Tocli nog zestien nieuwe leden tot de Verenigde Naties toegelaten Wetenschap oordeelt vernietigend over wichelroede en apparaten WEERBERICHT Rusland ruilde de Mongools» pion tegen Japanse toren HUGH GAITSKELL OPVOLGER VAN CLEMENT ATTLEE Suggestie en auto-suggestie van integrerend belang Minister Sirarhoff kan inzake optieiënszaken niet ingrijpen 94ste Jaargang DONDERDAG 15 DECEMBER 1955 No. 28705 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— r\U VUUK E.n UmjlI\Lf\l per kwartaal; f2.35 per maand; f0.55 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro No. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Telefonisch van onze Amerikaanse correspondent uit New York) Uit New York valt belangrijk nieuws te melden: de Veiligheidsraad heeft alsnog zestien landen waardig gekeurd toegevoegd te worden aan de leden gemeenschap van de Verenigde Naties. In plaats van zestig staten zullen thans dus zes en zeventig leden zitting hebben in deze wereld-organisatie. Dit is het resultaat van drie bewogen, ja zelfs dramatische, zittingen, welke de Veiligheidsraad Dinsdag en gisteren gehouden heeft. Eindelijk is dus een oplossing gevonden voor het elk jaar ernstiger gevoelde probleem van het gebrek aan universaliteit der organisatie der Verenigde Naties. Hoewel de oplossing niet perfect geacht kan worden (men liet.Japan vallen tegen Buiten- Mongolië) en het resultaat stellig niet op een ideale wijze verkregen werd, moet men zich toch ten zeerste verheugen over het feit,, dat de Verenigde Naties aldus zijn uitgebreid. Het publiek leefde mee Gelijk bekend had Nationalistisch- China in de Veiligheidsraad zijn veto uitgesproken tegen de toelating van Buiten-Mongolië. De Sovjet-Unie had zich op het standpunt gesteld van „alles of niets" en toen Buiten-Mongolië door China werd verwijderd uit de groep van achttien landen, waar de Algemene Vergadering der Verenigde Naties haar fiat aan had verleend, lieten de Rus sen de gehele klas van achttien zakken voor het toelatingsexamen. Daarmede scheen voor 1955 de kous af te zijn. De stemming in de Verenigde Naties was dientengevolge zeer gedeprimeerd. Vrijwel niemand verwachtte, dat een dag later de Sovjet-Unie tot ieders gro te verrassing er voor zou zorgen, dat toch nog de deuren van de glazen wol kenkrabber voor althans zestien nieuwe leden zou opengaan. Dat element van verrassing was tevens een handige zet van de Russische politieke schakers. Ztf gingen over tot een slimme ruil op het wereld-schaakbord: de „pion" Buiten- Mongolië werd geruild tegen de „toren" Japan. Met andere woorden: de Russen waren bereid de toelating van Buiten- Mongolië uit te stellen indien de vrije wereld Japan voorlopig op de wacht lijst liet staan, en aldus geschiedde en daarom is het aan het Chinese veto te wüten. dat niet alleen Buiten-Mongolië, doch óók het belangrijke Japan in de kou bleef staan! Niettemin geeft het thans bereikte re sultaat reden tot voldoening. De Ver. Naties zijn thans veel meer representa- (Van onze correspondent uit Londen) Hugh Gaitskell is gisteren de nieuwe leider van de Socialistische oppositie in het Lagerhuis geworden. Overeenkomstig de verwachting is de 49-jarige gewezen kanselier van de schatkist door de Socialistische Lagerhuisfractie tot opvolger van Attlee gekozen. Gaitskell verwierf 157 stemmen, Aneurin Bevan, de aanvoerder van de linkervleugel, 70, en Herbert Morrison, die plaatsvervangend leider tijdens het Attlee-regime was, 40 stemmen. De overweldigende meerderheid voor Gaitskell en het povere aantal op Morrison uitgebrachte stemmen vormden het verrassende element in deze uitslag. Velen van Morrisons beschermelingen in het parlement hebben hem niet willen steunen. De fractie sprak zich op overtuigende wijze voor Gaitskell uit, omdat zij een einde wilde maken aan de onderlinge strijd om het leiderschap, welke de partij de laatste jaren zoveel schade heeft berokkend. tief geworden voor de wereldopinie. Deze aanwas met zestien nieuwe leden betekent overigens een zekere machts verschuiving in de organisatie en daar mede in de wereld. Immers tot het ge tal der zestien staten behoren vier sa tellieten alsmede zes Afro-Aziatische landen, terwijl Finland tot een zekere neutraliteit geneigd zal zijn. Herhaal delijk, met name wanneer koloniale of semi-koloniale kwesties aan de orde komen gaat de Bandoeng-groep samen met de Communisten en voor een land als Nederland wordt de situatie, wan neer bijvoorbeeld de kwestie Nieuw- Guinea opnieuw aan de orde zou komen, moeilijker. Vijf staten van de zestien nieuwe leden Ierland, Portugal, Italië, Oostenrijk en Spanje behoren, poli tiek bezien tot de groep, waarin Neder land zich doorgaans zal bevinden. Het gebeurt zelden dat het publiek op de tribunes instemming of afkeuring laat bemerken Officieel is dit dan ook niet geoorloofd. Toen echter Dinsdag de vertegenwoordiger van Nationalistisch China zijn veto uitsprak en daardoor de groep van achttien candidaten voor het lidmaatschap van de Verenigde Naties diskwalificeerde, ging een luid gemompel van verontwaardiging op. Toen daarentegen gisteren de groep van zestien haar fiat kreeg, weerklonk van de publieke tribune een luid applaus Een viertal afgevaardigden op de links naar rechts: Heinricli von conferentie van de Raad van Europa hrentano. minister van Buitenlandse vindt tijdens een korte pauze even i Zaken van de Duitse Bondsrepu- tijd voor een sigaret. Het zijn vanbliek; staatssecretaris Walter Hall- stein; de Belgische minister van Buitenlandse Zaken. Paul Henri Spaak en de Nederlandse minister van Buitenl. Zaken. J. W. Beyen. Zwarte dag voor Morrison Bevan maakte geen kans. maar hij had gehoopt, dat Gaitskell het leiderschap zou worden onthouden om later in de ge legenheid te zijn hem met meer kans te bevechten. Bevans aanzien heeft zeker opnieuw door zijn bedenkelijke manoeu vre geleden. Hij had Morrison tegen Gaitskell willen steunen, terwijl hij deze in het verleden bij herhaling had zwart gemaakt. Het lijkt ondenkbaar dat Bevan plaatsvervangend leider wordt, want hij is Gaitskells tegenpool. Over deze functie zal na Kerstmis worden gestemd. Voor Morrison was het een zwarte dag. Hij meende immers dat hij. na alles wat hij voor de partij in de afgelopen tien tallen jaren gedaan had, voor de hoogste partijpost en daarmede voor het minis ter-presidentschap in aanmerking te ko men. Gaitskell bracht hulde aan Morri son, die in het begin van de dertiger jaren, toen de partij in het parlement faalde, de architect is geweest van La bours nog steeds sterke positie in de Londense graafschapsraad, de grootste gemeenteraad ter wereld. Londense volksjongen Op de binnenlandse politiek der laatste tientallen jaren heeft niemand een gro tere invloed dan Morrison uitgeoefend. Hij legde de grondslag van Labours ver kiezingszege van 1945. Morrison schitter de als leider van het Lagerhuis, die ver antwoordelijk is voor de indeling der parlementaire werkzaamheden, niet te verwarren met de voorzitter, die hier Speaker heet. Had de partij naar zijn waarschuwende stem geluisterd, toen Morrison zich tegen verdere nationali saties uitsprak, zolang de proefneming met de eerste nog gaande was, dan was Labour waarschijnlijk nog steeds aan het bewind geweest. Morrison wilde vooral de zwevende middengroepen onder de kiezers door een gematigde politiek ont zien, waarbij hij Aneurin Bevan fel tegen over zich vond. Morrison, die algemeen geprezen werd om zijn gezonde verstand Zacht De Bilt verwacht tot morgenavond: Vanavond en vannacht regen, morgen opklaringen en plaatselijk enkele buien. Matige tot krachtige en aan de kust tijdelijk harde wind ruimend van Zuid- Oost naar Zuid-West. Aanhoudend zacht. (Opgemaakt te 11.15 uur), 16 DECEMBER Zon op: 8.44 uur: onder: 16.31 uur. Maan op: 10.05 uur; onder: 18.45 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.33 en 16.43 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's en ruimdenkendheid is ongetwijfeld een groot parlementariër en een nationale figuur, die onlangs nog een standaard werk over het Britse parlement voltooid heeft. Als schepper van het Britse Festi val verwierf hij nieuwe populariteit. Hij is altijd de volksjongen met de typisch Londense humor gebleven. Zijn optreden miste daardoor vaak waardigheid. Dit werd hem ook in eigen kring kwalijk genomen. Het waren zijn beperkingen in dit opzicht welke hem noodlottig werden, toen hij na de dood van Ernest Bevin, minister van Buitenlandse Zaken werd. Het liep hem tegen, want hij verscheen midden in de oliecrisis van Abadan. De 49-jarige Engelse oud-minis ter van Financiën. Hugh Gaitskell is met 157 van de 275 stemmen als opvolger van Clement Attlee tot leider van de Britse Labour-Partij gekozen. Op de andere candidaten voor deze post. Bevan en Morrison, werden resp. 70 en 40 stemmen uit- Slot op Pag. 2 gebracht. Een illusie is ten einde! Geen grond voor bestaan van aardstralen (Speciale berichtgeving) „Land-, tuin- en bosbouwers wordt aangeraden geen waarde te hechten aan wichelroedeonderzoek en afschermapparaten of aan pogingen tot verwijdering van aardstralen op welke wijze dan ook uit landerijen of gebouwen." Dit is de niets aan duidelijkheid te wensen overlatende conclusie, waartoe de werkgroep voor landbouwkundig onderzoek inzake het wichelroede-probleem van de Kon. Nederlandse Academie van Weten schappen komt in een uitvoerig en zeer gedocumenteerd gepubliceerd rapport. „De resultaten van het onderzoek, waaraan een aantal bekende wichelroedelopers heeft medegewerkt en dat op uitgebreide experi menten is gebaseerd, leidde tot de conclusie, dat de beoordeling van de geschiktheid van stallen als standplaats voor vee en van de grond als groeiplaats voor gewassen door wichelroedelopers geen enkele practische betekenis heeft. Leden van het Amerikaanse corps Mariniers, verbonden aan de Am bassade der V.5. in Den Haaghiel den Woensdag in het huis van het Marine-corps een gezellig feest bij dt kerstboom met honderd kinder- ijesdie tijdelijk niet de weelde van een eigen huis kennen, uit het St. Anthonius-tehuis te Wassenaar. Zoals deze foto laat zienwerd er volop genoten en kon de Ameri kaanse sergeant Jimmie Marion het opperbest vinden met de kleine Katrientje en Sjaakie. Hetzelfde geldt voor de beschermende werking tegen bezwaren bij dier en ge was, welke aan „afschermapparaten" wordt toegeschreven", aldus stellen vast prof. dr A. J. P. Oort, voorzitter, hoog leraar in de Plantenziektenkunde te Wageningen, dr ir C. K van Daalen, oud-inspecteur van Landbouwkundig Onderzoek te Bilthoven, secretaris, dr J. van der Grift, physioloog-clinicus aan het Rijks Landbouwkundig proefsta tion te Hoorn, ir- S. F. Kuipers, Rijks- landbouwconsulent voor bodem- en be mestingsvraagstukken te Wageningen, dr ir F. W. G. Pijls, Rijkstuinbouwcon sulent voor bodemaangelegenheden te Wageningen en dr D. A. de Vries, na tuurkundige aan het Natuurkundig La boratorium der Landbouw Hogeschool te Wageningen. Men had volledige medewerking De opdracht, die deze werkgroep had, luidde na te gaan: 1ste: de juistheid van de bewering dat „aardstralen" in de re gel een ongunstige invloed zouden heb ben op gezondheid, groei en productivi teit van dier en gewas en 2de: of deze bezwaren door „afschermapparaten" op geheven kunnen worden. Men heeft zich van deze veelomvattende taak gekweten, door na te gaan in hoeverre afscherm apparaten opgeheven kunnen worden. Voor dit onderzoek werd de assisten tie ingeroepen van enige wichelroede lopers (voor het merendeel beroepsmen sen met langjarige practijk». die rustig, met volle toewijding, arbeidden en de Indruk maakten zeker te zijn van hun aanwijzingen. Uitspraken niet gelijkluidend Onderzoekingen, verricht in Friesland, naar de invloed van wichelroedebanen en -plekken cp gezondheid, ontwikkeling en productiviteit van dieren hadden tot resultaat, dat bij geen enkele stal de uitspraken der wichelroedelopers gelijk luidend waren, zodat een goede basis voor het onderzoek ontbrak. Er kon dan ook geen waarde aan worden toegekend. Tussen de wichelroedereactie van drie beroeps wichelroedelopers en de bezwa ren bij vee kon geen verband worden geconstateerd. Verder kon worden vastgesteld, dat op de standen, waar één of meer der drie aan de proefneming deelnemende wi chelroedelopers een reactie kreeg, zich niet meer bezwaren voordeden dan op de standen, zonder wichelroedereactie. Proefnemingen, in de provincie Utrecht genomen, leidden tot hetzelfde voor de wichelroedelopers negatieve resultaat: ook hier waren ligging en sterkte der wichelroedebanen en -plekken die door drie ervaren wichelroedelopers waren ge vonden, zodanig verschillend, dat men hieraan bezwaarlijk waarde kon toeken nen. Waardeloos Verder is gebleken, dat, niettegen staande afscherming met behulp van een zogenaamd „Povemi"-apparaat. bij het onderzochte vee zich een aan tal bezwaren, waaronder zeer ernstige, voordeden. Concluderend stellen de onderzoekers, dat van enige waarde der wichelroede voor de beoordeling van de geschikt heid van stallen voor rundvee en paar den niets is gebleken. 9 Slot op Pag. 2 NederlandIndonesië Bijeenkomst afgelast De voor gistermiddag aangekondig de bijeenkomst van de delegaties naar de Nederlands-Indonesische conferen tie is niet doodgegaan. Enerzijds is de oorzaak hiervan, dat nog niet vol doende voorbereidend werk op lager niveau is verricht voor het houden van deze vergadering en anderzijds, dat beide delegaties voorbereidingen treffen voor het vertrek naar Genève. De voorzitter van de Indonesische de legatie, minister Anak Agoeng Gde Agoeng„ zal vanavond op „Wisma Duta" een receptie aanbieden voor de leden van de Nederlandse en Indonesische delegaties. (Van onze parlementaire redacteur) In antwoord op de beschouwingen over de afdeling Volksgezondheid van de begroting van Sociale Zaken, heeft minister Suurhoff gistermiddag in de Tweede Kamer verklaard, dat men verschillend kan denken over het oprich ten van opticien-zaken door Ziekenfondsen, zoals in Amsterdam is gebeurd, om de prijzen te verlagen, maar dat hij als minister geen enkele wettelijke bevoegd heid heeft om in te grijpen.. De heer van Lienden (PvdA) vulde deze verklaring aan met de mededeling dat de opticiens een montuur, dat inkoop f. 10,kost verkopen voor f. 34,Sterke glazen van f. 7,15 worden verkocht voor f. 19,50. Een bedrijf met een omzet van 200 brillen per week maakte een winst van f. 100.000 per jaar. De heer Cornelissen (WD) maakte er op attent, dat men ook de hoge kosten moet kennen, die tegenover de winstmarge staan. De minister verheugde zich erover dat de Kamer in het algemeen had in gestemd met het subsidie-beleid op het gebied van de gezondheidszorg. Hij ont kende niet dat aan de Kruisverenigin gen steeds hoger eisen worden gesteld, maar zij zullen toch hun eigen bestuur lijk apparaat <niet het administratieve apparaat) moeten bekostigen. Indien het Rijk het bestuurlijk apparaat zou subsidiëren, zou het zioh daarmee moe ten bemoeien. In de Centrale Commis sie voor de Volksgezondheid wil de mi nister het probleem echter eens bespre ken om na te gaan of er een oplossing is te vinden. De verpleegstersopleiding is histo risch altijd gezien als een taak van de ziekenhuizen. Toch subsidieert het Rijk een afwijkende opleiding. De opleiding van wijkverpleegsters wordt gesubsi dieerd via de Nijverheidsonderwijswet. Het tekort aan kraamverzorgsters is niet op te heffen door salarisverbete ring. er heerst overal een tekort aan ge schoold personeel. Tijdelijk kan men een tekort op een deel van het gebied der gezondheidszorg wel opheffen ten koste van een ander deel door salaris verhoging maar de andere delen volgen daarmee dan prompt. Een Rijkssubsidie voor de schooltand- verzorging is nog in overweging. Uitbreiding van de subsidie voor wijk- gebouwen is niet nodig omdat slechts met moeite een aantal van tien per jaar wordt bereikt. De subsidie bedraagt f. 10.000 ineens of per gebouw. Het bouwvolume levert voor deze kleine ob jecten geen moeilijkheden op In het verleden bleek een aantal van 30 wijk- gebouwen per jaar niet gehaald te wor den. Op de begroting voor 1956 is nu een subsidie uitgetrokken voor 12 wfjkgebouwen. In de sanatoria voor T.B.C.-patien- ten staan thans ongeveer 1000 bedden leeg. Dat is op zichzelf een verheugend verschijnsel omdat het betekent dat de tuberculose nog altijd terugloopt, een commissie onderzoekt thans of het mogelijk is een andere bestem ming te geven aan de sanatoria, maar zjj kan de particuliere bezitters niet dwingen. De onware aanprijzing van cosmeti sche artikelen kan wellicht worden te gengegaan als de nieuwe geneesmid delenwet tot stand is gekomen. Tegen de verhoging van de huisartsen-honora ria met 35^ heeft minister Suurhoff in deze tjjd van het streven naar hand having van lonen en prijzen een ernstig bezwaar gehad. Hij heeft de overeen komst tussen de Ziekenfondsraad en de artsen echter niet vernietigd omdat hij in een dwangpositie verkeerde, want de artsen willen hun nieuwe tarieven gaan berekenen aan de patiënten met uit schakeling van de ziekenfondsen, waar de patiënten dan hun kosten maar zou den moeten trachten te verhalen. Die verhouding vindt minister Suurhoff zeer onbevredigend, omdat er op het gebied van de gezondheidszorg nu eenmaal geen vrije concurrentie is. Iemand met een acute blindedarmontsteking kan niet rustig eerst naar diverse kanten prijsopgaaf gaan vragen Daarom zoekt de Minister nog naar een oplossing in de kwestie van het bepalen van de ho noraria van de artsen. De begroting van Sociale Zaken en Volksgezonheid werd hierna zonder hoofdelijke stemming aangenomen.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1