KOUDE OORLOG 2" BEGONNEN oxo Ir Witte roemt activiteit in de baksteenindustrie Ambtenaren van het Ministerie van Marine knoeiden Rood offensief op drie fronten, maar voorlopig geen grote Amerikaanse tegenaanval 94ste Jaargang Woensdag 14 December 1955 Derde Blad No. 28704 In de bouwbedrijven wordt hard gewerkt Tijdens een te Arnhem gehouden Baksteendag 1955 deelde de voorzitter van de „Vereniging de Nederlandsche Baksteen-industrie" mede, dat in 1956 de productie van 1,5 milliard bakste nen zal worden overschreden door een verhoogde productie van ongeveer 100 millioen stenen. De vereniging heeft besloten om niet meer dan 3 van de totale productie uitgezon derd sier- en verblendsteen dat is plus minus 45 millioen bakstenen, uit te voeren. Hoewel gesteld kan worden, dat van die 45 millioen stenen 4 tot 5 duizend woningen zouden kunnen worden ge bouwd, meende de voorzitter, de heer O. C. Huisman, dat dit quantum, ge zien de situatie op de arbeidsmarkt, toch niet voor dat doel verwerkt zou kunnen worden. Bovendien heeft de minister van Economische Zaken, prof. Zijlstra, ge zegd, dat de baksteen-industrie om zich te handhaven, tot een meer gedifferen tieerd afzetgebied ook in andere lan den. moet komen. 3% uitvoer van de productie achtte hij daartoe ontoerei kend. Naar mening van de heer Huis man voldoet deze uitvoer bij voortdu rende stijging van de productie niet aan de economische eis, om zich voor de toekomst veilig te stellen. Spreker wees er voorts op, dat voor 70.000 woningen niet meer dan 700 mil lioen metselbakstenen nodig zijn, of wel de helft van de productie. De rest I wordt verwerkt aan bedrijfsgebouwen, kerken, scholen, boerderijen, defensie gebouwen en andere overheidswerken. De voorgeschreven afremming in die sectoren zou pas in 1956 merkbaar kun nen worden, aldus de heer Huisman. Hij wees op de noodzaak om door ver dere investeringen de baksteenindustrie verder te moderniseren en te vergroten en de productie te verhogen. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, ir H. W. J. Witte, zeide, dat de baksteenindustrie een van de sleutelindustrieën voor de bouwnijverheid is. Hij roemde de acti viteit van deze bedrijfstak en noemde de grotere productie met eenzelfde aantal arbeiders een mooi resultaat. Toch is de productie, aldus de mi- nister, onvoldoende om aan de totale vraag naar baksteen te kunnen vol doen. Het bouwbedrijf, aldus ir Witte, wordt geremd door tekort aan arbeidskrach ten en de materiaalschaarste. Overbe lasting leidt tot stagnatie en ondoel matige productie: de spanningen na men in het afgelopen jaar steeds toe. Daarom is een steeds verder gaande regulering ingesteld ter bescherming van de woningbouw. Thans ligt voor 360 millioen werken op uitvoering te wach ten, waarvan 20% (75 millioen) aan overheidswerken. „Er is slechts voor 16 millioen aan overheidsbouw onder handen", aldus de minister. De minister zeide, dat het onbillijk en onjuist is het bouwbedrijf af te schilderen als een bedrijfstak, waarin achterlijkheid de toon aangeeft en waarin slechts de toverstaf van de me chanisatie een rationeel en op het tempo van de huidige tijd afgestemde bedrijfsvoering te voorschijn kan roepen. Door velen wordt hard gewerkt in de bouwbedrijven. De prestaties, ook in de afgelopen jaren, dwingen eer bied af. Meer woningen, fabrieken en scholen dan ooit werden gebouwd. Oorlogs- en rampschade zijn vrijwel geheel hersteld. „Ik meen", aldus mi nister Witte, „dat bjj alle bekommer nis over de woningnood deze presta tie van het bouwbedrijf toch weieens in het licht mag worden gesteld". Hij besloot zijn rede met o.m. nog te zeggen, dat de enorme bouwbedrjjvig- heid van het ogenblik krachtig door de hoogconjunctuur wordt gestimu leerd. NEGENTIGDUIZEND GULDEN VERDUISTERD Verleden week heeft zich bij de poli tie van 's-Gravenhage aangemeld de eigenaar van een assurantiemaatschap pij, gevestigd te Sassenheim, omdat hij zich aan verduistering heeft schuldig gemaakt. Hij heeft medegedeeld dat zijn zaak enkele jaren geleden in financiële moeilijkheden was geraakt, en dat hij, daar hij ook de boekhoudingen van ver scheidene andere bedrijven voerde, aan zienlijke bedragen uit deze boekhoudin gen heeft overgeheveld naar de bezittin gen van zijn bedrijf. De Haagse politie stelde de man in ar rest en gaf hem over aan de politie te Sassenheim. Deze heeft hem op haar beurt^ overgegeven aan de Officier van Justitie te Den Haag. Hoewel het on derzoek in deze zaak nog niet is be ëindigd, staat volgens de opgave van de eigenaar zelf wel vast, dat hij tenminste een bedrag van f. 90.000 heeft verduis terd. Hij is door de Officier van Justitie in verzekerde bewaring gesteld. De oud-secretaris van de WD, mr J. Rutgers, ia vannacht te Den Haag overleden. (Ingez. Med.-adv.) srn°ö Er was tbch geen controle Verantwoordelijkheid was veel te groot (Van onze Haagse redacteur). De voormalige chef van het Bureau Burgersalarissen der afdeling Comp tabiliteit van het Ministerie van Marine de voormalige souschef en drie onder geschikte ambtenaren hebben gisteren voor de Haagse Rechtbank terecht gestaan omdat zli gedurende de laatste paar jaar aan de lopende band ver duisteringen hebben gepleegd ten nadele van het Rijk. De frauduleus ver kregen gelden plachten de verdachten te delen. In totaal is het Rijk voor een bedrag van ongeveer f 6.500.bestolen door deze ambtenaren, die de knoeierijen gemakkelijk konden bedrijven, omdat er heel weinig controle op de administratie van het bureau werd uit geoefend. Dit laatste gaf de administrateur, hoofd van de gehele afdeling compta biliteit. ter rechtzitting toe, naar aan leiding van vragen van een der verde digers. mr L. de Groot. Deze administrateur, als eetuige-des- kundige gehoord, bleek weinig of niets te weten van de wijze. waaroD de boek houding van ziin afdeling gevoerd werd. of van de taken en functies van ziin ondergeschikten. De enige, die dat weet, is de chef van het Bureau Burgersala rissen. antwoordde hii od desbetreffen de vragen van de President van de rechtbank, mr M. C. H. de Jong. De administrateur gaf toe een schier onbe perkt vertrouwen in deze chef te heb ben gehad. „Geen wonder, dat er geknoeid werd' merkte de president toen op. Mr de Jong complimenteerde later een andere getuige, de adjudant-onder officier der Kon. Marechaussee A. H. J. Rroone. voor de uitstekende wijze, waarop hii het onderzoek in deze uit gebreide fraudezaak heeft verricht. Administratie vervalst Ter zitting bleek, dat vier van de verdachten onder druk hadden ge staan van de chef van het Bureau Burgersalarissen. De sous-chef ver klaarde in ziin zaak dat hij tot de fraudes was gekomen om zijn chef te helpen. Deze chef. die een aan zienlijk kastekort had. zou tegen de sous-chef gezegd hebben dat er ge makkelijk geknoeid kon worden, om dat er toch bijna geen controle was. De kas was onder berusting geweest van een 29-iarige schrijver, door toe doen van de chef bevorderd tot adjunct- V)- Bezwaren tegen H.O. onderwijswet AANTASTING VRIJHEIDSBEGINSEL? De Delftse Studenten Raad heeft een motie aanvaard over het ontwerp van wet tot wijziging der Hoger Onderwijs wet. De Raad is ervan overtuigd, aldus wordt in de motie gezegd, dat de arti kelen in het ontwerp het vrijheidsbe ginsel aantasten en daarom als onaan vaardbaar dienen te worden verworpen. Verder worden in de motie suggesties en voorstellen gedaan, welke beogen de samenwerking met het College van Cu ratoren op het gebied van de sociale voorzieningen voor studenten te bevor deren. Pluimveehouderij is gunstig 190 EIEREN PER HOOFD De algemene vergadering van het Noordelijk district van de Nederland se Pluimveeteelt organisatie te Gro ningen heeft de heer L. M. Dijkstra van de Rijkspluimveevoorlichtings- dienst meegedeeld, dat het voor de pluimveehouders over het algemeen een gunstig najaar is en dat ook de verwachtingen voor de naaste toe komst goed lijken. Op 8 December waren 2 milliard eieren geëxporteerd. Het vorig jaar werd dit cijfer gehaald op 20 December. Naar verwachting zal dan de eierenex- port 150 millioen groter zijn. Het bin nenlands verbruik van eieren steeg van 136 tot 190 eieren per hoofd van de be volking. De totale productie zal onge veer 4 milliard bedragen. Daarnaast kon ook de productiviteit worden opgevoerd en stegen de financiële resultaten. Im mers, vergeleken bij vorig jaar steeg de gemiddelde prijs anderhalve cent per ei. De voederprijs daalde gemiddeld 75 cent per 100 kg. en de handel in slachtpluim- vee was willig. De kiloprijs lag 25 cent per kilo hoger dan het vorige jaar In ons land worden 30 millioen stuks pluimvee gehouden. Er zijn 300.000 land en tuinbouwbedrijven; gemiddeld dus 100 dieren per bedrijf. De T.B.C.-gevallen te Zierikzee NIET VAN ERNSTIGE AARD? Het laat zich aanzien, aldus de school arts van het Prof. Zeemanlyceum te Zie rikzee, dat de negen geconstateerde ge vallen van tuberculose op de sohool niet tot de ernstige gerekend moeten worden. Voor einde Januari 1956 zullen alle leer lingen nog intensief worden gecontro leerd. In overleg met de rector van de school is besloten een gematigd huis werkprogramma te geven. De oudprs van de leerlingen is verzocht erop toe te zien, dat hun kinderen voldoende nacht rust genieten en zich niet onnodig ver moeien. (Van onze correspondent te Washington) Er is geen twijfel aan: de tweede koude oorlog is begonnen en de communisten hebben het initiatief op drie fronten: Egypte, India en Berlijn. De vraag die men in Washington onder politici, diplomaten en journalisten herhaaldelijk hoort opperen, is: „Wat stellen wij hier tegenover?" Het officiële antwoord hierop luidt: „Voorlopig niets". Sommige Westerse diplomaten en enkele kroniekschrijvers in Amerika maken zich ernstig bezorgd over de nieuwe situatie. De wapenleveranties aan Egypte zouden sympathie voor het Communisme kunnen bevorderen in geheel Noord-Afrika. De uitlatingen van Kroesjtsjef zouden in Zuid-Oost-Azië latente anti-Britse en anti- Ame rikaanse gevoelens wakker kunnen roepen en voortdurende Commu nistische pressie in Berlijn zou West- en Oost-Duitsland geleidelijk tot overleg en onderhandelen kunnen nopen. Een der bezorgde diplomaten opperde dezer dagen in een gesprek het denkbeeld om het Colombo- systeem aanzienlijk uit te breiden. Hij vroeg zich af, of het niet mogelijk zou zijn, dat niet alleen het Britse rijk en Amerika, maar ook andere, met name West-Europese landen, actief deel zouden gaan nemen aan de ontwikkeling van behoeftige gebieden in Azië en even tueel ook in Afrika. (Op dit denkbeeld werd ook reeds gezinspeeld in het hoofdartikel van Zaterdag j.l., „Weerstand". Red. L. D.). Dulles ondanks alles toch nog optimistisch De informaties, die ik op het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Za ken (het State Department) heb inge wonnen, duiden echter allerminst op een grootscheeps tegenoffensief in de nieu we koude oorlog. Op het State Depart ment heerst een soort officieel optimis me. Men hoopt daar, dat het bij één flinke zending wapens naar Egypte zal blijven. Men wijst er daar op, dat Rus sische beloften aan India nog iets an ders zijn dan Russische daden en men vertrouwt op de standvastigheid van West-Duitsland. In on-diplomatieke taal luidt de leuze van het State Depart ment: „Wij laten ons niet opjutten". En daar is natuurlijk wel iets voor te zeg gen,, vooral wat het conflict betreft tus sen Israël en de Arabische landen. Ging Amerika in dat gebied meedoen aan een bewapeningsrace, dan kon dit wel eens tot een oorlog leiden. Wat de economische hulp aan Aziati sche landen aangaat, daarin is Amerika tot dusver de Russen ruim de baas. Men acht het in Washington niet noodzake lijk om hulp op groter schaal te verle nen. alleen omdat Kroesjtsjef en de zij nen' vrijgevig zijn met beloften. Het offiële betoog van de ambtenaren van het State Department zou overtui gender klinken, wanneer men niet wist, dat een vergroting der internationale verplichtingen dit jaar aan de regering uiterst ongelegen zou komen! Men hoopt in het begin van 1956 de begroting slui tend te krijgen en mocht men dan daar na tot een belastingverlaging over kun nen gaan, dan zou dit de verkieaings- kansen der Republikeinen zeer te stade komen. Hiermede zij niet gezegd, dat de Re publikeinen bereid zijn de landsbelangen in gevaar te brengen, teneinde het par tijbelang te dienen, doch wel, dat zij zo lang als maar enigermate te verant woorden is, een verhoging van de uitga ven voor November 1956 zullen vermij den. Nogal grove blunder Als het geen geld kost laat men zich wél eens opjutten. John Foster Dulles, een minister van Buitenlandse Zaken, die moeilyk stil kan zitten en zwijgen, wanneer ergens ter wereld een gespan nen situatie ontstaat, heeft beslist een blunder begaan door officieel Portugals zijde te kiezen in het conflict over Goa. Gelijk bekend, wil India niets liever dan de annexatie van alle „buitenlandse en claves". Juist op het moment, dat de Russen India in dat streven succes kwa- JAPANSE SOLDATEN GAVEN ZICH OVER Negen Japanners, die zich sinds de capitulatie van Japan in Augustus 1945 op het eiland Morotai verborgen hebben gehouden, hebben zich een dezer dagen aan Indonesische militairen overgegeven. In Djakarta wordt aangenomen, dat zioh op Morotai nog een 50-tal soldaten van het voormalige Japanse leger ver borgen houden. commies, die maandelijks vier ton door ziin handen kreeg. Deze longeman. die zoals hii zelf verklaarde, geheel in de ban was van de chef. verduisterde het geld uit. de kas en deed de valse boe kingen. De sous-chef was de man. die in het kasverantwoordingsregister de valse handtekeningen plaatste van de mensen aan wie de gelden meest uitkeringen uit het Snaarfonds zo genaamd waren uitbetaald. Waarschuwing genegeerd Uit de getuigenverklaringen bleek ter zitting dat door de Riiksaccountants- dienst al in 1953 een rapport, was uit gebracht waarin er op werd gewezen, dat de controle op de financiën van het Bureau Burgersalarissen van het Mi nisterie van Marine zeer onvoldoende was. Er werden tevens maatregelen ter verbetering aanbevolen. Als getuige verklaarde het hoofd van de afdeling Comptabiliteit dat deze maatregelen door personeelsgebrek niet goed konden worden uitgevoerd. Nader hand had de Riiksaccountantsdienst ten tweede male een onderzoek ingesteld en weer was de controle onvoldoende ge bleken. In het begin van dit iaar kwam het tenslotte aan het licht dat op het desbetreffende bureau werd geknoeid met de loonbelasting. Bii deze knoeie rijen tengevolge waarvan een aantal ambtenaren veel te weinig belasting be taalden waren dezelfde verdachten betrokken, w.o. ook de chef van het Bureau. Er werd echter volstaan met een disciplinaire straf, bestaande uit een schriftelijke berisping. De verdach ten werden in hun functies gehand haafd. Eisen De Officier van Justitie, mr Kemper, eiste tegen de adiunct-commies een ge vangenisstraf van 8 maanden, waarvan de helft voorwaardelijk, zonder aftrek van de tiid. doorgebracht in preventieve hechtenis. (2 maanden». De sous-chef hoorde 1 iaar gevangenisstraf waarvan 4 maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd eveneens zonder aftrek, tegen zich eisen. Tegen de chef, een 55-jarige com mies uit, Wassenaar, werd een gevan genisstraf van 1 iaar. waarvan 4 maan den voorwaardelijk. met drie iaar proeftijd geëist, daarbij in aanmerking nemende dat de man enigszins ver minderd toerekeningsvatbaar geacht moet worden. Ook in de zaak tegen deze chef werd de administrateur als getuige gehoord. Getuige gaf toe dat de door de Accoun tantsdienst bevolen veranderingen door hem op het bureau niet ziin ingevoerd in het tempo, waardoor deze zaak voor komen had kunnen worden. De president van de Rechtbank hield getuige voor. dat hii door ziin slappe houding de verdachten in een posi tie heeft gebracht, waarbij zij een verantwoordelijkheid kregen te dra gen, die veel te groot voor hen was. (Ingez. Med.-Adv.) Kent U het verschil tussen mosselen Met gerechtvaardigde trots legt de chef-kok van een Japans restau rant de laatste hand aan zijn Kerst taart: Een getrouwe co pie van de beroemde Boeddhistische tempel in Kioto: De Kijomizu Dera. Zes weken noeste arbeid van hem en zes as sistenten vergde de vervaardiging Het bouwwerk werd samengesteld uit een aanzienlijke hoeveelheid suiker, meel. brood, chocolade eieren en andere ingrediënten men wensen, ging Dulles het opnemen voor de andere partij. Inderdaad een ef fectief middel om de Russen populariteit te garanderen in India! De Democratische oppositie in Ameri ka, die begrijpelijkerwijs hoopt in No vember 1956 het roer over te nemen, toont zich zeer critisch over Dulles' jongste blunder alsmede over de Repu blikeinse buitenlandse politiek in het al gemeen. Vele Republikeinen achten zulk een critiek ongepast. Zij betogen, dat het landsbelang eist, dat Amerika tegenover de buitenwereld één lijn trekt, anders zou het buitenland wel eens kunnen gaan twijfelen aan Amerika's kracht en betrouwbaarheid. Dat klinkt heel mooi en braaf, doch de Republikeinen hebben zich vóór No vember 1952, toen zijzelf in de oppositie waren, stellig niet aan deze opvatting gehouden. Men kan zich zelfs afvragen: eisen het nationale fatsoen en het lands belang inderdaad wel. dat het buiten lands beleid buiten beschouwing wordt gelaten in de verkiezingsstrijd? Dit be leid is van zó fundamenteel belang voor iedere staatsburger, dat niets hem zo zeer te harte behoort te gaan als juist de buitenlandse politiek. In een moderne democratie lijkt het dan ook goed, dat het buitenlands beleid in de kiesstrijd betrokken wordt. De wijze waarop dit geschiedt kan fatsoenlijk of onfatsoen lijk zijn. doch het feit alleen, dat de kie zers betrokken worden in de problemen van het State Department, verdient al lerminst afkeuring. Het Pentagon blijft paraat In het Pentagon (het reusachtige ge bouw in Washington, waar het departe ment van Defensie zetelt) tonen Ameri ka's militaire leiders, dat zij paraat wil len blijven, nu de betrekkingen tussen Rusland en Amerika opnieuw slechter zijn geworden. By het begin van de tweede koude oorlog gevoelen zij de be hoefte aan een grotere afschrikwekken de macht. De defensiebegroting zal waarschijnlijk gelijk blijven, doch meer fondsen zullen beschikbaar komen voor de ontwikkeling van geleide projectie len. Het geld voor dit doel bestemd zal bespaard worden door langzamer aan schaffing van sommige militaire vliegtui gen. Projectielen met een middelbare rijk wijdte krijgen prioriteit. Deze geleide projectielen worden voorzien van een waterstofbom en zijn in het bijzonder bestemd om afgeschoten te worden van het dek van oorlogsschepen. Hierdoor wordt Amerika minder af hankelijk van zijn buitenlandse bases. Bovendien zijn beweeglijke scheepsbases voor de vijand moeilijk te vernietigen. Bedoelde projectielen zullen een rijk- wijdte hebben van 1600 tot 2400 kilome ter. De vloot en het leger zullen tezamen de ontwikkeling dezer projectielen ter hand nemen. De luchtmacht gaat intus- en oesters Het beeft iets van elkaar weg zult U zeggen, maar het ver ichil it toch wel groot Datzelfde grote vertchil hebt U ook bij soep in pakjes. In de lange rij van verpakte soepen staat OXO wat betreft geur, smaak, kwaliteit en zui verheid onbereikbaar aan de spits. Oordeel zelf en verlang uit sluitend OXOU hebt dan het beste dat er te krijgen is SOEPEN „Chicken '-kippensoep. Toma tensoep, Juliennesoep. Cham pignonsoep, Vermicellisoep. Aspergesoep.Bruinebonensoeo Oude dame en oude heer gedood (Speciale berichtgeving) Op de weg tussen 's-Heeren broek en Westenwolte (O.) heeft zich gisteravond een ongeluk voorgedaan, waarbij een dode valt te betreuren. De heer Teute link uit Hengelo reed met zijn auto ko mende uit Zwolle in de richting Kam pen. Naast hem zat zijn moeder de 81- jarige mevrouw .Teutelink-Sanne uit Enschede. Op een gegeven ogenblik reed de auto de berm in en raakte een paal tje waardoor de bestuurder de macht over het stuur verloor. De auto schoof naar de andere kant van de weg en kwam. na aanraking met een boom, op haar zijkant in een nagenoeg droog slootje tereoht. Na enige moeite slaagde men erin mevrouw Teutelink uit de zwaar beschadigde auto te halen: haar levensgeesten bleken echter geweken. De bestuurder liep geen letsel op. Gisteravond om halfzeven is de 79- jarige H. van de Velde uit Almelo die te voet de Vriezeveenseweg wilde overste ken door een personenauto gegrepen. Hij werd ernstig gewond en is op weg naar het ziekenhuis aan de bekomen verwon dingen overleden. De personenauto werd bestuurd door een 46-jarige automobilist uit Hengelo. RECHTZAKEN Verpleegster stal f1700 IN OVERSPANNEN TOESTAND Een 53-jarige Duitse verpleegster uit Keulen is door de politierechter te Middelburg veroordeeld tot een voor waardelijke gevangenisstraf van een maand met een proeftijd van twee jaren, omdat zij op 29 Juni in een tearoom te Middelburg een tas had ontvreemd, in houdende een bedrag van f. 1700.' De verpleegster was met de tas naar een lunchroom gew.andeld, had daar het geld eruit genomen en de tas achter een radiotor van de centrale verwarming laten verdwijnen. Bij een kunsthandel had zij het eerste briefje van f. 100 uit gegeven. Verder kwam zij niet, daar de politie haar reeds bij het verlaten van de kunsthandel inrekende. De eigenares van de tas, toevallig ook een Duitse, die al vele jaren in Nederland woont, had de politie n.l. gealarmeerd. Uit het ver hoor bleek, dat de verpleegster de vol ledige verantwoordelijkheid droeg voor een tweeling, die in Domburg vertoefde en waarmee de ouders zich niet bemoei den. Zij overwerkte zich en begon zich eenzaam te voelen. Een psychiater in Keulen verklaarde haar volkomen toe rekenbaar, maar in het over haar uit gebrachte rapport staat ook, zo merkte de verdediger, jhr. mr C. van Nispen tot Sevenaer op, dat door de overspannen toestand een tijdelijke afwijkinc moge lijk is geweekt Zij had het geld hele maal niet nodig. sen energiek voort met de ontwikkeling van intercontinentale projectielen, doch men neemt aan, dat dit project geruime tijd zal vergen.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 5