„Con Amore" steeds meer vergroeid met Bacli's „Weilmachtsoratoriiim" kaloderma gelee ebb Simon L. Jansen voercle niveau in de vereiste naïef-pastorale sfeer in sterke mate omhoog J. P. van der BLOM Soekarno weigert het ontslag aan maarschalk Soeryadarma Drukke politieke activiteit in Djakarta Met een enkel woord Gerechtshof behandelde zaak tegen voorzitter Katwijkse O.V. Bevestiging van het vonnis geëist Lezers schrijven.... PRONONCE Agenda VRIJDAG 16 DECEMBER O f 1 een eminente hoboïst. Opvallend ïustig, Amsterdams Bachorkest waardevolle steun De Chr. Oratoriumvereniging „Con Amore" heeft hier een grootse traditie gevestigd. Met Bach's „Weihnachtsoratorium" zet zij de Kersttijd in: er ware nauwe lijks verheffender introductie denkbaar. Reeds sinds zes jaren doet „Con Amore" dit onder haar dirigent Simon C. Jansen, gerenommeerd Bachkenner, die met geest, hart en ziel achter dit werk, welks waarde en betekenis wij herhaaldelijk omschreven, staat. Ditmaal manifesteerden zich de resultaten van ,,Com Amore's" gedegen studie wel zéér duidelijk, mede door de samenwerking met het Bach-Orkest uit Amsterdam, een créatie van Jansen, die daarop het duidelijk stempel van zijn stylistisch verantwoord Bachbegrip heeft gelegd. Ziet: de steun van een zodanig ge wetensvol voorbereid orkest, bestaande uit kundige beroepskrachten, stuwt het ganse niveau der uitvoering met een ruk omhoog, ofschoon het koor op zich zelf al een groei tot Bach heeft onder gaan, welke zich verre verheft boven het niveau van koren, die zich slechts een enkele maal op dit „Weihnachts oratorium" concentreren. Want Jansen is er de man niet naar, het bij een eens bereikt niveau te laten: integendeel, hij schaaft en werkt bij voortduring naar de diepte, met verheffing der klank en kleurgevoeligheid, der nuancering en van het innerlijk beleven tot gevolg. Nieuw was, dat deze avond, inplaats van de eerste vier Cantates bestemd voor de drie Kerstdagen zelf en de Nieuwjaarsdag thans de Cantates 1 en 2 en 5 en 6 de laatste resp, ge dacht voor de Zondag na Nieuwjaar en Driekoningen te horen waren. Nog tekende zich somwijlen onder scheid af tussen datgene, waarmede men zich allang bezighoudt en hetgeen thans voor het eerst aan de orde kwam: een logische vanzelfsprekendheid. Toch behoorde koor No 43 de inzet van deel V met het openingskoor (Jauchzet, frohlocket!) en koor No 21 aan het einde van deel II tot de sublieme episoden von deze treffende avond. Het openingskoor muntte uit door scherpe rhythmiek en brillante vaart. Jansens stuwkracht wordt door het koor, dat in prachtig harmonisch even wicht zingt merkwaardig omdat de bezetting der mannengroepen toch be scheiden is doeltreffend overgeno men. Het koor heeft thans constant een nauwelijks voor mogelijk gehouden doorzichtigheid en vloeiende soepelheid bereikt. Veredelde klank, spankracht en overtuiging in de voordracht, wisten ons herhaaldelijk sterk te boeien. Men gaat op deze wijze al menigmaal naar de volkomenheid toe, iets, waar Jansen naar streeft en die hij zeker zal be reiken. Want deze dirigent is zelf een te kundig beoordelaar, om niet te weten, waar het tot nu toe aan schortte en niet rust, voor hij dit opgeheven weet. Aan een der zwaarste opgaven, nl. koor No. 54 (begin deel VI) moge hij nog aandacht wijden: de stemvoering kwam hier niet steeds voldoende tot haar recht en verdient grondiger afwerking. „Con Amore", dat eertijds al getuige nis aflegde van een uitnemende beheer sing der koralen in een zuivere opvat ting, mag met trots op deze uitvoering terug zien. In het besef tevens, dat zij de Christelijke gedachten helpt uitdra gen op een wijze, welke sterk tot de luisterenden, die wij hier wel als een „gemeente' 'van gelovigen mogen be schouwen, spreekt. Dat de Stadszaal nauwelijks een lege plaats aanwees, be wijst, hoezeer di „gemeente" daaraan behoefte heeft! Ook de solisten droegen tot de wij ding by. Vooraan Aafje Heynis. Ieder maal dat wij haar horen, rijper, bewuster. In haar warm-donker getimbreerde alt bloeit telkens meer schakeringsvermogen open, hoewel wij voor de toekomst ten deze nog stralender mogelijkheden voorzien. Er zijn in de uitspraak van het Duits lacunes, waaraan zij aandacht moet be steden. Intussen: een zangeres, die in ternationaal niveau bereiken kan! De bas David Hollestelle vertoont eenzelfde opmerkelijke groei: in aria's als „Groszer Herr und starker König" en „Erleucht auch meine finstre San- nen" legde hij met sonoor stemgeluid getuigenis af van imponerend kunnen. De voordracht moge aan suggestiviteit winnen. De tenor Reinhardt van Randwijk, hoewel geen uitblinker, handhaaft door de jaren zijn goede naam van betrouw baarheid en muzikaliteit. Hij weet, dank zy een gefundeerde techniek, zijn stem voor sporen van achteruitgang te be waren: deze lijkt zelfs aan uitdruk kingskracht te winnen. Moeilijke aria's als „Frohe Hirten" en „Nun mögt ihr stolzen Feinde" vonden bij hem een al leszins aannemelijke vertolking. De so praan van mevrouw Ded HüskenReu- derink verheugt zich nog over een op merkelijk jeugdige glans. De timbres dezer onderscheidene stemmen leken ons echter in de ensembles te weinig te harmoniëren. Om nog even op het orkest terug te komen: dit is niet slechts betrouwbaar en volgzaam doch het onderscheidt zich door een uitnemende klankkwaliteit. De Bachstijl staat hoog in ere. Ook de blazers weten zich in hun veeleisende opgaven te onderscheiden: er is o.a. Opstand in Russisch kamp kostte vierhonderd levens Een Duitser, die onlangs uit gevan genschap in de Sovjet-Unie terugge keerd is. een zekere Josef Forster, heeft Donderdag mededelingen gedaan over een opstand van gevangenen in het kamp Kingir in Kazakhstan, die verle den jaar aan circa 400 gevangenen het leven gekost heeft. De 4000 mannelijke en 2000 vrouwe lijke gevangenen waren in staking ge gaan uit protest tegen de slechte toe standen, die in het kamp heersten, aldus Forster. Zij hadden de gevangenis bin nen het kamp bestormd en de gevange nen daar bevrijd. De drie voornaamste toegangen tot het kamp werden met barricades afgesloten. Na verloop van ruim twee weken wa ren Russische versterkingen met tanks aangekomen, die de opstand bloedig on derdrukten. Voorzover Forster wist, wa ren daarbij één soldaat en 400 gevange nen gedood. Twee weken nadat de op stand geëindigd was. werden alle eisen van de gevangenen ingewilligd, zo voeg de hij hieraan toe. Soedan gaaf zich Maandag onafhankelijk verklaren Maandag a.s. zal Soedan zich uitroe pen tot „volledig onafhankelijke repu bliek", aldus verklaarde de Soedanese premier, Ismail Azhari, gisteren in het parlement. Het parlement zal dan be slissen over de instelling van een raad, die de bevoegdheden van de aftredende gouverneur-generaal, Sir Knox Helm, zal overnemen. Dit nieuws heeft verbazing gewekt in de Egyptische hoofdstad, aangezien pas twaalf dagen geleden Groot-Brittannië en Egypte de procedure overeenkwamen volgens welke het volk van Soedan zich bij een referendum zal uitspreken over de toekomst van het land. Bij de volks stemming zou uitgemaakt worden of Soedan, dat vijftig jaar door Groot- Brittannië en Egypte samen bestuurd is, een onafhankelijke staat worden zal of dat het een unie met Egypte zal aan gaan. De vorige maand werd de terugtrek king van alle Britse en Egyptische troe pen uit Soedan voltooid. Reeds zijn zeven landen aangezocht voor een in ternationale commissie van toezicht op <jê. volksstemming.. klonk de beroemde Synfonia, een pres tatie van hoge rang. De concertmeester, de violist Bouwe Lemkes onderscheidde zich in zijn obligaatpartij. Een groep instrumentalisten, waarmee Jansen nog veel bereiken zal! Hans Philips aan zijn Mandel-clave- cymbel niet zijn eigen instrument, waaraan wij hem eerder hoorden is een zich voortreffelijk aanpassend mu sicus, die men niet graag zou missen. Van een dergelijke centrale kracht gaat voor allen een grote steun uit. Al te zamen een uitvoering met stijl en doortrokken van een zuivere Bach- geest, dank zij de kunde van een be zielend en dominerend dirigent als Simon C. Jansen, die in een reeks van jaren het niveau met sprongen omhoog voerde. H. (Ingez. Med.-Adv.) EEN GOED KAPSEL IS DE ]-• KROON OP EEN MOOI TOILET Men heeft door alle eeuwen heen geweten.dat het kapsel aangepost dient te zijn aan de stijl van de kle ding Kunt U zich koningin Marie Antoinette indenken zonder wit- gepoederde pijpekrullenBij Uw moderne toilet behoort een modern kapsel stijl anno l955.een modern én een goed kapsel Haute Coiffure steenstraat 57 telef 21721 President Soekarno heeft geweigerd het ontslag te aanvaarden van lucht- maarschalk Soeryadarma. dat deze had ingediend naar aanleiding van het door de vice-nresident getekende besluit tot rehabilitatie van vice-luchtmaar- schalk Soejono en diens promotie tot waarnemend chef-staf van de Lucht macht. Via het radiostation van de Indonesische Luchtmacht werd giste- bii herhaling een dagorder omgeroepen van de wnd. chef-staf der Luchtmacht Soetoyo. waarin deze daarvan mededeling deed. daaraan toevoe gend. dat President Soekarno als opperbevelhebber aan Soeryadarma opdroeg ziin taak weer op te nemen. Een beroep werd gedaan op de man schappen om kalm te blijven. Het incident op het vliegveld Tjilili- tan. waarbii de beeëdiging van Soejono belet werd. leidde tot grote politieke activiteit. Het Kabinet kwam op de dag van de verkiezingen voor de Con stituante gisteren van half zes des avonds tot twee uur 's nachts biieen en vandaag zal de bespreking over deze zaak worden voortgezet. Auto schoot van (lijk Echtpaar Nouwens (Oegstgeest) zwaar getroffen Tengevolge van de gladheid van de Rijksweg no. 12 ter hoogte van het viaduct Vechten bij Utrecht vond Dinsdagavond een hevig auto-ongeluk plaats. Een personenauto schoot van de dijk en kwam in de sloot terecht. De inzittenden het echtpaar Nou wens uit Oegstgeest. moesten naar het Sint Antoniusziekenhuis in Utrecht overgebracht worden. Me vrouw Nouwens had een nekwervel- fractuur en de heer Nouwens een heupfractuur. Beiden liepen tevens een hersenschudding op. De auto werd totaal vernield. De vergadering van gisteren werd tweemaal onderbroken. Tijdens een van deze onderbrekingen hield Harahap als minister van Defensie een bespreking met de chef-staf van de Indonesische Landmacht. Nasoetion. De Minister van Voorlichting verklaarde, dat geen me dedelingen over hetgeen od de verga dering van het Kabinet besproken was. zouden wordep verstrekt. President Soekarno ontving Woens dag en gisteren Soeryadarma. Nasoe tion en Harahap. Gistermiddag vertrok de president naar Bogor. NEDERLANDER UIT INDONESIË GEWEZEN. De Nederlander P. van Gorkum is uit Indonesië gewezen: hii is hoofd van een afdeling van de N.V. Handels- en Industriële maatschappij Broere en Vonk te Medan. De heer Broere ver trekt 24 December oer ..Willem Ruys" naar Nederland. De directeur-generaal van dezelfde firma, de heer J. A. Broere. is reeds eerder uitgewezen. Vernomen wordt. dat. de firma thans circa 30 man personeel zal ontslaan. De reden van de uitwijzing is niet bekend. De immigratiedienst verklaarde, dat de toelatingskaart van de heer van Gor kum niet voor verlenging in aanmer king komt. Indonesië stemt opnieuw THANS VOOR DE CONSTITUANTE. Terwiil de Indonesische verkiezings- bureaux nog werken aan het berekenen van de uitslag van de eerste Indonesi sche verkiezingen voor het parlement, die in September zijn gehouden, is gis teren het Indonesische volk opnieuw ter stembus gegaan, ditmaal voor het kiezen van de Constituante. De taak van de Constituante zal zijn een definitieve grondwet od te stellen, inplaats van de huidige, die in 1950 gevormd is deels uit de grondwet van de Republik Indo nesia (Djocjakarta) en deels uit de Grondwet van de vroegere R.I.S. (Re publik Indonesia Serikat). die binnen een iaar na overdracht van de souve- reiniteit werd omgezet in de eenheids staat R.I. Volgens de eerste indrukken verlopen de verkiezingen vlotter dan die voor het parlement. De stembureaux hadden meer ervaring en waren bovendien on geveer 50% meer in aantal, zodat reeds na enkele uren sommige practisch geen toeloop meer hadden. Tot dusver had den de verkiezingen een geregeld ver loop, zonder enig incident. Nazi-methoden van een aantal Poujadisten Volgelingen van Pierre Poujade, die een campagne voeren tegen de belas tingheffing, hebben de gewezen Franse minister van Binnenlandse Zaken Fran cois Mitterand (radicaal gezind) beko geld toen hü een verkiezingstoespraak hield te Lucenay-les-Aix. Mitterand zette met bloedende neus zijn rede voort. Tevoren hadden Poujadisten Mit terand belet een verkiezingsrede te hou den in Dornes. Na een openbare vergadering te Vou- vray zijn 80 Poujadisten slaags geraakt met enkele Socialistische verkiezings- candidaten. Aan beide kanten werd iemand gewond. Hedenochtend vond voor het Haagse Gerechtshof de behandeling in hoger beroep plaats van de strafzaak tegen mr J. van der Plas uit Katwijk, voorzitter van de Chr. Oranjevereniging te Kat wijk aan Zee. die er van werd beschul digd belediging van de Katwijkse onder wijzers te hebben uitgelokt. Tijdens een persconferentie te zijnen huize naar aanleiding van het conflict tussen de Oranjevereniging en de Kat wijkse onderwijzers over het organiseren van een kinderoptocht bij de bevrij dingsherdenking uitte mr Van der Plas zich in zo scherpe termen over de onder wijzers. dat deze uitlatingen (nadat zij de dag nadien vermeld waren in een verslag van het Leidsch DagDlad) be ledigend werden geacht voor de onder wijzers. Enige maanden geleden werd deze zaak voor de Haagse rechtbank behan deld met als gevolg, dat mr Van der Plas werd ontslagen van rechtsvervol ging op grond van technisch-juridische tekortkomingen van de dagvaarding. Bij de behandeling van hedenochtend voor het Gerechtshof traden weer, even als bij de eerste behandeling, twee .redacteuren van het Leidsch Dagblad en een redacteur in de Nieuwe Leid- sche Courant, die de persconferentie hadden bijgewoond, als getuigen charge op. Zij verklaarden de gewraak te uitlatingen te hebben gehoord. Een van de bestuursleden van de Oranjevereniging, als getuige a décharge gehoord, deelde echter mede de beledi gende uitlating niet te hebben verno men, en zich niet te kunnen voorstellen, dat deze gebezigd zou zijn zonder dat hij, eveneens bij de persconferentie aan wezig, dit gehoord zou hebben. Ouder dan de „Java-mens?" Op Mid den-Ja va zou de schedel l gevonden zijn van een volwassen i mens, welks ouderdom mogelijk i I groter is dan van welk tot nu toe l gevonden menselijk overblijfsel ook. i Dr P. Marks, een geoloog, die voor i de technische faculteit van Ban- doeng werkt, heeft verklaard, dat i de vondst mogelijk ouder is dan de I „Javamens", van wie in 1890 een stuk van de schedel en de kaak ge- vonden werd. i Zeeuwen naar de N.O.-polder Tijdens ee. eenkomst van de her verkavelingscommissie Zeeland hebben gistermiddag in hotel „De Korenbeurs" te Goes 31 Zeeuwse landbouwers de pachtcontracten ondertekend voor de hun in de Noord-Oostpolder aangeboden bedrijven Verder tekenden vier Zeeuw se landbouwers een contract voor een bedrijf in *le Braakmanpolder. Alle contractanten zijn afkomstig uit de Zeeuwse herverkavelingsgebieden. Spaaroverschot in November De Spaarbanken, aangesloten bij de Ned. Spaarbankbond hebben in Novem ber een overschot behaald van f 15.591.702. Inleg en terugbetaling be droegen resp. f 75.724.482 en f 60.132.780. Bii de niet-aangesloten spaarbanken werd f 32.876 gespaard. De bankspaar- banken behaalden een overschot van f 675.981. Bii de Riikspostspaarbank is in November f 22.5 millioen gespaard. NEDERLANDSE VISSERSSCHEPEN AANGEHOUDEN. Na boete weer vrij. De Belgische mijnenveger M. 913 heeft gisteren in de Belgische territoriale wateren de Nederlandse vissersschepen BR 24 en BR 35 aangehouden. Beide schepen zijn wegens illegale visvangst naar Oostende opgebracht. De vangst is er in beslag genomen. Nadat de schippers een boete hadden betaald konden de schepen zee kiezen. (Ingez. Med.-Adv.) maakt handen zacht alt fluweel BINNENLAND Op de vliegbasis Leeuwarden noteerde men een dezer dagen de 50.000ste vlieg tuigbeweging (start of landing) van dit jaar. Hiermee heeft deze basis zich als een van de drukste straaljagerbases van West-Europa doen kennen. Minister Donker heeft de Tweede Kamer zijn nota naar aanleiding van het verslag over het wetsontwerp tot ver lenging van de termijn vkn verval van sommige bezettingsregelingen (Wet bezet tingsmaatregelen 1956) doen toekomen. De Krijgsraad te Paramaribo heeft de Nederlandse soldaat J. Berendsen vrijge sproken van dood door schuld. Als be stuurder van een vrachtauto was hij be trokken bij een aanrijding, die een brom fietser het leven had gekost. BIJ de ge tuigenverhoren was gebleken, dat de bromfietser geen voorrang had verleend. Gisteravond heeft prof. A. M. Ham- macher in het Postmuseum aan de Zee straat te Den Haag de expositie „Kunste naars ontwerpen postzegels" geopend. De bekende stadsorganlst van Haar lem, George Robert, aan wie met ingang van 1 Januari a.s eervol ontslag is ver leend wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd, heeft gistermid dag in het Concertgebouw te Haarlem een afscheidsconcert gegeven. Daarna werd in de ridderzaal van het Haarlemse stadhuis een receptie gehouden, waarop de burge meester, mr O. P. F. M. Cremers, de heer Robert mededeelde, dat H.M. de Koningin hem heeft benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De Nederlandse consul in Lyon. de heer Maurice Jacquet, heeft de Franse Journalist Perquelin het onderscheidings teken van Ridder in de Orde van Oranje Nassau uitgereikt. Deze onderscheiding is de heer Perquelin toegekend als blijk van waardering voor alle Franse journalisten, die destijds president en mevrouw Coty hebben vergezeld toen zy een officieel bezoek aan ons land brachten. De Provinciale Staten van Zeeland hebben een voorstel om een bedrag van 15 millioen gulden te lenen voor de bouw van twee 100 meter lange veerboten voor de Westerschelde eenstemmig aanvaard. Minister Mansholt heeft gisteren een commissie van overleg voor de exportbe vordering geïnstalleerd. De taak van de commissie is in gemeenschappelijk overleg dc export en afzet in het buitenland van Nederlandse voedingsmiddelen, dranken en agrarische producten te bevorderen. Gistermiddag heeft de nieuw be noemde gouverneur van Suriname, de heer J. van Tilburg, een bezoek gebracht aan het Kon. Instituut voor de tropen in Amsterdam. BUITENLAND Technisch grondpersoneel op de Parijse vliegvelden Orly en Le Bourget, dat zes dagen geleden het werk hervatte na een staking gezamenlijk met het grond personeel van andere vliegvelden in Frank rijk. is Donderdag opnieuw in staking ge gaan. Zij verklaren, dat zij het werk hervat hadden, nadat de regering beloofd had. dat een gedeelte van de werkzaamheden op Orly door het ministerie van openbare werken overgedragen zou worden aan de organisatie van grondpersoneel, doch dat deze belofte niet gehouden was. De Argentijnse regering heeft bij decreet de religieuze Instellingen weer vrij dom van belasting gegeven. Indertijd had Peron in zyn geschil met de R.K. kerk deze instellingen belastingplichtig gemaakt. De gemeenschappelijke vergadering van beide Zwitserse Kamers heeft Markus Feldmann tot president van Zwitserland voor 1956 gekozen. Feldmann. de huidige vice-president en tevens hoofd van het departement van Justitie en politie in de Bondsraad (regering), kreeg 167 stemmen van de 227. De 70.000 Britse politiemannen heb ben Donderdag een aanzleniyke salarisver hoging gekregen. De gewone politieman ziet zijn maximumsalaris stijgen van onge veer 5500 gulden tot 6400 gulden. In Groot-Brittannië is een tekort van 10.000 polltiemfcon**- Een tentoonstelling van een honderd stuks door Eskimo's op stenen aange brachte inscripties en ander beeldhouw werk is door het Nationaal Museum in Ottawa bijeengebracht voor een tournée door Europa. Het zyn meest afbeeldingen van dieren en mensen. De tentoonstelling gaat eerst naar Parijs en vandaar naar Den Haag, Berlijn, Rome en enkele steden in Zwitserland en Portugal. Door een instorting in een zandgroeve bij Fort Hall in Kenia zijn Donderdag 21 Kikoejoe-vrouwen levend begraven. Een autobus is V/oensdag van de weg tussen de Marokkaanse steden Agadir en Mogador geraakt en in een honderd meter diep ravyn gestort. Hierbij kwamen zeven Marokkanen om en werden 25 zodanig ge wond, dat zy in een ziekenhuis moesten worden opgenomen. Tjidens een bijeenkomst van wijn boeren in de Kaapprovincie is bekend ge maakt. dat 1955 een topjaar voor de wyn- v er bouwers ls geweest. Meer dan 550.000 ton druiven werden geoogst, dat ls ruim 10 procent meer dan ln de voorafgaande Jaren in Zuid-Afrlka. De Pakistaanse premier. Mohamad Ali. zal ln de komende lente als gast van de regering een bezoek aan Continentaal China brengen, aldus meldt Radio-Peking. Het bestuur van het Internationale Verbond van Vrye Vakverenigingen heeft to New York besloten een internationale actie ten gunste van de stakende arbeiders van de fosfaatmynen op Curasao te orga niseren. De bond zal een beroep doen op alle havenarbeiders en zeelleden om het lossen of vervoer van fosfaat van Curasao te verhinderen. op een persconferentie verklaard, dat he bezoek van Franse regeringsleiders aan Moskou nu binnenkort zal plaatsvinden.. Het bezoek was uitgesteld, toen de Franse dc'.t tie uit de Algemene Vergadering der Ve:Naties teruggetrokken werd wegens de kwestie-Algerlje, doch nu Frankrijk ln de vergadering is teruggekeerd, kan ook bezoek doorga a n, zo zei h* Geachte Redactie. Sta mij toe even iets op te merken over het concert, dat op 15 dezer gege ven werd in onze Leidse Stadsgehoor zaal. Ik heb mij (en dat zullen vele echte muziekliefhebbers) gruwelijk geërgerd aan de houding van het Leidse publiek, dat midden onder het concert de zaal uitliep, hetgeen niet erg zacht gebeurde. Was dit nodig? Is dit beleefd? Al is de uitvoering dan misschien niet geheel, zoals men het graag zou willen, men behoort toch de vormen van be leefdheid in acht te nemen. Het was m.i. een grove belediging tegenover de uitvoerenden en tevens zeer storend voor degenen, die wel ge noten hebben,. Laat zoiets in het vervolg niet meer voorkomen. Hoogachtend. Mej. H. v. HEUSDEN. Kapteynstraat 53. (Ingez. Med.-Adv.) Uw adres voor BETERE NYLONS St, Antonius Clubhuis: Arbeiderstoneel- ver. „D.O.S." speelt „Van ander ras". 8 uur nam. De Harmonie: Filmavond Ned. Ver. Ex- pogé. 8 uur nam. Rapenburg 61: Spr. B. v. d. Méér over: „Vrije wil en noodlot". 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. A.B C.-cabaret „De kat. van huls" 8 uur nam. Stadszaal: L.K.K. „Voor Allen". Solist Gérard Souzay, 8 uur nam. Sterrewacht: Excursie 1st. voor Arbei dersontwikkeling. 7 3/4 uur nam. ZATERDAG. Sprekers dr L. D. Brongersma en ir J. B. Grandjean. 7i uur nam. Muziekschool My. v. Toonkunst: Open bare les beginnelingen, 3 uur nam. Schouwburg: Kon. Rederijkerskamer „Jan van Beers", speelt „Welkom op Por- thenis". 8 uur nam. Warmond. Hotel De Zon: Kinder voorstelling „Jople Slim". 2 en 4 uur nam. ZONDAG Rapenburg 6: Hum Verbond Spr me vrouw mr H. SingerDekker. 10% uur voorm. StadszaalGezelschap Johan Kaart. „Potasch en Perlemoer met vacantle", 8 uur nam. MAANDAG Gulden Vlies: Hum. Verbond. Spr. dr H. Musaph, 8 uur nam. SchouwburgAbonnementsvoorstelling Rotterdams Toneel: „Thee en Sympathie". 8 uur nam. Stadhuis: Gemeenteraad, 2 uur nam. StadszaalPropaganda-avond Leidse Chr. Besturenbond, 8 uur nam. Oegstgeest (Witte Huis)Con tactavond „Natuur in Huis". 8 uur nam. DINSDAG Stadsgehoorzaal (foyer)Ned. Relsver. Spr. de heer De Groot over: Calabrië en Sicilië. 8 uur nam. St. Antonius Clubhuis: Kerstmiddag Huisvrouwenver. 2 uur nam. Café Aniba: Ledenverg. Tuiniersver. „D.E.V.". 8 uur nam. SchouwburgAbonnementsvoorstelling Rotterdams Toneel: „Thee en Sympathie". 8 uur nam. WOENSDAG Lutherse Kerk: K. en O. Voordracht W. Berkhemer uit het boek Jesaja. Stadszaal: Kerstfeestviering Koksschool. 7i uur nam. Stadszaal (foyer-)Byeenkomst van ge- repatriëerden. 7 3/4 uur nam. Rehoboth: A.A. Kiesvereniging wyk IV. Spr. dhr. D. J. Brouwer. 8 uur nam. Schouwburg: Kon. Rederykersver. „Jan van Beers" speelt „Welkom op Porthenls", 8 uur nam. Over 't Hoff (Gerecht 10)Ledenverg. Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plant kunde, 8 uur nam. Schelpenkade 6: Kerstviering „De Sleu telbloem", 8 uur nam. DONDERDAG Schouwburg: Kon. Rederykersver. „Jan van Beers" speelt „Welkom op Porthenls", 8 uur nam. Rehoboth: Televisie-avond Veron, 8 uur namiddag. DAGELIJKS: Breestraat 33: Verkoop van kinderpost zegels, 10 uur voorm.4 uur nam. (Tot en 31 December De procureur-generaal achtte het feit van de beledigende uitlating van mr Van der Plas bewezen, doch vorderde beves tiging van het vonnis van de rechtbank, namelijk ontslag van rechtsvervolging op dezelfde gronden als bij de vorige uit spraak. De verdediger van mr Van der Plas bouwde zün verweer vrijwel uitsluitend op juridisch-technische gronden op. Hij bestreed zowel de uitlokking van de be lediging als het feit, dat de dagvaarding spreekt over uitlokking van een straf baar feit zonder dat dit feit is omschre ven, zonder dat de strafbaarheid van het feit is aangetoond en zonder dat de mid delen van uitlokking omschreven zijn. Hij vroeg derhalve vrijspraak. De president van het Gerechtshof be paalde tenslotte de uitspraak op 30 De cember te 10 uur. Emigratie naar Australië GEW. ARBEIDSBUREAU GEEFT VOORLICHTING Het Gewestelijk Arbeidsbureau Leiden organiseerde gisteren in de matig bezette grote zaal van „Den Burcht" een emigratie-voorlichtingsavond met film over het vijfde werelddeel: Australië. De directeur van het G.A.B.. de heer H. Hazelhoff, sprak een kort woord van welkom. Een inleiding werd vervolgens gehouden door de heer Stafford van de Australische Emigratie Dienst. Deze deelde allereerst mede, dat het grootste gedeelte van de 80.000 Nederlanders, die momenteel in Australië verblijven, het althans in materieel opzicht zeer goed maakt, de lonen er over het algemeen hoog zijn en de ko„l -> van levensonder houd redelijk genoemd kunnen worden. Zij, die ernstige plannen hebben om naar Australië te emigreren, dienen echter alles in het werk te stellen om de Engelse taal spoedig machtig te worden, zo waarschuwde de heer Stafford. Het woord was vervolgens aan de heer J. v. d. Heyden uit Amsterdam, die in vogelvlucht, het een en ander vertelde over het met een heerlijk klimaat be gunstigde vijfde werelddeel, dat ondanks zijn grote oppervlak slechts negen mil lioen inwoners telt. Van overbevolking is dan ook geen sprake. Het Australische volk heeft vanzelfsprekend geheel an dere zeden en gewoonte., dan het Ne derlandse. **et leeft gemakkelijk en ruim en soudt van gezelligheid. Een schaduwzijde is echter de drankzucht, die onder een aanzienlijk deel van de bevolking eerst. De Australiërs zijn bijzonder op de Nederlanders gesteld, mits zij van aanpakken weten. Er is in vrijwel alle sectoren een tekort aan werkkrachten. Vooral agrariërs kunnen in Australië goed terecht. De sociale voorzieningen zijn er volgens de heer v. d.-Heyden niet zo gunstig als in ons land, zodat sparen een dringende eis is, terwijl men vooral niet moet nalaten onmiddellijk een ziekteverzekering af te sluiten. De huishuren zijn zeer hoog: 30 a 40 procent van het loon! Wat de taal betreft onderstreepte spreker met na druk de woorden van de heer Stafford. Nadat de heer v. d. Heyden enkele op schrift gestelde vragen duidelijk had be antwoord werd nog een tweetal filmpjes over Australië vertoond. Het was onge twijfeld een nuttige avond van objectie ve voorlichting. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het Doet. examen Ned. Recht nej. R. D. D. Vols (Wassenaar) en de heren G. Mosier (Amsterdam) en H. Lodder (Leiden); Cand. examen Franse Taal- en letterkunde de heer A. H. F. Boudens VlaardingenDoet. examen Franse taal- en letterkunde de heer J. van der Veen (Leiden); Cand. examen Ned. Recht mej. A. C. S. Steinz (Bergen. N.H.). mej. E. H. T. Vink (Den Haag), mej. O. D. Gerbers (Den Haag) en de heren J. J. Meijer (Den Haag), A. G. Bosch (Breda). J. Vrij (Den Haag), J. C. P. van der Poel (Den Haag). M. van Kooten (R'dam). C. M. M. H. R. de Jonge (Leiden). L. Wolfs bergen (R'dam), E. A. Banki (Roer mond). L. J. H. van Spengler (Dor drecht), p. van Schilfgaarde (Den Haag)J. M. G. S. van Mulbregt (Delft) en G. A. Sedee (Schevenir'--n). TENTOONSTELLINGEN: Rijksprentenkabinet (Kloksteeg 25)Ten toonstelling kleurenlitho's J. Bezemer en J. van Vlijmen. Werkdagen 25 uur nam. (Tot 19 Februari.) BIOSCOPEN: Trianon. „Vrouw van Rome", 18 Jaar. Werkdagen- 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15. 4.30, 7 en 9.15 uur. Casino. „Gejaagd door de wind", 14 Jr. Alle dagen 2 en 7.30 uur. Lldo. „The Americano", 18 Jaar. Werk dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor. „Notorious", 18 jaar. Werkdagen 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. „De Koninklijke Reis", alle leeft. Werk dagen 105.30 uur. Zondag 102.30 uur. Rex. „De jungle der misdaad", 18 Jaar. Werkdagen 2.30. 7.15 en 9.15 uur. Zon dag 2 30. 4.45. 7.15 en 9.15 uur. (Donderdag- en Vrijdagmiddag 22 en 23 December gesloten.) De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 13 uur tot Zaterdag 8 uur waargenomen door de Apotheek Kok, Rapenburg 9, Telefoon 24807 en de Apotheek „Tot Hulp der Menschheld", Hooigracht 48, Tel. 21060. Te Oegstgeest door de Oegstgeester Apotheek, Wllhelmlnapark 8, Tel. 26274. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) P w I ■5 3 al Helsinki onbewolkt nno 3 -23 0 Stockholm sneeuw O 11 -6 Oslo sneeuw no 6 -9 4 Kopenhagen regen O 9 3 21 Aberdeen regen ozo 6 7 16 Dublin lloht bew. zw 6 8 3 Londen onbewolkt zw 6 8 3 Amsterdam regen zw 6 8 4 Brussel motregen zw 6 9 7 Parijs lioht bew. zw 6 9 8 Bordeaux zwaar bew. zw 2 9 6 Grenoble zwaar bew. ono 2 10 2 Nice onbewolkt wzw 10 12 1 Berlijn nevel windstil 3 6 Frankfort regen zw 7 9 11 München lioht bew. wzw 9 7 3 Ztirich regenbui wzw 7 7 Genéve regen z 6 10 7 Locarno licht bew. nno 2 0 2 Wenen half bew. nw 6 7 3 Innsbruck mist windstil 2 4 zwaar bew. w 4 14 0

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 2