NAVO-landen krijgen radar-systeem dat niet kan worden gestoord WEERBERICHT Niet alleen militaire, maar ook economische en sociale samenwerking noodzakelijk Geneefse conferentie geopend Mr P. Klaasesz Commissaris der Koningin in Zuid-Holland Egypte waarschuwt tegen „agressie van Israël" 94ste Jaargang VRIJDAG 16 DECEMBER 1955 No. 28706 LEIDSCH Hl DAGBLAD Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN witte sinSo1 Leldcn - Gir0 No- 57055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f7.— per kwartaal; f2.35 per maand; f 0.55 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Beslissing op con ferentie in Parijs (Van onze correspondent in Parijs) De vrije landen van Europa, die verenigd zijn in de Noord-Atlantische Ver dragsorganisatie (NAVO), krijgen een radarsysteem tegen aanvallen uit de lucht, aldus hebben de ministers van Buitenlandse Zaken, van Oorlog en van Financiën van de NAVO-landen, die thans in Parijs bijeen zijn, gisteren besloten. Generaal Grünther heeft gisteren op een persconferentie medegedeeld, dat dit moderne signaalsysteem onmogelijk door de vijand zou kunnen worden gestoord en dat hij zich bü de organisatie zou houden aan de indeling van de vier operatie-zones. Met Frankrük, België en Duitsland behoort Nederland tot de centrale verdedi gingszone. Ten aanzien van de Sovjet-Unie werd vastgesteld, dat de gevechtskracht van het Bode Leger eerder toe- dan afgenomen is. Ook in de lucht wordt de Sovjet- Unie steeds sterker: zy bouwt iedere maand een dertig bommenwerpers van het zwaarste kaliber, waarvan de actie-radius hen in staat stelt alle Atlantische landen, Amerika inbegrepen, onder hun bereik te brengen. Nu de geest van Genève ter ziele is, moet de militaire inspanning zo hoog mogelijk worden opgevoerd. Nieuw plan-Marshall voor achterlijke gebieden De secretaris-generaal van de NAVO, Lord Ismay, heeft in een rapport gewe zen op de noodzaak nog meer aandacht te besteden aan de moderne, d. w. z. atoom-strijdmiddelen, waarvan het ge bruik bij de vorige conferentie in begin sel was aanvaard. Een der grote moeilijk heden blijft evenwel van de klassieke naar de atoomwapens over te schakelen zonder de militaire begrotingen nog eens extra te belasten. Verscheidene ministers hebben gecon stateerd dat de fronten van de „nieuwe koude oorlog" (het woord werd door Dul les gebruikt) van Europa naar het Mid den-Oosten en naar Zuid-Oost-Azië werden verlegd. De Franse minister Pinay bleek van oordeel te zyn, dat de Russen hun kracht in het bijzonder zoe ken in een offensief op het weerstands- Cursussen voor emigranten Reeds enige jaren bestaat voor aspi rant-emigranten, die geen of weinig kennis van landbouw of veeteelt hebben, de gelegenheid door het volgen van een practische zowel als theoretische scho ling, zoveel ervaring op te doen, dat zij in het immigratieland zich een toe komst in de landbouw kunnen opbou wen. Gebleken is, dat deze opleiding voor de oud-leerlingen die in Canada, Austra. lië en Nieuw Zeeland in de landbouw tewerk werden gesteld, tot een succes heeft geleid. Thans is de aanmelding van gegadig den die zich willen voorbereiden op emigratie naar Australië en Nieuw-Zee- land, het gehele jaar door opengesteld. Slechts voor cursisten die mettertijd naar Canada willen emigreren geldt dat zij alleen gedurende de maanden Januari tot September kunnen worden geplaatst. Dit houdt verband met de wenselijkheid dat zy daar vroeg in het voorjaar aan komen. De beperkende bepalingen inzake leef tijd en beroep, die vroeger voor emigra tie naar Nieuw-Zeeland golden, zijn thans vervallen. Dit houdt o.a. in dat iedere ongehuwde aspirant-emigrant voor Nieuw-Zeeland, die nog niet eer der in een agrarisch beroep werkzaam was, op de cursus kan worden geplaatst. Voor deze categorie geldt de leeftijds grens van 35 jaar. Ook voor boerenzoons, die in verband met hun emigratieplannen meer erva ring willen opdoen met machinaal mel ken en het gebruik van landbouwma chines e.d., is de mogelijkheid tot het volgen van de cursus geopend. De aanmelding dient te geschieden bij de kantoren van de particulier em'gra- tie-organisaties en de Gewestelijke Ar- beidsbureaux. Sjaret voert besprekingen De Israëlische minister van Buiten landse Zaken, Mosjq Sjaret, heeft van morgen in de Nederlandse ambassade in Parijs een bezoek gebracht aan de Ne derlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr J. W. Beyen. Sjaret, die gis teravond uit Brussel in Parijs aankwam, had later in de ochtend een onderhoud met de Franse minister van Buiten landse Zaken, Pinay. Weinig verandering De Bilt verwacht tot Zaterdagavond: Veranderlijke bewolking met hier en daar mist. Op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige Zuidwestelijke wind. Dezelfde temperaturen als van daag of iets lagere. (Opgemaakt te 11.45 uur). 17 DECEMBER Zon op: 8.45 uur; onder: 16.31 uur Maan op: 10.33 uur; onder: 19.51 urn- Hoogwater te Katwijk te 5.06 en 17.18 uur. (Springtij). Dit nummer bestaat uit 14 pagina's vermogen van de onderontwikkelde ge bieden. Aan deze bedreiging moest de NAVO onmiddellijk het hoofd bieden, zo zei Pinay, door in versneld tempo die landen op een hoger peil van ontwikke ling te brengen. Materieel staan we sterk, zo vond hy, maar psychologisch zijn de Russen ons voor geweest. De Franse minister sprak over de reis van Boelganin en Kroesjtsjef door India, waar de Russische leiders op het volk veel indruk zouden hebben gemaakt. Hij dacht nu aan een nieuw plan-Marshall onder NAVO-auspiciën voor de onder ontwikkelde gebieden, waarmee het Wes ten de handschoen op zou rapen, die Moskou ons heeft toegeworpen. Eenzelfde geluid lieten ook andere landen horen, in het bijzonder Amerika bij monde van minister Foster Dulles. De tendens van de verschillende redevoeringen was dat de NAVO haar taak zou verzaken, indien niet veel meer zorg aan de sociale en economische samenwerking werd gewijd. Dit punt komt vandaag opnieuw in de discussie en de conclusie die zeker ge trokken zal worden is, dat de NAVO zich van een zuiver militaire organisatie dient te ontwikkelen tot een gemeenschap van volkeren die ook op economisch, sociaal en cultureel gebied dichter na elkander toe moeten groeien om zo hun invloed ook tot andere gebieden van de wereld uit te kunnen breiden. Geen rapport meer over Suriname en Antillen Het Nederlandse besluit om niet langer over Suriname en de Nederlandse Antil len te rapporteren aan de V.N. is gisteren uiteindelijk door de Algemene Vergade ring van de V.N. aanvaard. De uitslag van de stemming was 21 voor, 10 tegen en 33 onthoudingen. België was één van de tegenstemmers, vóór stemden o.a. Canada, China, Dene marken, Frankrijk, Noorwegen, Zweden en de V. S. In totaal een 80 delegatieleden bijeen (Telefonisch van onze speciale verslaggever uit Genève) In het Batiment Electoral te Genève is vanmiddag het doek voor het tweede bedrijf van de Nederlands-Indonesische Ministersconferentie opgetrokken. De Indonesische hoofdmacht, onder aanvoering van de minister van Buitenlandse Zaken mr Anak Agoeng Gde Agoeng is vanochtend reeds op het vliegveld Cointrin, even buiten Genève, geland, enkele uren voor de Nederlandse delegatie, die pas in het begin van de middag met een militair vliegtuig arriveerde. De Nederlandse delegatie, dit uit 20 koppen bestaat, is bovendien heel wat bescheidener van omvang dan de Indo nesische afvaardiging, die ruw ge schat 50 tot 60 leden telt. Daar staat tegenover dat van Nederlandse zijde zo wel de ministers Luns, Van de Kieft, Zijlstra en Donker als de Regeringscom missaris voor Indonesische aangelegen heden, mr N. S. Blom, aan het tweede formele gesprek zullen deelnemen, ter wijl van Indonesische zijde de ministers I. J. Kasimo (Economische Zaken), prof. dr Soemitro Djojohadikoesoemo (Finan ciën) en dr J. Leimena (Gezondheid) nog op het appèl ontbreken. De afwezigheid van deze drie minis ters zij worden morgen te Genève ver wacht betekent dat ook vandaag de belangrijke financieel-economische over eenkomsten slechts aan de buitenkant besproken kunnen worden. De kwartiermakers van beide delega ties zijn er, dank zij de medewerking van het kanton Genève, in geslaagd binnen een dag een onderkomen voor de confe rentie te vinden. Het Batiment Electoral dat aan de rand van het oude stadsge deelte ligt, vlak by het graf van Calvijn. is tijdens de conferentie van de grote vier in Augustus 1955 als pershuis ge bruikt, maar stond sindsdien leeg. De delegaties hebben nu tot 15 Januari de volledige beschikking over het ge bouw gekregen. Dat de besprekingen zo veel tijd in beslag zullen nemen, lijkt echter on waarschijnlijk, ofschoon men er al rekening mee houdt, dat de Oudejaars avond ook in Genève zal worden ge vierd. De minister van Overzeese Rijks delen, prof. W. A. Kernkamp, be kijkt in gezelschap van vice-admi- raal N. A. Rost van Tonningen een kano. een der inzendingen op de tentoonstelling in het Koninklijk Paleis te Amsterdam. Taxichauffeur in Parijs is een gevaarlijk beroep Twee Paryse vakbonden van taxi chauffeurs hebben op Zaterdag a.s. een staking gelast uit protest tegen overval len van passagiers op chauffeurs. Zater dag zal een taxichauffeur worden be graven, die deze week is doodgeschoten. Volgens leiders van het Algemeen Vak verbond, dat onder Communistische in vloed staat, zijn sedert de oorlog tien chauffeurs vermoord. In totaal waren er 240 aangevallen! Vakbondsleiders hebben geëist, dat de chauffeurs wapens zullen mogen dragen voor zelfverdediging. Met ingang van 16 Januari 1956 Bij K.B. is - gelijk reeds door ons aan- stelyk als hoofdcommies, plaatsvervan- gekondigd - met ingang van 16 Ja- gend chef van de afdeling Algemene en nuari 1956 benoemd tot Commissaris Sociale Zaken en chef van het Kabinet der Koningin in de provincie Zuid- van de Burgemeester. Op 1 Januari 1944 Holland mr J. Klaasesz, thans Gouver- werd hij gearresteerd en als gijzelaar neur van Suriname. naar Vught overgebracht. Mr Klaasesz, die 5 Februari 1907 te IJlst geboren is, bezocht het Gymna sium te Leeuwarden en studeerde daar na rechten aan de Rijksuniversiteit te Groningen. Nadat hij in 1930 zijn doc toraal examen Rechtsgeleerdheid had afgelegd, studeerde hij drie jaren inter nationaal recht te Parys. Van 19331945 was hij werkzaam ter meentesecretarie van Groningen, laat- Wij beschouwen aanval op Syrië als tegen onsself gerichtzegt Nasser „By een nieuwe Israëlische agressie jegens Egypte of Syrië, zullen wy onze gehele gewapende macht tegen Israël in het geweer brengen", aldus verklaarde de Egyptische premier, Nasser, gisteren. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties is van dit voornemen op de hoogte gesteld en ook de landen, die lid zyn van de Veiligheidsraad, hebben een afschrift van de boodschap aan Hammarskjöld ontvangen. De Egyptische regering is van mening, dat de „Israëli sche aanvallen" thans niet alleen meer tegen militairen, maar ook op wrede manier tegen burgers zyn gericht. Om deze reden ziet Egypte zich genoodzaakt geweld met geweld te beantwoorden. Egypte beschouwt de laatste Israëlische aanval op Syrische strijdkrachten als een aanval tegen zichzelf, in overeenstemming met het wederzijds verdedigingsverdrag tussen Syrië en Egypte. Gisteren hebben Egyptische grensposten geschoten op een Israëlische patrouille. Het vuur werd beantwoord. Het incident deed zich voor aan de grens van Gaza. MrKLAASESZ Na de bevrijding van de provincie Groningen werd hij belast met de waar neming van het ambt van burgemeester der gemeente Haren, welke betrekking hij tot 22 Februari 1946 vervulde, toen hij werd benoemd bij de Unesco tot hoofd van de interne administratie. Na een werkzaamheid in Londen en later in Parijs, nam hy op 1 Maart 1947 zijn ont slag. Met ingang van 1 Mei 1947 werd mr Klaasesz daarop benoemd tot burge meester van Wageningen, welke functie hij heeft vervuld tot hij op 1 October 1949 in zijn huidige ambt van Gouver neur van Suriname werd benoemd. Mr Klaasesz is Doopsgezind; hij behoort tot de P.v.d.A. Gistermorgen heeft H. M. de Koningin de delegatie van Indone sische ministers in het Paleis Lange Voorhout ontvangen. Van links naar iechts: de ministers Anak Agoeng Gde Agoeng, Mohammed Roem en Oetoyo Ramelan bij het van het Paleis. In Zuid-Afrika zijn 3000 studenten niet-blank In 1955 waren 3.000 niet-blanken Inge schreven by de Zuid-Afrikaanse uni versiteiten. Hiervan waren 1600 Bantoes, 725 Aziaten en 496 kleurlingen. Het grootste aantal studenten was in geschreven by de Universiteit van Zuid-Afrika te Pretoria. Hoewel er een groeiende vraag is naar universitaire studie bij de Bantoes zijn financiële moeilijkheden bij de Bantoestudent een van de grote hinderpalen, waaraan de regeling door een uitgebreid beurzen stelsel zoveel mogelyk tegemoetkomt. Heyerdahl boekt successen bij opgraving op Paaseiland De Noor Thor Heyerdahl, bekend door zyn gewaagde Kon-Tiki vlotreis naar Polynesië, heeft met zijn expeditie naar het geheimzinnige Paaseiland enige suc cessen geboekt. Hij heeft o.m. een tot dusver onbekend type van monolieten (kolom uit één stuk steen) uitgegraven, die een overgangs vorm is tussen de reeds lang bekende monolieten en de voorhistorische zui- lenbeelden van Zuid-Amerika. Zij be staat uit rode steen, terwijl de bekende uit gryze tuf zijn gehouwen. Interessan te vondsten werden voorts gedaan by het uitgraven van woonplaatsen en wel op twee étages onder de tot dusver be kende. De overheid en de bevolking van dit eiland (dat in de zeventiende eeuw door de Nederlandse zeevaarder Rogge veen op een Paasdag werd ontdekt en dat vermaard is door de grote stenen ^r/ö/e/ï I mensengezichten waarvan de bedoeling 'nog niet duidelijk is) zijn de expeditie zeer vriendschappelijk gezind. Neef van aartsbisschop Makarios doodgeschoten Drie verzetslieden hebben Donderdag bij Lefka, 50 km. ten Westen van Nico sia, een Britse auto beschoten. Een Britse militair werd gedood. Een Britse officier, die in de auto reed, beant woordde het vuur en schoot een der drie aanvallers neer. Na identificatie is ge bleken, dat op het hoofd van de verzets man een beloning van 50.000 gld. stond. Hij was een neef van aartsbisschop Ma karios. Weer transport Duitsers uit de Sovjet-Unie terug Een nieuwe groep van ongeveer 600 voormalige Duitse krijgsgevangenen is heden- (Vrijdagochtend) uit Sovjet- Rusland in West-Duitsland aangeko men. De ex-krijgsgevangenen, die af komstig zijn uit een kamp nabij Swerd- lofsk, in Centraal Rusland, zijn de af gelopen acht weken in een doorgangs kamp te Potma vastgehouden. Vier van de teruggekeerden zijn ernstig, ziek. Volgens mededelingen van de gevan genen moeten nog drie grote transpor ten ex-krijgsgevangenen uit Rusland in West-Duitsland aankomen. Drie optiekzaken van Ziekenfondsen in Amsterdam Voor allen zelfde kortingen In Amsterdam zullen morgen drie optiekzaken van de N.V. Amsterdamse Instrumentenhandel „Unie-optiek" opgericht door de twee in Amsterdam werkzame onderling beheerde zieken fondsen „Ziekenzorg" en A.O.Z. wor den geopend. De Unie-optiek staat los van de beide Ziekenfondsen. De openstelling van deze drie zaken een novum voor ons land is een gevolg van het feit., dat de opticiens na ruim een laar onderhandelen niet be reid bleken om aan de Ziekenfonds verzekerden een hogere korting dan 20% per glas en montuur met een maximum van f. 2 te geven, mits de prys voor elk glas en ieder montuur tenminste f10 bedroeg. Daarbij werd gesteld, dat de Ziekenfondsen zich moesten verbinden om met niemand een contract aan te gaan op gunstiger voor waarden dan met de organisatie van opticiens zou worden overeengekomen. De genoemde twee Ziekenfondsen, die deze voorwaarden niet aantrekkelijk genoeg vonden, onttrokken zich aan verdere onderhandelingen. Bij de opzet der zaken is men er van uitgegaan, dat de Ziekenfondsverze kerden volkomen vry zyn te kopen, waar ze willen en de niet-verzeker- den in principe dezelfde Uortineen van de Unie-optiek zullen krijgen. Alle Ziekenfondsverzekerden onge acht van welk fonds zij lid zfjn kunnen in de drie zaken kopen. De verkoopsvoorwaarden zijn aldus, dat de glazen zoveel mogelijk zonder bijbetaling geleverd worden en op de monturen 30% korting wordt gegeven zonder maximum. Niet ziekenfonds verzekerden of verzekerden die door omstandigheden op de ziekenfondsbij drage geen recht hebben, krijgen 25% korting op de glazen en 30% op de monturen. Voor kinderbrillen geldt een afzon derlijke regeling. De kortingen worden gegeven op de pryzen. zoals die door de opticiens worden berekend, nl. de inkoopprijs vermenigvuldigd met 2.3. In Maart van het volgend jaar zal een vierde winkel worden geopend in Amsterdam Noord.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1