STADSNIEUWS Laatste Berichten Bedorven paling verkocht? Installatie plaatsvervangend clief-staf Soejono belet WOENSDAG 14 DECEMBER Balletuitvoering Toos Zandvliet SPEL VAN KLEUR EN DANS. Toos Zandvliet, die zich in haar vriie töd zii is od een kantoor werkzaam aan de balletkunst heeft gewild en in enkele laren reeds vele leerlingen om zich heen heeft verzameld, gaf gister avond in het St Antoniusclubhuis een balletuitvoering. Het was de eerste maal dat wii Toos Zandvliet met haar voor het merendeel ieugdige leerlingen bezig zagen. En het moet direct gezegd: over het, resultaat kunnen wil tevreden ziln. Hoewel aan de afwerking van een enkel nummer nog wel iets ontbreekt, heeft mei. Zandvliet haar leerlingen reeds een croot eevoel voor rhythme en uitbeel dingsvermogen bijgebracht. Hoe aardig was b.v. het tuinieren en het door Maria Creyghton en Antoinette de Graaf gedanste Menuet van Mozart. Dit was ongekunsteld, frank en vrii! Haar meergevorderde leerlingen zagen wii o.a. in Gounod's Pizzicato, een süitzendans, die men reeds vrii goed onder de knie heeft. Mei. Zandvliet, die het met haar leerlingen vooral in de individuele num mers reeds ver heeft eebracht. danste zelf o.a. een gracieuze wals en Coouet- terie van Gautier. dit laatste vroliik en ondeugend tegelijk, en geassisteerd door Ada Zandvliet Promenade van Strauss. Mei. Zandvliet het bleek deze avond uit menig dansie be schikt over uitstekend ..materiaal", dat zich maar al te gaarne aan haar ent housiaste leiding overgeeft. De heer Han Zirkzee, nog maar nau welijks hersteld van - een griepaanval, zorgde voor een uitstekende pianobege leiding. terwijl hij ter afwisseling en kele soli, w.o. de Frühlingsstimmenwal- zer van Strauss-Grünfeld in concert- transcriptie. ten gehore bracht. Namens de ouders, die uiteraard met grote belangstelling de prestaties van hun kinderen volgden, had mei. Zand vliet vele woorden van dank voor dit snel van kleur en dans in ontvangst te nemen. A.R. bespraken woningbouwvraagstuk J RAVESTEIN: ..PAPIEREN SYSTEMEN LOSSEN NOOD NIET OP" In het gebouw Rehüboth, waar de A.R. Kiesvereniging Wijk I gisteravond bijeenkwam, hield de heer J. Raven- stein, lid van de Prot. Chr. Raadsfractie, een lezing over het woningbouwvraag.- stuk. Spreker wees er allereerst op, dat er vóór de oorlog geen woningbouwvraag stuk was; met hield zelfs 2y> k 3% over. Geleidelijk werd er minder gebouwd en in 1941 lag de woningbouw stop. Al die jaren is niet gebouwd en na de oorlog duurder het een k twee jaren voor de bouw nu, in tegenstelling tot voor de oorlog, grotendeels in handen van de overheid weer op gang kwam. Door de lange stilstand is een nood toestand ontstaan. Eén kamer is soms in gebruik voor alle doeleinden; de sa menwoning heeft ellendige gevolgen en de groeiende* gezinnen worden door de geestelijke en zedelijke gevaren bedreigd. De woningnood is volksvijand no 1. De woning als toevlucht voor het ge zin is van zeer veel belang. De woning nood grijpt dan ook diep in ons volks leven in. Na de oorlog zijn de gevaren niet vol doende onder ogen gezien. Men ging te veel in de ambtelijke sfeer te werk. Vak mensen werden opzij geschoven en voor hen in de plaats kwamen op papier prachtige systeemen. Men beloofde, dat over tien jaar de nood voorbij zou zyn De tien jaar zijn voorbij, maar de nood is nog even groot. De systemen klopten niet, de berekening heeft gefaald, aldus de heer Ravestein. Men had een volkomen verkeerde kijk op het problem, wat o.a. uitkomt in de huurpolitiek. Dè huren zijn vele jaren kunstmatig laag gehouden, waardoor bij huiseigenaren alle initiatief gedood werd. De particuliere huizenbouw was ten dode opgeschreven. De heer Ravestein onderwierp de huurbelasting ook nog aan een critische beschouwing. Tenslotte sohonk spreker aandacht aan het woningcontingent en de woningbouw in Leiden. Tot leden van het bestuur werden in deze vergadering gekozen de heren W. Bonda, F. G. van Zwieten en D. Seydell. Onderwijsinstelling veroordeeld De enkelvoudige Kamer van de Haagse Arrondissementsrechtbank heeft vanochtend uitspraak gedaan in de ver korte procedure tussen de uitgevers Stenfert Kroese. de Erven Bohn. Marti - nus Nijhoff en de Noord-Hollandse Uit geversmaatschappij enerzijds en een Leidse onderwijsinstelling anderzijds. De uitgevers eisten, dat de onderwijs instelling haar schriftelijke cursussen zou stopzetten, omdat deze voor het overgrote deel uittreksels waren van door deze uitgevers uitgegeven boeken, waardoor het auteursrecht werd over treden. Rechtdoende heeft de Rechtbank de onderwijsinstelling veroordeeld om bin nen 24 uur na betekening van het ge- wezén vonnis het rondzenden der schriftelijke cursussen te staken voor zover deze excerpten zijn uit de door ge noemde uitgevers uitgegeven boeken. De Rechtbank legde gedaagde voorts een dwangsom op van f. 2.000 voor elke overtreding, verder een schadevergoe ding aan eiseresse. nader op te maken bij Staat en betaling van de kosten ven het geding, zijnde f. 400. Het vonnis werd uitvoerbaar bij voor raad verklaard. LANDSTEINER-ONDERSCHEIDING VOOR BLOEDGEVERS Vrijdagavond 23 December a.s. wordt in de aula van het Academisch Zieken huis aan 2 donores de Landsteiner- plaquette (voor het 15-maal afstaan van bloed) en aan 216 donores de Landstei- ner-penning (voor het 5-maal afstaan van bloed) uitgereikt. SCHERMEN LPS V-successen in Den Bosch In 's-Hertogenbosch werden het de- genkampioenschap van de N.P.S.B. en nationale sabelwedstrijden gehouden, waaraan een zestal L.P.S.V.'ers hebben deelgenomen. Verzyden werd 3e in het degenkam- pioensehap en plaatste zich 5e in de hoofdafdeling sabel. In de^le afdeling sabel werden M. v. d Kaay en Paling 7e resp. 12e. Een groot succes behaalde De Vos in de 2e afdeling sabel door in de finale ongeslagen als eerste te eindigen. Door deze fraaie prestatie promoveerde hij naar de le afdeling sabel. PR ENTENK ABINET. Van 17 December tot 19 Februari wordt in het Rijksprentenkabinet (Klok- steeg 25) een tentoonstelling gehouden van kleurenlitho's, vervaardigd door J. Bezemer en J. van Vlijmen. KINDERPOSTZEGELS EN -KAARTEN Heden is de verkoop van prentbrief kaarten „Voor het Kind" begonnen in perceel Breestraat 33. De dames verko pen dagelijks van 10 tot 4 uur en hopen op veler komst om hen te voorzien van Kerst-, Nieuwjaars- en andere kaarten. Deze verkoop zal geschieden tot en met 31 December 1955. Genootschap NederlandEngeland DE MENSELIJKE VOORUITGANG EN BESTEMMING Voor de leden van het Genootschap NederlandEngeland sprak gisteravond in „De Doelen" prof. L. S. Palmer uit Hull over het onderwerp ,,De menselijke vooruitgang en bestemming". Aan de hand van enkele lichtbeelden gaf spre ker een wetenschappelijke uiteenzetting zowel over de liohamelyke als over de geestelijke ontwikkeling van de mens heid. Sprekende over het feit, dat circa 500.000.000 jaar geleden het leven begon toonde prof. Palmer vervolgens aan op welke wijze via de tijdperken van de protozoën, de eerste vissoorten, de am- phibieën en de reptielen 14.000.000 jaar geleden in Afrika een schepsel is ont staan. dat reeds veel op een mens be gon te lijken. Ook op Java werden spo ren gevonden van de eerste mensensoort. Voorts behandelde spreker de physieke eigenschappen van de Neanderthaler (Duitsland» en de Cro-magnon (Frank rijk). Na de pauze vormden enige cul tuuruitingen. die in de loop der tijden zyn ontstaan, een onderwerp van bespre king. Veel is er in de tijd, die ligt tus sen de vervaardiging van het eerste voertuig en die van de eerste straalja ger gebeurd. Niettemin staan wy heden ten dage weer aan het begin van een ge heel nieuw tydperk, n.l. die van het atoom, en wat dit brengen zal blijft voorlopig nog een raadsel, zo eindigde prof. Palmer zijn met aandacht beluis terde oauserie. Daar de voorzitter, prof. dr A. A. Prins, die zich per auto vanitit Den Haag naar de Sleutelstad had be geven tengevolge van de gladheid in Voorschoten was blijven steken, stond deze geanimeerde byeenkomst onder lei ding van mevrouw J. E. Wissenburgh- Ravestein. De verlichting aan molen „De Valk", die tijdens de liohtweek zulk een aardig effect maakte, zal ook rond de Kerstdagen worden ontstoken. Proces tegen SS-er, die Britse arts bij Arnhem doodschoot In München is een proces begonnen tegen de vroegere S.S.-oorlogscorres- pondent Karl-Gustav Lerche, 43 jaar oud, die tijdens de oorlog de Britse legerarts kapitein Brian Brownscombe doodschoot. Lerche geeft toe, dat hy Brownscombe in de rug heeft geschoten, doch voert aan, dat hij dit gedaan heeft na van een hoger officier telefonisch orders te hebben ontvangen. Dit alles gebeurde in September 1944 bij Arnhem. Brownscombe werd gevangen ge nomen tijdens de parachuten-aan- val op die stad en werkte als gevangene in een Duits hospitaal. De Britse advocaat Arthur E. E. Reade is de enige buitenlandse getuige, die op geroepen is. Reade. thans advocaat te Cyprus, was rechter bij het militaire hof, dat de deense S.S.-er Knud Helweg ter dood veroordeelde als medeplichtige in het doden van Brownscombe. Larsen werd in 1945 in Kopenhagen opgehan gen. Vier andere Britse en vier Neder landse getuigen zullen schrifteiyke ver klaringen deponeren, welke aan het hof zullen worden voorgelezen. Lerche is na de oorlog naar Berlijn gegaan, waar hij onder zijn eieen haam bediende werd bij de Britse 309de „field security service". Hij liet zijn vrouw en Generaal-majoor b. d. van Albada overleden In de ouderdom van 37 jaar is te Haarlem overleden de heer L. E. W. van Albada, generaal-majoor b.d. Op 29 November j.l. was hy, toen hy per rywiel in de Wilhelminastraat te Haarlem reed, door een autobus aange reden. In zorgwekkende toestand is hy toen naar het St. Elisabeth Gasthuis overgebracht. Onder het ministerschap van dr H. Colyn werd de heer Van Albada in 191f WARMOND Gaat ijsclub landbaan in gebruik nemen Gisteravond werd in hotel ,De Zon" de 65e algemene jaarvergadering van de Warmondse IJsclub gehouden. Zoals ieder jaar was dit wederom een gezellige en zeer druk bezochte byeen komst. In zijn openingswoord sprak de voorzitter de heer L. van Noort, hier over zyn grote voldoening uit. Hy heette de aanwezigen harteiyk wel kom, in het byzonder de heer Van Mier- loo, voorzitter en nog enige bestuurs leden als afgevaardigden van de IJsclub van Lisse. Het jaarverslag van de penningmees ter, de heer M. Versluys, gaf een batig saldo van f. 803,08 te zien. Voor het komende jaar werden in de ka scom missie benoemd de herer. P. Siggaar, J. Stol en als reserve L. de Nie. Dé heer Van der Voet bracht een keu rig jaarverslag over het winterseizoen 1954 1955. Daarna trad het gehele be stuur af, doch allen werden herkozen, namelyk L. van Noort. voorzitter; H. v. d. Voet, secretaris; M. Versluys, pen ningmeester; Jac. Oudshoorn en C. van der Voort. Hierna sprak de heer Van Mierloo uit Lisse zyn groot genoegen uit deze ver gadering te mogen bywonen. Na enkele bestuursmededelingen ging men over tot dé rondvraag. De heer C. van Styn drong aan op uitzien naar een weiland teneinde in de toekomst een landysbaan te kunnen ma ken. iets dat het ysseizoen kan verlen gen en de ijsvreugde in Warmond ver hogen. Het bestuur zegde toe de plan nen in overweging te nemen. RAADSAGENDA Op Dinsdag 20 December a.s. zal de Raad der gemeente Warmond voor een openbare vergadering byeen komen. Op deze vergadering zullen de navol gende punten in behandeling worden genomen Voorlopige vaststelling van de ge meente-rekening over het dienstjaar 1954; voorlopige vaststelling rekening waterleidingbedryf 1954; aanvulling van de gemeentelijke bouwverordening- wij ziging intercommunale I.Z.A.-regeling Zuid-Hollandonbewoonbaarverklaring van de woning Jan Steenlaan 4; wijzi ging „Kindertoelage verordening Ge- meentepersoneel Warmond"; vaststel ling vergoeding per leerling voor de by- zondere scholen; uitbreiding der straat verlichting en vervanging van gas door electrische straatverlichting. Vaststelling verordening betreffende het instellen en toekennen van een ere teken der gemeente Warmond; Aankoop van gronden in het uitbreidingsplan „Oost"; Vaststelling pensioengrondsla gen. Koopman was voortdurend gevaar voor volksgezondheid De Haagse Politierechter heeft van middag de strafzaak behandeld tegen een 38-jarige Leiderdorpse palinghande hoofd der afdeling Intendance aan het laar. die terecht stond omdat hy tijdens Departement van Oorlog. Na de mobil; satie in 1914 volgde zijn benoeming tot directeur der centrale magazijnen van militaire kleding en uitrusting. Tot April 1926. toen hy inmiddels was be vorderd tot generaal-majoor, is hy in actieve militaire dienst geweest. De byzondere belangstelling van de heer Van Albada is in de loop der jaren o.a. uitgegaan naar de bestudering van de sterioscopische optiek; hy vervaar digde zelf lenzen en optische instrumen ten. Op 85-jarige leeftijd ontving de heer Van Albada een verzoek advies te ver strekken aan een filmmaatschappij in Hollywood inzake de verwezenlijking van een nieuwe apparatuur voor het opne men en projecteren van sterio-beeld BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Jan. zn van J. J. Eiyzen en J. P. W. van Leeuwen; Maria Adrlana, dr van A. van Zeist en M. Opdam; Mirjam Jacoba Maria, dr van H. Q. J. Fles en J. C. Spruit; Lldwlna Clementia Maria, dr van G. J. Koppers en J. M. W. Wentink. ONDERTROUWD: Q. A. Brouwer en G. Zwart; G. J. Buy- tendorp en M. G. E. van der Laken; M. A. Laken en J. M. C. Veenswijk; P. L. van aer Voort en J. J. van den Eshof; J. van -leyningen en C. van Ingen Schenau;J. van Hoven en A. P. Neuféglise; H. P. L. R. -/enger en B. M. Peek; G. Schutte en J. H. 5oter; J. H. van de Wyngaard en G. J. den Copper; C. Sloos en J. Schreuder; G. J. icholten en A. W. Roodbeen; P. van den Broek en E» B. Contant; W. J. J. Polane Sn C. Ouwerkerk; J. G. Paardekooper en W. C. Slllevls; B. A. H. Hlnskens en C. F. Kort. OVERLEDEN: M. T. D. van Ree. vrouw. 81 Jr; C. J. J. Elaauw. man, 68 jr; H. Wieman. man. 62 Jr A Pelder, man. 79 jr; N de Jong. wed. van Van Nieuwkoop. 78 Jr; J. M. Hoedemaker. wed. van Barger. 72 jr; H. A. Kleyngeld, wed. van Frohweln, 66 jr. twee jonge kinderen in de steek en scherm-films Daarvoor maakte hy een gmg leven met de 14-jarige Charlotte Bormann Van Berliin beeaven zij zich in de herfst van 1945 met valse papie ren naar Beieren, waar zij zich in een vermaakswijk aan de buitenkant van Mïinchen vestigden. Lerche werd in 1952 door de politie gesnapt, toen hij electriciteit aftapte om zijn woning van licht en warmte te voorzien. Zijn teleurgestelde vriendin vertelde bij die gelegenheid alles wat zij wist over het dóden van Brownscombe. Lerche wacht sedert December 1952 op ziin proces. Men verwacht dat de behan deling verscheidene dagen zal duren. Vice-admiraetl b. d. Doorman teraardebesteld Vanmiddag is het stoffelijk overschot van vice-admiraal b.d. L. A. C. M. Doorman op het RK kerkhof „Buiten- veldert" aan de Amstelveenseweg te Amsterdam ten grave gedragen, na een plechtige Requiem-mis. Op het kerkhof gaven vele burgerlijke en militaire autoriteiten van hun be langstelling blijk. De ministers Be.ven en Luns waren vertegenwoordigd door mr H. Daniëls, wnd chef van het Protocol, voorts waren om. aanwezig vice-admiraal b.d. N. A. Rost van Tonningen en vice-admiraal b.d. A. S. Pinke. Vele bloemstukken en kransen, o.a. van de jaargenoten van de overledene, dekten de baar. DE „NELLY" VLOT GESLEEPT Vanmorgen om half twaalf is de stoomlogger „Nelly", VI. 200, van de redery C. van Too'r Hzn te Vlaardingen. die op 2 December j.l. bij Oudresselles op de Franse kust was gelopen, vlot ge komen. Het sthip wordt thans naar Boulogne gesleept. Communistische bonden op Cyprus buiten de wet De Communistische partij op Cyprus is buiten de wet gesteld, aldus is heden, Woensdag, officieel bekend gemaakt. Hetzelfde geldt voor drie nevenorgani saties. zoals de Communistlsehe Jeugd beweging, de Communistische Boeren bond en de Communistische Vrouwen organisatie. In de afgelopen naeht werd in het hoofdkwartier, de drukkerij en In andere kantoren van de partij huiszoe king gedaan. Ongeveer dertig vooraan staande Communisten werden In hech tenis genomen. Onder hen bevindt Hch de leider der partij. De Britten beogen met deze maatregel, een einde te maken aan de groeiende invloed van de Communisten in de beweging op het eiland, die aan sluiting by Griekenland zoekt. Dinsdag had de Communistische party bekend gemaakt, dat een drie maanden geleden begonnen inzamelingsactie een bedrag van 11.000 pond «omstreeks 115.000 guldenheeft opgebracht. Een maand tevoren was meegedeeld, dat hel aantal leden van de party in twee maanden verdubbeld was tot ongeveer 6.000 leden. De beweging won vooral veel invloed in de vakbeweging. Gouverneur Sir John Harding heeft aan de bewoners van het dorp Parali- mini, enkele kilometers ten Zuiden van Famagusta. een collectieve boete van 1.500 pond (ruim 15.000 gulden) opge legd. als vergelding voor een aanval op een militaire auto twee dagen 'evoren. waarbij drie Britse militairen werden gewond Het dorp is door militairen bezet. Dit is de derde collectieve boete 1 reis naar Amerika. Boerderij te hoog verkocht BOETE VAN f. 25.000 Het Gerechtshof te Amsterdam heeft de vroegere eigenaar van een welvaren de boerenhoeve by Woerden uit Maas land. die deze boerderij, met inventaris, veestapel en land voor een te hoge prijs had Verkocht aan een landbouwer, ver oordeeld tot een boete van f. 25.000. In eerste instantie had de economische politierechter te Utrecht hem tot het dubbele f. 50.000 veroordeeld. De Procureur-Generaal had een boete van f. 45.000 geëist. By de behandeling van deze zaak werd herhaaldelyk opgemerkt, dat het voor jonge boeren tegenwoordig nage noeg onmogelijk is eigen w grond met eigen hoeve te krijgen, omdat de grond nu eenmaal schaars is. Daarom moeten bij verkooptransacties van boerderijen en landerijen de overeenkomsten pry- zen door de z.g. „grondkamers" worden goedgekeurd. „Maar voor taxatieprijzen is toch geen boerderij te krijgen", zo zijn vele boeren ven rnenin° Def zon er toe hebben geleid, dat dikwijls toch „zwarte prijzen worden bedongen en betaald". de Oranje-feesten in Katwijk en Nóord- wijk op 2 September van het vorig jaar opzettelyk bedorven paling heeft ver kocht. tengevolge waarvan zeer vele volwassenen en kinderen 'men spreekt van 300 personen) ziek zyn geworden. Tientallen slachtoffers moesten en kele dagen later met para-tvphus wor den opgenomen in het Leidse Acad. Ziekenhuis en wegens plaatsgebrek zelfs in het Juliana-Kinderziekenhuis te Den Haag. Ter terechtzitting bleek, dat vele kopers verdachte's paling hadden terug gebracht omdat zij was bedorven. Jedere keer maakte verdachte zich weer erg boos op zyn klanten. Hy weigerde hen het geld terug te geven, zeggende: dat de paling best was". Ook voor de Politierechter hield verdachte vol „dat de paling „kersvers" was geweest, hoe wel niet" minder dan elf getuigen ver klaarden. dat de paling stonk en voor consumptie ongeschikt was Verscheidene getuigden, dat hun kin deren vijf weken of langer met para- typhus in een ziekenhuis hadden ge legen. Een getuige, een collega van verdach te. had de palinghandelaar in Katwijk gewaarschuwd, dat zyn paling niet deugde, waarop verdachte prompt naar Noordwijk ging om daar de rest aan de man te brengen. Kerstfeest op het Loo De Koninklijke familie zal 23 Decem ber Kerstfeest op het Loo vieren met het personeel van het Koninklijk Paleis aldaar, de Domeinen en de houtveste ryen. Voorts zal daarbij het personeel van het paleis op de Dam aanwezig zijn. MARKTBERICHTEN KATWIJK AAN DEN RIJN. 13 December. Groenteveiling; Waspeen A 1821, Idem B 11—17. boerenkool 19—20. In tegenwoordigheid van Harahap Vijftig militairen verhinderden plechtigheid Met geweren in de aanslag heeft een groep soldaten van de Indonesische Luchtmacht vanochtend de officiële installatie belet van de plaatsvervangend chef-staf van de Luchtmacht Commodore Soejono op het vliegveld Tjilitltan. De chef-staf van de Luchtmacht, Aircommodore Soeryadarma is afgetreden. Premier Harahap en een aantal ministers, die de plechtigheid bijwoonden, kwamen onmiddellijk in het Kabinetsgebouw bijeen. Commodore Soejono is kort na 17 Oc tober in 1952 geschorst om een discipli naire kwestie. Op 5 December van dit jaar werd hij benoemd tot vice-chef staf van de Luchtmacht en tevens be vorderd tot „Acting Aircommodere". Het benoemingsbesluit was ondertekend door vice-president Hatta wegens ultsteölg- heid van president Soekarno. In enkele bladen is hierop critiek uitgeoefend. Twee oppositiebladen „Merdeka" en „Soeloeh Indonesia" berichtten, dat 50 officieren verzocht hadden de benoe ming van Soejono te herzien, daarbij dreigend met ontslag. Kort voor de in stallatie riep de waarnemend chef-staf van de Luchtmacht, Acting Commodore Soetojo Adipoetro per dagorder op tot discipline. Toen echter vanochtend Soejono na het voorlezen van het benoemingsbe sluit op het vaandel de eed zou af leggen, beletten 50 in camouflagekle ding, met geweren bewapende mili tairen van de Luchtmacht het verdere verloop van de plechtigheid. Zij om ringden de aanwezigen met stenguns. Onder de aanwezigen waren o.a. Ha rahap in zyn functie van minister van Defensie, de minister van Voor lichting, Soetan Makmoer, de minis ter van Justitie, Wiriadlnata, de mi nister van Landbouwzaken Goenawan en de minister van Sociale Zaken, Soe- dlbjo. De andere opgestelde militairen ble ven rustig; alleen het vaandelpeleton trok zich terug, met medeneming van het vaandel. Hierop trad de waarnemend chef-staf, Soetojo, naar voren en ge lastte de gewapenden terug te treden, hetgeen zy deden. Soetojo las de be kendmaking voor. dat de chef-staf van de Luchtmacht. Aircommodore Soeraya- darma, Dinsdag zyn ontslag indiende, hetwelk door Soekarno als opperbevel hebber van de strydkrachten, was aan vaard. Met Ingang van diezelfde dag was Soetojo aangewezen als voorlopig vervangend staf-chef van de Lucht macht. Toen Soetojo de beëdiging wilde doen voortzetten, zonder vaandel, maak te Harahap hiertegen bezwaar en ver liet het veld, waarna hy met de minis ters begon te beraadslagen. Even tevoren had Harahap in een rede gezegd, dat er geen criminele gronden aanwezig waren om de schor sing van Soejono te handhaven en dat zyn nieuwe benoeming als eerherstel beschouwd diende t« worden. De Politie-Rechter veroordeelde ver dachte, conform de eis van de Officier van Justitie, tot een geldboete van f. 75, subsidiair 30 dagen en boven dien tot een onvoorwaardelijke hech- tenisstraf van twee weken. Tydens het onderzoek in deze zaak, is gebleken, dat de betreffende paling handelaar drager is van para-typhus- bacillen. Daarom is hem verboden te «erken in de levensmiddelenbranche, aangezien hij een voortdurend gevaar voor de volksgezondheid oplevert. De Rijn stijgt weer Het peil van de Ryn, dat wekenlang byzonder laag is geweest, stygt weer. De styging is ten dele te danken aan toevloed van water uit de Neckar en anderdeels door toeneming van de hoe veelheid smeltwater in de Alphen. waar al vrij veel sneeuw is gevallen. In Bonn bleek de Rijn Dinsdag in een etmaal drie centimeter te zyn gestegen. De stand was 26 cm boven het dieptepunt, dat van 7 December. Te Kaub, ongeveer 100 km stroomop waarts. was dé styging in één etmaal liefst 13 cm. De hoop schynt gewettigd, dat de Rynscheepvaart spoedig weer wat meer armslag zal krygen. Er zat als gevolg van de zeer lage stand van de rivier de laatste weken weinig schot in. Verscheidene rijnaken liepen aan de grond. Auto kantelde onder Driebergen INZITTENDE NIET ERNSTIG GEWOND (Speciale berichtgeving) Tengevolge van de gladheid is van nacht omstreeks 12 uur een auto, be stuurd door een inwoner van Arnhem, naby het viaduct van Ryksweg 12. on der Driebergen, geslipt. De wagen schoot naar de andere zijde van de weg. waar hy gekanteld bleef liggen. De bestuur der werd uit zyn benarde positie bevryd en na door een arts behandeld te zijn naar het Zeister ziekenhuis overge- De premier van Malakk'a, David Marshall, feliciteert de heer Henry Nicholas Ridley met zijn honderd ste verjaardag. Deze verjaardag werd in heel Alalakka feestelijk ge vierd. niet alleen omdat het nu dat mooie getal van honderd was, maar vooral omdat hij indertijd een methode uitvond om latex te winnen uit rubberbomen. braoht. Aldaar bleek dat zyn verwon dingen niet van zeer ernstige aard wa ren. Enige tyd. nadat de tjestuurder uit de auto was gehaald, geraakte deze in brand, weshalve de Driebergse brand weer met de nevelspuit. die iuist de vorige dac was aangekomen, arriveerde. De brandweer trok de auto van de rij- baan op een daarnaast gelegen gedeel te. opdat de wagen geen gevaar zou op leveren voor het verkeer. De auto brand de uit. BEURSOVERZICHT NAUWELIJKS PRIJSHOUDEND Amsterdam, 14 December Ook vandaag heeft de Amsterdamse beurs zich gekenmerkt door een uiterst onbewogen verloop. De koersfluctuaties bleven beperkt; de affaire was wederom gering. Aanvanke- ïyk bestond enige belangstelling voor Unilever die vandaag ex 5 1 4 inte rimdividend, werden verhandeld. In de eerste tape stelde de koers zich op 387, hetgeen een verbetering van drie punten betekende, later liep de prys achteruit tot 385 De overige interna tionale soorten openden goed pryshou- dend, maar zy sloten 1 k 2 punten lager. Op de Scheepvaartsector wist KPM. die gisteren reeds 3 punten hoger noteer.de. hieraan nog 2 punten toe te voegen (slot 192). De overige soorten verwaar loosd en eerder iets luier. Op de Indonesische sector konden Am sterdam Rubber en Ver. Deli zich onge veer handhaven, doch HVA noteerde een puntje lager. De Bankaandelen wa ren in doorsnee een fractie hoger. Voor de inschryving op f. 20 millioen 34 40 jarige obligaties ten laste van de Bank voor Ned. Gemeenten bestond enorme belangstelling, zodat de toe- wyzing wel gering zal zyn. Tevens wer den voor het eerst verhandeld de 4 1/4 procent 10-jarige dollarobllgaties der Unie van Zuid-Afrika. Als eerste note ring kwam 101 3'4 uit de bus. Young en Dawes fractioneel beter op berichten over een hervatting van de besprekin gen inzake Auslandsbonds. Guldensbeleggingen amper pryshou- dend. Beurs van Amsterdam Woensdag 14 December ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v heden Ned 53 (34) 102V4 101% Grootboek obl 100:ii Ned '51 34 100% 100% Ned 53 3}* 1004 1004 Ned. '48 34 98 98 Ned. '54 34 97H 98 Ned. '55 3 4 98% 98 Ned. '55 H 34 98% 98% Ned. '47 3 4 3 99 99A Dollarlng '47 3 95% 99,»« Investeringscert 3 99% 99% Ned. 62-64 3 99% 9911 Indië *37 A 3 97H 97 4 Grootboek *46 3 974 97,». ACTIEVE AANDELEN Cult. Hand, en Ind. B 87 87 Nat. Handelsbank 168% 167% Ned. Handelmy244 245 A.K.U346 3454 Philips 362% 361 Philips '55 351% 3493, Unilever 389% 384% Wilton Feyenoord 267 268% Bill ton 2de r354 353 Kon Olie f.50.— 327 322 Kon. Olie 648 6474 Amst Rubber 140% 139% Holl Amer iyn 2104 207 Kon Ned Stoomb 206 206 Ned Scheepv Unie 1944 193% HVA 1544 152 Va Java Cult87 86 Deli My 158% 158% Senembah113% 1134 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem leningen Adam 47 (4) 3 1004 100% Den Haag 1937 I 3 100 Lelden 1947 96 R'dam 37 1 ni 3' 101 Va 101% Industr. Obligaties Philips Dollarlng 104% Premieleningen A dam '51 24 135 134% Eindhoven '54 24 1064 106% Enschede '54 24 10ÖH 109 Den Haag '52 I 24 138% 138% idem n 24 135% 136 R'dam '52 I 24 142 1414 idem Tl 24 139% 139% Utrecht '53 24 128} i 1274 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amsterd Bank 325 325 Rotterd Bank 256 2564 Twentsche Bank 255 257 Industrie Ondernemingen Ned. G. enSplr fabr. 2414 243 Kon. Ned Grofsm 152 Rott. Droogd MU. 632 632 Tieleman en Dros 184 Handelsondernemingen Borsumy. cv A f 1000 134 135 Internatlo160 162 Diversen Albert Heyn289 B 289 Ned. M. Walv. Vrt. 82 82% Spoorwegen Dell Spoofw My. 33 32% Amerik. fondsen Anaconda 724 Shell OU Cy61% 61% Nog enkele fondsen uit Lelden en omgeving Aandelen Holl Constructie Ing bur v Bouwnyv Int Kunststof! Ind Kon Ned Edelmet Pref w a Idem Textiel Gebr v wyk Leidsche Wolsptnn Ned Electrolasm Slkkens Lakfaor 53 Ver Touwfabrleker Wemlnk's Betonir VK 425 I43H 704 924 93 34GB JO84 345 395 u 184 144 V; 13/12 418 70GB 90 390GL 184 14:

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 9