Zeker nog tien jaar woningnood WEERBERICHT In de grote steden 20 jaar Teruggekeerde Duitse gevangenen houden plechtig onschuld vol Verkeer door spiegelgladde wegen ernstig gestagneerd John's vlucht uit Oost-Berlijn was zeer grondig voorbereid 94ste Jaargang WOENSDAG 14 DECEMBER 1955 No. 28704 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.per kwartaal; f2.35 per maand; f0.55 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Ontstellend en bron van kwelling Slechts deel van het volk ondergaat ramp (Van onze parlementaire redacteur) Voor nauwelijks tien leden constateerde gisteravond de heer Andriessen (KVP) in de Tweede Kamer dat de woningnood in ons land over het algemeen zeker nog tien jaar zal duren en in de grote steden nog twintig jaar. Dat is bepaald ontstellend. Met verbeten hardnek kigheid zal daarom deze volksvijand te lijf moeten worden gegaan. Een nationale plaag als de woningnood rechtvaardigt dat heel ons volk offers brengt door zich zelfbeperking op te leggen bij alle andere bouw dan woningbouw. De heer Andriessen was verheugd dat minister Witte het aantal per jaar te bouwen woningen wil opvoeren boven de 70.000 en hij ver klaarde het beleid van de minister van heler harte te willen steunen omdat het een positief en krachtig beleid is. Men krijgt de indruk dat de Minis ter alle wapenen aangordt om de woningnood te bestrijden en daarom wilde ook de heer Stapelkamp (AR) hem alle steun bieden. De heer Ten Hagen (PvdA) vond de woningproductie tot nu toe eveneens niet onbevredigend, maar hij vond het wel onbevredigend dat pas in Augustus jJ. de bouw buiten de woningsector was afgeremd. Vroeger ingrijpen zou de woningproductie ten goede zijn gekomen. Dat afremmen en het pogen het aantal bouwvakarbeiders uit te breiden zijn echter slechts nood maatregelen. waarvan men niet te grote verwachtingen mag hebben. De grote fout is dat de bouwnijverheid in tech nische ontwikkeling ten achter is ge bleven. In dit opzicht is vernieuwing nodig en een semi-overheidsbouwbedri.jf zou daarvoor als voorbeeld kunnen die nen. Wanhoop De woningnood heeft voor de heer Ritmeester (VVD) de bedrieglijke kant, dat slechts een deel van het volk de ramp er van ondergaat. Daardoor beseft niet iedereen dat aan deze toe stand ten spoedigste een einde moet worden gemaakt. De inwoning is een bron van kwelling, die aan het leven alle vreugde ontneemt. De ontwikke ling van het bedrijfsleven wordt ge schaad bovendien, doordat de fabrie ken de nodige arbeiders niet kunnen aantrekken als gevolg van gebrek aan woningen. Het einde is nog steeds uiet in zicht. Dat is een reden tot wanhoop van velen die zich een stuk levensge luk zien ontgaan. De huidige regering is er evenmin als de vorige in geslaagd de woningnood te lenigen. In de Troonrede is de woningnood het ni.j- pendst probleem genoemd en volks vijand nr 1 (op dat moment, half elf, waren er twee leden in de zaal!). Hagel van veto's tegen toelating nieuwe VN - leden Nationalistisch China was tegen Buiten-Mongolië Nationalistisch China heeft gisteren in de Veiligheidsraad zijn veto uitge sproken tegen toelating van Buiten- Mongolië als lid van de Ver. Naties. De Sovjet-Unie liet haar veto achtereenvol gens gelden tegen de toelating van de niet Communistische leden. Een resolutie van Nieuw-Zeeland en Brazilië inzake de gezamenlijke toelating van de achttien nieuwe leden werd bü de slotstemming verworpen met 4 tegen 1 stem. bij zes onthoudingen. Dit betekende dat Albanië, Bulgarije, Hongarije en Roemenië, die bij de eer ste stemming waren aanvaard, ook wa ren afgewezen. Alle besluiten van de Veiligheidsraad moeten namelijk met tenminste zeven stemmen voor worden genomen. Er zijn in totaal 11 veto's uitgespro ken,één door Nationalistisch China (Buiten-Mongolië) en dertien door de Sovjet-Unie (Jordanië, Ierland. Portu gal, Italië, Oostenrijk, Finland, Ceylon, Nepal, Libye, Cambodja, Japan, Laos en Spanje). De Amerikaanse afgevaardigde Cabot Lodge stelde de Sovjet-Unie voor het ge beurde verantwoordelijk. „Wij hadden zeventien nieuwe leden kunnen hebben", zei hy, „maar de Sovjet-Unie wilde alles of niets met als resultaat dat wij niets hebben". De Russische vertegenwoordiger Sobo- lef noemde het tragisch, dat iemand, die niemand vertegenwoordigt (hij bedoelde de afgevaardigde van Nationalistisch China) een plan schipbreuk heeft doen lijden, dat met het geduld en de goede wil van allen was opgebouwd en dat de steun van de overgrote meerderheid der Ver. Naties had. Te optimistisch? Ook minister Witte is te optimistisch met zijn voorspelling dat op 1 Januari 1964 het woningtekort nog slechts snco zal bedragen, aldus de heer Ritmeester Zekerheid daaromtrent bestaat niet. want de woning- en gezinstelling, die in 1956 zal worden gehouden en vijf mil- lioen gulden zal kosten, zal pas meer inzicht verschaffen in de diverse wo ningbehoeften. Het tekort in de drie grote .steden is ontstellend, maar niet minder in middelgrote gemeenten als Maastricht en Zwolle. Er zullen zeker per jaar 20.000 woningen meer moeten worden gebouwd om binnen redel.jke tijd de woningnood op te heffen. Daar voor is het nodig dat het bouwbedrijf een bouwindustrie wordt met fabrieks arbeiders in plaats van bouwvakarbei ders. Voor de opheffing van de woning nood zullen ook in ruimere mate parti culieren moeten worden ingeschakeld, want nu gaat alles te ambtelijk. Evenals de heer Ritmeester stelde de heer Beer- nink (CHU) vast, dat het niet mogelijk zal zijn tot 1964 de bouw van ziekenhui zen, scholen, kerken, fabrieken, kanto ren en dergelijke gebouwen blijvend af te remmen zoals nu geschiedt ten gun ste van de woningbouw. Van de systeem bouw verwacht hij minder resultaten dan minister Witte. Hij vreest veeleer teleurstelling. Semi-permanente woningen? In de huidige noodsituatie deed de heer Beernink nog eens een pleidooi voor de bouw van semi-permanente woningen. Wanneer 500 gemeenten elk tien semi-permanente woningen zou den bouwen, zouden daarmee 5000 ge zinnen zyn geholpen. Die semi-per manente woningen komen op ten hoogste f. 8.000. Wat is beter: de men sen te laten wachten tot er einde! jk traditionele woningen zullen zijn, of over te gaan tot de bouw van semi- permanente woningen met alle daar aan verbonden bezwaren? In Hoenderloo staan semi-permanente woningen met vier kamers, een keuken en een douche, die f. 5.000 kosten. Dui zenden woningzoekenden geven daaraan de voorkeur boven een zolderkamertje Ir-'ere gemeente beschikt wel over een hoekje waar een paar semi-permanente woningen kunnen worden neergezet. Vooral drong de heer Beernink erop aan. evenals de heer Biewenga (AR), de kleine gemeenten hun gang te laten gaan, want daar zit nog een verborpen bouwcapaciteit. Laat men niet eindeloos corresponderen of er in een kleine ge meente drie of vier woningen per jaar meer of minder mogen worden gebouwd Met de heer Andriessen drong de heer Biewenga ook aan op verbetering van het woningpeil. Een tweede woonvertrek is in nieuwe woningen beslist noodzake lijk. De heer Van Vliet (KVP) verwachtte geen heil van een semi-overheidsbouw- bedrijf en hij bestreed ook de mening dat meer premiebouw tot vergroting van de bouwproductie zou leiden Er zouden zoveel woningen tegelijk in aanbouw komen dat er geen materialen genoeg zouden zijn. waardoor de bouw nie? v ot tot stand zou komen, zodat in de prak tijk de bouw veel langer zou duren Vandaag wordt het debat over de be groting van Wederopbouw en Volks huisvesting voortgezet. „Wij hebben niet gemoordgeschonden gebrandschat of geplunderd", zeggen zij Protest- en hongerstakingen in Sovjet-Russische kampen Een groep van 596 Duitsers die in de Sovjet-Unie als oorlogsmisdadigers ge vangen gezeten hebben, heeft bij aan komst in het kamp Friedland in Wcst- Duitsland een plechtige verklaring uitgegeven, waarin zij zweren geen oor logsmisdaden begaan te hebben. Tot grote verlegenheid van de autori teiten, die de groep verwelkomden, zwoeren de mannen, toen zij op net kampplein voor de Rooms-Katholieke kapel stonden, met de rechterhand om hoog: „Bij onze doden en de doden van de Sovjet-Unie, en bij de kinderen die ons eens zullen beoordelen, zweren wij dat wij niet gemoord, niet gesehonden niet gebrandschat hebben en niet ge plunderd hebben. Als wij ellende en leed in dat land gebracht hebben, dan deden wij dat onder de oorlogswetten en in dachtig onze soldatenecd". Men had het officiële welkom in het kamp met opzet sober gehouden om de Sovjet-Unie geen aanstoof te «even. Zachter De Bilt verwacht tot morgenavond: Veel bewolking met tijdelijk tnige regen. Matige tot krachtige aan de kust nu en dan harde Zuidelijke wind Ver dere stijging van temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 15 December Zon op: 8.43 uur; onder: 16 30 uur Maan op 9.31 uur; onder: 17 42 uur. Hoogwater te Latwyk te 3.59 en 16.09 uur. Dit nummer beetaat uit 12 pagina's Buiten het kamp kregen de mannen echter een uitbundige ontvangst bereid door de bevolking, die hen overlaadde met sigaretten, chocolade en koek Samen met een kleinere groep van 106 man, die in de voorgaande nacht aankwam, zijn dit de eerste Duitsers die de Sovjet-Unie terugzendt, sedert de repatriëring op 20 October onderbroken werd. De mannen verklaarden, dat in de Sovjet-Unie nieuwe groepen Dui'sers voor repatriëring samengebracht wor den. Zij zeiden voorts, dat in vele kam pen protest- en hongerstakingen uitge broken waren, toen de repatriëring in October onderbroken werd. Bondskan selier Adenauer is volgens sommigen van hen in de Russische kampen .de man van het jaar", niet alleen voor de Duitsers, doch ook voor Russische ge vangenen, die aan hem de amnestie voer bepaalde categorieën Russische gevan genen toeschrijven, die gelijk met de vrijlating der 9.626 Duitsers bekendge maakt werd. 'Wij zullen de laatsten zijn om te beweren, dat iedereen, die in de Sovjet- Unie op de een of andere wijze van z'in vrijheid is beroofd, schuldig is. Integen deel, er zitten heel wat meer (naar onze maatstaven) ónschuldigen in gevange nissen en kampen dan werkelijke mis dadigers. Niettemin zouden wij in dit geval liever eerst eens de Russische dossiers over deze zeshonderd Duitser- willen afwachten alvorens ook hen zon der meer onder de ónschuldigen te reke nen. De jongste ervaringen 'Breda!» hebben ons Nederlanders enieszins voor zichtig gemaaktRed. LD.). Prins Bernhard bij Koning Boudewijn Prins Bernrhard is gistermiddag in het paleis te Brussel door Z.M. Koning Boudewijn van België ontvangen De Prins bracht de vorst een beleefdheids bezoek ter gelegenheid van zijn verblijf in de Belgische hoofdstad, waar hij het congres van de internationale paarden sportorganisatie leidt, waarvan hij voor zitter is De Ministers van Nederland en Indonesië verlaten de Lairessezaal te Den Haag. nadat in de bijeen komst van gisteren besloten was de conferentie in Genève voort te zetten. V.t.n.r. de ministers Anak Agoeng üde Agoeng. mr Moh. Roem. prof Zijlstra. mr Donker en mr Luns. Honderden auto's in langzaam tempo over Rijksweg den Haag-Amsterdam Het K.N.M.1. heeft gisteravond een waarschuwing uitgegeven voor gladde wegen. In de loop van de avond begon het te regenen, terwijl de temperatuur van de bodem nog onder nul was. Op de Rijksweg Den Haag-Amsterdam reed een file van honderden auto's, die zich als gevolg van de gladheid met een snelheid van nauwelijks 15 km per uur voort kon bewegen. De weg Den Haag-Utrecht was gisteravond tegen 10 uur practisch onbe rijdbaar. Er was overigens weinig verkeer op deze weg, waarlangs nogal wat „gekreukelde" auto'fc werden gesignaleerd door de verkeersgroep van de Rijkspolitie Tegen halfacht werden de kantonniers van de Rijkswaterstaat om Den Haag gewaarschuwd, dat zü maatregelen moesten nemen tegen gladheid op de wegen. Maar men kon de ijzel niet afdoende bestrijden, zodat het verkeer zeer langzaam voortgang vond. Vooral hei busvervoer in stad en pro vincie Utrecht ondervond grote hinder van de soms spiegelgladde wegen. De bussen van de Ned. Buurt spoorweg maatschappij moesten zelfs hun dien sten enige tijd onderbreken op de lijnen UtrechtBilthoven en UtrechtAm sterdam. De bussen van „De Twee Pro vinciën" ondervonden reeds vroeg in Nu de Russen weer enige honder den nog steeds in Rusland vastge houden Duitse soldaten en burgers hebben vrijgelaten, zijn tafereeltjes als dat op deze foto. in West- Duit sland weer aan de orde van de dag. Deze gelukkig lachende man nen zijn in West-Berlijn. waar zij een dezer dagen erriveerden na jaren in een Russisch concentratie kamp te hebben gezeten, met een vrachtwagen van de politie op weg naar een opvangcentrum van het Rode Kruis, waar verder voor hen zal worden gezorgd. De mannen maakten deel uit van het eerste contingent vrijgelatenen, dat Duits land bereikte, nadut de Russen op 20 October de uitlevering, die toen volop aan de gang was, plot seling stopzetten. Hij zou destijds ontvoerd zijn na een spuitje door bevriendedokter (Van onze correspondent in West-Duitsland) Dr Otto John, het gewezen hoofd van de West-Duitse contra-spionnage. heeft door zijn plotselinge terugkomst uit het Rode Oosten de hele wereld opnieuw versteld doen staan. Het bericht kwam bepaald als een donderslag uit heldere hemel. Het grote publiek weigerde bet aanvankelijk te geloven. Men meenda, dat er een vergissing in het spel moest zijn, vooral omdat 's morgens in de bladen had gestaan, dat de op 16 September 1954 dus langer dan een jaar geleden benoemde Bondsdageommissie van onderzoek, die de kwestie van John's verdwijning van alle kanten moest bestuderen, juist voor het eerst sedert zes maanden weer in vergadering bijeen was geweest en vermoedelijk nog deze week met haar werkzaamheden gereed zou komen. Er zou dan alleen nog een rapport moeten worden opgemtakt en men nam aan, zo stond in de pers te lezen, dat dit rapport In Januari a.s. zon kunnen verschijnen. Zware slag voor de rode propaganda-fabrikanten! „Het onderzoek in de zaak-John loopt ten einde", schreef een van de kranten met vette letters boven het bericht Thans blijkt evenwel, dat het voornaam - ste deel van het onderzoek nu pas zal gaan beginnen aangezien de hoofdper soon zelf is overgekomen en zelf kan vertellen hoe de vork aan de steel heelt gezeten' Evenals In Juli 1954 is John ook t ïans in Berlijn over de demarcatie-lijn ge gaan. die daar het Westen van h«t ttode Oosten scheidt. Hij had zijn stap *oed voorbereid en een paar ingewijden wis ten. dat hij zou komen Het wachten was blijkbaar alleen nog maar op een gunstige gelegenheid. John moest, zoals zo dikwijls, een lezing houden in de universiteit van Oost-Berlijn op weg daarheen werd zijn auto. als gebruikeliik, gevolgd door een wagen van de Communistische ge heime dienst, die hem niet uit hel oog mocht verliezen. Het gelukte John. die zo iets wel eens meer bü de hand beeft gehad, evenwel om in het dichte gedrang van studenten, die naar de college-zalen stroomden, te ontkomen. Hij verliet het gebouw door een achteruitgang en daar stond een wagen te wachten, die hem in een razend tempo naar de enorme vlieghaven Tempelhof in West-Berlijn bracht. John had valse papieren bij zich, die hij, in geval hü aan de scheidlngs- lün tussen het vrije en het Rode Berlijn zou worden aangehouden, zou kunnen tonen. Een Brits extra-toestel stond op het veld gereed en bracht hem naar liet vliegveld Wahn (tussen Bonn en Keu len». Per auto ging het vervolgens naai Bonn. waar John natuurlijk een verhoor moest ondergaan. Fen rechter van In structie en de Procureur-Generaal van het Constitutionele Gerechtshof uit Karlsruhe, dr Wiehmann, waren dr.ar- voor zelfs al naar Bonn overgekomen:... O Slot op Pag. 2 Geen brillenwinkels voor Ziekenfondsen (Van onze parlementaire redacteur» Bij de bespreking van de afdeling Volksgezondheid van de begroting van Sociale Zaken werd van de zijde vat de KVP. AR. VVD en CHU betoogd, dat het niet op de weg ligt van de Zieken fondsen opticiën-winkels te openen zo de avond overlast op de lijn Utrecht— Gorinchem Ook de lijnen van deze maatschappij door de kleine dorpen ondervonden vertraging, omdat niet overal tijdig zand gestrooid was. Het verkeer over de weg van Utrecht 's-Hertogenbosch lag spoedig geheel stil. De auto's konden de opritten van da Maasbrug bij Hedel niet meer op en aan weerszijden van de brug stonden tien tallen auto's Kort na middernacht kon het verkeer na het strooien van zand hier hervat worden. In de Betuwe bleef het verkeer echter ernstig gestagneerd. Tegen elf uur 's avonds kwam de regen en daarmee ook de gladheid ook in Oostelijker delen van ons land. Om kwart voor twaalf begon het te rege nen in de omgeving van Apeldoorn en tegelijkertijd werden de straten spiegelglad. Over de klinkerwegen kon men practisch niet meer voort. De gemeentediensten van Apeldoorn be gonnen onmiddellijk met zandstrooien, maar dat hielp niet veel. Het verkeer op de buitenwegen werd nog extra bemoeilijkt, doordat de omgeving van Apeldoorn enigszins heuvelachtig is. De bussen hadden enorme vertraging. Veel auto's strand den langs de wegen. ONS NIEUWE FEUILLETON Moord niet Staatsie Vandaag beginnen wi) met de publicatie van ons nieuwe vervolg verhaal. een detective-geschiedenis onder de titel „Moord met Staat sie" van Wil Wanting. De ïistorie speelt zich af in het denkbeeldige Nederlandse universiteitsstadje II- lingen. kort na de eerste wereld oorlog. Een drietal doden moet vullen, voordat het duo Enters-Boe* je van de Illingse recherche de ingewik kelde en geheimzinnige zaak tot klaarheid weet te brengen. Een boeiend verhaal, dat lang zaam maar zeker tot de climax leidt als in Amsterdam is gebeurd. Alleen de heer Van Lienden (PvdA) verdedigde dit middel om tot prijsverlaging te komen. De replieken over het loondebat open den geen nieuwe gezichtspunten.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1