Prof. dr S. Antoniadis nam afscheid van Leidse Universiteit Bijzondere waardering voor een uitzonderlijk karakter Jongste opgravingen in Egypte Taal, volkstaal en volkshumor Wim Kan verovert Sleutelstad 94ste Jaargang Woensdag 14 December 1955 No. 28704 Na meer dan 25 jaar Sterke Grieks-Nederlandse band Het afscheid van een Leids hoogleraar is vrijwel altijd het heengaan van een vriend uit een vriendenkring. De sfeer van „Leiden" heeft dit als logische j consequentie. Zelden echter is die typering meer op haar plaats geweest dan bij het afscheid van prof. dr S. Antoniadis, die meer dan een kwart eeuw geleden als eerste vrouw haar intrede deed in de Leidse Senaat en gistermiddag, na met stille trom reeds eerder naar haar nieuwe werkkring in Venetie te zijn ver- i trokken, tijdens een kort verblijf in ons land haar afscheidscollege hield en nadien gehuldigd werd door Universiteit, Senaat, Faculteit en oud-leerlingen. Prof. Antoniadis, meer dan vijfentwintig jaar geleden benoemd tot Leids hoogleraar, bekleedde tot het einde van de vorige academische cursus het ambt van gewpon hoogleraar in de Griekse taal- en letterkunde van de oud- Christelijke, de Byzantijnse en de nieuwere tijd. Op uitnodiging van de Griekse regering (zij is Griekse zowel van geboorte als nationaliteit, hoezeer zij ook als Leidse en Nederlandse werd gehuldigd) nam zij afgelopen zomer de leiding op zich van het Grieks-culturele centrum in Venetie. Een Griek over Holland In de filmzaal waren vele senaats leden, oudleerlingen en vrienden van prof. Antoniadis benevens de Griekse gevolmachtigd ambassadeur de heer Nicolaas A. Anissas en echtgenote en de secretaris van de Griekse ambassade aanwezig, toen de hoogleraar gistermid dag daar voor het laatst achter de ka theder plaats nam voor het geven van een college, haar afscheidscollege. Het door haar gekozen onderwerp was niet alleen voor het veelzijdig georien- t eerde gehoor voortreffelijk gekozen, doch tevens typerend voor de verdien sten, die prof. Antoniadis zich verwor ven heeft in haar tweeledige nationale g:aardheid: de dagboeken van een in de tweede helft der achttiende eeuw le- i ^nde Griek voor zover zij betrekking hadden op zijn periode als Amsterdams koopman, in welke geschriften een le vendig. scherp, critisch en tevens waar derend' Grieks oordeel wordt uitgespro ken over de Nederlandse samenleving van die tijd. Deze Griek, Johannes Pringos, was geboortig uit een eenvou dig gezin in het plaatsje Zagora aan de Aegeische Zee. ontwikkelde zijn aange boren intellectuele gaven door zelfstu die, vertoefde van 1742 tot 1751 in Ve netie en belandde tenslotte in 1755 in Amsterdam, waar hij handelaar werd. Tot 1776 vertoefde hij in de Nederland se hoofdstad, waarna hij naar zijn ge boorte plaats terugkeerde. Hij hield in dagboeken aantekening van zijn Am sterdamse ervaringen en belevenissen, verbonden met een helder commentaar. Die dagboeken zijn in een mede door zijn toedoen in Zagora gestichte school bewaard gebleven en thans onderge bracht in een museum. Hij vertrouwde aan het papier toe, wat hem door zijn gedachten speelde, en baseerde dit op scherp waargenomen feiten Talloze details over het Amster damse leven van die tijd zijn in die dag boeken te vinden, en op levendige wijze vertelde prof. Antoniadis hierover, even als over de karakteristieke eigenaardig heden van Pringos. Zo onderging hij kennelijk een grote bekoring van de denkbeelden van het Protestantisme, zonder nochtans iets tekort te doen aan zijn eigen religieuze overtuiging. Zeer veel heeft hij geschreven over de reli gieuze toestanden in ons land en reli gieuze problemen in het algemeen. Tel kens weer heeft hij zijn bewondering geuit voor de Nederlanders, die de staat ook gehoorzaam bleven in kerkelijke kwesties. De Nederlandse staatkundige sa menleving kenschetste hij als een aristocratische democratie. In zijn geschriften is telkens zijn po gen terug te vinden, om vergelijkingen te trekken met de Griekse samenleving, terwijl de gebeurtenissen in en rond ziin (toen door de Turken overheerste) vaderland een voorname rol in zijn dag boeken blijven vervullen. Toen hü tenslotte naar Zagora te rugkeerde heeft hij veel gedaan op het gebied van de volksontwikkeling, iets wat daadwerkelijk ook reeds van Amsterdam uit zijn aandacht heeft gehad. Prof. Antoniadis sprak nog over de opmerkingen, die Pringos gemaakt heeft ten aanzien van de Leidse Universitaire p°meenschap van die dagen, en over z!,n ervaringen bij de viering van het tweede eeuwfeest van Leidens ontzet op 3 October 1774. Aan die laatste be schouwingen voegde hij de wens toe, dat ook voor Griekenland een dergelijke dag van ontzet zou mogen aanbreken. Typerend voor Pringos noemde prof. Antoniadis, dat hij in deze verhalen in zijn dagboek steeds schreef over „wy" als hij dc Nederlanders bedoel de, maar dat hij desniettemin steeds Griek was gebleven, zodat de stem van Griekenland hem tenslotte naar zijn geboorteplaats terugriep. ..En zoals Pringos was, zo zjjn er ook andere Grieken... zo eindigde prof. Antoniadis met een zeer elegante en gevoelige opmerking haar laatste college als Leids hoogleraar. Prof. Antoniadis middentijdens de zeer druk bezochte receptie in gesprek met prof. dr A. W. Byvanck en echtgenote. (Foto L.D./Van Vliet.) Voortreffelijk propagandiste Na een langdurig applaus, dat ken merkend was voor de gevoelens die het gehoor de scheidende hoogleraar toe droeg, werd het woord gevoerd door prof. mr R. P. Cleveringa. die de rector magnificus vertegenwoordigde. Spreker drukte zijn grote spijt uit over het feit, dat prof. Antoniadis thans de Leidse gemeenschap vaarwel heeft gezegd. Zij is als eerste vrouwelijk hoog leraar niet zomaar zoals dat heet „in haar midden geweekt,doch heeft daar aan ten volle met haar gehele persoon lijkheid deelgenomen en heeft medege leefd met alles wat de kring der hoog leraren en de Universitaire gemeen schap beroerde Zoals Pringos de Ne derlanders bedoelde wanneer hij sprak over „wij", zo behoort prof. Antoniadis tot die hooglerarenkring wanneer daar over „wij" wordt gesproken. Steeds hechter zijn de banden ge worden. die thans tot aller leedwezen worden geslaakt. En over die per soonlijke banden heen groeiden de banden tussen Nederland en Grieken land in breder verband. Want de be noeming van prof. Antoniadis mocht dan indertijd zijn geschied on initia tief en aandrane van de Leidde se naat. Griekenland had geen betere propagandiste kunnen kiezen indien aan dit land de keuze was geweest voor zo iemand in ons land. In het kort herinnerde prof. Cleve ringa aan de moeilijke tijden, die prof. Antoniadis in ons land heeft doorge maakt naast veel hartverwarmende er varingen. daarbij vooral wijzend op het feit dat de scheidende hoogleraar ook in bezettingstijd, toen het haar zo ge makkelijk was geweest zich aan de moeilijkheden van Leiden te onttrekken, geheel trouw is gebleven aan de Ne derlandse gemeenschap waarin zij een plaats had gevonden. Energie en toewijding Prof. dr B. A. van Groningen, spre kende namens de litteraire faculteit, herinnerde er aan dat het werk van prof. Antoniadis het uitbouwen is ge weest van de pioniersarbeid van prof. Hesseling, die zijn opvolgde. Haar vak bracht mee, dat zij alleen studenten had die zich voor dit vak interesseerden. Dat zijn er overigen in de loop der jaren velen geweest. Met grote energie en toewijding heeft de thans scheidende hoogleraar haar arbeid steeds verricht, een toe wijding en energie die de hoogste waardering hebben gevonden bjj col legae en studenten. Spreker vroeg ziöh af of wellicht over tweehonderd jaar wederom iemand komt vertellen over een tweede Pringos, prof. Antoniadis. die een boekje open deed over Holland. Prof. Antoniadis heeft de Hollandse aard uitstekend le ren aanvoelen en Nederland inderdaad leren kennen. Waardering had spreker er voor. dat zij daardoor in zeker op zicht Nederlandse is geworden, doch desondanks door en door Griekse is ge bleven. Bundel opstellen Namens de oudleerlingen sprak dr E. Boswinkel uit Bloemendaal een woord van buitengewone waardering, vooral voor de grote bezieling van prof. Anto niadis die op inspirerende wijze werkte, en haar buitengewone gastvrijheid die naast wetenschappelijke ook zo vele persoonlijke banden vestigde. Hij zegde als tastbaar bewijs van deze ruime waardering de verschij ning in komend jaar -toe van een bundel opstellen van de hand der oud. leerlingen. Na de toespraken werd het afscheid besloten met een receptie, tijdens wel ke zeer velen prof. Antoniadis de hand drukten. Lezing Museum van Oudheden Prof. Cleveringa sprak de schei- dende hoogleraar toe namens de rector magnificus en drukte haar na afloop de hand ten afscheid. Lezers schrijven.. DE BESTRIJDING VAN DE BRUINE RAT „In verband met de actie ter bestrij ding van de bruine rat. in de week van 14 tot 21 December, zou ik willen op merken. dat de bewenng van de Plan- tenziektenkundige Dienst te Waeenin- gen. als zou het gif praktisch ongevaar lijk zijn voor mens en dier. ten aanzien van het huisdier de kat. absoluut on juist is. Vorig jaar zijn bij deze actie, mijn beide katten, na vreselijk lijden, gestor ven. Nog zeker drie tot vier gevallen zcu ik kunnen noemen. Het bewijs dat dit inderdaad tenge volge van het gestrooide rattengif was. blijkt wel uit het feit, dat de eigenaar van één dezer katten, die zelf het gif op zijn erf had gestrooid, het dier. naast het uitgebraakte gif, dood vond liggen. Men zij dus op zijn hoede!" A. B. v. UNEN—DE KLEF. Oude-Wetering. VEILIG VERKEER? Wanneer aan Sociëteit Minerva, Bree- straat 4850, vrachtauto's gelost of ge laden moeten worden, mogen deze niet in de Vrouwensteeg, of om de hoek van de Breestraat staan van wege het ver keer. doch zij moeten bij de Diefsteeg (Breestraat) of op de Aalmarkt gaan staan. Wanneer echter de bestuurder van zo'n wagen bij de Politie 'Zonne veldstraat) een dagvergunnine gaat halen voor de prijs van 1 gulden, dan mag hij wél in de Vrouwensteeg taan. Brengt hij voor deze prijs het verkeer dan niet in gevaar? Hoe zit dat' Hoogachtend. P. F. CORNELISSE. Soc. Minerva. Graf van 47 bij 20 nieter blootgelegd Gisteravond hield dr A. Klasens in het Rijksmuseum van Oudheden aan het Rapenburg een lezing over de jongste opgravingen in Egypte (Sakkara 1954 1955). Spreker wees er op, dat het on derzoek naar de eerste dynastie van Egypte (ong. 3000 v. C.) op het grafveld van Sakkara nog steeds wordt voortge' zet. In deze periode zijn de grondslagen gelegd van de Egyptische beschaving. Archaeologisch gezien, tekent het beeld van dit vroege tijdperk zich steeds dui delijker af. doch historisch is nog wei nig bekend. Elke opgraving voegt weer fragmentjes aan onze kennis toe, lost oude problemen op en voegt nieuwe toe. In het afgelopen seizoen (19541955) werd een groot graf blootgelegd (47 bjj 20 meter), uit kleistenen opge bouwd. dat moet worden toegeschre ven aan de vijfde koning der eerste dynastie, Den, of aan een lid van zijn familie. Dit graf vertoonde de eigenaardigheid, dat het twee bouwperioden had onder gaan, die wellicht verband houden met twee phasen in het begrafenisritueel, althans architectonisch niet bij elkaar aansluiten. Een monumentale trap leidt via een portaal van kalksteen naar een grote grafkamer, die bedekt was met een hou ten vloer, welke nog in goede staat weid aangetroffen. In de grafkamer en in de magazijnen, die de grafkamer omrin gen. werden een groot aantal voorwer pen gevonden: aardewerk, w.o. uit Syrië en Palestina ingevoerde kruiken, stenen vaatwerk, delen meubilair, ivoorsnij werk. sieraden, vuurstenen en koperen werktuigen en veel inscripties vnl. op de kleistoppen. waarmee het aardewerk werd verzegeld In de corridor om het graf bevinden zich tien kleine graven van dienaren. Een muur van kleistenen omgeeft niet alleen dit graf maar ook een daarbij behorend zgn. bootgraf, waarin voor het eerst een houten boot werd aange troffen met een lading van grof aar dewerk. Van lependaal ontleedde taal en humor De Koninklijke Nederlandse Midden standsbond, Het Boekhuis en de boek handel Beyen en Van Rooy hadden de bekende schrijver Willem van lependaal uitgenodigd, gisteravond in Café-restau rant „In den Vergulden Turk" een in leiding te houden over taal. volkstaal en volkshumor. Hij deed dit op zijn van hem bekende wijze, d.w.z. dat hij een wetenschappelijk onderwerp op vrolijke wijze heeft behandeld, waarbij echter dient te worden aangetekend, dat een zekere eenzijdigheid hem niet kan wor den ontzegd. De eerste aanloop tot de menselijke taal ligt, aldus Van lependaal, al in het Met zijn ABC-Cabaret Als de kat van Huis isWanneer de kat van het ABC Cabaret is heen gegaan. wel, dan komt dit ensemble tot leven. Weliswaar wordt het dan geen orgie, zoals bij de muizen, doch dit leven mag er toch zijn. Corry Vonk en Wim Kan. de beide leiders, hebben ditmaal het program in tweeën geknipt. Voor de pauze ziet men het ganse gezelschap optreden, terwijl van Wim Kan nog niet het puntje van zijn neus zichtbaar wordt, na de pauze neemt Wim echter revanche en vult op zijn eentje een vijf kwartier, af en toe even begeleid op de piano door Ru van Veen. Of het geheel door deze splitsing wordt opgevoerd dan wel gestremd, we zouden het niet durven zeggen. Want wanneer de gedachte van het laatste in de pauze mocht hebben post gevat, dan weet Wim Kan dit met zijn optreden wel weer vol ledig te verdrijven. Op waarlijk mees terlijke wijze neemt hij zijn gehoor mee, precies zoals hij wil. Met zijn kostelijke humor, nu en dan satirisch, zelfs cynisch, doch nimmer zuur en zwaar op de hand. sleept hij alle luisteraars mee, hij windt ze om zijn vinger. Wim Kan blijft onbetwistbaar de beste onzer huidige conferenciers, die het niet be hoeft te zoeken in moppen of grove toespelingen, doch zijn stof vindt in het rijke gebeuren rondom ons en deze stof weet te kneden tot de lach davert. Nu en dan met rake zetten op politiek *er rein. zo voor de neus weg gelanceerd Natuurlijk met een pacifistisch tintje, daar kan Kan niet afblijven Na Wim Kan's vijf kwartier gaat men voldaan huiswaarts, hoe men over het eerste gedeelte mag denken! Dat is on tegenzeggelijk voor het ensemble in zeker opzicht winst want dit eerste gedeelte is men dan voor het grootste deel al weer vergeten. En toch bevat dit eerste gedeelte ook enkele aardige nummers op het gebied der Klein-Kunst. waarin men de hand van Wim Kan kan onderkennen. Com Vonk treedt enige malen op. alleen of met een partner. Het best bevielen ons wel ..En naaistertje peinst in de nacht" en ..gevecht met de weegschaal" De tamboer-majoor bleef wat grof en in het slotnummer voor de pauze ..De wereld in zeven minuten" detoneerde haar verschijning zelfs te midden van het overigens knappe geheel. De verdere medewerksters zijn Mimi Kok. Marijke Hoving. Rie Kuyken, Maya Bouma en Nelly Wiegel. Mede werkers Joop Vischer. Jaap Maarleveld en Sieto Hoving, die van het toneel is overgestapt naar het cabaret. Aardig is de kampeerscène. scherp de P55, koddig de twee filmkomieken, het is een bont allerlei, dat de aandacht blijft trekken In de pauze werden aan de dames bloemen aangeboden. Na afloop van het programma werd Wim Kan een ovatie gebracht, waarin hij tenslotte Corry Vonk deed delen. Wim Kan. die Maandag zijn 122 en gisteren zijn 123ste voorstelling gaf. kan tevreden zyn: hij heeft de geheel ge vulde schouwburg vijf maal zal het ABC Cabaret deze week optreden voor K en O iets mee gegeven: een dosis levensblijheid in een wereld van span ning en onzekerheid. Van bekocht-zijn dus geen sprake! M. schreeuwen van het pasgeboren kind Dan komt het brabbelen en daarna de gebroken woordjes. Geleidelijk aan ont wikkelt zich door het nazeggen de ei genlijke spreektaal. Hierbij spreken ook het gebaar en de ogen een ontzaglijke rol. Een stap verder en daar is de dans en de zang. Ten aanzien vaji de volkstaal zei spr. dat er geen enkele reden is aan te wij zen waarom het volk zich zou moeten schamen voor zijn volkstaal. Want het volk. zei hy, schept de taal. De taal van het volk heeft- vaart, kleur, tempera ment en humor. Van de humor verklaarde Van Iepen- daal, dat deze in wezen tragisch is. Uit hoofde daarvan heeft het volk een be paalde humor, die de „sociaal vrijge stelde" helaas mist, missen moet! Humor, zei hij, is ook lokaal. Waar een Amsterdammer om schatert, vertrekt men in Meppel bijv. geen spier. Humor noemde hij ook pantsering tegen net noodlot. Het grootste deel van de avond be steedde Van lependaal aan het vertellen van volgens hem typische staaltjes van volkshumor. De heer De Ren van „Het Boekhuis' leidde de avond met een enkel woord in terwijl hij aan het eind de spreker dank te voor het gebodene. DE WEG: EEN IJSVLOER. Gelijk elders in ons land waren gis teravond ook de wegen in Leiden en omgeving in een ijsvloer herschapen. Ondanks deze gladheid hebben zich in de Sleutelstad geen ernstige ongevallen voorgedaan. De assistentie van de po litie werd slechts eenmaal ingeroepen voor een ongeval op de Lange Mare. waar twee auto's een „slippertje maak ten en slechts geringe schade opliepen. Uiteraard hadden de autobus-onderne mingen, waarvan er sommige hun dien sten tijdelijk moesten staken, met grote vertraging te kampen. Personeel van de Dienst van Gemeen tewerken is van gisteravond acht uur tot vannacht twee uur druk bezig ge weest om op de belangrijkste verkeers wegen en by de bruggen zand en zout te strooien. BIJEENKOMST GEREPATRIEERDEN De door de Sociale Raad samengestel de commissie voor gerepatrieerden heeft tegen Woensdag 21 December in de foyer van de Stadsgehoorzaal een fees telijke bijeenkomst belegd voor gerepa trieerden en hun gezinnen Het pro gramma voor deze avond bestaat uit zang. dans, toneel, muziek en film. Deze vondst werpt ook licht op de be tekenis van de houten boot, die het vo rige jaar aan de Zuidzijde van de pyra- mide van Cheops in Gize werd ontdekt. Evenmin als in Sakkara is daar sprake van een zonneboot, doch van een boot die waarschijnlijk bij de begrafenis van de koning werd gebruikt, daardoor gewijd was en bij het graf van de ko ning werd bijgezet. Ter verduidelijking van een en ander werden een aantal lichtbeelden vertoond. (Foto L.D./Van Vliet.) N C R(eis) V ging cacao halen Van cacao-boon tot reep chocolade De Nederlandse Christelijke Reisver- eniging. gisteravond bijeen in de kleine zaal van de Stadsgehoorzaal, heeft het deze keer eens ver van huis gezocht. Men is op reis gegaan naar de Goud kust van Afrika, niet om daar goud en ivoor te gaan halen, maar om een kijkje te gaan nemen bij de winning en het transport van de cacao-boon. De Goudkust is een van de rijkste ge bieden wat de cacao betreft en jaarlijks worden tienduizenden zakken daar ge vuld en vanuit het binnenland naar de schepen gebracht. Het is een heel kar wei eer de zakken in de schepen ziin beland, want er is geen haven, waar de grote zeeschepen uit alle delen van de wereld kunnen aanleggen. 7.ij blijven een flink eind uit de kust liggen en dan gaan de inlanders met hun kleine scheepjes vanaf de kust naar hun grote broer" toe, die met gulzige happen de zakken overneemt. Het is net eers.p en moeilijke begin van de reis van de cacao-boon. Een reis, die CTaat an Afrika naar de consumenten in alle delen van de wereld. Maar wat heeft de consument aan een oacïo-booi. che geen bewerking heeft ondergaan? Het is een lange weg. die .1e ruwe l eer. moet afleggen eer er een smakelijk product van bereid is. zoals de poeder- cacao of de reep chocolade. Hoe cat allemaal in zijn werk gaai hebben de leden van de NCRV g'steren ook kun nen zien op de film roe werd vertoond, een film van de firma Van Houten. „Bruin Goud" heette deze film. en onge twijfeld is dit een aardige en goede be naming voor de chocoUie. Niet alleen zijn er millioenen mensen over de gehele aarde, die genieten viri de eindproduc ten van de cacao-boon, maar daarnaast betekent het als export-artikel, ook voor Nederland, een belangrijke bron van in komsten. afgezien nog van dp werkge- genheid. die er door deze industrie is geschapen. Op weg naar de Goudkust heeft men een moeilijke maar prachtige reis ge maakt door de Sahara, over het traject Algiers-Kano Ook van deze reis was een buitengewoon aardige film gemaakt, die gisteren vertoond werd. Het was een genoeglijke bijeenkomst, waarbij men op reis ging naar het verre Afrika en dicht bij huis bleef bij de Neder landse cacao-verwerkende industrie. Pauze-voorstelling met Pia Beek Het stormachtige applaus voor Wim Kan tiidens de eerste oauzevoorstelling in November van het vorige iaar is wel al verstomd, maar toch is de herinne ring aan de meest welbestede middag pauze van het iaar ons nog vers in de herinnering gebleven. De laatste tiid begonnen we alweer ons twaalfuurtje uit te pakken met de langzaam, doch gestaag groeiende trek naar koffie in de vorm van kunst voor dezelfde oriis. Niets kon er ons dan ook welkomer ziin dan de aankondiging van de organisa toren-anonymi van oauzevoorstellin- gen. dat zii ook dit iaar weer voor de meest wel bestede middagpauze zullen zorgen. En aangezien verandering van soiis doet eten en bovendien stimule rend werkt op de levenslust heeft men zich nu de medewerking verzekerd van de muze van het moderne pianospel. nd minder dan de beroemde iazz- pianiste Pia Beek zal met haar trio de aanwezigen veertig minuten bezig hou den met haar opwekkende muziek van bruisende vitaliteit. Wii twiifelen er niet aan. of op 21 December zullen er weer vele honderden in de grote zaal van de Stadsgehoorzaal met ons zitten knab belen aan een brood ie ham onder de rhythmische begeleiding van Pia en haar trio. De organisatoren hebben ook ditmaal de baten willen bestemmen voor een uiterst sympathiek doel n.l. de oprichting van een Leids Diercnasvl. En zo zullen dan muziek- en dieren vrienden gezamenliik aanzitten onder de tonen van b.v. Pla's boogy! ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het Cand. ex. A Wis- j en Natuurkunde de heer A. J. Cuele- naere (Leiden); Doet. ex. Sterrekunde de heer A. Ollongren 'Oegstgeest) Doc-t I ex Scheikunde de heer Th. Hajonides van der Meulen (Leiden»; Doet. examen. Biologie mej. H. J. G. Oosterhout (Lei den) en J. J. Gottenbos (Leiden) LEIDSE-AMATEUR- FOTOGRAFENVERENIGING Onder leiding van de heer Gompel- man had de Leidse Amateur-fotogra fenvereniging gisteren in „De Doelen" weer een hoogst interessante avond. Dit maal had men het gezocht in het on derwerp: Actie-foto. Ondanks deze moeilijke opgave waren vele inzendin gen binnengekomen. Vooral de nieuwe leden toonden zich erg actief. Over het algemeen kon gesproken worden over behoorlijke resultaten. In vele foto's zat een hoge mate van actie, terwijl ook de onderwerpen zeer gelukkig waren ge kozen. Aan de hand van het ingezonden materiaal gaf de heer Gompelman een toelichting op het werk, terwijl ook en kele a an wijzigingen, die tot een opvoe ring van het foto-peil kunnen leiden, werden gegeven. Medegedeeld kon nog worden, dat het lid, mevr. Wajon, voor haar inzending op de ..Kerstsalon" een eervolle vermel ding verwierf. VERPLEEGTARIEVEN ENDEGEEST C.A. De in de loop van 1955 tot stand geko men herziening van de salarissen en lo nen en de stijging van de overige kosten maken een wijziging van de vastgestelde begroting van de psychiatrische inrich tingen „Endegeest", ..Voorgeest" en Jel- gersmakliniek voor het dienstjaar 1956 noodzakelijk. Anderzijds kunnen enkele posten, naar inmiddels is gebleken, lager worden geraamd. Op grond van de begroting, zoals deze na wijziging zal luiden, is voorts een herziening van de verpleegtarieven noodzakelijk. Dit tarief ware overeenkomstig de ge wijzigde begroting naar de mening van B. en iy. met ingang van 1 Januari 1956 voor de inrichtingen „Endegeest" en ..Voorgeest" vast te stellen op f. 6.80 per dag. te verminderen met f. 0 25 per dag. voor de patiënten, die eigen kleding dragen. De tarieven voor verpleging in de Jel- gersmakliniek worden door het Ryk be paald. f Met Kerstmis mag niemand eenzaam zijn NIEUWE UITGAVEN. Dieren In Gevangenschap, door Dr A. Scheygrond. Een boek over de moderne dierentuin, geïll. met vele foto's, uitgave Duwaer en Zn.. Amsterdam. Zo zag Ik de Chirurgie, door Han6 Schür- mann. vertaald uit het Duits door J. H. J. v. d Kamp. Uitgave: Duwaer en Zn.. Amsterdam. Intieme Wereldgeschiedenis. Een blik achter de coulissen van Oudheid tot Heden, door H. Mostar, vertaald uit het Duits door W Fyn van Draat. Geïll. door Asta Ruth. Uitgave: Het Wereldvenster, Baarn. Zin en Ontstaan der Seksen In de natuur, door N. J. Berrlll, vertaald uit het Engels door Johanna E. Breljer, met een woord vooraf door dr A, F. J. Portlelje. Geïll. met foto's en tekeningen, uitgave: Hollandia, Baarn. Het geval Crolset, door Carel Enkelaar, met een levensbeschrijving door Leo Utttenbogaard. Uitgave: Het Wereldvenster, Baarn. Actief verkeersonderwhs, door Drs. K. RIJsdorp en J. v d. Poel. Leerboekje, werk boekje, handleiding 3e leerkrlng. Uitgave: Nfjgh en Van Dltmar, Den Haag. Het schoentje van Roosmaryn. kinder boek, door Han G. Hoekstra, geïll. met knipsels door Mance Post. Het onbewoonde eiland, kinderboek door Arthur Ransome, uit het Engels vertaald door Jac v. d .Ster. geïll, door H Rotgans Twee uitgaven van De Arbeiderspers te Amsterdam. 't Is altemaal Adams Kroost. Een ver haal van mensen en dingen, gelezen ln de Gelderse Volksalmanak 18351904. door Barend de Goede. Uitgave: Van Loghum Slaterus, Arnhem. AI.Bl'M „ONZE K.L.M.". In samenwer king met de K.L.M. heeft de directie der Crescent Sigaretten- en tabaksfabriek te Eindhoven een aantrekkelijk album het licht doen zien, dat geheel betrekking heeft op de organisatie en werking van ons nationaal luchtvaartbedrijf. Het keurig uitgevoerde boekwerk werd samengesteld en geschreven door mr Henrlk Scholte. secretaris voor speciale diensten der K.L.M. op Schiphol, terwijl de president-directeur, de heer I. A. Aler het van een voorwoord voorzag. De bijdrage van de Crescent-fabrleken bestaat behalve uit de verstrekking der financiën, hierin, dat de 96 in vierkleuren druk uitgevoerde Illustraties als byiagen verpakt zyn ln de producten dezer fabriek, zodat deze uitgave behalve een propagan distische (voor de luchtvaart), ook een commerciële ondergrond heeft De reclame ls evenwel van zeer bescheiden aard. zodat de aandacht volledig wordt gevestigd op de boelende tekst en kleurige plaatjes Vooral de Jeugd zal de verschijning van dit album met enthousiasme begroeten en niet rusten voordat alle 96 plaat les ln h»ox bezit zyn!

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 3