Begroting Wassenaar goedgekeurd Inboedels van predikanten gingen verloren Concert Collegium was aan Mozart Musicum gewijd Gastarieven worden verhoogd DONDERDAG 15 DECEMBER Leidse Ver. voor Pnedagogiek Gaat het in Nederland naar wens met de kinderbescherming? Toestand is nog verre van ideaal Hebben de veranderingen, ontstaan door de instelling van de kinderwetten, geleid tot een bevredigende oplossing? Is het werk ten aanzien van de verwaar loosde en criminele jeugd verantwoord opgezet? Op deze vragen liet de heer D. Q. R. Mulock-Houwer, die gisteravond in „Het Gulden Vlies" voor de afd. Leiden van de Vereniging voor Paedagogiek een lezing hield over de kinderbescherming, een hardgrondig neen horen! De enor me vooruitgang in welvaart, zei hij, heeft een klimaat geschapen waarin de kinderbescherming niet bij heeft kun nen blijven. De heer Mulock-Houwer wilde zich in zijn causerie echter voor namelijk bepalen tot het paedagogisch terrein. Ook hier. merkte hij op, heeft men de ontwikkeling niet voldoende kunnen opvangen. Nog niet zo lang ge leden had 70 tot 80% van de werkers in dit verband alleen maar lagere school opleiding, waarbij men te bedenken heeft, dat naarmate de preventie voort- schreidt, het werk in de inrichtingen kwalitatief groter wordt. Er bestaan hier te lande vijftien verschillende typen in richtingen, welke ten opzichte van el kaar en gezien tegen de aohtergrond van de oorzaken van verwaarlozing en cri minaliteit, niet voldoen aan redelijk te stellen eisen. Spreker wilde echter niet nalaten er op te wijzen, dat internatio naal deze zaken nog wel slechter liggen. Hij haalde voorbeelden aan, die ge beurd zijn in buitenlandse inrichtingen waarbU iemand de haren te berge rijzen Er is een groot internationaal probleem in de strijd tegen de kinderverwaarlo zing. Spreker wilde het probleem zo stel len: wanneer men, zei hij, nu de mo gelijkheden. de inzichten en het eeld heeft, waarom doet men het dan niet? Hii antwoordde op deze vraag, dat het werk van de kinderbescherming altijd beschouwd wordt als een soor liefda digheidswerk en te weinig wordt ge zien. als een sociaal werk. Ook noemde hij dit werk nog teveel een afvoerterrein voor allerlei arbeids krachten. die elders „kneusjes" zijn De levensvoorwaarden en de promotiekan sen voor de werkkrachten zijn gering. Er wordt wel aan gewerkt en 't groeit wel, maar het is nog lang niet wat het zijn moet. Ol'DERS BETREKKEN IN HEROPVOEDÏNGSPROCES Ook bij de practische facetten con stateerde de inleider iets geks. Volgens psychologen en psychiaters is de leeftijd van 06 jaar bijzonder slecht voor het doorbrengen in inrichtingen. Physiek zien de kinderen er wel goed uit. maar er is een langzame ontwikkeling van de taal en in het algemeen bliiven zij lang kleuters. Zii hebben ook slecht sociaal contact Toch zitten er van deze kinde ren 63.7 in R.K.. 47,2 in Protestantse en 38.2 in alle andere inrichtingen. Voor de leeftijd van 6 tot 13 jaar ziin deze cij fers resp. 63.6, 53.6 en 39.4. Waarom verandert dit niet. zo vroeg spreker, omdat men de traditionele paden volgt. Zowel uit sociaal als uit paedagogische overwegingen achtte hij het, koste wat het kost, noodzakelijk de ouders te be trekken in het heropvoediingsproces. Ten aanzien van de gezinsverpleging toonde de heer Muloök Houwer aan, dat dez" eveneens faalt Hij wees verder nog op de belang rijke relatie tussen jeugdzorg en kinder bescherming. De grote klassen op de scholen en de onvoldoende woonruimte hebbpn ontegenzeglijk een terugslag on de kinderen. Op onze scholen wordt eveneens gemist het facet van het actief meedoen. ENORM KADERGEBREK Tot slot van zijn causerie zei de heer Mulock Houwer nog, dat men in de inrichtingen te kampen heeft met een enorm kadergebrek. De psveholo- gen en de psychiaters nikken onweer staanbaar op, maar de paedagoog komt er nauweliik aan te pas. Er is geen „gevormde" opvoedersgroep in de inrichtingen in Nederland. Als enige mogelijkheid om uit deze impasse te komen zag spreker het parti culier initiatief primair en de overheid secundair. Het eerste dient echter kwa liteitseisen te stellen aan eigen werk en dit op nationale basis. De organisatie dient berekend te zijn op datgene waar mee men geconfronteerd wordt. JEUGDZORG COÖRDINEREN Spreker wilde echter zijn inleiding niet zo in mineur eindigen als hij be gonnen was. Het ministerie van Justitie heeft een wetenschappelijke commissie ingesteld, die de verschillende expe rimenten zal volgen en die te algeme nen nutte bekend zal maken. Dit noem de de heer Mulock Houwer een bijzon dere stap in de goede richting, een uni cum zelfs in Europa. De jeugdzorg, nu nog over allerlei ministeries verdeeld, zal op een of andere manier moeten worden gecoördineerd. Nodig zijn werk groepen, waar praktijkgegevens worden bestudeerd. En zo zal men langzamer hand tot een betere situatie kunnen ko men in het belang van ons allemaal en van het verwaarloosde kind in het bij zonder. Wederom 227 processenverbaal THANS WERD SPECIAAL OP DE VERLICHTING GELET Gisteravond tussen vijf en tien uur heeft de politie wederom een ver scherpte controle op de naleving van dc verkeersvoorschriften gehouden. Ditmaal werd echter speciaal aan dacht besteed aan de verlichting. On danks het feit, dat na de in de laat ste weken gehouden controles „een gewaarschuwd man voor twee telt"', werden gisteravond toch nog 227 pro cessen-verbaal opgemaakt. Leidse Ouden van Dagen genofen van cabaret OP UITNODIGING VAN „DE STALEN BAND" Het was gisteren een bijzonder ge zellige avond voor de Leidse ouden van dagen. Op uitnodiging van de perso neelsvereniging van de Hollandse Con structie Werkplaatsen en de Electro- las Maatschappij „De Stalen Band" waren zü in grote getale in de recrea tiezaal van een der gebouwen aan de Zoeterwoudseweg bijeen gekomen om te genieten van een rijk gevarieerd ca baretprogramma De oudjes werden achtereenvolgens welkom geheten door de voorzitter van ,De Stalen Band", de heer Laman, en de voorzitter van de Algemene Bond van Ouden van Dagen, de heer Oppelaar. In vlot tempo werd vervolgens het bonte programma afgewerkt. Behalve enkele leden van de personeelsvereni ging traden o.m. nog voor het voetlicht The Blue Stars en de drie zingende Houwaarts uit Den Haag. Voor uitste kende kolder zorgde het duo Bey, zoals b.v. in de schets „De dokter". Wat heb ben de oudjes om de grollen van dit Mveetal moeten lachen! Veel succes oogstten ook The Aloha Hawaiians met hun klanken van de Stille Zuidzee. Na de pauze brachten zij onder de ïiaam van The Double X Rangers een aardige cowboy-show. Vader en zoon Vinjé zorgden voor gezellige accordeon- muziek. Aan de piano zat de heer Sta- ïleu. Veel te gauw naar de zin van de ouden van dagen was deze avond van pret en jolijt omgevlogen en met ver langen kijken zij alweer naar de vierde feestavond uit. Ned. Ver. van Kuisvrouwen YERGADtRINU EN DEMONSTRATIE In „Het Gulden Vlies" vergaderde gis termiddag de aid. Leiden van de Ned. Ver. van Huisvrouwen onder leiding van de presidente, mevr. C. Hageman-Verha gen. Deze heette de aanwezigen harte lijk welkom en bood vervolgens één van ae dames, a.e m het algeiupen jaar vijf nieuwe leden had aangeoraent, een aar dig gescnenk aan. De notulen, voorgele zen door de tweede secretaresse, mevr. L. H. Eichhorn-Susan, werden onder dankzegging goedgekeurd. Medegedeeld werd, dat zowel de presidente als de se cretaresse, mevr. G. Douma-Herberts, als afgevaardigden van de afdeling Leiden de algemene vergadering in Ernnien zullen bijwonen. Een klacht van zeer vele huisvrouwen, n.l. over het feit, dat de eieren, die men bij de melkboer koopt, over het algemeen niet vers zijn - ook met de roomboter is dit veelal het geval - zal door deze afvaardiging onder de aandacht van de algemene vergade ring worden gebracht. Met een rond vraag werd het huishoudelijke gedeelte van deze geanimeerde bijeenkomst be sloten. Na de pauze was het woord en de daad aan mevr. Hoogland, die namens de fa „De Pionier" uit Oegstgeest een schoonheidsdemonstratie gaf met de Engelse Yardley make-up artikelen. Zij gaf daarbij uiteraard talrijke nuttige wenken op het gebied van de huidver zorging. Dat iedere Hollandse vrouw poeder, lipstick, rouge en zelfs ogen- schaduw of mascara - mits zij er discreet mee omgaat - kan gebruiken werd door mevr. Hoogland op duidelijke wijze aan getoond. KON. VER, „ONZE VLOOT" In de filmzaal van het Academiege bouw hield de Kon. Vereniging „Onze Vloot" gisteravond een bijeenkomst, waarin de heer J. G. Wittpen gesproken heeft over het werk van de Noord-Zuid hollandse Reddingmaatschappij. De heer Wittpen. die zijn lezing aan de hand van een interessante film verduidelijkte, ging uitvoerig in op het gevaar, dat aan dit reddingswerk, dat geheel op vrijwil lige basis geschiedt, verbonden is. Voorts weidde spreker uit over het moderne materiaal, waarover de N.ZH.R.M. thans beschikt, in welk verband hij een ver gelijking trok met voorgaande jaren, toen men zich uitsluitend van man kracht moest bedienen. Spreker deed een ernstig beroep om dit werk, dat door de redders uit louter mensenmin geschiedt, financieel men kan zich opgeven als donateur te steunen. Bij het in Den Haag gehouden examen van de H.C.V. slaagden voor het lipdoma costumière, mej. A. P. v. d. Blom en mej. H. v. Houten, beiden al hier. Met kammetjes gewapende „Om onbekende redenen hebben een moeder uit Leiden en haar twee doch ters het slachtoffer opgewacht," zo con cludeerde de Officier van Justitie in de zaak tegen de niet verschenen verdach ten. Wel verschenen was het slacht offer een mevrouw, die in de vroege morgen van Maandag 25 Juli op de Transvaalkade plotseling werd overval len door de moeder en haai- in pyama's gehulde dochters. Het drietal had het slaohtoffer met haarkammetjes zo toe getakeld dat er blijvende littekens in het gezicht zijn en bovendien was het gebit gebroken. Toen de mevrouw viel hadden ze nog getrapt. De rechter ver oordeelde de moeder tot f. 30 of 15 da gen en 14 dagen gevangenisstraf voor waardelijk met betaling van f. 15,50 schadevergoeding, een 17-jarige dochter tot f. 10 boete of 10 dagen tuchthuis 14 dagen voorwaardelijke tuchthuisstraf met drie jaar proeftijd en f. 15,50 scha devergoeding en een 18-jarige dochter tot f. 10 boete of vijf dagen en voor waardelijk 14 dagen gevangenisstraf, met eveneens betaling van f. 15,50 scha devergoeding. „Die strepen in Uw ge zicht zijn met geen duizend gulden te betalen", zei de rechter nog tot het slachtoffer. DE VEROORDELING VAN EEN ONDERWIJSINSTELLING Ten einde misverstand te voorkomen, zij er naar aanleiding van het vonnis van de Haagse Arrondissementsrecht bank. waarbij een Leidse onderwijs instelling werd gelast het rondzenden van haar lessen te staken voor zover deze geëxcerpeerd waren uit boeken van een viertal uitgevers op gewezen, dat dit vonnis slechts betrekking heeft op een van de vele cursussen dezer onder wijsinstelling. IS KWALIFICATIE „WELHAAST HYSTERISCH BETOOG" BELEDIGEND? Strafzaak tegen journalist Maakt een journalist, die in zijn vak blad een artikel in een ander blad be schrijft met de kwalificatie, dat het artikel een „welhaast hysterisch betoog" is. zich schuldig aan eenvoudige beledi ging ten opzichte van de schrijver van dat artikel? Ja. zei de Politierechter te Utrecht en hij legde een 42-jarige journalist uit Driebergen wegens belediging van mr dr W. Hugenholtz een geldboete op van f 50.Van dit vonnis kwam de jour nalist in hoger beroep en gistermiddag werd de zaak door het Gerechtshof te Amsterdam behandeld. Dr Hugenholtz had in een artikel in het Weekblad der Dierenbescherming scherp stelling genomen tegen de wijze waarop in Nederland z.g. kistkalveren gehouden worden voor het verkrijgen van blank vlees voor de- menselijke con sumptie. In het vakblad ..Vee- en Vleeshandel" besprak de journalist uit Driebergen, die er hoofdredacteur van is. dit artikel en hij schreef o.a.. dat hij de inhoud van het artikel van dr Hugenholtz be schouwde als „een welhaast hysterisch betoog". De procureur-generaal, mr F. Kist achtte de door de Utrechtse Politie rechter opgelegde boete van f. 50.te hoog voor het eepleegde delict, weshalve hij zijn ei- beperkte tot het vragen van f. 5.boete. Het Hof zal op 28 December as. uit spraak doen. Melksanering 1 Febr. een feit? Tijdens een in „Oud-Hortuszicht" ge houden vergadering van Leidse melk handelaren is met grote meerderheid van stemmen besloten de melksanering, volgens de ministriële richtlijnen, ook in Leiden toe te passen. Als streefdatum voor de invoering van deze sanering wordt 1 Februari 1956 aangehouden. Een dode bij ontploffing te Gorredijk Tijdens brand in garage Een hoogtepunt in Leids muziekleven zal door de intrensleke hoogtepunten van het Het „Collegium Musicum"-concert in dc Lakenhal waarde van het gebodene zonder twijfel als een der plaatselijk muziekleven In het steizoen gelden. In dit seizoen valt Mozart's tweede geboorte-eeuwfeest. In de rede lag dus een Mozart-programma. En welk een! Een Menuet naast een Divertimento, omlijst door niet minder dan de Vesperae (2de serie daarvan) en de Kroningsmis. Voor dit waagstuk hebben we slechts eerbied. Vespers, polyphoon bewerkt, bestaan uit vijf psalmen en een Magnificat. Een wonder heten we hier de waarden, aan het koor gegeven, een wonder van kun stenaarschap de verbinding tussen vocale en instrumentale episoden. Het grootste wonder het ..Laudate Dominum". een der kroonjuwelen der muziekliteratuur. De opvatting, door de dirigent Hans van den Hombergh voorgestaan, leek ons juist. Men berokkent Mozart geen na deel door het werk te laten in de blijde beminnelijkheid van de late barok. De diep-innige piëteit van het aan de sopraan toegewezen „Laudate" leert hoe Mozart, van schoonheidsontroering ver vuld, tegenover de stof heeft gestaan. Het koor heeft dit begrepen en in het timbre zowel als in het verfijnd, lenige zingen gerealiseerd. Eigenlijk is een koorzang, gedragen door zoveel inzicht, als studenten van nature geven kunnen, iets unieks. Dit koor kent geen aarzeling, heeft glanzend stemmateriaal en een welhaast feilloze hoogte. Het gevolgde tempo, is z'n rustige lichte voortvarend heid hadden we niet anders gewenst. Byna alle 16 ordinarium-missen zijn jeugdwerk. De bekendste is de Kronigs- mis. De laatste, de Grosse Messe in c hoorde Leiden in 1951. Deze is ontroe render en majestueuzer, omdat Mozart intussen door bestudering van Bach en Handel de ongemene waarde van het contrapunt voor de religieuze muziek kunst had ingezien. Nog wat eerder hoorde Leiden Loretaanse Litanieën waarin Mozart allerlei tijdsgalanterieën toeliet. De T'roningsmis heeft een plaats tussen deze polen in en gaarne noemen we haar een ode aan de vreugde, ode van een 23-jarige. die men niet met wijding alleen tegemoet gaat, waaruit een te zwaar metrum resulteren zou. Dit deed de dirigent dan ook niet. Er spreekt geen mysterie in, geen aard- ontrukkend belijden als bij Bach in de „Hohe Messe". geen gregoriaanse geest als in het Reguiëm. Hier. als in de Vespers, herhaalt Mo zart zijn voorliefde voor de sopraan. De overige soli laat hij meest aan het kwar tet als geheel. Het was dan ook moeilijk mede door de acoustiek. om van de vocale verdiensten van alt. tenor en bas een goed beeld ter beoordeling te ont vangen. De sopraan Ank Reinders overtrof haar collegae aanzienlijk, al hadden alle een kundig stemgebruik. Als zij vrij uit zingt, wat soms (vooral naar de laagte toe) niet geheel het geval was. tekent zich de komende podiumzangeres af. Zij kan goed op een toon stilstaan, het or gaan heeft buigzaam karakter, én de coloratuur is losse beweeglijkheid en op de stem ligt al weer meer diepte-glans. Er zijn nog resten schuchterheid, die het vibrato beïnvloeden. Bewogener in stelling en levenservaring moeten iets moois doen groeien. Het orkest, dat in de Vespers nog de indruk gaf. plichtmatig de handen vol te hebben met de noten, raakte in de mis musisch op dreef. Het Menuetto (Kóchel 286) en het Divertimento (K. 186) vormen bijdragen tot een geschiedenis van het vermaak en van de smaak, waaraan de 20e eeuw lessen nemen kan. Het Menuet splitst het orkest in ..vier orkesten", waarvan twee in zij-vertrekken. Men kan zo prachtig met echo-effecten spelen, eer tijds een geliefde bezigheid. Het Divertimento, een van 36 <de „Kleine Nachtmuziek" hoort er toe), is in een. oud museum beter thuis dan een Vesper of mis. De bezetting was twee maal hobo. fluit, klarinet, hoorn, bene vens trompet en fagot. Met name kreeg Raadsvergadering duurde preeies aclit uur In de gisteren gehouden vergadering van de Wassenaarse Gemeenteraad, onder leiding van de burgemeester, kwam na de notulen en de Ingekomen stukken de gemeentebegroting 1956 aan de orde. Van halftien 's morgens tot half zes 's middags hebben de besprekingen geduurd, waarna in sneltrein vaart de meeste punten van de agenda werden afgedaan. De rest wordt be waard tot later. Bij de bespreking van de belasting- politiek werd de halve afschaffing van de straatbelasting vrijwel algemeen toe gejuicht, maar de meningen verschil den over de kwestie of later eventueel algehele afschaffing zal volgen of dat het electriciteitstarief met 10% moet worden verlaagd. De heer C. A. van Gorcum (P. v. d. A.) diende een motie in, waarin hij de Raad de uitspraak wilde laten doen, dat aan de verlaging van de tarieven de voorkeur moet wor den gegeven. Hij deelde mee. dat zijn motie werd gesteund door de heer Hui bregtse (wethouder). Meerdere raadsleden kwamen ter stond in het geweer, omdat een lid van het college van B. en W., dat de af schaffing van de halve straatbelasting aanbeval, deze motie steunde. Hoe zou men in het vervolg op de adviezen van het college kunnen afgaan? De voorzitter zou het zeer op prijs stellen als de motie werd ingetrokken. De heer Huibregtse deelde mee, dat hü in het college van B. en W. tegen de verlaging was. Nadat de vergadering een ogenblik was geschorst voor onderlinge be sprekingen deelde de heer Van Gor cum mee, dat hij, na wat verder was gezegd, zijn motie introk. Nu het aantal inwoners op 1 Novem ber boven het aantal van 25.000 steeg, achtten B. en W. het geen bezwaar om aan Ged Staten een verhoging tot f. 12.50 van het presentiegeld te ver zoeken. en W. ten aanzien van de veiligheid verklaren, dat wegens onvoldoende politiepersoneel niet die maatregelen kunnen worden genomen, welke wel wenselijk zouden zjjn. Intussen bleek uit de besprekingen, dat hun activiteit groot is. Drie uren lang werd over de woning bouw gesproken. De Raad maakte zich o.m. bezorgd over de concretisering van het bouwplan Zijlwatering en over de beschikbaarheid van bouwgrond in de toekomst voor de verwerking van nog te krijgen toewijzingen van bouwcontingenten. Alle kwesties werden uitvoerig toegelicht door de wethouders Rees van den Ende en Hazenberg. AANVAARD. Ten slotte werden de gemeentebe groting en de bedrijfsbegrotingen met algemene stemmen aanvaard. Voor het leggen van riolering in de Backershagenlaan en de Schouwlaan en voor het bouwen van een rioolpompsta tion op het landgoed De Hartenkamp verzochten B en W beschikbaarstelling van resp. f. 185.000 en f. 164 275. De bedragen werden gevoteerd. In het kader van regelmatige vernieu wing verzochten B. en W. de beschik baarstelling van f. 4500 voor een nieuw motorrijwiel en f. 3000 voor een nieuwe mobilifoon, beide ten dienste van de politie. Ook hiertegen bestond geen be zwaar. VERHOGING Bij de vele zaken, welke werden be- sproken kregen de openbare veilig- j heid en de huisvesting de grootste I beurten. In het algemeen moesten B. I Wegens aankoop van de holgashouder, I werden de gastarieven bü het begin HUISVESTING. van de verbruiksmaand Januari 1956 met 1 cent per M3 verhoogd. Besloten werd om aan de firma J. J. Pluijmackers te Utrecht ondershands aan te besteden het leveren en monte ren van een compressor-installatie be horende bij de bolgashouder voor de prijs van f. 90.125. In het bestuur van de Wassenaarse Bouwvereniging werd als vertegenwoor diger van de gemeente herbenoemd prof. mr A. N. Molenaar. STRAATNAMEN Door B en W werd voorgesteld, een nieuwe weg in aanleg, lopende van de Oostdorperweg naar de Dr Mansveltkade te noemen Zonneveldweg, aan een nieu we weg in aanleg, lopende van de Jon kerlaan langs de Zanderijvaart naar de Kerkstraat, de naam te geven van Zan derijpad en geen afzonderlijke namen te geven aan verlengstukken aan de Dr Mansveltkade, de Broekweg, de Kas- straat, de Hallekensstraat, de Willibror- dusstraat en de Poortlaan. Besloten werd als voorgesteld. Het voorstel tot verlaging van de straatbelasting van 5 tot 2% pet werd aanvaard met aantekening, dat de he ren Van Gorcum en Huibregtse moe ten worden geacht te hebben tegenge stemd. De salarissen van het personeel van de kleuterscholen werden herzien. De oude Magirus-brandspuit werd voor f 1050 verkocht aan de heer J. H. Schul- maijer ten behoeve van het landgoed Duinrell. COMMISSIE VAN ONDERZOEK In een commissie voor onderzoek van de aangeboden bedrüfsrekeningen 1954 werden benoemd de heren Van Bemmelen, Van der Vis en Van Gor cum, die eveneens «werden aangewezen als leden van de commissie voor on derzoek van de gemeenterekening 1954. De rekening van de Gemeentelijke Instelling voor Maatschappelijk Hulp betoon werd vastgesteld op f 269.624.15. Voor de financiering van kapitaalsuit gaven in 1956 werden B, en W. gemach tigd om kasgeldleningen aan te gaan tot een bedrag van f 2.000.000. Ter voorziening in een vacature aan de o.l. school aan de Van Zuylen van Nüeveltstraat wérd benoemd mej R. Maillé. alhier. Het dienstverband van tijdelijk onder wijzer in het vak zingen aan de open bare scholen, de heer J. C. Hanegraaff, werd met een half jaar verlengd. Vanochtend omstreeks kwart over zes is brand uitgebroken in de garage van het transportbedrijf van de fa Vlees houwer en Co. te Gorredijk. Tijdens de brand deed zich een ontploffing voor, tengevolge waarvan ramen en deuren uit hun hengsels vlogen. De 30-jarige chauffeur B. Hom an s werd door rondvliegend hout zwaar gewond. Hij is korte tijd later in het zieken huis te Heerenveen overleden. De brand werd door omwonende ont dekt. Op hun alarm snelden o.a. twee chauffeurs van het bedrijf toe. Toen zij zagen, dat een in de garage staande verhuiswagen in brand stond, hebben zij getracht, door de garage weer te sluiten, de brand te beperken. Op dat ogenblik klonk een luide knal; met geweld wer den alle deuren uit de hengsels geslagen en de ramen sprongen. Enkele omstan ders werden door stukken hout getrof fen. Het ergst was chauffeur Homans er aan toe. Hij kreeg een deur tegen het hoofd en zeeg neer. De brandweren uit Gorredijk. Heeren- veen en Beet^erzwaag waren tegen acht uur het vuur in zoverre meester, dat er geen gevaar meen bestond voor de aangrenzende percelen. De schade is aanzienlijk. Koningin ontving Indonesische delegatie H.M. de Koningin heeft vanochtend ten paleize aan het Voorhout te 's-Gra- venhage ontvangen drie leden van de Indonesische delegatie, voor de bespre kingen op ministerieel niveau met Nederland. Ontvangen werden de heren Anak Agoeng. voorzitter der delegatie, mr Moh. Roem en mr Oetoyo Ramelan. MARKTBERICHTEN GOUDA. 15 December Kaasmarkt: Aangevoerd waren 66 partijen: eerste kwal. met rijksmerk noteerde f. 2.232.27; tweede kwal. met rijksmerk f. 2.202.22; extra zware kwal. f. 2.272.32. De handel was kalm, Jeugdige dieven op pad ZWARE STRAFFEN GEËIST Drie jaar jeugdgevangenis eiste de Officier van Justitie bij de Haagse Rechtbank tegen een 20-jarige los- werkman uit Leiden en 2 jaar en 6 maanden jeugdgevangenis tegen een 20-jarige betonwerker uit Leiden. Deze verdachten hebben een hele serie inbraken gepleegd. Oun. kwamen zij door verbreking van een ruitje op 29 September in een huis aan de Hoofd straat te Sassenheim. waar zij vulpen nen wegnamen. Toen zij op de boven verdieping warén, merkten zij aan een groepje mensen op straat dat zij ont dekt waren. De jongens vluchtten en hierbij zou een van hen met een groot dolkmes, dat hij bij zich droeg, een zekere de Jong zodanig hebben gesto ken, dat deze in een ziekenhuis geope reerd moest worden. Deze verdachte ontkende nu, gestoken te hebben. In het Pannekoekenhuisje te Lèiden werden in de nacht van 27 op 28 Sep tember 19 pakjes sigaretten geroofd en diezelfde nacht bij Martini in de Steen straat een geldkistje met f. 25. Bij V. en D. werd in de nacht van 15 op 16 September een koffer ontvreemd, waar in 13 horloges en tal van kleren mee genomen werden. Aan de Rijnziohtweg te Oegstgeest werden op 24 Januari gouden sieraden geroofd. Voorts werden nog inbraken gepleegd in Warmond, Zoeterwoude, Wassenaar en Noordwijk. Beide verdachten waren reeds eerder veroordeeld. Uitspraak 29 December. Eric Gans hier gelegenheid zijn verras send gedegen hobo-spel naar voren te brengen, en de zware eisen van het uit houdingsvermogen te vervullen. Dit droeg, met de stabiele klarinettoon van Drewes veel bij tot de kleur van het ensemble. Het klankbeeld was hier nauwkeuriger uitgebalanceerd dan in het Menuet. Terugblikkend op het geheel, bewaren we zeer bevredigende indrukken, mede van het orkest, te meer in aanmer king neir'"d, dat Mozart vertolken onder alle omst and («'heden een ris kante opgave inhoudt. V. Behalve de verhuiswagen met inboe dels gingen een personen- en een be stelauto verlov'm In de verhu' wagen was de inboedel opgeslagen van ds J. G. van der Bend, die van Gorredijk naar Zwolle is ver huisd. vreest, dat o.a. ook een vrij uitgebreide verzameling schilde rijen verloren is gegaan. Verder be vond zich in de wagen een gedeelte van de inboedel van ds F. van der Heijden, die van Lippenhuizen naar Loehem is verhuisd. Oudjes door gas gestikt (Speciale berichtgeving) Toen Woensdagavond een zoon van het echtpaar van Haarenvan Unen zijn vader en moeder aan de woning aan de Prins Hendrikstraat te Cu- lemborg wilde bezoeken, kreeg hü geen gehoor. Hij verschafte zich toegang tot de woning en vond zün ouders dood in de keuken beiden op een stoei zittend. Een nader onderzoek wees uit dat de beide tachtigjarigen door gas- verstikking om het leven waren ge komen. De vrouw was reeds geruime tüd niet geheel toerekenbaar. Verhoging Ziekenfondspremie tot 4.2 Op grond van de terzake ontvangen adviezen van de Ziekenfondsraad en de SBJt. heeft de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid besloten, dat de premie voor de verplichte Zieken fondsverzekering zal worden verhoogd van 4 tot 4.2 Deze verhoging zal gelden voor het jaar 1956 en derhalve per 1 Januari a.s. ingaan. Kabinet beraadt over Luchtmacht-incident Het Indonesische Kabinet heeft een buitengewone Kabinetszitting gewijd aan het incident van gisteren op het vlieg veld Tjililitan, waarbij een groep sol daten van de Luchtmacht de officiële installatie belette van de wnd commo dore Soejono als plaatsvervangend chef staf van de Luchtmacht. Na afloop heeft de Minister van Voorlichting, Makmoer, medegedeeld, dat men op de zitting een oplossing opstelde voor een serie problemen, die door het incident in het leven zijn geroepen. Makmoer kon hierover echter niets verklaren. Hij zeide. dat de oplossing in overeenstem ming zal zijn met het herstel van het regeringsgezag. VERGIF GEGEVEN De Rechtbank te Rotterdam heeft vanmorgen een 32-jarige mevrouw uit Rotterdam veroordeeld tot een voor waardelijke gevangenisstraf van 3 maan den met 3 jaar proeftüd en voorwaar delijke terbeschikkingstelling van de re gering. Zij had haar 20-jarige zuster, die in de psychiatrische inrichting „Maas oord" verpleegd wordt, vergif in handen gegeven. BEURSOVERZICHT LAGERE MARKT Amsterdam, 15 December In sympathie met Wallstreet heeft ook de Amsterdamse effectenbeurs van middag weer een uitermate saai verloop gehad en kwamen alle rubrieken op een lager niveau. Het publiek volhardt in zijn apatische houding en de koersfluc tuaties waren dan ook zeer beperkt. Voor 1956 verwacht men eigenlijk geen verandering in deze situatie. Bij de in ternationale soorten moest Kon. Olie circa 9 punten prijsgeven. Unilever, Phi lips en AKU verloren 4 A 5 punten. Ook de Indonesische sector deelde in de algemene markttendentie. Hier ging Ver. Deli voorop met een achteruitgang van 3 punten; Amsterdam Rubber en HVA circa 2 lager. Aandelen Nisu wer- een puntje hoger geadviseerd op 104. Ondanks de gunstige vrachtenprijzen was ook de Scheepvaartsector in mi neur; de verliezen bleven echter be perkt tot 1 a 2 punten. Ook de beleg gingsafdeling deelde in de algemene malaise; verliezen van circa l/8ste punt waren hier geen zeldzaamheid. Voor cer tificaten Interprovincial Pipe Line kwam als eerste notering 31 dollar uit de bus. Beurs van Amsterdam Donderdag 15 December ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v heden Ned '53 (3%) 101% lOlfg Grootboek obl100% Ned '51 3100% 100% Ned 53 3% 100% 100% Ned. '48 3% 98 Ned. '54 3 V* 98 97% Ned. *55 3% 98 98% Ned. '55 II 3V* 98% 98% Ned. '47 3% 3 99A 99 Dollarlng '47 3 99,»6 95 Investerlngscert. 3 99 V* 99 Ned 62-64 3 99 jg 99% Indië *37 A 3 97% 97 L Grootboek '46 3 97A 96j| ACTIEVE AANDELEN Cult. Hand en Ind. B 87 85% Nat. Handelsbank 16714 164 Ned. Handelmü245 244% A.K.U345% 341% Philips 361% 357% Philips '55 349 345% Unilever 384% 379% Wilton Feyenoord 268% 266 Biliton 2de r353 343 Kon Olie f.50.— ..322 Kon Olie 647% 638% Amst Rubber 139% 137% Holl Amer lijn 207 209 Kon Ned Stoomb. 206 206% Ned Scheepv Unie 193% 193% HV.A 152% 149% Java Cult86 85 Dell MIJ 158% 154% Senembah113% NiET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem leningen Adam 47 3 100% 100% Den Haag 1937 1 3.. 100 Leiden 1947 96 R'dam *37 1 UT 3% 101% 101 Industr. Obligaties Philips Dollarlng 100% 104% rremielemngen Adam '51 2% 134% 135 Eindhoven ^54 2% 106% 106% Enschede '54 2% 109 100 Den Haag '52 I 2% 138% 138% idem n 2% 136 136% R dam '52 I 2% 141% 141% 139% 139% Utrecht '53 2% 127% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstelllngen Amsterd Bank 325 324% 256% 256% Twentsche Bank 253 254 Industrie Ondernemingen Ned. G. en Splr. fabr. 243 243 Kon. Ned. Grofsm. 152 Rott. Droogd Mij. 632 630 Tieleman en Dros 18% Handelsondernemingen Borsumij. cv A f 1000 135 134 162 163 Diversen 289 Ned. M. Walv. Vrfc. 83% 82% Spoorwegen Dell Spoofw. Mfj. 82% 32% Amerik. fondsen 73% 72 61% 61% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen VK 14/12 Holl Constructie 418 Ing bur v Bouwnfjv Int Kunststoll Lnd 70GB 70% Kon Ned Edelmet 90 92% GB Pref w.a idem 93 93GB Textiel Gebr v WUk 83%OB 84% Leldsche Wolsplnn 308% 307% Ned Electrolasm !45 Sikkens LaktaDr '53 390GL 385 Ver. Touwfabriekei. 184 184% Wernlnk's Betonm. 142

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 9