98% Ned, '47 3% 3 99 99% Dollarlng '47 3 95 Investeringscert. 3 99 95V4 Ned. 62-64 3 99% 99% Indië *37 A 3 97 L 98 Grootboek '46 3 96 M 97 ACTIEVE AANDELEN Cult. Hand, en Ind. B 8514 85 Nat. Handelsbank 164 164 Ned Handelmij244% 246 A.K.Ü341% 345% Philips 357 V4 361% Philips '55 345% 350% Unilever 379% 384% Wilton Feyenoord 266 268% Biliton 2de r343 347% Kon Olie f.50.— 322 Kon. Olie 638% 644% Amst Rubber 137% 140 Holl Amer lijn 209 209% Kon Ned. Stoomb 206 206% Ned Scheepv. Unie 193% 196% HV.A 149% 150% Java Cult85 85 Dell My. 154% 156% Senembah113% 111 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 3 100% 100 Den Haag 1937 1 3.. 100 Leiden 1947 96 R'dam '37 I III 3% 101 Industr. Obligaties Philips Dollarlng 104^ *34% Premieleningen A'dam '51 2% 135 134% Eindhoven '54 2% 106% 106% Enschede '54 2% 109 109^ Den Haag '52 I 2% 138% 138% idem II 2% 136% 136 R'dam '52 I 2%141% 142 idem n 2% 139% 139 Utrecht '53 2% 127% 128% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amsterd Bank 324% 325% Rotterd. Bank 256% '259% Twentsche Bank254 254% Industrie Ondernemingen Ned. G. en Spir. fabr 243 245 Kon. Ned. Grofsm 152 Rott. Droogd. Mi). 630 632 Tieleman en Dros 18% Handelsondernemingen BorsumU. cv A f 1000 134 130% Internatlo163 150% Diversen Albert Heyn289 Ned. M. Walv. Vrt. 82% 83 Spoorwegen Dell Spoofw. Mij. 32% 32% Amerik. fondsen Anaconda 72 Shell Oil Cy61% 62% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen Holl Constructie Ing bur. v. Bouwnijv Int. Kunststof! Ind Kon. Ned. Edelmet Pref w a Idem Textiel Gebr v Wijk Leldsche Wolspinn Ned Electrolasm Sikkens Lakfabr '53 Ver. Touwfabrieken Wernlnk's JBetonm. VK 15/12 418 143% 70% 70% 92%GB 93% 93GB 93% 84% 84% 307% 308% 345 - 385 380 184% 186 142 142

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 3