m.b.t. de haven uiteen Met Kerstmis voorjaarsbloemen op Bloemlust-expositie I Katwijkse reders zetten standpunt Adres aan leden Tweede Kamer Dank zij gedegen vakmanschap en zeer veel geduld Franse verkiezingen kosten de staat 270 millioen gulden Bokbier en Spencer - 94ste Jaargang Donderdag 15 December 1955 Derde Blad No. 28705 Verse-vismarkt te IJmuiden ondervindt geen nadeel van vissershaven te Katwijk De Katwijkse Rederij-Vereniging „Vuurbaak" en de Vereniging van Schip- pers-eigenaren, totaal omvattende 62 rederijen met 110 schepen, hebben zich in een adres tot de Tweede Kamer gewend, waarin het afwijzende standpunt van de Minister van Landbouw. Visserij en Voedselvoorziening ten aanzien van het maken van een vissershaven te Katwijk, neergelegd in de Memorie van Antwoord m.b.t. de begroting van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, wordt bestreden. Het adres luidt dan als volgt: In de Memorie van Antwoord van Zijne Excellentie de Minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening, deelt de Minister mede. het afwijzende standpunt ten aanzien van het maken van een vissershaven te Katwijk te handhaven. Dit standpunt berust op de overwe ging, dat de verse vis-markt te IJmuiden nadeel zop kunnen onder vinden van een vissershaven te Kat wijk. Ondergetekenden menen, dat dit niet meer is dan een verondersteld nadeel en dat dit toch geenszins van die be tekenis kan worden geacht, dat het zou kunnen praevaleren over alle andere belangen, welke bp de aanleg van een vissershaven te Katwijk rechtstreeks zijn betrokken. Aldus worden tegenover elkander ge steld: enerzijds: een verondersteld nadeel van de vismarkt te IJmuiden; anderzijds: a. de zekerheid, dat het belangrijke visserijbedrijf van Katwijk ten onder zal gaan: b. dat de laatste conglomeratie van zeevarenden aan de Nederlandse kust zal worden uiteenge rukt en verstrooid zoals dit ook in Maassluis, Vlaardingen en IJmuiden is geschied. Zijn de belangen onder a - b gesteld uit nationaal oogpunt bezien niet vele malen gewichtiger dan het veronderstel de nadeel van de vismarkt van IJmui den? Wa&rom dan geen ere bewezen aan de degelijke oud-Hollandse regel: Wat het zwaarste is moet ook het zwaarste wegen! Het standpunt van de Minister komt ons voor principieel onaanvaardbaar te zpn, omdat de haven van Katwijk wordt geweigerd om de Katwijkse Reders te dwingen him vangst naar IJmuiden te brengen. Neen: het doel heiligt de middelen niet en de reders vragen Uw Kamer met grote aandrang: laat ons de vrijheid onze koopwaar daarheen te brengen, waar wij die op de voordeligste wijze van de hand kunnen doen! Als dat in IJmuiden is, gaan wij naar IJmuiden ook al is er in Katwijk een thuishaven voor onze schepen. Maar zónder dwang! Op grond van wélke rechtsoverweging zouden de Scheveningse vissers vrij ge laten worden in de keuze van de markt en de Katwijkse vissers gedwongen kun nen worden naar IJmuiden te gaan? Uw Kamer zal het kunnen billijken dat ondergetekenden tegen alle bedoe lingen in deze richting een ernstig pro test laten horen. De harde waarheid! Nu heeft de Minister onlangs In Uw Kamer betoogd, dat IJmuiden ook voor Katwijk een zeer geschikte haven is. Het komt ons voor, dat het aan alle leden van Uw Kamer bekend zal zjjn, dat de haven van IJmuiden veel te klein is om de schepen een behoor lijke ligplaats te verschaffen. Daarvan zpn wel in het bijzonder de Katwijkse schepen de dupe. Er zijn wel schepen, die gestrekt aan de wal mogen liggen, maar de Katwijkse schepen genieten dit voorrecht zelden of nooit. Neen, dikwijls liggen onze sche pen zó ver van de wal. dat wij over 4. 5 of 6 naastliggende schepen moeten klauteren om onze schepen te bereiken Wat dit betekent, vooral wanneer het schip in reparatie is. laat zich denken. Bovendien moeten onze schepen bij herhaling verhaald worden, wat met een sleepboot moet geschieden. IJmuiden is voor Katwijk een totaal ongeschikte haven en peperduur! Nu wordt wel vaak gesproken over uit breiding van de IJmuidense haven, doch het is bekend, dat dit vele millioenen zal kosten. Is de haven dit waard? Wij betwijfelen dit ten zeerste en ach ten het van véél meer belang dat de haven van Katwijk wordt gemaakt, waardoor de haven van IJmuiden ont last zal worden. Blijkens de Memorie van Antwoord is de Minister bezorgd over een probleem, dat in het bijzonder de reders van de loggervloot raakt. Het komt in het najaar herhaaldelijk voor, dat een log ger behalve zoute haring ook verse naring aan boord heeft en dan zou het schip van de ene naar de andere haven moeten varen ten einde de lading in twee delen te lossen. De Minister acht het probleem van te grote betekenis om er zonder meer aan voorbij te gaan. De Katwijkse reders zouden wel gaar ne wensen, dat dit probleem hun groot ste moeilijkheid zou zijn. Zij hopen van harte, dat ook de Minister zóveel ver trouwen in de Katwijkse reders zal kun nen stellen, om te aanvaarden dat deze ondergeschikte aangelegenheden het WIJZIGING GEWICHTSGRENZEN BACONVARKENS De beperkte leveringsmogelykheden van bacon noodzaakt nogmaals tot een verlaging van de maximum-gewic-hts- grens voor baconvarkens. Met ingang van 19 December kunnen slechts var kens van 63 t.m. 68 kg. koud geslacht ge wicht voor de baconbereiding worden bestemd. De geldende prpstoeslagen by het slaohten van niet voor de baconbe reiding bestemde varkens blyven onge wijzigd. HILVERSUM VIEL UIT best door het bedrijfsleven zelf worden opgelost. Vergeleken met de hopeloze toestand, onder welke het Katwijkse bedrijf thèns moet werken, maakt Katwijk zich over het gestelde probleem niet de minste zorg. Opgehangen. Alsof liet belang van de vismarkt van IJmuiden alles overheersend is, wordt de vissershaven van Katwijk geofferd aan het veronderstelde nadeel van die vismarkt te IJmuiden. Aan die éne haak wordt de haven op gehangen, zónder dat aan de belangen van het totale Katwijkse visserijbedrijf en van de gemeente en de bevolking van Katwijk in de Memorie van Antwoord ook maar een enkel woord wordt gewijd. Er is ontdekt dat in het bekende rap port van de heren mr K. P. van der Mandele, dr ir Z. Y. van der Meer en de heer G. M. Nederhorst verzuimd is het nadeel van de vismarkt te IJmuiden te veronderstellen en op zulk een ver onderstelling de conclusies te bouwen. Het is niet de taak van ondergeteken den het zo buitengewoon verdienstelijke rapport in bescherming te nemen, maar in de M. v. A. worden de schipper - eigenaren in het bijzonder genoemd, als degenen die het welzijn van de vismarkt in IJmuiden zouden bedreigen. Om die reden kan het van nut zijn onze mening in rond Hollands kenbaar te maken. Ondergetekenden hebben voldoende kennis van het marktwezen, om niet te gaan fantaseren, dat de aanleg van een vissershaven te Katwijk positief tot gevolg moet hebben de totstand koming van een markt van verse vis te Katwijk. Of er ooit in de toekomst in Katwijk een markt voor verse vis zal komen, weten wij niet en er is niemand die dit wèl weten kan. De apparatuur van een vismarkt is zó omvangrijk, dat in onze kringen over de stichting van een eigen markt wanneer de eigen haven er is, nog geen - "kei woord is gesproken en bij ons weten is er niemand die daar ern stig over denkt. Een markt voor verse vis te Katwijk is voor onafzienbare tijd: fantasie! De veronderstelde schade aan de markt van IJmuiden kan en mag daarom géén aanleiding zijn om de vissershaven te Katwijk te weigeren! Overtuigd van de belangstelling van Uw Kamer voor de grote belangen welke betrokken zijn bij het vraagstuk over het maken van een vissershaven te Kat wijk, zien ondergetekenden de beslissing arme landen De Ver. Staten hebben Woensdag een Kerstgeschenk voor de arme en honge rige bevolking in de gehele wereld be kendgemaakt in de vorm van de schen king van overschotvoedselvoorraden ter jaarlijkse distributie door Amerikaanse instellingen. Deze gift, bestaande uit tarwe, mais, rijst en bonen, zal naar verwacht wordt tussen de 750 en 800 millioen lbs (En gelse ponden van ons) of ruim 350.000 ton per jaar groot zyn en over 67 landen verdeeld mogen worden. Ver wacht wordt, dat in dit nieuwe program ma tarwe het voornaamste product zal zijn. De Amerikaanse minister van land bouw, Ezra Benson, verklaarde: „het verheugt mij, dat wij er in geslaagd zijn de omvangrijke regelingen te voltooien, waardoor het mogelijk werd deze aan kondiging te doen in de zo geschikte pe riode tussen Thanksgiving Day en Kerstmis". Volgens ambtenaren kon nog niet wor den medegedeeld, welke landen het meest van het nieuwe programma zou den profiteren. van Uw Kamer over het zijn of niet zijn van het zo belangrijke Katwijkse visse rijbedrijf. met grote spanning tegemoet. Namens de Katwijkse rederij- vereniging „Vuurbaak" w.g.D. F. E. MEERBURG. Voorzitter W. J. DUBBELAAR. Secretaris. Namens de Vereniging van Schipper - Eigenaren te Katwijk (w.g.) T. DE HAAS. Voorzitter C. GUYT, Secretaris. Een tentoonstelling voor vakman en leek De grote ..Bloemlust-hallen" te Lisse zullen met Kerstmis weer herschapen zijn in een prachtige voorjaarstuin met duizenden tulpen, narcissen en hyacin then. Midden in de winter dus, zal het zijn alsof het reeds voorjaar is. Door alleen maar de deur van de hallen te passeren, zal men ineens een heel seizoen overslaan! Dat daar vele voorbereidingen voor getroffen moeten worden en dat er veel vakmanschap vereist is om de bollen in December reeds in bloei te hebben, zal ieder begrijpen. Dankzij wetenschappelijk onderzoek en veel geduld gelukt het ook weer dit jaar de grote Kerst-tentoonstelling op 22 December a.s. te openen. Wat er te zien zal zijn De Bloemlust-tentoonstelling is in de eerste plaats een vak-tentoonstelling, waar als het ware de richtlynen worden gegeven voor het volgende seizoen. Te vens is het een rechtvaardiging tegen over ontevreden binnen- en buitenlandse afnemers, die klaagden over de kwali teit van het geleverde goed; hier kun nen zij zien, wat er bereikt kan wor den. Maar Bloemlust is niet alléén een vaktentoonstelling; men verwacht er ook de leken, d.w.z. zij die belangstel ling hebben voor de bolgewassen en in hun huiskamer reeds zeer vroeg in het jaar bloeiende bollen wensen. Op de tentoonstelling kunnen zij zien, wat ook zy kunnen bereiken met speciaal be handelde bollen. Vroege bloei Het is natuurlijk geen eenvoudige zaak reeds in December bloemen te heb ben van bollen, die normaal pas in het voorjaar bloeien. De bollen ondergaan daarvoor een speciale behandeling: de hyacinthen worden extra verwarmd, de tulpen en narcissen worden gekoeld. Het resultaat is bij beide behandelin gen gelijk: vroege bloei. De toekomstige afnemers kunnen dan zien, hoe hun bollen straks zullen bloeien. Hoe zijn de vooruitzichten voor de tentoonstelling nu? De hvaeinthen en narcissen staan er ook dit jaar weer goed voor en men verwacht hiervan dan ook weer een flinke inzending. Met de tulpen is het altijd wat moei lijker. Ondanks alle vakmanschap en geraffineerde technieken heeft men de groei en bloei niet volledig in de hand. De natuur blijft altijd een grote rol spelen en daardoor blijft het aan tal inzendingen tot op het laatste ogenblik een groot vraagteken voor het Blocmlust-bestuur. Men heeft echter goede hoop, dat het ook met de tulpen best in orde zal komen. Het noemen van cijfers is in dit ver band altijd gewaagd, maar gezien het aantal toezeggingen, durft men toch wel alles bij eikaar ongeveer 5000 kisten en planne te verwachten. De grote hal met een oppervlakte van 1500 vlerk. M. zal een bloementuin worden, met enkele vijvertjes en een aantal bomen. Duizenden pakken turf molm zullen op de vloer worden gestort om het geheel een aardig aanzien te geven. De firma Buurman' uit Oegst- geest, samen met de heer v. d. Hens, van de firma Koper uit Bennebroek, zorgen voor het arrangement. Niet al leen de kwekers zullen inzenden, ook het Laboratorium voor Bloembollen- onderzoek te Lisse zal een stand inrich ten. Deze inzending zal voornamelijk voor de kwekers van belang zijn. want hier wordt getoond wat men in het laboratorium weet te kweken volgens zuiver wetenschappelijke methoden en met de modernste middelen. Men zal er geen keurig opgemaakte stand vin den, doch een aantal kistjes en bakken, met kaartjes er aan, waarop temperatu ren en data staan vermeld, iets waar mee de kwekers altijd geheimzinnig doen om geen „fabrieksgeheimen" te onthullen. De Tuinbouw voorlichtings dienst zal op soortgelijke wyze aanwezig zyn. Mechanisatie In de tweede hall wordt een me- rha nisatie-tentoonstel ling gehouden. Het bloembollenbedrijf zal nimmer geheel gemechaniseerd kunnen wor den. doch een gedeeltelijke mechani satie is zeker mogelijk, en wordt dan ook vooral in het buitenland op grote schaal toegepast, waar de afme tingen van de bollen-akkers groter zijn dan in ons land. Er zullen schoon maak-, sorteer- en telmachines staan. De bollenschuur is een uiterst be langrijk instrument in het bloembollen vak: daar worden de producten klaar gemaakt voor ze de grond ingaan. Temperatuur en vochtigheidsgraad wor den er nauwkeurig geregeld: een juiste schuurbehandeling is voorwaarde voor een goed product. Aan de inrichting van de schuren is ook aandacht be steed op deze tentoonstelling. Tenslotte zyn er stands die tonen, hoe men in de bedrijven de administra tie kan vereenvoudigen. Op 22 December Op papier is alles al in kannen en kruiken. Nu staat men dus voor de taak alles in de practijk in gereed heid te brengen voor de opening op 22 December, 's middags om half drie. De voorzitter van de Koninklijke Al gemene Vereniging voor Bloembol lencultuur, jhr mr dr O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, zal de opening verrichten. Met uitzondering van de Eerste Kerstdag is de tentoonstelling geopend tot met 30 December, iedere dag van 10 uur voorm. tot 10 uur namiddag. De Poujadisten zoeken het in beledigende en vaak anti- semietische taal Zowel ex-premier Mendès-France als minister Pinay (Buitenlandse Zaken) hebben in hun eerste belangrijke verkie zingsredevoeringen de kwestie van ver mindering van de dienstplicht ter spra ke gebracht Mendès-France beloofde namens de niet-Communistische linker zijde, dat de duur van de dienstplicht verminderd zou worden tot vijftien maanden, en later, zodra de toestand in Noord-Afrika normaal zou zyn. tot twaalf maanden. Pinay. eandidaat van de gematigde Conservatieven, verklaarde te geloven. dat het nutteloos is enige honderddui zenden jongemannen onder de wapenen j te houden, aangezien de moderne teeh- nische ontwikkeling vraagt om een leger van deskundige beroepsmilitairen met een lange diensttyd. De candidaten van de beweging van middenstanders, de „Poujadisten", zijn de verkiezingscampagne ingegaan met j felle aanvallen op zowel de regering als de oppositie. Volgens de Poujadisten moesten de vertegenwoordigers van de I regering en de oppositie opgesloten wor- den. De Poujadisten gebruiken eenvou- I dige, doch ruwe taal, met beledigende uitdrukkingen voor de aftredende afge- vaardigden en af en toe wat anti-semie- 1 tische opmerkingen. Men heeft reeds zijn verwondering uitgesproken over de om vang van de fondsen der Poujadistische beweging. De laatste „trein", die het traject Bergen aan Zee - Bergen berijdt: De wagon, waarop men de rails laadt bij de afbraak van het lijntje waarover onnoemelijk velen een prettige vacantie tegemoet gingen. Het stationnetje Bergen aan Zee is reeds verdwenen, en binnenkort zal ook „Bello's" baan verdwenen zijn... Sic transit gloria Belli! Amerika schenkt overschotten aan De kiezers leggen zowaar belangstelling aan de dag voor de dag van 2 Januari (Vap onze correspondent in Panys) De voorbereiding van de Franse verkiezingscampagne is nu afgesloten. De lijsten zijn opgesteld, de candidaturen ingediend, de coalitie tussen de partyen ge sloten en het startschot voor de wedloop naar de 625 zetels, die op 2 Januari a.s. zullen worden verdeeld, gelost. De animo is bijzonder groot en, naar het er uitziet, aan beide zijden van het voetlicht. Het aantal candidaten is verdubbeld in verge lijking met 1951, zodat er voor iedere vrye stoel nu al meer dan 15 liefhebbers van ongeduld staan te trappelen! De partijlijsten zijn van tien tot 28 gestegen en ook onder het publiek schijnt er nu voor het eerst echt wel enige belangstelling te bestaan voor deze competitie, die over vijf jaar Franse toekomst gaat beslissen. Uit die belangstelling putten niet ten onrechte in het bijzonder de oppositie-par tijen moed. Zowel het Republikeinse front van de Socialisten en de Radicalen onder leiding van Mendès-France, als de Communisten en tenslotte de rechtse extremisten van Poujade, hebben stellig wel enige reden te geloven, dat de ont waakte belangstelling voor de politiek, die men nu schijnt waar te mogen nemen, een uiting is van ontevredenheid over het beleid, dat de regeringspartijen de laat ste vyf jaar hebben gevoerd. En natuurlijk moet de oppositie het van de ontevre denen hebben! Elke député zal zeker tien tot twintigduizend gulden moeten neertellen Maar wat moet nu eigenlijk iemand doen. die zich eandidaat wil stellen? Ten eerste dient hij lid te zijn van een party en in een goed blaadje te komen bij de leidiers, die het voor het zeggen hebben. De partijbesturen zijn namelijk in het hele land. door de bepalingen van de stemwet, oppermachtig. Hij zou natuur lijk ook zelf een partij kunnen oprich ten. Maar dat is meer theorie. Er is be paald dat een partij aan de verkiezingen deel mag nemen, indien er in minstens dertig districten lijsten zijn ingediend. Dat is een heel karwei, waarvoor bo vendien een massa» geld en partijgan gers wordt vereist. Geld heeft een eandidaat. zélfs wanneer hy een grote party achter zich heeft staan, truuwens tóch al nodig. Hy moet veel reizen in zijn district, veel rondjes weggeven in de cage's, hij moet zalen huren en min stens één secretaris bekostigen. Onder de tien a twintigduizend gulden komt hy er voor zijn persoonlyke campagne dan ook niet mee af. Waar hij die fond sen vindt? Dat is een der geheimen van Pandora's verkiezingsdoos. Soms schiet de party-kas te hulp, maar het is even min uitgesloten we drukken ons maar liever wat voorzichtig uit dat er óók wel een paar candidaten tussendoor lo pen. die door particrlieren en belangen- concerns worden ondersteund, in de hoop dat ze zo'n député dan later als hun privé-zaakwaarnemer in het parle ment zullen mogen beschouwen! Wan neer deze particuliere subsidies niet bestonden, dan zou het bijvoorbeeld on verklaarbaar zyn, dat in het Franse parlement de jeneverstokers een zo over wegende rol kunnen spelen, dat nog nooit één efficiente maatregel tegen het alcoholisme kon worden genomen, of schoon de strijd tegen het alcoholgevaar als geloofsartikel in alle partyprogram ma's pry kt Dictatuur kost méér Alhoewel de partijen, of de candidaten ofwel zekere particulieren nu diep in hun buidels moeten tasten, de ver kiezingen vormen voor de Franse staat een nog véél kostbaarder onderneming. Er is uitgerekend, dat de campagne aan drukkosten, affiches, inrichting en on derhoud van stemlokalen én door ver lies aan arbeidsuren 2 Januari is, zo als bekend, tot vrije dag verklaard de Franse staat de som van zeven en twin tig milliard francs gaat kosten (270 millioen gulden).. Een bedrag, dat on geveer overeenkomt met het jaarbudget van een groot ministerie als Justitie of Buitenlandse Zaken. Omgeslagen per hoofd komt de verkiezing van één afge vaardigde de gemeenschap op omstreeks een half millioen gulden te staan! Een al of niet gebruikt stembiljet er zyn ongeveer vijf en twintig millioen Franse kiezers kost de gemeenschap veertien gulden Het zijn dus wel lieve bedragen, waar mede de democratie in Frankrijk onder houden wordt. Men zou er wat zuur zoete opmerkingen aan kunnen verbin den, maar niettemin: een goede en eer lijke afgevaardigde is zijn geld natuur- lyk ruimschoots waard en de betekenis van het algemene stemrecht is in mun ten helemaal niet uit te drukken. In elk geval is een dictatuur nóg veel kostbaar der! Zodat we maar zullen hopen, dat de Fransen van hun dure stemrecht plicht 'bestaat hier* niet inderdaad een goed gebruik zullen maken en dat de parlementariërs, die op 2 Januari uit de bus komen, hun kostbaar mandaat naar eer en geweten zullen vervullen. Hongaarse vluchtelingen in pantserauto naar Oostenrijk Vier Hongaarse arbeiders zyn er in geslaagd met een zelfgemaakte pantser wagen naar Oostenrijk uit te wyken. Ze hadden eerst een vrachtauto uit gerust met dikke Uzeren platen aan de onderkant en aan de zykanten. Toen dit gebeurd was, gingen ze 's nachts op weg naar de grens. Door de eerste prikkel draadversperring braken zy heen, doch bij de tweede, de belangrijkste barrière, bleven zy steken, ook al doordat tenge volge van een mynontploffing een ach terwiel werd weggeslagen. Ondanks het machinegeweervuur van de gealarmeer de Hongaarse grenswachten slaagden de vier vluchtelingen er in, via het yskoude water van de rivier de Pinka Oostenrijks grondgebied te bereiken. Hier kregen zy droge kleren. Zy verklaarden wegens „economische ellende" te zyn uitge weken. Volgens de Oostenrijkse pers heeft dezer dagen ook een groap van zes Hon gaarse jongens van vyftien en zestien jaar asyl gevraagd. Volgens hen was het onmogelyk om in Hongarye van een landarbeidersloon te leven. Inmiddels heeft een Socialistische af- gevaardigde in het Oostenrijke parle ment. Peter Strasser. geprotesteerd te gen het bestaan van mynenvelden langs de grenzen met Hongarye en Tsjccho- Slowakye. Deze velden vormen een ge vaar voor de Oostenrykers in het grens gebied en zy zyn geen teken van vriend schap, aldus Strasser. Het Vara-programma „De Regenboog" dat over de zender Hilversum n werd uitgezonden, is gistermiddag tussen drie en tien minuten over vieren uitgevallen. De oorzaak was het defect raken van een buis. die daarna is uitgevallen. Zeven minuten na het ontstaan van de storing herstelde de buis zich echter en ging de uitzending voort Aan het einde van het programma, om halfvijf, is een nieuiwe buis ingezet Alleen de eigenaars van een radiotoestel hebben hinder van het uitvallen ondervonden; de bezitters van radiodistributie ondervonden geen (Ingez. Med.-Adv.) fttALiry C°JVTBOLlA»> ©V/gp. 2>E KAEIN£ GÊVOÊÖENS t)PS t-ÉV/EfoJf liet bokbier is er tceer - bestzoals elk jaar. Bokbier is het eerste brouw- sel van 't seizoengebrouwen uit verse hopy extra sterk eny in ourle tijdenmet grote feestelijkheid ge schonken. De Germanen hadden die feèsten gewijd aan Donar% de dondergoden ze slachtten er een jong bokje bijDonor ter ere. En daarom heet dit bier dan ook nog steeds: bokbier. Of dit echt waar is? Zulke oude tradities hebben vaak een wat ne velig verleden. Eén ding staat echter vast: bokbier is verrukkelijk. En steek bij Uw schuimend glas bier dan eens een Spencer opook een genot dat een traditie werd. De herkomst van deze traditie is duidelijk genoeg U proeft haar! Dit merk op elk doosje Spencer waarborgt U de I rl onveranderlijke kwaliteit km msSÉZ

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 5