Warm stemgeluid gepaard aan fantastisch technisch kunnen Nieuwe" Geref. Kerk aan Oude Vest HASSELMAH& PANDER Binnenveringmatras 94ste Jaargang Donderdag 15 December 1955 Vierde Blad No. 28705 Slechts muren en kapconstructie gehandhaafd Voor het Gereformeerd kerkelijk leven in de Sleutelstad is het hedenavond een bijzonder uur. Na een restauratie, die bijna een jaar in beslag nam, zal het Geref. kerkgebouw aan de Oude Vest wederom in gebruik genomen wor den. Van een restauratie kan men echter nauwelijks spreken, doch veeleer van nieuwbouw. En dit laat zich begrijpen als men bedenkt, dat slechts de muren en de kapconstructie zijn gehandhaafd. Men kan dan ook beter van een nieuw, dan van een gerestaureerd bedehuis spreken. De restauratie, uitgevoerd door het Architectenbureau Kroon en Van Nieuwkoop te Oegstgeest, is wel volledig geweest! Wie zich. zoals wii. de oude situatie herinnert en deze toetst aan die van het ogenblik, kiikt zich de ogen uit. Dit is de oude voor velen ook vertrouwde Gereformeerde kerk niet meer. Dit is een waardig en stijlvol bedehuis, waarin de hedendaagse begrippen van kerk bouw ziin verwerkt. Het, eertijds zo sombere en sterk ver ouderde interieur, met ziin ongezellige banken. ..antiek" orgelfront en ouder wetse kansel, heeft plaats moeten ma ken voor een modern interieur, met een zeer aeslaaede ruimtewerking en waarin l'cht en lucht hand in hand gaan. Van de gelegenheid, die deze restau ratie bood om tot een geheel andere indeling van de kerkruimte te komen, heeft men een dankbaar gebruik ge maakt. De orgelgaanderii is verdwenen, lege te hoge plafondruimten be nut. terwijl ook de kansel en het orgel ziin verplaatst. Zeer geslaagd en dominerend in de kerkruimte is de nlaats van de kansel op een verhoogd en uit steen opgetrokken podium. Ter weerszijden van de kansel is een plaats ingeruimd voor de banken van ouder lingen en diakenen. Aan de voorzijde van de eikenhouten kansel zijn in prachtig houtsnijwerk de symbolen van de vier evangelisten, ontleend aan Ezechiël. aangebracht. De gevleugelde mens. symbool van de evangelist Mat- theus. de leeuw van Marcus, de os van Lucas en de adelaar van Johannes. Te midden van deze symboliek: het. Kruis. Tenslotte vindt men oo dit podium vlak vóór de kansel het in een prach tige steensoort uitgevoerde doopvont, met. roodkoperen deksel, waarop het kruismotief is verwerkt. normale bezetting, echter voldoende wordt geacht. RESTAURATIE KOSTTE BIJNA EEN TON. Kon men in 1888 de kerk. met inbe grip van de inrichting, voor een bedrag van f 35.000 bouwen, de totale restaura- Een nieuw bedehuis? Neen: het met zoveel zorg en smaak gerestau reerde kerkgebouw aan de Oude Vest. Het interieur gezien vanaf de kansel, met op de achtergrond het ïn strakke lijn gehouden orgelfront. (Foto L.D./Van Vliet.) tiekosten van thans liggen tussen de f 90.000 en f 100.000. Na vele .jaren van plannen maken direct na de tweede wereldoorlog dacht de Commissie van Beheer reeds aan restauratie staat Gereformeerd Leiden hedenavond voor een gelukkig en dankbaar moment: de Geref. Kerk aah de Oude Vest wederom open! Kan ds K. Dronkert. aan wiens pastorale zorg deze wijk is toevertrouwd, weer leven en werken in een nieuwe, frisse en zo uitermate stijlvolle ruimte, waar de klank van het evangelie reeds sinds 1888 wordt gehoord. Jantje Fokkellna. dr. van J. Jansen en F. J. Siebenga; Helene Martina Gerarda, dr. van W. K. A. Stokvis en P v. d. Luit: Arnold Jacobus, zn. van S. A. Peelen en J C de Heiden Geertruida Maria Jacoba. dr. van P D Schouten en J. Otgaar; Cor nelia Johanna, dr. van H. J. de Moolj en A C Nederveen: Johannes Hyacinthus Maria, zn van G. T. Pauëlsen en M. W Pietereen. GEHUWD G. Kerkhof en A. G. Niemeijer; D. v. Heljningen en M. A. Hock; J. de Hoogh en M. Hajer; J. v. Noorden en M. Lardee. OVERLEDEN E. C. M. de Bruin, hulsvr, van Smtt 55 Jaar. (Ingez Med -adt SO x 190 90 x 190 130 x190 66.50 73.25 113.50 Botermarkt 21-22 Breestraat 146 Kcrkcliik lieven Generale Synode der Ned. Herv. Kerk Ruiling van standplaatsen Gisteren is de generale Synode der Ned. Herv. Kerk. die op Woudschoten te Zeist bijeen is. begonnen met de behan- deling in tweede lezing van de correctie der kerkorde. Vele voorstellen zijn van zuiver forme le aard en beogen een betere redactie. Enige punten hebben een min of meer principiële 'betekenis. Bepaald was. dat niemand tegelijker tijd meer dan één ambt kan dragen. De synode besloot thans vast te stellen, dat ook zij. die in een bediening zijn gesteld, tevens niet ook ambtsdragers kunnen zijn. Dit g-eldt o.a. voor wika's en evan gelisten. Voorts werd nieuw bepaald, dat de besluitkracht van een vergadering reeds bestaat, als de helft van het aantal le den aanwezig is en niet. zoals tot nu toe. bij aanwezigheid van tweederde De re geling van 2/3 blijft echter bestaan voor een lichaam van ten hoogste 15 leden en in alle vergaderingen voor besluiten over personen en bij benoemingen. Voorgesteld werd verder een com mts- Liederenavond ran Nan Merriman sie van advies in te stellen, bij wie pre dikanten te kennen kunnen geven, dat zij een andere standplaats wensen en waar kerkeraden adviezen kunnen ont vangen. Bovendien werd de mogelijkheid van ruiling van standplaatsen voorgesteld. De nood in verscheidene pastorieën en gemeenten is zo groot, dat de toestand niet kan blijven, zoals hij nu ds. Het voorstel werd met grote meerderheid aangenomen. De synode besloot tot de instelling van een commissie, die de vraag van de mutatie van predikanten nader zal bestuderen. Nieuw bepaald werd, dat een kerkeraad een predikant van een buitenlandse kerk. waarmee de hervormde kerk oecumenische betrek kingen onderhoudt, kan uitnodigen tot het leiden van een kerkdienst. Als er een geschil is tussen een wijk- kerkeraad en een dienstdoende predi kant van de centrale gemeente over de te gebruiken orde van dienst, zal voort aan de centrale kerkeraad een voor bei de partijen bindende voorziening tref fen. Men kan bfj de Commissie Bezwa ren en Geschillen in hoger beroep ko men over deze beslissing. Ds H. G. Groenewoud 25 jaar predikant Woensdag 21 December viert ds H. G. Groenewoud te Groningen zijn zilveren ambtsjubileum als predikant in de Ned. Herv. Kerk. Hij werd od 24 Juli 1906 in de Hervormde pastorie van Ee in Fries land geboren, studeerde te Groningen en stond achtereenvolgens te Gelselaar. Balk. Vollenhove. Wageningen «waar hij ook enige laren studentenpredikant was) en sinds 31 October 1948 te Gro ningen. Ds Groenewoud neemt in de Confes sionele Vereniging een zeer vooraan staande plaats in. Hij is o.a. secretaris van de Confessionele Vereniging -?n eindredacteur van het Hervormd Week blad ..De Gereformeerde Kerk'Verder was hij o.a. bestuurslid van C.V.O. en van de Verenigingsraad van de Ned. Chr. Radio Vereniging. Van ziin hand verschenen verschillende brochures over Groen van Prinsterer en over dr Ph. J. Hoedemaker en een boekje over de Heidelbergse Catechismus. Ned. Herv. kerk Beroepen te Gemert J. Overduln vlc. te Utrecht. Bedankt voor Bennekom en voor Kampen J. Wieman te Oudewater. Geref. Kerken Beroepen te Vreeswijk P. C. L. de Jager, cand. te Maassluis. Be dankt voor Beetgum M. E. v. Heesen te Oosthem. Geref. Kerken ond. art. 31 K.O. Be roepen te Baflo A. Hordijk te Goes. Chr. Geref. kerken Beroepen te Tho- len M. C. Tanls te Urk. Geref. gemeenten Tweetal te Dor drecht M Blok te Rotterdam-C en H. v. Gilst te Dirksland. Evenals de kansel is ook de verdere meubilering in licht eikenhout uitge voerd. Acht electrische kronen zeer eenvoudig, doch daardoor juist zo stijl vol dragen zorg voor een heldere verlichting van het kerkgebouw, dat van een gasverwarming is voorzien. Tegenover de kansel staat het orgel, dat weliswaar uit de oude kerk afkom stig is. doch van een nieuw in strak ke lijnen uitgevoerd orgelfront is voorzien. Tevens heeft, men van deze gelegenheid gebruik gemaakt om de intonatie van het instrument aan te Dassen aan de nieuwe toestand en de dispositie te wijzigen. De heer W. van Leeuwen Gzn te Leiderdorp was met een en ander belast en droeg er zorg voor. dat thans ook de organist, de heer Chr. Hanegraaff .in deze nieuwe ruimte een ..nieuw" orgel in handen kreeg. NIEUWE VERGADERRUIMTEN Deze zo zeer geslaagde restauratie, noodzakelijk omdat het uit 1888 date rende gebouw, dat onder het pasto raat van de bekende ds R. W. Rudolph in gebruik werd eenomen. vele ouder- domsverschjjnselen vertoonde. had echter ook nog een ander doel. Reeds jaren voelde men het gemis van ver gaderlokalen. Ook dit eemis is thans ongedaan gemaakt. De ruimte, welke eertijds als orgel- gaanderij werd gebruikt, is thans benut voor de bouw van een ruim vergader lokaal en een commissiekamer, met aansluitend ..keukentje", sanitair en bergruimten. Eenmaal aan het restau reren heeft, men ook de bestaande con sistoriekamer/catechisatielokaal maar onder handen genomen, terwijl ook de kosterswoning een afzonderlijke opgang krees. Veranderingen, die evenzovele verbeteringen betekenden! In verband met uitvallen van de or- eeleaandern en een ruimere indeling van de kerkruimte is het aantal zit plaatsen in de kerk van 540 op 450 te ruggebracht. Een aantal, dat bil een ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het Cand. examen Ge schiedenis. de heer F. A. von Schmid 'Voorburg): Doet. examen Culturele Anthropologic de heer P. Suzuki (Oegst geest). Gehoor ongekend geestdriftig Nan Merrimans weergaloos knappe zangkunst heeft een zaal in vervoering gebracht! Zo men zich voldoende gerealiseerd had, wie Nan Merriman is en wat haar zang inhoudt, dan ware die zaal tot berstens toe vol geweest. Zo wij ooit, zonder reserve, gewagen kunnen van een evenement der tech nische prestatie en speciaal later op de avond ook van een kunstzinnige belevenis, dan was dit thans het geval. Naast deze, de enige, die zij in ons land gaf, wordt welhaast iedere andere liederenavond tot een lauwe aangelegen heid Want Nan Merriman, optredend tijdens het tweede concert der Maat schappij voor Toonkunst, is een ,,zangwonder" van de eerste orde, een zangeres, zoals men er nog geen één op de duizend aantreft Aangekondigd als een favoriete van Toscanini. heeft zij in genen dele teleur gesteld. Wanneer aan een zangeres zó grote roep voorafgaat, stent dit bij voorbaat huiverig, vooral als zij uit Amerika komt. Doch uitzendingen uit radio en een collectie brillante gramofoonplaten hadden ons al wegwijs gemaakt in haar gezegende mogelijkheden. Die sterke indrukken werden deze avond zo mogelijk nog overtroffen! De veelomvattende scala van uitzon derlijke kwaliteiten dezer grandioze, warme stem. berust mede op een supe rieure 'adem)-techniek, waardoor het in waarheid overrompelend is wat Nan Merriman volbrengt, in één stijgende climax, die in de groep Spaanse liederen haar bekroning vond. De ontraditionele, maar hoogst, inte ressante programmakeuze was boven dien dermate veeleisend drie aria's uit Gluck's Orpheus", een prachtige serie Debussv-liederen met als hoogte punt de zelden gezongen, want haast onzingbaar moeilijke Chansons de Bilitis en tenslotte een Spaans programma. 'Mompou. Turina. "r "'alia. Montsal- vatge. Obradors er- Pv'aluga» gevolgd, na de onbeschrijfelijke geestdrift van het in de ban der verrassing en bewon dering geslagen auditorium, door niet minder dan vier. schier onvermoeibaar gezongen toegiften, met de negro-spiri- tual ..I know the Lord has lead his hand upon me" en Bizet's ..Ouvre ton coeur" als stralende bekroning. Nan Merriman kèn niet alleen zingen, zij vindt het héérlijk tevens om te zin gen en er anderen mee gelukkig te maken: dat was van haar gnnse per soonlijkheid af te lezen! Wie haar gedurfde, moedige en ver zekerde kunst niet hoorde, kan zich onmogelijk daarvan een voorstelling maken Niet alleen bezit deze van een intense gouden sonoriteit vervulde om vangrijke mezzo-sopraan een onvoor stelbaar kleurenpalet vergelijk de donker-getinte pracht in Gluck met de licht-transparante, flitsend-vibrerende beweeglijkheid in de Chansons de Bilitis. doch mede betovert zij door een onge mene expressiviteit, een vermogen tot uitdrukken, dat in de van melancholieke melodieusiteit doortrokken Mompoulie- deren of de van gloeiend temperament vervulde andere Spaanse liederen met in het centrum de karakteristieke neger zangen van Montsalvatge, het eigenlijke idioom van deze zangeres het meest nabij komt. Wij verhelen ons niet. dat de ..Orpheus" vertolking van Kathleen Ferrier ons indertijd Innerlijk dieper ontroerde, doch in wat Nan Merriman later schonk, zou niemand haar kunnen evenaren, laat staan overtreffen ieder lied. raak naar geest, sfeer, karak ter en idioom, teder, diep-smartelijk, j dan wel vurig, werd tot een juweel van de edelste soort, waarin Nan Merriman. ondanks haar vulkanische allure, pre cies wist hóe ver te kunnen gaan. om nergens de grenzen te overschrijden. Bewonderenswaardig was ook haar dictie en beheersing der talen, inzonder. naar te beoordelen was. die van het Frans, voor een Amerikaanse zo uiterst gevaarlijk. Doch haar twee-jarig ver blijf in Frankrijk werkte ten goede. En steeds opnieuw trof de warme schoonheid en distinctie van deze bege nadigde stem en voordracht, perfect gehanteerd en daarom telkens weer tot sublieme prestaties in staat. Men zou over de uitzonderlijke mérites dezer hoge zangkunst tegenwoordig bij vele zangeressen te zeer in discrediet en de sublieme details harer liedkeuze kolommen willen schrijven Aan wie niet aanwezig was zij gezegd: ,.U heeft de kans van Uw leven gemist een liederenavond te beluisteren van een vrouw, die op haar specifiek domein het ongeloofwaardige waar maakte." Mimiek en gebarenspel waren met haar kunst nauw en zuiver verweven De accompagnatrice Irene Althoff. aan vankelijk veel te luid. want niet gewend aan de Stadszaal-aeoustiek. paste zich al spoedig harmonisch aan en heeft zich nadien van haar onnoemlijk zware taak zielsverwant gekweten. Node nam men. na geestdriftige ova ties. afscheid, zich volkomen bewnst van het ..eenmalige" van deze avond, waarmee ..Toonkunst" een „schot ln de roos" gedaan had! Of mogen wjj haar ln later jaren nog eens hier verwachten? Volledige restauratie Oud-Ambochtsse holler onderscheidde zich (Ingez. Med.-Adv.) CANADA SCHENKT BOEKWERK VOOR SCHOOLBIBLIOTHEEK Van het Ministerie van Defensie te Ottawa (Canada), ontving het bestuur der Leidse Ambachtsschool het onder staande schrijven: „De matroos Hendrik Peter van Ek. een gewezen leerling van Uw school. Is bij selectie in het opkomsttrainlngscen- trum van de Koninklijke Canadese Marine HMCS Cornwailis in Nova Scotia, de beste en veelzijdigste leerling van zijn klas gebleken. Het Opperbevel van de Canadese Marine wenst het succes van deze ge wezen leerling van de Leidse Ambachts school duidelijk te doen uitkomen, door aan de schoolbibliotheek het boekwerk „The far-distant ships" 'Onze schepen overzee), het officiële verslag van de Canadese maritieme operaties geduren de de tweede wereldoorlog, aan te bie den. Aan de Staf van het Marinewervings- bureau te Londen is verzocht contact met U op te nemen, teneinde een rege ling te treffen om de aanbieding op een U passend tijdstip te doen plaatsvinden Hoogachtend, (w.g Staatssecretaris van Marine PROMOTIE LEIDSE UNIVERSITEIT Gepromoveerd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proefschrift getiteld „Jonvlaminen. synthese en pharmako- logische eigenschappen", de heer T. Kralt, geboren te Rijnsburg en thans wonende te Weesp. Gepromoveerd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proefschrift getiteld „I. Een hypothese over het mechanisme van de (phobo-) chemotaxis. II De carotenoïden en vetzuren van Polytoma uvella", de heer J. Links te Amsterdam. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOKEN 11 ÜDT ,P>. i f; U r i fe i lyjL. wr lËlB Gmmm. Nan Merriman was. naar zü ons ver- i NAN MERRIMAN klaarde zelf enthousiast over acous- Dan moge de Stadszaal te klein 7i'n tiek en het gevonden nauw contact: voor de toestroom! wellicht dusn i X

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 3