est actuellement sa meilleure 3 F 016 „Verbouwde" raadhuis van Voorhout eigenlijk geheel nieuw Wij spraken met 116...' Eerste plan in 1950 gemaakt VIRGINIA N2 10 'n Best nummer! L* WOENSDAG 14 DECEMBER Fout in dagvaarding KAPITEIN VRIJGESPROKEN (Van onze Haagse redacteur) Wegens een fout in het proces-ver baal van de politie, welke dezelfde fout in de dagvaarding tengevolge had, is een 40-jarige Haagse beroepskapitein docr het Hoog Militair Gerechtshof vrijgesproken van het hem ten laste gelegde. De beklaagde was ervan beschuldigd in April van dit jaar met een snelheid van 100 km. met een wagen over de Laan van Nieuw-Oost-Indië te hebben giereden, hetgeen een aanrijding tenge volge had. De Advocaat-Fiscaal had voor dit „schandelijk en onverantwoordelijk rij den" ontzegging van de rijbevoegdheid voor een jaar en een geldboete van f 500 subs, een maand gevangenisstraf geëist. Voordat het echter tot een uitspraak kwam, ontdekte men, dat in de dagvaar ding voortdurend sprake was van 3 April, terwijl er 23 April behoorde te staan. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft de kapitein daarop vrijgesproken. HOOFDOPZICHTER RIJKSWERF VEROORDEELD De Rechtbank te Alkmaar heeft de hoofd-opzichter van de Rijkswerf te Den Helder, veroordeeld tot 9 maanden voor waardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van 3 jaar De Officier van Justitie had een jaar voorwaardelijke gevangenisstraf geëist. Voor f250.000 een prachtig geboinv In een buitengewone raadszitting zal morgenmiddag het geheel verbouwde en uitgebreide raadhuis van Voorhout in gebruik worden genomen. Velen hebben zich afgevraagd of het woord „verbouwing" wel op zijn plaats is, aangezien zo voor het oog het gehele oude gebouw stukje voor stukje tegen de grond ging en er een geheel nieuw raadhuis verrees. De architect van de verbouwing en uitbreiding, de heer Th. N. J. A. Geels uit Leiden heeft er ons iets over vertelt, en dan blijkt wel dat men inderdaad van een verbouwing mag spreken, wan neer men dit tenminste niet al te letterlijk opvat. Reeds jaren lang koesterde men in Voorhout de wens een nieuw raadhuis te bouwen, of althans het oude geheel te verbouwen. De toestand ter secre tarie was onhoudbaar geworden en dat kwam het werk niet ten goede. Zo nam de raad op 1 December 1950 het besluit een ontwerp voor een verbouwing te la ten maken en voteerde daarvoor f. 1000. De opdracht werd verstrekt aan de heef Geels, architect BNA. Aanvankelijk had men het plan een geheel nieuw gemeen tehuis te bouwen tegenover de R.K. kerk, midden in het dorp, maar daar waren zoveel bezwaren aan verbonden dat men van diit plan afzag. Het eerste plan van de heer Geels zou bij de uit voering f. 750.000 kosten, waarbij dan naast het raadhuis ook een politiebu reau met woning waren gedacht. De raad was echter van mening dat dit plan te groots was voor Vooitiout en de heer Geels ging opnieuw aan het werk en kwam met een eenvoudiger plan ten bedrage van f. 350.000. De raad betuigde op 7 December 1951 zijn instemming met dit plan. BENEDEN DE BEGROTING Nu waren het echter Ged. Staten, die bezwaar maakten en wederom werd het plan vereenvoudigd, zodat de begroting kwam te staan op f. 153.700. Hiertegen hadden Ged. Sta ten geen bezwaar vooral niet toen twee leden van dit college eens een kijkje waren komen nemen. Op 9 Juni 1954 had de aanbesteding plaats en wonder boven wonder waren er vier inschrijvers die beneden de begroting bleven. De laagste inschrijver was de fa. N. Kieft te Sassenheim, met een bedrag van f. 148.800, Slechts enkele kleinere aanvullende oredieten heeft de raad beschikbaar moeten stellen omdat tijdens de bouw nog enige wijzigingen werden aange bracht. Daarnaast moesten nog gelden gevoteerd worden voor de centrale ver warming, de vloerbedekking, de stoffe ring en het meubilair. In totaal bedra gen de kosten rond f. 250.000. TOCH VERBOUWING De bouw is in twee gedeelten geschied. Eerst heeft men het nieuwe administra tieve gedeelte gebouwd en daarna is men met de verbouwing begonnen. Wan neer men het nieuwe raadhuis betreedt krijgt men inderdaad niet de indruk dat er een verbouwing heeft plaats gehad, doch de architect verzekerde dat er wel degelijk enkele muren waren blijven staan, hoewel hij moest toegeven, dat er eigenlijk wel van een nieuw gebouw gesproken kon worden. Eén belangrijk onderdeel is blijven staan, en dat is de voorgevel. Dat klinkt wat wonderlijk, omdat men dat aan de buitenkant niet ziet, maar vóór de oude gevel is een halve steen gemetseld, zodat het de indruk maakt van een geheel nieuwe pui. TWEE GEDEELTEN Het „oude" raadhuis is het represen tatieve gedeelte gebleven met een ruime hal, een prachtige ruime raadzaal, waarin de gebrandschilderde ramen zijn aangebracht, en op de eerste etage de kamer voor' de burgemeester en een kamer voor commissies en de wethou ders, Op de grens tussen oud en nieuw en dus van representatief en admini- tratief gedeelte ligt de kamer van de secretaris, die een overzicht heeft over de afdelingen financiën en algemene zaken. Achter deze twee afdelingen ligt het bureau van de gemeente-ontvanger en daarnaast, enigszins apart de dienst van gemeentewerken. De bode heeft een aparte kamer ge-kregen tegenover de 1000 emigranten op de „Sibajak" Onder commando van de nieuwe ge zagvoerder, kapitein J. Roos uit Wasse naar - die van de „Indrapoera" is over gekomen - is het ms. „Sibajak" van de Kon. Rotterdamsche Lloyd gistermiddag als laatste emigrantenschip van dit jaar vertrokken, om via het Suezkanaal naar Australië te gaan, waar de havens var Fremantle, Melbourne en Sydney aange lopen zullen worden. De „Sibajak" heelt op deze reis ruim 1000 passagiers aan boord> onder wie slechts enkele toeris ten. ingang voor het publiek aan de Chur- dhilllaan. De ingang voor het personeel komt aan de achterzijde. Thans beschikt men ook over een goede archiefruimte en een brand- en inbraakvrije kluis, terwijl ook nu reeds is gedacht aan een kamer voor een maatschappelijk werkster. De meubilering en stoffering is zeer modern en doelmatig. Wy zouden van iedere kamer een afzonderlijke beschrijving kunnen ge ven, doch dat is niet nodig aangezien het raadhuis Zaterdagmiddag en Maandag voor belangstellenden te be zichtigen is. Wel willen wy' vaststellen dat hier werkelijk iets bijzonder fraais is ge maakt: het oude raadhuis, daterend uit 1906, uitgebreid en verbouwd resp. in 1930 en 1941. kon men onmogelijk een representatief gebouw voor de gemeen te noemen, het nieuwe gebouw is dit zeer zeker wel. OP TIJD KLAAR De bouw heeft geduurd van 1 Juni 1954 tot 1 April 1955 voor wat betreft de bouw van het nieuwe gedeelte, en van die datum af tot nu toe voor de ver bouwing. Daarbij dient rekening te worden gehouden met twee maanden „vorstverlet", zodat men zich nagenoeg aan de in het bestek genoemde termijn heeft kunnen houden. En nu is het dan zover dat het gebouw morgen officieel in gebruik kan worden genomen. Het zal het gemeentepersoneel en de gehele bevolking een vreugde zijn, dat dit tijd stip thans is aangebroken! (Ingez. Rled.-Adv.) VERGADERING PROV. STATEN ZUID-HOLLAND Leden Adviescommissies De Provinciale Staten van Zuid-Hol land zijn gisteren in het Kurhaus te Scheveningen in vergadering bijeenge komen. In de advies-commissie voor 23 millioen meer deviezen De Ned. Bank heeft haar netto devie zenreserve in de afgelopen week weten te vergroten met ruim f. 23 millioen tot f. 1.429 millioen. De tegenwaarde van deze deviezenaanwas is, naar men aan neemt, in de kassen van de banken ge vloeid. De voorraad gouden munt en mate riaal is in feite onveranderd gebleven op f. 3.241 millioen. BEPALINGEN KAPITAALSINVESTERINGEN Onmiddellijk van kracht De Minister van Financiën, prof. dr Soemitro heeft verklaard, dat de bepa lingen zoals vervat in de regeringsver klaring betreffende buitenlandse kapi taalsinvesteringen, reeds onmiddellijk van kracht zijn. Het in de regeringsverklaring omschre- vene, houdt de politiek in, die de rege ring op dit gebied voert en zij dient als richtlijn voor het regeringsbeleid, zolang de in voorbereiding zijnde wet op bui tenlandse investeringen nog niet gereed is, aldus Soemitro. Verkeer, de heer J. de Meer (CHU), in de advies-commissie voor Waterschaps zaken de heer C. P. Vergouwen <KVP), in de adviescommissie voor Ruimtelijke Ordening dr W. Steigenga (PvdA), in de advies-commissie voor Financiën de he ren dr M. P. A. Meyssen (KVP) en K. van Pelt (PvdA), en in de adviescommis sie voor Recreatie de heren jhr mr J. M. M. van Asch van Wijck (AR), jhr V. P. A. Beelaerts van Blokland (CHU), jhr mr dr O. F. A. H. van Nispen tot Pan- nerden (KVP), mr J. Wilkens (WD) en H. van Woudenberg (PvdA). Geen politieke vragen (Van onze parlementaire redacteur) Op de vragen van de heer Vermeer (P.v.d.A.) of het juist is dat aan dienst plichtigen, die zich aan een intelligen tietest moeten onderwerpen, vragen van politieke betekenis worden gesteld, heeft minister Staf vanmiddag in de Tweede Kamer geantwoord, dat dit niet gebeurt. Het is wel voorgekomen ter gelegen heid van een veiligheidsonderzoek in Nijmegen, maar minister Staf vindt het stellen van politieke vragen aan dienst plichtigen te ver gaan en in de toekomst zal het niet meer voorkomen. 2 MILLIOEN SCHADE BIJ PAKHUISBRAND De Amsterdamse politie heeft het on derzoek naar de oorzaak van de grote pakhuisbrand. die in de nacht van Vrijdag op Zaterdag j.l. op de Gelderse kade heeft gewoed, beëindigd. Men is tot de conclusie gekomen, dat een explosie van benzinedampen de oorzaak van de brand is geweest. De totale schade aan het pakhuis, de daarin opgeslagen goederen en de waterschade aan voorraden in belende percelen over- overschrijdt, volgens de politie, de f. 2 millioen. Verdachte had zich schuldig gemaakt aan het aannemen van steekpenningen, aan kleine verduisteringen en onregel matigheden. Er blijft niet veel over Belasting-kenners in Amerika hebben uitgerekend, dat de 72-jarige overgroot moeder Ethel Park Richardson uit Los Angeles, die een prijs van 100 000 dollar in een televisiewedstrijd heeft gewon nen, daarvan niet meer dan ruim 24.000 dollar zal overhouden, nadat zy haar belastingaanslagen zal hebben gekregen. Deze cijferaars hebben bij hun bereke ning aangenomen dat mevr. Richardson 30.000 dollar aan liefdadige instellingen zal weggeven. Doet zij dat niet, dan zal zy nog veel méér belasting moeten be talen! Van de overblijvende 70.000 dollar zul len de federale belastingontvangers 40.404 dollar opeisen, terwijl de staat New York mevr. Richardson nog eens zal belasten met 5380 dollar, omdat zij haar prijs binnen het gebied van die staat gewonnen heeftMevr. Ri chardson zal dan nog precies 24.216 dol lar overhouden, nog geen vierde deel van haar prijs! NIEUW TWEEDE KAMERLID De heer H. J. Ankersmit (WD) die be dankt heeft als lid der Tweede Kamer, zal als zodanig worden opgevolgd door mevrouw mr J. M. Stoffels-Van Haaf ten te Haarlem. Zy is lid van Prov. Staten van Noord-Holland, lid der Commissie van bestuur van het Prov. Ziekenhuis van Noord-Holland en voorzitster van de Vereniging voor Vrouwenbelangen, Vrouwenarbeid en gelijk Staatsburger schap. Mevrouw Stoffels-Van Haaf ten is 38 jaar. Ds T. D. van Soest Ned. Herv. predikant te Rijnsaterwoude Het mag vooral voor Rijnsater woude, maar ook voor de gehele Veen- en Rijnstreek wel een geluk kige omstandigheid genoemd wor den, dat in 19-51 de toenmalige le- gerpredikant ds T. D. van Soest het beroep van de Hervormde Ge meente van Rijnsaterwoude aan nam. Ds van Soest heeft nJ. altijd zeer grote belangstelling voor alles wat met de historie te maken heeft. Reeds als knaap van 14 jaar, zo vertelde ds van Soest ons in zijn smaakvolle pastorie vlak naast de eeuwenoude kerk in zijn gemeente, hield ik dolveel van alles wat ook maar op enigerlei wijze met ge schiedenis te maken had. Ik werd geboren in Wilnis en toen ik 14 jaar was trok is er reeds op uit om te zamen met een oud-plaatsgenoot, in Leiden in de Universiteitsbiblio theek de geschiedenis van mijn ge boorteplaats na te gaan. Totale ondergang U zult kunnen begrijpen, dat toen ik in 1951 hier in Rynsater- woude bevestigd was, ik al vry spoedig tot de ontdekking kwam, dat onze kerk met de gemeente- toren in een dermate sleehte staat verkeerde, dat indien niet inge grepen werd, spoedig zowel kerk als toren tot totale ondergang ge doemd zouden zijn. Aanvankelijk besloot het kerkbe stuur eerst over te gaan tot de bouw van een nieuwe, meer passende pas torie voor haar predikant, maar toen wy ons in Februari 1952 hier gevestigd hadden, heeft feitelijk de restauratie en een definitief herstel van toren met kerk, welke beide dateren uit 1534, mij nooh mijn vrouw meer met rust gelaten. Onder leiding van mijn vrouw is toen reeds in Mei 1952 de eerste grote bazar gehouden ten bate van de restauratieplannen, die di rect al een bedrag van ruim f3000 opbracht. De helft van dit geld, zo vertelde ds van Soest verder, heb ben wij toen bestemd om door het architectenbureau Dekker en Van der Steore een restauratieplan te laten opmaken en uit dit plan kwam een kostenbegroting, waar van wij niet weinig gesohrokken zijn. f 300.000 Immers de totale kosten zul len stellig de drie ton over schrijden, wel een bewijs overi gens, zo ging ds van Soest voort, hoe Ihard het nodig is, dat er ingegepen wordt. Van dit bedrag komt zeker een bedrag van f 60.000 voor rekening van de leden der Hervormde gemeente, die schrikt U niet bestaat uit 236 leden, baby's en grijs aards inbegrepen. Om het dui delijker uit te drukken: ruim 70 gezinnen zullen dit bedrag t.z.t. op tafel moeten brengen. Gelukkig is er veel bereidheid tot offeren ook in de gemeente; wanneer men bijvoorbeeld ziet, dat in nog geen vier jaar tijd met allerlei acties reeds een bedrag van ruim f 6000 bijeengebracht is onder leiding van mijn vrouw, dan mogen wy heus niet klagen. Iedereen in de gemeente is er wel degelijk van doordrongen dat onze Woudse Dom met kerk ook voor het nageslacht bewaard moet blij ven. Wat immers zou Rijnsater woude zijn zonder dit eeuwenoude gebouw? Wat zouden wij ook zijn zonder het Braassemermeer? Deze beide kentekenen horen nu een maal bij elkaar; wist U dat in de zomer bijvoorbeeld tal van zeilers op het meer zich richten op de toren van Rijnsaterwoude. Is het daarom een wonder, zo ging ds van Soest enthousiast voort, dat tal van zeilers door ons op de toe stand van kerk en toren gewezen, reeds spontaan van hun finan ciële belangstellnig voor deze res tauratie hebben blijk gegeven? Begin in 1956 Hopelijk zullen de restauratie werkzaamheden in het voorjaar van 1956 een aanvang kunnen ne- rroan. Hoewel de financiële rege ling van een en ander nog niet ge heel in kannen en kruiken is, me nen wij gegronde reden te hebben, aan te nemen dat de zaak dan voor elkaar is. Natuurlijk dragen Rajk, provincie en gemeente in belangrijke mate bij in de kosten van deze ingrijpende restauratie. Onder het kerkgebouw alleen zul len 38 palen gebracht moeten worden, welke op bijzondere wijze zowel aan de buitenkant van het gebouw als daarbinnen diep in de bodem geslagen moeten worden. Elke paal kost reeds f 500. Er zijn reeds vele acties gevoerd, niet alleen in het eigen dorp, maar ook ver daarbuiten, tot in Amerika toe, waar enkele oud plaatsgenoten wonen. Het resul taat van deze acties is altijd ver heugend. Aan het eind van dit jaar staat er weer een oliebollenverkoop- actie op het programma, zo ver telde ons mevr. van Soest en vol gend jaar September hopen wij met een groots opgezette bazar het bedrag van f 10.000 vol te ma ken. Natuurlijk hebben wij ook een bezoek gebracht aan de Kerk en de toren en hebben wy met eigen ogen kunnen aanschou wen In welk een vermolmde toe stand bijvoorbeeld het houtwerk verkeert. Zo hier en daar kan men de gehele arm in een totaal vermolmde balk steken. Ds van Soest verklapte ons ook een en ander over de plannen; het kolenhok rechts naast de in- gang bijvoorbeeld moet een gezel lige bestuurskamer worden en het houten ..hok" achter de preekstoel zal consistoriekamer worden. Ook zullen de inmiddels dichtgemet selde ramen aan de achterzijde van het gebouw weer van glas voorzien worden. Twee jaar zal men wel nodig hebben voor deze restauratie, zo ging ds van Soest voort en gedu rende die tijd zullen wij elders onze kerkdiensten moeten houden Daarna zal ons kerkgebouw en de toren, die in de enigszins scheve toestand gehandhaafd zal blijven, in volle luister weer haar dienst kunnen gaan verrichten, zoals het dit reeds eeuwen lang heeft ge daan. Reeds eerder Dat dit niet de eerste restaura tie is geweest, zo vertelde ds van Soest nog, bewijst wel het dooi- Koning Willem I geschonken bord, daterende uit 1831, toen hij een bedrag van f 5000 uit eigen middelen afstond voor dit doel. Dankbaar gewaagde ds van Soest ook van de grote steun, die hij mocht ondervinden van Burge meester Bakhuizen en het ge meentebestuur. Hoewel wij er nog lang niet zdjn, aldus besloot ds van Soest, heb ben wij hier in Rijnsaterwoude toch voldoende vertrouwen in de toekomst. duCOCOdil j iniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiillliliillilllllllllllllllillllililiilliiiiillliiiilinilliiiiiiiiiiii De Franse anti-Communis tische organisatie Vrede en Vrijheid" lanceert in de Franse verkiezingsstrijd een nieuwe actie met dit sprekende biljet: „De glimlach van de krokodil is in feite zijn sterkste wapen". Cocois een woordspeling want het duidt op krokodil, maar is tevens een minder Nieuwjaarscorrespondentie VOOR BUITEN-EUROPESE BESTEMMINGEN Luchtpostcorrespondentie voor bui ten- Europese bestemmingen, waarvan het gewenst is dat zij de geadresseerde voor 1 Januari 1956 bereikt, moet uiterlijk op de hierna vermelde data ter post be zorgd zyn: Australische Statenbond (Sydney i, Ja pan (Tokio), Nieuw Zeeland (Auck land): 19 December; Mexioo, Venezuela (Caracas): 20 December; Iran (Tehe ran), Malakka (Singapore), Ver. Staten van Amerika (New York): 21 December; Algerië (Algiers), Argentinië (Buenos Aires), Brazilië (Rio de Janeiro), Cana da (Montreal), Chili (Santiago), Egypte (Cairo), India (Bombay), Indonesië (Djakarta), Irak (Bagdad), Israel (Tel Aviv, Haifa), Marokko (Casablanca), Ned. Antillen (Willemstad, Oranjestad), Ned. Nieuw-Guinea (Biak), Pakistan (Karachi), Syrië (Damascus), Tunesië (Tunis», Unie van Zuid-Afrika (Johan nesburg), Uruguay (Montevideo): 22 December; Suriname (Paramaribo): 24 December. De overtochtsduur is berekend tot de plaatsen achter de landen vermeld. Voer vriendelijke Franse benaming] plaatsen is in 't algemeen ver- oor Communisten. iillllllllllllllIHHIIIIIIIIllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllll I I it>AJX li tiBUTfi i 11 i ndin: nodig. met een vroegere gelegenheid Tientallen opstandelingen in Algerije gedood Vijftien Algerijnse opstandelingen zijn Dinsdag gedood en veertien gewond by een gevecht met ordetroepen ten oosten van Nemours in Oost-Algerijc. Maan dag werden er zestien gedood. Volgens de eerste berichten werden van de vei ligheidstroepen twee man gedood en vijftien gewond.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 7